-->

wtorek, 25 stycznia 2022

Inwentarz Zagajew (1839)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Zagajew. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1980. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
 

Dobra ziemskie Zagajew A i B składające się z wsi folwarcznej i zarobnej Zagajew, dawniej z dwóch części się składające, a teraz w jedną całość złączone, z karczmą Rakówką, położone w Powiecie Wartskim, Obwodzie i Gubernii Kaliskiej, gminie Zagajew, należące do Michała Retter, zajęte zostały przez Komornika Tomasza Kozłowskiego na rzecz i na żądanie Stanisława Biernackiego, który nabył prawa przez cesję w 1839 roku od Józefy z Klinków wdowy po Tomaszu Augustowskim, na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia. Dobra w chwili zajęcia zostawały w posesji dzierżawnej starozakonnego Mendla Maiera Leichter.

Zabudowania dworskie wsi Zagajewa.

1. Dwór z wystawą o trzech pokojach, alkierzu, kuchni, kredensie i dwóch sieniach, z frontu i z boków w reglówkę czyli pruski mur a od tyłu murowany z kominem murowanym, z frontu gontami a od tyłu słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 28, szerokości 19, wysokości 4. Cały zdezelowany i częścią nie zamieszkalny.

Przy tym dworze przystawka czyli schowanie, w reglówkę czyli pruski mur na podmurowaniu z kominem murowanym, słomą i gontami kryta, długości łokci miary warszawskiey 15, szerokości 8, wysokości 4. Zdezelowana.

Wychodek z tarcic w słupy budowany, gontami kryty.

2. Browar, w reglówkę czyli pruski mur budowany, z kominem murowanym, gontami i słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 46, szerokości 18, wysokości 4.

Przystawka, także w reglówkę budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 13, szerokości 7 1/2, wysokości 4.

Z frontu browaru jest studnia drzewem ocembrowana, z sochą, żurawiem, zwojem i wiadrem okutem, z tyłu tego browaru są dwie sadzawki.

3. Owczarnia, z cegły paloney murowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 85, szerokości 22, wysokości 6. [Potrzebuie] poprawienia dachu.

4. Zabudowanie na młyn koński i szpichrz teraz puste, pod którym w końcach są sklepy, z cegły paloney murowane, słomą kryte, długości łokci miary warszawskiey 55, szerokości 22, wysokości 5 1/2. [Potrzebuie] dokończenia.

5. Obory, z bali na węgieł i słupy budowane, słomą kryte, długości łokci miary warszawskiey 66, szerokości 15, wysokości 4.

6. Stodoła o trzech klepiskach, z bali na węgieł i słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 117, szerokości 21, wysokości 6.

7. Stodoła o dwóch klepiskach, z bali na węgieł i słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 69, szerokości 16, wysokości 5.

8. Stodoła o trzech klepiskach, z cegły paloney murowana, słomą kryte, długości łokci miary warszawskiey 117, szerokości 22, wysokości 5 1/2.

9. Wiatrak dominialny z drzewa zwyczayny.

Ogród owocowy w którym różne drzewa rodzayne się znaydują i w którym jest cześć pni pszczół gruntowych, nie jest ogrodzony, tylko rowem okopany, jak równie podwórze i Dziedziniec nie są wcale ogrodzone.

10. Dom dla służących dworskich o trzech izbach, komorze i sieni przechodniey, z drzewa kostkowego na węgieł budowany, słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 27, szerokości 15, wysokości 3 1/2. Spruchniały, upadkiem grozi.

Zabudowania wieyskie wsi Zagajewa.


1. Chałupa o dwóch izbach, dwóch komorach, dwóch sieniach i jedney izdebce, w reglówkę w słupy i strychulec z gliną budowana, z kominem murowanym, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 23, szerokości 15, wysokości 4.[Potrzebuie] przyciesi poprawienia, ścian i poszycia dachu.

Obórka, z dyli w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 13, szerokości 8, wysokości 3.

Stodoła, z różnego drzewa budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 28, szerokości 12, wysokości 3.

2. Chałupa o czterech izbach, czterech sieniach i dwóch komorach z wystawą, z bali na węgieł na podmurowaniu budowana, z kominami dwoma murowanemi, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 31, szerokości 14, wysokości 4.[Potrzebuie] poprawienia ścian i dachu.

Oborka, z drzewa w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 7, szerokości 7, wysokości 3.

3. Chałupa o dwóch izbach, dwóch komorach, dwóch sieniach i jedney izdebce, w reglówkę w słupy i strychulec z gliną budowana, z kominem murowanym, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 24, szerokości 15, wysokości 4.[Potrzebuie] poprawienia ścian i dachu.

Chlewik, z drzewa okrąglaków w słupy budowany, słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 8, szerokości 5, wysokości 3.

Obórki, z drzewa łupanego budowane, słomą kryte, długości łokci miary warszawskiey 20, szerokości 8, wysokości 3.

4. Chałupa o dwóch izbach, dwóch komorach, dwóch sieniach i jedney izdebce, w reglówkę w słupy i strychulec z gliną budowana, z kominem murowanym, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 24, szerokości 15, wysokości 4.[Potrzebuie] poprawienia ścian i dachu.

Obórka, z drzewa w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 8, szerokości 7, wysokości 3.

Stodoła, z różnego drzewa w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 28, szerokości 10, wysokości 3.

5. Chałupa o dwóch izbach, dwóch komorach, dwóch sieniach, w reglówkę w słupy i strychulec z gliną budowana, z kominem murowanym, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 22, szerokości 14, wysokości 4.[Potrzebuie] poprawienia ścian i dachu.

Obórka przystawiona, z różnego starego drzewa budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 12, szerokości 8, wysokości 3.

Stodoła, z różnego starego drzewa budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 35, szerokości 12, wysokości 3.

6. Kuźnia z mieszkaniem dla kowala, z cegły paloney murowana z takimże kominem, dachówką kryta, długości łokci miary warszawskiey 27, szerokości 13 1/2, wysokości 4.

7. Karczma Rakówka zwana o trzech izbach, kuchence i sieni przy trakcie z Warty do Błaszków idącym stojąca, z cegły paloney murowana z takimże kominem, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 29, szerokości 17, wysokości 5.

Wymieniono Bernarda Błaszczyka karczmarza mieszkającego w karczmie Rakówka oraz młynarza Jana Lorek.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz