-->

wtorek, 16 czerwca 2015

Napoleonów / Napoleon

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Napoleon, województwo Kaliskie, obwód Wieluński, powiat Ostrzeszowski, parafia Łagiewniki, własność prywatna. Ilość domów 1, ludność 4, odległość od miasta obwodowego 1 1/4.

Napoleonów, folwark należący do dóbr Łagiewniki, nie znaleziony na mapach, leżący prawdopodobnie w gminie Czarnożyły.

Dziennik Powszechny 1833 nr 85

Komornik Trybunału Cywilnego Wdztwa Kaliskiego. Dobra ziemskie Łagiewniki, składaiące się z wsi i folwarku Łagiewniki, z folwarku Tekliny, z folwarku Plata i z folwarku Napoleonów, w Powiecie Ostrzeszowskim, Obwodzie Wieluńskim położone, w trzech-letnią dzierzawę poczynaiąc z dniem S. Jana Chrzciciela r. b. wypuszczone będą, a to w terminie licytacyi dnia 9 Maia r. b. przed W. Antonim Kowalskim Reientem,w Wieluniu w biurze Jego o godzinie 10 z rana odbyć się maiącey. Warunki licytacyine każdy z interessentów u tegoż Reienta odczytać może. Cena dzierzawna z dóbr tych wypośrodkowaną bydź niemogła. Kalisz d. 12 Marca 1833 r. Józef Narczyński.
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1835 nr 32

Pisarz Trybunału Cywilnego
Woiewództwa Kaliskiego
Podaie do Publiczney wiadomości, iż Dobra Ziemskie Łagiewniki, składaiące się z wsi i folwarku Łagiewniki, z folwarków Tekliny, Plato, i Napoleona zwanych w Powiecie Ostrzeszowskim Obwodzie Wieluńskim Woiewództwie Kaliskiem Gminie Łagiewniki położone WW. Elżbiety czyli Euzebii Tekli Ostrowskiey, Bibianny Barbary Xawery Szaniawskiey, Filipa Szaniawskiego małżonki czyli Oboyga małżonków Szaniawskich, wszystkich w wsi Łagiewnikach Powiatu Ostrzeszowskiego zamieszkałych, zamieszkanie prawne i obrane maiących, niemniey Marcellego Plato Ostrowskiego na folwarku Kaźmierz do Dóbr Dąbrowy należącym w Powiecie Wieluńskim zamieszkałego i zamieszkanie prawne, i obrane maiącego dziedziczne, aktem przez Leona Nowierskiego Komornika Trybunału na gruncie Dóbr Łagiewniki w dniu 22. Czerwca /4. Lipca roku 1835. rozpoczętym a w dniu 24. Czerwca /6. Lipca roku 1835. ukończonym, na rzecz Wysokiey Prokuratoryi Jeneralney w Warszawie Urzęduiącey na rzecz Skarbu Publicznego Królestwa Polskiego działaiącey, zamieszkanie prawne u Adama Woyciechowskiego Patrona Trybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego w Kaliszu zamieszkałego obrane maiącey, za którą tenże Patron stawa i ninieysze przymuszone wywłaszczenie popiera na przedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia odbydź się maiącą, zaięte zostały. — Akt. zaięcia dopiero wymieniony Wóytowi Gminy Dóbr Łagiewniki Jgnacemu Ostrowskiemu, tudzież Pisarzowi Sądu Pokoiu Powiatu i Obwodu Wieluńskiego Walentemu Thorzewskiemu w dniu 3/15 Lipca 1835. daley W. Elżbiecie czyli Euzebii Tekli Ostrowskiey, Bibiannie Barbarze Xawerze Szaniawskiey Filipa Szaniawskiego małżonce czyli Oboygu małżonkom Szaniawskim w dniu 24. Czerwca/6. Lipca roku 1835. na koniec Wmu Marcellemu Plato Ostrowskiemu w dniu 3/15. Lipca roku 1835. doręczony został, zaś w Kancellaryi Ziemiańskiey Woiewództwa Kaliskiego w dniu 12/24 Lipca roku 1835. a w Kancellaryi Pisarza Trybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego w dniu 19/31, Lipca roku 1835. do właściwych ksiąg wpisany i zaregestrowany został.— Rozległość tych Dóbr iest następuiąca, których gatunek ziemi do 1ey 2ey 3ciey i 4tey Klassy należy.
1. Grunta orne dworskie wszystkich folwarków wynoszą około Morg. 2224 pr. kw. 7.
2. Ogrody dworskie wynoszą około Morg. 58 pr. kw. 21
3. Łąki wszystkie dworskie wynoszą około Morg. 132 pr. kw. 109
4. Wody wynoszą około Morg. 8 pr. kw. 91
5. Zabudowania dworskie wynoszą około Morg. 45 pr. kw. 93
6. Zabudowaniu Młynarza wraz z gruntem ornym i łąką około Morg. 24 pr. kw. 154.
7. Grunta orne których wszyscy Włościanie w Dobrach Łagiewniki używaią wraz z łąkami w tychże gruntach będącemi wynoszą około Morg. 1832 pr. kw. 60
8. Zabudowania wieyskie z ogrodami Morg. 128 pr. kw. 152.
9. Drogi i wygony wynoszą około Morg. 26 pr. kw. 149
10. Grunta do Probostwa należące wraz z łąkami i zabudowaniami Xiężemi wynoszą około Morg. 130 pr. kw. 12
Summa Ogólna Morg. 4611 pr. kw. 134
Ogólna płaszczyzna wynosi około Hub 153 Morgów 21 prętów kw. 134 miary Magdeburgskiey, albo redukuiąc na miarę nowo - polską uczyni około 76 Włok 25 Morgów.
W tey Wsi znayduie się Kościoł Rzymsko Katolicki parafialny oraz potrzebne budynki do Probostwa należące wszystko z drzewa budowane.
Czynszownicy niestali w Łagiewnikach Jan Boyson Młynarz Wiatraczny, Alexy Kanclerski Propinator, Szczepan Krysztofik Kowal. Włościan osiadłych 3. Pułrolników, 17 Zagrodników i 15 Komorników do robocizny i powinności obowiązanych a zaś Dzierżawcą Dóbr Łagiewniki iest W. Karól Sikorski według Kontraktu Urzędowego na dniu 11. Maia 1835, na lat trzy zawartego na folwarku Tekliny mieszka W. Jgnacy Ostrowski. — O stanie Dóbr zaiętych iako też Inwentarzach gruntowych można się przekonać z Protokułu zaięcia u Wgo Adama Woyciechowskiego Patrona i u podpisanego Pisarza w Kaliszu, wreszcie stan tych Dóbr na mieyscu widzieć można. — Przedaż Dóbr w mowie będących odbędzie się w Kaliszu na Audyencyi Publiczney Trybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego w mieyscu zwykłych posiedzeń. — Pierwsze ogłoszenie warunków licytacyi i przedaży w tymże Trybunale na Audyencyi Publiczney w dniu 4/16. Września  1835 roku o godzinie 10tey z rana nastąpi.
w Kaliszu dnia 19/31 Lipca 1835 r. Piątkiewicz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz