Gazeta Warszawska 1824 nr 82
Komornik Trybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego.
Podaie do publiczney wiadomośći, iż w dniu 29 Czerwca r. b. o godzinie 3ciey po południu w mieście Powiatowym Szadku przed W. Wincentym Kobyłeckim Notaryiuszem Powiatu Szadkowskiego odbywać się będzie publiczna licytacyia na trzechletnie wydzierżawienie dóbr Kalinowy z przyległościami Branica, Jelno, Gorsychow, Troiakow, Lisy i Ligota łącznie bez żadnego wyłączenia, w Powiecie Szadkowskim Obwodzie Sieradzkim Woiewództwie Kaliskiem położone. Dobra te przynosiły dzierżawy roczney 15,000 zł: Dzierżawa ta poczynać się będzie od S. Jana Chrzciciela 1824 roku, i trwać będzie do tego czasu 1827 r. — W Kaliszu d. 17 Maia 1824 r. J. Słowikowski.
Powszechny Dziennik Krajowy 1830 nr 81
Komornik Trybunału cywilnego
woiewództwa Kaliskiego. Dobra ziemskie Kalinowa, składaiące się z
folwarku Kalinowa, z wsi zarobney tegoż nazwiska, z folwarku Jelno,
z wsi zarobney Branica, i przyległości Gorzyków, Troiaków i Lisy
zwanych, w powiecie Szadkowskim, obwodzie Sieradzkim położone, w
trzechletnią possessyą dzierżawną, poczynaiąc z dniem ś. Jana
Chrzciciela r. b. przez licytacyą publiczną, w terminie dnia 3 maia
r. b. przed W. Kaietanem Szczawińskim reientem powiatu
Szadkowskiego, w mieście Szadku w kancellaryi iego, o godzinie 2giey
z południa odbyć się maiącą, naywięcey daiącemu wypuszczone
będą. Warunki pod iakiemi wydzierżawienie to nastąpi, w biórze
tegoż reienta w czasie właściwym złożone zostaną, które tamże
każdego czasu przeyrzane bydź mogą. Dobra te przynoszą dotychczas
roczney dzierżawy po 7,050 złotych polskich. Co podaię do
publiczney wiadomości. Kalisz dnia 5 marca 1830 roku. Józef
Narczyński.
Dziennik Powszechny 1833 nr 85
Komornik Trybunału Cywilnego Wdztwa
Kaliskiego. Dobra ziemskie Kalinowa, składaiące się z wsi
folwarczney Kalinowa, z folwarku Jelno, z wsi zarobney Branica, z
przyległości Gorzychów, Troiaków i Lisy zwanych, w Powiecie
Szadkowskim, Obwodzie Sieradzkim położone, na lat trzy uwazaiąc od
S. Jana Chrzciciela r. b. w terminie licytacyi dnia 6 Maia r. b. o
godzinie 2 z południa, przed W. Wincentym Kobyłeckim Reientem w
Szadku, w biurze Jego, wydzierzawione będą, a to podług warunków
w biurze tegoż Reienta odczytać się mogących. Dobra te przynosiły
dotąd roczney dzierzawy po 9,910 złp. Co podaie do publiczney
wiadomości. Kalisz d. 12 Marca 1833 r. Józef Narczyński.
Dziennik Powszechny 1836 nr 74
Komornik Trybunału Cywilnego
Województwa Kaliskiego. Zawiadamia publiczność, iż w dniu 24
Kwietnia (6 Maja) 1836 r., o godzinie l0tej z rana, przed Kajetanem
Szczawińskim, Rejentem Powiatu Szadkowskiego, w mieście Szadku,
wypuszczone będą w drodze publicznej licytacyi na wydzierżawienie
trzechletnie, poczynając od dnia 24 Czerwca 1836 r., dobra ziemskie
Kalinowa z przyległościami Branica, Jelno, Gorzychów, Trojaków i
Lissy, w Powiecie Szadkowskim, Obwodzie Sieradzkim, Województwie
Kaliskiem położone; czynsz dzierzawny z dóbr tych wynosi rocznie
po 6.030 złp., u którego to Rejenta warunki przejrzeć można.
Kalisz d. 18 Lutego (1 Marca) 1836 r. Józef Waliszewski.
Dziennik Urzędowy Gubernii Kaliskiej 1841 nr 26
Pisarz Trybunału Cywilnego pierwszej Instancyi Gubernii Kaliskiej.
Podaje do publicznej wiadomości, iż dobra Ziemskie Kalinowa, składające się z wsi folwarcznej i zarobnej Kalinowa, z połowy wsi zarobnej Branica i folwarku Jelno, wraz z rolami, Gorzychow, Trojaków i Lisy zwanych, do tegoż folwarku Jelno włączonych, do parafii Strońsko należące, z wszystkiemi przyległościami dochodami i użytkami, w Powiecie Szadkowskim Obwodzie Sieradzkim Gubernii Kaliskiej położone, jednę Gminę pod nazwiskiem „Gmina Kalinowa" stanowiące sukcessorów po niegdy ś. p. Józefie Turkuł Staroście dziedzicu tychże dóbr pozostałych to jest: W.W. T. Karoliny z Turkułów Tomasza Rudnickiego małżonki, czyli obojga małżonków Rudnickich właścicieli dóbr Piętna, w wsi Piętnie Powiecie Kaliskiem. 2. Konstantego Turkuł dzierżawcy dóbr Piętna, w wsi Piętnie Powiecie Kaliskim. 3. Honoraty z Turkułów Andrzeja Wojnicza małżonki, czyli obojga małżonków Wojniczów dzierżawnych Posiadaczy dóbr Piwonic, tamże w wsi Piwonicach Powiecie Kaliskim. 4. Eustahiego Turkuł obywa tela kraju w Piętnie. 5. Maryanny Turkuł Panny doletniej, ostatnio w Miłaczewie Powiecie Wartskim, a teraz z zamieszkania niewiadomej. 6. Nepomoceny Turkuł Panny doletniej w Piwonicach Powiecie Kaliskim zamieszkałych. 7. Jana Turkuł, z mieszkania i zamieszkania niewiadomego, wszystkich pod Nrem 4. 5. 6. i 7. wyrażonych, z własnych funduszów utrzymujących się dłużników, dziedziczne, przez Józefa Waliszewskiego Komornika przy Trybunale Cywilnym b. Województwa Kaliskiego aktem zajęcia na gruncie tychże dóbr w dniu 17/29 Września 1836 r. sporządzonym, na rzecz Łukasza Kobierzyckiego dziedzica dóbr Dąbrowy wielkiej z przyległościami, w tychże dobrach Dąbrowie wielkiej Powiecie i Obwodzie Sieradzkim zamieszkałego, za którego W. Józef Miklaszewski Patron Trybunału Cywilnego Gubernii Kaliskiej, w Mieście Kaliszu mieszkający, w poparciu tego wywłaszczenia stawa, i u którego to Patrona wspomniony Łukasz Kobierzycki, zamieszkanie prawne co do tego interessu ma dla siebie obrane, na przymuszone wywłaszczenie zajęte zostały.
Następnie tenże Akt zajęcia wyż daty powołany następującym osobom to jest: a) W. Andrzejowi Kossowskieme Wójtowi Gminy Rembieszowa, jako sprawującemu obowiązki Wójta Gminy Kalinowy, b) Władysławowi Miełkowskiemu jako ustanowionemu dozorcy w dniu 18/30 Września 1836 r. c) W. Ludwikowi Kossakowskiemu Poborcy Kassy Obwodu Sieradzkiego w dniu 26 Września (8 Października tegoż r. d) W. Józefowi Tyminieckiemu legalnemu Zastępcy Pisarza Sądu Pokoju Powiatu Szadkowskiego w dniu 14/26 Października t. r. c) i wszystkim sukcessorom po ś. p. Józefie Turkuł pozostałym, już zwyż z Jmion i Nazwisk, oraz zamieszkań wzmienionym dłużnikom jako właścicielom zajętych dóbr, w dniach 14/26 17/29 i 18/30 Listopada 1836 r. to jest jednym wrzeczywistych ich zamieszkaniach, a drugim z zamieszkania niewiadomym w Biórze JW. Prokuratora Królewskiego przy Trybunale Cywilnym b. Województwa Kaliskiego, jak i przez zawieszenie na drzwiach Audyencyonalnych Trybunału Cywilnego przez Woźnego Trybunału Jakóba Muśkiewicza, przyzwoicie doręczony i zostawiony.
Dalej tenże akt zajęcia w Kancellaryi Ziemiańskiej b. Województwa Kaliskiego w dniu 8/20 Stycznia 1837 r. do księgi wieczystej dóbr Kalinowy podany, a zaś do księgi w kancellaryi Pisarza Trybunału Cywilnego b. Województwa Kaliskiego w dniu 14/26 Stycznia r. t. 1837 do właściwych ksiąg wpisany, i zaregestrowany został. Dobra zajęte Kalinowa z przyległościami odległe są od Miast Widawy mila jedna, Burzenina mila jedna, Zduńskiej woli mila jedna, Miasta Powiatowego Szadku mil 3, Obwodowego Sieradza mil 2 1/2 i Gubernialnego Kalisza mil 9 przez które rzeka Widawka zwana przechodzi.
Rozległość tych dóbr Kalinowy z przyległościami biorąc sposobem przybliżonym jest następująca, której gatunek ziemi należy do I. II. III. IV. V. i VI. klassy.
I. Folwark Kalinowa: grunta orne morg. 212, kpr. 150, ogrody place i zabudowania morg 10, kpr. 89, łąki morg 140 kpr. 77, pastwiska i zarośla morg 148, kpr. 93, wody rzeki strumienie, drogi i nieużytki morg. 44, kpr. 154, ogół morg. 555, kpr. 243. 2. Wieś zarobna Kalinowa, grunta orne morg. 280, kpr. 161, ogrody place i zabudowania, morg. 18, kpr. 298, łąki morg. 72 kpr. 197, ogół morg 372 kpr. 56. 3. Użytki dominialne na folwarku Jelno, wraz z włączonemi do niego rolami, Gorzychów, Trojaków i Lisy zwanych, grunta orne morg. 250 kpr. 182, ogrody place i zabudowania morg. 6, kpr. 248, łąki morg. 3, kpr. 253, pastwiska i zarośla, morg. 2, kpr. 249, bory sosnowe i dębowe, morg. 206, kpr. 125, wody rzeki strumia, drogi i nieużytki morg. 9, kpr. 30, ogół morg.479, kpr. 187. 4. Użytki dominialne połowy wsi Branicy do dóbr Kalinowa należącej z pustych ról morg. 35, kpr. 59, pastwiska i zarośla morg. 32, kpr. 94, wody rzeki strumienia, drogi i nieużytki morg. 5, kpr. 184, ogół morg 73, kp. 37. Użytki włościan we wsi zarobnej Branicy, grunta orne morg. 155, kpr. 216, ogrody place i zabudowania morg. 4, kpr. 264, łąki morg. 15, kpr. 101, ogół morg 175, kpr. 28. Summa całej rozległości wynosi około gruntów ornych morg 934, kpr. 168, ogrody place i zabudowania, morg. 40, kpr. 299, łąki morg. 242, kpr. 28, pastwiska i zarośla morg. 183, kpr. 136, bory sosnowe i dębowe morg 206 kpr. 125, wody rzeki strumienia, drogi i nieużytki, morg 59, kpr. 68, ogół morg 1656, kwpr. 204.
Wyraźnie dobra powyższe z wszystkiemi przyległościami wynoszą całej rozległości około morg tysiąc sześćset piedziesiąt sześć, pkw. dwieście cztery, czyli około hub 55 morg. 6, kpr. 204 uważając, na miarę nowopolską granice tychże dóbr zajętych są w spokojnem używaniu.
Zabudowania dworskie w wsi Kalinowy to jest: dwór w ryglówkę czyli Pruski mur stawiany, zaś dom mieszkalny wraz z Lamuzem, Stajnie wraz z oborą owczarnią, spichrz masyw murowane, reszta zaś budowli tak dworskich w Kalinowy, jak i folwarku Jelno, jak również i wszystkie budowle wiejskie są drewniane, i w złym stanie znajdują się. Jnwentarza w dobrach zajętych grontowego i dworskiego i porządków, (prócz załogi u włościan) niemasz żadnych, ani nawet żadnych fabryk i zakładów.
W dobrach tych Kalinowie, i wpołowie wsi zarobnej Branicy, jest pułrolników 11 którzy robią pańszczyzny na tydzień po dni 5 sprzężajem lub ręczno przez cały rok po 4 tłuki, w żniwa odrabiają, z tych 10 mają załogę dworską po parze wołów, parze koni, krowie jednej, świni, wóz, pług, radło, siekierę, kosę i sierp oprócz tylko Wojciecha Rzeznickiego, który niema żadnej załogi dworskiej, mają zasiew oziminy i jary, na daninę dają po jednym korcu owsa, jednym kapłonie, po trzy kury, i mendelu jaj. Zagrodników tak w Kalinowie jak i w Branicy jest 11 z których 7 robią pańszczyzny na tydzień po dni 4, zaś 4 po dni 3 co tydzień ręczno, przez cały rok po dwie tłuki w żniwa odbywają. Na daninę dają po pół korca owsa, jednym kapłonie kurze jednej, i ośm jaj; mają zasiew gruntowy. Komorników w Kalinowie i w Branicy jest 5, którzy robią od S. Jakóba do s. Michała po dni 3 zaś od S. Michała do S. Jakóba po dni dwa co tydzień, komornic czyli prożniaczek zwanych w dobrach powyżej wymienionych jest 11 które przez lato robią po dniu jednym na tydzień, i inne powinności odbywają w Akcie zajęcia wyrażone. W dobrach zajętych Kalinowie z przyległościami, żadnych czynszowników niemasz, jest tylko kowal Andrzej Czopczyński, który robi robotę kowalską dworzan bezpłatnie, a za nowe bierze zapłatę podług ugody, i karczmarz Maciej Przybyła w Kalinowie, jak i w Branicy Józef Gruszka także karczmarz, którzy tylko szynkują dworskie trunki za 21 grosz świętojanki.
Dobra obecne, Kalinowa z przyległościami Branica i Jelno, zostają nateraz w dzierżawnem posiadaniu W. Łukasza Kobierzyckiego, a to na mocy Protokułu Licytacyjnego przed Rejentem Kajetanem Szczawińskim w Mieście Szadku pod dniem 24 Kwietnia (6 Maja) 1836 r. sporządzonego, które tenże Łukasz Kobierzycki na lat trzy poczynając od S. Jana 1836 r. za czynsz rocznie po złp. 4350 płacić się winny na publicznej licytacyi zadzierzawił.
O stanie dóbr zajętych jak i inwentarzu można się przekonać, z protokułu zajęcia, tak u Patrona popierającego przedaż W. Józefa Miklaszewskiego, jak i u podpisanego Pisarza w Kaliszu. Gdzie także i warunki przedaży do przejrzenia znajdują się. Wreszcie stan tych dóbr na miejscu widzieć można.
Przedaż dóbr w mowie będących, z połową wsi zarobnej Branicy, i folwarkiem Jelno, z włączonemi do tegoż folwarku rolami, Gorzychow, Trojaków i Lisy zwanych łącznie odbywać się będzie w Kaliszu na Audyencyi Publicznej Trybunału Cywilnego I. Jnstancyi Gubernii Kaliskiej w miejscu zwykłych posiedzeń.
Pierwsze ogłoszenie warunków licytacyi i przedaży na Audyencyi publicznej w tymże Trybunale w dniu 5/17 Marca r. 1837 o godzinie 10 z rana nastąpiło, drugie w dniu19/31 Marca, a trzecie w dniu 2/14 Kwietnia 1837 r. gdzie wyrabiający sprzedaż Kobierzycki podał za te dobra złp. 60000 w listach zastawnych, poczem termin do temczasowego ich przysądzenia nadzień 1/13 Czerwca 1837 r. godzinę 10 z rana był oznaczony, w którym terminie pomienione dobra Józefowi Miklaszewskiemu Patronowi sprzedaż popierającemu za summę 60000 złp. listami zastawnemi temczasowie przysądzone, i termin do ostatecznego przysądzenia na dzień 2/14 Grudnia 1837 r. wyznaczono, w którym terminie formalności za dostateczne uznane zostały, zaś samo stanowcze przysądzenie dla nieukończenia taxy wstrzymane, lecz gdy przeszkoda ta ustała, przeto wyrokiem z dnia 5/17 Czerwca r. b. 1841 nowy termin do ostatecznego przysądzenia dóbr Kalinowy na dzień 3/15 Lipca 1841 r. godzinę 10 z rana na Audyencyi Trybunału Kaliskiego oznaczony został.
Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego
1851 nr 281
(N. D. 5701) Patron Trybunału
Cywilnego I. Inst. Gubernii Warszawskiej w Kaliszu.
Podaje do wiadomości, iż na skutek
wyroku tegoż Trybunału z powództwa Ludwika Mieczysława dwóch
imion Walewskiego współwłaściciela dóbr Pstrokonie, w wsi
Swierzynach Okręgu Szadkowskim zamieszkałego, na przeciw
współrodzeństwu jego Antoninie Floryaninie Salomei trzech imion z
Walewskim Bolesława Kobierzyckiego właściciela dóbr Kalinowy
Żonie, przez małżeństwo usamowolniej, czyli obojgu małżonkom
Kobierzyckim w tejże wsi Kalinowie i jéj kuratorom Juljuszowi
Złotnickiemu właścicielowi dóbr Ptaszkowie w tychże, tudzież
Natalii Wandzie Maryi trzech imion Walewskiej współwłaścicielce
dóbr Pstrokonie usamowolnionej pannie w wsi Paprotni, i jej
kuratorowi wyżej rzeczonemu Bolesławowi Kobierzyckiemu wszystkim w
Okr. Szadkowskim mieszkającym, dnia 1 (13) Marca 1851 r. zapadłego,
sprzedane będą w drodze działów dobra ziemskie Pstrokonie i
Swierzyny z przyległościami Woźniki Lisy Jezwiko, Dezerta,
Pęcławice i Gorzuchy w Okręgu Szadkowskim położone do parafii
Strońsko należące, od miast Warszawy mil 25 Sieradza mil 2,
Kalisza mil 9, Wartymil 4, Szadku mil 3, Wielunia mil 6, Piotrkowa i
Radomska mil 8, Częstochowy mil 10, Łęczycy mil 7, Zduńskiej woli
mila 1, Pabianic mil 4 1/2, Łodzi, Zgierza, Alexandrowa,
Konstantynowa, i Ozorkowa mil 6, Turku i Opatówka mil 8, odległe.
Rozległość ich na miarę nowopolską wynosi włók 87 mórg 27
pręt. kwad. 126. Pomiędzy wsią Swierzyny a Ptaszkowicami jest
kontrowers początkowo takiejże miary włukę 1 mórg 3 pręt. kwad.
87 zajmujący, a później przez dobra Ptaszkowice do włok 3, mórg
1, pręt. kwad. 228 rozciągnięty. Grunta są w 1/3 części dobre
pszenne i żytne, w 1/3 części średnie, a w 1/3 części lżejsze.
Łąk jest mórg 126 pręt. 196 z których większa część
dwukosnych.
Biegli wyrokiem rzeczoném mianowani,
otaxowali dobra te na rs. 39232, kop. 50 i taxa ta wyrokiem
tutejszego Trybunału z d. 11 (23) Września 1851 r. zatwierdzoną
została. Sprzedaż dóbr w mowie będących, odbywać się będzie w
Kaliszu przed Delegowanym Assessorem Trybunału Felixem Jeziorańskim
w sali audyencyonalnej rzeczonego Trybunału. Publikacya warunków do
tej sprzedaży ułożonych, nastąpiła w dniu 12 (24) Października
r. b. na audyencyi publicznej, przy której tenże delegowany
Assessor oznaczył termin do tymczasowego przysądzenia na dzień 30
Listopada (12 Grudnia) r. b. godzinę 3 z południa. Gdy w terminie
tym dobra w mowie będące Patronowi Gowarzewskiemu sprzedaż
popierającemu tymczasowo za rs. 39232 kop. 50 przysądzone zostały,
tenże delegowany i assessor Trybunału oznaczył termin do
stanowczego ich przysądzenia na dzień 4 (16) Stycznia 1852 r.
godzinę 3 z południa, w którym sprzedaż ich i ostateczne
przysądzenie nastąpi.
Kalisz dnia 1 (13) Grudnia 1851 r.
Gowarzewski.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz