-->

poniedziałek, 5 maja 2014

Zmyślona / Myslona

Myslona (Zmyślona), karczma zaznaczona na mapie Gilly'ego z 1802-03 r.

1802-03 r.

1992 r.

Gazeta Warszawska 1824 nr 84

Komornik przy Trybunale Cywilnym Woiewództwa Kaliskiego.
Podaie do wiadomości, iż w dniu 30 Czerwca r. 1824 o godzinie 9tey zrana przed W. Antonim Pstrokońskim Notaryuszem Publicznym Powiatu Sieradzkiego, w mieście Sieradzu, odbywać się będzie publiczna licytacyia na trzechletnie wydzierżawienie dóbr Piotrowice z wsi i folwarku tegoż nazwiska składających się, z przyległościami Abrahamki i Zmyślona, w Powiecie i Obwodzie Sieradzkim Woiewództwie Kaliskiem położonych; dzierżawa ta od dnia 24 Czerwca 1824 roku poczynać, a w tymże dniu w roku 1827 kończyć się będzie. Ile rzeczone dobra dzierżawy przynoszą, uwiadomić publiczność nie iest w stanie, gdyż dobra te nie są wydzierżawione. Warunki licytacyyne przeyrzane bydź mogą w mieście Sieradzu w Biórze W. Pstrokońskiego Notaryusza. — Kalisz dnia 20 Maia 1824 roku.
Leon Nowierski K. T. W. K.

Gazeta Warszawska 1827 nr 126

Komornik przy Trybunale Cywilnym Woiewództwa Kaliskiego.
Podaie do publiczney wiadomości, iż w dniu 18 Czerwca roku 1827 o godzinie 9tey zrana przed W. Antonim Pstrokońskim Rejentem Ptu Sieradzkiego w Mieście Sieradzu odbywać się będzie publiczna licytacyia na trzechletnie wydzierżawienia Dóbr Piotrowice, składaiące się ze wsi folwarczney Piotrowice z przyległościami Abrahamki i Zmyślona, w Powiecie i Obwodzie Sieradzkim Woiewództwie Kaliskiem położonych. Dzierżawa ta poczynać się będzie od S. Jana Chrzciciela roku 1827 a kończyć się będzie w dnia 24 Czerwca roku 1830.— Dobra te przynosiły roczney dzierżawy zł: Pol: 3000.
W Kaliszu dnia 4 Maia 1827 roku.
Leon Nowierski.
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1835 nr 39

Pisarz Trybunału Cywilnego
Woiewództwa Kaliskiego
Podaie do Publiczney Wiadomości iż: Dobra Ziemskie Piotrowice składaiące się z Wsi Zarobney Piotrowice, z Folwarku Abramki i karczmy Zmyślona zwaney, z wszystkiemi przyległościami i użytkami w Powiecie i Obwodzie Sieradzkim Woiewództwie Kaliskiem w Parafii Charłupi Małey położone, niegdy ś. p. Władysława Łubieńskiego, Dziedziczne, a teraz do Massy bezdziedziczney po tymże Władysławie Łubieńskim pozostałey, którey iest Kuratorem Xawery Wołowski Patron Trybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego w Kaliszu zamieszkały, należące — Aktem tradycyi nieruchomości przez Józefa Waliszewskiego Komornika przy Trybunale Cywilnym Woiewództwa Kaliskiego na gruncie tychże dóbr w dniach 8/20 i 9/21 Sierpnia 1835 roku sporządzonym, na rzecz Jana Więckowskiego Obywatela Kraiu, z własnych funduszów utrzymuiącego się w mieście Woiewódzkiem Kaliszu zamieszkałego, zamieszkanie zaś prawne co do tego interessu u Roberta Chrystowskiego Patrona przy Trybunale Cywilnym Woiewództwa Kaliskiego w Kaliszu zamieszkałego o brane maiącego — od którego tenże Patron Chrystowski, wpopieraniu tego zaięcia iest ustanowionym Obrońcą na przymuszone wywłaszczenie zaięte zostały — daley tenże Akt zaięcia w dwóch kopiach Adamowi Sokolnickiemu, iako zastempcy Wóyta Gminy Piotrowice i iako ustanowionemu Dozorcy — w trzeciey Jakubowi Boiemskiemu Podpisarzowi Sądu Pokoiu Powiatu Sieradzkiego, iako legalnemu zastempcy Pisarza Sądu Pokoiu tegoż Powiatu, w czwartey Jakubowi Steckiemu zastempcy Poborcy Kassy Obwodu Sieradzkiego, i w piątey kopii Xaweremu Wołowskiemu Patronowi Trybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego, iako Kuratorowi massy bezdziedziczney niegdy ś. p. Władysława Łubińskiego Dziedzica Dóbr Piotrowic w dniach 9/21 i 13/25 Sierpnia 1835 roku doręczony, nastempnie tenże Akt zaięcia, w Biórze Kancellaryi Ziemiańskiey Woiewództwa Kaliskiego do Xięgi Wieczystey w dniu 26 Sierpnia (7 Września) i 3/15 Września 1835 roku podany a w Biórze Kancellaryi Trybunału Cywilnego tegoż Woiewództwa do Xięgi Zaregestrowań w dniu 5/17 Września t. r. wpisany i zareiestrowany został.
Dobra te składaią iednę Gminę pod nazwiskiem Gmina Piotrowice odległe są od miasta Obwodowego Sieradza mil 1 1/4. od miasta Powiatowego Warty 3/4. mili od miasta Woiewódzkiego Kalisza mil 5. Rozległość Dóbr tych przybliżonym sposobem iest następuiąca:
A. GRUNTA DOMINIALNE.
d) w Gruntach ornych Dworskich I II i III. Klassy około Mórg. 240.
b) w Łąkach Mórg 10.
c) w Pastwiskach  Mórg 7.
d) w Placach zabudowań i podwórzach Mórg 3 p. kw. 10.
e) w Ogrodach Mórg 2.
f) Sadzawek zarosłych nie użytecznych p. kw. 120.
g) w Drogach i wygonach Mórg 3.
Mórg. 265 p. kw. 130
B. POSADA WŁOŚCIAN
h) w Gruntach ornych Włościan I. II. III. Klassy Mórg. 244.
i) w Łąkach Mórg 4 p. kw. 150.
k) w Pastwiskach Mórg 5.
l) w Placach zabudowań Włościan Mórg 3 p. kw. 200.
ł) w Ogrodach Mórg 4 p. kw. 50.
m) Grunt orny Karczmarza na Zmyśloney Mórg 9.
Mórg 270 p. kw. 100.
Ogół całey rozległości Dóbr Piotrowic zprzyległościami wynosi około Mórg 535. pr. kw. 230.
Czyli Hub 17. Morg 25. pr kw. 230. miary Nowo-Polskiey.
W Dobrach tych znayduie się; Pułrolników pięciu, Zagrodników trzech, i    Komorników dziewięciu,odrabiaiących Pańszczyznę i inne powinności w Akcie zaięcia wyszczególnione — Czynszowników trzech, to iest: 1. Szymon Fiuk młynarz płaci z wiatraka czynszu rocznie złotp. 216. i mele wszelkie mlewo do Dworu bez płatnie 2. Mikołay Ratayczyk karczmarz na Zmyśloney, płaci czynszu złotp. 43 i 3. Klemens Osiewalski karczmarz w Piotrowicach, płaci także czynszu złotp. 43. szynkuią trunki dworskie za 21 grosz.
Dobra te zostaią w dzierżawnym posiadaniu Adama Sokolnickiego za opłatą czynszu dzierżawnego rocznie po 4030. złotp. któremu kontrakt dzierżawny z dniem 24 Czerwca 1836 roku się kończy.
O stanie Dóbr tych można się przekonać z Protokułu zaięcia u Patrona popieraiącego przedaż Roberta Chrystowskiego i u podpisanego Pisarza Trybunału gdzie także warunki Licytacyi przedaży do przeyrzenia znayduią się.
Sprzedaż rzeczonych Dóbr Piotrowic odbędzie się na Audyencyi Publiczney w P. S. Trybunale Cywilnym Woiewództwa Kaliskiego w Kaliszu w mieyscu zwykłych posiedzeń.
Pierwsze ogłoszenie warunków licytacyi i przedaży na Audyencyi Publiczney wspomnianego Trybunału w dniu 17/29. Października 1835. r. o godzinie 10 z rana nastąpi.
w Kaliszu dnia 5/17, Września 1835 roku. Piątkiewicz.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1857 nr 74

(N. D. 1638) Podpisany Patron przy Trybunale Cywilnym Gubernii Warszawskiej w Kaliszu w temże mieście Kaliszu zamieszkały, podaje do publicznej wiadomości, iż na skutek Wyroku Trybunału Cywilnego Iej Instancyi Gubernii Warszawskiej w Kaliszu w dniu 1 (13) Grudnia 1855 r. pomiędzy Emilją Bogusławą Józefą 3ch imion z Jastrzębskich Walewską współdziedziczką dóbr Piotrowic Romana Walewskiego małżonką, czyli obydwojgiem małżonkami Walewskiemi w wsi Zaborowie Okr. Wartskim zamieszkałymi przed podpisanego Patrona Trybunału działającemi z jednej strony, a współsukcessorami Piotra Alexandra 2ch imion Jastrzębskiego, i zarazem współdziedzicami dóbr Piotrowic jako to: 1o Aleksandrą Władysławą, 2ch imion Pstrokońską Marcellego Walerego Pstrokońskiego małżonką, czyli obydwojgiem małżonkami Pstrokońskiemi w wsi Piotrowicach Okręgu Sieradzkim zamieszkałymi, 2e opieką nieletnich to jest: a. Bronisławy Domicyanny 2ch imion, b. Cecylii Józefy 2ch imion c. Władysława Ziemowita 2ch imion rodzeństwa Jastrzębskich Józefą z Rudnickich Jastrzębską wdową matką i główną opiekunką w wsi Piotrowicach Okręgu Sieradzkim zamieszkałą w imieniu własnem oraz swych dzieci, tudzież 3e Xiędzem Ignacym Rudnickim jako tychże nieletnich przydanym opiekunem w mieście Okręgowym Warcie zamieszkałym, z drugiej strony działającemi zapadłego, sprzedane zostaną przez publiczną licytacyę w drodze działów dobra Ziemskie Piotrowice wyżej wymienionych sukcessorow Piotra Alexandra Jastrzębskiego dziedziczne, w Okręgu i Powiecie Sieradzkim Gubernii Warszawskiej leżące do parafii Charłupia mała należące, składające się z jednej wsi Zarobnej oraz folwarku tegoż nazwiska Piotrowic jako też osady Zmyślona zwanej i jednego wiatraka, zawierające rozległości włók 19 mórg 13 prętów kwadratowych 249 miary nowopolskiej.
Dobra te oszacowane zostały przez biegłych przysięgłych na rs. 21,491, k. 67 od której to summy licytacya zaczynać się będzie; która taxa Wyrokiem Trybunału Kaliskiego w dniu 28 Lutego (12 Marca) 1857 r. zapadłym zatwierdzoną została. Warunki podług których sprzedaż ta nastąpi i zbiór objaśnień oraz taxa znajdują się w kancellaryi Trybunału Kaliskiego i u podpisanego Patrona, które każdego czasu przejrzane być mogą.
Ogłoszenie warunków tych publicznie na audyencyi Trybunału w dniu 12 (24) Marca r. b nastąpiło i termin do drugiej publikacyi warunków oraz przygotowawczego dóbr tych przysądzenia na dzień 25 Kwietnia (7 Maja) r. b na godzinę 3ą z południa oznaczony został. Sprzedaż ta odbywać się będzie na audyencyi Trybunału Cywilnego Iej Instancyi Gubernii Warszawskiej w Kaliszu w miejscu posiedzeń Trybunału przed W-ym Rembielińskim Sędzią tegoż Trybunału.
Kalisz dnia 14 (26) Marca 1857 r.
Józef Brudzyński Patron Trybunału.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz