-->

poniedziałek, 15 lipca 2013

Emanuelina

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Emanuelin, województwo Kaliskie, obwód Wieluński, powiat Wieluński, parafia Czarnożyły, własność prywatna. Ilość domów 8, ludność 37, odległość od miasta obwodowego 1.

Słownik Geograficzny:  
Emanuelin, wś, pow. wieluński, gm. Wydrzyn, par. Czarnożyły (ob.). W 1827 r. było tu 8 dm., 37 mk.

Spis 1925:
Emanuelin, wś, pow. wieluń, gm. Wydrzyn. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 13. Ludność ogółem: 91. Mężczyzn 45, kobiet 46. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 91. Podało narodowość: polską 91.

Wikipedia:
Emanuelina – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim, w gminie Czarnożyły.W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.

1965 r.

Goniec Sieradzki 1929 nr 182 emanuelina

Z CZARNOŻYŁ.
— (w) Korespondencja własna. Dnia 2 sierpnia rb. we wsi Emanuelina, gminy Wydrzyn u Antoniny Grockiej wybuchł pożar. Przyczyną ognia był mały chłopiec lat 6 Jan Kolanek, który obok stodoły urządził palenisko. Ogień bardzo szybko opanował stodołę, 2 obory i inne mniejsze budynki gospodarcze. Zbyt blisko stojący dom mieszkalny zostałby również pochłonięty przez ogień gdyby nie energiczne wzięcie się do akcji ratunkowej Straży Pożarnej z Czarnożył.
Dzielni strażacy Czarnożylscy mozolili się ze strasznym żywiołem z niezwykłą energją i zgrabnością. Trzeba zaznaczyć, że mimo to, iż każdy strażak był, czy to w polu czy w warsztacie jednak przerażający ton sygnalisty wszystkich skupił (24) i z błyskawiczną szybkością dzielni chłopcy, znaleźli się przy ogniu.
Pod dowództwem naczelnika Straży Branta robota szła zgrabnie i po godzinnej walce z żywiołem z wesołą miną i śpiewem na ustach powracali strudzeni, okopceni nasi strażacy. Trzeba wpółczuć tym, którzy w Emanuelinie pokrzepiają organizm strudzony pracą umysłową. Przestraszeni ratowali swoje mienie i innych.
Tak samo trzeba współczuć z mieszkańcami wioski, nie dlatego jakoby ich sąsiada nieszczęście spotkało, ale współczuć im trzeba, że na swojej wiosce nie mają studni.

Goniec Sieradzki 1929 nr 182

Prawda, że woda jest głęboko wskutek położenia pagórkowatego, ale przy dzisiejszych warunkach trudność taka nie robi kłopotu.
Trzeba również współczuć gospodarzom, którzy niby to przyszli ratować mienie, jednak zamiast brać się do pracy patrzyli się obojętnie.
Mamy gazetki partyjne, które tylko wszczepiają jad nienawiści do dworów i panów, z odwiecznej chcą uczenić fałsz zamiast naszego wieśniaka pouczyć o niesieniu pomocy w nieszczęściu i uszanowaniu cudzej własności. W swych niezdrowych artykułach krzyczą: „Chłopy łączmy się, bo my Polskę zbudujemy”. Rzecz jasna, że Polska to kraj przedewszystkiem rolnicy, ale zapytuję się tych bezmyślnych podżegaczy, czy tylko gospodarze-wieśniacy stanowią Polskę?
Nawołujcie naszych gospodarzy, ale nie do walki z dworem z panem, księdzem ale do łączności z innemi warstwami społeczeństwa.
Okazało się bowiem przy ogniu, że dwór dał 7 koni, beczki i swoich ludzi aby ratować na obcej wsi wieśniaków, a tymczasem sąsiedzi chłopi zostawili konie w polu, nie chcąc ich użyć do przywożenia wody a sami tylko patrzeli na ogień, a niektórzy uganiali się za pieczonemi jabłkami.
Z tego widać, że jedna warstwa społeczeństwa z inną musi iść w parze, że nie wszystko da się oprzeć na suchej sprawiedliwości ale konieczna jest miłość i to miłość bliźniego czynna.
Co kierowało strażaków czarnożylskich i okalewskich niesieniu pomocy bliźniemu, którzy narażali się życiem aby ratować bliźniego, jeśli nie miłość swego ziomka? Jeśliby się kierowali sprawiedliwością to żądaliby zapłaty za trudy. Jednak oni tego nie żądali i sam triumf nad żywiołem i zadowolenie wewnętrzne, że mogli nieszczęśliwego gospodarza poratować, było dla nich zapłatą.
Nie walka, nie podżeganie, nie nienawiść, nie rozdwojenie ale łączność wszystkich warstw społeczeństwa oparta na fundamencie miłości i miłością spojona winna nas Polaków łączyć bo wtedy doczekamy się spokoju między narodem. Wtedy przeważnie niezdrowe artykuły gazet partyjnych nie będą smakować nieuświadomionym chłopom, wtedy inaczej będziemy ratować mienia bliźniego, wtedy nie potrzeba będzie karabinów i policjanta w obronie prawa własności, bo wtedy będzie panowała sprawiedliwość i miłość.
—Uczestnik
 
 
Łódzki Dziennik Urzędowy 1930 nr 11

Ogłoszenie.
Okręgowy Urząd Ziemski w Piotrkowie podaje do publicznej wiadomości, że orzeczeniem z dnia 12 listopada 1929 r.
postanowił:
1) Wniosek Powiatowego Urzędu Ziemskiego w Wieluniu z dnia 2 listopada 1929 roku Nr. 2227, w sprawie rozszerzenia obszaru scaleniowego wsi Czarnożyły, gminy Wydrzyn, powiatu wieluńskiego — zatwierdzić,
2) Zwiększyć obszar scalenia wsi Czarnożyły przez włączenie do tegoż:
a) gruntów, zapisanych w tabeli likwidacyjnej wsi Działy pod Nr. Nr. 1 i 2, a znajdujących się w posiadaniu Karola Szymusiaka, Walerji Szymusiak, Antoniny Szczepańskiej i Szczepana Misiaka, Stanisława Kępki, Marcina Kępki, Szczepana Stępnia, Michała Kępki, Jana Kępki i Piotra Białaszczykao obszarze około 5 ha;
b) gruntów zapisanych w tabeli likwidacyjnej wsi Emanuelin pod Nr. 1, a stanowiących własność S-rów Franciszka Bartodzieja, o obszarze około 1 ha, oraz
c) gruntów, zapisanych w tabeli likwidacyjnej wsi Adamki, a należących do Józefa Adamczyka, zamieszkałego we wsi Nietuszyna, gminy Skrzynno, o obszarze około 5 ha.
Orzeczenie to uprawomocniło się dnia 8 maja 1930 roku.
Z p. Prezesa
(—) M. Grąbczewski.
Naczelnik Wydziału.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 19

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 16 września 1933 r. L. SA. II. 12/15/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu Wieluńskiego na gromady.
Po zasiągnięciu opinij rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 15 września 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego z dnia 23. III. 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
XXV. Obszar gminy wiejskiej Wydrzyn dzieli się na gromady:
5. Leniszki, obejmującą: wieś Działy- Adamki, wieś Emanuelin, folw. Działy, wieś Leniszki.
§2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Wieluńskiemu.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
(-) Hauke - Nowak
Wojewoda.

Dziennik Łódzki 1966 nr 196

Seria pożarów w woj. łódzkim

70 tys. zł strat spowodował ogień w gospodarstwie M. Beka w Emanuelinie, pow. Wieluń. Spłonęła stodoła i szopa. Udział w gaszeniu brało 10 jednostek OSP.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz