-->

sobota, 22 czerwca 2013

Źródła

Źródła, część wsi Gaszyn w gminie Wieluń.

Źródła (Rżudło) 1839 r.

Źródła 1992 r.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1847 nr 187

(N. D. 4376) Pisarz Trybunału Cywilnego I. Instancyi Gub. Warszawskiej w Kaliszu.
Stosownie do artykułu 682 Kodexu Postępowania Sądowego, podaje do wiadomości, że na żądanie Sukcessorów Ernest Wilchelma dwóch imion Koja a mianowicie; nieletnich Huldy i Emilii siostr Kojów w których imieniu Harlop Petersohn fabrykant powozów jako Główny Opiekón działa, tudzież Karola Rudolfa dwóch imion Koja usamowolnionego z własnych funduszów utrzymującego się, któremu ten że sam Harlop Petersohn jako dodany Kuzator assystuje, wszystkich w mieście Kaliszu zamieszkałych, zamieszkanie prawne u Cypryana Gorczyckiego Patrona przy Trybunale tutejszym, w mieście Kaliszu mieszkającego obrane mających, aktem zajęcia przez Franciszka Roweckiego Komornika Trybuuału, na gruncie Dóbr Gaszyna części II. Litera B. w dniu 17 (29) Marca i 25 Kwietnia (7 Maja) bieżącego roku spisanym, zajęte zostały na przymuszone wywłaszczenie.
DOBRA ZIEMSKIE GASZYN
Część II. Litera B. Porządową zwana, w Powiecie i Okręgu Wieluńskim Gubernii Warszawskiej Parafii Wieluń Gminie Gaszyn położone, składające się z folwarku i wsi zarobnéj Gaszyn Litera B. oraz folwarku Śliwa zwanego niedawno utworzonego, niemniej dwóch karczem i miejsca Zródła zwanego.
Dobra te należą do własności Jakóba Wichelma dwóch imion Züglera Dziedzica tejże części II litera B. Gaszyna z własnych funduszów utrzymującego się tamże w wsi Gaszynie Okręgu i Powiecie Wieluńskim Gubernii Warszawskiéj mieszkającego.
Lubo dzierżawa téj części dóbr Gaszyna służyć ma Julianowi Miklaszewskiemu od dnia 12 (24) Czerwca 1846 do tegoż dnia 1849 roku i nadal od lat trzech dopokąd summy złp. 7684 i 6000 złp. dla niego na tych dobrach hypotekowane, zapłacone nie będą, z oznaczeniem rocznej dzierżawy po rubli sr. 600, jednakże dzierżawca Miklaszewski z prawa tego dzierżawy w w roku 1846j7 nieużytkuje, lecz dobra te zostają w posiadaniu samego właściciela Jakóba Wilhelma Züglera.
Rozległość dóbr tych przybliżona jest następna:
1. W placach pod zabudowaniami dworskiemi i wiejskiemi, ogrodami, podwórzami i pastwiskami włók1 mr. 15 pr. 150; 2, w gruntach dominialnych klassy I. włók 12 mórg 10 prętów 100, klassy II. Włók 3 mórg 5, klassy III. włók 2 mórg 15 prętów 150, razem włók 18 pr. 25 i; 3, W gruntach włościańskich klassy I, II. i III. włók 14 mr. 13 pr. 50; 4, W łąkach dominialnych i włościańskich włók 2 mr. 15 pr. 20; 5, W pastwiskach którego grunt należy do klassy II. włók 6: Jest nadto wspólne pastwisko z I. częścią Gaszyna którego obszerność wynosi włók 4 mr. 7 pr. 40; 7, Tudzież kontrowers z tąż częścią obejmujący przestrzeni włók 10 mr, 19; 8. Pod wodami, rowami, ścieszkami i drogami jest razem około włók 1 mr. 2, Razem te dobra mają około włók 57 mr. 11 pr. 210.
Z dobrami temi zajęte zostały inwentarze i porządki gospodarskie, które w akcie zajęcia są wymienione.
W dobrach tych nie ma czynszowników stałych lecz czasowi, a między temi Μichał Szczepański propinator opłaca z propinacyi rocznie rubli srebr. 375, a Mateusz Wysocki na folwarku Śliwa zwanym opłaca rocznie z karczmy czynszu rs. 1 kop. 80, w ogóle zaś w dobrach tych jest trzech karczmarzy czyli szynkujących trunkami dominialnemi za wynagrodzeniem 21 procentu.
W dobrach tych nadto jest włościan osiadłych pod nazwą zagrodników w liczbie 45, którzy tygodniowo odrabiają dworowi dni dwa ręczno i dawają rocznie na S-ty Marcin po jednym kapłonie i mędlu jaj. Jest sześciu półrolników którzy tygodniowo odrabiają ręczno dni 6, lub dni trzy zaprzęgiem, a nadto dawają daniny. Сi mają załogi dworskie, co wszystko w akcie zajęcia jest wyszczególnione, dalej jest 3 komorników i 3 komornic, które odrabiają ręczno po jednym dniu w tygodniu, wreszcie znajduje się kuźnia z niektóremi porządkami, które również w akcie zajęcia są opisane, a teraźniejszy kowal Balcer Syguła jest obowiązany naprawy do dworu darmo załatwiać.
Protokuł zajęcia wyżéj wspomniony w jednej kopii Jakubowi Wilhelmowi Zügle dłużnikowi, jako ustanowionemu Dozorcy, w drugiej Ludwikowi Wichelmowi Zügler Wójtowi Gminy Gaszyn, w trzeciej Hilaremu Siennickiemu Pisarzowi Sądu Pokoju Okręgu Wieluńskiego na dniu 15 (27) Maja bieżącego roku wręczony i zostawiony. Następnie w Kancellaryi Ziemiańskiej Gubernii Warszawskiéj w Kaliszu do właściwej Księgi wieczystej dnia 17 (29) Lipca bieżącego roku wniesiony, a do Księgi zaaresztowań Trybunału Cywilnego Gubernii Warszawskiej w Kaliszu w dniu 2 (14) Sierpnia t. r. wpisanym i zaaresztowanym został.
Sprzedaż tych dóbr odbywać się będzie na Publicznej Audyencyi Trybunału Cywilnego I Instancyi Gubernii Warszawskiej w Kaliszu, w temże mieście Kaliszu w Pałacu Sądowym przy ulicy Józefina położonym posiedzenia swe odbywającego.
Zbiór objaśnień i warunki przedaży w Kancellaryi tegoż Trybunału lub u Cypryana Gorczyckiego Patrona sprzedaż tę popierającego przejrzane być mogą, a pierwsze ich ogłoszenie na Audyencyi pomienionego Trybunału w dniu 10 (22) Września 1847 roku o godzinie 10 z rana nastąpi.
w Kaliszu d. 4 (16) Sierpnia 1847 roku.
Franciszek Salezy Wołowski.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz