-->

poniedziałek, 17 czerwca 2013

Osiny

Osiny, część miasta Szadek w gminie Szadek.

 Osiny 1929 r. 

1992 r.  

Lustracja 1789 r.

Suplika
do JWW IMPP Komisarzy, czyli Lustratorów powiatu Szadkowskiego od miasta Szadku podana r. 1789, dn. 19 sierpnia

Także wieś Wolka Przałowska zwana, czyli jej posesor pole właściwie miejskie i zaprzywilejowane, zwane Osiny przywłaszczywszy sobie tak sam pan, jako też i kmiecie z tej wsi po części trzymają i żadnej opłaty z tych ról należącej tak do miasta, jakoli też do starostwa Szadkowskiego nie dają i dawać nie chcą.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1838 nr 164

Sąd Pokoju Powiatu Szadkowskiego.
Z powodu żądania regulacyi nowej hypoteki dwóch składów roli z klinami w Osinach od Bobowni aż do granic Rzepiszewskich ciągnące się, między rolami żądającego a Walentego Kozła, na territorium miasta Szadka leżące, a własnością Jana Szymańskiego będące, uwiadamia interessentow, że takowa nastąpi w Sądzie tutejszym dnia 25 Października r. b.
Wzywa przeto interessentów, aby do takowej osobiście lub przez pełnomocnika urzędownie i szczególnie na to umocowanego zgłosili się, żądania swe i wnioski do protokułu regulacyi podali, i w dokumenta prawa ich udowodniające zaopatrzyli się. Ostrzega oraz, iż niezgłaszający się w terminie podpadną skutkom prekluzyi w art. 154 i 160 prawa o hypotekach z r. 1818 przepisanej.
Jeżeliby właściciel nieruchomości wywołanej, w terminie do regulacyi niestawił się, tenże na żądanie któregokolwiek z interesscentów na karę zp. 10 do 50 skaznnym zostanie, a nadto podług art. 150 tegoż prawa, utraci wszelkie dobrodziejstwa prawne względem swych wierzycieli.
Ogłoszenie decyzyi, jaka w skutek aktu regulacyi wydana będzie, nastąpi tegoż samego dnia na posiedzeniu publicznem Sądu tutejszego, i od tegoż dnia czas do odwołania się od niej upływać zacznie. Interessenci przeto bez dalszego wezwania w tymże dniu ogłoszeniu jej przytomnymi być winni.
w Szadku dnia 6 (18) lipca 1838 r.
Podsędek, Uziembło z. p.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1846 nr 22

ОВWIESZСZEΝIА HYPОТЕСZNE.
(N. D. 517) Sąd Pokoju Okręgu Szadkowskiego.
Z powodu żądanej regulacyi nowej hypoteki:
c) Dwóch składów roli z klinami w Osinach, od Bobowni aż do granic Rzepiszewskich ciągnących się między rolami Szymańskiego i Walentego Kozła znajdujących się.
e) Dwóch składów roli w polu długiem na Osinach, ciągnących się od granic Rzepiszewskich aż do rowu Bobownią zwanego, przy roli Jana Szymańskiego położonych:
(…) Uwiadamia interessentów iż takowa nastąpi w dniach 4 i 5 Maja r. b. w Sądzie tutejszym.
Wzywa ich przeto, aby do takowej osobiście lub przez pełnomocnika urzędownie i szczególnie umocowanego zgłosili się, żądania swe i wnioski do protokułu regulacyi podali i w dokumenta prawa ich udowadniające zaopatrzyli się.
Ostrzega ich oraz że niezgłaszający się w terminie podpadną skutkom prekluzyi w art. 154 i 160 prawa o hypotekach z r. 1818 przepisanym.
Jeżeliby właściciel nieruchomości wywołanej w terminie do regulacyi nie stawił się, tenże na żądanie któregokolwiek z interessentów na karę rs. 1 i 1j2 do rs. 7 k. 50 skazanym zostanie i podług art. 150 t. p. utraci wszelkie dobrodziejstwa prawne względem swych wierzycieli.
Ogłoszenie decyzyi jaka w skutek aktu regulacyi wydana będzie, nastąpi dnia 6 i 7 Maja roku b. na posiedzeniu publicznem Sądu tutejszego, i od tegoż dnia czas do odwołania się od niej upływać zacznie.
Interessenci przeto bez dalszego wezwania w tymże dniu ogłoszenia jej przytomnymi być powinni.
Szadek d. 10 (22) Stycznia 1846 r.
Podsędek, Borowski.


Rozwój (Gazeta Wieczorna) 1914 nr 18

Z okolic Łodzi.
Z pobojowisk pod Łodzią. Na dawnych pozycyach artyleryi rosyjskiej i okopach piechoty, w bezpośredniem sąsiedztwie od miasta od ognia działowego ucierpiały następujące wsie:

(...) W okolicy Szadka spłonęła wielka i bogata wieś Osiny, oraz wszystkie okoliczne wiatraki i młyny.(...).

Gazeta Świąteczna 1922 nr 2187

Tkalnia JÓZEFA NOWAKA na Osinach w Szadku, w pow. sieradzkim, wyrabia z przędzy lnianej, paczesnej i zgrzebnej płótno na koszule, prześcieradła i worki. Przędzę przyjmuje się codzień, prócz niedziel i świąt, od godz. 8-ej rano do 4-ej po południu.

_________________________________________________________________________________

 Ziemia Sieradzka 1924 sierpień
_________________________________________________________________________________

 

Obwieszczenia Publiczne 1927 nr 39

Wydział hipoteczny w Zduńskiej-Woli, obwieszcza, że na dzień 16 sierpnia 1927 roku wyznaczony został termin regulacji pierwiastko­wej hipoteki dla:
2) nieruchomości położonej w mieście Szadku, starostwa sieradz­kiego w miejscowości zwanej, „Osiny", mającej przestrzeni cztery składy, czyli około ośmiu mórg z zabudowaniami, będącej w posiada­niu Romana Wereckiego.
Osoby interesowane winny w oznaczonym terminie zgłosić swoje prawa, w kancelarji hipotecznej w Zduńskiej-Woli, pod skutkami prekluzji.

 Ziemia Sieradzka 1930 sierpień

W dniu 29 lipca 1930 r. o godzinie 17 wybuchł pożar w zabudowaniach gospodarza Tomasza Wesołoskiego. zamieszkałego w Szadku — Osiny podczas którego spaliło się: obora drewniana, stodoła ze zbożem, szopy, i narzędzia rolnicze. Poszkodowany oblicza straty na sumę zł, 13.830. Pożar powstał od uderzenia pioruna.

 Echo Sieradzkie 1931 lipiec

Z woj. łódzkiego.
PLAGA POŻARÓW. (K. S.) 
Na przedmieściu Osiny (pod Szadkiem) w gospodarstwie Józefa Kozła z niewyjaśnionej dotąd przyczyny wybuchł groźny pożar. Spaliły się wszystkie zabudowania gospodarskie, inwentarz martwy i żywy: 7 sztuk bydła, świnie i drób.
Ogień przeniósł się na budynki Józefa Ziemby, gdzie spaliła się stodoła. Wreszcie pożar zlokalizowano. Straty obliczają na 20.000 zł.
Jest podejrzenie, że pożary powoduje zbrodnicza ręka, ponieważ jest to w ostatnich czasach już nie pierwszy wypadek. Przed kilku dniami spłonęły również zabudowania gospodarskie Jana Glapińskiego przy ul. 3 Maja. W ogniu zginął inwentarz żywy: 1 krowa, 8 świń i wiele drobiu, 8 osoby zostały ciężko poparzone.
Ogień przeniósł się wkrótce na sąsiednia zabudowania Studzińskiego, które również poszły z dymem. Straty są b. duże.

Echo Łódzkie 1933 październik

Pieniądze w rękawie bluzki.
Rozpacz oszczędnego wieśniaka.
Łódź, 28 października. Zamieszkały we wsi Osiny, w powiecie sieradzkim, Wojciech Graczyk, ukrył kilkaset złotych oszczędności w starych szmatach na strychu domu. Wczoraj wieśniak zajrzał na strych i ku swemu przerażeniu stwierdził brak cennych szmat.
Z rozpaczy Graczyk porwał duży nóż kuchenny i zadał sobie nim kilka ran brzucha. Samobójcę, w stanie ciężkim, przewieziono na kurację do szpitala.
Jak się okazało Graczyk przypuszczał, że pieniądze zostały skradzione lub też wyrzucone przez kogoś porządkującego strych. W rzeczywistości zaś żona wieśniaka szmaty przeniosła do komory. W dzień po zamachu samobójczym męża Graczykowa pieniądze znalazła.
Ukryte one były w rękawie zniszczonej bluzki.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz