-->

czwartek, 2 maja 2013

Zakurowie

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Zakurowo, województwo Kaliskie, obwód Sieradzki, powiat Sieradzki, parafia Brzyków, własność prywatna. Ilość domów 1, ludność 5, odległość od miasta obwodowego 3.

Słownik Geograficzny:
Zakurów,   wś, pow. łaski, gm. Dąbrowa Rusiecka, par. Brzyków, ma 11 dm., 118 mk., 101 mr.; os. leś. 1 dm., 9 mk. W 1827 r. był 1 dm., 5 mk. Należała do dóbr Kamyk.

Spis 1925:
Zakurów, wś, pow. łaski, gm. Dąbrowa Rusiecka. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 23. Ludność ogółem: 151. Mężczyzn 72, kobiet 79. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 151. Podało narodowość: polską 151.

Wikipedia:
Zakurowie -wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie bełchatowskim, w gminie Rusiec. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.


Zakurowie (Fol. Kurek) 1839 r.


1992 r.

Dziennik Warszawski 1874 nr 255

Dnia 20 października (1 listopada), we wsi Zakurówku, w gminie Dąbrowie-Rusieckiej, w powiecie Łaskim, spaliły się dwie stodoły włościan Kszota i Mikosza, ubezpieczone na 110 rub. Ruchomości spaliło się za 350 rub. Podczas pożaru spaliło się dwóch znajdujących się w stodołach chłopców włościańskich Maciej Kszot, lat 15 i Michał Mielczarek, lat 16.

Dziennik Warszawski 1875 nr 251

N. D.7602. Pisarz Trybunału Cywilnego w Kaliszu.
Wiadomo czyni, iż na żądanie Lejzera Gliksman handlującego w osadzie Szczerców okręgu Sieradzkim zamieszkałego, a zamieszkanie prawne do obecnego interesu i całego postępowania subhastacyjnego u Aleksandra Landau Patrona Trybunału w Kaliszu zamieszkałego, obrane mającego, od którego tenże Patron stawa i przymusową sprzedaż dóbr ziemskich Kamyk, w poszukiwaniu sumy rs. 375 kop, 35 z procentem 5% od dnia 31 Sierpnia (12 Września) 1873 roku, kosztów procesu rs. 46 oraz za wyjęcie i doręczenie wyroków rs. 6 kop. 95 i pół i kosztów egzekucyjnych rs. 27 kop. 85, z mocy wyroków Trybunału Cywilnego w Kaliszu w dniach 22 Listopada (4 Grudnia) 1873 roku zaocznie i 2 (14) Października 1874 r. ocznie zapadłych, przynależnej, popiera, protokółem Romualda Pinowskiego Komornika przy Trybunale Cywilnym w Kaliszu w dniu 18 (30) Października 1875 roku sporządzonym, zajęte zostały na sprzedaż w drodze przymuszonego wywłaszczenia:
Dobra Ziemskie Kamyk,
wraz z przyległościami i przynależytościami, lasami zagajnikami, inwentarzami żywemi i martwemi, zabudowaniami, gruntami, łąkami i w ogóle wszystkiem tem co całość tychże dóbr stanowi i do Ignacego Jakóba 2-ch imion Szaniawskiego należy, z wyłączeniem jedynie realności pustkowia Piaski od dóbr Kamyk odłączonej i oddzielną księgę wieczystą mającej oraz zabudowań i gruntów na własność włościan w moc Najwyższych Ukazów przeszłych i w dziale I wykazu hypotecznego na rzecz tychże włościan odkreślonych.
Dobra te Kamyk położone są w gminie Dąbrowa Rusiecka, parafji Brzykow, powiecie Łaskim, Gubernji Petrokowskiej, pod jurisdykcją Kasy Powiatu Łaskiego, Sądu Pokoju w Sieradzu i Trybunału Cywilnego w Kaliszu, i stanowią własność Ignacego Jakóba 2 imion Szaniawskiego, w tychże dobrach Kamyk mieszkającego.
Dobra te składają się z jednego dominialnego folwarku Kamyk zwanego, realności Zakurów, gdzie jest karczma z zajazdem, karczma przy wsi Kamyk, oraz karczmy z zajazdem przy wsi Piaski, graniczą z jednej strony z dobrami Głuchów i Konopnica, z drugiej z dobrami Rychłocice i pustkowiem Piaski, z trzeciej strony z dobrami Ochle, a od czwartej z dobrami Wola Więzowa, Dąbrowy Rusieckie i Zabłocie. Nie są żadną obcą własnością przedzielone a granice ich są niesporne. Dobra Kamyk za aktem urzędowym w dniu 9 (21) Stycznia 1875 roku przed Wilhelmem Grabowskim rejentem w Kaliszu spisanym oddane zostały w dwunastoletnią dzierżawę od dnia 12 (24) Czerwca 1874 roku liczącą się Kamilowi Szaniawskiemu za czynsz rocznie na rs. 1500 ustanowiony, zaś przez prywatną umowę z dnia 1 Czerwca 1874 roku inwentarz na miejscu znajdujący się temuż dzierżawcy za rs. 3000 sprzedany, z warunkiem pozostawienia takowego na miejscu jeżeli przy expiracji dzierżawy suma ta będzie mu zwróconą.
Na folwarku Kamyk znajdują się budynki. Dwór mieszkalny z drzewa gontem kryty o dwóch kominach, kuchnia pod którą są piwnice murowane dom dawny czyli stary dwór gontami kryty o dwóch kominach, gorzelnia z drzewa gontami kryta, obecnie nie czynna z powodu braku apparatu gorzelnianego, przy gorzelni jest dobudowany skład gorzelniany i drwalnik, dalej znajdują się chlewy i kurniki z drzewa gontami kryte, stajnia, wolarnia, obora wozownia, szopy i owczarnia, wszystkie z drzewa, gontami kryte, stodoła z drzewa gontami kryta o dwóch klepiskach, stodoła deskami kryta o jednym klepisku, oraz stodoła deskami kryta o dwóch klepiskach. Wśród podwórza folwarcznego znajduje się dzwonek i gołębnik, dalej jest ogród częścią owocowy częścią warzywny i drugi ogród owocowy. Na przeciw folwarku Kamyk znajduje się dom koszary wraz z stajnią zajezdną pod jednym dachem gontami krytem, o dwóch kominach, w domu tym się mieści i karczma, kuźnia stara gontami kryta, oraz studnia balami ocembrowana.
Przy pustkowiu Piaski, mieści się dom karczma, gontami kryta, stajnia zajezdna również, gontami kryta i chlewik słomą kryty.
Na pustkowiu Zakurów znajduje się dom karczma wraz z zajazdem gontami kryta o jednym kominie.
Dobra Kamyk obejmują rozległości mórg 810, a grunta są przeważnie żytnie klasy II, III i IV. Podatki z dóbr tych opłacają się do kasy powiatu Łaskiego, rocznie w kwocie rs. 359 kop. 43. Dobra te odległe od miasta powiatowego Łasku mil 4, miasta powiatowego Sieradza mil 3 1/2, miasta powiatowego Wielunia mil 4 1/2, od miast gubernialnych: Petrokowa mil 8, Kalisza mil 10 i pół, od osad Burzenina wiorst 9, Widawy wiorst 11.
Służebności włościanom dóbr tych przyznane opisane są pod Nr. 5 Działu III wykazu hypotecznego.
Obszerniejszy opis zajętych dóbr znajduje się w protokóle zajęcia u popierającego sprzedaż Patrona Landau i w biórze Pisarza Trybunału w Kaliszu, gdzie również zbiór objaśnień i warunków sprzedaży przejrzany być może.
Akt zajęcia doręczony Janowi Swieszczyk Wójtowi gminy Dąbrowy Rusieckie oraz Wincentemu Smoleńskiemu Pisarzowi Sądu Pokoju w Sieradzu do własnych rąk w dniu 22 Października (3 Listopada) 1875 r. poczem do księgi wieczystej dóbr Kamyk w dniu 25 Października (6 Listopada) 1875 r. wniesiony, a do księgi zaaresztowań w biórze Pisarza Trybunału Cywilnego w Kaliszu utrzymywanej w dniu 28 Października (9 Listopada) 1875 r. wpisany i zarejestrowany został.
Sprzedaż zajętych dóbr odbywać się będzie na audjencji Trybunału Cywilnego w Kaliszu, a pierwsze ogłoszenie warunków tej sprzedaży, odbędzie się w dniu 9 (21) Grudnia 1875 roku o godzinie 10 z rana.
Kalisz d. 28 Paźdz. (9 Listop.) 1875 r.
Skoczyński.

Przegląd Leśniczy 1926 marzec

Spis wszystkich lasów prywatnych, komunalnych, kościeln. i fundacyjnych w województwie Śląskiem, Poznańskiem, Pomorskiem i Łódzkiem o powierzchni ponad 50 ha według stanu z 1924 r. Zestawił W. Przybylski.
186. Nazwa majątku leśnego: Komyk-Zakniowie, powiat Łask. Właściciel: Fałek Flam, Herszlik Alembik, Szaja Wiśniewski 65 % S-wie Perca Wiśniewskiego i S-wie Abrama Stobieckiego 35 %. Obszar ha: (wolny) 25, 20., (serw) 28,0.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1929 nr 7

Ogłoszenie.
Okręgowy Urząd Ziemski w Piotrkowie podaje do publicznej wiadomości, że orzeczeniem z dnia 6-go marca 1928 roku
postanowił:
1) wniosek mieszkańców wsi Zakurów vel Zakurowie z dnia 5 grudnia 1927 roku w przedmiocie scalenia ich gruntów zatwierdzić, oraz
2) ustalić obszar scalenia w granicach gruntów następujących jednostek administracyjnych:
I) wsi Zakurów vel Zakurowie o obszarze około 170 ha, składających się z około 56 ha gruntów wpisanych do tabeli likwidacyjnej tej wsi, z około 81 ha gruntów otrzymanych za zlikwidowane służebności i z około 33 ha gruntów objętych księgą hipoteczną majątku Kamyk, będących w posiadaniu Piotra Żaczka, Józefa i Stanisławy małż. Banasiak, Szczepana Uryszka, Anny Fink i S-rów Szymona Skoczylasa, Jadwigi Kłys, Tomasza Skoczylasa, Stanisława Sibińskiego i Piotra Mielczarka, i
II) część wsi o obszarze około 10 ha, składającym się z około 3 ha gruntów ukazowych i z około 7 ha gruntów zasłużebnościowych (całe osady tabelowe Nr. Nr. 19 i 25, oraz grunty zaserwitutowe osady tabelowej Nr. 7).
Orzeczenie to zostało utrzymane w mocy orzeczeniem Ministra Reform Rolnych z dnia 18-go stycznia 1929 roku.
Z p. Prezesa
(—) Lipski
Naczelnik Wydziału.


Echo Tureckie 1930 nr 17

Obrady Okręgowej Komisji Ziemskiej w Piotrkowie

W tych dniach odbyło się w Piotrkowie posiedzenie okręgowej komisji ziemskiej.— Ogółem załatwiono około 76 spraw, z któ­rych najważniejszą była komasacja grun­tów w szeregu powiatów województwa łódzkiego. Opracowano przytem projekt sca­lenia gruntów we wsiach Zalesie i Chojki powiatu konińskiego, projekt scalenia wsi Pruszków pow. kaliskiego, wsi Zakurowie powiatu łaskiego, wsi Gosławice powiatu radomskowskiego, zmiany gruntów we wsi Duszniki powiatu sieradzkiego oraz projekt scalenia gruntów wsi Grądy powiatu sie­radzkiego, wsi Wronowice powiatu łaskiego wsi Warszyce powiatu brzezińskiego oraz wsi Majkowice pow. radomskowskiego.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 20

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 28 września 1933 r. L. SA. II. 12/13/33.
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu łaskiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinij rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 15 września 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23 marca 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
IV. Obszar gminy wiejskiej Dąbrowa-Rusiecka dzieli się na gromady:
18. Zakurowie, obejmującą: kolonję Fajnów, kolonję Salomejów.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Łaskiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
(—) Hauke-Nowak
Wojewoda.

Obwieszczenia Publiczne 1938 nr 72

Wydział I Cywilny Sądu Okręgowego w Łodzi, na zasadzie art. 1777-3 U. P. C., oraz zgodnie z decyzją z dnia 2 sierpnia 1938 r., ogła­sza, że na skutek podania Stanisława Sibińskiego, zamieszkałego we wsi Zakurowie, gm. Dąbrowa Rusiecka, pow. łaski, wszczęte zostało po­stępowanie, celem uznania Józefa Sibińskiego, za zmarłego i, z mocy art. 1777-8 U. P. C., wzywa tegoż Józefa Sibińskiego, ojca petenta, a syna Ignacego i Agnieszki z Wlazłów, urodzonego we wsi Zakurowie, gm. Dąbrowa-Rusiecka, pow. łaski, w dniu 8/20 lutego 1879 roku, ostatnio zamieszkałego we wsi Zakurowie, gm. Dąbrowa-Rusiecka, pow. łaski, który w roku 1914 został powołany na wojnę światową, niewiadomego z miejsca pobytu, aby w terminie 6 miesięcznym, od daty opublikowania niniejszego, stawił się w kancelarii Wydziału Cywilnego Sądu Okręgo­wego w Łodzi, przy Placu Dąbrowskiego nr 5, albowiem po tym czasie nastąpi uznanie go za zmarłego.

Nadto I Wydział Cywilny Sądu Okręgowego w Łodzi wzywa wszystkich, którzy o życiu lub śmierci pomienionego Józefa Sibińskiego posiadają wiadomości, by o znanych sobie faktach zawiadomili Sąd naj­później w oznaczonym wyżej terminie do sprawy nr Co. 560/37.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1939 nr 7

Dział nieurzędowy.
OBWIESZCZENIE.
Wydział Hipoteczny Sądu Grodzkiego w Łasku obwieszcza, że na żądanie Urzędu Wojewódzkiego Łódzkiego wywołuje się do pierwiastkowej regulacji hipotecznej niżej wyszczególnione grunty ukazowe scalonych wsi, w terminach następujących:
na dzień 20 lipca 1939 roku:
14) grunty ukazowe scalonej wsi Zakurowie, gminy Dąbrowa Rusiecka o obszarze 147 ha 3522 m. kw. łącznie z przestrzenią 10 ha 4118 m. kw., pochodzącą z gruntów wsi Kamyk, podzielone na 20 gospodarstw rolnych,
Osoby interesowane winny zgłosić się w terminach powyższych do kancelarii Wydziału Hipotecznego w Łasku z prawami swoimi, pod skutkami prekluzji.
Łask, dnia 4 kwietnia 1939 r.
Pisarz Hipoteczny:

(—) Jan Niewiadomski.








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz