-->

środa, 15 maja 2013

Żaglina Bogumiłowska

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Zeglnia, województwo Kaliskie, obwód Sieradzki, powiat Sieradzki, parafia Sieradz, własność prywatna. Ilość domów 1, ludność 5, odległość od miasta obwodowego 1/2.

Słownik Geograficzny:
Żaglina Bogumiłowska, os. karcz. nad rz. Żagliną, pow. sieradzki, gm. Bogumiłów, par. Sieradz (odl. 5 w.), ma 1 dm., 2 mk.

Słownik Geograficzny:
Żaglina, os. karcz. nad strum. Żaglina, pow. sieradzki, gm. Bogumiłów, par. Chojna, odl. od Sieradza w. 3, ma 1 dm., 3 mk.
 _______________________________________________________________________________ 

Żaglina Bogumiłowska (Kar. Żeglina) 1839 r.


1992 r.

Powszechny Dziennik Krajowy 1829 nr 271

Sąd Policyi Prostey Powiatu Sieradzkiego. Dnia 7 t. m. i r. o godzinie 9 wieczorem, powracaiąc od młocki z wsi Sokołowa do domu, włościan Józef Gallus zagrodnik z wsi Monic, był przez Jana Macieiewskiego szynkarza na karczmie Zeglinie do wsi Bogumiłowa pod Sieradzem należącey, zamieszkałego tamże bity, i od czasu tego zaginął; a przedsiebrane śledztwa, nie wykryły dotąd iego pobytu; dla czego sąd zniewolonym się bydź się widzi, wezwać ninieyszem wszelkie władze kraiowe, do których to należeć może, ażeby Józefa Gallusa, lub iego zwłok szukać zadysponowały, a za dostrzeżeniem, sąd tuteyszy uwiadomić zechciały. Rysopis poszukiwanego iest następny: wieku przeszło lat 40, wzrostu dość rosłego, twarzy ściągłey, nosa długiego, oczy czarne, brody pociągłey, zęby wszystkie białe, wąsy żółte, włosy na głowie ciemne niedługie, łysy od czoła, bez odmiany na ciele, i miał na tenczas ubiór: sukmanę siwą starą łataną i płótnem pacześnym podszytą, spodnie nowe pacześne, boso, czapkę z uszami starą złą, z wierzchem z sukna granatowego, barankami siwoczarnemi obszytą, kamizelkę,czyli leibik z płótna w paski różnego koloru, domowey roboty, wkoło iednakowy, na trzy guziki małe ołowiane z przodu zapinany, i koszulę lnianą cienka nową. w Sieradzu d. 16 Października 1829 r. Malczewski Z. P.


15. Karczma na Żeglinie przy trakcie Sieradzko Widawskim murowana z staynią wiezdną murowaną pod szkudłami, maiąca izbę wielką. Izdebki dwie, komorę, sklep, sień, okien pięć, drzwi na zawiasach z wrzecądzami i szkoblem po części i klamkami. Podłogi i posowy w izbach z tarcic.
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1835 nr 43

Wykaz Dłużników Stępla i Kosztów Sądowych z pobytu teraźnieyszego niewiadomych.
9) Nro. K. 1096. Macieiewska Maryanna szamieszkiwała w Zeglinie za Stempel prenotowany, Złtp. 5. gr. 20. wyszła za pozukaniem mieysca i niepowrociła. 


Dziennik Urzędowy Gubernii Kaliskiej 1840 nr 11

Pisarz Trybunału Cywilnego I Jnstancyi Gubernii Kaliskiej.
Podaie do wiadomości, iż Dobra Ziemskie Bogumiłów, składa­ iące się z Wsi Zarobnej i Folwarku Bogumiłów oraz pustkowia czyli karczmy Zeglina zwanej z wszystkiemi przyległościami, użytkami i do­ chodami, w Powiecie i Obwodzie Sieradzkim Gubernii Kaliskiej Gminie Bogumiłów położone, Jgnacego Floryana dwóch Jmion Szołowskiego Obywatela Kraju w tychże Dobrach Bogumiłowie mieszkaią­cego i zamieszkałego dziedziczne.
Aktem zaięcia przez Tomasza Kozłowskiego Komornika. przy Trybunale tutejszym ua gruncie tychże Dóbr w dniu 18/30 Stycznia 1840 roku zdziałanym, na rzecz i na żądanie Franciszka Bielskiego Patrona przy Trybunale Cywilnym Gubernii Kaliskiej w Kaliszu mieszkaiącego, zamieszkanie zaś prawne w Kaliszu u Franciszka Nowickiego Patrona przy tutejszym Trybunale obrane maiącego, za którego tenże Patron stawa i subhastacyą popiera, na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia na satysfakcyą summy 16667 złotych pol­ skich z procentem zaięte zostały.
Akt zaięcia wyż z daty powołany, Augustynowi Kamieńskiemu iako ustanowionemu dozorcy, Ignacemu Szołowskiemu iako Wojtowi Gminy Bogumiłowa i dłużnikowi, oraz Jakubowi Boiemskiemn Pisa­ rzowi Sądu Pokoiu Powiatu Sieradzkiego w dniach 22 i 23 Stycznia (3 i 4 Lutego) 1840 roku wręczony i pozostawiony; następnie w Kancellaryi Ziemiańskiej Gubernii Kaliskiej do księgi wieczystej właściwej pod dniem 9/21 Lutego 1840 roku podany, a do księgi Zaregestrowań Trybunału Cywilnego Gubernii tutejszej w dniu 15/27 Lutego tego roku wpisany i zaregestrowany został.
Dobra te są łączne zajmuią rozległości uważaiąc sposobem przy­ bliżonym:
a) w gruntach ornych klassy II. III. i IV.
dominialnych około morg 300.
b) w łąkach dwusiecznych — 60.
c) w pastwiskach i zaroślach — 60.
d) w borach i zagaiach — 300.
e) w placach pod zabudowaniami dworskiemi łącznie z ogrodem owocowym i sadzawką — 30.
f) w błotach, rowach, wygonach, stru­ gach, drogach granicach, piaskach i nie­ użytkach — 60.
g) w gruntach ornych klassy III IV i V
które włościanie obsiewaią — 300.
h) w łąkach włościańskich — 60.
i) w placach pod zabudowaniami — 30.
k) Franciszek Żurawski okupnik posiada gruntów— 30.
l) w ogrodach warzywnych włościan — 15.
Razem Morg 1245.
Czyli około włok 41, morg 15, miary nowo - polskiej.
Oprócz tej rozległości ma bydź kontrowers w boru od granicy Dóbr Sokołowa około hub 15 wynoszący w polu od granicy Dóbr Dąbrowy Wielkiej około iednej huby i w Dębinie od granicy Dą­brówki odzyskanie którego Wyrabiaiący zastrzega dla Nabywcy niezaręczaiąc iednak za odzyskanie takowego.
W Dobrach tych żadnych fabryk, zakładów, inwentarza grunto­wego żywego i martwego nie masz.
Włościań zaś pańszczyznę robiących iest.
1. Półrolników 20, którzy tylko po dwa dni ciągłych
w tydzień odrabiaią i inne powinności odbywaią w akcie zaięcia wyszczególnione.
2. Komorników szesnastu, którzy po iednym dniu na tydzień pańszczyzny ręczno odrabiaią. Czynszownicy stali:
1. Jan Żurawski okupnik płaci z iednej huby miary Chełmiń­skiej rocznie złotp. 100.
Czynszownicy niestali.
2. Wawrzeniec Piątkowski 3. Jakób Lewkowicz. 4. Jzaak Kopel. 5. Bartłomiej Dąbrowski 6. Wojciech Augustowski, od których czynsz wynosi rocznie złotp. 1292.
Dobra te zostaią w dzierżawnej possessyi Grzegorza Skolimow­skiego z których płaci rocznie po Złotych Polskich 5500 czynszu dzie­rżawnego, a któremu dzierzawa z dniem Sgo. Jana Chrzciciela 1841 r. się kończy.
W Dobrach tych wszystkie budynki są z drzewa budowane, tyl­ ko ieden dwór który iest z cegły palonej murowany.
Sprzedaż Dóbr tych odbywać się będzie na Audyencyi Publicznej Trybunału Cywilnego I. Jnstancyi Gubernii Kaliskiej w Kaliszu, w miej­ scu zwykłych posiedzeń, do czego Warunki Licytacyi i przedarzy dóbr tych, oraz zbiór obiaśnień, każden z Jnteressentów w Biórze Pisarza Trybunału i u Patrona popieraiącego Franciszka Nowickiego przejrzeć sobie może.
Pierwsze ogłoszenie warunków licytacyi i przedarzy Dóbr tych na Audyencyi Trybunału tutejszego w dniu 29 Marca (10 Kwietnia) 1840 r. o godzinie 10 z rana nastąpi.
w Kaliszu dnia 17/29 Lutego 1840 roku.

Franciszek Salezy Wołowski, Pisarz Tryb.

Dziennik Warszawski 1873 nr 82

N. D. 1875. Dyrekcja Szczegółowa Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Kaliszu.
 Zawiadamia wszystkich interesowanych głównie wierzycieli hypotecznych, niemających obranego zamieszkania prawnego, a z pobytu niewiadomych, poniżej przy każdych dobrach na których ich wierzytelności, prawa lub ostrzeżenia są zamieszczone, imiennie wyszczególnionych, że dobra takowe jako zalegające w opłacie rat Towarzystwu Kredytowemu Ziemskiemu należnych, wystawione są na pierwszą przymusową sprzedaż przez licytację publiczną w m. Kaliszu w gmachu Sądowym przy ulicy Józefiny położonym, w kancelarji Rejenta wyznaczonego lub jego zastępcy odbyć się mającą a w szczególności co do dóbr:
Bogumiłów do których należą osada Zapusta i Karczma Zuglina, z wszystkiemi przyległościami i przynależytościami w okręgu Sieradzkim położonych, zalegających w opłacie rat Towarzystwu Kredytowemu Ziemskiemu przynależnych rs. 640 kop. 50 l /2. Sprzedaż odbywać się będzie przed Rejentem Wilehelmem Grabowskim dnia 5 (15) Września 1873 r. Vadium do licytacji oznaczone zostało na rs. 1,200. Licytacja rozpocznie się od sumy rs. 14,476.
Zawiadomienie to ogłasza się dla niewiadomych z pobytu i niemających w hypotece obranego zamieszkania prawnego: 1. Filipiny z Kleszczyńskich, Bielskiej wdowy, z powodu wpisu na rzecz jej w dziale III pod Nr. 12 mieszczącego się. 2. Zuzanny z Deutscherów Poznańskiej, żony doktora Dawida Poznańskiego, wierzycielki hypotecznej dóbr Bogumiłów. Niewiadomych z imion nazwisk i pobytu 3-ch SS-ów Cecylji Kłoszowskiej żony Franciszka Kłossowskiego Pisarza magazynu Solnego w Sieradzu, 4 osób którym działami przeznaczoną zostanie reszta zahypotekowana szacunku dóbr tych, wierzycieli hypotecznych dóbr Bogumiłów.
Sprzedaże wzmiankowane odbędą się w terminach powyżej oznaczonych, poczynając od godziny 10-ej z rana, w obec Delegowanego Radcy Dyrekcji Szczegółowej, gdyby zaś Rejent przed którym sprzedaż ma się odbywać, był przeszkodzonym, licytacja rozpocznie się przed innym Rejentem który go zastąpi.
Vadium do licytacji złożyć się mające, winno być w gotowiźnie, która wszakże zastąpioną być może Listami Zastawnemi lub Likwidacyjnemi, lecz w takiej ilości, jaka podług Kursa Giełdowego wyrównywać będzie cyfrze gotowizną oznaczonej.
Warunki licytacyjne są do przejrzenia we właściwych Księgach wieczystych w Biurze Dyrekcji Szczegółowej Kaliskiej.
W razie niedojścia do skutku powyższej sprzedaży dla braku licytantów, druga i ostateczna sprzedaż od zniżonego szacunku odbytą będzie bez nowych dalszych doręczeń, w terminie jaki Dyrekcja Szczegółowa oznaczy i w pismach publicznych raz jeden ogłosi. (Art. 25. Postanowienia Rady Administracyjnej z d. 28 Czerwca (10 Lipca) 1860 r.)
Kalisz d. 3 (15) Marca 1873 r.
Prezes Załuskowski
Pisarz, Bierzyński.

Dziennik Warszawski 1873 nr 176

N. D. 5028. Pisarz Trybunału Cywilnego, w Kaliszu.
Stosownie do art. 682 K. P. S. wiadomo czyni: iż na żądanie Maurycego Mamroth Bankiera w m. gubernialnem Kaliszu zamieszkałego, a zamieszkanie prawne do tego interesu i całego postępowania subhastacyjnego u Walerjana Oborskiego Patronu przy Trybunale Cywilnym w Kaliszu sobie obierającego, w poszukiwaniu sumy rs. 432 Listami Zastawnemi i gotowizną rs. 1170 z procentami od Zygmunta Bielskiego właściciela dóbr Bogumiłowa, tamże w Okręgu Sieradzkim zamieszkałego, protokołem Komornika Trybunału Romualda Pinowskiego z d. 5 (17) Maja 1873 r. zajęte na przymusowe wywłaszczenie zostały.
DOBRA ZIEMSKIE
Bogumiłów składujące się z folwarku dominialnego i wsi uwłaszczonej Bogumiłów, Osady Zupusta, karczmy wśród wsi położonej i karczmy Zaglina zwanej, z wszelkiemi przyległościami i przynależytościami, położone w Parafji Sieradz, gminie Bogumiłów Okręgu i powiecie Sieradzkim gubernji Kaliskiej, odległe od miasta Sieradza wiorst 5. Zabudowania mają: dwór z cegły palonej, ogród owocowy i warzywny, kloaka, drwalnik, stajnia, spichrz, owczarnia, stodoła, gorzelnia z cegły nieczynna bez żadnych apparatów, kuchnia, dwa czworaki, karczma, kuźnia, stawy zarybione, studnia.
Przy trakcie jest karczma Zaglina zwana, przy której jest stajnia zajezdna, które wraz z gruntem mórg 7 są w zastawnem posiadaniu Wojciecha Kicińskiego.
Dalej jest dom czworak zwany, chlewy, dom dwojak, po bokach z obórkami,w których mieszkają, Stanisław Rembek, Jakób Tataja, Kazimierz Niewidomy, Tomasz Gierłowski, Tomasz Grzeliński i Marcin Kołab, a barak w blizkości zajmuje Stanisław Piestrzyński, wszyscy zajmują się rudowaniem i mając dodane kawałki gruntu odrabiają po dwa dni w tygodniu.
Z dóbr tych 4 morgi 280 prętów gruntu wraz z domem, za kontraktem urzędowym właściciel Bielski sprzedał Bogumiłowi i Konstancji małżonkom Górnickim, zaś łąki mórg 30 prętów 224 należy do sąsiednich dóbr Sokołowa.
Dobra te mają ogólnej rozległości około włók 31 i grunta należą do Klasy II, III i IV lasu niema, tylko pozastałe pieńki po wyciętym. Pastwisko włościanom służy na przestrzeni morgów 87 wspólnie z dworskim. Inwentarz jest żywy i martwy. Podatków opłaca się rocznie rs. 364 k. 87.
Obszerniejszy opis zajętych dóbr znajduje się w protokóle u popierającego sprzedaż Patrona Oborskiego i w biórze Pisarza Trybunału Cywilnego w Kaliszu, gdzie również zbiór, objaśnień i warunków przejrzany być może.
Akt zajęcia doręczony Wójtowi gminy Bogumiłów Klemensowi Raczyńskiemu w Monicach i Pisarzowi Sądu Pokoju Okręgu Sieradzkiego Wincentemu Smolińskiemu d. 8 (20) z Maja 1873 r.; wniesiony do księgi wieczystej dóbr Bogumiłowa d. 12 (24) Maja 1873 r., a do księgi zaregestrowań d. 24 Maja (5 Czerwca)1873 r.
Sprzedaż zajętych dóbr odbywać się będzie na audjencji Trybunału Cywilnego w Kaliszu w miejscu zwykłych posiedzeń przy ulicy Józefina.
Po odbyciu trzech publikacji warunków d. 11 (23) Lipca, 25 Lipcu (6 Sierpnia) i 8 (20) Sierpnia 1873 r., termin do przygotowawczego przysądzenia na d. 18 (30) Września 1874 r. godz. 10 z rana wyznaczony został, na którym licytacja rozpocznie się od sumy rs. 12,000.
Kalisz d. 9 (21) Sierpnia 1873 r.
Morawski za Pisarza.

Dziennik Warszawski 1874 nr 213

N. D. 6122. Dyrekcja Szczegółowa Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Kaliszu. Zawiadamia wszystkich interesowanych a głównie wierzycieli hypotecznych, niemających obranego zamieszkania prawnego, a z pobytu niewiadomych, poniżej przy każdych dobrach na których ich wierzytelności, prawa lub ostrzeżenia są zamieszczone imiennie wyszczególnionych, że dobra takowe, jako zalegające w opłacie rat Towarzystwu Kredytowemu Ziemskiemu należnych, wystawione są na pierwszą przymusową sprzedaż przez licytację publiczną w mieście Kaliszu w gmachu Sądowym przy ulicy Józefina położonym, w kancelarji Rejenta wyznaczonego lub jego zastępcy odbyć się mającą w szczególności co do dóbr:
1. Dobra Bogumiłów do których należą osada Zapusta i karczma Żaglina z wszystkiemi przyległościami i przynależytościami w okręgu Sieradzkim położonych. Zalegających w opłacie rat Towarzystwu Kredytowemu Ziemskiemu przynależnych rs. 642 kop. 22. Sprzedaż odbywać się będzie przed Rejentem Wilchelmem Grabowskim dnia 3 (15) Marca 1875 roku. Vadium do licytacji oznaczone zostało na rs. 1200. Licytacja rozpocznie się od sumy rs. 14,476.
Zawiadomienie to ogłasza się dla 1º niewiadomej z pobytu i niemającej w hypotece obranego zamieszkania prawnego Zuzanny z Deutscherów Poznańskiej, żony doktora Dawida Poznańskiego, 2º dla niewiadomych z imion, nazwisk i pobytu SS-ów Cecylji Kłossowskiej żony Franciszka Kłossowskiego Pisarza Magazynu Solnego w Sieradzu wierzycieli hypotecznych dóbr Bogumiłów.
Sprzedaże wzmiankowane odbędą się w terminach powyżej oznaczonych, poczynając od godziny 10-ej z rana, w obec delegowanego Radcy Dyrekcji Szczegółowej. Gdyby zaś Rejent przed którym sprzedaż ma się odbywać był przeszkodzonym, licytacja rozpocznie się przed innym Rejentem, który go zastąpi.
Vadium do licytacji złożyć się mające winno być w gotowiźnie, która wszakże zastąpioną być może listami zastawnemi lub likwidacyjnemi lecz w takiej ilości, jaka podług kursu Giełdowego wyrównywać będzie cyfrze gotowizną oznaczonej.
Warunki licytacyjne są do przejrzenia w właściwych księgach wieczystych i w biórze Dyrekcji Szczegółowej Kaliskiej.
Wrazie nie dojścia do skutku powyższej sprzedaży dla braku licytantów, druga i ostateczna sprzedaż od zniżonego szacunku odbytą będzie bez nowych dalszych doręczeń, w terminach jakie Dyrekcja szczegółowa oznaczy i w pismach publicznych raz jeden ogłosi. (Art. 25 Postanowienia b. Rady Administracyjnej z d. 28 Czerwca (10 Lipca) 1860 r.)
Kalisz d. 18 (30) Września 1874 r.
Prezes Chełmiński.
Pisarz Bierzyński.

Dziennik Warszawski 1874 nr 242

N. D. 7146. Pisarz Trybunału Cywilnego w Kaliszu.
Zawiadamia, iż na żądanie Doroty z Lewinów Oppenheim, Haima Oppenheima małżonki przy asystencji swego męża działającej, w mieście Kaliszu zamieszkałej, a zamieszkanie prawne do interesu u Aleksandra Czyńskiego Patrona Trybunału w Kaliszu w temże mieście zamieszkałego, obrane mającej, wystawione zostały na sprzedaż w drodze relicytacji
DOBRA ZIEMSKIE
Bogumiłów*, położone w okręgu i powiecie Sieradzkim, Gubernji Kaliskiej, a należące do gminy Bogumiłow parafji Sieradzkiej, które w drodze przymuszonego wywłaszczenia na licytacji w dniu 25 Stycznia (6 Lutego) 1874 r. odbytej, nabył na własność Walerjan Oborski Patron przy Trybunale Cywilnym w Kaliszu, lecz gdy wedle świadectwa Pisarza Trybunału z dnia 22 Lutego (6 Marca) r. b. nowonabywca nie dopełnił warunków licytacyjnych, przeto rozwiniętą, zostiła relicytacja tych dóbr na żądanie Wincentego Jasińskiego wierzyciela hypotecznego, który gdy dalszego popierania relicytacji zaniechał, Dorota z Lewinów Oppenheim wyrokiem Trybunału tutejszego w dniu 8 (20) Października r. b. zapadłym, podstawioną została do dalszego prowadzenia relicytacji dóbr Bogumiłowa. Na podstawie przeto pomienionego wyroku, oraz świadectwa Pisarza Trybunału z dnia 14 (26) Października r. b. powtórna sprzedaż na koszt i ryzyko nowonabywcy Walerjana Oborskiego następuje.
Sprzedaż ta odbywać się będzie na audjencji Trybunału Cywilnego w Kaliszu w Pałacu Sądowym przy ulicy Józefina posiedzenia swe odbywającego, a pierwsze ogłoszenie warunków tej sprzedaży nastąpi na posiedzeniu tegoż Trybunału w dniu 15 (27) Listopada r. b. 1874 r. godzinie 10 z rana. Licytacja rozpocznie się od sumy rs. 17056 jako 2/3 czyści szacunku przez nowonabywcę na licytacji postąpionego.
Vadjum w sumie rs. 2000 jest wymagalne w monecie stały kurs w kraju mającej.
Warunki licytacyjne przejrzane być mogą u podpisanego Pisarza Trybunału i Patrona Czyńskiego w Kaliszu zamieszkałego.
Kalisz d. 14 (26) Października 1874 r.
Skoczyński.
W dniu dzisiejszym po odbyciu pierwszej publikacji warunków licytacyjnych, termin do drugiej publikacji, a zarazem do odbycia przygotowawczego przysądzenia tych dóbr na dzień 29 Listopada (11 Grudnia) 1874 r. godzinę 10 z rana oznaczonym został.
Skoczyński.

* do dóbr należą osada Zapusta i karczma Żaglina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz