-->

piątek, 3 maja 2013

Wola Zadąbrowska / Wola Ustkowska (?)

Czajkowski 1783-84 r. (?)
Wola Ustkowska, parafia jeziorsko, dekanat warcki, diecezja gnieźnieńska, województwo sieradzkie, powiat sieradzki, własność: Pstrokonski.

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Wola zadąbrowska, województwo Kaliskie, obwód Kaliski, powiat Wartski, parafia Jeziersko, własność prywatna. Ilość domów 10, ludność 86, odległość od miasta obwodowego 4.

Słownik Geograficzny:  
Wola Zadąbrowska,  w XVI w. Wola Biskupsko, wś i fol., pow. turecki, gm. Grzybki, par. Jeziorsko, odl. od Turka w. 32. Wś ma 9 dm. a wspólnie ze wsią Retnicą 213 mk., fol. ma 2 dm., 41 mk. W r. 1827 było 10 dm., 86 mk. Na początku XVI w. łany km. w Woli Biskupiej dawały dziesięcinę na stół arcybiskupi, łany folw. pleb. w Jeziorsku. W r. 1553 Wola Zadąbrowska ma 5 łan. a 1576 r. 15 łan km. (Pawiń., Wielkop., II, 222).

Słownik Geograficzny:  
Wola Biskupska,  w par. Jeziorsko. Istniała w XVI w. Dziś pod tą nazwą nie ma wsi w tej parafii (pow. turecki). Ob. Łaski, Lib. Ben., I, 408.

Spis 1925:
Wola Zadąbrowska, wś i folw., pow. turecki, gm. Grzybki. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne wś 25, folw. 2. Ludność ogółem: wś 140, folw. 82. Mężczyzn wś 75, folw. 39, kobiet wś 65, folw. 43. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego wś 140, folw. 82. Podało narodowość: polską wś 140, folw. 82.

Wikipedia:
Wola Zadąbrowska-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Warta. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego. Wieś podzielona jest na dwa sołectwa, zwane zwyczajowo Stara Wieś i Nowa Wieś.

1992 r.

Akta metrykalne (Parafia Jeziorsko) 1809


 Akt 63.
07.03.1809
Świadkowie: Wielmożny Rafał Pstrokoński, lat 34, dziedzic wsi Ustków i Wielmożny Feliks Pstrokoński, lat 30, dziedzic wsi Wola Zadąbrowska

Dziennik Powszechny 1863 nr 179

(N. D. 3412) Sąd Policji Poprawczej Wydziału Kaliskiego,
Zapozywa Grzegorza Dominiak lat 19 liczącego, ostatnio w wsi Woli Zadąbrowskiej gminie Ustków powiecie Kaliskim zamieszkałego, ażeby w ciągu dni 30tu licząc od daty niniejszego ogłoszenia, niezawodnie w Sądzie tutejszym, w celu wysłuchania wyroku się stawił albowiem po upływie czasu tego, jak prawo mieć chce postąpionem z nim będzie.
Tyniec pod Kaliszem d. 3 (15) Lipca 1863 r.
Sędzia Prezydujący, Ruprecht

Dziennik Warszawski 1872 nr 56

Wiadomości krajowe.
Wypadki w kraju tutejszym w drugiej połowie stycznia 1872 r. — (Dokończenie ). Zabici zostali w skutku nieostrożnego padnięcia lub spadłych ciężarów:
W wsi Woli-Zadębrowskiej w tymże powiecie, pięcioletni chłopiec włościański Tomasz Kowalczyk, bawiąc się na dworze z innemi dziećmi, został przywalony na śmierć przez kawał gliny, który się oberwał na niego z ściany obory.  

Kaliszanin 1886 nr. 36

We wsi Wola-Zadąbrowska, powiecie tureckim, spaliły się cztery stodoły właściciela Pstrokońskiego, ubezpieczone na 4000 rs., i różne zboże, ubezpieczone na 500 rs.

Kurjer Warszawski 1886 nr 115

= Pożary na prowincji.
W dniu 13-ym b. m. w powiecie tureckim, w dobrach Wola Zadąbrowska, należących do p. Piotrowskiego, z pomiędzy zabudowań napełnionych słomą, powstał z niewiadomej przyczyny ogień, który obrócił w perzynę budynki folwarczne, a w nich zapasy ziarna, słomy i siana, uczyniwszy ogółem szkód na 6000 rs.

Kurjer Warszawski (dodatek poranny) 1895 nr 310

Echa kaliskie.
Korespondent, nasz z Kalisza pisze:
(…) Wydział cywilny sądu okręgowego kaliskiego roztrząsał w d. 21 -ym października sprawę z powództwa p. Żychlińskiego przeciwko p. Tymowskiemu.
Oto okoliczności sprawy:
Dnia 15-go stycznia 1895-go r.: między już dziś nieżyjącym ś. p. Ignacym Pstrokońskim a Stanisławem Żychlińskim stanęła piśmienna umowa, której mocą Pstrokoński oddał majątki swe:
Ustków, Tondów i Wolę — Żychlińskiemu w administrację poręczającą na lat 6, począwszy od d. 24-go czerwca 1895-go roku, za gwarantowany roczny dochód 6 500 rs.
Między wielu warunkami, jakie są zwykle omawiane przez strony w kontraktach podobnego rodzaju, zasługują na uwagę dwa paragrafy: § 17-ty, orzekający, że w razie, gdyby sądy państwowe miały wyrokować w sprawie sporów wynikłych, to kierować się powinny zasadami kodeksu o umowie, dotyczącej pełnomocnictwa, i § 18-ty — że na wypadek śmierci Żychlińskiego kontrakt
natychmiast ma być rozwiązany, w razie zaś śmierci Pstrokońskiego sukcesor, Kazimierz Tymowski, umowę akceptować powinien.
Paragrafy te dały powód stronom do różnego zapatrywania się na istotę zawartej umowy.
Na żądanie Pstrokońskiego przyszły jego spadkobierca, Kazimierz Tymowski, umowę tę zaakceptował i podpisał.
Dnia 10-go maja 1895-go r. Pstrokoński umarł, majątki zaś jego przeszły według testamentu na własność Tymowskiego.
Dowiedziawszy się postronnie, że Tymowski, niezadowolony jest z zawartej umowy i że nie chce go wpuścić do majątku, Żychliński na kilka dni przed d. 24 -ym czerwca r. b . rejentalnie wezwał Tymowskiego o wydanie majątków w oznaczonym w kontrakcie terminie w administrację.
Na wezwanie Tymowski odpowiedział również rejentalnem wezwaniem, że z postępowania Żychlińskiego on, Tymowski, przyszedł do tego przekonania, że stosunki między Żychlińskim, jako pełnomocnikiem, a nim, Tymowskim, jako mocodawcą, byłyby wprost niemożliwe i wskutek tego Tymowski upoważnienie, dane Źychlińskiemu do zarządu majątkami, cofa i do majątku go nie wpuści, grożąc mu nawet procesem karnym.
Przyczem Tymowski wezwał Żychlińskiego do odbioru kaucji w ilości 2,000 rs. i zaproponował mu tytułem wynagrodzenia za rozwiązanie umowy sumę 760 rs.
Na to Żychliński nie zgodził się i w myśl § l6-go umowy zaprojektował Tymowskiemu sąd polubowny, lecz Tymowski w terminie wyznaczonym sędziów polubownych nie przedstawił.
Wówczas Żychliński wytoczył powództwo przeciwko Tymowskiemu o rozwiązanie umowy z winy tego ostatniego, o zwrot kaucji w ilości 2,000 rs. i wynagrodzenie poniesionych kosztów i straconych zysków w ogólnej ilości 18,718 rs.
W udowodnieniu akcji powołał się na świadków i biegłych w usprawiedliwieniu ewentualnych strat, jakie mógł ponieść w skutek niedopuszczenia go do objęcia w administrację wymienionych dóbr.
W imieniu powoda stawali adwokaci przysięgli: Tadeusz Kaulbesz i Alfons Parczewski, pozwanego bronił adw. przysięgły Stanisław Zalewski z Warszawy.
Sąd, po wysłuchaniu obron, ogłosił decyzję incydentalną, której mocą przed rozstrzygnięciem sprawy in merito uznał za konieczne wysłuchać opinji biegłych, co do możliwych zysków z wymienionych majątków za lat trzy, t. j. 1893, 1894 i 1895-go lata, przy najgorszych warunkach urodzajnych."

Łódzki Dziennik Urzędowy 1928 nr 12

OGŁOSZENIE.
Okręgowy Urząd Ziemski w Piotrkowie podaje do publicznej wiadomości, że orzeczeniem z dnia 11 stycznia 1928 r., postanowił;
1. ustalić obszar scalenia gruntów wsi w składzie;
a) gruntów wsi Retnica, gminy Grzybki, powiatu tureckiego o powierzchni około 78 ha;
b) części gruntów ukazowych wsi Wola Zadąbrowska o przestrzeni około 3 ha, stanowiących grunty osad tabelowych 13 i 28;
2. objąć jednem postępowaniem scaleniowem grunty wchodzące w skład jednostek administracyjnych Socha, Żerochów, Ustków, Retnica oraz część majątku Ustków o obszarze niezbędnym na uzupełnienie gospodarstw karłowatych.
Orzeczenie to uprawomocniło się dnia 4 lipca 1928 roku.
Z polecenia Prezesa
w. z. Nacz. Wydz. (—) Chrostowski.


Łódzki Dziennik Urzędowy 1929 nr 10

Ogłoszenie.
Okręgowy Urząd Ziemski w Piotrkowie podaje do publicznej wiadomości, że orzeczeniem z dnia 27-go kwietnia 1928 roku
postanowił:
1) zatwierdzić wniosek mieszkańców wsi Wola-Zadąbrowska, gm. Grzybki, pow. tureckiego z dnia 26 listopada 1927 roku w przedmiocie scalenia ich gruntów i wdrożyć postępowanie scaleniowe:
2) ustalić obszar scalenia wsi Wola- Zadąbrowska w składzie gruntów tabelowych wsi Wola-Zadąbrowska o obszarze 94,67 ha, za wyjątkiem gruntów tabelowych osady Nr. 28 i części Nr. 13, będących w posiadaniu Stefana Niewiadomskiego i S-rów Antoniego Kowalczyka.
Orzeczenie to zostało utrzymane w mocy orzeczeniem Ministra Reform Rolnych z dnia 27 listopada 1928 roku".
Z p. Prezesa: (—) Lipski

Naczelnik Wydziału.

Obwieszczenia Publiczne 1930 nr 84

Dyrekcja Główna Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Warszawie, na zasadzie artykułu 218 i 219 ustawy Towarzystwa zawiadamia
I. Okrąg Kaliski.
51. Właściciela hipotecznego dóbr Wola Zadąbrowska, powiatu tureckiego, a mianowicie: Stanisława Kamockiego.
jako mających wpisy hipoteczne, bez obranego miejsca zamieszka­nia z księgi hipotecznej wiadomego, że dobra poniżej wymienione, na zasadzie art. 221 tejże ustawy, obciążone pożyczkami Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, za zaległe raty będą sprzedawane w kancelarjach niżej wymienionych notarjuszów: (...).
Warunki licytacyjne dołączone zostały do odnośnych ksiąg hipo­tecznych i mogą być przejrzane w odpowiednich kancelarjach hipotecz­nych lub też w biurze Dyrekcji Głównej Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Warszawie.
Wadjum licytacyjne winno być złożone w gotowiźnie lub listach zastawnych Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, licząc po cenie ozna­czonej przez Dyrekcję Główną — wraz z bieżącemi kuponami, oraz z upoważnieniem do sprzedaży rzeczonych listów zastawnych.
W razie niedojścia do skutku sprzedaży dla braku licytantów, dru­ga i ostateczna sprzedaż od zniżonego szacunku odbędzie się bez dal­szych nowych zawiadomień, w terminie, jaki Dyrekcja Główna oznaczy i w pismach publicznych raz jeden ogłosi.
W razie niedojścia do skutku drugiej sprzedaży z powodu braku licytantów — dobra te, na zasadzie art. 234 ustawy przechodzą na własność Towarzystwa.




Gdyby w dniu, do licytacji wyznaczonym przypadło święto ko­ścielne, lub gdyby w dniu tym czynności w sądzie były zawieszone sprze­daż odbędzie się w dniu następnym w kancelarji tego samego notarjusza.

Echo Tureckie 1931 nr 27

Ogłoszenia drobne.
Stanisław Kucharski roczn. 1895 zamieszkały we wsi Wola— Zadąbrowska, gminy Grzybki, pow. Tureckiego zagubił kartę powołania wydaną przez P. K. U. Kalisz.

Łowiec Polski 1932 nr 2

KRONIKA MYŚLIWSKA.
—m— Dn. 19XII odbyło się polowanie w majątkach Ustków i Wola Zabart*. własność pp.: Zdzisława i Stanisława Kamockich. Obecni byli panowie: Andrzej Lubieński, Henryk hr. Tyszkiewicz, Andrzej Potworowski, A. Kołodziejski, J. Bożewski, J. Ruszkowski, E. Sokołowski, Zygmunt, Antoni, Stanisław i Zdzisław Kamocki. Padło 230 zajęcy, królem polowania był p. A. Potworowski z Kobylnik, mając 63 zające na rozkładzie.

*Wola Zadąbrowska?

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 18

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 17 sierpnia 1933 r. Nr. SA. II. 12/8/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu Tureckiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 14 sierpnia 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) — postanawiam co następuje:
§ 1.
III. Obszar gminy wiejskiej Grzybki dzieli się na gromady:
5. Wola-Zadąbrowska, obejmującą: wieś Wola-Zadąbrowska, folw. Wola-Zadąbrowska.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Tureckiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia go w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.

Wojewoda:

w z. (—) A. Potocki

Wicewojewoda.

Łowiec Polski 1933 nr 30

Dnia 3 b. m. w maj. Ustków i Wola* pp. S. i Z. Kamockich polowano na pędzone kuropatwy. Padło ogółem 593 sztuki, najwięcej na rozkładzie miał p. A. Potworowski (106). Udział brali pp.: A. Potworowski, A. Łubieński, Z. Wielowieyski, H. Tyszkiewicz, T. Kołodziejski, J. Donimirski, H. Krzyżanowski, M. Murzynowski, J. Żychliński, T. Kurnatowski, F. Sokołowski i S. i Z. Kamoccy. Silny wiatr znacznie utrudniał pędzenia. Kury były już bardzo lotne i przenosiły się poza granice majątku.

*Wola Zadąbrowska?


Echo Tureckie 1934 nr 1

Śmiertelne zasypanie ziemią.
W dniu 29 grudnia 1933 roku w majątku Wola Zadąbrowska, gminy Grzybki, powiatu tureckiego, podczas pracy przy wydobywaniu marchwi z kopców, uległ nieszczęśliwemu wypadkowi śmierci Widelski Józef, lat 24, robotnik folwarczny, który wszedł pod zmarzniętą skorupę ziemi w celu wy­dobywania i przysuwania marchwi innym robotnikom. W trakcie tym oberwała się większa skorupa zmarzniętej ziemi, przygniatając swem ciężarem Widelskiego. Wi­dząc to koledzy nieszczęśliwego pośpieszy­li mu natychmiast z pomocą, jednak, gdy go wydobyto z pod bryły ziemi nie dawał już oznak życia.

Łowiec Polski 1937 nr 34

Dnia 2 października r. b. polowano na pędzone kuropatwy w majątku Ustków-Wola* pp. Stanisława i Zdzisława Kamockich. Podniesiono 734 kuropatwy, przyczem jak zwykle największy rozkład osiągnął p. Andrzej Potworowski z Kobylnik, przeszło 100 sztuk.

*Wola Zadąbrowska?

Echo Tureckie 1938 nr 10

Kradzieże
W nocy na 23.II rb. na szkodę Kamockiego Stanisława, właściciela majątku Wola- Zadąbrowska, gm. Jeziorsko, ze sterty w polu skradzione zostało żyto w słomie na sumę około 100 zł. Dochodzeniem ustalo­no, że kradzieży tej dokonali Murszalik Franciszek i Zechurek Ignacy mieszkańcy wsi Wola Zadąbrowska.


Echo Tureckie 1939 nr 20

Z Jeziorska
Niedziela 23 kwietnia upłynąła w Jeziorsku pod znakiem ożywionej działalno­ści miejscowych organizacji społecznych, stowarzyszeń i tak:
Zaraz po nabożeństwie odbyła się nad­zwyczajna odprawa Związku Peowiaków Placówki Lubola, na której złożono dora­źnie skromną sumkę na Poż. Obr. Przeciwl. i powzięto rezolucje odpowiadającą powadze położenia w świecie i określają­cą stanowisko Peowiaków pokrywające się w zasadzie ze stanowiskiem całego Naro­du.
O godz. 16-ej doroczne walne zebranie Koła Polskiego Czerwonego Krzyża, na którym uproszony p. Instruktor Powiato­wy LOPP Goszczyński wygłosił okoliczno­ściowy referat na temat co to jest lotni­ctwo i jakie ma ono znaczenie w czasie wojny. W zebraniu wzięli udział również i członkowie LOPP oraz zaproszeni goście. Zebranie zakończone zostało przyjęciem sprawozdania z działalności za rok 1938 wyborem władz Zarządu PCK jak również przyjęciem aktualnej rezolucji o gotowo­ści członków do wszelkich ofiar na rzecz obronności Państwa.
O godzinie zaś 18-ej w świetlicy Kat. Stow. Młodzieży Ż i M w Zakrzewie od­była się miła uroczystość "Świeconego Jajka" zorganizowana przez Parafialną Akcję Katolicką. Świetnie i z humorem wykonała Młodzież wiele piosenek, mono­logów i wesołych atrakcji, które rozweseliły starszych, wprowadzając wśród zebranych przy jajku i herbatce miły nastrój i głę­bokie zadowolenie. Uroczystość powyższą zakończono przyjęciem również odpowied­niej rezolucji i uchwaleniem zakupienia przez organizacje jednego bonu 20 zł. Poz. Obr. Przeciwl. Tu nadmienić należy, że Kat. Stow. jedno z pierwszych w Jeziorsku zainicjowało zbiórką na FON podczas bowiem akademji w Zakrzewie już w dn. 26 marca r.b. zebrano zł. 18 które zaraz przesłano na ręce p. Starosty.
Codzienna normalna praca w okolicy przeplatana była stale dążeniem do jak najlepszego wyniku subskrypcji POP który zdaje się że będzie nie najgorszy. W dn. 5 b. m. wiadomem było, że mieszkańcy gminy subskrybowali ponad 25.000 zł. pożyczki. W ofiarności i zapale na rzecz POP w dalszym ciągu, przede wszystkim postępują naprzód ludzie ubożsi i robot­nicy. Służba folwarczna z maj. Ustków, Cielcach, Woli-Zadąbrowskiej, Krąkowie jak również sezonowi robotnicy rolni ofiarnością swoją dają przykład niektórym zamożniejszym gospodarzom. Sezonowcy z maj. Mikołajewice ofiarowali na FON je­den dzień pracy co uczyniło w gotówce 50 zł. w całości wpłacone już do kasy.
Mamy również i tym razem do zanoto­wania jeden nowy wyróżniający się z po­śród wielu innych przykład ofiarności biednej wdowy Marianny Pietrzakowej, robo­tnicy folwarcznej z maj. Zakrzew, która sama zgłosiła się 4 bm do Zarządu gmin­nego i zakupiła jeden bon 20-to zł. Pożyczki. Jakże wymownym staje się taki postępek biednej wdowy, która całe utrzy­manie dla siebie i rodziny czerpie z za­robku 2-ch synów pracujących w charakte­rze dniówkowych robotników w tym ma­jątku.
Uroczystości 3-cio majowe odbyły się u nas ładnie i urozmaicenie zakończone przedstawieniem amatorskim zorganizowa­nym przez miejscowy Oddział Strzelecki.
Dodać należy, że Rada gminna w dniu 2/V zadokumentowała również swoje wy­sokie zrozumienie i obywatelskie stanowi­sko uchwalając z funduszów gminnych 600 zł. gotówką na POP i 200 zł. oblig. na FON oraz z Gm. Kasy poż. oszczędn. 200 zł. gotówką na pożyczkę i 1400 zł. oblig. na FON.


Echo Tureckie 1946 nr 14

3 letni plan finansowania
Zarządzeniem Ministerstwa Rolnictwa i Reform Rolnych Wydziały Wodno-Melioracyjne poleciły swo­im Urzędom opracowanie 3 letniego planu robót melioracyjnych, które będą finansowano w latach 1947—1949. Urząd Wodno-Melioracyjny w Turku, przewiduje na najbardziej konieczne roboty w okresie objętym planem, przeszło 54 miliony złotych, za które zostaną wykonane następujące roboty melioracyjne:
1) 28 km. obwałowania rzeki Warty, na odcinku Skęczniew-Młyniska,
2) Odwodnienie i nawodnienie łąk Ewinów,
3) Regulacja rzeki Teleszyny,
4) Regulacja rzeki Kiełbaski,

5) Drenowanie gruntów wsi Krępa, Ostrowsko, Wola Zadąbrowska, i dokończenie robót drenar­skich w Turku—Poduchownym. Pozatym zostaną przeprowadzone melioracje półpodstawowe. Jak z powyższego wynika będzie można w najbliższym czasie, począwszy od wiosny 1947 roku zatrudnić ponad 200 robotników niewykwalifikowanych, co przyczyni się niewątpliwie do poprawy bytu lud­ności robotniczej naszego powiatu.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz