-->

sobota, 4 maja 2013

Wincentów

Słownik Geograficzny:  
Wincentów, kol., pow. łaski, gm. Chociw, par. Restarzów; kol. ma 19 dm., 74 mk., 85 morg.; os. karcz. 1 dm., 5 mk., 1 morg.

Spis 1925:
Wincentów, wś, pow. łaski, gm. Chociw. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 10. Ludność ogółem: 74. Mężczyzn 38, kobiet 36. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 74. Podało narodowość: polską 74.

Wikipedia:
Wincentów-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łaskim, w gminie Widawa. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa sieradzkiego.

 1992 r.
 
Akta notariusza Józefa Chmielińskiego w Sieradzu z roku 1844, akt nr. 82. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)

W 1844 roku do dworu w Sarnowie przybył Rejent Kancelarii Okręgu Sieradzkiego Józefat Chmieliński. Jan Nepomucen Bielski, dziedzic dóbr Sarnowa, postanowił sprzedać 4 i pół huby gruntu miary nowopolskiej kolonistom i podpisać z nimi kontrakty wieczysto-czynszowe. Poszczególni nabywcy otrzymali:
1. Marcin Haufman ćwierć huby pod numerem pierwszym.
2. Michał Markwak ćwierć huby pod numerem drugim.
3. Krysztof Szedler ćwierć huby pod numerem trzecim.
4. Gotlieb Walter ćwierć huby pod numerem czwartym.
5. Antoni Walter dwie ćwierć huby pod numerami piątym i szóstym.
6. Michał Dudziński ćwierć huby pod numerem siódmym.
7. Michał Szedler ćwierć huby pod numerem dziewiątym.
8. Adam Kozak ćwierć huby pod numerem dziesiątym.
9. Daniel Jastrzębski pół ćwierci huby pod numerem dziesiątym i ćwierć huby pod numerem jedenastym.
10. Andrzej Hendzel ćwierć huby pod numerem dwunastym.
11. Andrzej Stachowski ćwierć huby pod numerem trzynastym.
12. Jan Roll ćwierć huby pod numerem czternastym.
13. August Walter dwie ćwierć huby pod numerem piętnastym i szesnastym.
14. Bogumił Corbin ćwierć huby pod numerem siedemnastym.
15. Gotlieb Rapka ćwierć huby pod numerem  osiemnastym.

Do aktu została dołączona "Mappa Nowo uregulowanej kolonii w Lesie prywatnym do Dobr Sarnowa dziedzicznych Wgo Bielskiego należącym, pod nazwiskiem Sarnów." sporządzona przez jeometrę patentowanego i przysięgłego Jana Bagniewskiego. Każdy z kolonistów zapłacił wkupne, które wynosiło z każdej huby po 1000 zł polskich proporcjonalnie do wielkości nabytego gruntu. Z każdej ćwierć huby czynsz wynosił 25 złotych polskich na rok. Ponadto koloniści zgodzili się odrabiać jeden dzień robocizny lub płacić dziedzicowi w zamian 1 złoty 15 groszy. Uzgodniono również, że na rozkaz sołtysa będą odrabiać po jednym dniu szarwarku na naprawę dróg gruntowych i mostów, z wyjątkiem Rządowych.
Dziedzic Bielski przekazał kolonistom bezpłatnie ćwierć huby gruntu (oznaczonej na mapie nr. 8) na założenie szkoły. W razie odsprzedaży gruntu przez kolonistów nabywca zobowiązany był "opłacić laudemium czyli dziesiąty grosz od summy szacunkowej." Ziemia mogła być odsprzedana tylko katolikom i ewangelikom. Nie wolno było korzystać osadnikom z innych karczm jak tylko z tych należących do Bielskiego. Na żądanie wójta koloniści musieli wykonywać "strzeżenie wachy, noszenie papierów w interessach Rządowych, dopełnienie obław, gaszenie ognia bądź w lasach, bądź w budowlach, opędzanie robactw szkodliwych..." Polowanie było wyłącznym prawem dziedzica, stąd koloniści nie mogli "polować, chwytać lub jakimkolwiek bądź sposobem zwierzynę niszczyć, i w razie uczynienia tego kary rubli srebrnych trzy dziedzicowi zapłacić obowiązują."
 
W akcie jest mowa o kolonii Sarnowskiej, najwidoczniej nazwa Wincentów musiała zostać nadana nieco później. Urodzony w Sarnowie 3 kwietnia 1836* r. syn Jana Nepomucena Bielskiego nosił imię Wincenty. Zapewne to na jego cześć kolonia otrzymała nazwę Wincentów.  

*Elżbieta Halina Nejman, Szlachta Sieradzka XIX wieku Herbarz
 

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1848 nr 222

(Ν. D. 4764) Sąd Policyi Prostej Okręgu Sieradzkiego.
Od Wojciecha Palus Skupnika z kolonii Wincentów Gminy Sarnów o zbrodnie kradzieży obwinionego i wzarzucie tym prawnie poszlakowanego odebrane zostały nastepujące przedmiota: kawałki kołdry zielonej, kamizelka szaraczkowa, trzy motki wełny białéj, trzy połki płótna, 11 kłótek bez kluczy, zamek stary, żelazóo krawieckie i kawałek żelaza, ponieważ śledztwa Sądowego niemożna było osiągnąć pewności do kogo rzeczy te należą, wzywa zatem osoby prawo do własności sobie roszczące aby zdowodami usprawiedliwiającymi wciągu dni 30, zgłosiły się, gdyż wrazie przeciwnym przez publiczną licytacyą spieniężone a kwota ztego zródła zebrana na rzecz Skarbu zasądzoną będzie.
w Sieradzu d. 25 Sierp. (6 Wrześ) 1848 r.
Dzierożyński.
 
Akta notariusza Andrzeja Sulkowskiego z Sieradza z roku 1861, akt nr 244. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu).

W 1861 roku do folwarku Przyborów, do miejscowego dworu przybył Rejent Kancelarii Okręgu Sieradzkiego Jan Sulkowski. Notariusz został wezwany przez mieszkającego w Przyborowie Jana Nepomucena Bielskiego, dziedzica dóbr Sarnowa. Z drugiej strony stawili się koloniści zamieszkali w Wincentowie: Andrzej Szkudlarek, Maciej Kaszuba?, Ksawery Palus syn Wojciecha Palusa, Petronella pierwszego ślubu Wojciecha Palusa żona, a teraz Franciszka Jędrasiaka małżonka, Michał Szymczak, Mikołaj Jaworski z żoną Marianną, Józef Walczewski "a obecnie zięć jego i córka Ksawery i Marianna z Walczewskich małżonkowie Palus", Kazimierz Majewski, sukcesorowie po Joannie Daniel, Marianna z Danielów Walczewska, Jana Walczewskiego żona, Jan Walczewski, Jan Grzelak oraz Jan Strzelecki.
Dziedzic Sarnowa zeznał, że w roku 1844 przed Rejentem Chmielińskim nadał kolonistom prawa wieczyste do osad w tym akcie wymienionych, a że z czasem "imiona osadników się zmieniły, lecz prawa i osady pozostały w swym miejscu: że w miejsce zmarłych kolonistów lub prawa swoje trzecim odstępujących, postąpili na osady te obecnie stawający i w komparacyi wymienieni" z tego też względu postanowił Jan Nepomucen skorzystać z praw wynikających z zawartego kontraktu a między nimi z prawa pierwszeństwa nabycia osad. Tym sposobem osady pod numerami: 2, 10, 11 i 12 przeszły na własność dziedzica. Ponadto ćwierć huby gruntu pod numerem 8, który został przekazany bezpłatnie w 1844 roku kolonistom na założenie szkoły w Wincentowie, na którym koloniści mieli wznieść zabudowania szkolne, obecni mieszkańcy zrzekli się na rzecz dziedzica. Zbyt mała liczba gospodarzy zamieszkujących Wincentów i koszty związane z postawieniem budynku, zdecydowały o zwróceniu gruntu Bielskiemu. Dziedzic nie oponował i zaakceptował podjętą przez włościan decyzję.

Obwieszczenia Publiczne 1918 nr 13

List gończy.
Sąd pokoju w Szczercowie, pow. Piotrkowskiego, na zasadzie art. 846 i 847 U. P. K., niniejszem poszukuje Andrzeja Tomczyka vel Tomczyńskiego, lat 24, syna Romana i Anny, urodzonego w Wincentowie, gm. Chociw, a zbiegłego w nocy z d. 1 na 2 grudnia 1917 r., po wyłamaniu okna, z miejscowego aresztu, oskarżonego o kradzież poszwy mieszkance kolonji Żydowskiej, gm. Dzbanki, Zofji Pęciakowej.
Uprasza się osoby, którym wiadome jest miejsce pobytu Tomczyka, o niezwłoczne zakomunikowanie miejscowej władzy, lub też tut. sądowi do akt sprawy K. 55/18.
Sędzia pokoju:
J. Kolasiński.
Sekretarz sądu:
(podpis nieczytelny).

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 20

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 28 września 1933 r. L. SA. II. 12/13/33.
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu łaskiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinij rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 15 września 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23 marca 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
III. Obszar gminy wiejskiej Chociw dzieli się na gromady:
9. Wincentów, obejmującą: wieś Wincentów, wieś Lucjanów, wieś Sewerynów, Las Zawadzki.
 § 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Łaskiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
(—) Hauke-Nowak
Wojewoda.

Obwieszczenia Publiczne 1939 nr 13

Wydział Hipoteczny przy Sądzie Grodzkim w Łasku obwieszcza, że na dzień 16 maja 1939 r., na godz. 10 rano wyznaczony został termin pier­wiastkowych regulacyj hipotek dla:
1) gruntów państwowych linii kolejowej Herby-Nowe — Gdynia, nabytych i wywłaszczo­nych na rzecz Skarbu Państwa przez Francu­sko-Polskie Towarzystwo Kolejowe w Bydgo­szczy u poszczególnych właścicieli w obrębie po­wiatu łaskiego, a mianowicie we wsiach: Zalasy — 1 ha 9313 m kw, Rusiec — 4 ha 5539 m kw, Żary — 4353 m kw, Dąbrowa Rusiecka — 2 ha 6251 m kw, Dębina — 2 ha 2100 m kw, Lu­cjanów — 1 ha 2510 m kw, Wincentów — 3457 m kw, Sewerynów — 4557 m kw, Klęcz — 1 ha 3681 m kw, Chociw — 1 ha 1864 m kw, Ruda (wysiedle Pająk) — 1 ha 3007 m kw, Ruda — 4 ha 8459 m kw, Rogoźno — 4 ha 6424 m kw, Siedlce — 4 ha 2117 m kw, Osiny — 1 ha 4435 m kw, Kozuby Stare — 4 ha 0821 m kw, Sędziejowice — 8 ha 3523 m kw, Lichawa — 6 ha 1612 m kw, Kustrzyce — 4960 m kw, Do­bra — 2 ha 6636 m kw, Marzenin — 3 ha 1218 m kw;
Osoby interesowane winny zgłosić się w oznaczonym terminie z prawami swoimi, pod skutkami prekluzji. 32/39.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz