-->

środa, 8 maja 2013

Szklana Huta

Czajkowski 1783-84 r.
Szklana Huta att Michlerza, parafia złaczew (złoczew), dekanat warcki, diecezja gnieźnieńska, województwo sieradzkie, powiat sieradzki, własność: Błeszynski, star. brud.

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Huta szklanna, województwo Kaliskie, obwód Sieradzki, powiat Sieradzki, parafia Złoczew, własność prywatna. Ilość domów 16, ludność 172, odległość od miasta obwodowego 3.

Słownik Geograficzny:  
Szklana Huta,  wś i folw., major. rząd., pow. sieradzki, gm. i par. Złoczew, odl. od Sieradza w. 24; ma 43 dm. a wraz z wsią Złoczewska Wieś i maj. Stara Huta, Cegielnia, Miklesz, Bujnów, Czarna, Borzęckie, Zapowiedniki ma 3230 mk.

Spis 1925:
Szklana Huta, wś, pow. sieradzki, gm. Złoczew. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 51. Ludność ogółem: 333. Mężczyzn 179, kobiet 154. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 333. Podało narodowość: polską 333.

Wikipedia:
Szklana Huta-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Złoczew. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie sieradzkim. Na początku XVII w. powstała tu huta szkła. Założył ją Andrzej Ruszkowski, miecznik kaliski, właściciel Złoczewa.

1992 r.

Notariusz Antoni Pstrokoński 1813

IV Wieś Huta Szklana

40.o Karczma Nro 1.mo z drzewa kostkowego, dach pod snopkami, komin murowany. Ma izbę komorę i sień. W izbie okien dwa szklanych, piec i kominek z cegły, posowa z tarcic, drzwi wszystkich pięcioro na biegunach.— W izbie stoł sosnowy z ławką, kwarta, kwaterka i puł garcowka blaszane. Baryłka dębowa szescio garcowa.— Do tey karczmy staynia wiezdna, z drzewa rzniętego, pod snopkami, wrota na wylot na biegunach, złoby po obu stronach.—
41.o Chałup dziesięc nowych, pod numerami 2. m 3. m 4. m 5. m 6. m 7. m 8. m 9. m 10. m 11. m. Każda chałupa z drzewa rzniętego, dachy pod snopkami, kominy murowane. W kazdey chałupie sień, izba i komora. W izbie okien dwa, piec i kominek z cegły, posowy z tarcic, drzwi po czworo. Do kazdey chałupy należy stodoła, obora, i staynia.
42.o Chałup trzy pod numerami 12. m 13. m i 14. m. Kazda z drzewa rzniętego pod snopkami, z kominem murowanym, drzwi po szescioro na biegunach. W każdey chałupie są dwie izby, dwie komory, i iedna sień, a w izbie po dwa okna. Piec z kominkiem z cegły, posowy z tarcic. Do kazdey chałupy należy stodoła i obora.—
43.o Chałupa Nro 15. z drzewa kostkowego stara pod snopkami. Komin z gliny. Ma sien, izbe i komorę, w izbie okien dwa, piec z kominkiem z gliny, posowa z dyli. Należy do niey stodołka, i oborka.
44.o Chałupa Nro 16. z drzewa kostkowego pod snopkami stara zła, o iedney izbie i sionce. W izbie okno iedno, piec z kominkiem z gliny. Drzwi wszystkich dwoie na biegunach.—
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1820 nr 17

OBWIESZCZENIE.
Prezes Kommissyi Woiewództwa Kaliskiego.
Uwiadomia poniżey wyrażone wsie Obwodu Sieradzkiego, iż dla ich dogodności w roku bieżącym odrabiać będą Szarwark do Sekcyi Wielgie za Faktami Kommissarza Obwodu Wieluńskiego, iako to:
Wsie Kuźnia zagrzebska, Kuźnia błońska, Klonowa, Leliwa, Sokolenie, Lipcze, Owieczki, Godynice, Uników Isza część, Uników Szlachecki, Starce, Zwierzyniec, Robaszew, Niemojew, Świercze, Kloski, Groiec mały i Stanisławów, Groiec wielki, Łagiewniki, Złoczew miasto, Złoczewska wieś, Borzęckie, Boynów, Czarne, Huta Stara, Cegielnia, Miklerz, Huta Szklana, Ostrów i Rydzow, Podgorze, Krzaki, Wolka Brzezińska, Brzeźno, Borowisko, Nowa wieś z Pustkowiami, Potok, Przedgorze, Zapole, Stolec, Biesiń, Broszki, Dąbrowa miętka, Leszczyny, Lipno, Pyszkow, Niechmirów, Kamionka, Wolnica Niechmierowska, Gronów, Gronowek i Brzeźnice, Grabówka, Wolnica grabowska, Rusieckie Dąbrowy.
(...)Wsie tu wyrażone po odrobieniu Szarwarku winny składać Kwity Konduktorskie Kommissarzom tych Obwodów, z których teraz będą paletowane, i z wszelkiemi zażaleniami, iakieby mieć mogły, na Urzędników i Officyalistów drogowych, udadzą się do tychże Kommissarzy Obwodowych.
Aby zaś każda wieś wiedziała, iak stoi z powinnością Szarwarkową, i wiele ieszcze ma odrobić, tak z poprzednich lat zadeklarowanych Szarwarków, iako też i roku bieżącego, winna się udać do Kommissarza właściwego Obwodu i z nim się obrachować, gdyż w przeciwnym razie sama sobie winę przypisze, gdy przez rzeczonego Kommissarza, Kommissarzowi paletować maiącemu z większą ilością powinności, podaną zostanie, iakby się od niey należeć mogło.
Działo się w Kaliszu dnia 13. mca Kwietnia 1819 r.
Radoszowski.

Gazeta Warszawska 1822 nr 85

Sędzia T ybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego.
Podaie do publiczney wiadomości, iż dobra spadkowe po niegdy JW. Ignacym Błeszyńskim, mianowicie:
I. Miasto Złoczew z folwarkami, Złoczewski i Oleśnica zwanymi, tudzież z wsiami zarobnemi, to iest: wsią Złoczewską, Hutą starą i Hutą szklanną.
II. Folwark Buynów z wsiami zarobnemi, Buynow i Cegielnia.
III. Folwark Czarna z wsiami zarobnemi, Czarna i Zapowiednik.
IV. Folwark Miklesz z wsiami zarobnemi Miklesz i Borzęckie.
V. Folwark Nowawieś z zarobnemi wsiami, Nowawieś, Potok, Pustkowie, Dury, Pustkowie Borowiska; na koniec
VI. Folwark Gruiec mały, Stanisławów i Łagiewniki, wszystkie w Powiecie i Obwodzie Sieradzkim Woiewództwie Kaliskiem leżące, z mocy Wyroku P. S. Trybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego, dnia 17 Maia r. b. na illacyią Sukcessorów powyżey rzeczonego JW. Ignacego Błeszyńskiego zapadłego, przez publiczną licytacyią w trzechletnią dzierżawę od S. Jana, to iest, od dnia 24 Czerwca r. b. poczynaiąc, każdy z powyższych rozdziałów oddzielnie przed W. Delegowanym tu w Kaliszu w sali Audyencyionalney Trybunału, w pałacu Sądowym przy ulicy Józefiny dnia 20 Czerwca r. b. o godzinie 3 z południa wypuszczone będą.
O warunkach licytacyi powyższych dóbr, inwentarzach gruntowych, czynszach, wysiewie, sprzętach siana, opłatach i daninie, oraz robociźnie, każdy pretendent licytacyi u Patronów: Woyciecha Probus, Jana Miczka, Xawerego Wołowskiego i Mateusza Rubach, iako też na gruncie dóbr Złoczewa u W. Buszyńskiego i Wolskiego dowiedzieć się zechce, i takowe przeyrzeć może.— Kalisz dnia 20 Maia 1822 r.
(podpisano) J. Michalski.


Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1857 nr 108

(N. D. 2427) Dobra Ziemskie Złoczew składające się: z miasta Złoczew oraz probostwa tegoż nazwiska, z wsi czasowo-czynszowej Złoczewka wieś, folwarku głównego tegoż nazwiska, folwarku pomocniczego Borki, wsi zarobnej Huta Szklanna, wsi czasowo-czynszowej Miklerz, folwarku tegoż nazwiska, wsi czasowo-czynszowej Borzeckie, Zapowiednik, wsi zarobnej Czarne, wsi takiejże Huta Stara, folwarku pomocniczego Aleśnica, wsi zarobnej Bujnów, folwarku tegoż nazwiska, wsi zarobnej Cegielnia, wsi takiejże Grójec mały, folwarku tegoż nazwiska, wsi czasowo-czynszowej Stanisławów nareszcie z pustkowiów czyli osad czasowo czynszowych: Lesiak, Garbarczyk i Syberya, w O-gu i Pcie Sieradzkim Gubernii Warszawskiej położone, należące prawem własności w 4j5 częściach do Gabryeli Hr. Małachowskich owdowiałej, Hr. Tarnowskiej, a w 1j5 części do beneficyalnych SS-rów po niegdy: Ignacym Hr. Stadnickim jako to Konstancyi Maryanny Józefy Zofii czterech imion Hr. Stadnickiej, Bronisława Juljana Jana Nepomucena Józefa czterech imion Hrabiego Stadnickiego na skutek wyroku w Trybunale Cywilnym Gubernii Warszawskiej w Kaliszu dnia 27 Lutego (11 Marca) 1846 r. między Prokuratoryą w Królestwie Polskiém na rzecz Skarbu Królestwa czyniącą, a Gabryelą z Hr. Małachowskich Hr. Tarnowską i wymienionymi SS mi niegdy Ignacego H. Stadnickiego zapadłego i od dawna już prawomocnego sprzedane będą z wszelkiemi przynależytościami, tak jak poniżej wzmiankowaną taxą opisane zostały, przez publiczną licytacya w drodze działów przed W. Assessorem Kollegialnym Juljanem Wąsowiczem Sędzią Delegowanym; w temże mieście Kaliszu w miejscu zwykłych posiedzeń Trybunału Cywilnego w pałacu Sądowym przy ulicy Józefiny odbywających się.
Od Skarbu Królestwa nabył wszelkich praw tak co do wierzytelności hypotecznych, jak i co do dalszego popierania przedaży w drodze działów Jan Zaklika aktem dnia 11 (23) Marca 1855 r. przed Regentem Janem Niwińskim zeznanym, a ten dla doprowadzenia do skutku przedaży, ustanowił swym obrońcą Mateusza Rubach Adwokata; nateraz Karola Rozdejczer Patrona przy Tryb. Cyw. Gub. Warszaw. w Kaliszu.
Dobra te oszacowane są taxą przez 3-ch biegłych w dniach 16 (28) Marca 20 Marca (1 Kwietnia) 8 (20); 11 (23), 14 (26), 15 (27), 18 (30) Maja 1856 r. sporządzoną na rub. sr. 97650 kop. 95, potwierdzoną wyrokiem Trybunału Kaliskiego dnia 25 Kwietnia (7 Maja) 1857 r. zapadłym.
Taksa i warunki przedaży w Kancellaryach Pisarza Trybunału Kaliskiego, podpisanego Obrońcy Sądowego każdego czasu przejrzane być mogą.
Po ogłoszeniu w d. 24 Kwietnia (6 Maja) t. r warunków do przedaży tej ułożonych, termin do temczasowego przasądzenia na d. 7 (19) Czerwca r. b godzinę 3 z południa wyznaczony został. Licytacya rozpocznie się od summy rs. 97651.
Kalisz d. 27 Kwiet. (9 Maja) 1857 r.
M. Rozdejczer, Patron.

Dziennik Warszawski 1869 nr 282

N. D. 9115. Dyrekcja Szczegółowa Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Kaliszu.
Podaje do wiadomości powszechnej, że na zasadzie art. 7, postanowienia b. Rady Administracyjnej Królestwa Polskiego, z d. 28 Czerwca (10 Lipca) 1860 r. i upoważnień przez Dyrekcję Główną Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego udzielonych, następujące dobra ziemskie za zaległość w ratach Towarzystwu należnych, wystawione są na sprzedaż przymusową pierwszą przez licytację publiczną, która odbędzie w mieście Kaliszu w pałacu Sądowym przy ulicy Józefiny, w Kancelarjach hypotecznych poniżej wymienionych.
55. Złoczew, składające się z miasta Złoczew, z wsi Złoczewska, Huta stara, Huta szklanna, Czarna, Miklesz i Bujnów, z pustkowiów: Baby, Olesnica, Mikla i Nowa Huta, tudzież dobr Grojca małego z przyległością Stanisławów; do dóbr tych należą jeszcze realności folwark Borki, osada młynarska, wieś Borzęckie, pustkowie Leśniak, pustkowie Garbierka, karczma Syberja i wieś Cegielnia, oraz z wszystkiemi przynależytościami, w Okręgu Sieradzkim położone, raty zaległe w chwili zarządzenia sprzedaży wynoszą rs. 5,79l kop. 85, vadium do licytacji rsr. 10,000, licytacja rozpocznie się od sumy rub. sr. 43,750, termin sprzedaży dnia 9 (21) Października 1870 r., przed Rejentem Kanc. Ziem. Alfonsem Paszkowskim.
Sprzedaże wzmiankowane odbędą się w terminach powyżej oznaczonych, poczynając od godziny 10 z rana, w obec delegowanego Radcy Dyrekcji Szczegółowej; gdyby zaś Rejent, przed którym sprzedaż ma się odbywać był przeszkodzony, licytacja odbędzie się przed innym Rejentem który go zastąpi.
Vadium do licytacji złożyć się mające, winno być w gotowiźnie, która wszakże zastąpioną być może Listami Zastawnemi lub Likwidacyjnemi lecz w takiej ilości, jaka podług kursu giełdowego wyrównywać będzie cyfrze gotowizną oznaczonej.
Warunki do licytacji są do przejrzenia w właściwych księgach wieczystych i w biurze Dyrekcji Szczegółowej Kaliskiej.
W razie niedojścia do skutku powyższej sprzedaży, dla braku licytantów, druga i ostateczna sprzedaż od zniżonego szacunku, odbytą będzie bez dalszych nowych doręczeń w terminach jakie Dyrekcja Szczegółowa oznaczy i w pismach publicznych raz jeden ogłosi. (artyk. 25 Postanowienia Rady Administracyjnej z dnia 28 Czerwca (10 Lipca) 1860 roku).
(…) Kalisz dnia 3 (15) Listopada 1869 roku.
Prezes, Chełmski.
Pisarz, Bierzyński.

Dziennik Warszawski 1870 nr 151

N. D. 5453. Pisarz Trybunału Cywilnego w Kaliszu.
Zawiadamia iż w dniu 5 (17) Sierpnia 1870 r. w godz. przedpołudniowych na audjencji Trybunału Cywilnego w Kaliszu w miejscu zwykłych posiedzeń Wydziału I ogłoszona zostaną poraz pierwszy warunki licytacyjne ułożone do sprzedaży dóbr ziemskich Złoczew z przyległościami w okręgu i powiecie Sieradzkim gubernji Kaliskiej położonych, a należących do gminy Złoczew.
Dobra to na żądanie Franciszka Hrabiego Mycielskiego z własnych funduszów utrzymującego się, w mieście Krakowie Cesarstwie Austrjackiem zamieszkałego zamieszkanie zaś obrane mającego u Patrona przy Trybunale Cywilnym w Kaliszu urzędującego, Jana Daniela Wojciechowskiego w temże mieście zamieszkałego, który przymuszoną sprzedaż przeciwko wywłaszczanemu z nich dłużnikowi Faustynowi Dobrowolskiemu właścicielowi dóbr Złoczew w tychże dobrach zamieszkałemu popiera, przez akt Franciszka Roweckiego Komornika przy Trybunale Cywilnym w Kaliszu w dniu 24 Marca (5 Kwietnia) 1870 r. rozpoczęty, a w d. 18 (30) Kwietnia t. r. zakończony. Akt ten doręczony został Pisarzowi Sądu Pokoju w Sieradzu Józefowi Sołeckiemu, Wójtowi osady dawniej miasta Złoczew Aleksandrowi Orłowskiemu, Wójtowi gminy Złoczewska wieś Kasprowi Turek, wszystkim w d. 12 (24) Maja 1870 r. następnie wpisany został do księgi wieczystej dóbr Złoczew w d. 29 Maja (10 Czerwca) 1870 r. do księgi zaś przez Pisarza Trybunału Cywilnego w Kaliszu utrzymywanej w d. 12 (24) Czerwca 1870 r.
TAK ZAJĘTE DOBRA SKŁADAJĄ SIĘ:
1. Z miasta dziś osady Złoczew należącej do gminy osady Złoczew, w osadzie tej są dwa domy zajezdne w jednym mieszka Franciszek Pluciński w drugim Ludwik Mączyński obadwaj szynkują trunki i opłacają czynsz dzierżawcy propinacji.
2. Z dóbr wsi Złoczewskiej, folwarków Miklosz, Borki, wsi Cegielnia, Stanisławów, Huta Szklanna, Borzęckie, Czarnej, Huty Starej, i Karczmy Syberja zwanej. W Hucie szklannej szynk prowadzi Mateusz Kuźniak, a w karczmie Syberja Jacenty Pluciński, za opłatą czynszu propinatorowi. Powyższe dobra są w posiadaniu i zarządzane przez Dobrowolskiego Faustyna wywłaszczanego dłużnika.
3. Z folwarku Oleśnicy który dzierżawi Stanisław Kowalski.
4. Z wsi i folwarku Bujnów, będącej w dzierżawie Wincentego Baranowicza. W karczmie tej wsi szynkuje trunki propinatora, za opłatą czynszu temuż Antoni Bardziński.
5. Z osady młynarskiej z zabudowaniem i wiatrakiem dzierżawionej przez Stanisława Brzozowskiego.
Dochód z propinacji w całych dobrach zajętych, dzierżawiony jest przez Icka Perkal.
Dobra pod N. 2, 3, 4 i 5 należą do gminy Złoczewska wieś, wszystkie zaś położone są w okręgu i powiecie Sieradzkim gubernji Kaliskiej.
Rozległość zajętych dóbr wynosi w przybliżeniu włók 195, mórg 15 prętów 50 miary nowopolskiej. Kalisz d. 12 (24) Czerwca 1870 r.
Asesor Kolegjalny, J. Migórski.
Wywieszono na tablicy sali audjencjonalnej Trybunału Cywilnego Kaliskiego d. 12 (24) Czerwca 1870 r.
Pisarz Trybunału,
Asesor Kolegjalny, J. Migórski.

Kaliszanin 1875 nr 22

Wypadki w Gubernji Kaliskiej.
Nagle wypadki śmierci:
D. 23 stycznia (4 lutego), we wsi Szklanna, gm. Złoczew, pow. sieradzkiego, włościanin An­drzej Radwański lat 40, udławił się w podobny sposób.[kawałkiem mięsa]

Kaliszanin 1885 nr. 53


Gazeta Kaliska 1899 nr. 7


Podpalenia. „Kal. gub. wied." donoszą, że w listopadzie były następujące pożary i podpalenia: 8) we wsi Szklanna Huta pow. sieradzkiego, dom drewniany włościanina Stanisława Bociana. 

Łódzki Dziennik Urzędowy 1928 nr 9

OGŁOSZENIE.
Starostwo Sieradzkie stosownie do art. 222 p. 4 Ust. z dnia 19. IX. 1922 r. Dz. Ust. 102, poz. 936 — ogłasza, że dnia 13 marca 1928 r. zatwierdzony został statut spółki wodnej we wsi Szklana-Huta, gm. Złoczew.
Spółka wodna nosi nazwę „Szklana-Huta".
Celem spółki jest osuszenie gruntów członków spółki według przedłożonego Starostwu projektu technicznego.
Statut Spółki wodnej uchwalony przez członków na zebraniu w dniu 12 kwietnia 1927 r., ułożony został według wymogów okólnika Min. Rob. Publ. z dnia 20. VII. 1923 r. Nr. 417/23 (Monitor Polski Nr. 161, poz. 225).
Sieradz, dnia 4 czerwca 1928 r.

Starosta: w z. (—) Drożański

Obwieszczenia Publiczne 1930 nr 18


Sąd okręgowy w Kaliszu, na mocy art. 1776 U. P. C., niniejszem za­wiadamia Stanisława, Franciszka i Józefa Kuźników, w kraju nieobecnych i z miejsca pobytu niewiadomych, ostatnio zamieszkałych we wsi Szklana- Huta, gminy Złoczew, pow. sieradzkiego, iż decyzją sądu z dnia 31 stycz­nia 1930 roku, do obrony praw oraz zarządu ich majątkiem zostali mia­nowani kuratorami Stanisław Skowron, Walenty Serweta i Adam Wa­wrzyniak, zamieszkali we wsi Szklana - Huta, gminy Złoczew, powiatu sieradzkiego. (Nr. spr. I. Z. J. 444/29).

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 1

Wykaz
osób poszukiwanych, zagubionych pieczęci
i oznak urzędowych, (do wiadomości i urzędowego użytku pow. władz administracji ogólnej na obszarze Województwa łódzkiego).
3) Sołtys wsi Szklana-Huta, gminy Złoczew, powiatu sieradzkiego w czerwcu r. b. podczas przeglądu koni w Złoczewie zagubił pieczęć urzędową, okrągłą z metalu z godłem państwowem po środku i napisem około godła „sołtys wsi Szklana-Huta" oraz zagubił oznakę służbową sołecką.
Sołtys wsi Wiłkołek-Unikowski tejże gminy w lipcu r. b. zagubił w Złoczewie oznakę służbową sołecką.
Celem zapobieżenia ewentualnym nadużyciom, należy wydać odpowiednie zarządzenia.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 21

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 19 październ. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego, zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 18 października 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
 XIX. Obszar gminy wiejskiej Złoczew dzieli się na gromady:
14. Szklana - Huta, obejmującą wieś Szklana-Huta.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:



wz. (—) A. Potocki
Wicewojewoda
_________________________________________________________________________________

 Orędownik 1935 nr. 11 bis
_________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

Echo Łódzkie 1936 sierpień
_________________________________________________________________________________


Łódzki Dziennik Urzędowy 1937 nr 26

OGŁOSZENIE STAROSTY POWIATOWEGO
SIERADZKIEGO
z dnia 18 listopada 1937 r. Nr. RR. IV-2/28
o zamknięciu postępowania scaleniowego.
Na podstawie art. 36 ustawy z dnia 31. VII. 23 r. o scalaniu gruntów (Dz. U. R. P. Nr. 92 z r. 1927, poz. 833) w brzmieniu ustalonym rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 11. VII. 32 r. (Dz. U. R. P. Nr. 67, poz. 622) oraz art. 14 rozporządzenia Prezydenta Rzeczp. z dnia 27. X. 33 r. (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 635) podaje się do publicznej wiadomości, że w dniu 26 lutego 1937 r. uprawomocniło się orzeczenie tegoż Starosty z dnia 27 lipca 1936 roku, dotyczące zatwierdzenia projektu na obszarze scalenia wsi Szklana Huta, gminy Złoczew, pow. sieradzkiego.
W związku z powyższym ogłasza się o zamknięciu postępowania scaleniowego na wymienionym wyżej obszarze.
Starosta Powiatowy (—)
Mgr. K. Łazarski
 
Głos Chłopski 1948 nr 152

Pędrak niszczy uprawy
we wsi Szklana Huta
We wsi Szklana Huta w gminie Złoczew w powiecie sieradzkim wystąpił masowo pędrak (melolontha Hipocastani). Wystąpił on w szeregu gospodarstw tej wsi obejmując obszar 100 ha. Przeciętnie na 1 metr kwadratowy można wykopać ponad 100 pędraków, przebywających zwykle na głębokości 30 cm. w ziemi.
Szkodnik niszczy wszelkie rośliny uprawne. Stan zniszczenia na niektórych polach sięga do 80 procent. Ogółem szkody wyrządzone sięgają w tej wsi 20 procent upraw.
W sąsiednich wsiach nie stwierdzono tego szkodnika. Pierwszy raz zauważono pędraki w Szklanej Hucie w roku 1946. W następnym roku ilość szkodników była znacznie większa, a obecnie przybrała rozmiary klęski.
Jak się dowiadujemy Wojewódzka Stacja Ochrony Roślin opracowuje środki i sposób zwalczania tego szkodnika najbardziej odpowiedni dla warunków lokalnych tej wsi.

Głos Chłopski 1948 nr 160

Klęska pędraka
Donosiliśmy w „Głosie Chłopskim" o klęsce pędraka w Szklanej Hucie w gm. Złoczew.
W dziesięciu gospodarstwach popoligonowych na przestrzeni około 40 ha pojawił się masowo pędrak chrabąszcza, który niszczy doszczętnie zboża okopowe. Mieszkańcy wybierają go całymi koszami z pól podczas orki — ale ich wysiłki nie dają rezultatu. Zwracają się z prośbą do Stacji Ochrony Roślin o pomoc i jeżeli jej nie otrzymają, grozi im ruina.
Miejscowe czynniki winny zorganizować wydatną pomoc, przy współudziale PRW. SP, ZSCh, by zapędraczone pola w okresie pożniwnym i jesiennym oczyścić przez wybieranie pędraków podczas orek i podorywek i w ten sposób zlikwidować groźnego szkodnika.

Głos Chłopski 1948 nr 216

Półkolonie dziecięce w Szklanej Hucie
W Szklanej Hucie gm. Złoczew Powiatowy Oddział ChTPD w Sieradzu zorganizował półkolonie letnie dla dzieci od lat 3—11. Półkolonie prowadzone są od 1 lipca do 30 sierpnia br. W chwili obecnej z półkolonii korzysta 38 dzieci. Dzieci przychodzą na półkolonie o godz. 10-ej i wychodzą o 16-ej otrzymując drugie śniadanie i obiad. Koszt pobytu dziecka wynosi od 150 zł. wzwyż w zależności od stanu posiadania rodziców. Opłata może być jednak wpłacona zarówno w gotówce jak i naturze. Kierowniczka półkolonii jest ob. Kuźnik Anna. Dzieci z pobytu na kolonii są bardzo zadowolone dzieje im się na niej dobrze. Zadowoleni są także rodzice gdyż mogą spokojnie pracować przy żniwach wiedząc, że dzieci znajdują pod troskliwą    opieką.    (Zch)


Głos Chłopski 1948 nr 252

Już teraz trzeba pomyśleć
o zwalczaniu klęski pędraka
Gromady Szklana Huta i Miklerz w gminie Złoczew, stały się terenem dotkniętym niesłychaną wprost klęską pędraka, który niszczy wszystko co zostaje zasiane. W bieżącym roku z uwagi na ten stan rzeczy, gromady te uzyskały znaczne ulgi podatkowe, ale niemniej wsiom tym należałoby przyjść z pomocą, gdyż szkody wyrządzane przez pędraki są olbrzymie.
W przyszłym roku pędraki według obliczeń, mają wyjść z ziemi i walka z nimi będzie ułatwiona. Uważamy więc za swój obowiązek już teraz zwrócić uwagę odpowiednich czynników na konieczność przeznaczenia pewnych kredytów na ten cel. 
 
Głos Chłopski 1949 nr 48 

OD NASZYCH korespondentów
Opiekujmy się naszymi skrzydlatymi przyjaciółmi
Na terenach popoligonowych daje się zauważyć duży brak ptaków. Wynikło to z tej przyczyny, że tereny te leżały odłogiem przez cały czas wojny. Skutkiem tego na polach tych rozmnożyła się duża ilość szkodników wszelakiego rodzaju. I tak na przykład we wsi Szklana Huta w ostatnich dwóch latach pojawiły się masowo pędraki, które niszczą okopowe i zboża. Straty dla tutejszych gospodarzy były tak dotkliwe, że umorzono chłopom z tych wsi podatki. A wszystko to jest wynikiem braku ptactwa.
Ochraniajmy więc ptaki.
Maria Wolińska Sieradz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz