-->

czwartek, 2 maja 2013

Natalin

Słownik Geograficzny:
Natalin, fol., pow. łaski, gm. Wola Wężykowa, par. Grabów, odl. 12 w. od Łasku. Rozl. mr. 225: gr. or. i ogr. mr. 190, łąk mr. 11, lasu mr. 22, nieuż. i place mr. 3; bud. mur. 1, z drzewa 4.

Spis 1925:
Natalin, folw., pow. łaski, gm. Wola Wężykowa. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 3. Ludność ogółem: 18. Mężczyzn 7, kobiet 11. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 18. Podało narodowość: polską 18.

Natalin, obecnie część wsi Korczyska w gminie Sędziejowice.

1992 r.

Tydzień Piotrkowski 1889 nr. 11

Do sprzedania
Dobra Kozuby-Stare i Natalin
położone w powiecie Łaskim. Kozuby rozległości włók 17 1/2, Natalin zaś włók 7 1/2. Sprzedane być mogą razem lub częściowo i na parcellacyję. Odległość od Zduńskiej-Woli wiorst 7, od Łasku wiorst 11. Bliższa wiadomość w Kaliszu u p. St. Jackowskiego, dom Weigla, lub w "Petrokowie" u p. Kiedrzyńskiego, dom Szpana.

Tydzień Piotrkowski 1891 nr. 26

Sprzedaż dóbr przez Towarzystwo Kredytowe Ziemskie.
Z powodu zaległości w ratach T. K. Z-go, tutejsza Dyrekcyja Szczegółowa na drugą i ostateczną sprzedaż wystawiła 25 dóbr stowarzyszonych, z których, w ciągu miesiąca maja, sprzedano następujące:
2) Natalin pow. łaskiego, nabyte przez p. Juliję Bogusławską.

Kurjer Warszawski (dodatek poranny) 1891 nr 182

+ Sprzedaż dóbr.
Za raty zaległe Towarzystwo kred. ziems. sprzedało w maju w okręgu dyrekcji szczegółowej piotrkowskiej majątki następujące:(...) 2) Natalin w pow. łaskim, nabyte przez p. Julję Bogusławską; (...)

Obwieszczenia Publiczne 1918 nr 22

Obwieszczenie.
Wydział hipoteczny sądu okręgowego w Piotrkowie obwieszcza, że po niżej wymienionych zmarłych otwarte zostały postępowania spadkowe:
8) Szlamie-Efroimie Helfgocie, jako współwierzycielu sum: 1.000 rb. z % i ewikcją 100 rb. i 650 rb. z % i ewikcją 65 rb.,—zabezpieczonych na hipotece osady młynarskiej w dobrach Kozuby Nowe A B, pow. Łaskiego, wierzycielu sumy 1.600 rb., zabezpieczonej na hipotece dóbr Kalinowa, pow. Łaskiego, wierzycielu sum: 1.000 rb. z % i ewikcją 100 rb. i 1.000 rb. z % i ewikcią 100 rb., zabezpieczonych na hipotece folwarku Natalin, pow. Łaskiego, i wierzycielu sumy 1.000 rb. z % i ewikcją 100 rb., zabezpieczonej na hipotece dóbr Osiny, pow. Łaskiego;
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznacza się na d. 22 stycznia 1919 r., w którym osoby interesowane mają się stawić co do punktów: 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 15, 16 i 18 —w kancelarji pisarza hipotecznego, zaś co do punktów: 5, 14 i 17—w kancelarji rejenta S. Żarskiego, co do punktu 12—w kancelarji rejenta F. Kokczyńskiego, wreszcie — co do punktu 11 w kancelarji rejenta B. Cedrowskiego—w Piotrkowie, pod skutkami prekluzji.

Obwieszczenia Publiczne 1927 nr 11

Wydział hipoteczny sądu okręgowego w Piotrkowie obwieszcza, że toczą się postępowania spadkowe po zmarłych:
5) Józefie Wiśniewskim, synu Jana, wierzycielu sumy: a) 1326 rb. 90 kop. z % i ewikcją 133 rb. i b) 295 rb. z % i kosztami, zabezpieczonych na jego imię pod Nr. 8, do Nr. 7 i do Nr. 8 działu IV wykazu hipotecznego folw. Natalin, pow. łaskiego;
6 i 7) 1) Nachmanie Sztorchu, synu Mordki, 2) Jakóbie-Luzerze Li­bermanie, synu Abe vel Abrama-Majera, jako współwierzyc. sumy 8.000 rb. z % i ewikcją 800 rb., zabezpieczonej na hipotece folw. Natalin, pow. ła­skiego;
Termin regulacyj powyższych postępowań spadkowych wyznaczony został na dz. 14 maja 1927 r. w kancelarji pisarza wydziału hipotecznego sądu okręgowego w Piotrkowie, w którym to dniu osoby interesowane mają się stawić, pod skutkami prekluzji.

Obwieszczenia Publiczne 1927 nr 32

Licytacje.
Dyrekcja Główna Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w War­szawie na zasadzie artykułu 218 i 219 Ustawy Towarzystwa zawia­damia:
I. Okrąg Piotrkowski.
17) Właścicieli i wierzycieli hipotecznych dóbr folwark Natalin, powiatu łaskiego, a mianowicie: 1) Michała Michałowicza, syna Stani­sława, 2) Józefa Sierszyńskiego, 3) Stanisława Sierszyńskiego, 4) Nie­ujawnionych spadkobierców a) Józefa Wiśniewskiego, syna Jana, b) Nachmana Sztorch, c) Jakóba Luzera Libermana, d) Szlamy Efraima Helfgota, syna Abrama Pajsecha, 2-ch imion, e) Józefa Wiśniewskiego.
Warunki licytacyjne dołączone zostały do odnośnych ksiąg hi­potecznych i mogą być przejrzane w odpowiednich kancelarjach hipo­tecznych lub też w biurze Dyrekcji Głównej Towarzystwa Kredytowe­go Ziemskiego w Warszawie.
Vadium licytacyjne winno być złożone w gotowiźnie lub w listach zastawnych Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, licząc po cenie oznaczonej przez Dyrekcję Główną, wraz z bieżącymi kuponami, oraz z upoważnieniem do sprzedaży rzeczonych listów zastawnych.
W razie niedojścia do skutku sprzedaży dla braku licytantów, dru­ga i ostateczna sprzedaż od zniżonego szacunku odbędzie się bez dal­szych nowych zawiadomień w terminie, jaki Dyrekcja Główna oznaczy i w pismach publicznych raz jeden ogłosi.
W razie niedojścia do skutku drugiej sprzedaży z powodu braku licytantów, — dobra te na zasadzie artykułu 234 Ustawy przechodzą na własność Towarzystwa.
Gdyby w dniu do licytacji wyznaczonym przypadło święto Kościel­ne, lub gdyby w dniu tym czynności w sądzie były zawieszone, sprzedaż odbędzie się w dniu następnym w kancelarji tego samego Notarjusza.

Obwieszczenia Publiczne 1927 nr 83

Dyrekcja Główna Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w War­szawie na zasadzie artykułów 218 i 219 Ustawy Towarzystwa zawia­damia:
II. Okrąg Piotrkowski:
26. Wierzycieli hipotecznych dóbr Folwark Natalin, powiatu łaskiego, a mianowicie: 1) Dwojrę Goldminc, córkę Nachmana Sztorcha, 2) Szajndlę Michałowicz, córkę Nachmana Sztorcha, 3) Ryfkę Jabłoń­ską, córkę Nachmana Sztorcha, 4) Moszka Sztorcha, syna Nachmana, 5) Abrama Sztorcha, syna Nachmana, 6) Marjem Rybsztajn, córkę Nach­mana Sztorcha, 7) Esterę Mandel, córkę Nachmana Sztorcha, 8) Nieujawnionych spadkobierców Szlamy Efroima Helfgota, syna Abrama Pajsecha, 9) Józefa Sierszyńskiego, syna Stanisława, 10) Stanisława Sierszyńskiego, syna Augusta.
Warunki licytacyjne dołączone zostały do odnośnych ksiąg hipo­tecznych i mogą być przejrzane w odpowiednich kancelarjach hipo­tecznych lub też w biurze Dyrekcji Głównej Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Warszawie.
Vadium licytacyjne winno być złożone w gotowiźnie lub w listach zastawnych Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, licząc po cenie oznaczonej przez Dyrekcję Główną, wraz z bieżącymi kuponami, oraz z upoważnieniem do sprzedaży rzeczonych listów zastawnych.
W razie niedojścia do skutku sprzedaży dla braku licytantów, dru­ga i ostateczna sprzedaż od zniżonego szacunku odbędzie się bez dal­szych nowych zawiadomień, w terminie jaki Dyrekcja Główna oznaczy i w pismach publicznych raz jeden ogłosi.
W razie niedojścia do skutku 2-ej sprzedaży z powodu braku licy­tantów dobra te na zasadzie art. 234 Ustawy przechodzą na własność Towarzystwa.
Gdyby w dniu do licytacji wyznaczonym przypadło święto kościel­ne, lub gdyby w dniu tym czynności w sądzie były zawieszone, sprze­daż odbędzie się w dniu następnym w kancelarji tego samego notarjusza.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1929 nr 14

Ogłoszenie.
Okręgowy Urząd Ziemski w Piotrkowie podaje do wiadomości, że orzeczeniem z dnia 27 kwietnia 1927 r.
postanowił:
1) wniosek mieszkańców wsi Osiny, gminy Wola-Wężykowa, powiatu łaskiego, z dnia 17 stycznia 1928 r. w sprawie scalenia ich gruntów zatwierdzić:
2) ustalić obszar scalenia w składzie:

a) gruntów ukazowych i zasłużebnościowych wsi Osiny, o obszarze około 67 ha,
b) gruntów ukazowych i zasłużebnościowych wsi Salomeja, o obszarze około 17 ha,
c) gruntów, objętych księgą hipoteczną majątku Natalin, o obszarze około 13 ha, a należących do Juljana Bednarka, sukc. Wiktorji Bednarek, Franciszka i Stanisławy małż. Małyszczak, Marcina Szymańskiego, Jakóba Bednarka i sukc. Marjanny Bednarek.
d) gruntów, objętych księgą hipoteczną maj. Wola-Wężykowa, o obszarze około 8 ha a należących do Józefa Kobiery, oraz Adama i Józefy małż. Niciak,
e) gruntów, objętych księgą hipoteczną majątku Osiny, o obszarze około 2 ha, a należących do Jakóba Bednarka i sukc. Marjanny Bednarek,
f) gruntów, o obszarze około 2 ha, stanowiących wspólnotę zasłużebnościową wsi Osiny i Salomeja,
g) gruntów, o obszarze około 25. ha, stanowiących wspólne pastwisko, t. zw. „Za groblą siedlecką" wsi Osiny, Salomeja i kolonji Osiny i
h) około 30 ha gruntów kolonji Osiny, celem zniesienia szachownicy i wyrównania granic.
Orzeczenie to uprawomocniło się dnia 31 maja 1929 r.".
Z p. Prezesa
(—) Lipski.
Naczelnik Wydziału

Obwieszczenia Publiczne 1929 nr 30

Dyrekcja Główna Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w War szawie na zasadzie artykułów 218 i 219 ustawy Towarzystwa zawiadamia
II. Okrąg Piotrkowski:
19. Wierzycieli hipotecznych dóbr Folwark Natalin, powiatu łaskie­go, a mianowicie: 1. Dwojrę ze Sztorchów Goldminc, 2. Szajndlę ze Sztorchów Michałowicz, 3. Rywkę ze Sztorchów Jabłońską, 4. Moszka Sztorch, syna Nachmana, 5. Abrama Sztorch, syna Nachmana, 6. Marjem ze Sztor­chów Rybsztajn, 7. Ester ze Sztorchów Mandel, 8. Nieujawnionych spad­kobierców Szlamy - Efroima Helfgot, syna Abrama Pajsecha i 9. Stanisła­wa Sierszyńskiego, syna Augusta;
jako mających wpisy hipoteczne, bez obranego miejsca zamieszka­nia z księgi hipotecznej wiadomego, że dobra poniżej wymienione, na zasadzie art. 221 tejże Ustawy obciążone pożyczkami Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, za zaległe raty będą sprzedawane w kancelar­iach niżej wymienionych notarjuszów: (...).
Warunki licytacyjne dołączone zostały do odnośnych ksiąg hipotecz­nych i mogą być przejrzane w odpowiednich kancelarjach hipotecznych, lub też w biurze Dyrekcji Głównej Towarzystwa Kredytowego Ziemskie­go w Warszawie.
Vadium licytacyjne winno być złożone w gotowiźnie lub w listach zastawnych Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, licząc po cenie ozna­czonej przez Dyrekcję Główną — wraz z bieżącemi kuponami, oraz z upoważnieniem do sprzedaży rzeczonych listów zastawnych.
W razie niedojścia do skutku sprzedaży dla braku licytantów, druga i ostateczna sprzedaż od zniżonego szacunku odbędzie się bez dalszych no­wych zawiadomień w terminie, jaki Dyrekcja Główna oznaczy i w pismach publicznych raz jeden ogłosi.
W razie niedojścia do skutku drugiej sprzedaży z powodu braku li­cytantów — dobra te na zasadzie art. 234 Ustawy przechodzą na własność Towarzystwa.


Gdyby w dniu do licytacji wyznaczonym przypadło święto kościelne, lub gdyby w dniu tym czynności w sądzie były zawieszone, sprzedaż odbę­dzie się w dniu następnym w kancelarji tego samego notarjusza.

Obwieszczenia Publiczne 1929 nr 56

Wydział hipoteczny sądu okręgowego w Piotrkowie obwieszcza, że po śmierci niżej wymienionych osób toczą się postępowania spadko­we, a mianowicie po zmarłych:
21) Jakóbie-Luzerze Libermanie, synu Abby vel Abrama-Majera, współwierzycielu sumy 8.000 rb. z %% i kaucją 800 rb., zabezpieczonej na hipotece folwarku Natalin, pow. łaskiego;
Termin regulacyj powyższych postępowań spadkowych wyznaczo­ny został na dzień 15 stycznia 1930 roku co do punktów 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 i 27 w kancelarji pisarza wydziału hipotecznego sądu okręgowego w Piotrkowie, co do punktu 16 w kancelarji Feliksa - Tadeusza Kokczyńskiego i co do punktu 18 w kancelarji Seweryna Żarskiego, notarjuszów przy tymże wydziale hipotecznym, w którym to dniu osoby zainteresowane winny się stawić, pod skutkami prekluzji.

Obwieszczenia Publiczne 1931 nr 84

Dyrekcja Główna Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w War­szawie, na zasadzie artykułów 218 i 219 Ustawy Towarzystwa, zawia­damia:
I. Okrąg Piotrkowski.
35. Właścicieli i wierzycieli hipotecznych dóbr Folwark Natalin, powiatu łaskiego, a mianowicie: 1) Józefa Dobiesz, 2) Zofję z Malców Dobiesz, żonę Józefa, 3) Dwojrę ze Sztorchów Goldminc, córkę Nachmana, 4) Szajndlę ze Sztorchów Michałowicz, córkę Nachmana, 5) Ryfkę ze Sztorchów Jabłońską, córkę Nachmana, 6) Moszka Sztorch, syna Nachmana, 7) Abrama Sztorch, syna Nachmana, 8) Marjem ze Sztorchów Rybsztajn, córkę Nachmana, 9) Ester ze Sztorchów Mandel, córkę Na­chmana, 10) Nieujawnionych spadkobierców Szlamy - Efroima Helfgot, 11) Stanisława Sierszyńskiego.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1932 nr 23

OBWIESZCZENIE POWIATOWEGO URZĘDU ZIEMSKIEGO
W ŁASKU
z dnia 21 listopada 1932 r. L. 9a/24/32 o zmniejszeniu obszaru scalenia wsi Osiny.
Powiatowy Urząd Ziemski w Łasku na podstawie art. 18 ustawy z dnia 31 lipca 1923 roku o scalaniu gruntów (Dz. U. R. P. Nr. 92, poz. 833 z 1927 r.) w brzmieniu ustalonem rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 11 lipca 1932 roku (Dz. U. R. P. Nr. 67, poz. 622) podaje do publicznej wiadomości, że orzeczeniem z dnia 20 września 1932 roku postanowił zmniejszyć obszar scalenia wsi Osiny, gminy Sędziejowice, powiatu Łaskiego przez wyłączenie z tegoż około 8 ha gruntów objętych księgą hipoteczną majątku Wola-Wężykowa, a należących do Józefy Kobiery oraz Adama i Józefy małż. Niciak, oraz około 13 ha gruntów objętych księgą hipoteczną majątku Natalin, a należących do Juljana Bednarka, SS-rów Wiktorji Bednarek, Franciszka i Stanisławy małż. Małyszczak , Marcina Szymańskiego, Jakóba Bednarka i SS-rów Marjanny Bednarek. Orzeczenie to uprawomocniło się w dniu 7 listopada 1932 roku.
(—) Józef Walisiak
p. o. Komisarz Ziemski.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 20

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 28 września 1933 r. L. SA. II. 12/13/33.
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu łaskiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinij rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 15 września 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23 marca 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
XI. Obszar gminy wiejskiej Sędziejowice dzieli się na gromady:
7. Korczyska, obejmującą: wieś Korczyska, kolonję Korczyska, kolonję Natalin, wieś Źródła.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Łaskiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
(—) Hauke-Nowak
Wojewoda.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz