-->

wtorek, 7 maja 2013

Kraszęcin

Słownik Geograficzny:  
Kraszęcin,  kol., pow. sieradzki, gm. Zduńska Wola, par. Borszewice, odl. od. Sieradza w. 19 i pół; dm. 6, mk. 56. Ob. Gajewniki.

Spis 1925:
Kraszęcin, wś, pow. sieradzki, gm. Zduńska Wola. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 7. Ludność ogółem: 50. Mężczyzn 23, kobiet 27. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 11, ewangelickiego 39. Podało narodowość: polską 50.

Kraszęcin, obecnie część wsi Gajewniki w gminie Zduńska Wola.

1992 r.
 
Akta notariusza Wincentego Kobyłeckiego z Szadku z roku 1820a. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu, akt nr. 99)

W 1820 roku przed Notariuszem Publicznym Powiatu Szadkowskiego stawili się dziedzic dóbr Gajewniki i Bilewa Antoni Prądzyński, oraz Wojciech Ronga, Andrzej Klepstein, Bogusław Ut, Daniel Girszmann, Gotfryd Szafer, Marcin Ulbrich, Andrzej Dreyer, Bogusław Beker i Jan Krau koloniści mieszkający na kolonii Kraszęcin należącej do dóbr Gajewniki. Dziedzic i koloniści zawarli między sobą kontrakt kupna i sprzedaży dwóch hub dwanaście i pół morgów gruntu miary chełmińskiej "na części boru zwanego Kraszencin w dobrach Gajewniki". Grunta zostały już wcześniej wymierzone i oddane na własność kolonistom w wieczystą dzierżawę "koloniści iuż od dawna są w possessyi i w użytku nabytych hub, zaczem lata wolności na Swięty Woyciech w roku bieżącym wychodzą im, i dla tych następuiące obowiązki względem dominium Gajewniki przyjmują...". Do obowiązków nałożonych na posiadaczy gruntów należało między innymi opłacanie rocznego czynszu w kwocie 29 talarów, odrabianie pańszczyzny ręczno w liczbie 29 dni rocznie w dobrach Gajewniki lub Bilewie, oddawanie co rok do dominium kapłonów lub kur sztuk 9. Ponadto każdy kolonista miał pobudować sobie dom mieszkalny z stodołą i innymi towarzyszącymi budynkami. Zabudowania miały być wzniesione "po nad samym traktem iak ich grunta rozciągają się". W przypadku nie postawienia budynków w ciągu 6 miesięcy od dnia zawarcia tej umowy włościanie byliby przymusowo eksmitowani z gruntu i traciliby prawo do tegoż. W razie sprzedaży gruntu przez kolonistów lub ich następców dworowi przysługiwało prawo pierwokupu ziemi, a w przypadku nie skorzystania z tego prawa, należało się laudemium czyli dziesiąty grosz od sumy szacunkowej sprzedanego gospodarstwa, które należało odprowadzić do dominium Gajewniki.  

Dziennik Warszawski 1869 nr 19

N. D. 380. Dyrekcja Szczegółowa Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Kaliszu.
Podaje do powszechnej wiadomości, iż na zasadzie art. 7 postanowienia b. Rady Administracyjnej Królestwa Polskiego z dnia 28 Czerwca (10 Lipca) 1860 r. i upoważnień przez Dyrekcję Główną Towarz. Kred. Ziemskiego udzielonych, następujące dobra ziemskie za zaległość w ratach Towarzystwu należnych, wystawione są na sprzedaż pierwszą przymusową przez licytację publiczną, która odbędzie się w mieście Kaliszu w pałacu sądowym przy ulicy Józefiny w Kancelarjach Hypotecznych poniżej wymienionych.
8. Gajewniki, z koloniami: Kraszęcin i Kęszyce, z wszystkiemi przynależytościami, lecz z wyłączeniem uwłaszczonych gruntów włościańskich, w Okręgu Szadkowskim położone, raty zaległe w chwili zarządzenia sprzedaży wynoszą rs. 490 kop. 68 1/2, vadium do licytacji rs. 1,350, licytacja rozpocznie się od sumy rsr. 5,050, termin sprzedaży dnia 3 (15) Listopada 1869 r., przed Rejentem Kanc. Ziem. Alfonsem Paszkowskim.
Sprzedaże wzmiankowane odbędą się w terminach powyżej oznaczonych, poczynając od godziny 10 z rana w obec delegowanego Radcy Dyrekcji Szczegółowej, gdyby zaś Rejent, przed którym sprzedaż ma się odbywać był przeszkodzony, licytacja odbędzie się przed innym Rejentem który go zastąpi.
Vadium do licytacji złożyć się mające, winno być w gotowiźnie, lub listach zastawnych z właściwemi kuponami.
Warunki licytacyjne są do przejrzenia w właściwych księgach wieczystych i w biurze Dyrekcji Szczegółowej Kaliskiej.
W razie niedojścia do skutku powyższej sprzedaży dla braku licytantów, druga i ostateczna sprzedaż od zniżonego szacunku, odbytą będzie bez dalszych nowych doręczeń, w terminie jaki Dyrekcja Szczegółowa oznaczy i w pismach publicznych raz jeden ogłosi, (art. 25 Postanowienia Rady Administracyjnej z dnia 28 Czerwca (10 Lipca) 1860 r.). (…)
Kalisz dnia 10 (22) Grudnia 1868 roku.
Prezes, Chełmski.
Pisarz, R. Bierzyński.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 21

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 19 październ. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego, zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 18 października 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
XVIII. Obszar gminy wiejskiej Zduńska- Wola dzieli się na gromady:
4. Gajewniki, obejmującą: wieś Gajewniki, wieś Kraszencin.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:


wz. (—) A. Potocki
Wicewojewoda


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz