-->

poniedziałek, 6 maja 2013

Hilarów

Słownik Geograficzny:  
Hilarów, os. pow. sieradzki, gm. Wierzchy, par. Zadzim.

Spis 1925:
Hilarów, kol., pow. sieradzki, gm. Wierzchy. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 2. Ludność ogółem: 19. Mężczyzn 10, kobiet 9. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 19. Podało narodowość: polską 19.

Wikipedia:
Hilarów-osada w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim, w gminie Zadzim. Wieś liczy 2 domy i aktualnie należy do sołectwa Pałki. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.

1992 r.
 
Notariusz Kajetan Szczawiński 1829 r.

W 1829 roku Helena ze Stamirowskich Dąbska, wdowa po Rochu Dąbskim, pani dożywotnia dóbr Wola Flaszczyna z folwarkiem Pałki oraz przyległościami, zamieszkała w Woli Flaszczynej wypuściła folwark Pałki wraz z wsią zarobną Wolą Sypińską i łąki w dzierżawę na okres 3 lat, za sumę 7000 złotych polskich srebrem mieszkającemu na folwarku Pałki Atoniemu Chmieleckiemu, dziedzicowi wsi Wilkowice w ówczesnym Powiecie Zgierskim.
Łąki zaznaczone były na planie sporządzonym przez Łukasza Chmielińskiego. I tak "1. pierwsza łąka pod Litt D. od linij dziś oznaczoney na gruncie, przydaie się possessorowi łąki i roli w każdem końcu po cztery kroki nieuważaiąc na stoiące dziś gruszki, to iest od drogi ku Woli Lipińskiey w prostey linij do granicy Charchowa. 2. Druga Łąka pod Litt W 16 morgow magdeburskich iedenascie. 3. Trzecia łąka pod Litt W. 17 tam gdzie do kollonistów na przyszłość ma należeć. 4. Łąka czwarta przy zabudowaniu dworskim, która w ogrod w większy części weszła podług teraznieyszego planu sytuacyinego Łukasza Chmielińskiego zrobionego. 5. Inne drobne łączki z dwoch smugów składaiące się."
Na folwarku Pałki dzierżawca miał postawić nowy drewniany dwór z bali na podmurowaniu o wymiarach 16 łokci szeroki, 21 łokci długi. Budynek miał składać się z 2 pokojów, alkierza, garderoby, kuchni i kamiennego sklepu (piwnicy).
Chmielecki powinien dokończyć budowę istniejącej na kolonii Hilarów chałupy, dwojaków i kuźni z mieszkaniem dla kowala. Wszystkie te budynki miały być wzniesione na podmurowaniu i posiadać kominy z cegły. Drzewo na budowę miała dostarczyć Helena Dąbska, natomiast koszty wzniesienia budynków miał pokryć dzierżawca. Przy ekspiracji kontraktu budynki miały być oddane przez Chmieleckiego właścicielce dóbr. Szczególną uwagę zwrócono tu na stan dworu, gdzie powinny być "okna i drzwi okuciem i zamkami opatrzone, podłogi, sufity i futryny z cheblowanych desek dane, kominy i piece kształtnie postawione."
Ustalono również zasady korzystania z miejscowego drzewostanu. Na kolonii Hilarów ("czyli na chubie") dozwolony był dzierżawiącemu rudunek. Przez półtora roku nie wolno mu było korzystać ze ściętego drzewa nadającego się na handel spławny i ubitych sągów. Te zostały pozostawione do dyspozycji Dąmbskiej.
Drzewo, które kupcy nie wycięli i nie spławili z tej huby na sprzedaż, mógł Chmielecki zabrać i zużytkować. Pieńki pozostałe po wyrudowanym lesie, a także "w rudunkach ornego gruntu i łąkach wolno kopać dzierżawcy na iego zysk".
We wsi Woli Sipińskiej znajdował się borowy, któremu dzierżawca miał wydać na okres 3 lat ogród (w tej samej ilości jaki posiadał), w kolonii Hilarów 1 morgę gruntu i 161 prętów kwadratowych łąki "bez bonifikacyi także na lat dwa."
Należące do włościan pole "poczynaiąc od drogi do Rudnik idącey, klinem ku borowi litterą W. pod numerami 14 i 13 w częściach na mappie oznaczone" miało być przyłączone na użytek folwarku, następnie wymierzone i podzielone na 3 równe pola.

Źródło: Akta notariusza Kajetana Szczawińskiego w Szadku z roku 1829-30, akt nr 308. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu).
 

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 21

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 19 październ. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego, zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 18 października 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
XIV. Obszar gminy wiejskiej Wierzchy dzieli się na gromady:
13. Pałki, obejmującą: wieś Hilarów, kolonję Pałki, wieś Pałki, wieś Wola Sipińska.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:



wz. (—) A. Potocki
Wicewojewoda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz