-->

czwartek, 2 maja 2013

Grześlaki

Czajkowski 1783-84 r.
Grzeslaki, parafia mokrzkow (mokrsko), dekanat rudzki, diecezja gnieźnieńska, województwo sieradzkie, ziemia wieluńska, własność: (Stanisław) Lasocki, starosta mokrski.

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Grześlaki, województwo Kaliskie, obwód Wieluński, powiat Wieluński, parafia Mokrsko, własność rządowa. Ilość domów 10, ludność 70, odległość od miasta obwodowego 1 3/4.

Słownik Geograficzny:  
Grześlaki, wś, pow. wieluński, gm. i par. Mokrsko. W 1827 roku było tu 10 dm., i 70 mieszk.

Wikipedia:
Grześlaki – część wsi Wróblew, w województwie łódzkim, w gminie Skomlin.
Grześlaki położone są w pobliżu koryta rzeki Prosna i osady Królewska Grobla. Miejsce krzyżowania się dawnych szlaków handlowych pomiędzy Kaliszem a Częstochową oraz Wieluniem a Byczyną. Dawniej w pobliżu znajdowała się komora celna i stanica rosyjskiej straży granicznej.
W okresie międzywojennym istniała tu placówka Straży Celnej „Grześlaki” a potem placówka Straży Granicznej I linii „Grześlaki”.
Grześlaki (Dzierzlaki na mapie Reymann'a)

1992 r.

Gazeta Warszawska 1826 nr 46

Trybunał Cywilny Pierwszey Instancyi Woiewództwą Kaliskiego.
Na skutek Postanowienia Nayiaśnieyszego Pana z daty 12/24 Stycznia r. b. Regulacyią Hypotek Dóbr Narodowych, z któremi Skarb Publiczny do Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego przystępuie, nakazuiącego, i na skutek Reskryptów Kommissyy Rządowych Sprawiedliwości i Przychodów i Skarbu d. d. 22 i 24 Lutego r. b. rozpoczynaiąc regulacyią takową hypotek, podaie do wiadomości publiczney, iż do przyymowania Aktów pierwiastkowego regulowania hypotek Dóbr i realności niżey wymienionych w Woiewództwie Kaliskiem położonych, wyznaczył termin (...)
Na dzień 9 Maia 1826 roku. — dla:
7. Dóbr Narodowych Ekonomii Mokrsko, składaiącey się z Klucza Mokrsko, z folwarków Mokrsko i Kośnik, z wsi Mokrsko z karczmą wiezdną, z folwarku i wsi Krzyworzeka z karczmą wiezdną, z folwarku i wsi Wrublew, z młynem i karczmą Królewska Grobla, z Pustkowiów, Grześlaki, Kik i Mamzery, z młyna Wierzchowiska czyli Kik, Z Klucza Kowale, do którego folwarki Kowale, Kiermakowski i Zawisna oraz wieś Kowale z karczmą wiezdną i szynkownią należą, tudzież wieś Gana z karczmą wiezdną, Pustkowie Długie z szynkownią i część wsi Straier z młynem Plewo, z Klucza Wierzbie, z folwarku i wsi Wierzbie z karczmą wiezdną, z Pustkowiów Sołtysiaki, Marki i Lachowizna, z Klucza Żytniow, z folwarków Żytniow po XX. Paulinach i po PP. Norbertankach, z wsi części Żytniow po XX. Paulinach, i z części wsi Żytniow po PP. Norbertankach, i z Pustkowiów Chwile, Żarow, Pieńki, Wielunki i Wielunki w Boru, leżących w Powiecie i Obwodzie Wieluńskim.
(...) W moc Art: 3 postanowienia powyższego Nayiaśnieyszego Pana, oznaymia Trybunał, iż ktokolwiek sądziłby mieć prawo do własności Dóbr wyżey wymienionych, lub iakie prawo rzeczowe ściągaiące się do tychże Dóbr, może i powinien się zgłosić w terminach oznaczonych, a naypóźniey do dnia 14 Cztrwca r. b., który się w skutek Art: z tegoż postanowienia, ze względu na czas do obwieszczeń potrzebny, iako ostateczny i prekluzyyny oznacza.
Nadto dodaie Trybunał wskutek Art: 4 postanowienia Nayiaśnieyszego Pana, iż żadne reklamacyie przeciw Inkameracyi Dóbr na mocy urządzeń, iakie nastąpiły za Rządu Pruskiego, Austryiackiego, oraz na mocy Prawa na Seymie Xięztwa Warszawskiego dnia 23 Grudnia 1811 roku uchwalonego, ani też kompetencyie do Hypoteki przyiętemi nie będą, rozpoznawaniu Sądowemu nie ulegaią, niemniey żadne inne pretensyie prócz wymienionych powyżey w Artykule 3 do Hypoteki przyymowanemi bydź nie maią.
Regulacyia takowa odbywać się będzie w Kaliszu w pałacu Sądowym przy ulicy Józefiny położonym, przed delegowanemi przez Trybunał wyznaczonemi, o których w Kancellaryi Hypoteczney dowiedzieć się będzie można. — Kalisz d. 4 Marca 1826 r.
Rembowski Prezes.
Karnecki Sekretarz.


Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1853 nr 178

(N. D. 3295) Sąd Policyi Poprawczej Wуdziału Piotrkowskiego.
Julian Grabowski b. strażnik konny na Luce Grzelaki konsystujący, w Gminie Mokrsku o ostatnio w Warszawie zamieszkały obecnie zpobytu niewiadomy jest potrzebny w własnej sprawie w celu złożenia tłumaczenia, zapozywa go więc aby się wprzeciągu dni 30, w Sądzie tutejszem stawił, lub o teraźniejszym swem pobycie uwiadomił, gdyż w przeciwnym razie krokami prawnemi ściganym będzie.
Piotrków d. 3 (15) Lipca 1853 r.
Assesor Prezydujący, Jasiński.

Kaliszanin 1886 nr. 102

Zabójstwo. W dniu 27 z. m. na granicy pomiędzy pogranicznemi punktami Bezula i Grześlaki, w powiecie wieluńskim, strażnik Jan Stepanow wystrzałem z rewolweru ranił przenoszącego kontrabandę nowobrańca Stanisława Kubickiego, skutkiem czego ten ostatni umarł.
 
Goniec Sieradzki 1929 nr 15 

— (w) Przytrzymany przemyt. W dniu 8 bm. we wsi Grześlaki gm. Mokrsko, funkcjonariusze Straży Celnej po osaczeniu przemytników, zatrzymali: trzy bańki eteru wagi 40 klg. i jeden worek rodzynek wagi 25 klg. pochodzenia zagranicznego.
Przemytnicy po porzuceniu przemytu zdołali zbiedz.

Rozwój 1932 nr 206 (Prąd)

JAK WYGLĄDAŁ STRASZLIWY NAPAD
Obozu Wiel. Polski
Onegdajszej nocy w lesie Skomlin, powiatu wieluńskiego, został postrzelony w tajemniczych okolicznościach strażnik graniczny Michał Kucha z posterunku Grześlaki.
Kucha jako instruktor strzelecki oddziału Strzeleckiego we Wróblewie, powiatu wieluńskiego, brał udział w zabawie, jaka odbywała się z racji zakończenia kursu strzeleckiego. Około godziny 21-ej zabawa skończyły się, poczem Kucha udał się przez las do domu.
Następnie Kucha opisał, iż w lesie spotkał kilkunastu osobników, którzy na jego wezwanie "Stój, kto idzie?" oddali szereg strzałów.
Wówczas Kucha oddał również kilka strzałów i napastnicy zbiegli. W czasie strzelaniny Kucha został ranny w prawą nogę powyżej kolana.
Wdrożone dochodzenie nie potwierdziło wyjaśnień złożonych przez Kuchę, a wręcz przeciwnie lekarz po zbadaniu rannego orzekł, iż on sam postrzelił się po pijanemu, strzelając do wyimaginowanych przeciwników, następnie zaś złożył fałszywe zameldowanie.
W związku z tem Kuchę pociągnięto do odpowiedzialności karnej za wprowadzenie władz policyjnych w błąd.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1937 nr 5

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 3 marca 1937 r. Nr. SPB. V. 1/1/3
w sprawie strefy nadgranicznej.
Na podstawie art. 5 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27. XII. 1927 roku o granicach Państwa (Dz. U. R. P. Nr. 117 poz. 996) po porozumieniu z władzami wojskowymi oraz celnymi zarządza się co następuje.
§ 1.
Strefa nadgraniczna obejmuje obszar leżący wzdłuż linii granicznej, do którego wchodzą następujące miejscowości i osiedla położone w powiecie wieluńskim:
3) W gminie Skomlin: Toplin, kol. Bojanów, Zadola, kol. Klasak i wieś Skomlin.
4) W gminie Mokrsko: Wróblew, wieś Kik, folw. Kik, folw. Wróblew, Smugi, Grześlaki i folwark Grobla.
§ 2.
Granicą zewnętrzną strefy nadgranicznej jest linia granicy Państwa, granicą wewnętrzną jest oznaczona w terenie linia oddzielająca obszar strefy nadgranicznej od reszty obszaru Polski i przebiegająca w powiecie wieluńskim jak następuje: Od punktu zetknięcia się wspomnianej linii, wyznaczonej w województwie poznańskim z rzeką Prosną, linia ta biegnie na przestrzeni około 700 m. dolnym biegiem rzeki, środkiem koryta, do punktu w którym rzeka Prosną styka się z gminami Bolesławiec i Chotynin, a następnie wzdłuż południowej linii granicznej gminy Bolesławiec i dalej wzdłuż południowego skraju szosy idącej z Bolesławca do Wójcina aż do punktu, gdzie szosa ta krzyżuje się z granicą gminy Dzietrzkowice; w obrębie gminy Dzietrzkowice biegnie ona wzdłuż południowego skraju szosy idącej na Wójcin - Łubnice do traktu Dzietrzkowice—Klasak, a następnie wzdłuż południowego skraju tegoż traktu do granicy gminy Skomlin. Cały odcinek wspomnianej wyżej szosy w obrębie gminy Dzietrzkowice oraz trakt na Klasak jest ze strefy nadgranicznej wyłączony. Włącza się natomiast do strefy nadgranicznej miejscowości: kolonię Andrzejów, wsie Łubnice i Dzietrzkowice, oraz te wszystkie zagrody znajdujące się obecnie na północ od wspomnianej szosy i traktu względnie w przyszłości powstałe, a leżące w pasie 100 metrów szerokim biegnącym wzdłuż wspomnianych dróg.
W gminie Skomlin linia ta w dalszym ciągu biegnie od granicy gminy Dzietrzkowice wzdłuż południowego skraju traktu Klasak—Skomlin, a następnie wzdłuż południowego skraju szosy Skomlin—Mokrsko do granicy gminy Mokrsko. Trakt Klasak—Skomlin i szosę Skomlin— Mokrsko wyłącza się ze strefy nadgranicznej. Włącza się natomiast do strefy nadgranicznej kolonie Klasak i wieś Skomlin, oraz te wszystkie zagrody znajdujące się obecnie na północ od wspomnianego traktu i szosy, względnie w przyszłości powstałe, a leżące w pasie 100 metrów szerokim biegnącym wzdłuż, wspomnianych dróg.
W gminie Mokrsko linia ta biegnie od granicy gminy Skomlin wzdłuż granicy między wsią Wróblew a kolonią Zbęk do granicy gminy Skomlin (części wschodniej) i w dalszym ciągu wzdłuż granicy gminy Mokrsko i Skomlin aż do punktu stycznego gmin Mokrsko Skomlin i Praszka.
W gminie Praszka - biegnie ona od granicy Mokrsko po linii granicznej gminy Praszka z gminą Skomlin aż do miejscowości Aleksandrów, następnie wchodzi w gminę Praszka, i biegnie w kierunku południowym wzdłuż granicy gruntów mieszkańców - folw. Kiczmachowskie, wsi Kowale, folw. Zawisna, wsi Skotnica, dociera do szosy wiodącej z Rudnik do Praszki, przecina ją i biegnie w kierunku wschodnim wzdłuż południowego skraju szosy Praszka—Rudniki—Jaworzno, aż do granicy z gminą Rudniki. Wieś Strójec włącza się do strefy nadgranicznej wraz z gruntami należącymi do mieszkańców tej wsi, bezpośrednio do niej przylegającymi.
W gminie Rudniki — granica strefy nadgranicznej biegnie w dalszym ciągu od granicy z gminą Praszka wzdłuż południowego skraju szosy wiodącej z Praszki przez Rudniki do Jaworzna aż do punktu, gdzie szosa ta przecina się z linią kolejową, wiodącą z Wielunia do Krzepic, wreszcie wzdłuż linii kolejowej Wieluń—Krzepice aż do punktu zetknięcia się z granicą powiatu częstochowskiego, po czym opuszczając linię kolejową zwraca się w kierunku południowym i biegnie na południe wspólną granicą województw łódzkiego i kieleckiego do punktu zetknięcia z korytem rzeki Piskorki, położonego na północny zachód od zachodniej krawędzi kol. Lutrowskie w gminie Kuźniczka, pow. częstochowskiego.
Miejscowości Rudniki i Jaworzno, linia kolejowa oraz cały odcinek szosy, biegnący od granicy gminy Praszka przez Rudniki od Jaworna wyłącza się ze strefy nadgranicznej.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
w. z. (—) Wendorff
Wicewojewoda.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz