-->

środa, 1 maja 2013

Grocholice

Zajączkowski:
Grocholice-pow. poddębicki
1)1360 oryg., KDW 1438: Grocholicze-na dok. Chebdy, starosty sieradzkiego, wystawionym w Uniejowie (v.), dotyczącym sporu Pawła ze Skarzyna (v.) z arcbpem o Milino (v.) między śwd., wśród których wym. są trzej dygnitarze ziemi sieradzkiej i Świętosław, dziedzic Jeziorska (v.), występuje Nicolaus heres de G. 2) 1392 T. Sir. I f. 43: Grocholicz-Spithco de G. 3) 1398 T. Sir. II f. 5: Grocholice- Spitko de G.
4) XVI w. Ł. I, 344: Grocholicze-villa, wł. szl., par. Uniejów, dek. i arch. uniejowski 5)1511-1518 P. 189: Grocholicze-par. jw., pow. szadkowski, woj. sieradzkie 1552-1553 P. 232: Grocholycze-jw. 6) XIX w. SG II, 811:  Grocholice- wś, par. jw., gm. Niewiesz, pow. turecki.
Uwagi: v. Grocholice w pow. bełchatowskim.

Taryfa Podymnego 1775 r.
Grocholice, wieś, woj. sieradzkie, powiat szadkowski, własność szlachecka, 7 dymów.

Czajkowski 1783-84 r.
Grocholice, parafia uniejow (uniejów), dekanat uniejowski, diecezja gnieźnieńska, województwo sieradzkie, powiat szadkowski, własność: Szanguszkowa kszna.

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Grocholice, województwo Kaliskie, obwód Kaliski, powiat Wartski, parafia Niewiesz, własność prywatna. Ilość domów 5, ludność 50, odległość od miasta obwodowego 7 1/2.

Słownik Geograficzny:  
Grocholice,  wś, pow. turecki, gm. Niewiesz, parafia Uniejów, 25 w. od Turka; ma 15 dm., 126 mk. Przemyśl, ks. sieradzki potwierdza r. 1336 w Uniejowie, zamianę włości kościoła gnieźn. Leszno Kotowice na G., posiadłość Floryana z Kaznowa (K. W., n. 1159).

Spis 1925:
Grocholice, wś, pow. turecki, gm. Niewiesz. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 14. Ludność ogółem: 211. Mężczyzn 61, kobiet 51. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 112. Podało narodowość: polską 112.

Wikipedia:
Grocholice-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim, w gminie Poddębice. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.
________________________________________________________________________________

1930 r.


1992 r. 

Dziennik Powszechny 1832 nr 321

Po zgasłem życiu Józefy z Lipskich Zakrzewskiey, Klemensa Zakrzewskiego małżonki, którey śmierć nastąpiła w dniu 13 Kwietnia 1830 roku, otworzyło się postępowanie spadkowe, o którem donosząc podpisany Reient, zawiadamia wszystkich których to interessować może, że do przepisania w właściwych księgach wieczystych, na imię sukcessorów zmarłey:
1. Tytułu własności dóbr ziemskich Niewiesz, do których należą: Karnice, Wilczków, Grocholice, Boczki i Sempułki, z przyległościami w Powiecie Wartskim, Obwodzie i Woiewództwie Kaliskiem.
2. Tytułu własności całey schedy dóbr Maykowa, do których należy część wsi Chmielnika z przyległościami w Powiecie, Obwodzie i Woiewództwie Kaliskiem położonych.
3. Tytułu własności iedney trzeciey części dóbr Ułany w Powiecie Wartskim, Obwodzie i Woiewództwie Kaliskiem leżących; termin sześciomiesięczny, a w szczególe na dzień 28 Lutego 1833 roku w Kancellaryi Ziemiańskiey Woiewództwa Kaliskiego, przed podpisanym Reientem iest wyznaczony. Kalisz dnia 28 Sierpnia 1832 roku. Reient Kancellaryi Ziemiańskiey Woiewództwa Kaliskiego, Fr. Nowosielski.


Kaliszanin 1874 nr 53

Nagłe wypadki śmierci: (...) 22 maja, (...) tegoż dnia we wsi Niemysłów, powiecie turekskim, dwuletni włościański chłopczyk Marcin Andrianczyk został przygnieciony na śmierć w skutek obalenia się ściany szopy; — 23 maja we wsi Chrocholice, gminie Newesz, tegoż samego powiatu, 15-letni włościanin Wincenty Gośliński, został rażony piorunem na śmierć; 

Gazeta Kaliska 1899 nr. 99


Orkiestra włościańska. 10 włościan ze wsi Dominikanowice i Grocholice, pod Uniejowem, zorganizowawszy się odpowiednio i kształcąc się nieustannie, utworzyli już obecnie dzielną drużynę, orkiestrową, miłe widzianą i zawsze pożądaną w całej okolicy. Orkiestra ta nietylko służy świeckim celom, lecz jak na bogobojnych naszych kmiotków przystało, również w dni uroczyste grywa w kościele parafjalnym Uniejowskim, a ostatnio, wielce się przyniła do podniesienia ceremonji pogrzebowej ś. p. ks. kanonika Zygmunta Jabłkowskiego, bezinteresownem udziałem w kondukcie pogrzebowym. Dzielnej tej drużynie, życzymy powodzenia w dalszem jej rozwoju.



Łódzki Dziennik Urzędowy 1926 nr 3

Starostwo Tureckie,
L. 8162/35.
WYKAZ
wydanych duplikatów zagubionych kart ewidencyjnych w pow. Tureckim za czas od przeglądu do 1-go
października 1925 r.
3. Antoni Oboelwski, zam. w Grocholinie, gm. Niewiesz, zagubił kartę ewid. Nr. 78045 na konia- klacz (niezdatne). Duplikat wystawiono za Nr. 61504/VII.
Turek, dnia 20 października 1925 r.
Starosta (—) podpis.


Łódzki Dziennik Urzędowy 1926 nr 10

WYKAZ
wydanych duplikatów zagubionych kart ewidencyjnych w powiecie Tureckim za czas od 1.X 1925 roku do dnia 31 .XII 1925 roku.
1. Ważniak Michał, zam. w Grocholicach, gm. Niewiesz, zagubił kartę ewidencyjną Nr. 77883-VII, na konia „niezdatnego", —K. U. K. wydała duplikat za Nr. 61508-VII.
Turek, dnia 16 stycznia 1926 r.

Starosta w z: (—) podpis.


Echo Tureckie 1928 nr 10

Ogłoszenia drobne.

Zaginęła książeczka wojskowa roczn. 1887 na imię Andrzeja Woźniaka, ze wsi Grocholice. gm. Niewiesz wydana przez P. K. U. Kalisz.


Echo Tureckie 1928 nr 22

Wypadki:
Kronika policyjna.
Krwawe porachunki rodzinne.
Dnia 22 maja r.b. o godz. 3-ej po poł. podczas odbywającego się jarmarku w Uniejowie, doszło do krwawych scen rodzin­nych skutkiem nieporozumień majątkowych Szczepan Andrzejczak, włościanin z Grocholic, gm. Niewiesz, powiatu Tureckiego, dru­gi mąż Józefy Andrzejczak, z którą 2 lata jak rozeszli się, albowiem ona mając z pierwszego małżeństwa dzieci, nie chciała oddać mu majątku pozostałego po pierwszym mężu. Spotka wszy się w Uniejowie na jarmarku, przy ulicy Łęczyckiej, po krótkiej wymianie zdań, Andrzejczak w uniesieniu, wydobył z kieszeni rewolwer, w bestjalski sposób strzelił do zięcia Andrzejczakowej Edwarda Stefaniaka, raniąc go śmiertelnie w oko.
Andrzejczak Szczepan lat 66 został aresz­towany przez P.P. w Uniejowie, a rannych przywieziono do szpitala w Turku, gdzie Stefaniak w kilka godzin zmarł, a Andrzejczakowa wróciła po opatrunku ran do domu.




Łódzki Dziennik Urzędowy 1930 nr 24

Ogłoszenie.
Okręgowy Urząd Ziemski w Piotrkowie podaje do publicznej wiadomości, że orzeczeniem z dnia 29 września 1930 r.
postanowił:
Wdrożyć we wsi Grocholice, w gm. Niewiesz, w pow. tureckim położonej postępowanie scaleniowe, ustalając obszar scalenia w składzie gruntów:
ukazowych i zasłużebnościowych, wykazanych w tabeli likwidacyjnej wsi Grocholice, o obszarze około 150 ha.
Orzeczenie to uprawomocniło się dnia 25-go października 1930 roku.
W z. Naczelnika Wydziału:

(—) S. Trepka, Referent.


Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 18

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 17 sierpnia 1933 r. Nr. SA. II. 12/8/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu Tureckiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 14 sierpnia 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) — postanawiam co następuje:
§ 1.
7. Grocholice, obejmującą wieś Grocholice.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Tureckiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia go w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
w z. (—) A. Potocki
Wicewojewoda.

Echo Tureckie 1933 nr 38

Pożary w powiecie.

W dniu 5 września 1933 r. o godz. 22 we wsi Grocholice, gm. Niewiesz, powiatu tureckiego w posesji należącej do Krysiaka Józefa wynikł pożar, który przeniósł się na zabudowania sąsiedzkie i strawił 4 zagrody gospodarskie wraz z tegorocznem zbio­rem zboża i narzędziami rolniczemi na szko­dę; Krysiaka Józefa, Filipczaka Macieja, Andrzejczaka Walentego i Andrzejczaka J. Ogólne straty wynoszą ponad 21 tysięcy zł. Wypadków z ludźmi nie było. Pożar powstał wskutek nieostrożnego obchodze­nia się z ogniem przez domowników posz­kodowanego Krysiaka. W akcji ratowniczej brały udział straże pożarne z Niewiesza, Lip­nicy, Kobylnik, Uniejowa, Dąbia i Łęczycy.

Echo Tureckie 1933 nr 44


W dniu 16 października 1933 r. ok. godz. 19 tej we wsi Grocholice gminy Niewiesz pow. Tureckiego Andrzejowski Walenty wy­szedł z domu na podwórko i zauważył ja­kiś podejrzany mu swęd.— Udając się za stodołę celem sprawdzenia przyczyny swę­du spostrzegł wydobywający się już ogień między szparami desek ze stodoły. Ogień ten Andrzejewski zlokalizował sam.— W stodole w sąsieku znaleziono resztki węgla owinięte w pakuły i szmaty wsunięte do sąsieka dziurą między deskami. W celu ustalenia sprawcy, policja prowadzi docho­dzenie.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1938 nr 6

OBWIESZCZENIE URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO ŁÓDZKIEGO
z dn. 23 marca 1938 roku Nr. RU. VII. 1/3/38/38.
o dokonanych scaleniach gruntów.
Na podstawie art. 1 i 2 ustawy z dnia 21-go marca 1931 r. o dowodach prawa własności do gruntów scalonych (Dz. U. R. P. Nr. 39, poz. 340) niniejszym obwieszczam, że w wyniku przeprowadzonego scalenia gruntów:
(...) 2) wsi Grocholice, gminy Niewiesz,. pow tureckiego,
nowoutworzone kolonie, wykazane w dowodach pomiarowych, sporządzanych dla poszczególnych obszarów scalenia, zostały zapisane na rzecz osób niżej wymienionych.
Jednocześnie zawiadamiam, że jeżeli w ciągu 3 miesięcy od dnia następnego po dniu opublikowania niniejszego obwieszczenia w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Sprawiedliwości nie wpłyną do Urzędu Wojewódzkiego pretensje poparte dowodami wytoczenia sporu sądowego o prawo własności do gruntów scalonych, to — zgodnie z art. 3 powołanej na wstępie ustawy — prawomocne orzeczenia zatwierdzające projekty scalenia łącznie z dowodami pomiarowymi będą podstawą do pierwiastkowej
regulacji hipotecznej scalonych gruntów na rzecz osób wymienionych w niniejszym obwieszczeniu.
II. Obszar scalenia wsi Grocholice, gminy Niewiesz, pow. tureckiego:
1. Małż. Michał Woźniak 1/2, Marianna Woźniak 1/2, Nr. działek 19, 6, o pow. w ha 5.9334, 2.3540.
2. Józef Bąk, Nr. działek 17, 47, o pow. w ha 2.6870, 0.4610.
3. Marcin Bąk, Nr. działek 16, 18, 46. o pow. w ha 0.7061, 2.0380, 0.4605.
4. Maciej Filipczak, Nr. działek 1, 35, o pow. w ha 4.1472, 5.2198.
5. Małż. Józef Krysiak 1/2, Marianna Krysiak 1/2, Nr. działek 10, 20, 43, o pow. w ha 2.4582, 4.0988, 1.5055.
6. Małż. Józef Jędrzejczak 23/60 i Walentyna Jędrzejczak 23/60, Antonina Jędrzejczak 1/6, Walentyna Czernik 4/60, Nr. działek 2, 21, o pow. w ha 4.0207, 5.3472.
7. Małż. Walenty Andrzejczak 1/2, Wanda Andrzejczak 1/2, Nr. działek 9, 45, o pow. w ha 7.3860, 1.9677.
8. Małż. Michał Włodarczyk 7/16, Stanisława Włodarczyk 7/16, Antonina Włodarczyk 2/16, Nr. działek 12, 48, 42, 29, o pow. w ha 1.3644, 0.4433, 1.9028, 2.2057.
9. Andrzej Olejnik 1/2 i sukc. Władysławy z męża Olejnik: Cecylia Olejnik 1/6, Janina Olejnik 1/6, Marianna Olejnik 1/6, Nr. działek 22, 41, 11, o pow. w ha 0.2414, 1.5140, 3.0704.
10. Helena Tomasik 1/2, Sukc. po Józefie Tomasik: Henryk Tomasik 1/6, Leon Tomasik 1/6, Zenon Tomasik 1/6, Nr. działek 8, 23, 44, 36, o pow. w ha 2.5307, 0.2625, 1.7163, 4.0572.
11. Sukc. po Józefie Filipczaku: Leokadia Filipczak 1/7, Franciszek Filipczak 1/7, Regina Filipczakówna 1/7, Aniela Filipczakówna 1/7, Adam Filipczak 1/7, Janina Filipczakówna 1/7, Stefan Filipczak 1/7, Nr. działek 13, 24, 31, o pow. w ha 3.2076, 3.6475, 2.5438.
12. Małż. Bronisław Bartosik 1/2, Regina Bartosik 1/2, Nr. działek 7, 37, 30, o pow. w ha 2.1851, 3.5891, 1.3879.
13. Małż. Bolesław Pietrucha 1/2, Aniela Pietrucha 1/2, Nr. działek 3, 25, 32, 38, o pow. w ha 4.4880, 0.6520, 1.6322, 6.4205.
14. Małż. Andrzej Kowalski 1/2, Antonina Kowalska 1/2, Nr. działek 26, 14, 34, o pow. w ha 0.4985, 3.8818, 7.7225.
15. Małż. Antoni Obolewski 3/8, Adamina Obolewska 3/8, Michał Obolewski 1/8, Kazimiera Obolewska 1/8, Nr. działek 40, 28, 15, o pow. w ha 3.3803, 3.0783, 2.4189.
16. Sukc. po Wawrzyńcu i Petroneli małż. Woźniak: Andrzej Woźniak 3/4, Stanisław Woźniak 1/12, Irena Woźniak 1/12, Janina Woźniak 1/12, Nr. działek 5, 27, 39, 33, o pow. w ha 2.4891, 2.0089, 2.1634, 1.7753.
17. Małż. Józef Pełczyński 1/2, Marianna Pełczyńska 1/2, Nr. działki 4, o pow. w ha 8.9248.
18. Szosa, Nr. działki 49, o pow. w ha 2.4566.
Za Wojewodę:
(—) Ignacy Krupa
Kierownik Oddz. Urządzeń Rolnych


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz