Słownik Geograficzny:
Grobelna, pustkowie, po zniesionym młynie, pow. sieradzki, gmina Wróblew, do dóbr Charłupia Wielka należące.
Spis 1925:
Grobelna, os. mł., pow. sieradzki, gm. Wróblew. Spisano łącznie z kol. Złotowizna.
Grobelne, obecnie część wsi Złotowizna (znajduje się w gminie Brzeźno) w gminie Wróblew.
Grobelne, obecnie część wsi Złotowizna (znajduje się w gminie Brzeźno) w gminie Wróblew.
________________________________________________________________________________
Grobelne (Grobelna) 1929 r.
Grobelne 1965 r.
Inwentarz Charłupia Wielka 1818 r.
Dziennik Urzędowy Gubernii Kaliskiej 1839 nr 4
Inwentarz Charłupia Wielka 1818 r.
Inne trzy młyny zwane:
36. Grobelny młyn o dwóch kołach, dach słomiany.
36. Grobelny młyn o dwóch kołach, dach słomiany.
Dziennik Urzędowy Gubernii Kaliskiej 1839 nr 4
Pisarz Trybunału Cywilnego pierwszey Instancyi Gubernij Kaliskiey.
Podaje do wiadomości, iż dobra ziemskie Charłupia wielka, składaiące się z wsi zarobney i folwarku Charłupia wielka (w którey iest kościół parafialny) z folwarku Józefów czyli Jedynakowski zwanego, z wsi zarobney Drzążna, z folwarku Jzabelina, wsi zarobney Rowy, z folwarków Tworkowizna, Złotowizna i Gęsowka, pustkowiów Michalszczyzna, Krzakowizna i Przybyszów tudzież z pięciu młynów wodnych i pieły, Wygoda, Myia, Bieniek, Grobelna i Fituch, niemniej karczmy Buczek zwaney, z wszystkiemi przyległościami i użytkami w Powiecie i Obwodzie Sieradzkim Gubernii Kaliskiey w Gminie Charłupia wielka położone, Sukcessorów Józefa Walewskiego, iako to: a) Władysława, b) Leona, brac. nieletnich Walewskich dziedziczne, których iest gfówną opiekonką ich matką Jzabella z Radolińskich 1go ślubu Walewska teraz Jana Chryzostoma Guillaume małżonka dzierżawczyni dóbr tychże w Charłupi wielkiey wraz z swym mężem zamieszkała, obeymuiące rozległości ogołem 166 włok, 12 morg, i 260 kpr. miary Warszawskiey których gatunek ziemi należy do klassy II. III. IV. V. i VI. Aktem tradycyi nieruchomości przez Wincentego Gustowskiego Komornika przy Trybunale tuteyszym na gruncie tychże dóbr w dniach 8/20, 9/21, i 10/22 Września 1838 r. sporządzonym na rzecz Tekli z Walewskich Masłowskiey wdowy dziedziczki dóbr Skęczniewa z Skęczniewie Po wiecie Wartckim zamieszkałey, zamieszkanie zaś prawne do tego interessu u Fran ciszka Bielskiego Patrona Trybunału Kaliskiego w Kaliszu zamieszkałego obrane maiącey, od którey tenże Patron w popieraniu subhastacyi tychże dóbr ustanowionym iest obrońcą, na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia na satysfakcją summy 140,000 złtp. zaięte zostały. Akt zaięcia wyż z daty powołany w czterech kopiach to iest dla Sukcessorów Józefa Walewskiego iako dziedziców respect dłużników na ręce ich matki. Jzabelli z Radolińskich ostatniego ślubu Guillaumowey Teodorowi Bromierskiemu Zastępcy Woyta Gminy Charłupia wielka Janowi Kapistranowi Kiedrzyńskiemu iako ustanowionemu dozorcy i Jakobowi Boiemskiemu Pisarzowi Sądu Pokoiu Ptu Sieradzkiego w dniach 10/22 i 13/25 Września 1838 wręczony i zostawiony, następnie w Kancellaryi Ziemiańskiey Gubernii Kaliskiey do Księgi właściwey pod dniem 24 Października (5 Listopada) 1838 podany, a do Księgi zaregestrowań Trybunału tutejszego w dniu 31 Październiku (12 Listopada) t. r. wpisany i zaregestrowany został.
Dobra te są łącznie odległe od miast Sieradza mila iedna, Złoczewa i Błaszków mil dwie, i Kalisza mil sześć.
W dobrach tych iest włościan pańszczyznę robiących, mianowicie: a) W wsi Charłupi wielkiey Półrolnik ieden. Zagrodników 10. Komorników 20, i Komornic 3. b) w Wsi Rowy Zagrodników 15, i Komorników 13. c) na Pustkowiu Krzakowizna Zagrodników 4ch. d) na Pustkowiu Michalszczyzna Zagrodników 6ciu i Komornik ieden . e) na Pustkowiu Przybyszów Komorników 3ch. f) w wsi Drzążna Zagrodników 9ciu. Komorników 4ch, i Komornica iedna, których pańszczyz na i powinności w Akcie zaięcia są wyszczególnione.
Czynszownicy niestali w dobrach tych są następni: 1. Alexander Zaleski Rymarz. 2. Bogumił Jankowski płociennik. 3. Filip Sędziak karczmarz. 4. Walenty Kamecki. 5. Marcin Tworek karczmarz. 6. Franciszek Nyciński mularz. 7. Bogusław Klauze cieśla. 8. Jgnacy Bednarek strycharz. 9. Jan Strzałkowski. 10. Antoni Wodziński. 11. Ferdynand Wintemberg szewc. 12. Antoni Bieńkowski karczmarz. 13. Wojciech Augustyniak szewc. 14. Maciey Bieńkowski. 15. Marcin Ziemkowski. 16. Woyciech Grobelny. 17. Franciszek Grobelny. 18. Józef Czarnecki młynarz. 19. Sobestyan Kaniewski karczmarz. 20. Józef Bieńkowski szewc. 21. Józef Karski stolarz. 22. Woyciech Woynicz szewc. 23. Mikołay Włodarczyk karczmarz. 24 Mikołay Bednarczyk. 25. Józef Witulski. 26. Andryan Gozdecki karczmarz, od których czynsze wynoszą rocznie złtp. 4223. Szynkarze szynkuią dworskie trunki za 31 grosz., Podatki z tych dóbr do Kassy Obwodu Sieradzkiego opłacaiące się, wynoszą rocznie złtp. 2916 gr. 5. a dziesięcina złtp, 80.
Z dóbr tych mianowicie wieś Charłupia wielka, folwarki Tworkowizna, Złotowizna, Gęsowka, wieś Rowy, pustkowia Michalszczyzna, Kr[z]akowizna, Przybyszów tudzież trzy młyny wodne, Wygoda, Myia i Fituch zwane, dzierzawi Jzabella z Radolińskich, ostatniego ślubu Guillaumowa aż do Sgo Jana Chrzciciela 1841 r. z których płaci roczney dzierżawy po złtp. 16070 zaś folwark, Józefów, wieś Drążna, folwark Jzabelin, pustkowie czyli karczma Buczek oraz dwa młyny wodne, Grobelna i Bieniek zwane, zostawały w zastawney possessyi Tekli z Walewskich Masłowskiey wdowy, a po odstąpieniu przez też zastawy, zaięte zostały protokołem zaięcia z dnia 27 Czerwca (9 Lipca) 1838 r. na trzech letnie wy dzierżawienie i do takowych Administracya aż do czasu wydzierżawienia zaprowadzoną została, nad któremi Administratorem iest Jan Kapistran Kiedrzyński.
Sprzedaż tychże dóbr odbywać się będzie łącznie na Audyencyi Publiczney Trybunału Cywilnego 1ey Jnstancyi Gubernii Kaliskiey w Kaliszu w mieyscu zwykłych posiedzeń, warunki zaś licytacyi i przedarzy każden z interessentow w Biórze Pisarza Trybunału i u popieraiącego przedarz Patrona Franciszka Bielskiego przeyrzeć może.
Pierwsze ogłoszenie warunków licytacyi i przedarzy na Audyencyi Trybunału Cywilnego tuteyszego w dniu 8/20 Grudnia 1838 roku o godzinie 10 z rana nastąpiło drugie w dniu 22 Grudnia (3 Stycznia 1838/9 r. trzecie w dniu 5/17 Stycznia 1839 r. odbyło się za dobra te wyrabiaiąca przedaż Tekla z Walewskich Masłowska summę złotp. 284,000, w Listach Zastawnych podała. Poczem termin do temczasowego dóbr tych przysądzenia na dzień 15/27 Lutego 1839 r. godzinę 10 z rana na Audyencyi Trybunału Kaliskiego wyznaczony został.
w Kaliszu dnia 6/18 Stycznia 1839 r.
Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego
1839 nr 66
Zawiadamia iż dobra ziemskie Józefów
czyli Jedynakowskie zwane, składające się z folwarku tegoż
nazwiska, z folwarku Izabellin, z wsi zarobnej Drzązny, pustkowia
Buczek i dwóch młynów wodnych Grobelny i Bieńka zwanych, do
ogólnych dóbr Charłupi Wielkiej należące, w powiecie i obwodzie
Sieradzkim położone, około 5,000 złp. rocznej dzierzawy przynieść
mogące, w trzechletnią dzierzawną possessyą poczynając od S Jana
Chrzciciela r. b. wypuszczone będą, a to w terminie licytacyi dnia
19 Kwietnia (...Maja) r. b. przed Antonim Pstrokońskim Rejentem
powiatu Sieradzkiego w mieście Sieradzu, w kancellaryi jego o
godzinie 10 z rana odbyć się mającej. Warunki licytacyjne w biurze
tegoż Rejenta odczytane być mogą.
Kalisz dnia 16 (28) Lutego 1839 r.
Wincenty Gustowski Komor.
Gazeta Kaliska 1903 nr 253
Wypadki.
W młynie osady Złotowizna-Grobelna, pow.
sieradzkiego, 40-letnia służąca młynarza, cierpiąca na
konwulsję, wpadła do rzeki i utonęła.
— (s) Pożar. W nocy z dnia 28 na 29 października br. o godz. 2-ej nad ranem wybuchł pożar w zagrodzie Józefa Zwolińskiego w kol. Złotowizna Grobelne gm. Wróblew.
Ogień wybuchł w domu mieszkalnym, połączonym z młynem, od którego zapaliła się obora i chlewy.
Budynki obięte ogniem spłonęły doszczętnie.
Straty poważne.
Obwieszczenia Publiczne 1920 nr 26
Wydział hipoteczny przy sądzie okręgowym w Kaliszu obwieszcza, że otwarte zostały postępowania spadkowe po zmarłych:
7) Romanie Wieczorkiewiczu, właścicielu 5 dzies. 1024 saż. gruntu z majątku Złotowizna-Grobelna, pow. Sieradzkiego;
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony został na d. 3 lipca 1920 r. w kancelarji hipotecznej w Kaliszu.
Goniec Sieradzki 1929 nr 255
— (s) Pożar. W nocy z dnia 28 na 29 października br. o godz. 2-ej nad ranem wybuchł pożar w zagrodzie Józefa Zwolińskiego w kol. Złotowizna Grobelne gm. Wróblew.
Ogień wybuchł w domu mieszkalnym, połączonym z młynem, od którego zapaliła się obora i chlewy.
Budynki obięte ogniem spłonęły doszczętnie.
Straty poważne.
Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 21
ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 19 październ. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego, zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 18 października 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
XVI. Obszar gminy wiejskiej Wróblew dzieli się na gromady:
19. Złotowizna, obejmującą: wieś Michalszczyzna, kolonję Złotowizna, kolonję Złotowizna-Grobelna.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
wz. (—) A. Potocki
Wicewojewoda
Wicewojewoda
_________________________________________________________________________________
Echo Łódzkie 1938 październik
_________________________________________________________________________________
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz