Słownik Geograficzny:
Górka, os., powiat wieluński, gm. Wydrzyn, par. Czarnożyły.
Nie odnaleziona na mapach. Na Mapie Topograficznej Królestwa Polskiego z 1839 r., na południe od Czarnożył, obok Raczyna występuje karczma Psiagórka, na poźniejszych niemieckich i austriackich edycjach tej mapy, pojawia się w tym miejscu nazwa Górka Raczyńska.
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1836 nr 47
Pisarz Trybunału Cywilnego Pierwszey Instancyi Woiewództwa Kaliskiego.
Podaie do publiczney wiadomości iż Dobra Ziemskie Raczyn z Borem do tych Dóbr należącym składaiące się z wsi folwarczney Raczyn z przyległości Górki i Brody Raczyńskie w Powiecie i Obwodzie Wieluńskim Woiewództwie Kaliskiem Gminie Raczyn położone, do massy bez dziedziczney ś. p. Macieia Stokowskiego należące nad któremi W. Adam Mazurkiewicz Patron Trybunału Woiewództwa Kaliskiego w Mieście Woiewódzkim Kaliszu zamieszkały, iest ustanowionym Kuratorem. — Aktem przez Leona Nowierskiego Komornika Trybunału na gruncie Dóbr Raczyn w dniu 19. Czerwca (1 Lipca) 1836. r. rozpoczętym a w dniu 20. Czerwca (2. Lipca) r. 1836. ukończonym na rzecz JW. Hippolita Hr. Brzostowskiego Dziedzica Dóbr Czarnożyły w Wsi Czarnożyłach Powiatu Wieluńskiego zamieszkałego, zamieszkanie prawne u Mateusza Rubach Patrona Trybunału Woiewództwa Kaliskiego w Kaliszu zamieszkałego obrane maiącego za którego tenże Patron stawa i ninieysze przymuszone wywłaszczenie popiera, na przedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia odbydź się maiąca zaięte zostały.Akt zaięcia dopiero wymieniony Walentemu Tchorzewskiemu Pisarzowi Sądu Pokoiu Powiatu Wieluńskiego, tudzież Wóytowi Gminy Dóbr Raczyn na ręce Józefa Wodzyńskiego zastępcy Jego w dniu 23. Czerwca (5. Lipca) roku 1836. doręczony został zaś w Kancellaryi Ziemiańskiey Woiewództwa Kaliskiego w dniu 8/20. Października r. 1836. a w Kancellaryi Pisarza Trybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego w dniu 15/27. Października r. 1835. do właściwych Ksiąg podany i zaregestrowany został.
Rozległość tych Dóbr iest następuiąca, których gatunek ziemi do 1. 2. 3. 4. i 5. Klassy należy.
Zabudowania Dworskie, i Wieyskie wynoszą około Mórg 18
Grunta orne dworskie wynoszą Mórg 1000
Łąki Dworskie wynoszą około Mórg 60
Ogrody dworskie wynoszą Mórg 2 pr. kw. 150
Grunta orne których włościanie używaią wynoszą około Mórg 120
Łąki Włościańskie Mórg 10
Grunta do Probostwa Raczyńskiego należące około Mórg 40
Łąki Mórg 1 pr. kw. 20
Zabudowania i Ogrody Mórg 1
Grunta Tomskich wynoszą około Mórg 7
Bór do Raczyna należący Młodociany Olszowy, Sosnowy, Brzozowy, Jodłowy, w Borach Czarnożylskich położony, graniczący w swym okręgu z Borami do Dóbr Rudlic, Bolkowa, i Dymki należącemi, którego granice kopcami oznaczone i spokoyne wynosi około Mórg 35
Razem Mórg 1295 p. kw. 170
Czyli około Włók 43. Mórg 5. p. kw. 170. Miary Nowopolskiey.
Oprócz tych są ieszcze grunta Gozdzieiowizna zwane do Probostwa Cząrnożylskiego należące z 38 działków składaiące się oraz Dom nowo buduiący się w bliskości Kościoła Raczyńskiego. — W tey wsi znayduie się Kościół Rzymsko-Katolicki Parafialny oraz potrzebne budynki do tegoż Probostwa należące. — Włościan osiadłych iest 1. Półrolnik 22. Zagrodników 7. komorników do powinności i robocizny obowiązanych. — Czyszowników stałych — Maciey i Agnieszka Małażonkowie Tomscy a teraz po śmierci Macieia Tomskiego Sukcessorowie Jego następni Walenty i Andrzey synowie Tomscy, Agnieszka Tomska wdowa, Agata Tomska Panna, Franciszka z Tomskich Jakuba Wosińskiego Małżonka, Józefa z Tomskich Balcera Sykuły Małżonka, Urszula z Tomskich Stanisława Zawadzkiego Małżonka i Sukcessorowie po Maryannie z Tomskich Tomasza Szymańskiego Małżonce iako to Julianna, Roman, Tomasz, i Józefa Rodzeństwo Szymańscy. — Czynszownicy niestali — Tomasa Buizyński, Tomasa Alexander Klimas, Woyciech Mayda, Estera Lewkowiczowa, i Andrzey Bernacki a zaś Dzierżawcą tych Dóbr iest JW. Hippolit Brzostowski według Kontraktu Urzędowego na lat trzy zawartego. — O stanie Dóbr zaiętych iako też o Inwentarzach gruntowych Dworskich i Wieyskieh można się przekonać z Protokułu zaięcia u W. Mateusza Rubach Patrona i u podpisanego Pisarza w Kaliszu w reszcie stan tych Dóbr na mieyscu widzieć można. — Przedaż Dóbr w mowie będących odbędzie się w Kaliszu na Audyencyi Publiczney Trybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego w mieyscu zwykłych posiedzeń. — Pierwsze ogłoszenie warunków Licytacyi i przedaży w tymże Trybunale na Audyencyi Publiczney w dniu 21. Grudnia 1836. (12. Stycznia 1837 ) o godzinie 10. z rana nastąpi.
w Kaliszu dnia 16/28. Października 1836. r.
Józef Zapolski.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz