-->

środa, 8 maja 2013

Cegielnia

Czajkowski 1783-84 r.
Cegielnia att Złaczewa, parafia złaczew (złoczew), dekanat warcki, diecezja gnieźnieńska, województwo sieradzkie, powiat sieradzki, własność: Błeszynski, star. brud.

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Cegielnia, województwo Kaliskie, obwód Sieradzki, powiat Sieradzki, parafia Złoczew, własność prywatna. Ilość domów 7, ludność 56, odległość od miasta obwodowego 3.

Słownik Geograficzny:  
Cegielnia, wś, pow. sieradzki, gm. Złoczew, par. Uników, ogólna rozległość 163 m. ziemi włoś., 185 mk.

Cegielnia, obecnie część miasta Złoczew w gminie Złoczew.

1992 r.

Notariusz Antoni Pstrokoński 1813

XII. Pustkowie Cegielnia Buynowska

85.o Chałupa pod numerem 1.m nowa z drzewa częścią starego, częścią nowego. Dach pod snopkami. Komin z gruntu murowany o dwoch izbach, w kazdey izbie po dwa okna, kominek i piec z cegły, posowa z tarcic bez podłogi. Drzwi osmioro na biegunach, sień iedna, komor dwie. Do tey chałupy należą stodoła i obora nowe, ieszcze nie dokończone.
86.o Chałupa pod numerem 2.m nowa z drzewa kostkowego. Dach pod snopkami. Komin z gruntu murowany, sień komora, i izba o dwoch oknach, piec i kominek z cegły, posowa z tarcic, drzwi czworo na biegunach. Do niey Stodoła i obora.—
87.o Chałupa pod numerem 3.m, stara, pusta, na ktorey mieysce stawiaią nową, z stodołą i oborką.—
88.o Chałupa pod numerem 4.m nowa, mała, z drzewa kostkowego, komin lepiony, dach słomiany, sień i izba, w izbie okienek dwa, kominek i piec z gliny, drzwi dwoie na biegunach.—
89.o Chałupka pod numerem 5.m podobna poprzedzaiącey.
90.o Chałupa pod numerem 6.m z drzewa kostkowego, dach słomiany, komin z gliny, drzwi dwoie na biegunach, sien i izba, w niey okien dwa, kominek i piec z gliny, posowa z dyli. Ma stodołke i oborke.—
91.o Cegielnia czyli szopa do palenia cegły pod numerem 7.m z dachem włoskim pod szkudłami poczęści iuż złemi. Piec pod szopą murowany wielki. Pod tą szopą są dwie izdebki murowane dla strycharza, w każdey izdebce okno szklane, piec i kominek, i drzwi z haczykami na zawiasach. W sieni drzwi także na zawiasach.—Druga cegielnia czyli szopa do robienia cegły, pod snopkami.
Porządki w Cegielni. Taczek sosnowych sztuk pięć, okutych w żelazo z kołkami bosemi. Form dębowych cztery, w żelazo oprawnych, form żelaznych dwie, do robienia dachowki.
92.o Młynek Myka zwany, na Złoczowie pod wyżey wspomnioną cegielnią położony, z drzewa kostkowego. Dach pod snopkami, komin z gruntu murowany. Ma komore izbę i młynicę. W izbie okien dwa, kominek i piec murowane posowa z tarcic bez podłogi. Drzwi pięcioro, z tych iedne na zawiasach, a czworo na biegunach.— W tym młynku tylko sie na iedno koło myle, ma dwa kamienie, i wszelkie porządki, do młyna należy stodołka nowa z drzewa kostkowego, pokryta dachem słomianym o dwoch samsiekach, iednym klepisku, z dwoygiem wrot na wylot na biegunach.—
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1820 nr 17

OBWIESZCZENIE.
Prezes Kommissyi Woiewództwa Kaliskiego.
Uwiadomia poniżey wyrażone wsie Obwodu Sieradzkiego, iż dla ich dogodności w roku bieżącym odrabiać będą Szarwark do Sekcyi Wielgie za Faktami Kommissarza Obwodu Wieluńskiego, iako to:
Wsie Kuźnia zagrzebska, Kuźnia błońska, Klonowa, Leliwa, Sokolenie, Lipcze, Owieczki, Godynice, Uników Isza część, Uników Szlachecki, Starce, Zwierzyniec, Robaszew, Niemojew, Świercze, Kloski, Groiec mały i Stanisławów, Groiec wielki, Łagiewniki, Złoczew miasto, Złoczewska wieś, Borzęckie, Boynów, Czarne, Huta Stara, Cegielnia, Miklerz, Huta Szklana, Ostrów i Rydzow, Podgorze, Krzaki, Wolka Brzezińska, Brzeźno, Borowisko, Nowa wieś z Pustkowiami, Potok, Przedgorze, Zapole, Stolec, Biesiń, Broszki, Dąbrowa miętka, Leszczyny, Lipno, Pyszkow, Niechmirów, Kamionka, Wolnica Niechmierowska, Gronów, Gronowek i Brzeźnice, Grabówka, Wolnica grabowska, Rusieckie Dąbrowy.
(...)Wsie tu wyrażone po odrobieniu Szarwarku winny składać Kwity Konduktorskie Kommissarzom tych Obwodów, z których teraz będą paletowane, i z wszelkiemi zażaleniami, iakieby mieć mogły, na Urzędników i Officyalistów drogowych, udadzą się do tychże Kommissarzy Obwodowych.
Aby zaś każda wieś wiedziała, iak stoi z powinnością Szarwarkową, i wiele ieszcze ma odrobić, tak z poprzednich lat zadeklarowanych Szarwarków, iako też i roku bieżącego, winna się udać do Kommissarza właściwego Obwodu i z nim się obrachować, gdyż w przeciwnym razie sama sobie winę przypisze, gdy przez rzeczonego Kommissarza, Kommissarzowi paletować maiącemu z większą ilością powinności, podaną zostanie, iakby się od niey należeć mogło.
Działo się w Kaliszu dnia 13. mca Kwietnia 1819 r.
Radoszowski.

Gazeta Warszawska 1822 nr 85

Sędzia T ybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego.
Podaie do publiczney wiadomości, iż dobra spadkowe po niegdy JW. Ignacym Błeszyńskim, mianowicie:
I. Miasto Złoczew z folwarkami, Złoczewski i Oleśnica zwanymi, tudzież z wsiami zarobnemi, to iest: wsią Złoczewską, Hutą starą i Hutą szklanną.
II. Folwark Buynów z wsiami zarobnemi, Buynow i Cegielnia.
III. Folwark Czarna z wsiami zarobnemi, Czarna i Zapowiednik.
IV. Folwark Miklesz z wsiami zarobnemi Miklesz i Borzęckie.
V. Folwark Nowawieś z zarobnemi wsiami, Nowawieś, Potok, Pustkowie, Dury, Pustkowie Borowiska; na koniec
VI. Folwark Gruiec mały, Stanisławów i Łagiewniki, wszystkie w Powiecie i Obwodzie Sieradzkim Woiewództwie Kaliskiem leżące, z mocy Wyroku P. S. Trybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego, dnia 17 Maia r. b. na illacyią Sukcessorów powyżey rzeczonego JW. Ignacego Błeszyńskiego zapadłego, przez publiczną licytacyią w trzechletnią dzierżawę od S. Jana, to iest, od dnia 24 Czerwca r. b. poczynaiąc, każdy z powyższych rozdziałów oddzielnie przed W. Delegowanym tu w Kaliszu w sali Audyencyionalney Trybunału, w pałacu Sądowym przy ulicy Józefiny dnia 20 Czerwca r. b. o godzinie 3 z południa wypuszczone będą.
O warunkach licytacyi powyższych dóbr, inwentarzach gruntowych, czynszach, wysiewie, sprzętach siana, opłatach i daninie, oraz robociźnie, każdy pretendent licytacyi u Patronów: Woyciecha Probus, Jana Miczka, Xawerego Wołowskiego i Mateusza Rubach, iako też na gruncie dóbr Złoczewa u W. Buszyńskiego i Wolskiego dowiedzieć się zechce, i takowe przeyrzeć może.— Kalisz dnia 20 Maia 1822 r.
(podpisano) J. Michalski.


Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1857 nr 108

(N. D. 2427) Dobra Ziemskie Złoczew składające się: z miasta Złoczew oraz probostwa tegoż nazwiska, z wsi czasowo-czynszowej Złoczewka wieś, folwarku głównego tegoż nazwiska, folwarku pomocniczego Borki, wsi zarobnej Huta Szklanna, wsi czasowo-czynszowej Miklerz, folwarku tegoż nazwiska, wsi czasowo-czynszowej Borzeckie, Zapowiednik, wsi zarobnej Czarne, wsi takiejże Huta Stara, folwarku pomocniczego Aleśnica, wsi zarobnej Bujnów, folwarku tegoż nazwiska, wsi zarobnej Cegielnia, wsi takiejże Grójec mały, folwarku tegoż nazwiska, wsi czasowo-czynszowej Stanisławów nareszcie z pustkowiów czyli osad czasowo czynszowych: Lesiak, Garbarczyk i Syberya, w O-gu i Pcie Sieradzkim Gubernii Warszawskiej położone, należące prawem własności w 4j5 częściach do Gabryeli Hr. Małachowskich owdowiałej, Hr. Tarnowskiej, a w 1j5 części do beneficyalnych SS-rów po niegdy: Ignacym Hr. Stadnickim jako to Konstancyi Maryanny Józefy Zofii czterech imion Hr. Stadnickiej, Bronisława Juljana Jana Nepomucena Józefa czterech imion Hrabiego Stadnickiego na skutek wyroku w Trybunale Cywilnym Gubernii Warszawskiej w Kaliszu dnia 27 Lutego (11 Marca) 1846 r. między Prokuratoryą w Królestwie Polskiém na rzecz Skarbu Królestwa czyniącą, a Gabryelą z Hr. Małachowskich Hr. Tarnowską i wymienionymi SS mi niegdy Ignacego H. Stadnickiego zapadłego i od dawna już prawomocnego sprzedane będą z wszelkiemi przynależytościami, tak jak poniżej wzmiankowaną taxą opisane zostały, przez publiczną licytacya w drodze działów przed W. Assessorem Kollegialnym Juljanem Wąsowiczem Sędzią Delegowanym; w temże mieście Kaliszu w miejscu zwykłych posiedzeń Trybunału Cywilnego w pałacu Sądowym przy ulicy Józefiny odbywających się.
Od Skarbu Królestwa nabył wszelkich praw tak co do wierzytelności hypotecznych, jak i co do dalszego popierania przedaży w drodze działów Jan Zaklika aktem dnia 11 (23) Marca 1855 r. przed Regentem Janem Niwińskim zeznanym, a ten dla doprowadzenia do skutku przedaży, ustanowił swym obrońcą Mateusza Rubach Adwokata; nateraz Karola Rozdejczer Patrona przy Tryb. Cyw. Gub. Warszaw. w Kaliszu.
Dobra te oszacowane są taxą przez 3-ch biegłych w dniach 16 (28) Marca 20 Marca (1 Kwietnia) 8 (20); 11 (23), 14 (26), 15 (27), 18 (30) Maja 1856 r. sporządzoną na rub. sr. 97650 kop. 95, potwierdzoną wyrokiem Trybunału Kaliskiego dnia 25 Kwietnia (7 Maja) 1857 r. zapadłym.
Taksa i warunki przedaży w Kancellaryach Pisarza Trybunału Kaliskiego, podpisanego Obrońcy Sądowego każdego czasu przejrzane być mogą.
Po ogłoszeniu w d. 24 Kwietnia (6 Maja) t. r warunków do przedaży tej ułożonych, termin do temczasowego przasądzenia na d. 7 (19) Czerwca r. b godzinę 3 z południa wyznaczony został. Licytacya rozpocznie się od summy rs. 97651.
Kalisz d. 27 Kwiet. (9 Maja) 1857 r.
M. Rozdejczer, Patron.



Dziennik Powszechny 1862 nr 33

(N. D 640) Sąd Policji Poprawczej Wydziału Kaliskiego. Zapozywa Jana Dobruchowskiego lat 37 wieku liczącego, borowego, we wsi Cegielni gminie Złoczewska wieś zamieszkałego, a obecnie z pobytu niewiadomego, aby się w Sądzie tutejszem do ogłoszenia wyroku w sprawie własnej zapadłego w ciągu dni 30 stawił, gdyż po upływie oznaczonego terminu podług prawa postąpionem będzie. Tyniec pod Kaliszem d. 18 (30) Stycznia 1862 r. Sędzia Prezydujący, Puchalski As. za Sęd.


Dziennik Warszawski 1869 nr 172

N. D. 5477. Komisja Rządowa Sprawiedliwości.
W zastosowaniu się do art. 44 K. С. Р., podaje do wiadomości osób interesowanych, iż Trybunał Cywilny w Kaliszu, wyrokiem z dnia 27 Listopada (9 Grudnia) 1868 r. na powództwo Jana Kantego Obrzud zapadłym, śledztwo co do zaginionej żony jego Marjanny z Kozierowskich Obrzud, ostatnio we wsi Cegielni w Powiecie Sieradzkim przebywającej, nakazał i do wyprowadzenia takowego, Podsędka Okręgu Sieradzkiego wyznaczył.
Warszawa d. 18 (30) Lipca 1869 r.
Członek Komisji,
Rzeczywisty Radca Stanu. K. Łaski.
Naczelnik Wydziału, Puchalski

Dziennik Warszawski 1869 nr 282

N. D. 9115. Dyrekcja Szczegółowa Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Kaliszu.
Podaje do wiadomości powszechnej, że na zasadzie art. 7, postanowienia b. Rady Administracyjnej Królestwa Polskiego, z d. 28 Czerwca (10 Lipca) 1860 r. i upoważnień przez Dyrekcję Główną Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego udzielonych, następujące dobra ziemskie za zaległość w ratach Towarzystwu należnych, wystawione są na sprzedaż przymusową pierwszą przez licytację publiczną, która odbędzie w mieście Kaliszu w pałacu Sądowym przy ulicy Józefiny, w Kancelarjach hypotecznych poniżej wymienionych.
55. Złoczew, składające się z miasta Złoczew, z wsi Złoczewska, Huta stara, Huta szklanna, Czarna, Miklesz i Bujnów, z pustkowiów: Baby, Olesnica, Mikla i Nowa Huta, tudzież dobr Grojca małego z przyległością Stanisławów; do dóbr tych należą jeszcze realności folwark Borki, osada młynarska, wieś Borzęckie, pustkowie Leśniak, pustkowie Garbierka, karczma Syberja i wieś Cegielnia, oraz z wszystkiemi przynależytościami, w Okręgu Sieradzkim położone, raty zaległe w chwili zarządzenia sprzedaży wynoszą rs. 5,79l kop. 85, vadium do licytacji rsr. 10,000, licytacja rozpocznie się od sumy rub. sr. 43,750, termin sprzedaży dnia 9 (21) Października 1870 r., przed Rejentem Kanc. Ziem. Alfonsem Paszkowskim.
Sprzedaże wzmiankowane odbędą się w terminach powyżej oznaczonych, poczynając od godziny 10 z rana, w obec delegowanego Radcy Dyrekcji Szczegółowej; gdyby zaś Rejent, przed którym sprzedaż ma się odbywać był przeszkodzony, licytacja odbędzie się przed innym Rejentem który go zastąpi.
Vadium do licytacji złożyć się mające, winno być w gotowiźnie, która wszakże zastąpioną być może Listami Zastawnemi lub Likwidacyjnemi lecz w takiej ilości, jaka podług kursu giełdowego wyrównywać będzie cyfrze gotowizną oznaczonej.
Warunki do licytacji są do przejrzenia w właściwych księgach wieczystych i w biurze Dyrekcji Szczegółowej Kaliskiej.
W razie niedojścia do skutku powyższej sprzedaży, dla braku licytantów, druga i ostateczna sprzedaż od zniżonego szacunku, odbytą będzie bez dalszych nowych doręczeń w terminach jakie Dyrekcja Szczegółowa oznaczy i w pismach publicznych raz jeden ogłosi. (artyk. 25 Postanowienia Rady Administracyjnej z dnia 28 Czerwca (10 Lipca) 1860 roku).
(…) Kalisz dnia 3 (15) Listopada 1869 roku.
Prezes, Chełmski.
Pisarz, Bierzyński.

Dziennik Warszawski 1870 nr 151

N. D. 5453. Pisarz Trybunału Cywilnego w Kaliszu.
Zawiadamia iż w dniu 5 (17) Sierpnia 1870 r. w godz. przedpołudniowych na audjencji Trybunału Cywilnego w Kaliszu w miejscu zwykłych posiedzeń Wydziału I ogłoszona zostaną poraz pierwszy warunki licytacyjne ułożone do sprzedaży dóbr ziemskich Złoczew z przyległościami w okręgu i powiecie Sieradzkim gubernji Kaliskiej położonych, a należących do gminy Złoczew.
Dobra to na żądanie Franciszka Hrabiego Mycielskiego z własnych funduszów utrzymującego się, w mieście Krakowie Cesarstwie Austrjackiem zamieszkałego zamieszkanie zaś obrane mającego u Patrona przy Trybunale Cywilnym w Kaliszu urzędującego, Jana Daniela Wojciechowskiego w temże mieście zamieszkałego, który przymuszoną sprzedaż przeciwko wywłaszczanemu z nich dłużnikowi Faustynowi Dobrowolskiemu właścicielowi dóbr Złoczew w tychże dobrach zamieszkałemu popiera, przez akt Franciszka Roweckiego Komornika przy Trybunale Cywilnym w Kaliszu w dniu 24 Marca (5 Kwietnia) 1870 r. rozpoczęty, a w d. 18 (30) Kwietnia t. r. zakończony. Akt ten doręczony został Pisarzowi Sądu Pokoju w Sieradzu Józefowi Sołeckiemu, Wójtowi osady dawniej miasta Złoczew Aleksandrowi Orłowskiemu, Wójtowi gminy Złoczewska wieś Kasprowi Turek, wszystkim w d. 12 (24) Maja 1870 r. następnie wpisany został do księgi wieczystej dóbr Złoczew w d. 29 Maja (10 Czerwca) 1870 r. do księgi zaś przez Pisarza Trybunału Cywilnego w Kaliszu utrzymywanej w d. 12 (24) Czerwca 1870 r.
TAK ZAJĘTE DOBRA SKŁADAJĄ SIĘ:
1. Z miasta dziś osady Złoczew należącej do gminy osady Złoczew, w osadzie tej są dwa domy zajezdne w jednym mieszka Franciszek Pluciński w drugim Ludwik Mączyński obadwaj szynkują trunki i opłacają czynsz dzierżawcy propinacji.
2. Z dóbr wsi Złoczewskiej, folwarków Miklosz, Borki, wsi Cegielnia, Stanisławów, Huta Szklanna, Borzęckie, Czarnej, Huty Starej, i Karczmy Syberja zwanej. W Hucie szklannej szynk prowadzi Mateusz Kuźniak, a w karczmie Syberja Jacenty Pluciński, za opłatą czynszu propinatorowi. Powyższe dobra są w posiadaniu i zarządzane przez Dobrowolskiego Faustyna wywłaszczanego dłużnika.
3. Z folwarku Oleśnicy który dzierżawi Stanisław Kowalski.
4. Z wsi i folwarku Bujnów, będącej w dzierżawie Wincentego Baranowicza. W karczmie tej wsi szynkuje trunki propinatora, za opłatą czynszu temuż Antoni Bardziński.
5. Z osady młynarskiej z zabudowaniem i wiatrakiem dzierżawionej przez Stanisława Brzozowskiego.
Dochód z propinacji w całych dobrach zajętych, dzierżawiony jest przez Icka Perkal.
Dobra pod N. 2, 3, 4 i 5 należą do gminy Złoczewska wieś, wszystkie zaś położone są w okręgu i powiecie Sieradzkim gubernji Kaliskiej.
Rozległość zajętych dóbr wynosi w przybliżeniu włók 195, mórg 15 prętów 50 miary nowopolskiej. Kalisz d. 12 (24) Czerwca 1870 r.
Asesor Kolegjalny, J. Migórski.
Wywieszono na tablicy sali audjencjonalnej Trybunału Cywilnego Kaliskiego d. 12 (24) Czerwca 1870 r.
Pisarz Trybunału,
Asesor Kolegjalny, J. Migórski.

Dziennik Warszawski 1875 nr 1

Dnia 12 (24) listopada we wsi Cegielni, w gminie Złoczewie, w powiecie Sieradzkim, dziewczyna włościańska Józefa Kurakówna, pozostawiona w chałupie bez dozoru, zapaliła na sobie odzież i wskutku poparzenia się umarła.

Kaliszanin 1875 nr 4

Wypadki w Gubernji Kaliskiej.
Pożary: (...) Dnia 24 listopada, we wsi Cegielni, gm. Zło­czew, pow. sieradzkiego, włościańska dziewczyna Józefa Kurak, pozostawiona w izbie bez nadzoru, zapaliła na sobie odzież i z poparzenia umarła.

Gazeta Świąteczna 1913 nr 1697

Poszukuję zajęcia w sklepie lub gdzieindziej, mam lat 15, umiem czytać, pisać i rachować. Franciszek Słaby we wsi Cegielni, poczta Złoczew, w guberńji kaliskiej.

Gazeta Świąteczna 1914 nr 1727

WSPOMNIENIE O ZMARŁYM. ┼ Ś. p . Wojciech Wojciechowski, po krótkich lecz ciężkich cierpieniach, opatrzony Św. Sakramentami, zasnął w Bogu dnia 24-grudnia 1913 r. we wsi Cegielni, w guberńji kaliskiej. Żył lat 75. Pozostawił w ciężkim smutku żonę wraz z dziećmi i wnukami, którzy proszą braci spółczytelników Gazety o „Zdrowaś Maryja” i „Wieczny odpoczynek” za jego duszę. W. Wojciechowska

Gazeta Świąteczna 1914 nr 1737

We wsi Cegielni pod Złoczewem w guberńji kaliskiej gospodyni Agaciakowa paliła w piecu na chleb w domu zięcia swego, który wyjechał z żoną do Prus na robotę. Od iskry z komina zajęła się strzecha, i ogień ogarnął nietylko ten dom, ale i zabudowania Agaciaków, i zagrody wdowy Dziegciarkowej i Skowrona. Spaliły się 4 domy, 2 obory i stodółka. Na ratunek przybyła straż ogniowa ochotnicza ze Złoczewa. Oprócz budynków spaliła się pogorzelcom cała chudoba, a Dziegciarkowej nadto 20 rubli w papierkach. J. B.


_________________________________________________________________________________

Ziemia Sieradzka 1920 luty
_________________________________________________________________________________


Obwieszczenia Publiczne 1927 nr 54

Wydział hipoteczny, powiatowy, w Sieradzu obwieszcza, że na dz. 11 października 1927 r. został wyznaczony termin pierwiastkowych regulacyj hipotek dla następujących nieruchomości:
3) osady włościańskiej, położonej dawniej we wsi Cegielnia pod tab. Nr. 3, obecnie po włączeniu, — w m. Złoczewie, przestrzeni 9 morg. 177 1/2 pręt. zasadniczego nadania i 5 morg. 150 pręt. gruntu za serwituty, należącej do Józefa i Władysławy małż. Dobruchowskich — i (...)
W powyższym terminie winny zgłosić się osoby interesowane w kancelarji hipotecznej, pod skutkami prekluzji.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1928 nr 9

OGŁOSZENIE.
Starostwo Sieradzkie stosownie do art. 222 p. 4 Ust. z dnia 19. IX. 1922 r. Dz. Ust. 102, poz. 936 — ogłasza, że dnia 13 marca 1928 r. zatwierdzony został statut spółki wodnej we wsi Cegielnia, gm. Złoczew.
Spółka wodna nosi nazwę „Cegielnia".
Celem spółki jest osuszenie gruntów członków spółki według przedłożonego Starostwu projektu technicznego.
Statut Spółki wodnej uchwalony przez członków na zebraniu w dniu 18 kwietnia 1927 r., ułożony został według wymogów okólnika Min. Rob. Publ. z dnia 20. VII. 1923 r. Nr. 417/23 (Monitor Polski Nr. 161, poz. 225).
Sieradz, dnia 4 czerwca 1928 r.
Starosta; w z. (—) Drożański

 Ziemia Sieradzka 1930 czerwiec nr. 25

W nocy z dnia 9 na 10 czerwca 1930 roku wybuchł pożar w zabudowaniach gospodarza Stanisława Herbicha we wsi Cegielnia, gminy Złoczew, podczas którego spaliła się stodoła drewniana i obora, wartości 4020 złotych, spalone zabudowania były ubezpieczone. Przyczyny pożaru narazie nie ustalono, Dochodzenie w toku.

Obwieszczenia Publiczne 1931 nr 83

Komornik sądu grodzkiego w Sieradzu, I rewiru, Jerzy Zieliński, zam. w Sieradzu, przy ulicy Szosa Kaliska Nr. 5, na zasadzie art. 1148, 1141, 1149 i 1570 U. P. C., niniejszem podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 18 grudnia 1931 roku, o godzinie 10 rano, w sali posiedzeń sądu grodzkiego w Sieradzu, sprzedawana będzie z publicznej licytacji, w drodze działów, osada włościańska, położona we wsi Cegielnia, gminy Złoczew, powiatu sieradzkiego, zapisana pod Nr. 6 tab. likw. tejże wsi, składająca się z działki gruntu o przestrzeni 5 pręt. i działki lasu o prze­strzeni 8602 mtr. kw., należąca do spadkobierców Józefa Skowrona.
Osada nie ma urządzonej księgi hipotecznej, obciążona długami w sumie 100 rubli na rzecz Andrzeja Skowrona, w zastawie nie znajduje się, wyznaczona do sprzedaży z publicznej licytacji, w drodze działów, na mocy tytułu wykonawczego sądu okręgowego w Kaliszu z dnia 11 lu­tego 1930 r. N. A. C. 1099/29 r.
Licytacja rozpocznie się od sumy szacunkowej 5050 złotych, okre­ślonej wyżej wyszczególnionym tytułem wykonawczym sądu okręgowego. Osoby, zamierzające wziąć udział w licytacji, obowiązane są złożyć 10 proc. kaucji od sumy szacunkowej, czyli 505 złotych, osoba zaś utrzymująca się przy kupnie, obowiązana jest złożyć przed upływem 21 dni opłaty aljenacyjne, resztę zaś szacunku przed upływem 14 dni.

Warunki licytacji oraz dokumenty, odnoszące się do powyższej sprzedaży, są do przejrzenia dla osób zainteresowanych w kancelarji komornika, a w dzień licytacji, w sali posiedzeń sądu grodzkiego w Sie­radzu.

Echo Sieradzkie 1931 sierpień
Echo Sieradzkie 1931 25 październik

OBWIESZCZENIE.
Komornik Sądu Grodzkiego I-go rewiru Jerzy Zieliński, zamieszkały w Sieradzu przy ul. Szosa Kaliska Nr. 5 na zasadzie art. 1148, 1141, 1149 i 1570 U. P. C. niniejszym podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 18 grudnia 31 r. o godzinie 10-ej rano w sali posiedzeń Sądu Grodzkiego w Sieradzu, sprzedawana będzie z publicznej licytacji w drodze działów osada włościańska, położona we wsi Cegielnia, gm. Złoczew, pow. Sieradzkiego, zapisana pod Nr. 6 tabeli likwidacyjnej tejże wsi, składająca się z działki gruntu o przestrzeni 5 prętów i działki lasu o przestrzeni 8602 metrów kwadratowych, należąca do spadkobierców Józefa Skowrona.
Osada niema urządzonej księgi hipotecznej, obciążona długami w sumie sto rubli na rzecz Andrzeja Skowrona, w zastawie nie znajduje się, wyznaczona do sprzedarzy z publicznej licytacji w drodze działów, na mocy tytułu wykonawczego Sądu Okręgowego w Kaliszu, z dnia 11 lutego 1930 r. N. A. C. 1099/29 r.
Licytacja rozpocznie się od sumy szacunkowej 5050 złotych, określonej wyżej wyszczególnionym tytułem wykonawczym Sądu Okręgowego. Osoby zamierzające wziąć udział w licytacji, obowiązane są złożyć 10 % kaucji od sumy szacunkowej, czyli 505 złotych, osoba zaś utrzymująca się przy kupnie obowiązana jest złożyć przed upływem 21 dni opłaty aljenacyjne, resztę zaś szacunku przed upływem dni 14. Warunki licytacji, oraz dokumenty odnoszące się do powyższej sprzedaży są do przejrzenia dla osób zainteresowanych w Kancelarji Komornika, a w dzień licytacji w sali posiedzeń Sądu Grodzkiego w Sieradzu.
Sieradz, dnia 7 października 1931 r.
Komornik Sądowy. J. Zieliński

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 21

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 19 październ. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego, zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 18 października 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
 XIX. Obszar gminy wiejskiej Złoczew dzieli się na gromady:
4. Bujnów, obejmującą: wieś Bujnów, kolonję Bujnów, grunta serwitut. m. Złoczewa, grunta serwitut. wsi Cegielnia.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
wz. (—) A. Potocki
Wicewojewoda

Echo Sieradzkie i Zduńskowolskie 1934 1 maj

NAPAD BANDYCKI NA DWIE MŁODE NAUCZYCIELKI. W CIEMNYM LESIE ZACHOWUJĄC SIĘ BRUTALNIE, OGRABILI WYSTRASZONE DZIEWCZĘTA.
Późnym wieczorem w grudniu r. ub. po zakupie produktów żywnościowych w Złoczewie, powracały furmanką 2 nauczycielki szkoły powszechn. Anna Machałowa i Zofja Olszewska.
Przejeżdżając przez las pod wsią Cegielnia niedaleko Złoczewa, wyskoczyło z lasu 5-ciu uzbrojonych w noże i kawały gum bandytów. Zbóje zatrzymali furmankę żądając wydania pieniędzy. Pod groźbą noża bandyci zabrali wszystko t. j. mąkę cukier, chleb itp. 2 swetry i 18 zł. gotówki i zbiegli w las.
W celu wykrycia sprawców wydelegowano z Kom. Pow. w Sieradzu st. przod. Malisza, któremu po kilkudniowych poszukiwaniach udało się ująć sprawców napadu. Byli to miesz. m. Złoczewa: Józef Włodarczyk, Bron. Tosiński, Józef Sosiński, Antoni Sosiński i Mainert Wacław. Również przytrzymano Icka Mordkę Unikowskiemu i Blinie Unikowską za to, że przyjęli oni od jednego z nich 2 swetry i pół kg. cukru.
Wszyscy oskarżeni zasiedli w tych dniach na ławie oskarżonych kaliskiego Sądu Okr. w Sieradzu. Po odczytaniu aktu oskarżenia pierwszy zeznaje Józef Włodarczyk.
Wyszedłem na miasto około godz. 9 wieczorem zauważyłem furmankę, gdzie woźnica znosił ze sklepu produkty żywnościowe. Pomyślałem warto
zabrać. Nadszedł Bronisł. S. jak również i reszta tych kolegów. Po wspólnie omówionym planie Antoni S., Józef S. i Wacław M. udali się drogą w stronę lasu, ja zaś i Bronisł. S. poszliśmy dopiero po odjeździe furmanki. Wszyscy czekaliśmy w lesie. W czasie ukazania się furmanki rzuciliśmy się na nią. Ja doskoczyłem do koni i trzymałem za uzdy. Reszta rabowała. Podział był u Józefa S. Dostałem 3 zł., cukru, mąki i t.d.
Reszta oskarżonych przyznała się również do winy. Powtórzyli zeznanie Józefa Włodarczyka. Józef Sosiński zeznawał płacząc.
Po zaprzysiężeniu świadków pierwsza zeznała Anna Machałowa.
Przed godz. 11-tą powracaliśmy ze Złoczewa. W lesie wskoczył na wóz: mężczyzna z nożem w ręku i krzyknął "Oddać forsę". Oddałam 188 zł. wraz z portmonetką. Następnie porozpinał mnie i zrewidował, poczem zepchnął z siedzenia. Uderzył mnie ktoś z tyłu w plecy jakby kamieniem. l-szy siedzący na ławie oskarżonych trzymał konie. 2-gi groził nożem. Krzyczałam "bierzcie wszystko darujce nam życie".
Zofja Olszewska — że groził nożem nie widziałam. Zabrali wszystko zachowywali się brutalnie. Sąd po dłuższej naradzie ogłosił wyrok następujący:

Józef Włodarczyk, Bron. Sosiński, Józef Sosiński i Władysław Majnert po 4 lata więzienia. Antoniego Sosińskiego na 2i pół roku więz. z pozbawieniem praw obywatelskich i honorowych na przeciąg lat 5. Icek Mordka Unikowski i Blina Unikowska po 1 mies. aresztu.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz