-->

piątek, 24 maja 2013

Biernacice

Zajączkowski:
Biernacice - pow. poddębicki
1) 1392 T. Sir. I f. 36: Bernaczicz - Dasz de B., Jan de B. 2) 1396 PKŁ II, 5224: Bernacice - śwd. Jan Lisek de B. 3) 1399 T. Sir. II f. 80, 108-109, por. Koz. I, 18: Bernaczice, Bernaczicze - Stanislaus Pella de B., Paulus de B.
4) XVI w. Ł. I, 369: Byernacice-villa, par. Niewiesz, dek. i arch. uniejowski 5) 1511-1518 P. 189: Biernaczicze - wł. szl., par. jw., pow. szadkowski, woj. sieradzkie. 1552-1553 P. 233: Biernaczycze - jw. 6) XIX w. SG I, 220: Biernacice - wś, par. i gm. w m., pow. turecki.  

Taryfa Podymnego 1775 r.
Biernacice, wieś, woj. sieradzkie, powiat szadkowski, własność szlachecka, 17 dymów.

Czajkowski 1783-84 r.
Biernacice, parafia niewiesz, dekanat uniejowski, diecezja gnieźnieńska, województwo sieradzkie, powiat szadkowski, własność: Skotniccy.

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Biernacice, województwo Kaliskie, obwód Kaliski, powiat Wartski, parafia Niewiesz, własność prywatna. Ilość domów 24, ludność 219, odległość od miasta obwodowego 8.

Słownik Geograficzny:
Biernacice, wś, pow. turecki, gm. t. n., przy szosie z Turka do Łęczycy, o 4 w. od Uniejowa; łącznie z folw. Bronówek ma 86 włók, z czego po skolonizowaniu i uwłaszczeniu zostało przy folwarku włók 43, ziemi dobrej, żytniej. Gospodarstwo od kilkunastu lat urządzone postępowo, dobry inwentarz, gorzelnia, budowle murowane, dom piękny, ogród starannie utrzymany. Lasu wysokopiennego włók 7, zagajników włók 8. Przez długie czasy własność Skotnickich, Pstrokońskich, w 18 w. Biernackich, potem Mycielskiego; od r. 1848. Feliksa Lisieckiego, który majątek na teraźniejszej postawił stopie. Obecnie B. należą do Ar. Dzierzbickiego i razem z przykupionemi: Bronowem i Zelgoszczą są jednym z największych majątków nie tylko w powiecie, lecz w gubernii. Działalność obywatelska poprzedniego i teraźniejszego właścicieli zasługuje na zaznaczenie z tego względu, że nabywając sąsiednie pustkowia zamieniają je na pięknie zabudowane folwarki, pod nową kulturę ziemi, konserwują wytrzebione lasy, zagajają wydmy i nieużytki. W 1827 r. B. liczyły 24 dm. i 214 mk. Gmina B. należy do s. gm. okr. I w Świnicy Warckiej, st. p. w Uniejowie, odl. od Turka 25 wiorst, ludn. 2448. W. S.

Spis 1925:
Biernacice, wś i folw., pow. turecki, gm. Biernacice. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne wś 22, folw. 8. Ludność ogółem: wś 149, folw. 204. Mężczyzn wś 72, folw. 99, kobiet wś 77, folw. 105. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego wś 140, folw. 204, mojżeszowego wś 9. Podało narodowość: polską wś 149, folw. 204.

Wikipedia:
Biernacice-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim, w gminie Wartkowice, około 3 km na wschód od Uniejowa. Do 1937 roku siedziba gminy Biernacice. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego. Pierwsza pisana wzmianka o wsi pochodzi z 1392 r. W XV wieku stanowiła własność Pomianów z Niewiesza, którzy przyjęli nazwisko Biernackich. Jarand - syn Stanisława Pelli z Biernacic studiował na Akademii Krakowskiej w 1404 r. Najbardziej znanym przedstawicielem tego rodu był Jan Kazimierz, syn Aleksandra i Katarzyny z Wierzchlejskich, prowincjał i historyk franciszkanów, zmarły w Kaliszu w 1725 r. W poł. XIX wieku Biernacice były własnością Feliksa Lisieckiego, sąsiada i drużby na weselu Marii i Jarosława Konopnickich, który ofiarował je jako wiano córce, żonie Artura Dzierzbickiego. Dzierzbicki po wykupieniu od Konopnickich Bronowa stał się jednym z bogatszych ziemian w okolicy. Po dawnym założeniu dworskim zostały ruiny murowanego dworu Dzierzbickich i spichlerz, otoczone resztkami parku z dobrze zachowanymi stawami. Obecnie w rękach prywatnych mieszkańca Warszawy. Dawniej pałac w Biernacicach posiadał wąskotorowe połączenie kolejowe z siecią kolejek kujawskich. Według rejestru zabytków KOBiDZ na listę zabytków wpisane są obiekty: zespół dworski, XIX w.: dwór, nr rej.: 312 z 5.04.1983, spichrz, nr rej.: 313 z 5.04.1983, park, nr rej.: 297 z 8.02.1979

Elżbieta Halina Nejman Majątki (Szlachta Sieradzka XIX wieku Herbarz)
BIERNACICE p. poddębicki z f-kiem Bronówek ma 86 włok, a po rozkolonizowaniu 43. Gorzelnia. Własność Skotnickich, Pstrokońskich, Biernackich, od 1848 r. Feliksa Lisieckiego, potem Artura Dzierzbickiego. Z dokupionymi Bronowem i Zelgoszczą.


Biernacice 1930 r.

 1992 r. 


Akta metrykalne (Parafia Uniejów) 1619


Roku Pańskiego 1619, dnia 5? lipca. Ja Adam Cyroglissus proboszcz z kościoła kolegiaty uniejowskiej, ochrzciłem Wojciecha, syna Szlachetnego Jakuba Bratkowskiego z Biernacic i Anny, prawowitych małżonków. Rodzicami chrzestnymi byli Jan krawiec i Barbara Boczkowska.


Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1637


Czerwiec
Roku jak wyżej, dnia 14. Ja Stanisław Dombrowski pleban w Niewieszu, ochrzciłem syna Urodzonych rodziców z Biernacic Jakuba i Doroty Gembowskich, którego imię Piotr. Rodzicami chrzestnymi Urodzony Pan starosta uniejowski Albert Pstrokoński z Urodzoną Dorotą Zaleską

Akta metrykalne (Parafia Uniejów) 1667

Październik
14 tego, Wielebny Łukasz Osiakowski ?, ochrzcił Łukasza Seweryna, syna Urodzonych Melchiora Sławianowskiego i Marianny Skotnickiej, prawowitych małżonków ze wsi Biernacice. Rodzicami chrzestnymi byli Urodzony Florian Skotnicki i panna Anna Bratkowska.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1671

Kwiecień
Roku 1671, dnia zaś 5 kwietnia. Ja ? Małecki zarządca Niewiesza, ochrzciłem bliźnięta, syna imionami Benedykt Franciszek, a córkę imionami Scholastyka Marianna, prawowitych rodziców Szlachetnych Urodzonych Pana Andrzeja i Katarzyny Biernackich z ... Rodzicami chrzestnymi syna byli Znakomity i Przewielebny Sebastian ? kanonik i oficjał uniejowski, proboszcz ? z Urodzoną Panią Ewą Skotnicką z Biernacic. Rodzicami chrzestnymi córki byli Przewielebny ? z Urodzoną Panią Marianną Kęszycką

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1679

Roku tego samego, dnia zaś 20 sierpnia, ten sam jak wyżej ochrzcił dwoma imionami Franciszek i Bartłomiej, syna Urodzonych rodziców Stanisława i Marianny Skotnickich z Biernacic. Rodzicami chrzestnymi jego byli Szlachetni Florian Skotnicki z Karnic i Dorota Borzewicka z Borze?

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1680

Roku tego samego, dnia zaś 12 kwietnia, ? jak wyżej ochrzcił Wojciecha, syna Szlachetnych rodziców Andrzeja i Marianny Biernackich z Biernacic. Rodzicami chrzestnymi jego byli Szlachetni Aleksander Trzebicki z Lipnicki i Jadwiga Spinkowa z Lipnicy.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1682

Marzec
Roku tego samego, dnia zaś 19 marca, ten sam jak wyżej ochrzcił Józefa, syna Urodzonych rodziców Stanisława i Marianny Skotnickich z Biernacic. Rodzice chrzestni jego Urodzony Pan Andrzej Orzelski i Urodzona Katarzyna Krosnowska.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1683

Roku Pańskiego 1683, dnia 2 lipca. Ja Wawrzyniec Płonoski obecnie wikary Niewiesza, ochrzciłem imieniem Joanna, córkę Szlachetnych rodziców Urodzonego Stanisława i Marianny Skotnickich, prawowitych małżonków, posesorów dóbr Biernacic. Rodzice chrzestni jej Urodzony Franciszek Skotnicki i ? Jadwiga Lesnieska z Dominikowic.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1687

Roku jak wyżej, dnia 16 października. Ja Wawrzyniec Błonoski proboszcz Niewiesza, ochrzciłem dwoma imionami Seweryn i Łukasz, syna Szlachetnych rodziców Urodzonego Stanisława i Marianny Skotnickich posesorów w Biernacicach, prawowitych małżonków. Rodzicami chrzestnymi jego Urodzony Melchior Sławianoski i Urodzona Anna Skotnicka z ?borzyc.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1693

Roku jak wyżej, dnia 8 grudnia. Ja ten sam, ochrzciłem imieniem Barbara, urodzoną dnia 5 grudnia, córkę Urodzonego Daniela i Ewy Zwiastowskich, prawowitych małżonków z Niewiesza. Rodzice chrzestni jej Urodzony Stanisław Pawłowski z Wilczkowa i Urodzona Marianna Skotnicka z Biernacic.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1696

Roku jak wyżej, dnia 9 lutego. Ja jak wyżej ochrzciłem dwoma imionami syna Szlachetnych rodziców Urodzonego Sebastiana i Katarzyny Jankowskich z Jankowic, prawowitych małżonków. Rodzicami chrzestnymi jego Urodzony Stanisław Skotnicki z Biernacic i Urodzona panna Jadwiga Pstrokońska z Niewiesza.[brak imion dziecka]

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1697

Ja ? w Niewieszu, ochrzciłem dwoma imionami Elżbieta i Anna, córkę Urodzonych rodziców Daniela i Ewy Zwiastowskich, prawowitych małżonków z Pół?. Rodzicami chrzestnymi jej Urodzony Stanisław Skotnicki z Biernacic i Urodzona panna Zofia Siemianowska z Dominikowic.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1699

Roku jak wyżej, dnia 8 lipca. Ja ten sam, ochrzciłem dwoma imionami Aleksy i Jakub, syna Szlachetnych rodziców Kazimierza i Zofii Zaborskich z Biernacic, prawowitych małżonków. Rodzicami chrzestnymi jego Urodzony Stanisław Skotnicki z Biernacic i Urodzona Agnieszka Gosławska z Czepowa.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1709

Ja Kazimierz z Puczniowa Bielski, kapłan przy kościele w Niewieszu, poniechałem i odstąpiłem Znakomitemu i Przewielebnemu Adamowi Gniatkowiczowi prepozytowi przy św. Mikołaju, kanonikowi zakonu św. Benedykta, [nato] przy kolegiacie uniejowskiej, we dworze wsi Biernacicie i tamże honoru nadania w obecności mojej i Znakomitego ojca Samuela Zapartoskiego kaznodzieji tego zakonu, dwóch imion Alojzy i Jan, synowi Urodzonych Alberta Rudnickiego i Wielmożnej Joanny Skotnickiej, prawowitych małżonków. Rodzicami chrzestnymi Roku Pańskiego 1709 dnia 23 czerwca byli Wielmożny Stanisław Skotnicki dziadek i Wielmożna Helena z Mąciyńskich Biernacka cześnikowa sieradzka, obecny był Wielmożny Florian Skotnicki podczaszy mielnicki, sędzia elekt podkomorski, tego samego rodzonego dziadka brat stryjeczny, Bogumił i Franciszek rodzeni bracia stryjeczni ponadto Urodzeni Antoni Skrzyński, Rafał Jerzmanowski towarzysze Jaśnie Wielmożnego kasztelana krakowskiego i wielu innych, którzy również ?

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1719

Październik
2 bieżącego. Ja ten sam ochrzciłem Michała Łukasza, syna Urodzonych Seweryna i Katarzyny Skotnickich, prawowitych małżonków z Biernacic. Rodzice chrzestni jego Urodzony Marcin Żakowski z wsi Starowo i Urodzona Anna Bartoszowska z Pągówka.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1722

Listopad
... bieżacego ochrzciłem Jana Chryzostoma, syna Urodzonych Seweryna i Katarzyny Skotnickich, prawowitych małżonków z Biernacic. Rodzice chrzestni jego Znakomity i Przewielebny Grabowski kanonik uniejowski i Urodzona Magdalena Walewska z Niewiesza.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1723

Marzec
... bieżacego ochrzciłem urodzoną dnia 11 lutego córkę Urodzonych Jana i Teresy Skotnickich z Biernacic, prawowitych małżonków, której nadalem imię Teresa. Rodzice chrzestni jej Urodzony Sędziwój Sławianowski i Urodzona Katarzyna Sławianowska z Karnic.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1724

Lipiec
27. bieżącego ochrzciłem Ignacego, syna Urodzonych Seweryna i Katarzyny Skotnickich, prawowitych małżonków z Biernacic. Rodzice chrzestni jego Urodzony Adam Bratkowski z Własnej i Urodzona Joanna Pietraszcowa jego babka z ?opowa.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1727

28 bieżącego. Ja ten sam błogosławiłem związek małżeński Szlachetnego Jana Kwiatkowskiego z Kijków ze Szlachetną Konstancją Mosińską z Biernacic, poprzedziwszy zapowiedziami. Świadkowie Urodzony Jan ...tnicki, Urodzony Teodor Kobielski i wielu innych z Biernacic i Kijków.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1727

Roku jak wyżej, dnia 8. października. Ja jak wyżej ochrzciłem dwoma imionami Jadwiga Teresa, córkę Urodzonych Seweryna i Katarzyny Skotnickich, prawowitych małżonków z Biernacic. Rodzice chrzestni jej Urodzony Stefan Zykrowski? z Ro? z Urodzoną swoją małzonką.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1728

Wrzesień
... bieżącego. Ja Jakub Broszkowski kapłan Niewiesza, ochrzciłem imieniem Rozalia, Regina, córkę Urodzonych Jana i Jadwigi Gomolińskich, prawowitych małżonków z Biernacic. Rodzicami chrzestnymi byli Wielmożny Pan Józef Walewski obecnie posesor dóbr wsi Niewiesz z Wielmożną Magdaleną swoją małżonką.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1737

Dnia 20 lutego roku jak wyżej została pochowana Urodzona Joanna Kobielska w kościele, opatrzona saramentami, z Biernacic.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1737

Roku jak wyżej, dnia 21 sierpnia. Ja Mateusz Gadecki proboszcz Niewiesza, błogosławiłem małżeństwo Urodzonego Aleksandra Morawickiego z Giesek z Marianną Rudnicką z Biernacic, poprzedziwszy 3-ma zapowiedziami. Świadkowie Urodzony Franciszek Skotnicki i Urodzony ... Sokolnicki i wielu innych.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1746

Biernacice
Z niegdyś roku 1746, dnia 14 kwietnia ... ? ochrzciłem imieniem Grzegorz Józef, syna Urodzonych Fabiana i Konstancji Potockich, prawowitych małżonków. Rodzicami chrzestnymi byli Wielmożny Pan Józef Dob?ski starosta ... i Urodzona Marianna Głębocka cześnikowa miel...

Akta metrykalne (Parafia Uniejów) 1748

Biernacice
Ja ten sam jak wyżej, dnia 27 lutego ochrzciłem trzema imionami Maciej, Aleksander, Piotr Urodzonych Aleksandra i Marianny Morawickich, prawowitych małżonków. Rodzice chrzestni Wielmożny Piotr Oczosalski cześnik łowicki i panna Anna Kosowna podkomorzanka chełmeńska.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1751

Z Biernacic
Tego samego roku, dnia 1 stycznia Znakomity i Przewielebny Wojciech Naguniewski wikary kościoła kolegiaty uniejowskiej ochrzcił z konieczności bez ceremonii imieniem Bogumiła, Julianna, córkę Urodzonego Fabiana Potockiego i Konstancji. Ceremonia była w kościele dnia 28 maja 1752 roku. Rodzicami chrzestnymi byli Wielmożny Józef Cielecki podwojewoda sieradzki i Urodzona ...

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1754

Roku 1754, dnia 27 stycznia urodzony i ochrzczony 2-go maja imieniem Jan, [syn] Urodzonych Fabiana Potockiego z Biernacic i Konstancji, prawowitych małżonków. Rodzicami chrzestnymi byli Urodzony Paweł Mroczkowski i Urodzona Salomea Biszewska z Ułanów.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1758

Biernacice
Dnia 3 września. Ja ten sam, ochrzciłem imieniem Ludwik Joachim, dziecko Urodzonych Fabiana i Konstancji Potockich, prawowitych małżonków. Rodzicami chrzestnymi byli Urodzony Stefan Ostrowski skarnikowicz inowłodzki i Urodzona Łucja z Oczoszalskich Stokowska.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1765

Biernacice
[Roku] jak wyżej, ja Rafał Kostrumiński jak wyżej, dnia ? listopada ochrzciłem dwoma imionami Karol Józef, syna Wielmożnych Urodzonych Państwa Michała i Joanny z Szołowskich, prawowitych małżonków Skotnickich. Jego rodzicami chrzestnymi [byli] Urodzony Jakub Czopowski z Czopowa Dolnego i Marianna Tomicka.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1768

Biernacice. Roku jak wyżej, dnia 20 kwietnia. Ja Walenty Adamkiewicz zarządca ..., ochrzciłem dziecko Wielmożnego Walentego Skotnickiego i Wielmożnej Ewy z Korzeniowskich, prawowitych małżonków, urodzonego dnia 20 kwietnia syna, któremu zostało nadane imię Crescentus Onufry. Rodzicami chrzestnymi byli Wielmożny Andrzej Kędzierski i Wielmożna Marianna Malińska.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1769

Biernacice
Roku jak wyżej, ochrzciłem dnia 5-go lipca imionami Prokop, Piotr, Paweł, syna prawowitych małżonków, mianowicie Wielmożnych Michała i Joanny z Szołowskich Skotnickich, dziedziców wsi Biernacice, którego rodzicami chrzestnymi byli 1. Wielmożny Tulibowski burgrabia [brzesko]-kujawski i Przepałkowska, 2. Jacek ...tnicki i Urodzona Zwiastowska z Czepowa.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1773

Biernacice
Ja jak wyżej pochowałem Mariannę ze Skotnickich Marońską zmarłą [z dzieckiem]? przy porodzie lat 24, dziecko ochrzczone z wody w kościele parafi Niewiesz

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1773

Biernacice
Dnia 8-go stycznia 1774-go roku jak wyżej ? proboszcz pochowałem pannę imieniem Katarzyna Szołowska Szlachcianka lat około 20, ? nie opatrzoną sakramentami z powodu zaniedbania rodziców i rodziny, w miejscu po zachodniej stronie ?

Akta metrykalne (Parafia Uniejów) 1773

Z Biernacic
12 października. Ja Jan Nepomucen Pigłosiewicz wicekustosz, ochrzciłem urodzonego dnia 9 tego miesiąca syna Urodzonego Marcina Świejkowskiego i Petroneli, prawowitych małżonków, któremu zostało nadane imię Jan Kanty. Rodzicami chrzestnymi byli Urodzony Dominik Sojecki, Joanna Skotnicka, Michal Skotnicki, Zofia Sojecka.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1775

Biernacice
23 maja, roku jak wyżej, ochrzciłem imieniem Feliks Erazm, syna Wielmożnych Walentego i Ewy Korzenickiej z domu, prawowitych małżonków. Rodzicami chrzestnymi byli Jaśnie Pan Szymon Paruszewski dziedzic i posesor wsi Biernacice i Wielmożna Joanna Skotnicka z domu Szołowska, z których w roku bieżącym... ?

Akta metrykalne (Parafia Uniejów) 1778

Biernacice
Dnia 5 stycznia. Ja Jan Mroziński wikary kościoła kolegiaty uniejowskiej podczas nieobecności kapłana z Niewiesza, ochrzciłem dziecko Urodzonych Wojciecha Łosia i Marianny z Więckoskich, prawowitych małżonków, któremu zostały nadane imiona Stanisław i Baltazar. Rodzicami chrzestnymi byli Urodzeni Jakub Chleski i Urodzona Helena z Więckoskich Straszeska.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1779

Biernacice
Dnia 1 kwietnia 79 [roku]. Ja jak wyzej ochrzciłem dziecko Urodzonych Józefa i Marianny z Borzęckich, prawowitych małżonków Chmielińskich, córkę, której zostało nadane imię Balbina i Tekla. Rodzice chrzestni Józef Skot[nicki] i Urodzona Ewa Skotnicka, asysta Ludwik Skot[nicki] i Urodzona Małgorzata Chrzanowska, wszyscy z Biernacic.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1780

Biernacice
Dnia 5 marca. Ja Ignacy Domański kapłan tego kościola, dziekan zewnętrzny uniejowski, ochrzciłem imieniem Franciszek, syna Urodzonego Macieja Bielickiego i Brygidy z Kossowskich, prawowitych małżonków. Rodzicami chrzestnymi byli Urodzony Pan Bogumił Badowski i Urodzona panna Rozalia Sojecka.    

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1780

Biernacice
Dnia 14 marca. Ja ten sam jak wyżej ochrzciłem imieniem Józefa, córkę Urodzonego Pana Michała Jaroszkowskiego i Bogumiły z Gadomskich, prawowitych malżonków. Rodzicami chrzestnymi byli Urodzony Pan Maciej Gadomski i Urodzona panna Estera Skotnicka.  

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1780

Biernacice
Dnia 30 września. Ja ten sam jak wyżej, ochrzciłem dwoje dzieci bliźnieta Michała i Teklę, syna i córkę Urodzonego Pana Alberta Łosia i Marianny, prawowitych małżonków. Rodzicami chrzestnymi Michała byli Urodzony Pan Wawrzyniec Korzeniecki i Bogumiła Jaroszkowska. Rodzicami chrzestnymi córki imieniem Tekla byli Urodzony Pan Michał Jaroszkowski i Kunegunda Kaczorowska.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1782

Biernacice
Dnia 28 sierpnia zmarła Urodzona panna Agnieszka Chlewska lat wieku swego 24. Przed śmiercią opatrzona sakramentami, pochowana w sklepieniu kościoła.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1783

Biernacice dnia 17. maja. Ja Ignacy Domański kanonik kolegiaty i dziekan zewnętrzny uniejowski, kapłan tego kościoła, poprzedziwszy trzema zapowiedziami w kolejnych dniach niedziel, nie znajdując żadnych kanonicznych przeszkód, mając zgodę stron, błogosławiłem w obliczu kościoła małżeństwo Urodzonego Walentego Biegańskiego kawalera z Małgorzatą Chrzanowską panną, oboje z Biernacic. Świadkowie Urodzony Pan Jan Koczański dzierżawca wsi Szarowo i Urodzony Pan Stanisław Bielecki żołnierz pierwszego legionu wojska.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1784

Biernacice
Dnia 20. kwietnia. Ja ten sam jak wyżej, ochrzciłem imieniem Wojciech, syna Urodzonego Pana Macieja Bielickiego i Brygidy, prawowitych małżonków. Rodzicami chrzestnymi byli Urodzony Pan Jakub Chrzanowski młodzian i Urodzona Pani Zofia Korzenicka.

Akta metrykalne (Parafia Uniejów) 1785

Biernacice
Dnia 6-go stycznia. Ja Jan Mrozeski, ochrzciłem dziecko Urodzonych Jakuba Chleskiego i Katarzyny Kędzierskiej, któremu zostało nadane imię Kacper. Rodzicami chrzestnymi byli Urodzony Józef Skotnicki i Urodzona Agnieszka Kurczeska.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1786

Biernacice
Ja Ignacy Domański kanonik uniejowski, kapłan tego kościoła, dnia 23 lipca poprzedziwszy 3-ma zapowiedziami w kolejnych dniach niedziel, nie znajdując żadnych kanonicznych przeszkód, błogosławiłem małżeństwo Urodzonego Kajetana Kossowskiego kawalera z Katarzyną z Kossowskich panną. Obecni świadkowie Wielmożny Pan Michał Skotnicki stolnik łęczycki i Urodzony Pan Józef Żabicki i inni przy akcie obecni.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1789

Biernacice
Dnia tego samego, ten sam jak wyżej, dopełniłem ceremonii chrztu nad Urodzona panną Teklą Skotnicką dawniej cudzołożnicą, ochrzczoną dzieckiem, córką nieżyjącego Wielmożnego Pana Walentego Skotnickiego i Ewy z Korzenickich, prawowitych małżonków. Asystowali przy ceremonii Urodzony Pan Pawel Magnuski z Szarowa i Urodzona Turczynowiczowa posesorka z Biernacic.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1790

Bernacice
Dnia 24 stycznia zmarła Urodzona Salomea z Zaborowskich Kędzierska wdowa lat około 40, za życia żona Andrzeja, przed śmiercią nie opatrzona żadnymi sakramentami, ? jej ciało pogrzebane w grobowcu w kościele w ziemi ?

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1791

Biernacice
Dnia 13 stycznia zmarła ? Barbara z Morawickich Korzenicka wieku swego lat około 60, przed śmiercią tylko rozgrzeszenie ogólne warunkowe uzyskawszy, gdyż do przyjmowania innych sakramentów - z powodu defektu zmysłów i obłąkania, których często w życiu swym doświadczała - niezdolna była. Wiodła życie uczciwe, a w chwilach przebłysku często do sakramentów Pokuty i Komunii z sercem skruszonym i należną pobożnością przystępowała. Ciało jej pochowano na cmentarzu ku północy.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1791

Biernacice
Dnia 24 stycznia. Ja ten sam jak wyżej, poprzedziwszy trzema zapowiedziami w kolejnych dniach niedziel podczas uroczystych mszy, nie znajdując żadnych kanonicznych przeszkód, mając wzajemną zgodę stron, potwierdziłem małżeństwo w obliczu kościoła Urodzonego Andrzeja Kędzierskiego ze Szlachetną Maranną z Łosic Stodulską, wdowca i wdowy, obojga z Biernacic. Obecni świadkowie Urodzeni Panowie Ksawery Skotnicki i Jakub Chlewski i inni przy akcie obecni.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1794

Biernacice
Dnia 29-go listopada. Ja jak bezpośrednio wyżej, ochrzcilem dwoma imionami Andrzej i Jozafat, syna Urodzonych Antoniego i Marianny z Zabłockich, prawowitych małżonków Skotnickich. Rodzicami chrzestnymi byli Wielmożny i Urodzony Pan Kacper Chrzanowski i Zofia Skrzyńska.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1794

Biernacice
Dnia 18 grudnia zmarła Wielmożna i Urodzona Pani Marianna z Zabłockich Skotnicka lat wieku swego 30, reszty życia żona Antoniego, przed śmiercią opatrzona wszystkimi sakramentami. Pochowana w grobowcu tego kościoła, po porodzie.


Akta metrykalne (Parafia Dalików) 1795

Biernacice
Roku 1792, dnia 27 listopada, poprzedziwszy trzema zapowiedziami w kolejnych dniach świąt, we własnych kościołach w oddzielnych parafiach, mianowicie w kościele Niewiesza Urodzonej Estery Skotnickiej córki nieżyjącego Urodzonego Michała i Urodzonej [brak] z Szołowskich małżonków Skotnickich, dziedziców dóbr Biernacic i w kościele widawskim? Urodzonego Ignacego Pągowskiego, według świadectwa przesłanego mi przez Znakomitego Antoniego Karaszewicza prepozyta i kanonika wieluńskiego, ja Szymon Lorkiewicz kanonik i dziekan archikolegiaty łęczyckiej, kapłan w Dalikowie, w obecności Znakomitego Domańskiego kanonika uniejowskiego, proboszcza w Niewieszu, wyżej wspomnianych narzeczonych zapytałem obydwojga, mając ich wzajemną zgodę przez słowa przysięgi, połączyłem obecnych małżeństwem w obecności Wielmożnych Antoniego Szołowskiego łowczego malborskiego, Urodzonego Władysława Wardęskiego wojskiego łęczyckiego, Józefa Skotnickiego burgrabiego sieradzkiego i innych, poczem w zgodzie ze świętą matką kościołem, błogosławiłem.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1796

Biernacice
Dnia 17 września zmarł Urodzony Gabriel Miniszewski lat wieku swego 34, reszty życia mąż Teresy, przed śmiercią opatrzony wszystkimi sakramentami. Pochowany na cmentarzu w kierunku zachodnim.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1799

Biernacice
Psary
Dnia 21 lutego. Ja jak bezpośrednio wyżej, poprzedziwszy trzema zapowiedziami w obydwóch parafiach w dniach niedziel podczas uroczystych mszy, nie znajdując żadnych kanonicznych przeszkód, mając wzajemną zgodę stron, błogosławiłem małżeństwo w obliczu kościoła Wielmożnego i Urodzonego Pana Piotra Prokopa Skotnickiego z Przykuny z Marcjanną Gałczyńską panną z Biernacic. Obecni świadkowie Wielmożni i Urodzeni Antoni Skotnicki szambelan JKM, Karol Gloc, Ludwika Skotnicka i wielu innych przy akcie obecnych.

Akta metrykalne (Parafia Uniejów) 1799

Biernacice parafia Uniejów.
Roku jak wyżej, dnia 13. października. Ja Michał Gorczyński mansjonarz kolegiaty uniejowskiej, za zgodą oficjała konsystorskiego uniejowskiego, ochrzciłem z wody święconej ? dziecko Wielmożnych i Urodzonych Antoniego Skotnickiego syna nieżyjącego Urodzonego Walentego Skotnickiego z nieżyjącej Urodzonej Ewy z Korzenickich i Ludwiki z Lubojeńskich córki Urodzonego Wawrzyńca Lubojeńskiego z Katarzyny z Pierzchlińskich, prawowitych małżonków. Syn urodzony dnia 6-go tego miesiąca a nadane mu zostały imiona Dionizy, Wawrzyniec i Antoni. Rodzicami chrzestnymi byli Wielmożny i Urodzony Józef Mączyński kasztelanic sieradzki z Wielmożną i Urodzoną z Pierzchlińskich Lubojeńską łowczynią mielnicką.

Akta metrykalne (Parafia Uniejów) 1800

Biernacice
Dnia 24-go tego samego. Ja ten sam jak wyżej, ochrzciłem dziecko imieniem Bartłomiej prawowitych rodziców Antoniego i Marianny z Korzeniewskich Kłossowiczów. Rodzicami chrzestnymi byli Urodzony Bernard Połczyński z Urodzoną Marianną z Piaszczyńkich swoją małżonką.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1801

Biernacice
Dnia 15-go czerwca. Ja jak bezpośrednio wyżej, ochrzciłem urodzonego dnia 27 maja bieżącego roku, syna Wielmożnych Antoniego Roli Skotnickiego dziedzica połowy dóbr Biernacic i Ludwiki z Luboińskich prawowitych małżonków, któremu nadałem trzy imiona Erazm, Feliks i Antoni. Rodzicami chrzestnymi byli Wielmożni Paweł Piekarski z Rzechty Piekarskiej i Zuzanna z domu Tyrawska jego małżonka.


Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1802

Biernacice
Dnia 28-go lutego. Ja jak bezpośrednio wyżej, ochrzciłem imieniem Józef, syna Urodzonego Felicjana Czartkowskiego i jego żony Marianny z Pileckich, prawowitych małżonków. Rodzicami chrzestnymi byli uczciwy Romuald Olszewski organista miejscowy i Magdalena Jaskółkowska z Biernacic.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1803

Biernacice
Dnia 10-go stycznia. Ja kierownik tego kościoła, ochrzciłem urodzoną dnia 6. listopada 1802 roku córkę Wielmożnych Antoniego Roli Skotnickiego dziedzica połowy dóbr Biernacic i Ludwiki z Luboińskich, prawowitych małżonków, której nadałem dwa imiona Katarzyna i Salomea. Rodzicami chrzestnymi byli Wielmożny Kazimierz Biernacki stolnik piotrkowski i Franciszka Załuskowska sędzina sieradzka.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1804

Biernacice
Dnia 13-go lutego. Ja jak bezpośrednio wyżej, ochrzciłem urodzoną dnia 5. tego miesiaca córkę Wielmożnych Antoniego Roli Skotnickiego i Ludwiki z Luboińskich, prawowitych małżonków, której nadałem dwa imiona Agata i Antonina. Rodzicami chrzestnymi byli Wielmożny Wojciech Pstrokoński dziedzic Biernacic i Teresa Walewska z Balina. Asysta Urodzony Ditman rotmistrz wojska i Wielmożna Pani Wiktoria Pstrokońska.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1804

Biernacice
Dnia 20-go maja. Ja jak bezpośrednio wyżej, ochrzciłem dziecko urodzone dnia 17 tego samego miesiąca imieniem Joanna Nepomucena, córkę Szlachetnych nieżyjącego Felicjana [syna] nieżyjącego Jana Czartkowskiego i Ludwiki z Otockich małżeństwa rodziców syna i Marianny [córki] nieżyjącego Stefana Pileckiego z Ludwiki z Kołakowskich małżeństwa rodziców dziecka, prawowitych małżonków, . Rodzicami chrzestnymi byli Urodzeni Józef Jaraczewski pisarz prewentowy dóbr w Biernacicach i panna Marianna Górska również z Biernacic.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1804

Biernacice Dwór
Dnia 11-go listopada. Ja Jan Pigłosiewicz archidiakon kościoła kolegiaty łęczyckiej, kanonik uniejowski, kapłan w Niewieszu, w niebezpieczeństwie ochrzciłem z konieczności w domu z wody dziecko nieżyjącego Urodzonego Aleksa Lipskiego [syna] nieżyjącego Urodzonego Józefa z Urodzonej Ludwiki ze Słuckich Lipskiej, małżeństwa rodziców syna i Serafiny z Białkowskich [córki] nieżyjącego Urodzonego Maurycego z Urodzonej Antoniny z Prądzyńskich Białkowskiej, małżeństwa rodziców córki, prawowitych małżonków. Córce urodzonej dnia 1-go listopada nadalem imię Teresa. Rodzicami chrzestnymi byli Józef [Villicus] i Agnieszka Podboniczowa.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1808

Biernacice
Dnia 9-go kwietnia. Ja jak bezpośrednio wyżej, ochrzciłem imieniem Balbina, córkę Urodzonych Józefa i Marianny z Rudnickich prawowitych małżonków Gołkowskich. Rodzicami chrzestnymi byli Urodzeni August Rosen [baumober] ? uniejowski i Wielmożna panna Balbina Rudnicka z Biernacic.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1819

Biernacice Nr 24
Roku Pańskiego tysięcznego osiemsetnego dziewiętnastego, dnia szóstego czerwca. Ja Urban jak wyżej, ochrzciłem chłopca nadając mu imiona Bogumił i Adolf, urodzone dnia piątego czerwca o godzinie szóstej wieczorem, dziecko z nieprawego łoża, nieznanego ojca, matki zaś uczciwej Zuzanny Jarzęmbskiej. Rodzicami chrzestnymi byli Szlachetny Józef Święcicki z Uniejowa i Urodzona Wiktoria Rożniecka posesorka wsi Biernacice. Asysta Urodzony Maksymilian Kiegiel młodzian i panna Florentyna Rożniecka, oboje z dworu Biernacic.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1824

Roku Panskiego 1824. Dnia trzydziestego września. Ja Jan Marczewski? wikary kościoła uniejowskiego, ochrzciłem dziecko uczciwych Franciszka i Katarzyny z Wosiwackich? Tarlickich, prawowitych małżonków, urodzoną 24 tego miesiąca córkę, której nadałem imię Michalina. Rodzicami chrzestnymi byli Wielmożny i Urodzony Tadeusz Piaszczyński i Pelagia Pstrokońska, wszyscy z Biernacic.


Gazeta Warszawska 1825 nr 70

Komornik Sądowy Powiatu Wartskiego.
Podaie do publiezney wiadomości, iż Dobra Biernacice z przyległościami i wszystkiemi użytkami w Powiecie Wartskim Obwodzie i Woiewództwie Kaliskiem położone, aktem przez podpisanego Komornika na gruncie Dóbr w dniach 13 i 14 Kwietnia r. b. zdziałanym, zaięte, przez publiczną licytacyią w dniu 24 Czerwca r. b. przed Rejentem Kancellaryi Ziemiańskiey Woiewództwa Kaliskiego W. Franciszkiem Nowosielskim w Kaliszu o godzinie 9tey zrana odbyć się maiącą, na lat trzy poczynaiąc od S. Jana Chrzciciela r. b. wydzierżawione będą. Warunki do wydzierżawienia tego służące złożone są w Biórze tegoż Rejenta, które każdego czasu przeyrzane bydź mogą. Z Dóbr tych płaci dotychczasowy Dzierżawca W. Tadeusz Piaszczyński corocznie po 4000 zł: Pol. Chęć licytowania maiących w mieysce przeznaczone zaprasza się. — Warta dnia 22 Kwietnia 1825 roku.
Józef Narczyński.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1827

2. Biernacice Tomasz Sylwester Kamiński
Roku tysięcznego osiemsetnego dwudziestego siódmego, drugiego stycznia. Ja Walenty Marczyński zarządca Niewiesza, chrzciłem dziecko i nadałem mu imiona Tomasz Sylwester, urodzonego drugiego tego miesiąca o godzinie czwartej po południu, syna pracowitych Franciszka Kamińskiego i Julianny z Gałdów służących dworu w Biernacicach, prawowitych małżonków. Rodzicami chrzestnymi byli Urodzony Erazm Pstrokoński młodzian i Urodzona panna Tekla Miloszewska, wszyscy z Biernacic.

Gazeta Warszawska 1827 nr 100

Uwiadomienie Spadkowe. — Przez śmierć Rozalii z Siemiątkowskich Jarocińskiey, Stanisława Jarocińskiego małżonki, dnia 4 Stycznia 1824 r. nastąpioną, otworzył się spadek, który pierwszy raz ogłaszaiąc, uwiadomia się ninieyszem, iż w dopełnieniu Artykułu 125 Prawa Hypotecznego, po zapisanym postępowaniu spadkowem, do przeniesienia tytułu własności summy 5000 złotych na Dobrach Biernacicach w Powiecie Wartskim Woiewództwie Kaliskiem położonych, w Dziale IV. pod Nrem 2 z procentem po pięć od sta dla niey zahypotekowaney, w myśl Artykułu 127 tegoż prawa, termin roczny a mianowicie na dzień 26 Kwietnia 1828 roku w Kancellaryi Ziemiańskiey Woiewództwa Kaliskiego o godzinie 2giey po południu wyznaczony został. — W Kaliszu d. 29 Marca 1827 roku.
Rejent K. Z. Woiewództwa Kaliskiego
Ignacy Główczewski.
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1829 nr 33

OBWIESZCZENIE.
W celu przeniesienia tytułu własności dóbr Biernacic z przyległościami, w Powiecie Wartskim położonych, dotąd na osobę Wojciecha Pstrokońskiego uregulowanych, z powodu śmierci tegoż, dnia 25. Marca 1828 r. nastąpioney, termin na dzień 9. Sierpnia 1830 r. w Kancellaryi Ziemiańskiej Województwa Kaliskiego oznaczony został, o czem pierwszy raz się donosi.
Kalisz dnia 2. Sierpnia 1829 r.
Rejent Kancellaryi Ziemiańskiej Wdztwa Kaliskiego,
F. Bajer.
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1830 nr 10

OBWIESZCZENIE.
W celu przeniesienia tytułu własności dóbr Biernacic z przyległościami w Pcie Wartskim położonych, dotąd na osobę Wojciecha Pstrokońskiego uregulowanych, z powodu śmierci tegoż dnia 25. Marca 1828. r. nastąpioney, termin na dzień 9. Sierpnia 1830 r. w Kancellaryi Ziemiańskiey Wdztwa Kaliskiego oznaczony został. O czem trzeci raz się donosi.
Kalisz dnia 2. Listopada 1829. r.
Rejent Kancellaryi Ziem. Wdztwa Kaliskiego,   
F. Bajer.

Dziennik Urzędowy Województwa Kaliskiego 1831 nr 15

Pisarz Trybunału Cywilnego 1szey Instancyi Woiewództwa Kaliskiego.
Podaie do publiczney wiadomości, iż dobra Ziemskie Biernacice Lit. A. B. i C. z przyległościami składaiące się z wsi i folwarku Biernacicie, i z Fol­ warku Budy także Woyciechów zwanego, z wszelkiemi przychodami i użytkami do spadku wakuiącego po ś. p. Woyciechu Pstrokońskim Dziedzicu tychże Dóbr należące, ktorego Kuratorem W. Xawery Wołowski Patron Trybunału mieysca tego i tu zamieszkały mianowany został, na satysfakcyą dwóch sum 15,000 Ta­ lar. i 3,166 Tal., z prowizyami zaległemi i bieżącemi, Aktem tradycyi nieruchomości przez Stanisława Markowskiego Komornika Trybunału Cywilnego Woiewodztwa Ka­ liskiego w dniach od 15 do iucl. 20 Października 1830 r. na gruncie Dóbr Biernacic spisanym, na żądanie W. Walentego Mycielskiego Dzierżawcy Dóbr Chorzepina, w Chorzepinie Powiecie Wartskim zamieszkałego, za którego Józef Łoiewski Patron Trybunału Cywilnego Wdztwa Kaliskiego w Kaliszu z Urzędu za­ mieszkały stawa, i u niego prawne zamieszkanie Extrahent W. Walenty Mycielski ma obrane, zaięte zostały.
Akt zaięcia powyżey z dat wymieniony, w Kancellaryi Ziemiańskiey Woiewództwa Kaliskiego na ręce W. Franciszka Nowosielskiego Reienta teyże Kancellaryi i Zastępcy Pisarza w dniu 28 Października 1830 r. do księgi wieczystey Dóbr Biernacic podany i zaregestrowany, do księgi zaś zaregestrowań bióra Pi­ sarza Trybunału Cywilnego Wdztwa Kaliskiego w dniu 2im Listopada t. r. 1830 podanym i zaregestrowanym został.
Dobra Biernacice z przyległościami składaią się z trzech części, oznaczo­ne w księdze wieczystey Lit. A. B. C. w których zrobiony nowy folwark Woy­ciechów, także Budy zwany, i stanowią iednę Gminę Biernacice, położone w Powiecie Obwodzie i Woiewództwie Kaliskiem Parafii Niewiesz.
Rozległości całych Dóbr, użytki w nich, czynsze i posiadłości są następne.
1) a. Grunta Dworskie, 1,183 Mórg, 102  pręty.
b. łąki, 296 Mórg, 153  pręty.
c. Pastwiska, 1,009 Mórg, 20  pręty.
d. Ogrody, 25 Mórg, 55  pręty.
e. Stawy, 5 Mórg, 25  pręty.
f. Bory, 2,351 Mórg, 106  pręty.
g. Siedliska, 7 Mórg, 174  pręty.
h. Grunta nieurodzayne, 32 Mórg, 173  pręty.
i. Kontrowers w użytku Dominium Biernacic będący, 319 Mórg, 41  pręty.
II) k. Grunta wieyskie, i wieś ogrody 653 — 62 —miary Magdeburskiey
III) Jdzi Krolikowski wystawił sobie dom własnym kosztem z drzewa dominialnego, który na każde żądanie za półrocznem wypowiedzeniem po zwróceniu mu gotowych wydatków ustąpić winien, płaci rocznie czynszu 36 złp
IV) Karol Richter karczmarz płaci 30 złp. czynszu i szynkuie dwor­skie trunki za 30stą kwartą swięto-ianki.
V) Michał Klockiewicz Dzierżawca płaci rocznie z folwarku Biernacic po 6,115 złp.
VI) Z folwarku Woyciechów także Budy zwanego, płaci roczney dzierzawy, Dzierzawca Józef Szremski po 700 złp.
W ogólnych Dobrach Biernacice z przyległościami wszystkie zabudowa­nia tak Dworskie, iako i wieyskie oprócz wolarni, stodoły, obory, stayni, kar­czmy, i stayni wiezdney, znayduią się zupełnie w złym stanie, każdy budynek w szczególności w protokóle zaięcia co do stanu i rozległości iest opisany.
VII) Stan Dóbr można każdego czasu widzieć na mieyscu, protokół zaś zaięcia i warunki przedaży przeyrzeć u podpisanego Pisarza i u Patrona Józefa Łoiewskiego przedaż popieraiącego w Kaliszu.
Exemplarze protokołów zaięcia wyżey z dat wymienionego, Józefowi Szremskiemu iako Administratorowi ustanowionemu, drugi Michałowi Klockiewiczowi Wójtowi Gminy Dóbr Biernacic dnia 20 Października 1830 r. trzeci Anastazemu Dzierożyńskiemu Pisarzowi Sądu Pokoiu Ptu Wartskiego w dniu 21 Października 1830 r. czwarty Augustynowi Hertz Prezydentowi Miasta Wdzkiego Kalisza na ręce Jana Opielińskiego Radcy Urzędu Municypalnego w zastępstwie prezydenta, piąty Jgnacemu Strzyżowskiemu Poborcy Kassy Obwodu Kaliskiego w dniu 23 Października 1830 r. przez Woźnego Trybunału Jakoba Muskiewicza doręczone zostały.
Sprzedaż pomienionych Dóbr Biernacic z przyległościami przez publicz­ną licytacyą na audyencyi publiczney Trybunału Cywilnego 1sey Jnstancyi Wo­iewództwa Kaliskiego w Kaliszu w Pałacu Sądowym przy Ulicy Józefina posie­dzenia swe odbywaiącego, odbytą zostanie.
Pierwsze ogłoszenie warunków licytacyinych na publiczney Audyencyi tegoż Trybunału dnia 17 Grudnia 1830 nastąpiło, drugie dnia 31 t. m. i r. a trze­cie dnia 14 Stycznia 1831 r. odbyło się, gdzie popieraiący sprzedaż W. Jozef Łoiewski Patron Trybunału Jmieniem Walentego Mycielskiego podał za te Dobra summę 132,000 złp. poczem termin do tymczasowego czyli przygotowawczego Dóbr tych przysądzenia na dzień 29 Kwietnia r. b. godzinę 10 z rana na Audy­encyi rzeczonego Trybunału wyznaczony został.
w Kaliszu dnia 15 Stycznia 1831 r.
Piątkiewicz
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1833 nr 11

OBWIESZCZENIE.
Aktem dnia 11 Września 1827 w księdze wieczystey Dóbr Biernacic w Powiecie Wartskim Woiewództwie Kaliskiem położonych zeznanym, Marcyanna z Skotnickich Morkowska zapisała kaucyą w ilości 3,000 złotp. za Woyciechem Morkowskim iako Rejentem Kancellaryi Ziemiańskiej Powiatu Wartskiego z którey poddała się odpowiedzialności od daty iey zeznania, za wszelkie szkody iakieby Woyciech Morkowski wczasie swego urzędowania iako Rejent zrządził, kaucya ta iest zahypotekowana w Dziale IV pod Nrem 3 litt. b. na większey summie 13,000 Złotp. w księdze wieczystey Dóbr Biernacic, potrzeba tey ustała dla tego że Woyciech Morkowski na własne żądanie od obowiązków urzędowania iest uwolniony. Bogumił Skotnicki iako teraznieyszy właściciel summy 13,000 Złotp. kaucyą obciążoney na zasadzie wyroku Trybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego dnia 8 Stycznia r. b. zapadłego, dozwalaiącego wydania Obwieszczeń celem wykreślenia kaucyi potrzebnych, przezemnie iako ustanowionego Patrona podaie do publiczney wiadomości że kaucya powyżey wyszczególniona po upływie trzech miesięcy od daty dzisieyszey wykreśloną zostanie ieżeli się nikt z pretensyami niezgłosi, i prawnie ich nie usprawiedliwi. Wzywam przeto wszystkich interessowanych ażeby się w oznaczonym przeciągu czasu, a naypoźniey przed wydaniem stanowczego wyroku zgłosili z pretensyami iakieby wczasie urzędowania Woyciecha Morkowskiego iako Rejenta mieli i żeby ie prawnie usprawiedliwili. Oppozycya przeciwko zniesieniu i wykreśleniu w mowie będącey kaucyi tylko na wyroku pretensye na Morkowskim iako Rejencie zasądzonym, albo na pozwie o nie wydanym oparta i to iedynie w czasie wyżey wymienionym zaniesiona bydź może. — w Kaliszu dnia 26 Stycznia 1833 r.
Mateusz Rubach.

Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1833 nr 11

OBWIESZCZENIE.
Aktem dnia 7 Maia 1831 r. w księdze wieczystey Dóbr Biernacic w Powiecie Wartskim Woiewództwie Kaliskiem położonych zeznanym Bogumił Skotnicki zapisał kaucyą w ilości 3000 Złotp. za sobą iako zastępcą Rejenta Kancellaryi Ziemiańskiey Powiatu Pyzdrskiego, z którey poddał się odpowiedzialności od dnia 15 Stycznia 1831 r. za wszelkie szkody iakieby w czasie swego urzędowania iako zastępca Rejenta zrządził, kaucya ta iest zahypotekowana w urzędowania iako zastępca Rejenta zrządził, kaucya ta iest zahypotekowana w Dziale IV. pod Nrem 3 lit. e. na większey summie 13,000 Złotp. w księdze wieczystey Dóbr Biernacic, potrzeba iey ustała dla tego że Bogumił Skotnicki, iako zastępca Rejenta nie urzęduie, będąc zaś właścicielem summy 13000 Złotp. kaucya obciążoney na zasadzie wyroku Trybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego dnia 8 Stycznia r. b. zapadłego, dozwalaiącego wydania Obwieszczeń celem wykreślenia kaucyi potrzebnych, przezemnie iako ustanowionego Patrona podaie do publiczney wiadomości, że kaucya powyżey wymieniona po upływie trzech miesięcy od daty dzisieyszey wykreśloną zostanie ieżeli się nikt z pretensyami nie zgłosi, i prawnie ich nie usprawiedliwi. Wzywam przeto wszystkich interessowanych, ażeby się w oznaczonym przeciągu czasu a naypoźniey przed wydaniem stanowczego wyroku zgłosili z pretensyami iakieby mieli z czasu urzędowania Bogumiła Skotnickiego iako zastępcy Rejenta Kancellaryi Powiatu Pyzdrskiego. Oppozycya przeciwko zniesieniu i wykreśleniu w mowie będącey kaucyi, tylko na wyroku pretensye na Skotnickim iako zastępcy Rejenta zasądzaiącym albo na pozwie o nie wydanym oparta i to iedynie w czasie wyżey wymienionym zaniesiona bydź może.
w Kaliszu dnia 16 Stycznia 1833 r. Mateusz Rubach. 

Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1836 nr 16

Wzywa wszelkie Władze Policyine aby poniżey wyrażonych popisowych i innych zbiegów ściśle śledzić, a przytrzymanych do mnie odsyłać kazali.
Józef Zieliński lat 21 wzrost średni, oczy niebieskie, włosy blond, nos mały, zbiegł z Niemysłowa.
Piotr Rychlewski lat 20 zbiegł z Poradzewa.
Woyciech Dracniak zbiegł z Stoku.
Ignacy Kruszyński lat 24 wzrost mierny, oczy szare, zbiegł z Dzierżaw.
Stanisław Poruszewski lat 28 wzrost średni, twarz okrągła, zbiegł z Biernacic.
Handalak Xawery zbiegł z Miłkowic. Roch Frytczak zbiegł z Miłkowic.
Jan Magay lat 23 wzrost dobry, twarz okrągła, oczy siwe, włosy blond, nos mierny, zbiegł z Ustkowa.
Szczepan Antczak lat 28 wzrost średni, twarz ściągła, oczy niebieskie, włosy szatyn, nos mierny, zbiegł z Ustkowa.
Kalisz dnia 17/29 Marca 1836. Czuyków Kom. Obwodu.


Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1838 nr 59

OBWIESZCZENIA SPADKOWE.
Przez zgon niegdy Józefa Rozdejczera Adwokata d. 27 Czerwca r z. nastąpiony, otworzył się spadek, do uregulowania którego w szczególności do przeniesienia tytułu własności summ resp. 60,000, 29.000, 33,000, 25.000, 30,984, 12,000, 18,000, 12,000, 18.000, 20,000, 6,000, 16,800, 2,760. 36,000, 3,000 i 3,000 złp. na dobrach Gaci powężowej i moskorniej, mieście Dobry, dobrach Stolcu, Jerwonice, Kleszczowie, Zielęcice A. B, Chutki, Zduńska Wola, Zagórzu, Biernacice, Unikowie, Waliszewice, Tarnowie, Trąmpczynie, Russowie i Wierzchlasie A hypotecznie zabezpieczonych, tudzież do przeniesienia tytułu własności possessyi miejskiej w Kaliszu pod Nr. 552 sytuowanej; powyższych wierzytelności i possessyi do tegoż spadku należnych, a to na rzecz sukcessorów jego, stosownie do działu już z sobą przedemną Rejentem sporządzonego, przeznaczając termin półroczny, donoszę: iż regulacya quest. spadku, czyli przeniesienie w mowie będących summ z prowizyami i possessyi, w dniu 18 (30) Czerwca r. b. od godziny 9 z rana zaczynając, w Kaliszu w Kancellaryi hypotecznej przedemną Rejentem nastąpi, na któren termin pod prekluzyą wszystkich interes w tym mieć mogących wzywam; zawiadamiam dalej, iż w tymże samym dniu, to jest d 18 (30) Czerwca r. b. o godzinie 3 z południa, przenosić będę na sukcessorów niegdy Andrzeja Ziemińskiego Prokuratora, summę 1,900 złp. na dobrach Raczkowie, dotąd nа rzecz tegoż Andrzeja Ziemińskiego się mieszczącą. (...)
w Kaliszu dnia 1 (13) Marca 1838 r.
Piotr Paweł Szrubarski, R. K. Z. G. Kalis.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1841 nr 6

(N. D. 156) Podpisany Rejent Kancellaryi Ziemiańskiej Gubernii Kaliskiej ogłasza wiadomość o toczącem się postępowaniu spadkowem po niegdy:
(...) 2. Wojciechu Mycielskim właścicielu gruntu hub 16 morg 5 w territorium dóbr Biernacice znajdującego się i (…) do uregulowania zatem spadków tych czyli przepisania summ ad 1 et 3 wyrażonych na pozostałych sukessorów, zaś ad 2 do wykreślenia wprost z hypoteki dóbr Biernacic wyżej wzmiankowanego gruntu, wyznaczonym został termin na dzień 1 (13) Lipca 1841 r. nа godzinę 10 z rana w Kancellaryi mojej Rejenta, na który interesentów pod prekluzyą po raz pierwszy wzywam.  
w Kaliszu dnia 18 (30) Grudnia 1840 r.
Piotr Paweł Szrubarski.

Dziennik Urzędowy Gubernii Kaliskiej 1843 nr 10

W wsi Biernacicach w nocy z dnia 10/22 na 11/23 z. m. r. b. pozostawione zostały przed karczmą przez niewiadomego sprawcę dwie klacze gniade bez żadnej od­ miany na przodki kute, wzrostu dobrego, po lat 10 mniej lub więcej mnieć mogące, a że dotąd pomimo 3ch-krotnego przez Magistrat M. Uniejowa w dni targowe i nie­ dzielne a mianowicie w dniu 14/26 17/28 z. m. r. b. i 21 Stycznia (2 Lutego) t. r. ogłoszenia, poszkodowany właściciel po odbiór takowych niezgłosił się, przeto Wójt gminy wzywa niniejszem poszkodowanego, aby w ciągu 4ch niedziel od obecnego ogłoszenia po odbiór z dowodami zgłosił się, gdyż po upływie tego czasu wymienio­ ne wyżej klacze na Skarb Królestwa spieniężone zostaną.—

Biernacice, dnia 10/22 Lutego 1843 r. Mycielski Wójt gminy.

Warszawska Gazeta Policyjna 1848 nr 213

Ważniejsze zdarzeniu zaszłe w Królestwie.
W dniu 10 czerwca r. b., Dorota Balcerzak dziewka z wsi Biernacic, pow. Kaliskiego, przybywszy do pobliskiej wioski Gorzewo w celu wyszukania służby, gdy takowej znaleśc nie mogły, dopuściła się morderstwa na własnem dziecku, sześc tygodni mającem, przez zakopanie go żywcem w rowie. Zbrodniarka ujętą i do właściwego sądu po ukaranie odesłaną została.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1850 nr 282

(N. D. 5472) Rejent Kancellaryi Ziemiańskiéj Gubernii Warszawskiéj w Kaliszu.
Ogłasza postępowania spadkowe toczące się po osobach zmarłych następujących:  
3. Franciszce z Mycielskich Mieszkowskiéj (…) wierzycielce summy rs. 15,000 z procentami na dobrach Biernacicach z tegoż Okręgu (Wartskiego* ) zabespieczonej.
(...) Do ukończenia tych postępowań spadkowych, termin na dzień 6 (18) Czerwca 1851 r. w Kaliszu w Kancellaryi Ziemiańskiej przed podpisanym Rejentem się wyznacza.  
Kalisz dnia 25 Listopada (7 Grud.) 1850.
Nep. Wojciechowski.

*dopisane przez autora bloga


Kurjer Warszawski 1852 nr 253

(A. n. z Kaliskiego.) W smutku w jakim się NAJWYŻSZEMU podobało nas nawiedzić, każda ofiara bratnią dłonią podana biednemu, przyjemnie odbija się w duszy naszej; bo wiemy że tylko wspólne usiłowania chroniące od niedostatku i nędzy, mogą położyć tamę nieszczęsnej epidemji. Z tego też zapatrując się stanowiska W. Lisiecki Dziedzic dóbr Biernacie, ofiarował do miasta Uniejowa dla biednych rs. 30, gdzie także cholera w stosunku do ludności znaczną liczbę zabrała osób. Niech przekonanie że dopełniłeś prawdziwie Chrześcjańskiej usługi i łzy dziękczynienia osób, którzy doznali ulgi z wsparcia, będą dla Ciebie nagrodą szanowny Mężu, za który to tak chwalebny czyn, odbierający złożoną ofiarę dla rozdania biednym, składa najczulsze podziękowanie. — B.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1856 nr 136

(N. D. 2977) Sąd Policyi Poprawczej Wydziału Kaliskiego.
Wzywa wszelkie władze tak Cywilne jako i wojskowe, nad bezpieczeństwem kraju czuwające, ażeby na Wawrzyńca Wielogórskiego lat 35 liczącego, Katolika wzrostu dobrego, twarzy ściągłéj śniadej, oczu szarych, włosów ciemno bląd, ostatnio we wsi i Gminie Biernacice Powiecie Kaliskim zamieszkałego i ztamtąd zbiegłego a przed wymiarem sprawiedliwości ukrywającego się baczne zwracały oko, a wrazie ujęcia takowego wprost Sądowi Poprawczemu Kaliskiemu lub najbliższemu odstawiły.
Tyniec pod Kaliszem d. 16 (28) Maja 1856 r.
Sędzia Prezydujący Ruprecht.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1858 nr 266

(N. D. 5650) Sąd Policyi Poprawczej Wydziału Kaliskiego.
Wzywa wszelkie Władze tak cywilne jako i wojskowe nad bezpieczeństwem w kraju czuwające aby na Walentego Zalewskiego wyrokiem Sądu tutejszego pod d. 25 Lipca (6 Sierpnia) r. z. zapadłym za kradzież na oddanie do robót w poprawczych aresztanckich rotach przez lat ośm z chłostą rózg 90 skazanego, obecnie z pobytu niewiadomego i przed wykonaniem tej kary ukrywającego się baczne oko zwracały, a wrazie ujęcia go Sądowi tutejszemu lub najbliższemu pod strażą odstawiły. Walenty Zalewski liczy lat obecnie 32, katolik, ma żonę i dzieci ostatecznie przebywał w gminie Biernacice Okręgu Wartskim Powiecie Kaliskim gdzie służył za fornala, rysopis zaś jego wiadomym nie jest.
Tyniec d. 10 (22) Listopada 1858 r.
Sędzia Prezydujący, Ruprecht.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1861 nr 15

(N. D. 315) Sąd Policyi Poprawczej Wydziału Kaliskiego.
Wzywa wszelkie Władze tak cywilne jako i wojskowe nad bezpieczeństwem w kraju czuwające, iżby na Leona Lewandowskiego przeciwko któremu wszelkie poszlaki osiągnięto iż w pływał do rozboju we wsi Ostrowitym Powiecie Konińskim w dniu 12 (24) Listopada r. z. u tamecznych karczmarzy spełnionego, obecnie z pobytu niewiadomego, przed wymiarem sprawiedliwości ukrywającego się, bacznę oko zwracały, a wrazie ujęcia go Sądowi tutejszemu lub najbliższemu pod strażą odstawiły.
Rysopis jego jest następujący: ma lat 39, wzrostu dobrego, twarzy ściągłej, oczu niebieskich, nosa niedługiego, włosów na głowie blond długich, czasami nosi brodę nie bardzo długą, takiegoż koloru, a zawsze wąsy takież krótkie, żonaty poddany Prusski, utrzymywał się ze służby za ekonoma, a przybywszy przed kilkunastu laty do kraju tutejszego, służył za ekonoma w dobrach Grójec Powiecie Konińskim u hrabiego Bielińskiego przez laty trzy, następnie w wsi Niemieszu Powiecie Kaliskim u P. Zakrzewskiego przez dwa lata, dalej we wsi Krępie tymże Powiecie u P. Szyslera przez lat dwa, potem w wsi Miłkowicach u P. Bogdańskiego przez rok jeden, potem w wsi Pudlicach u P. Ruszkowskiego przez trzy lata, w Złoczewie u wdowy z nazwiska niewiadomej, przez rok jeden, w wsi Strzelcach pod Częstochową przez rok jedenj a ostatnią w wsi Biernacicach Powiecie Kaliskim u P. Iłowieckiego przez rok jeden.
Tyniec dnia 1 (13) Grudnia 1860 r.
Sędzia Prezydujący, Ruprecht.

Dziennik Powszechny 1862 nr 251

(N. D. 5795) Rejent Kancelarji Ziemiańskiej Gubernii Warszawskiej w Kaliszu. Po śmierci: 1) Tadeusza Kożuchowskiego wierzyciela sumy rs. 2550, sposobem ewikcji w dziale IV. pod Nr. 21 na dobrach Biernacice z Okręgu Wartskiego hypotekowanej, i (…) otworzyły się spadki do regulacji których wyznacza się termin na dzień 1 (13) Maja 1863 r. w Kancelarji hypotecznej w Kaliszu. Kalisz d. 15 (27) Października 1862 r. Jan Niwiński.  


Dziennik Warszawski 1868 nr 70

N. D. 2030. Na skutek wyroku Trybunału Cywilnego w Kaliszu dnia 14 (26) Marca 1868 r. zapadłego, podpisany Patron jako imieniem Feliksa Lisieckiego dziedzica dóbr Biernacie we wsi Biernacicach zamieszkałego działający, wzywa wszystkich jakiekolwiek pretensje do kaucji za Stanisławem Pilawskim byłym Komornikiem przy Trybunale Cywilnym w Kaliszu w sumie rsr. 900 w dziale IV pod Nr. 23 na dobrach Biernacicach hypotekowanej mieć mogących, iżby w przeciągu trzech miesięcy od daty tego zawiadomienia, pretensje swoje i opozycje co do wymazania tej kaucji, do Trybunału Cywilnego w Kaliszu podali z zachowaniem formalności reskryptem Komisji Rządowej Sprawiedliwości z dnia 15 Lipca 1826r. Nr. 917 wskazanych, w przeciwnym bowiem razie, uważanem będzie że do rzeczonego Komornika z czasu jego urzędowania nikt niema pretensji i wykreślenie kaucji nastąpi. Ostrzega się przytem. iż opozycje przeciwko wykreśleniu rzeczonej kaucji jedynie na mocy wyroku należność zasądzającego i to przed ostatecznym wyrokiem wykreślenie kaucji nakazującym, wnoszone być mogą, w innej zaś formie lub później wnoszone, przyjętemi nie będą.
Kalisz d. 15 (27) Marca 1868 r.
Franciszek Modrzejewski, Patron Tr.

Kaliszanin 1872 nr 51

W czasie tegorocznej tranzakcji Ś-to Jańskiej jaka się odbyła w mieście naszem, zdaje się, że najwjększe kupno uczynił W. Kaczorowski, nabywszy 8 i pół włók lasu za summę rs. 70,000, od W. Lisieckiego z Biernacic. 


Kaliszanin 1873 nr 22


Dominjum Biernacice pod Uniejowem ma do sprzedania przed połową kwie­tnia r. b., 300 tłustych skopów.

Zorza 1882 nr 31

X We wsi Biernacicach, pod miastem Turkiem w gubernii Kaliskiej, pewnemu gospodarzowi przy uwłaszczeniu przyznano przez pomyłkę prawo pasania trzech krów na wspólnem pastwisku, chociaż on miał ich tylko dwie. Z początku pomyłka ta nie miała żadnego znaczenia i ów włościanin zawsze dwie krowy na paszę wyganiał — ale gdy teraz przyszło do układu o służebności i wypadło tak, że dziedzic za każdą sztukę bydła dał włościanom po mordze lasu, wtedy i ów gospodarz miał sobie wydzielone trzy morgi lasu, choć właściwie powinien był dostać tylko dwie morgi. Otóż, ta morga lasu nieprawnie mu przyznana spać mu nie dawała. Poszedł więc do spowiedzi i zapewne radą kapłana umocniony udał się do dziedzica i opowiedział mu jak się rzecz miała. Dziedzic wzruszony tą jego uczciwością uściskał go i prosił, aby ów kawałek lasu zatrzymał sobie, jako podarek od niego, który już teraz sumienia jego nie będzie obciążać. Odtąd między tymi dwoma ludźmi zawiązała się szczera i trwała przyjaźń.

Kurjer Warszawski 1882 nr 273

= Choroby epidemiczne.
We wsi Kuźnica Błońska, pod Sieradzem, szkarlatyna zabiera liczne ofiary.
We wsiach zaś Krzykosy, Brzegowiny (w powiecie kolskim) i w Biernacicach (w powiecie tureckim) szerzy się ospa, na którą zapadają przeważnie dzieci.

Kurjer Warszawski 1885 nr 110

= Oszukany chłopek.
We wsi Biernacice włościanin Jan Perkowski, wykopał na łące w kretowisku kociołek, zawierający 200 sztuk dukatów z r. 1612-go.
Miejscowy pachciarz wmówił w chłopka, że to nie są żadne dukaty, tylko blaszki miedziane, wydawane dawniej we dworze zamiast kwitków.
Chłopek uwierzywszy w to, sprzedał dukaty po 10 kop. za sztukę, zatrzymując sobie tylko pięć sztuk.

Dzięki temu oszustwo wyszło na jaw i sprawa ta stała się powodem dochodzenia sądowego.  

Kaliszanin 1886 nr. 14


Kurjer Warszawski 1886 nr 51

= Z niedozoru.
We wsi Topoli Królewskiej, w powiecie łęczyckim, półtrzecioroczna Bronisia Marczak; we wsi Biernacice, pow. tureckim, 3-letnia Franciszka Dwornicka i we wsi Tarnówce 2-letnia Bronisława Oczak, pozostawione bez żadnego dozoru, zapaliły na sobie ubranie.
Wszystkie trzy dziewczynki od poniesionych poparzeń zmarły.  

Kaliszanin 1887 nr. 78

(Nad.) Dnia 25 września r. b. w majątku Biernacice pod Uniejowem, odbył się obrzęd zaślubin pomiędzy córką miejscowego obywatela panną Felicją Dzierzbicką i właścicielem majątku Dębołęka, w p-cie sieradzkim, panem Michałem Białeckim. Ceremonji religijnej dopełnił proboszcz sąsiedniej parafji Uniejów, liczne zaś grono rodziny i przyjaciół było następnie uczestnikami uroczystości weselnej, która przy znanej ogólnie uprzejmości i gościnności miejscowych gospodarzy, aż do czwartego przeciągnęła się dnia. Wszyscy obecni wynieśli bezwątpienia ztamtąd trwałe wspomnienie przyjemnie i wesoło spędzonych chwil, które w dzisiejszych trudnych i ciężkich czasach coraz rzadszemi się stają, oraz szczere życzenie "Szczęść Boże" dla młodej pary, na dalszą ich tego życia wędrówkę.


Kurjer Warszawski ( z dodatkiem porannym) 1892 nr 152

Wybory w Kaliszu,
(Sprawozdanie specjalne Kurjera warszawskiego.)
D. 31/V 92 r.
Do podanych telegraficznie wiadomości o wyborach, dopełnionych w Kaliszu, kilka jeszcze szczegółów.
W dzień wyborów, o godz. 10-ej rano, w kościele św. Mikołaja Jks. Falkiewicz odprawił nabożeństwo, na którem znajdowali się stowarzyszeni, następnie zgromadzeni w gmachu Towarzystwa kredytowego ziemskiego, w sali posiedzeń. Niebawem przybył w zastępstwie gubernatora, wicegubernator Brezinskij i, odebrawszy od prezydującego przysięgę, otworzył obrady.
Z kolei prezes wyborów, p. Artur Dzierzbicki z Biernacic, przemówiwszy pełnemi treści słowy do obecnych, zaprosił na asesorów pp.: Edmunda Kurnatowskiego z Kolnicy, Gustawa Taczanowskiego z Dąbrowic, a na sekretarza p. Feliksa Radońskiego z Kobierzycka.
Do komisji rewizyjnej powołano pp.: Władysława Chrystowskiego z Tłokinia, Mieczysława Chrzanowskiego z Mieczownicy i Wacława Kurnatowskiego z Brudzewa.
*
Mowa prezesa wyborów.
„Liczne zgromadzenie dzisiejsze świadczy, iż jeden wspólny cel, wspólna jedna potrzeba zebrały nas na tem miejscu. Celu i potrzeby świadomi, stajemy przed zadaniem, zanim jednak do spełnienia go przystąpimy, pozwolę sobie z miejsca, na które łaska i zaufanie wasze, panowie, mnie powołały, przemówić kilka słów, mniej może udolnych, niż słyszana w szeregu zebrań poprzednich, przecież przysługujących mi z nadania, jakiem zaszczycie mnie było wolą waszą.
Przemówienia, któremi obrady stowarzyszonych dla kredytu ziemian otwierać jest zwyczajem, jak niemniej przebieg obrad samych, obrazować mogą: stan poważnej, trzy ćwierci wieku istnienia liczącej instytucji, znanej pod nazwiskiem Towarzystwa kredytowego ziemskiego; stosunki wzajemne stowarzyszonych do instytucji i nareszcie stosunki samych stowarzyszonych.
Stan samej instytucji naszej powszechnie a słusznie uznawany jest za najświetniejszy; instytucja owa, oparta na niewzruszonych podstawach, zdobyła sobie zaufanie, wyrażające się przedewszystkiem w wysokim kursie listów zastawnych. Wobec tego należałoby mniemać, że i stosunki stowarzyszonych układać się winny względnie pomyślnie. I były one rzeczywiście takie, pokąd położenie ziemianina nie weszło w fazę przesileń ekonomiczno-rolnych, zaznaczających się w całej Europie.
Bogaty zachód łatwiej zaradzić może złemu, tu zaś nagłe zaskoczeni cłami, odgraniczającemi od głównych punktów zbytu, w obecnych warunkach komunikacyjnych, stowarzyszeni zwalczać zmuszeni są konkurencję, taryfami wywołaną.
Poszczególne mniej zasobne, mniej zaradne rodziny, to stowarzyszeni współziemianie, nie mogąc uczynić zadość zobowiązaniom przyjętym, poddać się musiały wywłaszczeniu przez Towarzystwo kredytowe ziemskie.
Położenie takie—oto źródło rozgoryczeń, powód objawów uzasadnionych lub nieuzasadnionych pretensyj do instytucji, do władz Towarzystwa.
Wybaczcie panowie, iż nie mogłem po nad położeniem takiem przejść do porządku dziennego, że odsłonić chciałem tę stronę medalu, na której widnieje ciężka walka ziemiaństwa, a tem samem stowarzyszonych. Odsłoniłem ją nie po to, by w szeregach walczących siać trwogę lub zniechęcenie, ale by zaznaczyć ważność położenia, by uprzytomnić potrzebę obsadzenia punktów ratunkowych siłami, copodołaćby mogły ważności zadania.
Gdy więc za punkt ratunkowy dla zagrożonej własności ziemskiej uważać chcemy Towarzystwo kredytowe, to wielkiej doniosłości jest dla nas sprawa obsadzenia owego punktu ratunkowego.
Doświadczenia lat minionych, nauczyć nas winny, iż w sprawach dobra publicznego, na polu społecznej działalności, każdy zająć winien odpowiednie uzdolnieniu stanowisko, a na zajętem mieć pełną świadomość obowiązków swoich; niech więc za pługiem idzie rolnik, co dziedzinę pracy swej objąć jest zdolny potęgą nauki, pracy i energji, niech w radzie o dobro powszechne zasiądzie ten, komu w duszy płonie miłość dobra powszechnego, kto umysłem trzeźwym, rozjaśnionym nauką i doświadczeniem sprosta podjętemu zadaniu.
I oto census dla tych, co z urny wyborczej wyjść dziś winni.
Dobrych obywateli mamy wpośród nas. Przekonanie to moje stwierdza działalność płynąca z poczuwania sią do obowiązku dotychczasowych kaliskich mandatarjuszów naszych we władzach Towarzystwa kredytowego. Jeżeli inne oddziały chlubiły się stanowiskiem, jakks mandatarjusze ich zająć potrafili, to praca gorliwa, podjęta dla dobra stowarzyszonych przez mandatarjuszów naszych, zapisawszy się wdzięcznie w uczuciach ogółu, wprowadziła ich na wyżyny, na które społeczeństwo nasze poglądając, orzec może, iż wyborcy kaliscy trzeźwo i rozważnie rozwiązują zadania społeczne.
Dziś stoimy wobec doniosłego zadania, przystępujmy do spełnienia go w nastroju pełnym poważnego znaczenia, a oddając w ręce wybrańców naszych siłę, płynącą ze stowarzyszenia się, oraz siłę, leżącą w zasobach skarbca Towarzystwa, pewni być możemy, iż siły takie wyzyskane będą, ku ulżeniu stowarzyszonych."
Dalej, oznajmił prezes, że radzca Polkowski zażądał, aby na następne dwulecie nie wybierano go, gdyż obowiązków sprawowaćby nie mógł. Deklaracja ta wywołała jednomyślnie głosy obecnych, domagające się, aby ze względu na pożyteczną działalność radzca Polkowski i nadal na urzędzie pozostał. Stanowczo jednak odmówił, nie wyłączając obowiązków prezesa przyszłych wyborów, do których także powołać go usiłowano.
Kiedy ogłoszono rezultat głosowania na radzcę do komitetu, utrzymał się na tym urzędzie większością głosów p. Aleksander Kłobukowski, dotąd obowiązki te spełniający, tenże krótkiemi słowy podziękował obecnym za położone w nim zaufanie i uznanie.
Posiedzenie ukończyło się po godz. 8-ej wieczorem, w największym porządku i zadowoleniu zebranych.
Lista stowarzyszonych na r. b., mających prawo być wybranymi na urzędy, obejmuje 487 osób, lista zaś mających prawo uczestniczenia w zebraniu okręgowem Towarzystwa kredytowego ziemskiego w Kaliszu 687.

Jul. Heppen.  

Gazeta Kaliska 1893 nr. 46

Tegoż dnia (18 sierpnia) we wsi Biernacicach  tymże powiecie (pow. Tureckim) zmarł nagle 59 letni Szczepan Lange.


Kurjer Warszawski (dodatek poranny) 1897 nr 13

Kradzieże koni.
Piszą do nas:
W obrębie gminy Gostków, na pograniczu powiatów łęczyckiego i tureckiego, kradzieże koni są na porządku dziennym skutkiem czego mieszkańcy są w ustawicznej obawie o całość swojego mienia.
W przeciągu ostatnich trzech miesięcy w obrębie tej gminy skradziono: dwa konie p. Skrzyńskiemu z Nowejwsi, dwa konie p. Bogusławskiemu z Wilkowic, dwa konie p. Juszyńskiemu z Tura, dwa konie p. Radoszawskiemu z Nera, dwa konie p. Dzierzbickiemu z Biernacic i dwa konie z Upala.
Były to konie powozowe, a więc drogie.
Prócz tego w owym czasie usiłowano dopuścić się kradzieży koni: u p. Łaszczyńskiego w Spendorzynie, u p. Dąbrowskiego w Kraskach, u p. Wehra w Golicach i u innych ziemian.


Obszar terenu działalności zuchwałych koniokradów nie jest większy od dwóch mil kwadratowych,a jednak dotąd na ślad rabusiów nie wpadnięto.”  

Kurjer Warszawski (dodatek poranny) 1897 nr 99

Jarmark na konie.
Kalisz d. 6-go kwietnia,
Tegoroczny jarmark wiosenny na konie stanowczo potwierdził mniemanie, że myśl prezydenta Grąbczewskiego co do urządzenia w Kaliszu wielkich jarmarków na konie znalazła tu grunt nader podatny. Kupcy przybyli przeważnie zagraniczni, jak: Hausner i Heiman z Writz, Cadig, Maj, Landau z Wrocławia, Pick z Liszna, Johannistal z Berlina, Banasch z Kempna, Działoszyński z Katowitz i w. in. Zauważyliśmy również wielu właścicieli posiadłości pomniejszych ze Szlązka, przybyłych na jarmark po konie. Oprócz tego przyjechał na jarmark pułkownik książę Gagarin z Wilna, by nabyć konie remontowe dla pułków; z Warszawy przybyli pp. Charłupski i Konopnicki.
Koni, jak już telegrafowaliśmy, przyprowadzono na jarmark przeszło tysiąc, z nich około 500 przypada na konie doborowe, pomieszczone przeważnie w stajniach na placu jarmarcznym, resztę zaś stanowią konie robocze, porozstawiane wzdłuż drogi, wiodącej na „łęg Majkowski”.
Między innemi przyprowadzili konie na sprzedaż pp.: Wyganowski z Pietrzykowa 10 koni, Tymowski z Ustkowa 2, Kuczborski ze Smardzewa 4, Radoński z Kobierzycka 2, Dzierżawski z Wietkinina 2, Kozłowski z Kielc 3, Kręski z Masłowic 4, Ciesielski z Swędziejewic 3, Kurnatowski z Brudzewa 8, Maring 5, Wejgt z Morawina 4, Linke z Korytkowa 2, Schner z Słodkowa 5, Zyls z Miłaczewa 3, Rephan z Dembego 5, Świniarski z Pstrokon 6, Rephan ze Zbierska 13, hr. Toll z Uniejowa 9, Sobczyński z Orzeszkowa 5, Krzymuski ze Świnic 7, Dzierzbicki z Biernacic 6, Poliński z Kalisza 12, Trepka z Długiej Wsi 12, Bronikowski z Chotowa 6, Morawski z Zagorzyna 14, Kisielnicki z Radliczyc 3, Doruchowski ze Złotnik 5, Szczepkowski z Śmiełowa 5, Łuszczewski z Osieka 4, Pieczyński z Czepowa 5, Łaszczyński z Pędoszyna 2, Czarnecki z Przesinowic 2, Czarnowski z Wały 9, Milewski z Rozmatowa 4, Mierzyński z Wąsosz 6, Mikorski ze Stobna 4, Siemiątkowski z Męckiej Woli 5, Chrzanowski z Micesownicy 4, Klukas z Częstochowy 3, Cybulski z Czyżewa 3, Frejdeles z Warszawy 28 koni rosyjskich (kłusaków), Hantower z Warszawy 12 koni i wielu innych. Tranzakcje, aczkolwiek już rozpoczęte, jutro dopiero rozwiną się. Tymczasem zaznaczamy, że jarmarkowi sprzyja piękna pogoda, że punktualnie o godz. 9 ej zrana jarmark otworzył p. gubernator w obecności prezydenta i komitetu jarmarcznego, że ruch w hotelach jest wielki, i że jarmarkowicze chętnie odwiedzają miejscowy teatr, który pod dyrekcją p. Majdrowicza robi dobre interesa.
W drugim dniu jarmarku tranzankcyj dokonano dużo: kupiec Johannistag nabył dotychczas 20 koni, Hausner 15, Pick 24, Działoszyński 16 koni. Za parę ogierów Johanistag zapłacił 1,600 rs., za parę rosyjskich koni 1,500 marek, Burzysko z Galiszewa sprzedał ogiera gniadego za 400 rs., Konopnicki kupił od Celińskiego 4 srokate konie za 600 rs., ks. Gagarin kupił 6 remontowych koni, p. Maring z kolskiego sprzedał 4 konie za 800 rs., p. Kurnatowski z Brudzewa 2 konie sprzedał za 650 rs. (do Warszawy).
Jedne z najpiękniejszych koni, parę rosłych gniadoszów 4-letnich własnego chowu ze stajni p. Dzierzbickiego z Biernacic nabył p. Szloser z Ozorkowa za 1,800 rs., p. Zaborowski z Korzenicy sprzedał hr. Kwileckiemu ładną klacz za 800 rs., p. Kręski z Masłowic sprzedał p. Romockiemu ogiera za 450 rs. Jarmark się udał.
Nadmienić winniśmy, iż komitet stara się, by na r. p. podczas wiosennego jarmarku przyszła do skutku projektowana wystawa koni włościańskich i aby jeszcze w r. b. doprowadzono do skutku projekt założenia w gub. kaliskiej kilku stacyj ogierów ze stada Janowskiego.

Kurjer Warszawski ( z dodatkiem porannym) 1897 nr 276

Jarmark w Kaliszu.
(Korespondencja własna Kurjera Warszawskiego.)
D. 4 -go października.
Tegoroczny jesienny jarmark na konie w Kaliszu wypadł niezbyt pomyślnie, złożyły się na to różne okoliczności, z których najważniejsze święta żydowskie, powstrzymujące wielu kupców zagranicznych od przybycia do Kalisza, a dalej przekonanie, że jesienny jarmark nigdy nie dorówna wiosennemu, który istotnie wcale nie zawodzi. Ale też jarmark wiosenny bywa traktowany przez publiczność i komitet z prawdziwie macierzyńską troskliwością, kiedy jarmark jesienny pozostawia się... własnemu przemysłowi.
Jarmarki są urządzane staraniem magistratu, lecz zarząd miejski nie posiada po temu żadnego funduszu, a tymczasem wiadomo każdemu, że o jarmarkach koniecznie trzeba podawać ogłoszenia, zwłaszcza w dziennikach zagranicznych, bo od tego zależy powodzenie jarmarku, a zarazem korzyść dla miasta. Jakoż prezydent miasta, p. Grąbczewski, zaproponował kilkunastu obywatelom tutejszym, ciągnącym z jarmarków poważne zyski, by w drodze składek zebrali potrzebny na ogłoszenia fundusz, lecz znalazło się zaledwie trzech chętnych a inni wezwanie pominęli, oświadczając, że i tak „będą mieli pełno gości”...
Na dzisiejszy jarmark dostarczono koni około 300 (mniej połowę niż w r. r.); najwięcej przyprowadzili:
Hantower z Warszawy (14), Frejdles z Warszawy (31), Goliński z Kalisza (12), Dzierzbicki z Biernacic (dwie pary ogierów), Rudziewicz z gub. mińskiej (4), Murzynowski z Kalinowy (2), Milke z Chojnego (6 koni, z nich jeden piękny gniady ogier), Stokwisz z Warszawy (17), Chrzanowski z Miechówka (3).
Kupców przybyło bardzo mało i w tem właśnie tkwi całe niedomaganie obecnego jarmarku. Na wiosenny jarmark przyjeżdża zwykle około 40-tu kupców; obecnie zauważyliśmy zaledwie kilkunastu; są między nimi pp.: Banasz z Kępna, Baron z Rawicy, Kaźmirski z Odolanowa itd. Wobec tego i tranzakcje były nieliczne: od Stokwisza nabył Baron trzy skarogniade wałachy za rs. 1,800, p. Karowski klacz od Freidelesa kupił za 220 rs.
Chmielu na jarmark nie dostarczono wcale.  


Gazeta Świąteczna 1897 nr. 860

Kumoter cygański. Pewien gospodarz z gminy Biernacic w powiecie tureckim, guberńji kaliskiéj, zaznajomił się w szynku z cyganami, którzy przebywali z całym taborem na folwarku Bronówku. Przy kieliszku nietylko znajomość, ale i przyjaźń łatwo się zawiązuje. Cyganie zwąchali, że to gospodarz zamożny, więc mu pochlebiali, a po dwóch czy trzech spotkaniach w szynku zaczęli go nazywać przyjacielem i zaprosili w kumy, bo właśnie w taborze miały się odbyć chrzciny. Gospodarz trzymał cyganiątko do chrztu, a cyganie uprzejmie go ugościli. Ojciec ochrzczonego cyganiątka bardzo się z kumotrem zaprzyjaźnił. Po jakimś czasie powiada: „Pożycz mi 30 rubli. Mają mi przysłać pieniądze, ale jakoś długo niewidać, a tu pilno potrzeba". Gospodarz pożyczył, a cygan uraczył go za to gorzałą. Wkrótce potém cyganisko znów prosi o drugie tyle i wyrzeka, że zwlekają z przy słaniem mu pieniędzy. Gospodarz znowu pożyczył, bo jakże kumotrowi odmówić w potrzebie. Tym razem jeszcze suciéj pożyczkę zapijali. Aż tu gospodarz dowiaduje się, że cyganów za jakąś szkodę wypędzają z gminy. Idzie więc upomnieć się o swe pieniądze. Ale dłużnik powiada: „Kochany kumoterku, pieniędzy w téj chwili nie mam; żebyś jednak był pewien, że nie przepadną, zostawię ci drogi zastaw: twojego chrześniaka. Zatrzymaj go, dopóki ci nie zwrócę 60 rubli". Ale gospodarz myśli sobie: Nie dość, żem mu dał tyle pieniędzy, jeszcze mam mieć kłopot z dzieciakiem?-Nie przyjął więc zastawu i do dziś dnia ani kumotra, ani pieniędzy swych nie widział. Drogo bo drogo kosztował go zaszczyt pokumania się z cyganami!

Kurjer Warszawski (dodatek poranny) 1898 nr 250

Ochrona lasów.
Jak już donosiliśmy, w d. 5-ym b. m., w Kaliszu odbyło się pierwsze posiedzenie organizacyjne komitetu gubernjalnego ochrony leśnej. Przewodniczył gubernator, r. t. Daragan, obecni byli pp.: wiceprezes sądu okręgowego, rz. r. st. N. Naumow, wicegubernator Stremouchow, prezes komisji włościańskiej, rz. r. st. Bazia, starszy rewizor leśny Antonikowski i obywatel ziemski, Emil Repphan.
Po odczytaniu okólnika J. E. Głównego Naczelnika kraju, p. gubernator zawiadomił, że na stałych członków komitetu ze strony właścicieli lasów przedstawił pp. Romockiego i Repphana.
Komitet zatwierdził podział gmin pomiędzy naczelników straży ziemskiej, zaś starszy rewizor leśny przedstawił spis lasów, w których w gub. kaliskiej prowadzony jest wyrąb pustoszący. Komitet postanowił przedsięwziąć kroki, celem wstrzymania wyrębu w tych lasach.
Komitet rozesłał do właścicieli lasów okólnik, w którym zawiadamia, że na zasadzie nowego prawa zabrania się: 1) prowadzenia pustoszących cięć lasu, niezgodnych z planem gospodarstwa leśnego;
2) karczowania samowolnego gruntów podleśnych i zmiany ich przeznaczenia; 3) pasania bydła w porębach i zagajnikach, nieistniejących lat co najmniej piętnaście.
Nadzór nad lasami, nieobciążonemi serwitutami leśnemi, ustanowiono, jak następuje:
W pow. tureckim w gminach: Wichertów, Kowale Pańskie, Niewiesz, Pęcherzew, Piekary i Piętno pomocnika leśniczego Borowieckiego; w gminach: Biernacice, Wola Swiniecka, Goszczanów, Grzybki, Wielgoszcz, Lubola, Malanów, Ostrów Wartski, Skotniki, Skarżyn, Strzałków i Tokary naczelnika straży ziemskiej. 


Kurjer Warszawski ( z dodatkiem porannym) 1899 nr 325

Syndykaty rolnicze.
Korespondent nasz z Kalisza pisze d. 22 listopada:
Na otwarcie syndykatu rolniczego ziemian kaliskich przybyło 79 właścicieli ziemskich z gub. kaliskiej, przeważnie z dalszych okolic, przedstawiających 72 udziały storublowe. Posiedzenie zagaił prezes dyrekcji szczegółowej, p. Zygmunt Wyganowski, który zapoznał zebranych w dłuższem przemówieniu z celem i zadaniem nowo powstającej instytucji.
P. Chrzanowski z Jastrzębnik zaproponował ułożyć listę kandydatów w tym celu, aby głosy w tak ważnej, jak wybory do zarządu, sprawie nie rozstrzeliły się zbytecznie; p. W. Wyganowski z Pietrzykowa radził wstrzymać się od wszelkich wyborów, proponując dokonać ich wtedy, gdy sklepy rolnicze (Sieradz i Koło) połączą się z syndykatem; p. Edmund Kurnatowski z Kalwicz wyjaśnił, że kompromis taki jest na teraz niemożebny.
Po dłuższych rozprawach przystąpiono do wyborów, a przedewszystkiem do utworzenia biura prezydjalnego; na przewodniczącego wybrano przez głosowanie p. Józefa Łubieńskiego ze Starzenic, który zaprosił na asesorów pp. Woj. Fijałkowskiego z Opatówka, Feliksa Radońskiego z Kobierzycka, Bolesława Góreckiego z Żelazkowa, a na trzymającego pióro p. Michała Białeckiego z Dębołęki.
W pięknem przemówieniu swojem przewodniczący wyłuszczył doniosłość zawiązującego się stowarzyszenia, wykazał konieczność łączenia się w tem ognisku, które, powołane dla ziemian, powinno oddawać poważne usługi większej własności ziemskiej.
Wybory dały wynik następujący: do zarządu powołano pp.: Feliksa Radońskiego z Kobierzycka, Seweryna Tymienieckiego adw. przys. z Kalisza, Antoniego Kulikowskiego z Piotrowa, Wacława Niemojowskiego z Marchwacza i Władysława Leszczyńskiego z Rychnowa.
Na zastępców do zarządu uproszono pp.: Wojciecha Fijałkowskiego, Feliksa Walewskiego z Żegocina i Stefana Bronikowskiego ze Szczypiorna.
Komisję rewizyjną tworzą pp. Kazimierz hr. Kwilecki z Grodźca, Mieczysław Chrzanowski z Mieczownicy i Wojciech Wyganowski z Pietrzykowa; na zastępców powołano pp.: Artura Dzierzbickiego z Biernacic i Stanisława Radońskiego z Jarantowa.
Nowo utworzony zarząd powołał natychmiast na prezesa p. Wacława Niemojowskiego, a na zastępcę p. Antoniego Kulikowskiego, zebranie zaś ogólne, zgodnie z ustawą, wybrało przez głosowanie na dyrektora p. Seweryna Tymienieckiego, a na zastępcę p. Władysława Leszczyńskiego.
Zebranie ogólne zatwierdziło odczytaną przez p. Tymienieckiego instrukcję, określającą sposób działania zarządu, dyrektora zarządzającego i innych organów, również zatwierdziło budżet wydatków w sumie 4,000 rbl. i upoważniło zarząd do zaciągnięcia w razie potrzeby pożyczki nie wyższej nad 15,000 rbl.

Zebrani, celem upamiętnienia dnia zawiązania stowarzyszenia ziemiańskiego, na wniosek p. Wacława Niemojowskiego, zebrali tytułem dobrowolnej ofiary rbl. 1,000 na wykończenie wewnętrzne gmachu teatralnego w Kaliszu.”  

Gazeta Kaliska 1900 nr. 134

Dom. Biernacice ma do sprzedania Maszynkę parową przenośną, z kotłem stojącym o sile 3 do 4 koni, używaną, do prasy torfowej lub do gliny urabiania.

Gazeta Kaliska 1900 nr. 134

Stajnia Biernacice ma do sprzedania 4 wałachy i 2 klacze czteroletnie, zdatne pod wierzch.

Sport: Tygodnik Ilustrowany 1902 nr 13

Wystawa koni i Jarmark w Kaliszu.
(Sprawozdanie specjalnego delegata).
Ostatni raz już zapewne dążyłem do Kalisza traktem pocztowym, jedynym, jaki nam jeszcze pozostał, aby wkrótce ustąpić miejsca skrzydłom pary, ku uciesze tych, którzy zmuszeni są odwiedzać gród nad Prosną. Urządzanie jarmarków w takiem mieście, jak Kalisz, jest myślą bardzo dobrą, bo granica blizko, o kupców łatwo, miasto duże, ale do powodzenia tych jarmarków brak przedewszystkiem najważniejszych warunków. Pierwszym mianowicie był dotychczas brak odpowiedniego towaru, dla którego warto urządzać jarmarki i zjeżdżać się z najdalszych nawet okolic. O ile bowiem blizkość granicy pruskiej ułatwia przyjazd zagranicznych kupców, o tyle znów ujemnie wpływa na hodowlę okoliczną. Kaliskie nie posiada prawie zupełnie, z małemi wyjątkami, dobrych koni. Krew angielska jest ignorowana, natomiast łatwość nabycia za kordonem reproduktorów zimno-krwistych, lub nieudanych trakenów, oddziaływa zabójczo na stan miejscowej hodowli, wytwarza się bowiem mieszanina typów, powstałych z niewłaściwych i nieudatnych krzyżowań, które w następstwie zniechęcają tylko hodowców, nie posiadających i tak wielkiego do koni zamiłowania. Obchodziłem nieraz stajnie na placu jarmarcznym i napróżno szukałem jakiegokolwiek typu, lub konia wyhodowanego prawidłowo. W takich warunkach jarmarki udawać się nie mogą. Następnie sam plac jarmarczny w porze deszczów odstraszyć może najodważniejszego; przedstawia się bowiem jako jedna wielka topiel, gdzie ani przejść nie można, ani konia spróbować, ani nawet jego wad zewnętrznych, jak pęknięcie kopyta i t. p. dodatki, dojrzeć trudno. Ma być wprawdzie w tym jeszcze roku dany bruk, ale o tem dawno mówią, a bruku jak niema, tak niema.
W stajniach jarmarcznych pomieszczono w tym roku 190 koni, w stajniach hotelowych i prywatnych—80, a poza okólnikiem włościanie dostarczyli do 250 sztuk. Konie były drogie, bo jesienią i zimą, skutkiem nieurodzaju i braku paszy, włościanie wyprzedali, co kto miał, chociażby na skórę, swoje szkapy, aby nie zimować; teraz zaś, gdy rozpoczynają się roboty polne, trzeba kupować i płacić drogo, bo na dobitek, w ostatnich czasach grasowała w okolicy pomiędzy końmi nosacizna i wybito ich sporo, a przytem ajenci kupców pruskich chwytali łakomie wszystkie robocze konie, włościańskie i ziemiańskie, oraz ranżery wierzchowe, które nabywali na eksport do Afryki. Takich to koni nabyli przeszło 150, płacąc od 50 do 120 rbl.
Z ziemiańskich stajen zajęły miejsca w okólniku następujące: pp.: Lisowskiego ze Smardzewa koni 6, Krzyżanowskiego z Garbowa—2, Radoszewskiego z Neru—6, Szaniawskiego z Kiełczewa—6, Dzierzbickiego z Biernacic—12, Szaniawskiego ze Zduńskiej Woli—4, Charłupskiego z Błaszek—12, Jedwabia z Błaszek—7, Zgagacza z Piotrowic—4, Rathla z Olszówki—12, Szamowskiego z Wrzący—6, Kręskiego z Masłowic—6, Łuszczewskiego z Osieka-5, Tarnowskiego z Kluczkowa-4, Kozłowskiego z Cielc—3, Dudkowskiego z Kask—5, Antoniewskiego z Chruszczyc—5, Bronikowskiego z Żychlina—3, Murzynowskiego z Kalinowy— 2, Chrzanowskiego z Garbowa—2, Pieczyńskiej z Czepowa—10, Bronikowskiego ze Szczypiorny—6, Góreckiego z Żelaskowa—5, Garczyńskiego ze Zborowa—1, Maringe'a ze Smoliny —14, Mittelstädta z Tarnówka—10, Brzyski z Goliszewa—2, Kisielnickiego z Radliczyc—3, Doruchowskiego ze Złotnik—5, Przedpełskiego z Jankowa—4, Kaplińskiego z Osieka—2, Magielskiego z Jabłonki—5, Sulimierskiego z Żernik—1, Szczepkowskiego ze Śmiłowa (W. Ks. Pozn.) — 1, Pstrokońskiego z Małkowa—3, Styftera ze Stawiszyna-10, Załuskowskiego z Jasionny—4, Brodowskiego z Psar (W. Ks. Pozn.) —8, Dłużniakiewicza z Gawłowa-2, Repphana ze Zbierska—8.
P. Konopnicki, który naznaczył punkt zborny w Kaliszu w czasie jarmarku dla przyprowadzenia poszukiwanych 500 koni, nic nie znalazł odpowiedniego dla siebie, nabył jedynie od p. Góreckiego wałacha i klacz za 430 rbl., które zaraz odstąpił za 480 rbl. pułkownikowi Langemu. Pomiędzy ziemianami dopełniło się kilkanaście tranzakcji; obcy kupcy nabyli trochę lepszych koni, boć trzeba było coś kupić. P . Szaniawski z Kiełczewa sprzedał 3 starsze konie wierzchowe w cenie po 120 rbl., p. Doruchowski z Małych Złotnik sprzedał ogiera za 450 rbl., p. Zgagacz z Piotrowic sprzedał klacz za 350 rbl., p. Żelislawski z Adamsk sprzedał wałacha za 130 rbl., radca Kożuchowski sprzedał parę klaczy za 120 rbl., p. Mittelstäd z Łuszczewa sprzedał trzy klacze siwe do Prus za 600 rbl., p. Rathel z Olszówki sprzedał kilka koni w cenie od 150 do 250 rbl., wiele zaś tranzakcji dopełniono w restauracjach i numerach hotelowych o których trudno jest wiedzieć. Podałem kilka z nich, aby wykazać ceny jakie trzymały się w czasie jarmarku. Gdyby były konie dobre, szczególniej powozowe, to zbyt ich byłby bardzo łatwy, bo po takie właśnie konie przybyło umyślnie kilku poważnych nabywców.
We wtorek po południu przy kancelarji jarmarcznej odbyło się nagradzanie przedstawionych koni. Nagrody udzielił Główny Zarząd Stadnin i Cesarskie Towarzystwo Wyścigów Konnych w Królestwie Polskiem. Dla ziemian od Głównego Zarządu przeznaczone były medale i listy pochwalne, dla włościan pieniądze.
Za konie wierzchowe otrzymali medale srebrne; pp. Wacław Niemojewski z Marchwacza za 4-let. klacz Lorę i Stanisław Murzynowski za 5-let. klacz Lulę. Medale bronzowe: pp. Wacław Niemojewski za 4 let. klacz Dorę i Bolesław Górecki z Żelazkowa za 5-let. klacz Iskrę i ogiera Prymusa.
Za konie robocze: medale srebrne pp. Bolesław Górecki za 4-let. klacz Bułankę i Zygmunt Doruchowski ze Złotnik za 3-let. klacz Azę.
Bronzowe: pp. Bolesław Górecki za 5-let. klacz Sarnę, Zygmunt Doruchowski za 3-let. klacz Hunterkę i Feliks Radoński z Kobierzycka za 5-let. klacz Złotę.
Listy pochwalne: pp. Bolesław Górecki za klacz Hamelę, Henryk Mittelstädt z Łuszczewa za ogiera Brudnego i klacz Marysię, Włodzimierz Bogdański za ogiera Cezara, Kazimierz Kręski za ogiera Szczerbca, Stanisław Murzynowski za ogiera, Wacław Niomojewski za klacz Korę, Ludomir Karłocki za klacze Iskrę i Strzałę i Wacław Dudkowski z Kask za klacz kasztankę.
Włościanie otrzymali następujące nagrody: za roczne ogierki: Walenty Antoniewski z Chrust 25 rbl., Wojciech Michalski z Porjad 15 rbl. i Marcin Kucza z Biskupic 10 rbl.
Za roczne klaczki: Wilhelm Chimon ze Złotyni 25 rbl., Marcin Trzesala z Kakapina 20 rbl., Tomasz Bachmulec 15 rbl., Adam Olszyna z Biskupic 15 rbl., Michał Szumański z Szulca 10 rbl., Marceli Stawowski z Jastrzębnik 10 rbl. i Jan Witerak z Cienia 5 rbl.
Za starsze ogierki: Marcin Treusowski z Międzyrzewa 30 rbl., Ignacy Charcik z Kamienia 25 rbl., Franciszek Olszyna z Jastrzębnik 20 rbl.
Za starsze klaczki: Walenty Pawlak z Goszczanowa 30 rbl., Balcer Janiak z Chełma 25 rbl., Jakób Gajewski z Goszczanowa 20 rbl., Szymon Chojnacki z Cienia 20 rbl., Michał Grabarek z Kościelnej Wsi 20 rbl., Wawrzeniec Roga z Szulec 15 rbl., Wojciech Mania z Biskupic 15 rbl., Józef Kwieciński z Kamienia 15 rbl. i Józef Wojtas z Biskupic 15 rbl.
Od Cesarskiego Towarzystwa Wyścigów Konnych w Królestwie Polskiem, otrzymali nagrody następujący ziemianie: pp. Bolesław Górecki z Żelazkowa 150 rbl., Wacław Niemojewski z Marchwacza 100 rbl., Henryk Mittelstädt z Łuszczewa 100 rbl., Stanisław Murzynowski z Kalinowa 75 rbl. i Zygmunt Doruchowski ze Złotnik Małych 75 rbl. za wzorową i staranną hodowlę koni.
Sędziowie mieli niełatwe zadanie w przyznawaniu nagród, z tego względu, że brak było kwalifikacji koniom do odznaczenia ich. Najlepiej że wszystkich koni prezentowała się klacz p. Góreckiego, której pod względem budowy nic zarzucić nie można było; nieszczęściem jednak maść bułana obniżała bardzo jej wartość i cenę.
Nieźle prezentował się przychówek p. Rathla z Olszówki, który, będąc bardzo zamiłowanym w hodowli koni, stara się ją pomyślnie rozwinąć.
W ogóle w rozmowie z hodowcami, spotkałem się niejednokrotnie z zarzutami czynionemi reproduktorom krwi angielskiej i zauważyłem wielką niechęć do użycia tej rasy dla poprawy hodowli. To też hodowla ich upada widocznie, bo w takiej ilości zebranych na jarmarku koni, dobrego towaru nie było wcale, natomiast nadzwyczaj chętnie używają tam reproduktorów trakeńskich, dla których nie mają odpowiednich klaczy, a przytem ogiery trakeńskie, które przywożą tam z zagranicy, nie zalecają się wcale przymiotami. Jeśli tak pójdzie dalej, to hodowla w Kaliskiem upadnie.
ST. KOMIEROWSKI.


Gazeta Kaliska 1902 nr. 315

Zwłoki. W lesie majątku Bernacice, w pow. Tureckim, znaleziono zwłoki pisarza sądu gminnego 1 okręgu pow. Tureckiego, Jana Pilniaka, 28 lat licząceg, bez oznak śmierci gwałtownej.


Gazeta Kaliska 1903 nr 18

Ś. p. Aleksandra z Maleszewskich Dzierzbicka, Po długiej i ciężkiej chorobie, opatrzona Ś-temi Sakramentami, zmarła 17 b. m. w Biernacicach, w wieku lat 56. Eksportacja zwłok odbędzie się dnia 20 b. m. t. j. we wtorek z Biernacic do kościoła parafjalnego w Niewieszu; dnia następnego, t. j. w środę odbędzie się nabożeństwo żałobne o godzinie 11 rano, po którem nastąpi złożenie zwłok do grobu rodzinnego na cmentarzu miejscowym. Na smutne te obrzędy pogrążeni w smutku mąż, dzieci i zięciowie zapraszają krewnych przyjaciół i znajomych.


Gazeta Kaliska 1903 nr 22

Dość duży również pożar wybuchł na folwarku Biernacice, w pow. Tureckim, gdzie spłonęła murowana obora p. Artura Dzierzbickiego, ubezpieczona na 2,270 rb.


Start 1906 nr 6

Jarmark w Zduńskiej Woli. Z ziemiańskich koni na jarmarku było dwadzieścia kilka, a więc p. Białecki z Dębołęki — para wałachów gniadych rbl. 600 i ogier gniady rbl. 1,000; p. Kręski z Masłowic—ogier skarogniady Oldenburg rbl. 400; p. Sulimierski.— czwórka gniadych rbl. 1,000; p. Moraczewski z Woźnik—para klaczy Hanowerek rbl. 1,000; p. Dzierzbicki z Biernacic—3 konie; p. Siemiątkowski z Wojsławic — para siwych arabów; p. Siemiątkowski z Męckiej Woli — para pół-arabskiej krwi; p. Glicenstejn z Kusiń — 6 koni, pomiędzy któremi ogier folblut kasztanowaty, Podróżny, urodzony w Pietrzykowie, po ogierze The Bantherer, chowu książąt Lubomirskich, i klaczy Normandce, pochodzącej ze stadniny dóbr Kruszyna, w cenie rbl. 800. — Z handlujących mieli z Łodzi: K. Kozaczewski—9 koni, z nich para kasztanów rbl. 800 i klacz skarogniada angielska rbl. 500; Goldman—12 koni, Feldau—4 konie; Jedwab z Błaszek — 9 koni i parę kuców. — Koni roboczych wybór mały i liche. — Z rasowego bydła zauważyliśmy dwie sztuki p. Czarnowskiego z Prusinowic. —Trzoda była nadzwyczaj droga, gdyż za parę starszych prosiąt płacono rbl. 30 . — Nastrój na jarmarku był ospały i tranzakcji dokonywano niechętnie, ku czemu przyczyniła się w niemałej mierze zadymka śnieżna po krótkotrwałej pogodzie, podczas której zaczęto się ruszać trochę raźniej. Dzięki niepogodzie, p. Patzer z Kik stracił 150 rbl., bo, sprzedawszy klacz za 180 rbl., kładł pieniądze do kieszeni, nie odpinając palta, i w rezultacie miał tylko 30 rbl.

Start 1906 nr 7

Jarmark w Kaliszu. Tradycyjne jarmarki kaliskie na konie należą już dzisiaj do przeszłości. Niepowodzenie zeszłorocznych jarmarków tłomaczono zamknięciem granicy na konie. Dziś, pomimo otwarcia tej granicy, tak podaż, jak i popyt na konie, były bardzo małe. Dostarczyli konie następujący hodowcy i kupcy pp.: Margulies z Łodzi 12, Jedwab z Błaszek—3, Baran z Podzamcza—24, Marenge ze Smoliny — 3, Henryk Rathel z Olszówki—5, w tem para bardzo pięknych jukierów węgierskich i pełnej krwi ogier „Magnat", Kohn z Łodzi-—2, Szamowski 3, Kisielnicki z Radliczyc — 4, Dzierzbicki z Biernacic—2, Jarociński z Kamionacza 3, Korzeniewski z Łodzi—9 . Gorczycki z Góry—5, Charłupski z Sieradza— 5, Grodzicki z Wrzący—3, Lew—11, Repphan ze Zbierska— 4, Chrystowski z Tłokini—1, Mikorski ze Stobna — 2, Zawadzki ze Stawiszyna—1, Zołyński z Kalisza—2, Karłowski z Kościelnej Wsi — 2, Białecki z Dębołęki—4, Murzynowski z Kalinowy—7 i Charłupski z Sieradza — 6 . Oprócz tego włościańskich koni było sto kilkadziesiąt. Poważniejszych tranzakcji na konie doborowe było nadzwyczaj mało, zato handlarze zagraniczni kupili do kopalń około 80 koni włościańskich, w cenie od 50 do 100 rbl. za sztukę. Niechęć do kupna koni więcej luksusowych kupcy zagraniczni tłómaczyli nowem cłem, jakie wprowadziły władze pruskie



Zorza (Przegląd Polski) 1906 nr 10

WYBORY DO DUMY.
W tygodniu ubiegłym i bieżycym w fabrykach w Warszawie i w gub. warszawskiej wyznaczone zostały wybory pełnomocników od robotników. Ogół robotników guberni warszawskiej (prócz Warszawy) w 65 fabrykach stanowi liczbę 29,284 osoby, oraz pól trzecia tysiąca robotników kolejowych. Mieli oni razem wybrać 87-u pełnomocników. Jednakże do wyborów nigdzie nie doszło. W warsztatach kolei Nadwiślańskich i Wiedeńskiej, robotnicy również do wyborów nie przystąpili. W samej Warszawie na 114 fabryk robotnicy wybrali tylko z czterech. (...)
W POWIATACH:
W gub. kaliskiej.
W pow. tureckim, gub. kaliskiej, wybrani zostali na pełnomocników z mniejszej własności do powiatu:
(...) w gm. Goszczanów-Walenty Waliś z Janówka i Tomasz Filipczak z Sulmowa, w gm. Zelgoszcz-Walenty Szewczyk ze Świnic i Andrzej Maciejewski z Chwalborzyc, w gm. Biernacice-Józef Mizera z Czekaja i Walenty Papierkowski z Konopnicy; w gm. Ostrów Warcki Józef Sobczak z Czerniakowa i Andrzej Swierczyński ze Strachowic, w gm. Niewiesz-Antoni Miłosz z Borzewiska i Wawrzyniec Binkowski z Łęgu, w gm. Przytki-Walenty Krakowiak z Proboszczowic i Walenty Kowalczyk z Cielc; w gm. Niemysłów-Władysław Mejer z Siedlątkowa i Michał Piaseczny z Niemysłowa, (...).


Sport Polski 1906 nr 39

Wystawa i sprzedaż koni w Kaliszu do kawalerji odbyły się na placu jarmarcznym przy ulicy Nowej w dniach 24. i 25. września r. b . W tym celu zjechali do Kalisza: komisja remontowa i delegat Główn. Zarz. Stad. Państw., p. Adam Michalski z Warszawy. Za najlepsze konie przeznaczono nagrody w medalach srebrnych i bronzowych, listach pochwalnych, oraz nagrody pieniężne za najlepsze konie włościańskie. W ciągu trzech dni, od poniedziałku do środy, na placu jarmarcznym odbył się zakup koni do kawalerji i artylerji rosyjskiej. Projektowano kupno 116 koni, zakupiono jednakże tylko 80, pomimo że dowóz stosunkowo był znaczny, gdyż dostarczono na plac 295 sztuk, w tej liczbie 47 koni z księztwa Poznańskiego. Z tych jednakże zakupiono z 22 hr. Mielżyńskiego 10 sztuk, z 20 koni p. Brodowskiego z Psar ani jednego, z 5 koni hr. Czapskiego 4 sztuki i z 10 koni p. Żychlińskiego 5 sztuk, czyli razem 19. Z gubernji Kaliskiej komisja remontowa nabyła: od p. Mikorskiego ze Stobna z 4 sztuk 2, od p. Teodora Doruchowskiego z Mycielina z 4—3, od p. Wejla ze Skęczniewa z 4—2, od p. Wyganowskiego z Pietrzykowa z 8—4, od p. Karczewskiego z Cienina wszystkie 3 konie dostarczone, od p. Bogdańskiego ze Szczytnik z 8—1, od p. Kisielnickiego z Radliczyc z 2—1, od p. Romockiego z Kamienia z 4—1, od p. Sulimierskiego z Zernik z 4—1, od p. Zaborowskiego z Chocimia z 12—2, od p. Urbanowskiego z Kuszyna z 3—1, od p. Karśnickiego z Majkowa z 2—1, od p. Siemiątkowskiego z Męckiej Woli i p. Radońskiego z Kobierzycka wszystkie przyprowadzone konie (6 sztuk), od p. Nelkena z Łaszkowa z 2—1, od p. Repphana z Dębego z 8—5, od p. Walewskiego z Rzegocina z3—1, od p.Łubieńskiego ze Starzenic z 6—1, od p. Ciesielskiego z Dąbroszyna z 2—1, od p. Przedpełskiego z Jankowa 1 konia, od p. Schlössera z Opatówka z 3—2, od p. Repphana ze Zbierska z 12—3, od p. Kurnatowskiego z Brudzewa z 6 — 2, od p. Bronikowskiego ze Szczypiorny wszystkie 5 koni, od p. Fiszera z Suliszewic z 5—1, od p. Murzynowskiego z Kalinowy z 5—2, od p. Weigta z Noskowa z 2—1, od p. d'Andrégo z Kalisza 1, od p. Grodzickiego z Równy z 2—1, od p. Dzierzbickiego z Biernacic z 4—2 i od p. Mikorskiego z Rudnik z 4—2. Ogółem sprzedano 80 koni za sumę rbl. 23,525. Gdy weźmiemy pod uwagę, że 15 koni sprzedano we Włocławku, ogólna liczba wyniesie 95. Guberuja Kaliska pod względem dostarczonych koni zajmuje drugie miejsce w Królestwie, najwięcej bowiem sprzedano do remontu w Lublinie. Najwyższą przeciętną cenę (rbl. 375) otrzymał p. Ksawery Mikorski ze Stobna.

Obwieszczenia Publiczne 1920 nr 7

Wydział hipoteczny przy sądzie pokoju w Turku obwieszcza, że na d. 28 kwietnia 1920 r. wyznaczony został termin pierwiastkowej regulacji hipotek dla:
1) osady włościańskiej we wsi Biernacice, pow. Tureckiego, zapisanej w tab. pod Nr 13, przestrzeni 10 mórg 218 pręt. gruntu a należącej do Antoniego-Ryszarda i Stefanji małż. Podczaskich, — i
Osoby interesowane winny w oznaczonym terminie zgłosić swoje prawa w kancelarji hipotecznej w Turku, pod skutkami prekluzji.

Echo Tureckie 1924 nr 4

Z działalności rad gminnych.
Członkowie Rady Gminnej, gminy Biernacice, biorąc pod uwagę niebezpieczeń­stwo, zagrażające domowi polskiemu w Zaborowie, i obawę t. j. przejście w obce i nie­powołane ręce, postanowili polecić urzędo­wi gminnemu, by wydał zlecenia sołtysom na zbiórkę dobrowolnych ofiar, a zebrane fundusze aby przesłano niezwłocznie na ręce p. starosty.

T. G.

Echo Tureckie 1924 nr 8

Komisje Szacunkowe do podatku majątkowego na pow. turecki.
W okręgu wymiarowym pow. tureckie­go będą czynne dwie Komisje Szacunko­we do podatku majątkowego, a mia­nowicie:
Komisja l., obejmująca obszar miasta Turka i gm.: Pęcherzew, Piętno i Skar­żyn.— W skład komisji wchodzą członkowie: (...)
Komisja II., obejmująca obszar miast: Dobry i Uniejowa, oraz gm. Biernacice, Goszczanów, Grzybki, Kościelnica, Kowale Pańskie, Lubola, Malanów, Niewiesz, Niemysłów, Ostrów-Wartski, Piekary, Skotniki, Tokary, Wichertów, Wola-Świniecka i Zelgoszcz. W skład komisji wchodzą CZŁONKOWIE:
1. Rutka Andrzej z wsi i gminy Pieka­ry 2. Moszczyński Józef z Dobry, 3. Szy­mański Bolesław z Uniejowa, 4. Boczek Ignacy z Dobry, 5. Skrzyński Ignacy z Krask gm. Zelgoszcz, 6. Golcz Marjusz z Głaniszewa gm. Grzybki, 7. Zgoda Stanis­ław z Kobylnik gm. Biernacice, 8. Mazur Michał z Grzybek, 9. Czyżo Ignacy z Ost­roska gm. Kościelnica, 10. Jóźwiak Fran­ciszek z Luboli, 11. Szafarz Wojciech z Wielenina gm. Kościelnica 12. Pawiak Jan z Goszczanowa 13. Doniak Józef z Drozdowa gm. Wola-Świniecka, 14. Adamczyk Władysław z Feliksowa gm. Malanów, 15. Zdrojewski Adam z Lipnicy gm. Niewiesz.
Zastępcy członków.
1.Bednarek Stanisław z Piekar 2. Sera­fin Piotr z Klonowa gm. Ostrów Wartski, 3. Płóciennik Jan z Malanowa 4. Olszew­ski Mikołaj z Pęgowa gm. Zelgoszcz, 5. Warych Tomasz z Orzeszkowa gm. Kościelnica 6. Napieraj Piotr z Popowa gm. Niemysłów 7. Kociurski Stanisław z Kik gm. Wola-Świniecka 8. Miniszewski Ignacy z Kozanek Podleśnych gm, Zelgoszcz 9. Szkop Sine z Dobry, Szklarek Wawrzyniec z Ziemięcina gm. Tokary, 11. Opas Mie­czysław z Chorzepinka gm. Zelgoszcz, 12 Ścibior Szczepan z Uniejowa, 13 Gaw­roński Henryk z Uniejowa, 14. Stefankiewicz Bolesław z Uniejowa, 15. Rutecki Jó­zef z Goszczanowa.
Obie powyższe Komisje Szacunkowe urzędować będą w siedzibie Urzędu Skar­bowego podatków i opłat skarbowych w Turku.

Echo Tureckie 1925 nr 6

Ogłoszenia drobne.
Stanisław Modrzejewski rocznik 1900 z gm. Biernacice zagubił książeczkę wojskową, wydaną przez 8 Dyon Samochodowy w Bydgoszczy.

Unieważnia się.

Echo Tureckie 1925 nr 36

Obwieszczenie
W myśl Ustawy z dnia 23-1 1925 r. o nadzorze państwowym nad ogierami i rejest­racji klaczy zarodowych (Dz. U. R. P. Nr. 17 poz. 113) oraz rozporządzenia Ministra rolnictwa i D. P. z dnia 10-VII. 1925 r. o wykonywaniu nadzoru państwowego nad ogierami (Dz. U. R. P. Nr. 73 poz. 511) i rozporządzenia Urzędu Wojewódzkiego z dnia 18 sierpnia r. b. L. R. d. 1196 v|2 po­daję do wiadomości publicznej plan funkcjonowania Wojewódzkiej Komisji Kwalifika­cyjnej dla licencji ogierów na terenie powia­tu tureckiego przyczem zaznaczam, że obo­wiązkowemu przeglądowi podlegają wszyst­kie ogiery w wieku, poczynając od 2 lat ukończonych na wiosnę r. b.
Plan funkcjonowania W. K. K.

Termin przeglądów
Wykaz gmin i miast z których ogiery doprowadzić należy
Dnia
od godz.
w punkcie

6
paźdz. 1925 r.
10 rano
Uniejów
Z gminy Biernacice, Kościelnica, Skotni­ki, Wola Świniecka Zelgoszcz, Niemysłów, Niewiesz, Unie­jów.
7 - X.
10 rano
Turek
m. Turek, m. Dobra gm.Kowale Pańskie, Malanów, Skarżyn, Piętno, Pęcherzew, Wichertów.
14- X.
9 rano
Jeziorsko
Z gm. Ostrów Wartski, Piekary, Tokary Lubola, Goszczanów, Grzybki.

Właścicieli ogierów przestrzega się by
we własnym interesie przedstawiali Komisji ścisłe dane o pochodzeniu ogierów kwalifi­kowanych (rodowody i t. p.). W razie przy­prowadzenia ogierów spisem nie objętych posiadacz winien o tem zawiadomić przewodniczącego.
Wszystkie ogiery winny być doprowadzo­ne na godzinę przed rozpoczęciem przeglą­du, bez uprzęży lub siodeł, jedynie w trenzlach lub uździenicach z powodami (sznura­mi lub rzemieniami czyli łańcuchami).
Po zakończeniu przeglądu, wydane zos­taną dla ogierów zakwalifikowanych świa­dectwa uznania.
Turek, dnia 27 sierpnia 1925 r.
Starosta L. BORYSŁAWSKI.

Echo Tureckie 1925 nr 46

Zmiany personelu w samorządach gminnych.
W tych dniach zostali zwolnieni wójci gmin: Biernacice Galoch, na własną prośbę, Piekary Błaszczyk wskutek choroby, Wola- Świnecka Doniak z powodu nadużyć pienię­żnych. Urządy wójtowskie w tych gminach oddano wobec władz nadzorczych zastęp­com wójtów.
Na wakujące stanowisko sekretarza do gminy Skarżyn został przeniesiony sekretarz gminy Biernacice Ligwiński Jan, do Bier­nacic zaś naznaczono czasowo p. o. sekre­tarza pomocnika sekr. gm. Lubola Florczaka Kazimierza.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1926 nr 3

Starostwo Tureckie,
L. 8162/35.
WYKAZ
wydanych duplikatów zagubionych kart ewidencyjnych w pow. Tureckim za czas od przeglądu do 1-go
października 1925 r.
10. Władysław Dzierzbicki, zam. w Biernacicach., gm. Biernacice, zagubił kartę ewid. Nr. 77745 (niezdatne). Dupl. wystawiono za Nr. 61507/VII.
Turek, dnia 20 października 1925 r.
Starosta (—) podpis.

Echo Tureckie 1926 nr 7

Wybory Wójtów.
Odbyły się w gminach Wichertów dnia 8 i w Biernacicach 11 b.m. wybory wójtów. Na wójta w gm. Wichertów został wybra­ny z pośród 11 przedstawionych kandyda­tów 252 głosami przeciwko 77 p. Władysław Mielcarski pełniący przed kilku laty obo­wiązki wójta. Z pośród podanych kandyda­tów 3 zrzekło się swoich kandydatur wobec czego głosowano tylko na 8 kandydatów.
W gminie Biernacice wybrano wójtem jednogłośnie przez aklamację dotychczaso­wego podwójta p. St. Lichowskiego pełnią­cego tymczasowo obowiązki wójta. Zastęp­cę wójta w Biernacicach wybrano nowego.
Na wyborach, oprócz p. Inspektora Sa­morządowego uczestniczył w gm. Wichertów osobiście p. Starosta Borysławski a w gm. Biernacice Komendant P. P. w Turku p. Folner.


Echo Tureckie 1926 nr 22

Dalsza budowa telefonów w powiecie
W tych dniach nastąpiły dalsze połączenia telefoniczne gmin więcej oddalonych od po­wiatowego miasta, a mianowicie: Piekary, Tokary i Goszczanów. Obecnie jest prowa­dzona linja do gmin Ostrów—Wartski, Grzybki i Niemysłów.
Następnie kolumna budowy sieci telefo­nicznej udaje się za Uniejów, gdzie zapro­wadzi telefony w gminach: Biernacice, Niewiesz, Skotniki i Wola Świnecka, jakoteż na posterunkach policyj­nych a także w niektórych majątkach ziem­skich. Dotychczas połączenie otrzymało 12 urzędów gminnych, kilka posterunków policyjnych, wszystkie magistraty i przytułek w Wichertowie. Za kilka tygodni sieć telefoni­czna powiatowa zostanie ostatecznie ukoń­czona i oddana do użytku publicznego.
T. G.

Echo Tureckie 1926 nr 36

Budowa linji telefonicznej Uniejów—Łódź.
Szerokie rozgałęzienie telefonów w po­wiecie Tureckim, szczególnie dla Uniejowa i okolicy wymaga bezpośredniego połącze­nia telefonicznego z m. Łodzią, gdyż dzi­siejsza komunikacja przez Turek—Koło jest nader utrudnioną tem bardziej, że Uniejów z okolicą, a nawet Turek tak związane są stosunkami handlowymi i władzami wojewódzkiemi z Łodzią, że przeprowadzenie bezpośredniej linji telefonicznej Uniejów— Łódź wydaje się już dziś rzeczą nieodzow­ną, a nawet palącą.
Najwięcej zainteresowani w tej sprawie miejscowi kupcy Uniejowscy oraz ziemiaństwo okoliczne z p. E. Rydygierem z Do­minikowic na czele, zwołali w dn. 25 VI r. b. do Uniejowa pierwsze zebranie abonentów telefonicznych należących do centrali pocz­towo—telefonicznej w Uniejowie, na które zaproszono również p. Inspektora Samorzą­dowego na pow. Turecki T. Glądałę i p. Naczelnika miejscowego Urzędu pocztowo- telegraficznego I. Kameckiego.
Po szczegółowem przeprowadzeniu w tej sprawie dyskusji uznano za konieczne nie­zwłoczne podjęcie starań o urządzenie telefonicznego połączenia Uniejowa z Łodzią przez Wartkowice i Łęczycę.
Ten kierunek a nie inny uznano na razie za najodpowiedniejszym z tego względu, że budowa nowej linji miała być dokonaną tylko od Uniejowa do Wartkowic czyli na przestrzeni 12 kilometrów, od Wartkowic i dalej bowiem linja już istnieje. Niezależnie od powyższego zdecydowano zarazem pro­sić odnośne władze o zezwolenie zaangażowania na koszt abonentów jednego urzędni­ka do obsługi w centrali telefonów, specjalnie poza godzinami urzędowemi t. j. od 12 do 3 pół pół. i od 6 do 9 godz. wie­czorem. Na wydatki tej obsługi a także przyjęcia na siebie części kosztów budowy linji; abonenci w liczbie 26 dobrowolnie się opodatkowali narazie w ogólnej kwocie 950 zł.
Równocześnie wydelegowano pp. T. Glądałę i I. Kameckiego do Warszawy celem przedstawienia powyższej sprawy w Dyrek­cji pocztowo Telegr. i możliwie szybkiego jej zrealizowania.
Po powrocie jednak delegatów z War­szawy i złożeniu przez nich na następnem w dn. 29 lipca r. p. zebraniu sprawozdania, wyświetliło się że Dyrekcja poczt. i Telegrafów w Warszawie pragnie poprzeć bu­dowę linji Uniejów—Łódź, lecz nie przez Wartkowice, a przez Poddębice, co właści­wie jest praktyczniejszem i dogodniejszem załatwieniem sprawy dla całego pow. Tu­reckiego i jeżeli pierwotnie nie domaga się uwzględnienia budowy linji w tym właści­wie kierunku, to jedynie z uwagi, że skie­rowanie linji na Poddębice kosztować bę­dzie znacznie drożej, gdyż budować ją trze­ba od Uniejowa do Aleksandrowa na prze­strzeni 38 kilometr.
Dyrekcja P. i T. w Warszawie przyrzekła rozpocząć budowę niezwłocznie przy zagwa­rantowaniu przez miejscowych abonentów lub Samorządy dostarczenia słupów i pok­rycia pewnych wydatków w ogólnej kwocie około 7000 zł.
Wobec tak pomyślnego wyniku przed­sięwziętych starań, zebrani jednomyślnie uchwalili zrezygnować z poprzedniego, swe­go projektu budowy linji przez Wartkowice i w całej rozciągłości poprzeć projekt D. P. i T. zbudowania takowej przez Poddębice, deklarując jednocześnie podwyższenie pier­wotnie zadeklarowanych sum do 2210 zł. a mianowicie.
1. Bank Spółdzielczy w Uniejowie 50 zł.
2. Bednarek Władysław .... 25 zł.
3. Koziński Józef 40 zł.
4. Magistrat m. Uniejowa ... 100 zł.
5. Syndykat Rolniczy 50 zł.
6. ks. Kanonik Cyranowski . . 50 zł.
7. p. Kamecki Józef 15 zł.
8. p. Lewin Aron 50 zł.
9. p. Matusiak I 30 zł.
10. p. Dr. Bojakowski 25 zł.
11. p. Inż. T. Trzaskowski z Zielenia 25 zł.
12. p. Rydygier S. z Dominikowic 150 zł.
13. p. Skrzyński I. z Krask ... 100 zł.
14. p. Kociorski S. z Kik ... 50 zł.
15. p. Orzechowski A. ze Zbylczyc 150 zł.
16. p. Poręczewski T. ze Świnic . 75 zł.
17. p. Kretkowski z Parsk ... 75 zł.
18. p. Gerlicz W. ze Stemplewa . 150 zł.
19. p. Bosak A. z Czepowa . . 300 zł.
20. p. Cichecki D. z Borku ... 100 zł.
21. Urząd gm. Kościelnica, Niewiesz, Biernacice, Wola—Świń., Skotniki, Zelgoszcz po 
100 zł.—600
2210
O pokrycie reszty brakującej sumy zwró­cono się do Sejmiku pow. w Turku, który również jak i cały powiat niemniej zainte­resowany jest w budowie tej linji.
Z zadeklarowanej sumy 1szą ratę 1041 zł. niezwłocznie z uchwałą abonentów przes­łano główn D. P. i T. w Warszawie. Do ostatecznego zrealizowania omawianej kwe­stii zebrani abonenci powołali komisje z 3 osób w skład której weszli: właściciel mająt­ku Dominikowice p. S. Rydygier, kierow­nik urzędu pocztowo telegr. p. I. Kamecki i inspektor samorządowy na pow. Turecki p. T. Glądała.
Z chwilą uruchomienia mającej być zbu­dowanej linji Uniejów—Poddębice—Łódź, władze miarodajne zapewniły również prze­sunięcie urzędu Poczt.-Telegr. w Uniejowie o jeden stopień wyżej czyli do kateg. IV lit. C., co pociągnie w konsekwencji dodanie jednej siły etatowej na koszt państwa, dla obsługi telefonów w ciągu całego dnia t. j. w tych godzinach jak to ma miejsce obecnie np. w Turku. Z tych też względów zrzeczono się angażowania siły pomocni­czej do obsługi telefonów kosztem abonentów uważając za właściwsze przekazanie tej su­my niezwłocznie na budowę nowej linji, biorąc pod uwagę jeszcze i tę okoliczność, że utrzymanie tej siły w ciągu jednego tyl­ko roku kosztowałoby rocznie do 1700 zł. Gdyby więc w najgorszym razie budowę linji ukończono wiosną 1927 r. to korzyści z takiego obrotu sprawy będą nadzwyczaj pożyteczne.
Sprawa obecnie już jest tak dobrze pos­tawiona, że pozostaje tylko do załatwienia poparcie jej finansowe przez Sejmik w Tur­ku. W dużej mierze istnienie projektowanej linji potrzebne jest także Poddębicom okolicy a nawet i m. Aleksandrów. Możliwe że miasta te skłonne były i powinny ponieść częściowo koszta wzmiankowanej budowy, pożądane więc jest, aby Komisja powołana do realizacji budowy, wyjednała od gm. Poddębice i m. Aleksandrowa pewne kwoty na doprowadzenie budowy do skutku.
Szybka i sprężysta dotychczasowa działal­ność abonentów, a zwłaszcza komisji 3-ch aby tylko nie słabła, a dalsze fundusze nie zawiodły, zasłuży sobie na wdzięczność i uznanie dzisiejszego społeczeństwa, a nawet i przyszłych pokoleń.
A Kaczyński.

Echo Tureckie 1926 nr 39

Zmiany na stanowiskach sekretarzy gminnych.
W obecności p. inspektora samorządu gminnego odbyły się instalacje na nowe miejsca 4 sekretarzy gminnych: 22-go b. m. w gminie Lubola instalowa­no p. Antoniego Kaczyńskiego, sekretarza magistra­tu miasta Uniejowa, który objął stanowisko sekreta­rza gminy Lubola na miejsce p. Jana Pomykalskiego, przeniesionego do gminy Niewiesz 23-go pan Pomykalski przyjął urzędowanie od P. Stanisława Podczaskiego przeniesionego z gm. Niewiesz do Biernacic, 24-go p. Bolesław Porulski oddawał kancelarję urzędu gminnego Biernacice p. Podczaskiemu, a w dniu wczorajszym p. Porzelski został zainstalo­wany w magistracie Uniejowskim.


Echo Tureckie 1926 nr 40

Z życia gmin.
Wybory ławników sądowych.
W ubiegłym miesiącu zostały przeprowa­dzone na zasadzie pisma p. Prezesa Sądu Okręgowego w Kaliszu wybory ławników do Sądu Pokoju w Uniejowie i ich zastę­pców w 7-u gminach należących do tego Sądu. Wybory przeprowadzał p. inspektor samorządu gminnego, które dały wynik następujący:
1) Gmina Biernacice— ławnicy—Mi­chał Żabiński, Walenty Kramarski i zastęp­ca Wojciech Ćzyżo.
2) Gmina Kościelnica—ławnicy—Antoni Galoch, Antoni Zielonka i zastępca Woj­ciech Tomczyk.
3) Gmina Niewiesz—ławnicy—Wincenty Grenda, Adam Lewandowski i zastępca Jan Kawecki.
4) Gmina Piekary—ławnicy—Marcin Ur­bańczyk, Apolinary Urbańczyk i zastępca Józef Tomczak.
5) Gmina Skotniki-ławnicy-Walenty Je­żewski, Stanisław Kałucki i zastępca Le­on Wojterak.
6) Gmina Wola —Świnecka—ławnicy—Józef Furmaniak, Jan Tymieniecki i zastępca Jó­zef Sęczkowski.
7) Gmina Zelgoszcz-ławnicy-Ignacy Grzelakowski, Rafał Wawrzyniak i zastępca Woj­ciech Bereziński.

Od kandydatów wymagano przynależnoś­ci do państwa polskiego ukończonych 25 lat, znajomości języka polskiego, w mowie i piśmie i kwalifikacji moralnych.

Echo Tureckie 1926 nr 47

Dwa Posiedzenia Wydziału Powiatowego w Turku.
Z dnia 31 sierpnia 1926 roku
(...) Ze spraw gminnych rozpatrzono następujące:

Uchylono dla braku uzasadnienia uchwałę rady gminy Goszczanów w sprawie przyłączenia należących obecnie do gm. Tokary wsi Podkowa — Karolina i Olendry Lipicze do gm. Goszczanów: Za­twierdzono uchwały zgromadzenia gm. Biernacice o pobieraniu 2 pr. za przetrzymywa­nie samoistnych podatków gminnych i skła­dki na uiszczenie kosztów kuracyjnych. Za­twierdzono projekt klasyfikacji ziemi w kol. Ostrów—Wartski tejże gminy.


Echo Tureckie 1926 nr 48

Licencja ogierów w powiecie Tureckim.
We wrześniu r. b. odbyła się w powie­cie Tureckim licencja ogierów przez Woje­wódzką Komisją Kwalifikacyjną w następu­jących punktach: w Turku, Uniejowie, Do­brej i we wsi Jeziorsko.
Skład Komisji następujący: przewodniczą­cy inż. Karol Szerląg, kontroler majątków państwowych Województwa Łódzkiego, Ta­deusz Serwatowicz, przedstawiciel C. T. R. sekcji chowu kom. Wiktor Rokicki przedsta­wiciel Centralnego Związku Kółek Rolni­czych i miejscowy powiatowy lekarz weterynaryjny K. Pietrzak.
Doprowadzono z całego powiatu do pun­któw przeglądowych razem 2437 ogierów, w tej liczbie dworskich 83, włościańskich 2344.
Zalicencjonowano dworskich do I kategorji 1., do II-giej—21, do III.—14; włoś­ciańskich do 1 kat.—do II.—16, do III.—163, odrzucono dworskich 57, włościańskich 2165. Pod względem jakości i dobroci materjału hodowlanego męskiego wyróżniają się w tutejszym powiecie następujące gmi­ny: Niemysłów, Wichertów i Piekary. Za­sługują na uwagę ogiery p. I. Karłowskiego z Cielc, p. Temlera z Wilczkowa (pierwsza kategorja), Gorczyckiego z Woli Miłkowskiej, p. Dzierzbickiego z Biernacic i p. Bo­saka z maj. Czepów, w ogierów włościań­skich wyróżniono ogiery p. Józefa Drozda ze wsi Zygmuntówek gm. Malanów, p. Władysława Miłosza z Łęgu Piekarskiego gm. Piekary, p. Józefa Mani ze wsi Szarów gm. Biernacice.
Rasa koni u ziemian przeważa pół krew angielska, typu lekkiego, a u włościan rasa zimnokrwista typu cięższego (pogrubiona). Ponieważ licencja ogierów ma na celu pod­niesienie hodowli koni w kraju, należy łą­czyć klacze tylko z licencjonowanymi ogie­rami stosownie do ustawy z dnia 23 stycz­nia 1925 r. (Dz. U. R. P. Nr 17 poz. 113) o nadzorze państwowym nad ogierami i rejestracji klaczy zarodowych, a odrzucony materjał przez Komisję Przeglądową wałaszyć, jako nienadający się do celów hodow­lanych.
Lek. wet. Pietrzak

Obwieszczenia Publiczne 1926 nr 78


Wydział cywilny sądu okręgowego w Łodzi, na zasadzie art. 1777-3 U. P. C., oraz zgodnie z decyzją z dn. 30 sierpnia 1926 r., zawiadamia, że na skutek podania Wiktorji Izydorczyk, zam. w Łodzi, przy ul. Modrej 6, wdrożone zostało postępowanie, celem uznania Andrzeja Izydorczyka za zmarłego i z mocy art. 1777-8 U. P. C., wzywa tegoż Andrzeja Izydorczyka, męża petentki, a syna Szczepana i Marjanny, z domu Maj, urodzonego w 1878 r., zapisanego do ksiąg stałej ludności gm. Biernacice, wsi Biernacice, pow. tureckiego, ostatnio zamieszkałego w Łodzi, przy ul. Modrej 6, obecnie, po zaciągnięciu w 1914 r. do wojska rosyjskiego, niewiadomego z miejsca pobytu, aby w terminie 6-miesięcznym, od daty opublikowania niniejszego ogłoszenia, stawił się w kancelarji wydziału cywilnego sądu okrę­gowego w Łodzi, przy ul. Stef. Żeromskiego 115, albowiem po tym czasie nastąpi uznanie go za zmarłego. Nadto wydział cywilny sądu okręgowego w Łodzi, wzywa wszystkich, którzy o życiu lub śmierci pomienionego An­drzeja Izydorczyka posiadają wiadomości, aby o znanych sobie faktach za­wiadomili sąd najpóźniej w oznaczonym wyżej terminie cło sprawy Z. 575/26.

Przegląd Leśniczy 1926 maj

Spis wszystkich lasów prywatnych, komunalnych, kościeln. i fundacyjnych w województwie Śląskiem, Poznańskiem, Pomorskiem i Łódzkiem o powierzchni ponad 50 ha według stanu z 1924 r. Zestawił W. Przybylski.
294. Nazwa majątku leśnego: Biernacice, powiat Turek. Właściciel: Władysław Dzierzbicki. Obszar ha: 507, 23.

Echo Tureckie 1927 nr 34

Kredyty na zasiewy rolne
Powiat Turecki uzyskał na zasiewy rolne 80000 złotych kredytu na warunkach ulgo­wych od Państwowego Banku Rolnego ce­lem rozdzielenia tej kwoty pomiędzy drob­nych rolników, którzy ucierpieli wskutek klęsk żywiołowych. Na dwuch posiedzeniach powiatowego komitetu pomocy rolnej przy udziale delegatów rad gminnych postano­wiono udzielić powyższy kredyt pomiędzy zakwalifikowanych przez komitet rolników za pośrednictwem istniejących w powiecie kas gminnych pożyczkowo—oszczędnościo­wych, a mianowicie:
1) Kasie Gminnej Pożyczkowo—Oszczędnościowej w Zelgoszczy łączną kwotę 24.000 zł. dla gmin:
a) gm. Zelgoszcz—8000 zł., b) gm. Wola Świniecka—8000 zł. i c) gm. Skotniki-8000 złotych.
2) Kasie Gminnej Poż. Oszczędnościowej w Niewieszu łączną kwotę 13.000 zł. dla gmin:
a) gm. Niewiesz—3000 zł. b) gm. Kościelnica—5000 zł. i c) gm. Biernacice—5000 zł.
3) Kasie Gminnej Poż. oszczędnościowej w Grzybkach łączną kwotę 6000 zł. dla gmin;
a) gm. Grzybki 3000 zł. b) gm. Niemysłów 3000 zł.
4) Kasie Gminnej Pożyczkowo—Oszczęd­nościowej w Ostrowie—Wartskim łączną kwotę 13000 zł. dla gmin:
a) Ostrów—Wartski—5000 zł., b) gm. Pie­kary—5000 zł. i c) gm. Lubola—3000 zł.
5) Kasie Gminnej Pożyczkowo Oszczęd­nościowej w Pęcherzewie łączną kwotą 9000 zł. dla gmin:
a) gm. Pęcherzew—3000 zł., b; gm. Ma­lanów—3000 zł. c) gm. Piętno—3000 zł.
6) Kasie Gminnej Pożyczkowo—Oszczęd­nościowej w Goszczanowie łączną kwotę 9000 zł. dla gmin:
a) gm. Goszczanów—3000 zł., b) gm.Skarżyn—3000 zł. i c) gm. Tokary—3000 zł. i
7) Kasie Pożyczkowo—Oszczędnościowej w Wichertowie łączną kwotę 6000 zł. dla gmin:
a) gm. Wichertów—3000 zł. i b) gm. Ko­wale Pańskie—3000 zł.
Kasy gminne pośredniczące w udziale kredytu mogą pobrać na swoją korzyść 2 i pół procent za operacje kasowe. Gminy nie posiadające kas nie tylko strącą te procenty, lecz mieszkańcy ich zmuszeni są udawać się do sąsiednich gmin często dość odległych od swoich siedzib, aby otrzymać pieniądze.
Te i tym podobne powody przemawiają bardzo za tem, aby kasy gminne pożycz­kowo oszczędnościowe powstały we wszyst­kich gminach i to w jaknajktótszym czasie gdyż trudności kredytowe w dalszym ciągu istnieją a to z kolei ujemnie się odbija na rolnictwie.
T. Glądała.

Echo Tureckie 1928 nr 10

Budżet gminy Biernacice.
W zeszłym tygodniu 24-11 odbyło się po­siedzenie Rady gminnej na którem uchwalo­no budżet w ogólnej sumie 29 184 zł 04 gr. w tem zwyczajny 14 362 04 gr. i nadzwyczajny na budowę jednej szkoły w gmi­nie 14922 zł. Budżet nadzwyczajny ma być pokryty częściowo z dochodów własnych, a 10,000 zł drogą uzyskanej pożyczki. Na budżet zwyczajny braknie gminie pokrycia przeszło pięć tysięcy złotych. T. G.


Echo Tureckie 1928 nr 10

Z Posiedzenia Wydziału Powiatowego.
Na posiedzeniu odbytem 28-11 r.b. zała­twiono następujące sprawy: (...) Zatwierdzono plan inspekcyj inspektora samorządowego na cały rok bieżący. Roz­dzielono 1650.000 własnych sadzonek sosny dla zalesienia nieużytków jeszcze w bieżą­cym roku w gminach: Biernacice, Kościelnica, Kowale Pańskie, Lubola, Pęcherzew i Tokary. Oprócz tego Wydział zamierza za­kupić pewną ilość sadzonek w Nadleśnictwie lasów państwowych w Uniejowie celem dalszego zalesiania nieużytków w pozo­stałych gminach.(...).

Tomasz Glądała.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1928 nr 12

Ogłoszenie.
Wydział Powiatowy Sejmiku Tureckiego ogłasza, iż na posiedzeniu tegoż Wydziału odbytem d. 17/VII 1928 r. zatwierdził uchwałę zgromadzenia gminnego gm. Biernacice, powiatu tureckiego z dnia 14. VII 1928 r. za Nr. 2 p. 1 o uchwaleniu gminnej kasy pożyczkowo-oszczędnościowej w Biernacicach. Kapitał zakładowy kasy — 2.411 zł. Kasa może zaciągać zobowiązania do 20-to krotnej wysokości kapitału zakładowego i zasobowego.
Uchwała została powzięta na Zgromadzeniu Gminnem na zasadzie Rozporządzenia Prezydenta Rzplitej o organizacji i ustaleniu statutów gminnych kas wiejskich pożyczkowo-oszczędnościowych z dnia 30.XII 1924 r. (Dz. U. R. P. Nr. 118/24 r. poz. 1069 i Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Skarbu z dnia 13 marca 1925 r. o statucie normalnych kas gminnych pożyczkowo-oszczędnościowych (Dz. Ust. R. P. Nr. 35/25 r. poz. 239).
Przewodniczący Wydziału Powiatowego
Starosta Borysławski.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1928 nr 14

WYKAZ STOWARZYSZEŃ I ZWIĄZKÓW, ZAREJESTROWANYCH PRZEZ WOJEWODĘ ŁÓDZKIEGO.
L. p.
12. 6. 1928 L. B. P. 3958 T-wo Ochotniczej Straży Pożarnej w Biernacicach, powiat Turecki.


Echo Tureckie 1928 nr 23

Burza gradowa.

Dnia 23 maja, część gminy Niewiesz i Biernacice nawiedziła burza gradowa, która wyrządziła poważne straty w zasiewach.


Echo Tureckie 1928 nr 30

Uchwalenie kasy gminnej pożyczkowo — oszczędnoś­ciowej w gm. Biernacice.

Zgromadzenie gminy Biernacice po wielu wachaniach, wysłuchawszy wyjaśnień Inspek­tora Samorządowego p. Glądały, uchwaliło na Zgromadzeniu swoim, odbytem dnia 14 b.m. statut normalny dla mającej powstać kasy gminnej pożyczkowo-oszczędnościo­wej w Biernacicach, oraz kapitał zakładowy w sumie 2400 zł. Nowo uchwalona kasa ma niebawem powstać.


Echo Tureckie 1928 nr 37

Podział subsydjum Sejmi­kowego na budowę szkół w powiecie Tureckim.
Na wniosek p. inspektora Szkolnego i Komitetu budowy szkół w powiecie Turec­kim wyłonionego przez Pow. Radę Szkol­ną, Rada Szkolna na posiedzeniu swojem odbytem dnia 31 ub. miesiąca, postanowiła rozdzielić 20000 zł. subsydjum uchwalone przez Sejmik powiatowy na budowę szkół w budżecie na 1928 | 29 rok w następujący sposób:
(...) 19) Niezależnie od tego pozostawiono do dalszej decyzji 1000 zł. na budowę szkół w gminie Biernacice.
O wypłatę powyższych sum przez Powia­tową Kasę Komunalną właściwym organom gminnym, Rada Powiatowa zwróciła się z prośbą do Wydziału Powiatowego dnia 28 lipca r. b.

Echo Tureckie 1928 nr 39

Jeszcze trzy nowe kasy gminne pożyczkowo— oszczędnościowe.

W tych dniach zostaną uruchomione jesz­cze trzy nowe kasy gminne pożyczkowo— oszczędnościowe w gminach Tokary, Biernacice, Piętno. Po powstaniu tych kas za­istnieje w powiecie ogółem 18 kas na ogólną ilość 19 gmin wiejskich. Tylko w gmi­nie Malanów nie będzie kasy. Gminniacy w tej gminie również odczuwają bardzo brak dogodnego i taniego kredytu lecz nie chcą zrozumieć tego, iż w celu założenia nowej kasy trzeba wynaleźć środki na kapitał za­kładowy nie mniejszy niż 2000 zł. bo tak przewidują przepisy. Część gminy na czele z Radą Gminną zgadza się na złożenie tej niezbędnej i stosunkowo małej sumy na kapitał zakładowy, jednakże większość członków zebrania gminnego mniej uświadomio­nych zaprzepaściło dobrą dla nich sprawę, bo głosowało przeciwko uchwaleniu kapita­łu zakładowego.

Echo Tureckie 1928 nr 44

Uruchomienie Kasy gminnej pożyczkowo—oszczędnościowej w gminie Biernacice.
Po zebraniu kapitału zakładowego z wielkimi trudnościami w tej małej gminie w kwocie 2000 złotych i przeprowadzeniu formalności niezbędnych przy założeniu ka­sy gminnej pożyczkowo—oszczędnościowej, została uruchomiona kasa gminna poż.— oszczędnościowa siedemnasta w powiecie.
Kasa w gminie Biernacice była bardzo potrzebna, a dowodem tego ilość zgłoszeń o pożyczki, przekraczająca setkę osób reflektujących na kilkadziesiąt tysięcy złotych.
W dniu otwarcia kasy, które nastąpiło 22-go b. m. przy pomocy i pod kie­rownictwem inspektora samorządowego p. Glądały wydano ogółem 94 pożyczki na sumę 10.800 zł., a mianowicie: 1 pożyczka 500 zł., 15 po 200 zł., 2 po 150 zł., 64 po 100 zł. i 12 po 50 zł. Nie wszystkie jed­nak zgłoszenia zdołano uwzględnić, pozos­tawiając je do następnej kolejki. Narazie rozpożyczono kapitał zakładowy gminy i część kredytu udzielonego przez Państwo­wy Bank Rolny w Warszawie dla poszko­dowanych w roku bieżącym od gradobicia.
W najbliższych dniach zostanie rozpożyczona pozostała jeszcze gotówka po jej podniesieniu około dwóch tysięcy złotych przeznaczona także dla poszkodowanych od gradobicia.
Zarząd Kasy w Biernacicach stanowią, prezes Walenty Kramarski z Felicjanowa, skarbnik p. Tomasz Glinka z Czekaju, oraz członek p. Władysław Miśkiewicz z Felcjanowa. Rachmistrzem powołano sekretarza gminnego p. St. Podczaskiego. Operacje ka­sowe trwały w pierwszym dniu czynności kasy od godziny 9 rano do 2 w nocy.

Obwieszczenia Publiczne 1929 nr 12a

Wpisy do rejestru handlowego.
Do rejestru handlowego, Działu A, sądu okręgowego w Kaliszu wciągnięto następujące firmy pod Nr. Nr.:
dn. 15 października 1928
9745. „Jan Seydlic" — sklep spożywczy i wyroby masarskie we wsi Biernacicie, tejże gminy, powiatu tureckiego. Istnieje od 1928 roku. Właśc. Jan Seydlic, zamieszkały w Biernacicach.

Echo Tureckie 1929 nr 26

Ogłoszenie.
Powiatowa Kasa Chorych w Turku ni­niejszym podaje do wiadomości osóza­interesowanych, iż powiat Turecki zostaje podzielony na nastepujące 4 okręgi Kaso­we:
1) TUREK, 2) UNIEJÓW, 3) DOBRA, CIELCE obejmujące swą działalnością kategorje osób podlegające obowiązkowi ubezpieczenia na wypadek choroby, w myśl art. 3 Ustawy z dnia 19-5-1920 r. (Dz. Ust, R. P. Nr, 44 poz. 272), uprawnione do świad­czeń Kasy, zależnie od miejsca zamieszka­nia, względnie zatrudnienie w oznaczonym dla danego Okręgu Ambulatorium Kasy.
Okręg 2-gi AMBULATORJUM KA­SY CHORYCH w UNIEJOWIE obejmuje: miasto UNIEJÓW i gminy BIERNACICE, KOŚCIELNICA, NIEMYSŁÓW, NIEWIESZ, SKOTNIKI, WOLA-ŚWINECKA i ZELGOSZCZ.
Przyjęcia lekarskie: w poniadziałki, środy i piątki od godz. 10 m. 30 do 11 m. 30.
przyjęcia dentystyczne, codziennie od godz 9-ej do 10-ej rano.
Naświetlanie lampą kwarcową codziennie od godz. 18 za wyjątkiem sobót, AKUSZERKI— SŁAWSKA Bronisława i TYCZYŃSKA Fr. udzielają pomocy położ­nicom na zasadzie przedłożonych dowo­dów z Ambulatorjum Uniejów. BIURO ODDZIAŁU czynne codziennie od godz. 8 do 13 pp.(...).

Echo Tureckie 1929 nr 38

Poświecenie sztandaru i remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Biernacicach.
Straż Pożarna w Biernacicach została za­wiązana i zalegalizowana w r. 1928 w ma­ju, współzałożycielami jej byli; p.p. Stanis­ław Podczaski, St. Lichawski i A. Miśkie-wicz. Staraniem Zarządu w skład którego weszli: R. Eichler, W. Kramarski, G. Fogt, J. Tybura, W. Miśkiewicz, na czele z p. prezesem Władysławem Dzierzbickim i na­czelnikiem Henrykiem Hofmajstrem zdoła­no przy usilnej pracy i dobrych inicjaty­wach dojść w tak krótkim czasie, bo zaledwie w ciągu jednego tylko roku do tak szerokiego rozwoju. Kupiono sikawkę, wybu­dowano ładną remizę i zawdzięczając tutej­szym mieszkankom na czele z W-ną. Panią L. Dzierzbicką oraz szeregu osób oddanych swej straży, zakupiono piękny sztandar, któ­rego poświęcenie odbyło się w niedzielę dnia 18 sierpnia w kościele parafjalnym w Niewieszu. Tegoż dnia o godz. 8 ej rano przed remizą Straży w kol. Biernacice ze­brała się cała drużyna w ilości 25 czynnych oraz delegacje Straży: z Uniejowa, Wiele­nina, Spicimierza, Człop i liczne grono miejscowego społeczeństwa, skąd z orkiestrą Uniejowskiego Związ. Strzeleckiego na czele, wyruszono do kościoła, gdzie po solennem nabożeństwie celebrowanem przez miejscowego proboszcza ks. Ignacego Ratkowskiego przystąpiono do chrztu sztandaru. Ćhrzestnymi rodzicami byli p. p. L. Dzierzbicka, G. Krzymuska, Ekielska, Ap. Dembińska, St. Bednarkówna, Bamberska, Bugajakówna Wojciechowska, Wojtczakowa, Tyburowa, Mizerowa, Czyżówna, oraz panowie Janusz Skrzyński, Krzymuski, St. Sieczko, Moraw­ski, J. Kaszyński, J. Ścibior, Lichawski, Mizera, Miśkiewicz, Fiktus, Chawałkiewicz.— Po mszy św. po ustawieniu oddziałów przed kościołem p. Janusz Skrzyński wręczył sztan­dar prezesowi Straży p. Wł. Dzierzbickiemu ten zaś naczelnikowi H. Hofmajstrowi, któ­ry sztandar powierzył przez Wice-naczeln. Bednarka, chorążemu Perajowi. Następnie zebrane oddziały przedefilowały przed sztandarami i wymaszerowały przy dźwię­kach orkiestry do remizy, gdzie nastąpiło poświęcenie takowej. Po poświęceniu re­mizy i utensylji naczelnik H. Hofmajster powitał rodziców chrzestnych, delegatów i przybyłych gości a w końcowem przemówieniu nawiązując do hasła "W jedności siła" jakie widniało na nowo poświęconym sztandarze życzył Straży, karnej a wytrwałej pracy w szeregach. Na zakończenie wzniesiono okrzyk na cześć Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, Pana Prez. J. Mościckiego i Marszał­ka J. Piłsudskiego.
Prezes Straży p. Wł. Dzierzbicki w ser­decznych słowach podziękował zebranym za współudział, życząc drużynie pomyślnego rozwoju, z pożytkiem dla dobra Państwa i bezpieczeństwa współobywateli.

Wszystkich delegatów i gości Zarząd Stra­ży podejmował obiadem w remizie, gdzie przemawiali: kapelan Straży ks. J. Ratkowski, prezes Straży Ostrowsko - Orzeszkowskiej p. J. Skrzyński, kierownik szkoły pow­szechnej z Uniejowa St. Sieczko, naczelnik Str. Pożarnej Spicimierskiej J. Scibior. Uroczystość wypadła imponująco i wywarła dodatne wrażenie na uczestnikach pobudza­jąc ducha strażackiego i zachęcając do dal­szej pracy na polu podniesienia obrony przeciwpożarowej. —Całość zakończyła się zabawą taneczną. H.


Echo Tureckie 1929 nr 52

Z niwy pożarniczej.
Dzięki staraniom p. Inspektora Łętow­skiego, Straż Pożarna w Turku, otrzymała od Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wza­jemnych, tytułem zasiłku złotych 1500.
Ponadto licząc od końca 1928 roku, po dzień dzisiejszy p. Łętowski wyjednał w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń Wza­jemnych, zasiłki w różnej formie, dla nastę­pujących Straży Pożarnych istniejących na terenie powiatu Tureckiego:
ROK 1929.
Straż w Biernacicach zł. 450 na kupno sik.

Echo Tureckie 1930 nr 38

Z Biernacic
Dnia 15 sierpnia r.b. o godz. 18-ej pp. w Remizie Strażackiej w Biernacicach od­było się zebranie gromad wiejskich wsi:— Felicjanów, Czekaj, Biernacice, Rudunki, Wojciechów, oraz delegatów wsi: Szarów, Kobylniki i Konopnica w ilości około 200 osób, w sprawie ustalenia miejsca pod bu­dowę szkoły powszechnej w gminie Biernacice. Na zebranie, Zgromadzeni zaprosi­li Inspektora Samorządu gminnego p. Ta­deusza Straszyńskiego, mimo to, sprawy ustalenia miejsca pod budowę mającej po­wstać w gminie placówki nie ustalono, po­nieważ delegaci prosili o rozstrzygnięcie tej kwestji przy większym udziale mieszkańców wsi Kobylniki i Konopnica.
Obecni na zebraniu włościanie, zarzucili pytaniami p. Inspektora na temat gospodar­ki państwowej, prawdziwości wyborów Rady Gminnej i Wójta, oraz wyborów do Sej­mu, na co obszernie odpowiadał im p. In­spektor, wypowiadając się o grasującem warcholstwie i zgubnej pracy partyjników i bu­rzycieli dobra w Państwie, o wielkiej pra­cy Marsz. Piłsudskiego, o korzyściach jakie przynieść nam może współpraca z Rządem pod Jego sztandarem, praca zgodna, harmonijna, niewichrząca zgody w kraju, ale cegiełki zgody układająca w jeden wielki gmach,... gmach trwały,... silny, nie budo­wany na chwiejnych zdaniach swych oby­wateli, ale na ich rozumnych niezłomnych czynach.—
Licznie zebrani włościanie podzielili zda­nie p. Inspektora i wyrazili zrozumienie sprawy, poczem wszystkie wioski zgłosiły chęć zaprenumerowania bezpartyjnego Tygodni­
ka Ilustrowanego "Gospodarz Polski", rzu­cającego wiele światła na życie polityczne Państwa, jego stan gospodarczy i materjalny.—
Zgromadzeni rozeszli się, serdecznie że­gnając przedstawiciela władzy powiatowej p. Inspektora Straszyńskiego i wyrażając na­dzieję, że częściej będzie im służył swym uczestnictwem i radami.—
Stanisław Podczaski.

Łowiec Polski 1930 nr 40

J. S. W dniach od 1 września do 10 września 1930 r. odbył się szereg polowań na kuropatwy w Uniejowskiem, pow. Tureckiego i tak:
6) W majątku Biernacice p. Władysława Dzierzbickiego w 6 strzelb zabito 334 kuropatwy. Królował p. Janusz Skrzyński, mając 77 sztuk.
Wszędzie polowano sztrajfami z naganką. Ogólnie kuropatw bardzo dużo. Niektóre słabe rezultaty należy przypisać złej pogodzie lub niefortunnemu poprowadzeniu polowania.
Łącznie w promieniu 10 klm. kw. zabito 2759 kuropatw. Nadmienić należy, że bez wyjątku śmiało możnaby urządzić jeszcze jedną turę i padłoby dosłownie drugie tyle, bez uszczerbku dla zwierzostanu.


Echo Tureckie 1930 nr 53

Ogłoszenie.
Komornik Sądu Powiatowego w TURKU II-go rewiru z siedzibą w Uniejowie, na za­sadzie art. 1030 ust. post. cyw. niniejszym ogłasza, że w dniu 5-go stycznia 1931 r., od godz. 10-ej z rana w majątku Bierna­cice, gm. Biernacice, pow. Tureckiego, na miejscu, sprzedawany będzie w drodze pu­blicznej licytacji majątek ruchomy należący do Władysława Dzierzbickiego, składający się z 2-ch świń (maciory) zaspokojenie pre­tensji Ajzyka Markiewicza.
Podlegający sprzedaży majątek oceniony został na sumę zł. 600 i takowy można obejrzeć na miejscu w dniu licytacji.
Nr. E. 423/30.

Echo Tureckie 1930 nr 53

OGŁOSZENIE.
Komornik Sądu Powiatowego w TURKU, II-go rewiru z siedzibą w Uniejowie, na za­sadzie art. 1030 ust. post. cyw. niniejszem obwieszcza, że w dniu 5 go stycznia 1931 r., od godz. 10-ej z rana, w majątku Bierna­cice, gm. Biernacice, pow. Tureckiego, na miejscu, sprzedawany będzie w drodze pu­blicznej licytacji, majątek ruchomy należą­cy do Władysława Dzierzbickiego składają­cy się z 10-ciu krów i 2-ch jałówek, na zaspokojenie pretensji Ajzyka Markiewicza.
Podlegający sprzedaży majątek oszaco­wany został na zł. 6300 i takowy można obejrzeć na miejscu w dniu licytacji.
Nr. E. 422/30.

Echo Tureckie 1930 nr 53

Ogłoszenie
Komornik Sądu Powiatowego w Turku II-go rewiru z siedzibą w Uniejowie, na za­sadzie art. 1030 ust. post. cyw. niniejszem ogłasza, że w dniu 5-go stycznia 1931 r., od godz. 10-ej z rana, w majątku Bierna­cice, gm. Biernacice, pow. Tureckiego, na miejscu, sprzedawany będzie w drodze pu­blicznej licytacji, majątek ruchomy należą­cy do Władysława Dzierzbickiego, składa­jący się z 9-ciu krów, na zaspokojenie pre­tensji Ajzyka Markiewicza.
Podlegający sprzedaży majątek oceniony został na sumę zł. 5400 i takowy można obejrzeć na miejscu w dniu licytacji. Nr. E. 421/30.


Echo Tureckie 1930 nr 53

Ogłoszenie
Komornik Sądu Powiatowego w Turku II-go rewiru z siedzibą w Uniejowie, na zasadzie art. 1030 ust. post. cyw. niniejszem ogłasza, że w dniu 5-go stycznia 1931 r. od godz. 10-ej z rana, w majątku Bierna­cice, gm. Biernacice, pow. Tureckiego, na miejscu, sprzedawany będzie w drodze pu­blicznej licytacji, majątek ruchomy należący do Władysława Dzierzbickiego, składający się z powozu, karety i 5-ciu źrebaków, na zaspokojenie pretensji Ajzyka Markiewicza.
Podlegający sprzedaży majątek oceniony został na sumę zł. 5300 i takowy można obejrzeć na miejscu w dniu licytacji.
Nr. E. 420/30.

Echo Tureckie 1930 nr 53

Ogłoszenie
Komornik Sądu Powiatowego w Turku II-go rewiru z siedzibą w Uniejowie, na zasadzie art. 1030 ust. post. cyw. niniej­szem ogłasza, że w dniu 5-go stycznia 1931 r. od godz. 10 z rana, w majątku Biernaci­ce gmina Biernacice sprzedawany będzie w drodze publicznej licytacji, majątek rucho­my należący do Władysława Dzierzbickie­go, składający się z pary koni cugowych na zaspokojenie pretensji firmy "Karpaty" w Łodzi.—
Podlegający sprzedaży majątek oceniony został na sumę zł. 1200 i takowy można obejrzeć na miejscu w dniu licytacji.
Nr. E. 313/30.


Echo Tureckie 1931 nr 3

OBWIESZCZENIE.
Komornik Sądu Powiatowego w Turku II-go rewiru z siedzibą w Uniejowie, na za­sadzie art. 1030 ust. post. cyw. niniejszem obwieszcza, że w dniu 6-go lutego 1931 r., od godz. 10-ej zrana w majątku Biernacice na miejscu sprzedawany będzie w dro­dze publicznej licytacji, majątek ruchomy należący do Władysława Dzierzbickiego na miejscu, składający się z 10-ciu krów i 2-ch jałówek na zaspokojenie pretensji Ajzyku Markiewicza.
Podlegający sprzedaży majątek oszaco­wany został na zł. 6300 i takowy można obejrzeć na miejscu w dniu licytacji.
Nr. E. 422 | 30 .

Echo Tureckie 1931 nr 3

OBWIESZCZENIE
Komornik Sądu Powiatowego w Turku II-go rewiru z siedzibą w Uniejowie, na za­sadzie art. 1030 ust. post. cyw. niniejszem obwieszcza, że w dniu 6-go lutego 1931 r., od godz. 10-ej zrana w majątku Biernacice na miejscu, sprzedawany będzie w drodze publicznej licytacji, majątek ruchomy nale­żący do Władysława Dzierzbickiego skła­dający się z 3-ch krów, na zaspokojenie pretensji Ajzyka Markiewicza.
Podlegający sprzedaży majątek oszaco­wany został na zł. 5400 i takowy można obejrzeć na miejscu w dniu licytacji.

Nr. E. 421 | 30

Echo Tureckie 1931 nr 3

Obwieszczenie
Komornik Sądu Powiatowego w Turku II-go rew. z siedzibą w Uniejowie, na zasa­dzie art. 1030 ust. post. cyw. niniejszem ob­wieszcza, że w dniu 6-go lutego 1931 roku od godz. 10-ej zrana w majątku Biernacice na miejscu, sprzedawany będzie w dro­dze publicznej licytacji, majątek ruchomy należący do Władysława Dzierzbickiego składający się z powozu, karety i 5-ciu źre­baków, na zaspokojenie pretensji Ajzyka Markiewicza.
Podlegający sprzedaży majątek oszaco­wany został na zł. 5300 i takowy można obejrzeć na miejscu w dniu licytacji.
Nr. E. 420/80.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1931 nr 7

OBWIESZCZENIE STAROSTY POWIATOWEGO TURECKIEGO
z dnia 16 lutego 1931 roku
o kolejności osób obowiązanych do dostarczenia samochodów i motocykli.
Na podstawie §§4 i 8 Rozp. Min. Spr. Wewnętrznych i Min. Spr. Wojsk. z dnia 29. VII. 1930 r., wydanego w porozumieniu z Ministrami Skarbu i Robót Publicznych o obowiązku dostarczenia jako środków przewozowych na rzecz wojska w czasie pokoju samochodów, motocykli i rowerów (Dz. Ust. R. P. Nr. 58, poz. 470), podaję poniżej do powszechnej wiadomości, celem zapewnienia kolejności i równomierności przy powoływaniu do świadczeń listę kolejności osób powiatu tureckiego, obowiązanych do dostarczenia samochodów i motocykli w roku 1931.
18. Dzierzbicki Władysław, m. zam. i postoju Biernacice, gm. Biernacice, samochód osobowy. Nr. rejestr. 80053;
W ciągu dwóch tygodni od chwili ogłoszenia listy kolejności w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim osoby zainteresowane mogą wnosić do Starostwa powiatowego tureckiego uzasadnione reklamacje, w razie uwzględnienia których poprawiona zostanie odpowiednio lista kolejności, co jednak nie wstrzymuje wejścia w życie tejże listy kolejności z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Za Starostę Powiatowego
(—) Dr. Pajdak
Zastępca Starosty.

Echo Tureckie 1931 nr 22

Komornik Sądu Grodzkiego w Turku II-go rewiru z siedzibą w Uniejowie, na zasadzie art. 1030 ust. post. cyw. niniejszem obwieszcza, że w dniu 22 czerwca 1931 r., o godz. 10 ej zrana w maj. Biernacice na miejscu sprzedawany będzie w drodze pu­blicznej licytacji, majątek ruchomy należący do Władysława Dzierzbickiego z zasto­sowaniem art. 1070 U. P. C. składający się z samochodu marki "Fiat" i 5-ciu krów, na zaspokojenie pretensji Krajowego Towa­rzystwa Melioracyjnego.
Podlegający sprzedaży majątek oszaco­wany został na zł. 12000 gr. 00 i takowy można obejrzeć na miejscu w dniu licytacji.
Nr. E. 75/31.


Obwieszczenia Publiczne 1931 nr 31

Dyrekcja Główna Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w War­szawie, na zasadzie art. 218 i 219 Ustawy Towarzystwa zawiadamia:
I. Okrąg Kaliski.
27. Wierzycieli hipotecznych dóbr Biernacice A. B. C., powiatu tu­reckiego, a mianowicie: 1) Adelę Marjensztraus, 2) L. Gliksmana, 3) Ja­kóba Lajba Lewina, 4) Pessę Lewin, 5) Małkę Rotenberg i 6) Michała Rothapfela;
Warunki licytacyjne dołączone zostały do odnośnych ksiąg hipo­tecznych i mogą być przejrzane w odpowiednich kancelarjach hipotecz­nych lub też w biurze Dyrekcji Głównej Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Warszawie.
Wadjum licytacyjne winno być złożone w gotowiźnie lub w listach zastawnych Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, licząc po cenie ozna­czonej przez Dyrekcję Główną — wraz z bieżącemi kuponami, oraz z upoważnieniem do sprzedaży rzeczonych listów zastawnych.
W razie niedojścia do skutku sprzedaży dla braku licytantów, dru­ga i ostateczna sprzedaż od zniżonego szacunku odbędzie się bez dal­szych nowych zawiadomień, w terminie, jaki Dyrekcja Główna oznaczy i w pismach publicznych raz jeden ogłosi.
W razie niedojścia do skutku drugiej sprzedaży z powodu braku licytantów — dobra te, na zasadzie art. 234 ustawy przechodzą na wła­sność Towarzystwa.

Gdyby w dniu do licytacji wyznaczonym przypadło święto kościel­ne, lub gdyby w dniu tym czynności w sądzie były zawieszone, sprzedaż odbędzie się w dniu następnym w kancelarji tego samego notarjusza.

Obwieszczenia Publiczne 1932 nr 31

Dyrekcja Główna Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w War­szawie, na zasadzie art. 218 i 219 Ustawy Towarzystwa, zawiadamia:
I. Okrąg Kaliski (Sekcja I)

79. Wierzycieli hipotecznych dóbr Biernacice ABC, powiatu tu­reckiego, a mianowicie: 1) Adelę Marjemstraus, 2) L. Gliksmana, 3) Jakóba - Lajba Lewi i 4) Pessy Lewi.


Echo Tureckie 1932 nr 48

Z działalności B.B.W.R.
W dniach 20 i 27 listopada r. b. odbyły się trzy zebrania członków i sympatyków B.B. w miejscowościach Biernacice (20.XI.) Pęczniewie i Jeziorsku (27XI.) Przemawiali p.p. J. Zarębski, J. Majeran, W. Głębowski i M. Cieplak członkowie Prezydjum Ra­dy Powiatowej, oraz M. Bułaszenko naucz. szk. powszechnej w Jeziorsku.
Prelegenci poruszali sprawy gospodarczo polityczne, związane z przeżywanym przez nasze społeczeństwo kryzysem, strajku rol­nego w naszem województwie oraz przysz­łej zmiany konstytucji.
Udział słuchaczy naogół dość znaczny, nastrój dobry. W dyskusji ujawniły się ży­czenia zmniejszenia opłat targowych, podatków samorządowych, cen produktów skartelizowanych i podniesienia cen produktów rolnych, ożywienia akcji propagandowej odczytowo—prasowej.

Echo Sieradzkie 1932 22 sierpień

TUREK
UZBROJENIA PRZECIW POŻAROWE W POW. TURECKIM.
Inspektor ubezpieczeń p. Łętowski, wyjednał w powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń, zasiłki w naturze dla następujących Straży Pożarnych.
(...) Dla Straży Pożarnych w Mikulicach, Niewieszu, Wilamowie po beczce żelaznej dwukołowej.
Dla Straży Pożarnych w Brodni i Jeziorsku po 30 metrów węża tłocznego i 4 metry węża ssącego.
DIa Straży Pożarnych w Biernacicach (...) po 30 metrów węża tłocznego. (...) 

Echo Sieradzkie 1932 4 wrzesień

TUREK.
OKRĘGOWY ZWIĄZEK STRAŻY POŻARNYCH POWIATU
TURECKIEGO.
Staraniem Związku Straży Pożarnych województwa łódzkiego, odbędzie się w miastach i gminach powiatu tureckiego „Tydzień przeciwpożarowy" w czasie od 3 do 10 września 1932 roku. Imprezy i zabawy w czasie „Strażackiego Tygodnia Przeciwpożarowego"' pozwolą na umocnienie bezpieczeństwa pożarowego, walki z klęską pożarów i t. p. Nie o jałmużnę, nie o datki przygodne będziemy się zwracać do społeczeństwa, lecz o spełnienie przez ogół miejscowy obowiązku względem swych bezinteresownych obrońców, pod których opieką pozostaje ich życie i mienie.
W dniu 25 września 1932 roku urządzony zostaje w Turku, Zjazd Okręgowy Straży Pożarnych.
Program Zjazdu następujący: 1) zbiórka drużyn, 2) powitanie komendanta Zjazdu. 3) raport przed władzami związku, 4) wymarsz na msze Św., 5) defilada i przemarsz na ćwiczenia, 6) przerwa obiadowa, 7) zawody konkursowe, 8) zakończenie Zjazdu.
Wyznaczone zostały 3 nagrody. Do zawodów staje 11 straży pożarnych: Turek, Uniejów, Dobra, Świnice, Grzybki, Lubola, Spićmierz, Biernacice, Kobylnik, Szadów, Skarzyn.
Na ostatniem posiedzeniu Zarządu Związku Straży Pożarnych. członek Zarządu p. Sieczko zaznajomił obecnych, z postanowieniami i przebiegiem Zjazdu Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, odbytego w dniu 14 i 15 sierpnia w Warszawie a członkowie pp. Szeląg z Popowa i Wyganowski z Brzegu z bolączkami i potrzebami miejscowych Straży Pożarnych.


Echo Tureckie 1933 nr 13

Z życia B.B.W.R. w powiecie tureckim.
(...) Dnia 5 marca odbyło się doroczne Wal­ne Zebranie Komitetu Gminnego B.B.W.R. w Biernacicach, przy współudziale delegata Rady Powiatowy p. Robakiewicza.
Delegat przedstawił zebranym cel swego przybycia i zaproponował powołanie prezydjum. Na przewodniczącego powołano p. Lichawskiego Stanisława a na sekretarza p. Lipartowskiego Jana.
Sprawozdanie z działalności Komitetu Gminnego wygłosił Viceprezes Lipartowski wypowiadając bardzo treściwie prace Ko­mitetu na terenie Gminy, chęć jednoczenia się na przyszłość ku obronie niedomagań rolników, podkreślając jednocześnie, że tyl­ko wspólne i solidarne wysiłki prowadzą do pożądanych celów.
Sprawozdanie kasowe złożył również p. Lipartowski, poczem udzielono Zarządowi absolutorjum.

Dokonano wybór 4 członków Zarządu Komitetu, do którego weszli: Józef Kozłow­ski, Józef Mania, Stanisław Lipartowski, St. Lipartowski i Z. Kamiński.(...).


Echo Tureckie 1933 nr 14

Pożary na terenie powiatu tureckiego.
W dniu 20 marca r.b. o godz. 10-ej ra­no w kol. i gm. Biernacice, wynikł pożar od ktorego spalił się na szkodę Józefa Ja­neckiego i Bronisławy Brząkałowej wspól­ny dom mieszkalny i obora oraz różne sprzęty domowe na ogólną sumę 1600 zł. W akcji ratowniczej brała udział straż po­żarna z Biernacic.

Pożar powstał wskutek wadliwego stanu komina.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 18

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 17 sierpnia 1933 r. Nr. SA. II. 12/8/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu Tureckiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 14 sierpnia 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) — postanawiam co następuje:
§ 1.
I. Obszar gminy wiejskiej Biernacice dzieli się na gromady:
1. Felicjanów, obejmującą: wieś Felicjanów, wieś Biernacice i kolonję Rudunki.
3. Biernacice, obejmującą: folw. Biernacice, parc. Biernacice I. i wieś Wojciechów.
4. Józefów, obejmującą: wieś Józefów, parc. Biernacice II.
 § 2.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Tureckiemu.

§ 3.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia go w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.

Wojewoda:

w z. (—) A. Potocki

Wicewojewoda.


Obwieszczenia Publiczne 1933 nr 37

DYREKCJA GŁÓWNA TOWARZYSTWA KREDYTOWEGO ZIEMSKIEGO W WARSZAWIE
na zasadzie artykułów 218 i 219 Ustawy Towarzystwa zawiadamia:


1. Okrąg Kaliski.
25. Wierzycieli hipotecznych dóbr BIERNACICE A, B, C, powiatu tureckiego, a mianowicie: 1) Adelę Marjemstraus, 2) L. Gliksmana, 3) Jakóba Lewina, 4) Pessę Lewina, 5) Joela Frenkiela, 6) Fabrykę Chemiczną, dawn. Karl Szarff et Comp. Sp. Akc. w Katowicach.


Echo Tureckie 1933 nr 37

OBWIESZCZENIE.
Komornik Sądu Grodzkiego w Turku, ogłasza, że w dniu 22 września 1933 roku, od godziny 10-ej z rana w dobrach ziem­skich Biernacice, odbędzie się sprzedaż przez licytację publiczną ruchomości, nale­żących do Władysława Dzierżbickiego skła­dających się z karety wybitej jedwabiem i pluszem, na gumowych kołach, ocenionej na sumę złot. 1.000.
Sprzedawane ruchomości można oglądać na miejscu w dniu licytacji, z rana przed rozpoczęciem przetargu.
W. z. Komornika HARTMAN

N. Km. 810/33.


Echo Tureckie 1933 nr 42

OBWIESZCZENIE.
Komornik Sądu Grodzkiego w Turku, ogłasza, że w dniu 8 listopada 1933 roku, od godziny 10-ej z rana w dobrach ziem­skich Biernacice, odbędzie się sprzedaż przez licytację publiczną ruchomości, nale­żących do Władysława Dzierżbickiego skła­dających się z aparatu radjowego 3-ch lam­powego, bibljoteki składającej się z 300 tu tomów ksiąg i 2000 metrów kartofli ocenio­nych na sumę złot. 6.300.
Sprzedawane ruchomości można oglądać na miejscu w dniu licytacji, z rana przed rozpoczęciem przetargu.
Komornik KARKOWSKI

N. Km. 946/33.

Echo Tureckie 1934 nr 28

Uroczystość Święta Morza w Biernacicach.
W dniu 29 czerwca 1934 r. odbyła się w gminie Biernacice zbiórka na rzecz F.O.M., która dała ogólną sumę 18 zł. 59 gr.
Mimo, że w dniu 29 czerwca ze wzglę­du na odpust w Turze pow. łęczyckiego nie wiele osób zdążało na nabożeństwo do parafjalnych kościołów, największą sumę osiągnięto z rewiru szosa Biernacice Unie­jów.
Rozczulającym był moment, kiedy małe dzieci służby folwarcznej z Biernacic zno­siły kwestującym jajka, żeby móc otrzymać znaczek na "Święto Morza" i zdesperowa­ne powracały do domów z wieścią, że ja­jek nie przyjmują.
Matki maleńkich obywateli wyszukiwały ostatnich groszy, by rozpromienić małe twarzycki przyszłych obywateli radością osiągnięcia znaczka, świadczącego o złoże­niu choć groszowej ofiary "Polskiemu Morzu"—
W niedzielę dnia 1 lipca odbyła się majówka urządzona staraniem wójta i sekre­tarza Zarządu gminy Biernacice w lasku J.J.W.W. Państwa Dzierzbickich. Frekwancja mimo b. zmiennej pogody dobra, nastrój miły. Bawiono się ochoczo przy dźwiękach orkiestry strzeleckiej z Uniejowa.
Organizatorzy majówki składają tą drogą podzię­kowanie J.J.W.W.P.P. Dzierzbickim za bezinteresowne udzielenie placu, drzewa do ogrodzenie i zieleni do dekoracji p. Podczaskiej Leokadji, Jankowskiemu Romanowi, Kazimierczakowi Adamowi i Pryziakowi Władysławowi za łaskawą pomoc przy bu­fecie i biletach, oraz wszystkim Organizac­jom z gminy i okolicy za łaskawe liczne przybycie i poparcie imprezy.
KOMITET.

Echo Tureckie 1934 nr 30

WYKAZ IMIENNY
Członków Zarządów Komitetów: powiatowego, wiejskich i gminnych Niesienia Pomocy Ofiarom Powodzi utworzonych w pow. tureckim.
(...) Komitet gminny w Biernacicach.
Przewodniczący — S. Lichowski, wójt gminy. W. przewodniczący — J. Mania podwójt. - Sekretarz i skarbnik — Podczaski, sekretarz Zarz. Gmin. Członkowie: Miśkiewicz, J. Urbańczyk, Wł. Dzierzbicki, K. Krzymuski, R. Ejchler, S. Gajdecki, A. Kaźmierczak, R. Białek, Z Kamiński. W. Piotrowski, J. Markiewicz, W. Czyżo, A. Król. Akcję zbiórkową przeprowadzi 7 sołtysów. (...).

Obwieszczenia Publiczne 1934 nr 38

DYREKCJA GŁÓWNA TOWARZYSTWA KREDYTOWEGO ZIEMSKIEGO
W WARSZAWIE
na zasadzie artykułów 218 i 219 Ustawy Towarzystwa zawiadamia właścicieli i wie­rzycieli hipotecznych niżej wymienionych dóbr:
III. Okrąg Kalisz.
Sekcja II-ga.
23.BIERNACICE A. B. C., powiatu tureckiego: 1) E. Gliksmana, 2) Jakóba Lajb Lewina, 3) Pesę Lewin, 4) Fabrykę Chemiczną, dawniej Carl Scharff et Co, Sp. Akc. w Katowicach, 5) Adelę Marienstraus.

Echo Tureckie 1934 nr 39

Nieostrożny wystrzał.
W dniu 16 września r.b. około godziny 18-ej gajowy lasów majątku Biernacice, gm. Niewiesz, Górka Franciszek pa­trolując las wspólnie ze swym bratem Igna­cym Górką, napotkali polującego kłusow­nika Marcińskiego Antoniego ze wsi Droz­dów gm. Wola—Świniecka, którego w cza­sie pościgu Ignacy Górka postrzelił z floweru przypadkowo w prawe biodro — ale nieszkodliwie.


Łódzki Dziennik Urzędowy 1936 nr 10

OBWIESZCZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 20. IV. 1936 r. L. SA. II. 15/40/35
o sprostowaniu błędów, powstałych przy ogłoszeniu w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim Nr. 28 z dn. 2. XI. 1935 r., poz. 385 obwieszczenia Wojewody Łódzkiego z dn. 31. X. 1935 r. L. SA. II. 15/40/35 o obecnym podziale gmin wiejskich Województwa Łódzkiego
na gromady.
Na podstawie § 5 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 lipca 1928 r. w sprawie dzienników wojewódzkich (Dz. R. P. Nr. 72, poz. 648) zarządzam co następuje:
Obwieszczenie Wojewody Łódzkiego z dnia 31. X. 35 r. L. SA. II. 15/40/35 o obecnym podziale gmin wiejskich Województwa Łódzkiego na gromady (Łódzki Dziennik Wojewódzki Nr. 28 z dnia 2. XI. 35 r., poz. 385) ulega następującym zmianom:
10) XI. Powiat Turecki.
W pkc. 5 — gm. Biernacice: w grom. Józefów, wpisać należy jednostkę „Parcela Biernacice III".
Wojewoda:
(—) Al. Hauke-Nowak.


Echo Tureckie 1936 nr 38

Nr. akt Km. 937/33.
OBWIESZCZENIE.
Komornik Sądu Grodzkiego w Turku Aleksander Downar zamieszkały w Turku, przy ul. 3-go maja 7, na zasadzie art. 602 K. P. C. podaje do publicznej wiadomości, że dnia 23 września 1936 r. o godzinie 10-ej w Biernacicach gm. Biernacice odbędzie się 1-sza licytacja ruchomości, należących do Wł. Dzierzbickiego składających się 30 metrów pszenicy oszacowanych na łączną sumę złot. 630. Ruchomości możne oglądać w dniu licytacji w miejscu i czasie wyżej oznaczonym.

Komornik: A. DOWNAR.

Echo Tureckie 1936 nr 40

Zjazd Straży w Turku.
Już w niedzielę 4 października b. r. Tu­rek będzie gościł u siebie wszystkie Straże Pożarne z powiatu, które wykazać mają swoje wyszkolenie bojowe.
Już odbyły się eliminacje w rejonach, na podstawie których zostały dopuszczone do zawodów powiatowych następujące Straże:
Grupa I: Kobylniki, Świnice Wartskie, Jeziorsko, Milejew, Malanów, Żeronice i Lu­bola.—
Grupa II: Spicmierz, Chorzepin, Wola Tłomakowa, Skarzyn, Niemysłów, Wielenin, Słodków i Czepów Dolny.
Poza konkursem. Zarząd Oddziału Po­wiatowego dopuścił następ. Straże: Ostrow­sko, Niewiesz, Wielanin, Biernacice, Ponia­tów, Pęczniew, Boleszczyn, Szadów Pańs­ki i Tokary.
Najlepiej w wyszkoleniu spisał się rejon Uniejów, gdzie wszystkie Straże weszły do poszczególnych grup.
Nagrody w pierwszej grupie: 1) nagroda P. Premiera Składkowskiego koń dla najlep­szego Naczelnika Straży plus 200 złot. dla Straży i 2) 100 zł. dla Straży. W drugiej grupie: 1) 150 zł. dla Straży i 2) 75 złot. dla Straży. Poza konkursem. 1) 100 złotych i 2) 50 zł.

Echo Tureckie 1937 nr 51

Szczęśliwe pudła
W dniu 7 bm. nad wieczorem w lesie majątku Biernacice rozegrała się oryginal­na scena. Niej. Kośla Józef lat 27, z Czekaja, gm. Orzeszków wracał od narzeczonej ze wsi Światonia, gm. Świnice. W lesie za­trzymał go gajowy Górka, podejrzewający Koślę o kłusownictwo i zaczął go rewido­wać w poszukiwaniu fuzji. Kośla wyrwał się i rzucił się do ucieczki, w pewnym momen­cie odwróciwszy się, strzelił do Górki z brauninga.
Górka odpowiedział 4 strzałami z pisto­letu. Szczęściem dla obydwu, żaden strzał nie był trafny.

Echo Tureckie 1938 nr 26

Z Obozy Zjednoczenia Narodowego w TURKU.
Przewodniczący Okręgu Poznańskiego Obozu Zjednoczenia narodowego poseł dr. Leon Surzyński za aprobatą Szefa Obo­zu gen. St. Skwarczynńkiego mianował przewodniczącym Obwodu Tureckiego p. senatora Tomasza Szymańskiego, który zkolei przedstawił do zatwierdzenia Władzom O.Z.N. skład Prezydium Obwodu Ra­dy Obwodowej i poszczególnych Prezy­diów Obwodu Tureckiego.
Jak się dowiadujemy składy te in ex­tenso zostały przez Władze Obozu zatwier­dzone, wobec czego podajemy je poniżej:
PREZYDIUM
Przewodniczący: Szymański Tomasz, no­tariusz, b. senator, Turek, l' Vice-przewodniczący: Bagiński Bronisław, notariusz, Uniejów, II Vice-przewodniczący Ks Dr Portych Teodor, proboszcz, Grodzisko, III Vice- przewodniczący Kawecki Antoni, burmistrz m. Turku, Sekretarz Czarniawski Jan, nau­czyciel, Żuki pow. Turek Skarbnik Budkie­wicz Kazimierz, pracownik umysłowy, Tu­rek.
RADA OBWODOWA
Poseł Felicjan Sławoj-Skladkowski, War­szawa, Poseł Feliks Karśnicki Warszawa, Cieślak Stanisław, rolnik, Bibianna, Mło­dzianowski Tomasz, ziemianin, Kawęczyn, Czyżo Józef, rolnik, Smólsko, Stefaniak Piotr, rolnik, Strachocice, Grzybowski Ma­teusz, rolnik, Orzeszków, Bętkowski Zy­gmunt, rolnik, Kossew, Bednarek Józef, rol­nik, Lubola, Jędrzejczak Walenty, rolnik, Karnice, Szewczyk Józef, rolnik, Wroniawy, Formański Józef, rolnik, kol. Tomisławice, Kawecki Antoni, burmistrz, Turek, Ks. Dr. Portych Teodor, proboszcz, Grodzisko, Mu­szyński Tomasz, burmistrz, Dobra, Stach Franciszek, dyrektor, Gimnazjum, Turek, Szeffel Roman, przemysłowiec, Turek, Opitz Roman, tkacz, Turek, Orzechowska Krystyna, ziemianka, Zbylczyce, Swierczyński Aleksander, inżynier rolnik, Turek, Szy­mańska Zofia, prezeska Zw. Strzeleckiego Żeńskiego Turek, Ks.Dr. Florczak Józef, prałat, Turek, Bauerowa Weronika, nauczy­cielka, Uniejów, Gębicka Cecylia, gospody­ni wiejska, Strachanów, Łaziński Aleksan­der, nauczyciel, Dobra, Dzierzbicki Włady­sław, ziemianin, Biernacice, Walerych An­toni, rolnik, Tomisławice, Szewczyk Józef, nauczyciel, Przykona, Marczyńska Rozalia, gospodyni wiejska, Jakóbka, Scibior Józef, nauczyciel, Bibianna, Puławski Józef, rol­nik, Strachanów, Bartosik Leonard, rolnik, Zdzenice, Scbior Ignacy, prezes Związku Rzem. Chrze. Turek, Kolska Kazimiera b. ziemianka, Turek.(...).


Echo Tureckie 1939 nr 14

Nr. akt Km. 85/39 r.
OBWIESZCZENIE
Komornik Sądu Grodzkiego w Turku Aleksander Downar mający kancelarję w Turku ul. Kaliska Nr. 34 na podstawie art. 602 k.p.c. podaje do publicznej wiadomo­ści, iż dnia 17 kwietnia 1939 r. o godz 10 w Biernacicach gm. Niewiesz odbędzie się 2-ga licytacja ruchomości, należących do Władysława Dzierzbickiego składających się z jednego fortepianu firmy „Kenrutopf" i jednego samochodu 4-ro cylindrowego firmy "Fiat", oszacowanych na łączną su­mę zł. 650.
Ruchomości można oglądać w dniu li­cytacji w miejscu i czasie wyżej oznaczonym.

Komornik A. Downar.

Echo Tureckie 1939 nr 14

Komitet powiatowy
dla propagandy pożyczki przeciwlo­tniczej przy Komisarzu Powiatowym tejże pożyczki w Turku.
Pan Starosta Wacław Sulkowski jako Komisarz Powiatowy Pożyczki Przeciwlotniczej powołał Komitet Powiatowy w na­stępującym składzie.
1) Ks. Prałat Dr. Florczak, 2) Antoni Kawecki, 3) Kpt. Daniszewski, 4) inż. Kwie­ciński—Nadleśniczy 5) Antoni Walerych (Tomisłowice p-ta Warta), 6) Sieczko J. (Prezes Z. N.P.), 7) Scibior Ignacy (Prezes Zw. Rzem. Chrześć. ), 8) Korab Jan (Naczelnik Urzędu), 9) Zieliński Jerzy (Dyrektor KKO), 10) Grzybowski Czesław (Pre­zes POW), 11) Stach Franciszek (Dyrektor Gimnazjum), 12) Ks. Placek Bronisław (Probosz Chwalborzyce), 13) Rydygier Sylwester (maj. Dominikowice p-ta Uniejów), 14) Mieczysław Kaczorowski), 15) Krzymuski (ziemianin Prezes Zw. Ziemian maj. Bro­nów), 16) Dzierzbicki Władysław (Biernacice p-ta Uniejów), 17) Orzechowski Kazi­mierz (maj. Zbylczyce), 18) Kretkowski An­toni (Parski), 19) Karłowski Jan (Cielce), 20) Łaski (Kom. Pow. PP), 21) Kosieradzki (insp. szkolny).
Komitet powiatowy na zebraniu w dniu 4 bm przystąpił do pracy nad zorganizo­waniem Gminnych Komitetów Poż. Przeciwl powołując na Komisarzy Gminnych nastę­pujące osoby: Turek — p. Kawecki burmistrz; Uniejów p. Sieczko Stan. kier. szkoły, Dobra — p. Kowalski Czesław kier. Kasy Spółdz. Tuliszków — Kochański Władysław kier. szkoły, gm. Dobra — Bednarek Stan. wójt. gm. Dziadowice — Kowalski Stan. wójt, gm. Goszczanów — Pawlak Jan wójt gm. Jeziorsko — Serafin Piotr wójt, gm. Kowale Pańskie — Grzesiek Jan wójt, gm. Niewiesz — Rydygier Sylwester, gm. Orze­szków — Szyller naucz. z Dobrzyska gm. Pęczniew — Bartkiewicz wójt gminy, gm. Przykona — Szewczyk Józef naucz. z Przykony gm. Świnice — Greber Wład. kier. szkoły w Świnicach, gm. Tuliszków — No­waczyk Roman sekretarz gminy, gm. Wła­dysławów — Delong A. kier. szkoły w Kunach, gm Brudzew — Kubiak Kaz. wójt gminy.
Doceniając dorosłość i ważkość prze­prowadzonej akcji oraz konieczności nale­żytego i szybkiego jej przeprowadzenia na­leży przyklasnąć szybkiej i energicznej działalności Komisarza Powiatowego, p. Starosty W. Sujkowskiego i Komitetu Po­wiatowego.

Echo Tureckie 1939 nr 17

Apel Powiatowego Związku Straży Pożarnych powiatu tureckiego został przez straże całkowicie zrozumiany i wykonany, gdyż na poszczególnych konferencjach dru­hów prezesów i Naczelników ustalono już subskrybowaną lub przystąpienie do na­tychmiastowej subskrypcji, w wysokości:
OSP Kuny, Turek i Uniejów po 200 zł. OSP Chylin, Cielce, Czepów, Dobra, Go­szczanów, Grodzisko, Jeziorsko, Malanów, Ostrowsko, Piekary, Świnice i Wielenin po 100 zł., OSP Brudzew, Słodków, Wyszyna po 60 zł., OSP Biernacice, Brzeg, Grzybki, Krwony, Kuczki, Kotwasice, Lipnica, Niemysłów, Przykona, Spićmierz, Szadów Pań­ski, Tuliszków i Władysławów po 40 zł.
OSP Brodnia, Cisew, Bąbrowica, Kalino­wa, Kobylniki, Kowale Pańskie, Lubola, Mikulice, Milejów, Niewiesz, Ogorzelczyn, Orzeszków, Pęczniew, Różniatów, Sendów, Siedlątków, Skarżyn, Skęczniew, Socha, Tokary, Wietchinin, Księża Wólka, Zabo­rów i Żaronice po 20 zł. Razem Zarządy Straży subskrybowały z kas strażackich 2980 zł. Brak jeszcze danych od 38 stra­ży, które napewno będą pożyczkę sub­skrybowały.
Oprócz pożyczki złożono ofiary na FON OSP, Dobra 20 zł, OSP Milejów 50 zł. (Pożyczka Narodowa) OSP Lubola i Śpićmierz po 10 zł.
Na wszystkich konferencjach zapadła uchwała, aby w czasie subskrybowania po­życzki wszystkie imprezy były urządzane wyłącznie na ten cel.

Echo Tureckie 1939 nr 22

Na Dozbrojenie Lotnictwa złożyli.
Gminna Kasa P.O. w Niewieszu 3 obli­gacje PN na 300 zł. z kuponami.
Smigielski Józef z Lipnicy 5 zł.
Walczak Feliks z Lipnicy 5 zł.
Jabłoński Bronisław weksel na 100 rubli.
Płeszaj Walenty z Dominikowic 5 zł.
Gromada Bronów 58.50 zł.
Świderski Bronisław z Bronowa 1/2 ru­bla srebn. 1/2 marki sreb. marki sreb.
Piotrowski Wincenty z Bronowa 1 koro­nę srebn.
Śmigielski Stefan z Lipnicy 5 zł.
Szkoła Karnice 5,90 zł.
Pełczyński Stanisław z Niewiesza 14 monet sreb. po 20 kop. 9 monet sreb. po 15 kop. 7 monet sreb. po 10 kop. 12 monet sreb. po 1 krajca.
Bodlak Wincenty z Konopnicy 1,50 zł.
Galach Antoni z Niewiesza 1 rubel sreb.
Dwornicki Andrzej z Wojciechowa 1 1/2 rubla sreb. i 11 monet sreb. po 20 kop.
Pańczyk Józef z Wojciechowa 1 monetę sreb. 10 kop. i monetę sreb. 15 kop. 2 monety reb. po 1/2 rubla i 1 sreb. markę
Pańczyk Czesław z Wojciechowa 2 1/2 rubla sreb. i 2 monety sreb. po 10 kop.
Zych Józef z Szarowa 5 zł.
Nikołaj Adolf z Leśna 2 zł.
Dąbrowski Wacław z Wilczkowa 5 zł.
Szwandt Florentyna z Pauliny 5 zł.
Hałupnik Józef z Dominikowic 5 zł.
Zagłoba Józef z Dominikowic 2 zł.
Szymański Józef z Dominikowic 2 zł.
Tomczyk Andrzej z Polesia 2 zł.
Andrzejczak Walenty z Polesia 1 zł.
Łukasik Władysław z Lipnicy 2 zł.
Gromada Biernacice 24 zł.
Wojtasik Edward Ułany 4 zł. i kupkę torfu wart. 8 zł.
Paprocki Stefan z Niewiesza 2 zł.
Król Kazimierz Kmdt. Z.S. Pododdz. Ewelinów zebrane przez niego ofiary 4.60 zł.
Skoweranda Andrzej i inni z Borzewiska 6 zł.
Jarszkiewicz Stefan z Borzewiska 2 zł.
Szkopik Antoni z Sempułek 2 zł.
Jaszczur Anna z Niewiesza 10 zł.
Szafarz Wojciech z Lipnicy 5 zł.


Dziennik Łódzki 1946 nr 100

Brązowy skarb
sprzed 3.000 lat dwukrotnie skradziony przez Niemców.
Kto widział zabytki wywiezione z Łódzkiego Muzeum?
W Biernacicach w pow. tureckim znaleziono w roku 1900 skarb naczyń brązowych. W lesie, na wydmie piaszczystej, położonej na północny wschód od dworu w Biernacicach, w odległości około 1500 m. od niego, w czasie kopania pieńków natrafiono na głębokości 1 metra na duże naczynie brązowe bogato zdobione. Wewnątrz tego naczynia znaleziono 8 czarek brązowych, również zdobionych, a całe wiadro było nakryte dużą brązową misą. Nad naczyniami znajdowały się kamienie. Kształt i wielkość tego bruku czy też obstawy nie są znane.
Różne też były losy tych naczyń: 3 czarki brązowe, znajdujące się do 1914 roku we dworze w Biernacicach zostały przez właściciela ofiarowane oficerom niemieckim, stacjonującym tam w czasie wojny światowej (1914 — 1917) i zostały przez nich zabrane do Niemiec; 3 czarki (bez cech) znajdowały się w muzeum w Łowiczu i uległy zniszczeniu podczas spalenia się muzeum we wrześniu 1939 roku; 2 czarki z uchami ofiarowane przez p. Tarczyjskiego z Łowicza p. Władysławowi Kasińskiemu złożone przezeń w r. 1935 w Miejskim Muzeum Etnograficznym w Oddziale Prehistorycznym w Łodzi, zostały wywiezione przez Niemców wraz z innymi cenniejszymi zbiorami w r. 1943. Wielkie ozdobne naczynie brązowe do roku 1940 znajdowało się w posiadaniu p. Dzierzbickiego i służyła jako wazon, w którym wstawiona była donica z palmą. Mimo, że kilkakrotnie właścicielowi tłumaczono, jaką wartość naukową ma ten przedmiot, mimo próśb poprzedniego kierownika Miejskiego Muzeum Etnograficznego o ofiarowanie go tej instytucji, mimo propozycji wykupu tego naczynia, p. Dzierzbicki trzymał „wazon" w cieplarni w wilgoci, przez co zaczęła się wkradać złośliwa patyna. Wreszcie Niemcy sprowadzili to naczynie do Muzeum w lecie 1940 roku, po czym 10. 8. 1943 roku „ewakuowali" je do Niemiec.
Misa służąca jako pokrywa w tym skarbie, znajdowała się do wojny światowej w posiadaniu włościanina Pietrzykowskiego, który znalazł ten skarb (obywatel Pietrzykowski mieszkał do wojny we wsi Kamień w powiecie kaliskim). Jakie były losy tej misy, niewiadomo dokładnie, podobno w czasie wojny światowej została wywieziona do Niemiec. W ten sposób cały ten skarb został przez Niemców wywieziony, a częściowo zniszczony w czasie wojen.
O trzech czarkach, wywiezionych przez pruskich oficerów z Biernacic nic nie wiemy.
Wiadro-cysta miało 34 cm. wysokości zrobione było z 4-ch cienkich blach brązowych. Ponieważ w owych czasach nie znano ani lutowania ani spawania, blachy były z sobą spojone bardzo ściśle nitami, które starannie rozklepywano, a dno ze ściankami połączone było zagięciami zakładką. To prymitywne spojenie było wykonane tak dokładnie, że naczynie nie przepuszczało wody. Naczynie było bogato zdobione szeregami guzków, wytłaczanych od spodu. — Cennym motywem był rysunek, wyobrażający tarczę słoneczną w postaci koła szprychowego w ruchu, z guzkiem wypukłym w środku. Z obu stron koła widoczne były zwrócone ku sobie dziobami głowy ptaków z długimi szyjami. Ornament na tym naczyniu poza wartością artystyczną ma jeszcze inne znaczenie. Mówi nam mianowicie o wierzeniach religijnych, panujących na terenie południowej Europy i o przenikaniu tych wierzeń z południa do Europy środkowej. Prócz tarczy słonecznej wyobrażone ptaki (być może łabędzie) występują często przy tarczach słonecznych i przy drzewie życia w zdobnictwie ludowym, a ponadto w legendach; związane były niewątpliwie z kultem słonecznym. W greckiej mitologii narodzinom Apolla towarzyszy łabędzi śpiew, a wóz jego jest ciągniony przez łabędzie. Podobne wiadra znaleziono też na Węgrzech i w Bawarii. Czarki i czerpaki były bardzo bogato zdobione tą samą techniką co i cysta — rzędami guzków, brak w nich tylko rysunków figuralnych. Znamy takie z Rzeżuszni w powiecie miechowskim, z miejscowości Słupy w pow. nieszawskim i z Rekowa w pow. puckim.
Naczyń tego typu, co naczynia z Biernacic, znaleziono kilka na terenie Europy. Wykonywano je w górnej Italii, skąd rozchodziły się drogą handlu po całej Europie (sięgają aż do Finlandii). Na terenie Czech występują z przedmiotami typowymi dla prasłowiańskiej kultury łużyckiej IV-go okresu epoki brązu (1100 — 900 przed Chr.). Nigdzie jednak nie znaleziono takiej dużej ilości naczyń importowanych razem, bo aż 10 okazów i to reprezentujących trzy różne typy.
Zwracamy się z gorącym apelem do Polaków, wracających z Niemiec o dopomożenie nam w tej sprawie. Może ktoś słyszał coś o zabytkach wywiezionych przez Niemców z Łódzkiego Muzeum, a może ktoś widział te przedmioty. Dyrekcja Miejskiego Muzeum Prehistorycznego w Łodzi (Plac Wolności 14) będzie wdzięczna za wszelkie informacje, gdyż najpiękniejsze przedmioty z jego zbiorów zostały wywiezione (nie tylko z Biernacic) i dotąd nie powróciły, ani też nie ma o nich żadnych konkretnych wiadomości.
Halina Anna Koszańska
Kustosz Miejskiego Muzeum

Prehistorycznego.

Echo Tureckie 1947 nr 15

Ogłoszenie
Urząd Wodno-Melioracyjny w Turku rozpoczął z dniem 1.4.47 r. roboty melioracyjne, których koszt pokryty zostanie z sum subwen­cji przyznanej na ten cel tut Urzędowi przez Wydział Powiatowy w Turku.
W związku z powyższym komunikuję, iż wszyscy bezrobotni mia­sta i okolic Turku, bez względu na płeć, mogą zgłaszać się do pracy. Rozpoczęcie pracy winno nastąpić w pierwszych dniach kwietnia, gdyż w przeciwnym razie, pracujący traci w miesiącu kwietniu karty żywnościowe I kat.
Jednocześnie nadmieniam, że dzięki rządowi zostaną na terenie tut. powiatu rozpoczęte roboty melioracyjne w następujących miej­scowościach:
1) obwałowanie rzeki Warty w miejscowości Skęczniew gm. Dobra, z dniem 10.4.47 r. 2) drenowanie gruntów spół­ki wodnej Turek—Poduchowne, z dniem 10.4.47 r., 3) drenowanie gruntów wsi Piętno—Wielopole, z dniem 15.4.47 r., oraz drenowa­nie gruntów rozparcelowanych majątków: Czepów, Biernacice i Krępa, z dniem 15 sierpnia br. wszyscy pragnący otrzymać pracę przy wyżej wymienionych robotach, winni zgłaszać się do tut. urzędu do rejestracji, względnie do kierowników poszczególnych robót na miejscu pracy.
Bartosik Franciszek
Kierownik Urzędu Wodno-Melior.

w Turku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz