-->

niedziela, 5 maja 2013

Apolonia

Słownik Geograficzny:  
Apolonia,  kol., pow. łaski, gm. Wodzierady, par. Mikołajewice, ma 7 dm., 56 mk., 162 mr.

Spis 1925:
Apolonja, wś, pow. łaski, gm. Wodzierady. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 8. Ludność ogółem: 67. Mężczyzn 30, kobiet 37. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 50, ewangelickiego 17. Podało narodowość: polską 67.

Wikipedia:
Apolonia-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łaskim, w gminie Wodzierady. Miejscowość położona jest na Wysoczyźnie Łaskiej. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.

1992 r.
 
Akta notariusza Celestyna Stokowskiego z Szadku z roku 1847. (Archiwum Państwowe w Łodzi oddział w Sieradzu, sygn. 50/1, akt nr. 24)

W 1847 roku przed Rejentem Kancelarji Okręgu Szadkowskiego stawili się dziedzice dóbr Wodzierad Aleksandra z Bajerów Parczewska wraz z mężem Hippolitem Parczewskim. Aleksandra w terytorium dóbr Wodzierady założyła nową kolonię pod nazwą Appolonia. W roku 1846 Łukasz Chmieliński ziemiomierca Królestwa przysięgły i patentowany pomierzył grunta przeznaczone dla kolonistów (mapa została przekopiowana z mapy Fryderyka Frösewitt z 1845 roku). Każdy z nich otrzymał dział ziemi za który należało wpłacić kwotę wkupnego a po uiszczeniu tegoż należało również wnieść opłatę za czynsz.
Kontrakt wieczysto dzierżawny zawarła dziedziczka z włościanami, których imiona i nazwiska były nastepujące: Mikołaj Łuczak, Łukasz Sobczak, Paweł Łukasiak, Jacenty Darmos, Paweł Stańczak, Marcin Kowalczyk, Izydor Brykowski, Sobestyan Brykowski, Jan Sammer, Bogumił Cep vel Flegel, Kazimierz Woytaszczyk, Paweł Śpiewak.
Po wystawieniu budynków mieszkalnych i opłacenia kwoty wkupnego przez wszystkich okupników dziedziczka zgodziła się aby kontrakt ten został wniesiony do Księgi Wieczystej dóbr Wodzierady.  

Tydzień Piotrkowski 1890 nr. 18

Skarb. Włościanin wsi Apolonija w pow. łaskim, Wojciech Strojek w dole kartoflanym znalazł 9 funtów monety dawnej i kawałków srebra.

Dziennik Łódzki 1890 nr. 80

Skarb. Z Mikołajewic, w pow. łaskim, piszą do "Słowa", że gospodarz rolny Wojciech Strojek, zamieszkały  w miejscowości zwanej Apolonia, zawadził przypadkiem w dole od kartofli o naczynie gliniane, w którym znalazł się zbiór starych srebrnych monet i drobnych kawałków srebra. Monety w większej części są czeskie i węgierskie. Niektóre z nich noszą napis: "Venceslaus Rex a. 1317". Węgierskich najwięcej było z napisem: "Andreas Rex" i "Stephanus Rex". Cały ten zbiór, ważący 9 funtów, zabrał urząd gminy Wodzirady, do którego należy Apolonia, do przesłania do instytutu archeologicznego w Petersburgu.

Obwieszczenia Publiczne 1924 nr 18a

Wpisy do rejestru handlowego.
Do rejestru handlowego, Działu A, sądu okręgowego w Łodzi wpi­sano następujące firmy pod Nr Nr:
6668 „Adolf Zommer". Wiatrak. Firma istnieje od d. 1 stycznia 1922 r. Wieś Apolonja, gm. Wodzierady. Właśc. Adolf Zommer, zam.— tamże.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1927 nr 21

WYKAZ
unieważnionych i wydanych odpisów kart ewidencyjnych w kwartale II. 1927 r. przez Starostwo
w Łasku.
5. Nr. karty ewidencyjnej 561-IV, wyst. dnia 18. 7. 1924 r. Żommer Matyldzie, zam. we wsi Apolonja, gm. Wodzierady. — Duplikat wyst. dnia 31. 5. 1927 r.
Kierownik Starostwa w z. (—) Buliński, referent.

Obwieszczenia Publiczne 1930 nr 9

Wydział hipoteczny w Łasku obwieszcza, że na dzień 2 maja 1930 rano wyznaczony został termin pierwiastkowych regulacyj hipotek dla:
3) osady włościańskiej we wsi Apolonja, gminy Wodzierady, zapisanej do tab. likw. tejże wsi pod Nr. 6, o obszarze 8 ha 9561 mtr. kw., mającej stanowić własność Franciszka Kowalczyka,

Osoby zainteresowane winny zgłosić się w oznaczonym terminie z prawami swojemi. pod skutkami prekluzji.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 20

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 28 września 1933 r. L. SA. II. 12/13/33.
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu łaskiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinij rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 15 września 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23 marca 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
XV. Obszar gminy wiejskiej Wodzierady dzieli się na gromady:
9. Nowy-Świat, obejmującą: wieś Apolonję, wieś Nowy-Świat.

§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Łaskiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
(—) Hauke-Nowak



Wojewoda.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz