-->

poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Zygmuntów

Spis 1925:
Zygmuntów, kol., pow. sieradzki, gm. Klonowa. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 15. Ludność ogółem: 111. Mężczyzn 55, kobiet 56. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 111. Podało narodowość: polską 111.

Wikipedia:
Zygmuntów-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie wieruszowskim, w gminie Lututów. Do 2007 r. wieś wchodziła w skład sołectwa Niemojew, obecnie Jeżopole. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa sieradzkiego.

1992 r.

Goniec Sieradzki 1930 nr 43 

Nadesłane.
(a) W numerza 31 „Gońca Sieradzkiego” z dnia 7. II. 30. bm. była zamieszczona lustracja Straży owieczkowskiej przez instruktora pożarnictwa p. Popiela.
Czy owo symulowanie pożaru wypadło tak nadspodziewanie i imponująco niechaj ocenią czytelnicy.
W dniu 9 bm. podnaczelnik Straży Owieczkowskiej p. Wdowik przywiózł p. Popiela z Klonowej. Czy był tam okazyjnie i p. instruktora przywiózł w to nie wchodzimy; dość że między 22 a 23 godziną Owieczki zostały zbudzone trąbką alarmową i dała się widzieć łuna spowodowana spaleniem wozu słomy, składającego się z 3 śrutów słomy które p. Wdowik ofiarował chyba dla pochwały i odznaczenia.
A strażacy?
Do miejsca alarmowego zbiórki przybyło ich... 7!
Jak funkcjonuje straż owieczkowska niech świadczy fakt pożaru we wsi Zygmuntów, oddalonej od Owieczek niespełna 2 km.
Spłonęła prawie cała zagroda z wyjątkiem domu mieszkalnego. A straż owieczkowska ... spała!
Pożar ten miał miejsce po odbytym alarmie tylko pięć dni później bo z 8-go na 9-go bm. p. Wdowik upojony dymami pochwalnemi zasnął na słomianych laurach pochwały dziennika. A przecież mogła być u pożaru Straż Unikowska, oddalona od miejsca pożaru o całe 8 km; przybyła na czas, nie było tylko . . . odznaczonej straży rejonu Klonowskiego a wielka szkoda.
Obecni.

Goniec Sieradzki 1930 nr 51

Nadesłane.
Krytykująca i lekceważąca korespondencja jaka została umieszczona w Nr. 43 Gońca Sieradzkiego podpisana słowem „Obecni" dotycząca alarmu Straży Pożarnej w Owieczkach, Klonowskiego rejonu, wypadła wbrew oczekiwaniu malkontentów, widocznie lubiących spokój, a przeciwników alarmów straż. korzystnie dla tej straży i jej naczelnika Wdowika, o czem zaświadczą fakty a mianowicie:
1) Słoma w ilości 3 wiązek jak powiedziano w korespondencji, musiała się spalić najdłużej licząc w ciągu 10 minut, więc jeżeli na miejsce pożaru przybyło 7-mu Strażaków w tak krótkim czasie, to fakt ten świadczy o bardzo dobrej sprawności tej straży;
2) 7-miu strażaków jest to dostateczna wypadkowa kolumna, która pierwsza przybywa do bliskiego pożaru; w powyższych wiadomościach widocznie „Obecni", słabo się orjentują.
Należy się więc Straży tej i jej naczelnikowi pełne uznanie na które w zupełności zasługuje.
Należy się więc Straży tej i jej naczelnikowi pełne uznanie na które w zupełności zasługuje.
Inaczej przedstawia się sprawa pożaru we wsi Zygmuntów o którym „Obecni" piszą; należy to zapisać na niekorzyść Straży w Owieczkach; jednakże należałoby zbadać bliżej przyczynę dlaczego Straż ta tak mocno „spała".
W tej sprawie zostanie przeprowadzone dochodzenie.
Naczelnik Okręgu Straży Pożarnej pow. Sieradzkiego.
R. Cielecki.
 
 
 Ziemia Sieradzka 1930 luty

W nocy z dnia 8 na 9 lutego 1930 roku o godzinie 2-ej wybuchł pożar w zabudowaniach gospodarza Józefa Wójcika, zamieszkałego we wsi Zygmuntów, gminy Klonowa, podczas którego spaliło się: stodoła ze zbożem, obora, szopy, 20 kur i różne narzędzia rolnicze, ogólnej wartości na sumę 3,650 złotych. Spalone zabudowania ubezpieczone były na sumę 3 560 złotych. W czasie pożaru wypadku z ludźmi żadnego nie było. Jak ustalono drogą przeprowadzonego dochodzenia to pożar powstał skutkiem nieostrożnego obchodzenia się z ogniem przez poszkodowanego Józefa Wójcika.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 21

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 19 październ. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego, zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 18 października 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
VIII. Obszar gminy wiejskiej Klonowa dzieli się na gromady:
2. Jeżepole, obejmującą: osadę Janusz, kolonję Jeżepole, kolonję Kornelin, kolonję Walknówek, kolonję Zygmuntów.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
wz. (—) A. Potocki
Wicewojewoda



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz