-->

wtorek, 23 kwietnia 2013

Zmyślona

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Zmyślona, województwo Kaliskie, obwód Wieluński, powiat Wieluński, parafia Osiaków, własność prywatna. Ilość domów 10, ludność 57, odległość od miasta obwodowego 2 1/2.

Słownik Geograficzny:
Zmyślona,   wś nad rz. Wartą, pow. wieluński, gm. Radoszewice, par. Ossyaków, odl. 19 w. od Wielunia, ma wraz z os. Ptak 20 dm., 143 mk., 18 os., 227 mr. Wchodziła w skład dóbr Radoszewice. W r. 1827 było 10 dm., 57 mk.

Spis 1925:
Zmyślona, wś, pow. wieluń, gm. Radoszewice. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 39. Ludność ogółem: 248. Mężczyzn 126, kobiet 122. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 248. Podało narodowość: polską 248.

Wikipedia:
Zmyślona-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie pajęczańskim, w gminie Siemkowice. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.

1992 r.

Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1821 nr 23

Kommissya Woiewództwa Kaliskiego.
Według odezwy W. Kommendanta Żandarmeryi Wdzkiey z dnia 12. Maia r. b. odebrane zostały przez Żandarmeryą w dniu 6. Maia r. b. ukradzione konie nabyte od głównego zbrodniarza Materskiego i Płaczka, iakoto:
1) Koń maści ciemno-siwey, bez żadney odmiany, maiący lat3., odebrany od włościana Jana Jarza z wsi Zmyślney Obwodu Wieluńskiego.
2) Koń maści iasno-kasztanowatey, także bez odmiany, lecz na zadnią lewą
nogę łogawy, maiący lat 4, odebrany od włościana z wsi Radoszewic Obwodu Wieluńskiego nazwiskiem (Hersz) —
Kommissya Wdzka podaiąc to do publiczney wiadomości, wzywa, ażeby właściciel takowych koni zaopatrzywszy się w dowody od Urzędu swego zgłosił się niezwłocznie po odebranie ich do W. Kommendanta Żandarmeryi Woiewódzkiey w Kaliszu, pod którego dozorem zostaią, albowiem po upłynieniu czasu prawem oznaczonego, gdyby się nikt nie zgłosił, takowe na skarb sprzedane zostaną.
Działo się w Kaliszu dnia 18. Maia 1821.
Za Prezesa: Kowalski. S. G. Dziewulski.

Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1829 nr 36

OBWIESZCZENIE.
Sąd Policyi Prostey Powiatu Wieluńskiego.
W dniu 26. miesiąca Czerwca r. b. człowiek nieznany z imienia i nazwiska niewiadomy, około 40 lat maiący, wzrostu średniego, włosów nagłowie blond, twarzy pociągłey, nosa długiego. — Ubiór: kamizelka i spodnie z płótna pacześnego stary maiący, w piersiach ból cierpiący, i na dwóch kiiach podpieraiący się, przybywszy do wsi Zmyślony Obwodu tuteyszego, życie nagle zakończył. — Gdy zaś Sąd o nazwisku iego wiadomości powziąść nie może, przeto wzywa, ktoby iakąkolwiek wiadomość o iego nazwisku lub ostatnim pobycie posiadał, aby takową Sądowi naszemu donieść raczył, w Wieluniu dnia 27. Lipca 1829.
Tchorzewski, z. P.
 
Dziennik Warszawski 1864 nr 266

(N. D. 5659) Dyrekcja Szczegółowa Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego Gubernji Warszawskiej w Kaliszu.
Podaje do powszechnej wiadomości, iż na zasadzie art. 7 Postanowienia Rady Administracyjnej Królestwa Polskiego z dnia 28 Czerwca (10 Lipca) 1860 r. i upoważnień przez Dyrekcją Główną Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego udzielonych, następujące dobra ziemskie za zaległość w ratach Towarzystwu należnych wystawione są na 1-szą sprzedaż przymusową przez licytacją publiczną, w mieście Kaliszu w pałacu Sądowym przy ulicy Józefiny w Kancelarjach hypotecznych poniżej wymienionych.
Termin sprzedaży dnia 28 Maja (9 Czerwca) 1865 r.
3. Radoszewice A z przyległościami Kuzina Kusznica Laski i Zmyślona niemniej Radoszewice B C D F G i wszystkiemi przynależytościami w Okręgu Wieluńskim położone, raty zaległe w chwili zarządzenia sprzedaży wynoszą rs. 851 kop. 84,vadjum do licytacji rs. 3360, licytacja rozpocznie się od sumy rs. 21654, przed Rejentem Kanc. Ziem. Stanisławem Rościszewskim.  
Sprzedaże wzmiankowane odbędą się w terminach powyżej oznaczonych, poczynając od godziny 10 z rana w obec delegowanego Radcy Dyrekcji Szczegółowej; gdyby zaś Rejent, przed którym sprzedaż ma się odbywać, był przeszkodzony, licytacja odbędzie się w jego Kancelarji przed innym Rejentem, który go zastąpi.
Warunki licytacyjne są do przejrzenia w właściwych księgach wieczystych i w biurze Dyrekcji Szczegółowej.
Kalisz d. 24 Paźdz. (5 Listop.) 1864 r.
Prezes, Chełmski.
Pisarz, Janczewski.

Dziennik Warszawski 1866 nr 171

(N. D. 4299). Dyrekcja Szczegółowa Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego Gubernji Warszawskiej w Kaliszu.
Podaje do powszechnej wiadomości, iż na zasadzie art. 7 postanowienia Rady Administracyjnej Królestwa Polskiego z d. 23 Czerwca (10 Lipca) 1860 roku i upoważnień przez Dyrekcją Główną Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego udzielonych, następujące dobra ziemskie za zaległość w ratach Towarzystwu należnych wystawione są na 1-szą sprzedaż przymusową przez licytację publiczną w mieście Kaliszu w pałacu sądowym przy ulicy Józefiny w Kancelarjach hypotecznych poniżej wymienionych.
46. Radoszewice A. z przyległościami Kuzina, Kusznica, Laski i Zmyślona, niemniej Radoszewice B, C, D, F, G, z folwarkami Katarzynopol i Mierzanów z wszystkiemi ich przyległościami i przynależytościami w O-gu Wieluńskim położone, raty zaległe w chwili zarządzenia sprzedaży wynoszą rs. 1,271 k. 63, vadium do licytacji rs. 5,00, licytacja rozpocznie się od sumy rs. 21,654 k. 37 1f2 termin sprzedaży d. 12 (24) Maja 1867 r. przed Rejentem W. Grabowskim.
Sprzedaże wzmiankowane odbędą się w terminach powyżej oznaczonych poczynając od godziny 10 z rana w obec delegowanego Radcy Dyrekcji Szczegółowej, gdyby zaś Rejent przed którym sprzedaż ma się odbywać był przeszkodzony, licytacja odbędzie się w jego Kancelarji przed innym Rejentem który go zastąpi.
Warunki licytacyjne są do przejrzenia w właściwych księgach wieczystych i w biurze Dyrekcji Szczegółowej. Wreszcie Dyrekcja Szczegółowa uprzedza interesowanych, że gdyby w dniu do licytacji oznaczonym przypadło święto kościelne lub też uroczystość dworska galowa, sprzedaż przez odroczenie odbędzie się w dniu następnym i przed Rejentem do jej odbycia właściwym. Kalisz d. 1 (13) Lipca 1866 r.
Prezes Chełmski.
Pisarz Roman Bierzyński.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1926 nr 33

Ogłoszenie.
Okręgowy Urząd Ziemski w Piotrkowie podaje do publicznej wiadomości, że na skutek wniosku włościan wsi Zmyślona z dnia 7 lipca 1925 roku w przedmiocie scalenia gruntów wsi Zmyślona, w gminie Radoszewice, powiecie Wieluńskim położonej, Okręgowa Komisja Ziemska w Piotrkowie decyzją powziętą na posiedzeniu jawnem w dniu 8 marca 1926 roku postanowiła: 1) wniosek włościan z dnia 7.VII. 1925 roku w przedmiocie scalenia ich gruntów — zatwierdzić, 2) ustalić obszar scalenia w granicach: a) gruntów ukazowych wsi Zmyślona o obszarze około 135 ha., b) gruntów zaserwitutowych tejże wsi o obszarze około 61 ha., c) gruntów wsi Bugaj o powierzchni około 6 ha., a stanowiących własność: Jana i Jadwigi małż. Jędraszczyk i Wojciecha Dury ze wsi Zmyślona oraz Bolesława i Marjanny Borczyk, Tomasza i Weroniki Marchewka, Marianny Dębkiewicz, Leona i Weroniki Kij, Józefa i Bronisławy Tokarczyk, Andrzeja Dury, Jakóba i Doroty Dura, Błażeja Graczyka, Jozefa i Jadwigi Zadwornych, Mateusza i Antoniny Walczak, Józefa i Marianny Stander, Piotra i Ludwiki Dura, Marcina, i Marjanny Nawrockich, Andrzeja i Józefy Szewczyk ze wsi Bugaj, posiadających po 4200 m2 tych gruntów d) gruntów pokarczemnych, należących do SS-rów Stanisława Rabendy o powierzchni około 5 ha., e) gruntów dworskich z majątku Radoszewice, własność Moszka i Berka braci Piekarskich o obszarze około 60 ha.
OKRĘGOWY URZĄD ZIEMSKI.
 
Goniec Sieradzki 1928 nr 114

— (w) Epidemja tyfusu. We wsi Zmyślona gm. Radoszewice, od dłuższego czasu panuje epidemja  tyfusu. Ostatnio zmarło sześć osób.
 
Goniec Sieradzki 1928 nr 104

Z gminy Radoszewice
(Korespondencja własna.)
Rzadką a wspaniałą uroczystością w gminie Radoszewice zapisał się głęboko w pamięci naszej dzień 22 września 1928 r.
W dniu tym odbyło się uroczyste poświęcenie nowo-wybudowanego gmachu szkolnego w kol. Raduczyce. Już od samego rana zaczęły się przygotowania w tak cichej i skromnej wiosce. Zgromadzone dzieci pod kierownictwem miejscowych nauczycieli oczekiwały przyjazdu PP. Inspek. Szkolnych i Przedstaw. Władz administracyjnych.
O godzinie 10-tej rano przybyli pp. Wójt gminy Radoszewice Ignacy Wróbel i sekretarz Józef Kramarski. Na miejscu zgromadzili się przedstaw. Rady Gmin., Dozoru Szkolnego i miejscowa ludność.
Aktu poświęcenia dokonał ks. Józef Piekieliński, który w krótkich, a treściwych słowach scharakteryzował potrzebę szkoły i to szkoły Polskiej. Następnie przemawiali Inspek. Szkolni podkreślając przedewszystkiem wielką działalność Państwa Polskiego wytężoną w kierunku podniesienia oświaty nadmieniając jednak, że obowiązek budowania szkół spoczywa przedewszystkiem na gminie, a później na Państwie.
Jedną z lepszych grmin w pow. Wieluńskim nadmienił p. Inspektor Szkolny jest gm. Radoszewice, ona to rozumiejąc potrzebę rozwoju szkolnictwa przystąpiła do budowy gmachów. W roku zeszłym wybudowano chociaż bardzo skromny, ale narazie dostateczny domek na Zmyślonej, obecnie o większych rozmiarach bo szkołę 4-ro kl. w kol. Raduczyce.
Inspektor Szkolny w imieniu władz i gminy złożył podziękowanie przedewszystkiem staremu Wójtowi Marcinowi Wejnerowi, Radzie Gmin., Dozorowi Szkolnemu, a następnie nowemu Wójtowi p. Ig. Wróblowi, wyrażając nadzieję nowej pracy na terenie gminy. My ze swej strony składamy przedewszystkiem serdeczne podziękowanie p. Inspek. Samorządu Gmin na pow. Wieluński P. Adamowi Chlewskiemu za jego niestrudzoną pracę w kierunku podniesienia szkolnictwa, bo stwierdzić należy, że nie kto inny tylko On przez cały przeciąg budowy szkoły w naszej gminie nie tylko przeprowadzał dodatnie uchwały, ale przez cały czas dodawał siły i ochoty do pracy, która w tak wolnym tempie poruszała się naprzód.
Uczestnik. 
 
Goniec Sieradzki 1928 nr 171 

— (w) W sprawie parcelacji Maj. Radoszewice.
Jak się dowiadujemy, zamiary parcelacji majątku Radoszewice wskutek pewnych trudności, nie doszły do skutku. Prawdopodobnie ma być rozparcelowane tylko 156 hektarów, na upełnorolnienie sąsiednich wsi: Zmyślona, Kije, Radoszewice i Kuźnica—Ługowska. Wobec powyższego zamieszczona przez nas wzmianka w N- 288 „Gońca" z dnia 14 bm. pt. „Parcelacja Majątku Radoszewice" okazała się już nieaktualną.
 
Goniec Sieradzki 1929 nr 211

Z RADOSZEWIC.
— (w) W niedzielę dnia 8 bm. odbyło się w Radoszewicach ogólne zebranie wsi: Radoszewice, Zmyślona, Bugaj, Katarzynopole, Pińki, Tendle, Szewczyki i Kije, w sprawie zorganizowania oddziału straży pożarnej.
Zebranie zagaił w krótkich słowach Ks. prob. Łojek poczem przemówił do zgromadzonych o potrzebie straży p. R. Piekarski Uczestnicy zebrania uchwalili jednogłośnie opodatkować się po 2 zł od numeru ze wsi Radoszewice a z okolicznych wsi, po 2 zł dobrowolnej składki z każdego domu, na kupno sikawki i innych najniezbędniejszych narzędzi ratowniczych.
Wieczorem tegoż dnia, odbyło się w sali szkoły powszechnej, posiedzenie zarządu straży na którem omawiane były sprawy organizacyjne straży.
 
Goniec Sieradzki 1930 nr 13 

Z RADOSZEWIC.
Założenie kółka rolniczego w Radoszewicach.
(w) W ubiegłym roku kilku rolników ze wsi Zmyślona stanęło do konkursu uprawy buraków. Intesywna praca i zamiłowanie do roli konkursistów wydały jesienią pożądane wyniki. CTR. w Wieluń u reprezentowane przez inż. rolnika p. Roliwskiego wyróżniło pilniejszych udzielając im w nagrodę plewaki amerykańskie i maszynki do tłuczenia kartofli kalendarze rolnicze i tp.
Dobry przykład konkursistów zachęcił innych do masowego zapisywania się w b. roku na konkursy kartofli, kukurydzy, buraków i świń i td. i do założenia kółka rolniczego, co nastąpiło dn. 4 bm. przy obecności i współpracy p. inż. Roliwskiego, p. insp. Napiórkowskiego i miejscowego proboszcza.
Nowej placówce i jej organizatorom życzyć należy wytrwania, a rolnikom wsi Zmyślona pomyślności w tej zbożnej pracy dla dobra wsi i okolicy.
Kółkowicz.


Łódzki Dziennik Urzędowy 1931 nr 14

WYKAZ
Stowarzyszeń i Związków, które decyzją Wojewody łódzkiego w dniach i przy liczbach niżej wyszczególnionych zarejestrowane zostały.
L. p. rej. 2659 Kółko Rolnicze „Rozwój" w Zmyślonej, pow. Wieluński, z dn. 5. II. 1931 r. L. BP. II. 1a/61.
Naczelnik Wydz. Bezp. Publ.
(—) Szutowski.

 Echo Sieradzkie 1931 czerwiec

MATKA UTOPIŁA DZIECKO.
Wyłowiono z rzeki Warty pod wsią Zmyśloną, gminy Radoszewice, zwłoki utopionego dziecka-noworodka płci męskiej. Dochodzenie policyjne ustaliło, że czynu tego dopuściła się Stanisława Urbańska, lat 20, zamieszkała we wsi Zmyślona, gm. Radoszewice. Matkę przesłano do dyspozycji sędziego śledczego w Wieluniu.

Echo Sieradzkie 1931 19 grudzień

OSJAKÓW.
CIEKAWY REFERAT O WYROBACH BETONOWYCH.
Mieszkańcy naszej osady mieli sposobność wysłuchania bardzo ciekawego i pouczającego odczytu na temat ogniotrwałego budownictwa wiejskiego.
W wyczerpującym, przeszło 3 godziny trwającym wykładzie, w słowach przystępnych, zaznajomił słuchaczy przedstawiciel Związku Polskich Fabryk Portland - Cementu z korzyściami i zaletami wyrobów betonowych i omówił wyrób i zastosowanie pustaka, dachówki cementowej, kręgów studziennych i t. p. Obecnych na odczycie było przeszło 160 osób, wszyscy wykładu tego z dużym zainteresowaniem wysłuchali.
Prelegentowi podziękował obecny na odczycie Komisarz Ziemski, prosząc go by nie ograniczał się jedynie do tego referatu, ale urządził kilku-dniowy praktyczny kurs wyrobów betonowych. Okolice Osjakowa wskutek przeprowadzonych i będących w toku scaleń kilkunastu wsi przebudowuje się bardzo silnie, piasku jest pod dostatkiem, więc warunki do zastosowania budownictwa betonowego są sprzyjające.
Wypożyczenie na praktyczny kurs kompletu maszyn do wyrobów betonowych względne pozostawienie ich w jednej ze scalonych wsi, np. Szynkielewie na pewnych warunkach, — nawet z punktu widzenia handlowego byłoby uzasadnione, idzie bowiem o zainteresowanie kilkunastu dużych wsi przenoszących swe budowle na nowe działki 1) Konopnica 488 ha. 2) Siemkowice 1136 ha. 3) Strobin 1043 ha. 4) Kuszyna 371* ha. 5) Radoszewice Kuźnica Ługowska i Kije* 1264 ha. 6) Zmyślona 296 ha. 7) Bębnów 391* ha. 8) Skrzynno 1613 ha. 9) Szynkielew 1043 ha. - 10) Lipnik Mazaniec 980 ha. 11) Walków 550 ha. 12) Chorzyna 618 ha. 13) Osjaków ....* ha.
Mamy nadzieję, że związek Polskich Fabryk Portland Cementu w interesie społecznym i dobrze zrozumianym własnym poświęci tej sprawie więcej uwagi i zainteresowania. W akcji tej może liczyć na pomoc i współpracę miejscowych czynników, zwłaszcza Urzędu Ziemskiego.

*nieczytelne, przypis autora bloga


Echo Sieradzkie 1932 17 grudzień

DWUŻEŃSTWO.
Przed paru tygodniami mieszkaniec wsi Zmyślona gm. Radoszewice pow.
wieluńskiego Fr. Rybak lat 28. rzekomo kawaler przybył do wsi Radoszewice gdzie wziął ślub z mieszkanką tejże wioski, posażną panną Jędraszczykówną. Rybak do aktu ślubnego przedstawił wszystkie potrzebne dokumenty to też ślub odbył się bez żadnej przeszkody. Rodzice Jędraszczykówny prócz wyprawienia sutego wesela zapisali jeszcze młodym kilka mórg ziemi, Rybak zaś obiecał wybudować się za własne pieniądze. Wszystko poszłoby po myśli Rybaka gdyby nie to, że wkrótce po ślubie przyszła do mieszkania Rybaków pewna biedna kobieta z dwojgiem małych dzieci, która przedstawiła się młodej przystojnej kobiecie jako ślubna żona Rybaka.
Zeznanie pierwszej żony Rybaka zrobiło na uwiedzionej tak straszne wrażenie, że padła na ziemię bezprzytomna. Po chwili przybył do mieszkania Rybak który na widok swej pierwszej małżonki mocno się zdetonował, przyczem przybyłą pierwszą żonę pobił i wyrzucił za drzwi wraz z lamentującemi dziećmi.
Wieść o dwużeństwie Rybaka lotem błyskawicy obiegła całą wioskę. Biedną pokrzywdzoną kobietą zajęli się sąsiedzi Rybaka.

Powiadomiona o powyższem policja Rybaka aresztowała. Pobita pierwsza żona Rybaka zeznała w policji, że przed 6-ciu laty została zaślubiona przez Rybaka w Niemczech gdzie wraz z nim przebywała na robotach rolnych. Rybak według jej oświadczenia, przed dwoma laty opuścił ją i według jego oświadczenia miał się udać w daleki świat. Rybakowa po przyjeździe z Niemiec zamieszkała wraz z dziećmi u swych rodziców w piotrkowskim gdzie też dowiedziała się przypadkowo, że maż jej przebywa, nie na krańcach świata lecz w sąsiednim powiecie wieluńskim.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 19

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 16 września 1933 r. L. SA. II. 12/15/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu Wieluńskiego na gromady.
Po zasiągnięciu opinij rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 15 września 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego z dnia 23. III. 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
XVII. Obszar gminy wiejskiej Radoszewice dzieli się na gromady:
25. Zmyślona, obejmującą: kol. Ptakowe, kol. Władysławów, kol. Zmyślona.
§2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Wieluńskiemu.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
(-) Hauke - Nowak
Wojewoda.
 
Echo Sieradzkie i Zduńskowolskie 1933 25 grudzień

KOMUNIKAT.
Powiatowy Komitet Obywatelski Pożyczki Narodowej w Wieluniu podaje do publicznej wiadomości wykaz osób, które do obecnej chwili nie wpłaciły II raty Pożyczki Narodowej.
Jednocześnie tą drogą Powiatowy Komitet wzywa te osoby do jaknajspieszniejszego wpłacenia zaległych rat:
II RATA.
(...) Zmyślona: Krej Andrzej.

Dziennik Łódzki 1957 nr 235

Zapałki
w rękach dzieci
przyczyną pożarów w woj. łódzkim
ŁÓDŹ (PAP). — Zapałki w rękach dzieci stały się przyczyną trzech pożarów w woj. łódzkim, które miały miejsce w czasie od 25 do 30 września br. Pastwą płomieni padły domy mieszkalne, zabudowania gospodarcze, zboże i inwentarz o łącznej wartości przeszło 300 tys. zł.
W pow. Wieluń, we wsi Zmyślona, pozostawione bez opieki dzieci Henryka Woziewicza podpaliły, bawiąc się zapałkami, stodołę miejscowego rolnika Chmielewskiego. Od płonącego jak pochodnia budynku zajęła się i spaliła doszczętnie sąsiednia, również pełna zboża stodoła Stefanii Serdel.
W podobnych okolicznościach spłonęła stodoła i obora rolnika Siekierskiego we wsi Myślaków, pow. Łowicz oraz dom mieszkalny, stodoła i obora Józefa Pecyny we wsi Zyska Drużbińska, pow. Poddębice.

Dziennik Łódzki 1971 nr 134


W Zmyślonej, pow. Pajęczno, Zbigniew G. lat 41. jadąc motorowerem uderzył w dyszel wozu konnego i poniósł śmierć.

Dziennik Łódzki 1974 nr 112

W miejscowości Ruducki Folwark pow. Wieluń jadący motorowerem Mirosław P. lat 32 (Józefin pow. Wieluń) zajechał drogę motocyklowi prowadzonemu przez Henryka W. (Zmyślna pow. Pajęczno). Na skutek czołowego zderzenia Mirosław P. poniósł śmierć, a Henryk W. i jego pasażerka Zofia, Teresa W. lat 19. doznali ciężkich obrażeń i przebywają w szpitalu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz