-->

wtorek, 30 kwietnia 2013

Wielkopole

Słownik Geograficzny:
Wielopole,   fol., pow. turecki, gm. Lubola, par. Pięczniew, odl. od Turka 35 w.; ma 2 dm., 17 mk.

Spis 1925:
Wielkopole, folw., pow. turecki, gm. Lubola. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 2. Ludność ogółem: 47. Mężczyzn 19, kobiet 28. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 47. Podało narodowość: polską 47.

Wielkopole, obecnie przysiółek w gminie Pęczniew.

1992 r.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1851 nr 74

(N. D. 1334) Patron Trybunału Cywilnego I. Instancyi Gubernii Warszawskiej w Kaliszu.
Podaje do publicznej wiadomości iż na skutek wyroku tegoż Trybunału z powództwa Stefanii z Kossowskich Alfreda Nieszkowskiego dziedzica dóbr Chotowa w tychże dobrach Okręgu Wieluńskim zamieszkałego żony naprzeciw Franciszkowi Kossowskiemu dziedzicowi dóbr Pięczniewa, jako opiekunowi nieletniej Ludwiki i Bolesława, oraz Kazimierza nateraz Teodora Jabłkowskiego dziedzica dóbr Ralewic żony, rodzeństwa Kossowskich pierwszemi w Kaliszu, ostatnim w tychże dobrach Ralewicach Okręgu Szadkowskim, tudzież na przeciw Bugusławie z Żychlińskich Kossowskiéj wdowie, jako opiekunce nieletniego Karola Kossowskiego w Rudnikach zamieszkałym, na dniu 14 (26) Września 1850 r. ocznie zapadłego, sprzedane będą w drodze działów też dobra Rudniki w Okręgu Wartskiin położone, podopiekunem wspomnionych nieletnich Kossowskich jest Xewery Potworowski dziedzic dóbr Dąbroczyna w tychże dobrach zamieszały. Dobra Rudniki składają się z folwarku głównego i wsi tegoż nazwiska, z folwarków pomocniczych Karola i Wielopole, kolonii czynszowych Osowiedz, Przywidz, Jasiewie, zwanych. Dobra te mają znaczną ilość łąk, lasu znaczną ilość robocizny, budowle wszystkie bardzo kosztowne, dobre, grunta bardzo urodzajne i bardzo dobrze urządzone, mają rozległości w ogóle włók 128 morgów 27 pr. kw. 294 miary nowopolskiéj. Położone są w bliskości rzeki Warty o mil 2 od miasta tegoż nazwiska o mil 3 od miasta fabrycznego Zduńskiej Woli, o mil б od miasta Kalisza. Dobra te oszacowane na rs. 69,975 kop. 55, sprzedane będą przed delegowanym Sędzią Skotnickim w Kaliszu w sali posiedzeń Trybunału. Tymczasowe przysądzenie odbędzie się w dniu 19 Kwietnia (l Maja) 1851 r. o godzinie 3 z południa.
Kalisz dnia 8 (20) Marca 1851 roku.
Nowicki.


Gazeta Kaliska 1899 nr 242


Z za Warty. (Kor. wł. „Gaz. Kal.“) Ze smutkiem przychodzi mi zanotować o wypadku nagłego zgonu, który świadczy o ciemnocie i niemiarkowaniu ludzi. Na fol. Wielkopole, należącym do dóbr Rudniki, zmarła w tych dniach kucharka dworska na zakażenie krwi; przyczyną zakażenia było puszczenie krwi z ręki przez „babę lekarkę“. Z tego powodu wyprowadzono śledztwo sądowne. Tu powtórzyć trzeba, za konającym Gőthem „Światła! więcej światła!“ A może wiara w zabobony i znachorów by zniknęła.



Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 18

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 17 sierpnia 1933 r. Nr. SA. II. 12/8/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu Tureckiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 14 sierpnia 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) — postanawiam co następuje:
§ 1.
VI. Obszar gminy wiejskiej Lubola dzieli się na gromady:
9. Rudniki, obejmującą: wieś Rudniki, folw. Rudniki, folw. Rudniki-Młynek i folw. Wielgopole.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Tureckiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia go w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
w z. (—) A. Potocki
Wicewojewoda.

Echo Tureckie 1933 nr 46

Skutki nieostrożności przyczyną śmierci.
W dniu 27 października 1933 r. w folw. Wielkopole, gm. Lubola, pow. Tureckiego, podczas chwilowej nieobecności osób do­rosłych w mieszkaniu, w którem palił się ogień w kuchni, zajęło się ubranko na 4-ro letniej dziewczynce Genowefie Szczybyłkiewicz, córce Ignacego i Stanisławy. Niesz­częśliwa doznała b. ciężkiego poparzenia ciała i po paru godzinach zmarła.

Echo Tureckie 1939 nr 17

Czy samobójstwo?
W dniu 6 kwietnia r.b. około godz 24-ej w folwarku Wielopole, gm. Pęczniew, zna­leziono w pobliżu mieszkania gajowego Kędzierskiego Idziego — jego syna Jana Kędzierskiego lat 28 z raną postrzałową w brzuch. Po wniesieniu rannego do miesz­kania ranny wyjawnił że nie chce aby kogoś za niego szarpano, poczym stracił przy­tomność i po 3-ch godzinach zmarł.
Obok rannego znaleziono jego legalnie posiadany pistolet F N. kal. 7.65 Nr. 188834. Z przeprowadzonych dotychczas wywia­dów i dochodzeń wynika, ze Kędzierski postrzelił się sam przypadkowo, lub też w celu samobójczym.



1 komentarz:

  1. Marek Stanisław Rudnicki. Super strona, zagłądam. Mam troszkę informacji na temat Rudnik a zwłaszcza włascicieli i ich majątków oraz osób wystepujących już w ww. notatkach.

    pierwszymi znanymi dziedzicami Rudnik i przyległych majątków byli Rudniccy hrabiowie z Bechcic. Zaczynając od Stefana podkom. sieradzkiego ok 1380 r., jego s. Stefana z Rudnik, Biskupic, Tubądzina x Łagiewnicka i wnwn. Jana, Świętopełka i Klemensa oraz 4 córek.

    1456 r. Szadkowskie ziemskie – ks.nr 4, str.1065.
    28.06.1456 r. Jakub Flaszka z Woli Zadzimskiej ze szwagrem Bartłomiejem Podleskim poręczyli Jakubowi Krokockiemu rządcy sieradzkiemu za Małgorzatę, pannę z Biskupic i Tubądzina, córkę zmarłego Stefana Rudnickiego.

    1499. Szadkowskie ziemskie – ks.13, str.364v.
    W 1499 roku Dorota i Jadwiga, w obecności Jana Rowieńskiego z Wójcic stryja ich propinquum, skwitowały Świętopełka z Rudnik z zapłaty za zastaw, który odziedziczyły po ojcu Jakubie Rzekieckim w Woli Łyszkowskiej.
    AGAD, SZ, ks.13, k.346v.
    Alicja Szymczakowa - „Własciciele Zadzimia w średniowieczu”.
    < Świętopełk Rudnicki s. Stefana z Rudnik, Biskupic, Tubądzina.>

    AGAD, SzZ, ks.4, s.1065;
    Alicja Szymczakowa - „Własciciele Zadzimia w średniowieczu”.
    < Stefan z Rudnik, Biskupic, Tubądzina s. Stefana z Bechcic, Biskupic, Rudnik podkomorzego sieradzkiego i Elżbiety.>

    1493. SG, ks.27. s.676. 24.06.1493 r. Jan z Chodaków zapis żonie Katarzynie Rudnickiej 320 grzywien na połowie majątku Chodaków, na domach i placach w Szadku.
    Źr. – ks. Sieradzkie Grodzkie (SG.ks.)
    - „Szlachta sieradzka w XV wieku. Magnifici et generosi” - Alicja Szymczakowa


    Kim był Klemens z Rudnik Rudnicki. Otóż był to trzeci s. Jana Rudnickiego i Doroty Rzeczyckiej, jego brbr. to Jan najstarszy, Stefan średni. Po tym Stefanie idzie chyba najbardziej znana linia hr. Rudnickich de Bechczyce. Nadmienić idzie iż na rudnikach siedziały jeszcze dwie linie wwm. Świetopełka x małgorzata Lipicka i tu szli Rudniccy i po Klemensie i Dorocie Lipickiej i tu szli Rudniccy, Lipiccy Biskupscy.
    Jeżeli to coś wniesie. To są moje fiszki, DOKUMENTY DO PRACY - tyt. „OD MAGNATA DO WŁOŚCIANINA” pokazujący genealogię Rodu Rudnickich począwszy od małopolskich, średniowiecznych Lisów, jeszcze znacznych w Królestwie senatorów hr. bechczyckich i coraz bardziej rozdrobnionych Rudnickich XVII-XVIII w. Na koniec traktujący o niejednokrotnie zubożałej, upadającej szlachcie zepchnietej przez carat do roli włościan.

    OdpowiedzUsuń