-->

czwartek, 25 kwietnia 2013

Staropole

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Stare pole, województwo Kaliskie, obwód Sieradzki, powiat Sieradzki, parafia Brzeznio, własność
prywatna. Ilość domów 6, ludność 41, odległość od miasta obwodowego 1.

Słownik Geograficzny:
Staropole,   folw., pow. sieradzki, gm. Barczew, par. Brzeźnio, odl. od Sieradza 16 w., Wchodził w skład dóbr Barczew.

Spis 1925:
Staropole, kol., pow. sieradzki, gm. Barczew. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 11. Ludność ogółem: 75. Mężczyzn 35, kobiet 40. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 75. Podało narodowość: polską 75.

Staropole, obecnie część wsi Wierzbowa w gminie Brzeźnio.

 1992 r. 

Powszechny Dziennik Krajowy 1829 nr 129

Reient Kancellaryi Ziemiańskiey Woiewództwa Kaliskiego. Gdy pierwszy termin licytacyi przez nastąpiony pomiędzy stronami układ, nie przyszedł do skutku, przeto w myśl Art. 18 Postanowienia JO. Xięcia Namiestnika Królewskiego z dnia 2 Września 1823 r., podaie do publiczney wiadomości, iż dobra ziemskie Barczów, Sądownie zaięte, składaiące się z folwarku Barczów, z wsi zarobney tegoż nazwiska, z folwarku Staropole i Pustkowia podobnie tegoż nazwiska, z wszystkiemi przyległościami i użytkami, w Powiecie i Obwodzie Sieradzkim Woiewództwie Kaliskiem położone, przez licytacyą publiczną przed podpisanym Reientem w mieście Kaliszu w Kancellaryi iego, w terminie dnia 20 Czerwca r. b. o godzinie 10 zrana rozpoczynając, odbyć się maiącą, na lat trzy, zacząwszy z dniem S. Ja na Chrzciciela r. b. naywięcey daiącemu wydzierzawione będą.— Warunki, pod iakiemi wydzierżawienie to nastąpi, w Biurze tegoż Reienta każdy z interessentów przeyrzeć może. — Cena dzierzawna nie ustanawia się, gdyż ta wypośrodkowaną bydź nie mogła.— Chęć licytowania maiących w mieysce przeznaczone wzywa. Kalisz dnia 25 Maia 1829 roku. Franciszek Nowosielski.
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1836 nr 22

Pisarz Trybunału Cywilnego pierwszey Instancyi
Woiewództwa Kaliskiego.
Podaie do publiczney wiadomości, iż Dobra Ziemskie Barczew składaiące się z wsi Zarobney i Folwarku Barczew — z Folwarku Staropole zwanym, zwszystkiemi przyległościami, i użytkami bez żadnego wyłączenia w Powiecie i Obwodzie Sieradzkim, Woiewództwie Kaliskiem położone, do Parafii Brzezno należące, iedne Gminę pod nazwiskiem Gmina Barczew stanowiące Sukcessorów śp. Mikołaja Sokolnickiego, iako to, a) Ignacego, b) Alexego Braci Sokolnickich Obywateli kraiu doletnich, oraz c) Piotra, d) Michała i e) Elżbiety, nieletnich rodzeństwa Sokolnickich, (których iest Matką i naturalną Opiekonką Karolina Sokolnicka wdowa po tymże śp. Mikołaju Sokolnickim pozostała, z własnych funduszów utrzymuiąca się) w Barczewie Powiecie Sieradzkim zamieszkanie prawne obrane maiących dziedziczne, — Aktem tradycyi nieruchomości, przez Józefa Waliszewskiego Komornika Trybunału Cywilnego Województwa Kaliskiego na gruncie tychże Dóbr w dniach 11/23, 13/25 Kwietnia 1836. sporządzonym na rzecz W. Ludwika Sulimirskiego, Obywatela kraiu, Dzierżawcy wsi Szadku w teyże wsi Szadku Powiecie Kaliskim zamieszkałego, zamieszkanie zaś prawne co do tego Jnteressu u Wgo Franciszka Bilskiego Patrona Trybunału Cywilnego Województwa Kaliskiego w Kaliszu zamieszkałego obrane maiącego, od którego tenże W. Franciszek Bilski Patron Trybunału w popieraniu tego wywłaszczenia ustanowiony iest Obrońcą, na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia zaięte zostały, Akt zaięcia wyż z daty powołany, w trzech kopiach, wyż rzeczonym rodzeństwu Sokolnickim iako Dłużnikom, w czwartey i piątey kopii W. Fabianowi Golcz Dzierżawcy zaiętych Dóbr Barczewa, to iest iako ustanowionemu Dozorcy, i iako Zastępcy Wóyta Gminy Barczewa w dniu 13/25 Kwietnia 1836. roku w szóstey W. Jakubowi Bojemskiemu Pisarzowi Sądu Pokoju Powiatu Sieradzkiego, i w siódmey kopii W. Ludwikowi Kosakowskiemu Poborcy Kassy Obwodu Sieradzkiego w dniu Kwietnia tego roku przez Walentego Rabęckiego Woźnego przy Sądzie Pokoju Powiatu Sieradzkiego wręczony i zostawiony, daley tenże Akt zaięcia do Księgi wieczystey tychże Dóbr w Kancellaryi Ziemiańskiey Województwa Kaliskiego w dniu 4/16. Maia 1836. roku podany, a do Księgi Zaregestrowań Trybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego pod dniem 13/25 Maia roku tego w ciągnięty i zaregestrowany został, — Dobra te graniczą na Wschód słońca z wsiami Bendkowem i Wólką na Południe z wsią Peszkowem na Zachód z wsiami Zapolem i Ruzkowem na Pułnoc z wsią Wielką Dąbrową odległe od miasta Sieradza mila iedna, Złoczewa mila iedna, Burzynina mila iedna, Błaszków mil trzy, od Kalisza mil sześć.
Rozległość tych Dóbr biorąc sposobem przybliżonym iest następująca, którey gatunek ziemi należy do II. III. IV. i V. Klassy.
A) Grunta Dominialne w Barczewie.
Placów pod zabudowaniami i podwórzami Dworskiemi około Morg 4 pr. kw. 45
Ogrodów owocowych i warzywn. Morg 6 pr. kw. 60
Gruntu ornego około Morg 388 pr. kw. 108
Zarośli Morg 60
Łąk Morg 105
Zarośli na Łąki zdatne Morg 60
Lasy wysoko pienne Morg 860
Zagainiki w polach i lasach około Morg 58
Doły wapienne około Morg 6 pr. kw. 150
Wody, rowy, drogi, nieużytki Morg 10 pr. kw. 220
Mieysc mniey użytecznych Morg 103
Summa około Morg 1601 pr. kw. 273.
B) Grunta Dominialne na Folwarku Staro-Pole zwanem.
Grunta orne II. III. IV. i V. Klassy około Morg. 89 pr. kw. 160
Place pod zabudowaniami i podwórza pr. kw. 275
Glinianki od Cegelniska Morg 1 pr. kw. 21
Summa około Morg. 91 pr. kw. 156
C) Grunta Włoscian w Barczewie.
Grunta orne II. III. IV. i V. Klassy około Morg. 120 Łąki Morg 13
Placów pod zabudowaniami i podwórza około Morg 10 pr. kw. 270
Ogrodów Morg 15
Summa około Morg. 158 pr. kw. 270
D) Grunta Włościan na Folwarku Staro-Pole.
Place pod zabudowaniami i podwórzami około Morg 2
Ogrodów Morg 7 pr. kw. 9
Ogół cały rozległości wynosi około Morg. 1861 pr. kw. 99
Czyli Hub około 62 Morgów 1 prętów kwadratowych 99 miary nowo Polskiey.   
W Dobrach zaiętych znayduie się kopalnia wapna teraz, do Dzierżawcy należąca. — W Dobrach tych Barczewie iest tylko Komorników dziewiętnastu którzy maią od Dworu nadane role a drugich Komorników piąciu biorących kopczyzne z Dworu, wszyscy odrabiaią pańszczyznę ręczną od Sgo Jana do Sgo Michała po dni trzy zaś od Sgo Michała do Sgo Jana po dni dwa w tydzień i inne powinności odbywaią. Wyrobników trzech robiących pańszczyzny po iednym dniu w tydzień. Na Folwarku Staropole iest wyrobników sześciu którzy tylko po iednym dniu w tydzień robią pańszczyznę. — Dobra zaięte Barczew z wyłączeniem Folwarku Staropole zostaią w posiadaniu Dzierżawnym W. Fabiana Golcz a to na mocy Kontraktu Urzędowego przed Rejentem Białobrzeskim w Kaliszu pod dniem 3. Czerwca 1834. roku na lat sześć zawartego za opłatą czynszu rocznie po 6833. Złtp. gr. 10. któremu się ten kontrakt Dzierzawny z dniem Sgo Jana Chrzciciela 1840 r. kończy.
Folwark zaś Staropole zwany zostawał dotąd w posiadaniu dłużników Sukcessorów Sokolnickich, a że takowy dobrowolnie opuścili, przeto nad takowem Wny Fabian Golcz Dzierżawca Barczewa ustanowionym został Dozorcą. — Sprzedaż Dóbr zaiętych Barczewa z Folwarkiem Staropole odbywać się będzie na Audyencyi publiczney Trybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego, w Kaliszu w Pałacu Sądowym przy Ulicy Józefina zwaney, posiedzenia swe maiącego, do czego warunki licytacyi i sprzedaży do Bióra podpisanego Pisarza Trybunału złożone, iak i u popieraiącego sprzedaż W. Franciszka Bilskiego Patrona, każdy z Jnteressentów przeyrzeć może.
Pierwsze ogłoszenie warunków licytacyi i sprzedaży na Audyencyi wspomnionego Trybunału w dniu 24. Czerwca (6. Lipca) r. b. o godzinie 10tey z rana nastąpi.
w Kaliszu dnia 13/25 Maja 1836. roku, J. Zapolski.


Dziennik Warszawski 1875 nr 162

N. D. 4466. Dyrekcja Szczegółowa Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Kaliszu.
Podaje do powszechnej wiadomości, iż na zasadzie art. 7 Postanowienia b. Rady Administracyjnej Królestwu Polskiego z dnia 28 Czerwca (10 Lipca) 1860 r. i upoważnień przez Dyrekcję Główną Towarzystwa Kredytowego udzielonych, następujące dobra ziemskie za zaległość w ratach Towarzystwu należnych, wystawione są na sprzedaż publiczną, która odbędzie się w mieście Kaliszu w pałacu Sądowym przy ulicy Józefina w kancelarjach hipotecznych poniżej wymienionych
1. Dobra Barczów do których należy kolonja Staropole oraz osada wieczysto czynszowa „Młyn-Wiatrak” z wszystkiemi przynależytościami w okręgu Sieradzkim położone, raty zaległe po datę sprzedaży obliczone rs. 989 kop. 80, vadium do licytacji rs. 1600, licytacja rozpocznie się od sumy rs. 18,200, termin przedaży d. 1 (13) Marca 1875 r., nieumorzony dług Towarzystwa przy dobrach pozostający w terminie sprzedaży wynosić będzie rs. 8707 k. 94 1/2, przed Rejentem Kancelarji Ziemiańskiej Edwardem Milewskim.
Sprzedaże wzmiankowane odbędą się w terminach powyżej oznaczonych, poczynając od godziny 10-ej z rana w obec delegowanego Radcy Dyrekcji Szczegółowej. Gdyby zaś Rejent przed którym sprzedaż ma się odbywać był przszkodzonym, licytacja rozpocznie się przed innym Rejentem który go zastąpi.
Vadium do licytacji złożyć się mające winno bydź w gotowiźnie, która wszakże zastąpioną być może listami zastawnemi lub likwidacyjnemi, lecz w takiej ilości, jaka podług kursu giełdowego wyrównywać będzie cyfrze gotowizną oznaczonej.
Warunki licytacyjne są do przejrzenia w właściwych księgach wieczystych i w biórze Dyrekcji Szczegółowej Kaliskiej.
Wrazie nie dojścia do skutku powyższej sprzedaży dla braku licytantów, druga i ostateczna sprzedaż od zniżonego szacunku odbytą będzie bez dalszych nowych doręczeń w terminie jaki Dyrekcja Szczegółowa oznaczy, i w pismach publicznych raz jeden ogłosi. (Art. 25 Postanowienia b. Rady Administracyjnej Królestwa Polskiego z dnia 28 Czerwca (10 Lipca) 1860 r.)
Kalisz d. 1 (13) Lipca 1875 r.
Prezes Chełmski.
Pisarz Bierzyński.

Gazeta Kaliska 1900 nr. 205

LEŚNICZY praktyk obznajmiony dokładnie z prowadzeniem szkółek, cięciem lasu i manipulacją tartaku poszukuje zaraz posady samodzielnej do większych lasów. Łaskawe oferty proszę adresować: poczta Złoczew, w Staropolu.


Obwieszczenia Publiczne 1921 nr 46

Wydział hipoteczny przy sądzie okręgowym w Kaliszu obwieszcza, że otwarte zostały postępowania spadkowe po zmarłych:
3) Tomaszu Chałupce, właśc. działki gruntu Nr. 6 przestrzeni 5 dzies. 1104 sąż. z maj. Staropole, pow. Sieradzkiego,
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony zostali w kancelarji hipotecznej w Kaliszu, na d. 2 stycznia 1921 r.

Obwieszczenia Publiczne 1922 nr 100


Komornik przy sądzie okręgowym w Kaliszu, Roman Grzesik, zamieszkały w Sieradzu, przy ul. Wartskiej pod Nr. 5, na zasadzie art. 1141, 1148, 1149 i 1570 U. P. C., niniejszem obwieszcza, że d. 6 kwietnia 1923 r., od godziny 10 rano, w sali posiedzień sądu pokoju 1 okr. w Sieradzu, rozpocznie się sprzedaż z publicznej licytacji osady położonej w towarzystwie „Staropole", gm. Barczew, pow. Sieradzkiego, zapisanej pod Nr. 20 Działu ll-go wyk. hip., przestrzeni 5 dzies. 1104 sążni, czyli 10 mórg 196 prętów, pozostałej po Tomaszu Chałupka.
Na wymienionej osadzie znajduje się stodoła drewniana o jednym klepisku i dwóch sąsiekach — innych zabudowań niema.
Osada ta ma urządzoną księgę hipoteczną przy kaliskim sądzie okręgowym, długami ani żadnemi ograniczeniami nie obciążona. Wskutek śmierci Tomasza Chałupki, otwarcia po nim i zamknięcia postępowania spadkowego, tytuł własności zapisany na imię sukcesorów w następujących częściach: Jana Stanisa w 8/288, Józefa Chałupki, Romana Chałupki, Jadwigi Kowalczyk, Agnieszki Gołąb, Idziego Chałupki, Stanisława Chałupki, Zofji Chałupka i Franciszki Owczarek w 280/288 cz. czyli na każdego z nich po 35/288 cz.
Wyznacza się sprzedaż — w drodze działów — stosownie do wyroku sądu okręgowego w Kaliszu z d. 27 i 31 stycznia 1922 r. wyłuszczonego w tytule wykonawczym z d. 11 maja 1922 r. za Nr. A. O. 10/22.
Licytacja osady rozpocznie się od sumy 1.000.000 mk.
Osoby, zamierzające wziąć udział w licytacji, obowiązane są złożyć 10% kaucji od sumy szacunkowej czyli 100.000 mk., osoba zaś utrzymująca się przy kupnie obowiązana jest złożyć przed upływem 7 dni opłaty aljenacyjne, a resztę szacunku przed upływem 14 dni.
Papiery i dokumenty, tyczące się powyższej sprzedaży, są do przejrzania dla osób interesowanych w kancelarji komornika, a w dzień licytacji w sali posiedzeń sądu pokoju.

 Ziemia Sieradzka 1923 nr 1 styczeń


Obwieszczenie.
Komornik przy Sądzie Okręgowym w Kaliszu Roman Grzesik zamieszkały w Sieradzu przy ulicy Wartckiej pod Nr. 5 na zasadzie art. 1141,1148, 1149 i 1570 U. P. C. podaje do publicznej wiadomości, że dnia 6 kwietnia 1923 r. od godziny 10 rano, w sali posiedzeń Sądu Pokoju I Okr . w Sieradzu, rozpocznie się sprzedaż z publicznej licytacji osady położonej w towarzystwie "STAROPOLE" gm. Barczew pow. Sieradzkiego, zapisanej pod Nr. 20 działu II-go wykazu hipotecznego, przestrzeni 5 dziesięcin 1104 sążni, czyli 10 mórg 196 prętów, pozostałej po Tomaszu Chałupka. Na wymienionej osadzie znajduje się, stodoła drewniana o jednym klepisku i dwóch sąsiekach - innych zabudowań niema. Osada ta ma urządzoną księgę hipoteczną przy Kaliskim Sądzie Okręgowym długami, ani żadnymi ograniczeniami nie obciążona. Wskutek śmierci Tomasza Chałupki otwarcia po nim i zamknięcia postępowania spadkowego, tytuł własności zapisany na imię sukcesorów w następujących częściach: Jana Stanisa w 8/288 — Józefa Chałupki, Romana Chałupki, Jadwigi Kowalczyk, Agnieszki Gołąb, Idziego Chałupki, Stanisława Chałupki, Zofji Chałupka i Franciszki Owczarek w 280/288 cz. czyli na każdego z nich po 35/288 cz. Wyznacza się sprzedaż w drodze działów stosownie do wyroku Sądu Okręgowego w Kaliszu z dnia 27 i 31 stycznia 1922 r. wyłuszczonego w tytule wykonawczym 11 maja 1922 r. za Nr. A. O. 10/22. Licytacja osady rozpocznie się od sumy 1.000.000 mk. Osoby zamierzające wziąść udział w licytacji, obowiązane są złożyć 10% kaucji od sumy szacunkowej, czyli 100.000 mk., osoba zaś utrzymująca się przy kupnie obowiązana złożyć przed upływem 7 dni opłaty aljenacyjne, a resztę szacunku przed upływem 14 dni. Papiery i dokumenty tyczące się powyższej sprzedaży są do przejrzenia dla osób interesowanych w kancelarji Komornika, a w dzień licytacji w Sali posiedzeń Sądu pokoju. Sieradz, dnia 9 grudnia 1922 r. Komornik Sądowy: Grzesik.
 
Goniec Sieradzki 1928 nr 112

— (s) Dnia 4 bm. zjechali z Kalisza do Sieradza po uprzednim załatwieniu spraw majątkowych, teść Idzi Swituń z Sochy gm. Grzybki pow. Turecki z 2-ma zięciami Bielawski Piotr również z Sochy i Józef Parzybut z Staropola gm. Barczew z jednej strony i Krakowski Marcin z synem Janem z Okopów gm. Zapolice pow. Łaski z drugiej strony. By uprzyjemnić sobie na zakończenie dokonane targi w Kaliszu zatrzymali się wyżej wymienieni panowie w Sieradzu w restauracji A. Plucińskiego. Miło upływały godzina po godzinie dwom dobranym rodzinom bo w towarzystwie zwerbowanej damy z m. przeciągnęli swoją libację z programem do przebudzenia się, jak się okazało w niemiłem towarzystwie. Ojcu i synowi Krakowskim zginęły w nocy weksle na sumę 4 tys. zł., wystawione w Kaliszu przez teścia Switunia i gotówki 2.300 zł. Po przeprowadzeniu rachunków sumienia w policji zięciaszkowie powędrowali do aresztu i jak orzekł Sędzia Pokoju w Sieradzu mogą być wypuszczeni na wolność za kaucją po 5 tys. zł.   
Są poszlaki kradzieży uplanowanej ze strony P. Bielawskiego i Józefa Parzybuta. Bliższe szczegóły wykryje śledztwo z czem podzielimy się z czytelnikami.

Obwieszczenia Publiczne 1930 nr 76

Komornik sądu powiatowego w Błaszkach, z siedzibą w Kaliszu przy ul. Pułaskiego Nr. 13, na zasadzie art. 1146 U. P. C. obwieszcza, że w dniu 5 grudnia 1930 r., o godzinie 10 z rana, w sali posiedzeń wydziału cywilnego sądu okręgowego w Kaliszu sprzedawana będzie działka ziemi, położona w folwarku Staropol, gm. Barczew, pow. sieradzkiego należąca do Józefa Parzybuta.
Powyższa działka ziemi zawiera przestrzeni powierzchniej 5 morg. 136 1/2 pr. położona jest w 3 miejscach z których pierwsza w samej wsi Staropol zawiera około 4 morg., druga w miejscowości „Warszawa" koło jednego morga i trzecia w miescowości „Łąki" około 1/2 morga, na której wysiano 4 korce żyta. Budynków niema.
Nieruchomość ta w zastawie nie znajduje się, ma książkę hipoteczną w wydziale hipotecznym przy sądzie okręgowym w Kaliszu, prawo własności zapisane jest czystym wpisem na imię Józefa Parzybuta, obciążona jest długami na sumę 5555 zł., alimentami dożywotniemi na rzecz Marjanny Parzybutowej, oraz ostrzeżeniami wg. działu III wyk. hip., sprzedana będzie w całości stosownie do protokółu zajęcia z dnia 8 marca 1930 r. na żądanie Stefana Przylepskiego.
Licytacja rozpocznie się od sumy 3500 złotych za złożeniem wadjum w kwocie po 10%.
Akta, tyczące się sprzedaży, mogą być przeglądane w kancelarji wydziału cywilnego sądu okręgowego w Kaliszu.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 21

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 19 październ. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego, zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 18 października 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
I. Obszar gminy wiejskiej Barczew dzieli się na gromady:
13. Wierzbowa, obejmującą: kolonję Poręba, kolonję Staropole, kolonję Wierzbowa.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
wz. (—) A. Potocki
Wicewojewoda

Echo Sieradzkie i Zduńskowolskie 1934 15 lipiec

OD ADMINISTRACJI.
W. p. Zdzieszyński maj. Staropole.
Nadesłane 3 zł. zostały zaliczone na prenumeratę pisma do dnia 3 b. m.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz