-->

wtorek, 30 kwietnia 2013

Przywidz

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Przywidz, województwo Kaliskie, obwód Kaliski, powiat Wartski, parafia Pięczniew, własność prywatna. Ilość domów 13, ludność 91, odległość od miasta obwodowego 7.

Słownik Geograficzny:  
Przywidz,  wś i os., pow. turecki, gm. Lubola, par. Pięczniew, odl. od Turka 411 w.; wś ma 19 dm., wraz z wsią Jesiony 271 mk.; os. 1 dm., 8 mk.

Spis 1925:
Przywidz, wś, pow. turecki, gm. Lubola. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 36. Ludność ogółem: 261. Mężczyzn 123, kobiet 138. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 261. Podało narodowość: polską 261.

Wikipedia:
Przywidz-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim, w gminie Pęczniew. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie sieradzkim. Przed wojną wieś leżała w województwie wielkopolskim, w powiecie tureckim. Powierzchnia: ok. 365 ha, w tym 20% to grunty orne, 52% łąki, 16% lasy, a reszta nieużytki i inne. Do sołectwa należą miejscowości: Jasienie, Krowica, Przywidz I i Przywidz II.

Przywidz 1839 r.

1992 r.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1851 nr 74

(N. D. 1334) Patron Trybunału Cywilnego I. Instancyi Gubernii Warszawskiej w Kaliszu.
Podaje do publicznej wiadomości iż na skutek wyroku tegoż Trybunału z powództwa Stefanii z Kossowskich Alfreda Nieszkowskiego dziedzica dóbr Chotowa w tychże dobrach Okręgu Wieluńskim zamieszkałego żony naprzeciw Franciszkowi Kossowskiemu dziedzicowi dóbr Pięczniewa, jako opiekunowi nieletniej Ludwiki i Bolesława, oraz Kazimierza nateraz Teodora Jabłkowskiego dziedzica dóbr Ralewic żony, rodzeństwa Kossowskich pierwszemi w Kaliszu, ostatnim w tychże dobrach Ralewicach Okręgu Szadkowskim, tudzież na przeciw Bugusławie z Żychlińskich Kossowskiéj wdowie, jako opiekunce nieletniego Karola Kossowskiego w Rudnikach zamieszkałym, na dniu 14 (26) Września 1850 r. ocznie zapadłego, sprzedane będą w drodze działów też dobra Rudniki w Okręgu Wartskiin położone, podopiekunem wspomnionych nieletnich Kossowskich jest Xewery Potworowski dziedzic dóbr Dąbroczyna w tychże dobrach zamieszały. Dobra Rudniki składają się z folwarku głównego i wsi tegoż nazwiska, z folwarków pomocniczych Karola i Wielopole, kolonii czynszowych Osowiedz, Przywidz, Jasiewie, zwanych. Dobra te mają znaczną ilość łąk, lasu znaczną ilość robocizny, budowle wszystkie bardzo kosztowne, dobre, grunta bardzo urodzajne i bardzo dobrze urządzone, mają rozległości w ogóle włók 128 morgów 27 pr. kw. 294 miary nowopolskiéj. Położone są w bliskości rzeki Warty o mil 2 od miasta tegoż nazwiska o mil 3 od miasta fabrycznego Zduńskiej Woli, o mil б od miasta Kalisza. Dobra te oszacowane na rs. 69,975 kop. 55, sprzedane będą przed delegowanym Sędzią Skotnickim w Kaliszu w sali posiedzeń Trybunału. Tymczasowe przysądzenie odbędzie się w dniu 19 Kwietnia (l Maja) 1851 r. o godzinie 3 z południa.
Kalisz dnia 8 (20) Marca 1851 roku.
Nowicki.

Echo Tureckie 1925 nr 31

Wypadki:
Pożar.
W dniu 25 VII rb. o godz. 1-ej w południe we wsi Przywidz gm. Lubola, podczas burzy piorun uderzył w zagrodę wdowy Stanisławy Chalinowskiej, od którego spaliła się; obora i 3 krowy i 21 szt. gęsi. Straty wynoszą około 1000 złotych.
Wypadku z ludźmi nie było.

Echo Tureckie 1927 nr 19

Kłusownictwo.
Jak wiemy sezon polowania na zwierzy­nę łowną, dawno upłynął, a nastąpił czas, w którym zwierzyna i ptactwo łowne roz­mnaża się. Nocami niestety zdala od osiedli [brak tekstu] słychać strzały, od czasu do czasu, można zauwa­żyć człowieka uzbrojonego, w strzelbę, któ­ry na odgłos kroków ludzkich lub zbliżają­cej się furmanki, przemyka przez polanę zaszywając się w gąszcz leśny. Zapytamy kim jest uciekający człowiek i kryjący się w lesie? Jest to złodziej zwierzyny—kłusow­nik, który został spłoszony z czatów gdzie całymi godzinami czekał na zająca lub sarnę aby ją zabić. Pomnąc że właśnie w obecnym czasie, zwierzyna łowna jak rów­nież ptactwo rozmnaża się, a zabicie zająca lub sarny niszczy całe gniazdo młodych kłu­sownik—, ten bandyta leśny, wyrządza niepo­wetowaną szkodę w gospodarce ochrony łowieckiej.
W ostatnich dniach udało się posterunkowi P. P. w Pęczniewie ustalić, że gospo­darz Stefan Prukacz, mieszkaniec wsi Przy­widza, gm. Lubola, tutej. powiatu, zabił ro­gacza. Podczas rewizji przeprowadzonej w zabudowaniach Prukarza znaleziono jeszcze zupełnie świeżą skórę rogi oraz nogi z ro­gacza. Ze śladów na skórze widać, że ro­gacz był zastrzelony.
Prukarz podał policji na swe usprawiedli­wienie, że będąc w lesie należącym do ma­jątku Rudki własność Pana M. Mikorskiego celem nazbierania drzewa opałowego, znalazł zabitego rogacza, którego zabrawszy do domu skonsumował z rodziną, skórę zaś chciał wysuszyć. Tłumaczenie się Prukarza jest wielce nieprawdziwe, ponieważ rzeko­mo znalezionego rogacza winien był oddać właścicielowi.
Sąd Pokoju w Warcie ukarał go grzywną w wysokości 50 złotych.
W tutejszym powiecie w ostatnich cza­sach powstało kilka Kółek myśliwskich, lecz niestety z małym wyjątkiem kółka myśliwskie mają na celu zbieranie się w czasach polo­wań na polowania pozatem zdaje się im, że ich działalność skończona ponieważ każdy z nich zastrzelił kilka zajęcy.
Szanowni Kółkowicze! Celem Kółka my­śliwego nie jest sankcjonowanie tępienia zwierzyny łownej bo to również dobrze po­trafią robić całe falangi kłusowników, tych bandytów leśnych którzy chroniąc się pod skrzydła ciemności nocnych tępiąc niemiło­siernie zwierzynę łowną. Celem Kółek my­śliwskich jest w pierwszej linji ochrona zwierzostanu w danym rewirze łowieckim bądź to przez wstrzymanie, na jakiś oznaczony czas zupełnie polowanie, bądź też za­kup i wpuszczanie do rewiru sprowadzonej zwierzyny celem krzyżowania i rozmnażania się.
Do najpoważniejszych zadań członków Kółek myśliwskich należy stałe i bezwzględ­ne tropienie kłusowników, niezwracając uwagi na pokrewieństwo, kumoterstwo, lub osobistą znajomość i zażyłość z kłusowni­kiem. Jedynie w ten sposób będzie można pomyślnie przeciwdziałać kłusownictwu, ochraniając zwierzynę łowną od zupełnej zagłady. W. F.

Obwieszczenia Publiczne 1928 nr 1

Wydział hipoteczny przy sądzie pokoju w Turku obwieszcza, że na dzień 12 kwietnia 1928 roku, wyznaczony został termin pierwiast­kowych regulacyj hipotek, dla:
1) nieruchomości we wsi Przywidz, gminy Lubola, powiatu tu­reckiego, składającej się z osady włościańskiej, zapisanej w tab. likw. pod Nr. 3, przestrzeni 14 morgów ziemi, z budynkami, należącej do Jó­zefa i Stanisławy małżonków Sadłowskich, (...).

Osoby interesowane winny w oznaczonym terminie zgłosić swoje prawa w kancelarji hipotecznej w Turku, pod skutkami prekluzji.

 Echo Sieradzkie 1931 lipiec

KAMIENIEM W GŁOWĘ.
Mieszkaniec wsi Przywida Stefan Kunicki, brał udział w zabawie odbywającej się w tejże wiosce. Pomiędzy inn. przyszło na zabawę ze wsi Zadzim około 15 dorosłych chłopców, uzbrojonych w kije. Poczęli oni domagać się od gospodarza, ażeby im pozwolił wziąć udział w zabawie, odmówiono im jednak.
Po upływie kilku dni Stefan Kunicki udał się do Zadzimia do kościoła na nabożeństwo, w powrotnej drodze napadło na niego kilka chłopców z Zadzimia, Kunickiego uderzono kamieniem w głowę. Po nałożeniu opatrunku przez miejscowego felczera p. Radajewskiego, rannego przewieziono w stanie groźnym do szpitala w Sieradzu.
Napadu dokonali synowie zamożnych gospodarzy Masiera Kazimierz, Jaśkiewicz Antoni i Radzielski Stanisław. Dochodzenie prowadzi policja w Zadzimiu.
Po dokonanej operacji wyjęcia części czaszki jest nadzieja utrzymania rannego przy życiu.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 18

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 17 sierpnia 1933 r. Nr. SA. II. 12/8/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu Tureckiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 14 sierpnia 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) — postanawiam co następuje:
§ 1.
VI. Obszar gminy wiejskiej Lubola dzieli się na gromady:
5. Przywidz, obejmującą: wieś Przywidz i wieś Jesienie.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Tureckiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia go w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.

Wojewoda:

w z. (—) A. Potocki

Wicewojewoda.


Echo Tureckie 1938 nr 26

Pożary
Najbliższe dni po Bożym Ciele przynio­sły nowe pożary we wsi podtureckiej.

W sam piątek (17 bm.) w nocy czerwo­ny kur grasował (...) w Luboli, gm. Pęczniew ogień strawił wiatrak sukcesorów p. Jurge wyrządzając szkód na 5 tys. złotych, w akcji ratunkowej wzięły udział straże pożar­ne z Luboli, Brodni, Brzegu, Pęczniewa a nawet z Glinnego, sieradzkiego powiatu; we wsi Przywidz, tejże gminy, spalił się dach na zagrodzie braci Sobandów Józefa i Ignacego. Straty wynoszą około 1500.


Echo Tureckie 1938 nr 43

Zamordowanie
W dniu 4 bm. w godzinach rannych na polach wsi Przywidz, gm. Pęczniew został odnaleziony trup nazwiskiem Pakosz Stanisław, lat 37 mieszkaniec wsi Pałki, gm. Wierzchy, pow sieradzkiego. Pakosz został zamordowany nożem. Sprawca za­bójstwa narazie nieujawniony.


Echo Tureckie 1946 nr 16

Zagubiono.
Henryk Kunicki ur. 22. 12.1916 r. w Przywidzu zagubił kar­tę rejestracyjną wydaną przez R. K.U. Konin.
Powyższe dokumenty unieważnia się.

Echo Tureckie 1947 nr 14

Zagubione dokumenty:
Aleksander Brzeziński ur. 27.III.1921 r., zam. w Przywidzu zagubił karte rejestracyjną wydaną przez RKU Konin i dowód osobisty (niemiecki) z fotografią.

Powyższe dokumenty unieważnia się.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz