-->

piątek, 26 kwietnia 2013

Prażmów

Taryfa Podymnego 1775 r.
Praźmów, wieś, woj. sieradzkie, powiat sieradzki, własność szlachecka, 19 dymów.

Czajkowski 1783-84 r.
Prazmow, parafia burzenin, dekanat warcki, diecezja gnieźnieńska, województwo sieradzkie, powiat sieradzki, własność: Tymieniecki.

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Prażmów, województwo Kaliskie, obwód Sieradzki, powiat Sieradzki, parafia Burzenin, własność prywatna. Ilość domów 23, ludność 161, odległość od miasta obwodowego 2.

Słownik Geograficzny:
Prażmów,   wś i fol., pow. sieradzki, gm. Majaczewice, par. Burzenin, odl. 171 w. od Sieradza, posiada urząd gminny, 19 dm., 211 mk. we wsi, 8 dm., 76 mk. na folw. Jest to starożytna osada jak o tem świadczą ślady cmentarzyska przedhistorycznego, odnalezione w 1880 r. Na początku XVI w. były tu tylko łany kmiece, dające dziesięcinę podobnie jak i Burzenin katedrze i kanonii gnieźnieńskiej (Łaski, Lib. Ben., I, 427). Według reg. pobor. pow. sieradzkiego wś Prasmów, w par. Burzenin, miała w 1553 r. 5 łan. a w 1576 r. 51 łan. (Pawiński, Wielkop., 215). Dobra P. były kolejno własnością Burzeńskich, Pstrokońskich, hr. Schliebenów, Morsztynów, książąt d' Aschen, hr. Dąmbskich, Wiewiórowskich (por. Witów), Tymienieckich, Węglińskich, Kuntzego, Domaniewskiego, dziś Michała Kobierzyckiego, który je nabył za 36, 000 rs. W 1887 r. fol. P. rozl. 994 mr.; gr. or. i ogr. 500 mr., łąk 43 mr., pastw. 36 mr., lasu 369 mr., nieuż. 46 mr.; budowli mur. 7, z drzewa 10, jest wiatrak; las urządzony. Wś P. os. 30, z gr. mr. 282.

Spis 1925:
Prażmów, wś i folw., pow. sieradzki, gm. Majaczewice. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne wś 47, folw. 2, inne zamieszkałe wś 1. Ludność ogółem: wś 301, folw. 28. Mężczyzn wś 137, folw. 9, kobiet wś 164, folw. 19. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego wś 301, folw. 28. Podało narodowość: polską wś 301, folw. 28.

Wikipedia:
Prażmów-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Burzenin. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie sieradzkim. Wieś leży 6 km na zach. od Burzenina, przy drodze Witów - Zapole. Sołectwo zajmuje 285 mieszkańców w 85 gospodarstwach. Zajmuje pow. 716 ha. Na terenie wsi jest OSP, sklep, punkt wymiany butli z gazem i żwirownia. Części wsi nazywają się: Działy i Kolonia-Działy.

Elżbieta Halina Nejman Majątki (Szlachta Sieradzka XIX wieku Herbarz)
PRAŻMÓW par. Burzenin, p. sieradzki własność kolejno Bużeńskich, Pstrokońskich, Wiewiórowskich, Tymienieckich, Węglińskich, Kuntzego, Domaniewskich i Michała Kobierzyckiego, który nabył dobra za 36 tys. rb. Folwark w 1887 roku miał 994 mg. w tym lasu 369 mg. (SGKP t.9, s.24) 

Jakub Jurek (Dobra Ziemskie):
Dobra ziemskie Prażmów w powiecie i obwodzie sieradzkim, województwie kaliskim położone
~1820 – dobra posiada Konstanty Tymieniecki h. Zaremba
~1824 – po śmierci Konstantego Tymienieckiego dobra po połowie dziedziczy jego rodzeństwo, Wincenty Tymieniecki i Tekla Pstrokońska.
18 VI 1824 – Wincenty Tymieniecki kupuje drugą połowę dóbr od siostry Tekli za 32.000 złp. Całe dobra otaksowano jednak na 130.000 złp.
~1825 – powstaje księga hipoteczna dóbr[i]
~1836 – po śmierci Wincentego Tymienieckiego dobra dziedziczą dzieci: Emma Kossobudzka, Seweryn, Ludomiła, Wanda, Antoni, Edward i Bolesław.
1844 – sukcesorowie Tymienieckiego sprzedają dobra na licytacji w Trybunale Cywilnym byłej Guberni Kaliskiej Andrzejowi Węglińskiemu za 115.333 złp i 10 groszy.
28 V 1850 – dobra nabywa Jan Kuntze za 111.000 złp.
31 V 1862 – dobra nabywa, przed notariuszem szadkowskim Sikorskim, Roman Domaniewski za 205.000 złp
1864-1868 – na podstawie ukazu o uwłaszczeniu chłopów oraz postanowienia Komisji Likwidacyjnej, z dóbr przeszło na własność włościan 281 mórg i 243 pręty ziemi.
17 III 1870 – na licytacji odbytej przed rejentem Kancelarii Ziemiańskiej Alfonsem Paszkowskim na rzecz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, dobra nabywa Michał Kobierzycki za 20.000 rbs.
~1882 – po śmierci Michała Kobierzyckiego dobra dziedziczą dzieci: Józef, Antonina, Stanisława, Władysław, Anna, Zygmunt, Łukasz i Stefan.
1886 – powstaje rejestr pomiarowy i plan dóbr autorstwa geometry II klasy Włodzimierza Dymitrowicza
8 XI 1899 – na kolejnej publicznej licytacji dóbr odbytej wskutek długów w Towarzystwie Kredytowym Ziemskim dobra za 8465 rbs nabywa Łukasz Kobierzycki (akt sporządzono u notariusza Władysława Bogowicza).
6 X 1897/1901 (sic?) – dobra nabywa Stefan Kobierzycki
1901 – powstaje kolejny plan dóbr autostwa Włodzimierza Dymitrowicza
13 XII 1910 – dobra nabywają Władysław Jaszowski, Ignacy i Zofia Janina Mielczarkowie za 15.000 rbs.
4 XII 1912 – dobra nabywa za 15.000 rbs Paweł Nowicki.
18 VII 1914 – dobra nabywają Jan i Marianna Szczytek
[i] Archiwum Państwowe w Łodzi, Oddział w Sieradzu. Księgi hipoteczne sądów w Sieradzu, ks. hip. dóbr Prażmów, sygn. 520.


1992 r.

Gazeta Warszawska 1822 nr 177

Sąd Policyi Prostey Powiatu Sieradzkiego — Podaie do wiadomości publiczney, że Józef Grudziński karczmarz z wsi Prażmowa Powiatu i Obwodu Sieradzkiego, pociągany będąc przed Sąd tuteyszy do odpowiedzialności względem rozpoznaney u niego kradzioney krowy, przybrał fałszywe nazwisko Woyciecha Musiałowicza i zaparł znaiomości pisania. W toku instrukcyi sprawy rzeczonej i dochodzenia wiarogodności pokładanego świadectwa na kupno krowy quaest: w Burzeninie, będąc wspomniony Józef Grudziński na wolności zostawiony, w nocy z dnia 24 na 25 Września r. b. uciekł potaiemnie ze wsi Prażmowa wraz z żoną Maryianną, małe dziecię imieniem Katarzynę przy piersi maiącą, tudzież z synem wspomnionego Grudzińskiego z imienia Marcinem i z Janem Szynklerem wspólnikiem wielolicznie za kradzieże do Sądu pociąganym. —Z rewizyi w zamieszkaniu zbiegłego przez Wóyta Gminy Prażmow dopełnioney, okazały się różne zmyślone zaświadczenia, które tenże Grudziński, iako pisać umieiący, pofałszował, a mianowicie:
1. Zaświadczenie Wóyta Gminy Złoczewa, na którey litery pieczęci dostatecznie rozpoznane bydź nie mogą.
2. Zaświadczenie Wóyta Gminy Rudlic, dla Woyciecha Musiałowicza z właściwą wyciśniętą pieczęcią.
3. Zaświadczenie Wóyta Gminy Łopatek dla Józefa Jankowskiego z pieczęcią teyże Gminy, ieszcze podpisem nie opatrzone.
4. Zaświadczenie Wóyta Gminy Bartochowa dla Jakóba Piątkiewicza, z pieczęcią podobnie iak na pierwszym wyciśniętą.
5. Zaświadczenie Wóyta Gminy Barczew dla Jakóba Połkowskiego zaczęte, lecz niedokończone, bez podpisu i pieczęci.
Z tych wszystkich więc dowodów iasne wynika przekonanie, że Józef Grudziński alias Woyciech Musiałowicz posiadaiąc przy sobie pieczęcie Wóytowskie, publiczność na naywiększe niebezpieczeństwo przez zaopatrywanie zaświadczeniami złodziei i innych zbrodniarzy narazić może. Wzywa zatem Sąd wszelkie Władze kraiowe Policyyne a nayszczególniey Wóytów Gmin i Burmistrzów, żeby na powyższych winowayców zamierzaiących przez Obwód Wieluński przeprawić się w Xięztwo Poznańskie lub do Szląska, pilną baczność dawali, i uiąwszy ich pod bezpieczną strażą do Sądu tuteyszego dostawili.
Dla dokładnieyszego rozpoznania przestępców zamieszcza się ich następne rysopisy:
Józef Grudziński około 45 lat liczący, rodem z Charłupi Wielkiey Powiatu Sieradzkiego, iest wzrostu małego, twarzy szczupłey, chudey, ściągłey, białokurowaty, nosa długiego, oczu szarych, włosów na głowię ciemno blond krótko strzyżonych, wąsów małych białawych przystrzyżonych. Ubiór tegoż: Płaszcz iasno-szaraczkowy sukienny o trzech kołnierzach, spodnie takież kraykami obszywane i od dołu po bokach na guziki zapinane, szpancerek ciemno-zielony sukienny z guzikami z tegoż sukna, kamizelka sukienna ciemno-szaraczkowa, na szyi chustka czarna iedwabna, bóty pasowe ordynaryyne podarte, kapelusz okrągły, czarny, miał prócz tego surdut ciemno-stalowy przechodzony z kołnierzem czarnym manszestrowym na przebranie.
Maryianna Grudzińska żona poprzedzającego, liczyć może około 25 lat, wzrostu niskiego, w sobie krępa, twarzy czerwoney okrągłey karłowatey, nosa krótkiego, oczu ciemno-szarych, włosów blond iasnych.
Jan Szynkler przeszło lat 30 liczący, wzrostu małego, pleczysty, twarzy ściągłey białey, nosa miernego, oczu szarych, włosów ciemno-blond, u ręki na palcu wielkim z przyczyny bolenia palca ma zawinięty paznokieć. Ubior iego: Sukmana z Brzezińskiego sukna, siwego, z tasiemkami pentelkami zapinana, leybik sukienny granatowy, kapelusz okrągły, czarny, spodnie płócienne. Prócz tego dodaie Sąd, że zbiegły Grudziński z wspólnikami swemi wyiechał wozem bosym w półkoszkach, trzema końmi, to iest, wałachem gniadym bez odmiany w 8mym roku, klaczą skarogniadą ślepą na iedno oko, i klaczą iasno-kasztanowatą źrebną z łysiną na łbie białą, z których para w szle parciane, a trzeci koń w chomonto ubrane były. Również przy ucieczce zabrał z sobą pościel, skrzynkę, krowę i inne rzeczy. — Sieradz dnia 2 Października 1822 r.
Gaiewski Podsędek.
Boiemski Pisarz.

Gazeta Warszawska 1826 nr 133

Sąd Policyi Prostey Powiatu Sieradzkiego —Wzywa Wszelkie Władze kraiowe, nad bezpieczeństwem publicznem czuwaiące, ażeby Antoniego Szkopińskiego o kradzież obwinionego, dnia 20 Grudnia r. z. w mieście Sieradzu z pod straży cywilney zbiegłego, który iest wzrostu miernego, twarzy ściągłey, nosa krótkiego szerokiego, oczu i włosów czarnych, około 16 lat wieku liczącego, rodem z Prażmowa, Obwodu Sieradzkiego; maiącego na sobie ubiór: kamizelę płócienną krótką złą, spodnie paczesne brudne za kostki, koszulę lnianą, na głowie szlafmycę wełnianą wysoką, przy rozpoznaniu uchwycić i takowego pod strażą pewną tuteyszemu Sądowi nadesłać raczyły — Sieradz dnia 1 Marca 1826 roku.
Gaiewski Podsędek.
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1827 nr 16

MINISTER SEKRETARZ STANU.
Ma honor udzielić Radzie Administracyiney wolą Nayiaśnieyszego Pana wypisaną, iak następuie:
„Rada zawiadomi podpisanych na Supplice obok załączoney, przez pośrednictwo właściwych Władz — iż Cesarz i Król Jmć uważa postępek „ich za dowód owego ducha zamieszania nieprzestaiącego działać na małą „cząstkę Jego poddanych Polskich, a tyle przeciwnego temu uszanowaniu „dla Władzy i zamiłowaniu porządku, które tak znamienicie odznaczają „ogół Narodu, i które przewodniczyły obradom ostatniego Seymu; iż Jego „Cesarsko-Królewska Mość z żalem widzi w takowym postępku „nowe powody do przedłużenia względem Woiewództwa Kaliskiego środków przez Dostoynego Poprzednika JEGO przyiętych, i że na ten raz „w łaskawości swoiey na zganieniu tego nierozważnego kroku poprzestaie.“
w Petersburgu dnia Marca 1827.
(podpisano) Stefan Hr. GRABOWSKI.
Za zgodność z Oryginałem:
Radca Sekretarz Stanu, Generał Dywizyi, (podpisano) Kossecki.
w szczególności przesłać zalecono:
3)    PP.    Mączyńskiemu Stefanowi z Lutomirska.
5)    —    Biernackiemu Jozefowi Gabryelowi z Klonowa.
6)    —    Grabowskiemu Felixowi z Strachanowa.
7)    —    Jezierskiemu Anastazemu z Góry.
8)    —    Karśnickicmu Augustynowi z Chorzewa.   
9)    —    Gątkiewiczowi Tomaszowi z Kwaskowa.
10)    —    Grodzickiemu Filipowi z Gruszczyc.
14)    —       Parczewskiemu Józefowi z Włynia.
15)    —    Ordędze Józefowi z Cieni.
17)     —       Grodzickiemu Tadeuszowi z Wrzący.
21)    —    Jłowieckiemu Marcinowi z Trzebin.
23)    —    Biernackiemu Stanisławowi z Sikucina.
27)    —    Rejczyńskiemu Józefowi z Naramic.
29)    —       Bartochowskiemu Kazimierzowi z Skomlina.
30)     —       Kobierzyckiemu Łukaszowi z Wielkiey Dąbrowy.
34)    —       Trepka Leopoldowi z Brzykowa.
37)    —    Kiedrowskiemu Mikołajowi z Zawadek.
38)    —    Kaczkowskiemu Stanisławowi z Choynego.
39)    —       Łączkowskiemu Antoniemu z Rembieszowa.
40)     —       Madalińskiemu Emanuelowi z Osiakowa.
41)    —    Wituskiemu Michałowi z Małynia.
45)    —    Rabczewskiemu Karolowi z Sądziejewic.
47)    —    Siemiątkowskiemu Jgnacemu z Kalinowy.
49)    —    Trepka Augustowi z Wrońska.
50)     —       Siemiątkowskiemu Józefowi z Biskupic.
51)     —       Wituskiemu Felixowi z Jeżewa.
52)     —    Sucheckiemu Wincentemu z Grabi.
53)    —    Morawskiemu Teofilowi z Mikołajewic   
55)    —    Milewskiemu Kajetanowi z Borzewicka.
56)    —    Jabłkowskiemu Jgnacemu z Cielców.
60)    —    Walewskiemu Napoleonowi z Świerczyn.
63)    —    Bieleckiemu Józefowi z Kozub.
64)    —    Tarnowskiemu Antoniemu z Bukowca.
65)    —    Złotnickiemu z Zdońskiey Woli.
66)    —    Parczewskiemu Stanisławowi z Dąbrówki.
71)    —    Domaniewskiemu Janowi z Zborowa.
72)    —    Zbijewskiemu Franciszkowi z Jesionny.
73)    —    Załuskowskiemu Franciszkowi z Jesionny.
74)    —    Rozrazewskiemu Nepomucenowi Janowi z Ruszkowa.
76)    —    Ankwiczowi Romanowi Hr. z Zakrzewa.
81)    —       Krobanowskiemu Mikołajowi z Swirzyna.
83)    —    Sulimierskiemu Felixowi z Brzesk.
84)     —       Klichowskiemu Rafałowi z Grabia.
85)    —    Mniewskiemu A. z Włynia.
87)    —    Podczaskiemu Dyonizemu z Brzesk.
88)    —    Taczanowskiemu Emanuelowi z Rudy.
89)    —    Potworowskiemu Ferdynandowi z Luboli.
92)    —    Byszewskiemu Kalixtowi z Sokołowa.
96)     —       Gołębowskiemu Nepom. z Sadokrzyc.
97)     —       Błeszyńskiemu Erazmowi z Zelisławia.
98)    —    Taczanowskiemu Leonowi z Olewina.
99)    —       Tyminieckiemu Wincentemu z Prażmowa.
101)    —    Borzysławskiemu Aloizemu z Grzymaczewa.
102)    —    Kosseckiemu Dominikowi z Woycinka.
103)    —    Niemojowskiemu Teodorowi z Chwalęcic.
104)    —    Wierzchleyskiemu Bogumiłowi z Wierzchlasa.
105)    —    Gurowskiemu Adamowi Hr. z Piorunowa.
Za zgodność na proźbie:
Radca Sekretarz Stanu, Generał Dywizyi, (podp.)    Kossecki.
do wiadomości publiczney Radca Stanu Prezes  przez Dziennik Woiewódzki podaie.
w Kaliszu dnia 14. Kwietnia 1827 r.
PIWNICKI.
Sekretarz Generalny, Welinowicz, Z. 

Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1835 nr 26

Pisarz Trybunału Cywilnego pierwszey Instancyi Woiewództwa Kaliskiego.   
Podaie do publiczney wiadomości, iż Teofila z Arnoldów Xawerego Zelisławskiego Obywatela Kraiu w Prażmowie w Powiecie Sieradzkim zamieszkałego żona z łaski familii utrzymuiąca się tamże w Prażmowie Powiecie Sieradzkim zamieszkała od ktorey Franciszek Bielski Patron Trybunału w Kaliszu zamieszkały prawne kroki czyni, wystosowała Powództwo o rozdział maiątku i odięcie praw Mężowi z mocy Art. 192. i 193. Kodexu Królestwa Polskiego służących, przeciwko Mężowi swemu Xaweremu Zelisławskiemu Pozwem na dniu 14/26. Maia 1835. r. doręczonym.
Kalisz dnia 15/27. Maia 1835.   
Piątkiewicz.

Dziennik Powszechny 1835 nr 60

Po zgasłem życiu niegdy Wincentego Zaręby Tyminickiego (którego śmierć nastąpiła w dniu 13 Września 1834 r.) otworzyło się postępowanie spadkowe. Zawiadamia się przeto ninieyszem kogo to interesować może, iż doprzepisania na rzecz iego sukcessorów tytułu dziedzictwa dóbr ziemskich Prażmowa z przyległościami, i dóbr Będkowskiey Woli, części Lit. A i B, także z przyległościami w Pcie Sieradzkim leżących, oraz własności summy złp. 11,700 na dwóch kapitałach, mianowicie: na 100,000 złp. i 30,000 złp. dla Martyny z Goczałkowskich powtórnego zamęzcia Brodzkiey należących, i dla niey na dobrach Zalesiu z przyległościami Wólka Janowska czyli Zebrać, w Powiecie Szadkowskim położonych, dotąd ieszcze ustalonego tytułu dziedzictwa niemaiących, hypotekowanych, ubezpieczoney, termin sześciomiesięczny, a w szczególe na dzień 28 Lipca r. b. 1835 w kancellaryi ziemiańskiey Woiewództwa Kaliskiego przed podpisanym Reientem iest wyznaczony. Kalisz dnia 28 Stycznia 1835 roku. Reient Kancellaryi Ziemiańskiey Woiewództwa Kaliskiego, Fr. Nowosielski.

Warszawska Gazeta Policyjna 1846 nr 169

Ważniejsze zdarzeniu zaszłe w Królestwie.

W gminie Witowie powiecie Sieradzkim, znaleziono w miesiącu maju nieżywe dziecię, zakopane przez matkę jego nazwiskiem Marjannę Kurpińską. Podobnież w dniu 10 t. m., w gminie Prażmowie powiecie Sieradzkim, znaleziono dziecię Józefy Kuźniak, przez matkę po urodzeniu zakopane.

Dziennik Warszawski 1865 nr 290

(N. D. 7438). Dyrekcja Szczegółowa Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego Gubernji Warszawskiej w Kaliszu.
Podaje do powszechnej wiadomości, iż na zasadzie art. 7 Postanowienia Rady Administracyjnej Królestwa Polskiego z d. 28 Czerwca (10 Lipca) 1860 r. i upoważnień przez Dyrekcją Główną Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego udzielonych następujące dobra ziemskie za zaległość w ratach Towarzystwu należnych wystawione są na pierwszą sprzedaż przymusową przez licytacją publiczną w mieście Kaliszu w pałacu sądowym przy ulicy Józefiny w kancelarjach hypotecznych poniżej wymienionych.
36. Prażmów z wszystkiemi przyległościami i przynależytościami w Okręgu Sieradzkim położone, raty zaległe w chwili zarządzenia sprzedaży wynoszą rs. 297 k. 6, vadium do licytacji rs. 1,230, licytacja rozpocznie się od sumy rsr. 6,460 k. 87 1/2, termin sprzedaży d. 15 (27) Sierpnia 1866 r., przed Rejentem Kanc. Ziem. Z Łopuskim.
Sprzedaże wzmiankowane odbędą się w terminach powyżej oznaczonych poczynając od godziny 10 zrana w obec delegowanego Radcy Dyrekcji Szczegółowej, gdyby zaś Rejent, przed którym sprzedaż ma się odbywać był przeszkodzony licytacja odbędzie się w jego kancelarji przed innym Rejentem który go zastąpi.
Warunki licytacyjne są do przejrzenia w właściwych księgach wieczystych i w biurze Dyrekcji Szczegółowej. W końcu Dyrekcja Szczegółowa uprzedza interesowanych, że gdyby w dniu do licytacji oznaczonym przypadło bądź święto kościelne, bądź uroczystość galowa dworska, sprzedaż odbędzie się przez odroczenie w dniu następnym w kancelarji tegoż samego Rejenta.
Kalisz, d. 22 Listop. (4 Grudnia) 1865 r.
Prezes, Chełmski.
Pisarz, Bierzyński.

Dziennik Warszawski 1866 nr 36

(N. D. 1035) Rejent Kancelarji Ziemiańskiej Gubernji Warszawskiej w Kaliszu
Po śmierci:
3. Aronie Działoszyńskim co do sum: a) na dobrach części pierwszej Strumiany B Wielga wieś B, Grzmiąca B z Okręgu Sieradzkiego w dziale IV pod Nr. 47 zahypotekowanej sumy rs. 342 kop. 95; b) na dobra Strumiany B, Wielga Wieś B, Grzmiąca B, z tegoż Okręgu sumy rs. 265 kop. 10 sposobem ostrzeżenia w dziale IV pod Nr. 53; c) Na dobrach Niemojew z tegoż Okręgu sumy rs. 830 kop. 77 sposobem ostrzeżenia w dziale IV pod Nr. 35; d) na dobrach Wodzierady z Okręgu Szadkowskiego kwoty rs. 223 kop. 59 w dziale IV pod Nr. 25 sposobem ostrzeżenia; g) na dobrach Branica A B z Okręgu Szadkowskiego sumy rs. 1005 w dziale IV pod N. 30; h) na dobrach Prazwów z Okręgu Sieradzkiego co do prawa wyrąbania i wybrania 1500 sztuk drzewa dembowego z prawem odkupu za rs. 1,260 w dziale III pod Nr. 13; i) na dobrach Kliczków Wielki z Okręgu Sieradzkiego co do sumy rs. 202 kop. 50 w dziale IV ad Nr 3: zahypotekowanych;
(...) otworzyły się spadki do regulacji których wyznacza się termin na dzień 13 (25) Sierpnia 1866 r. w Kancelarji hypotecznej. Kalisz d. 27 Stycznia (8 Lutego) 1866 r.
Teofil Jozef Kowalski.

Dziennik Warszawski 1867 nr 21

(N. D. 337). Pisarz Trybunału CywilnegoI-ej Instancji Gubernji Warszawskiej w Kaliszu.
Wiadomo czyni, iż na żądanie Mojżesza Bloch negocjata* i właściciela nieruchomości w mieście Kaliszu zamieszkałego, a zamieszkanie prawne do tego interesu u Franciszka Modrzejewskiego Patrona Trybunału w Kaliszu mieszkającego, obrane mającego, od którego tenże Patron za Obrońcę jest ustanowiony i sprzedaż dóbr ziemskich Prazmowa z przyległościami w drodze przymuszonego wywłaszczenia w poszukiwaniu sumy rs. 3540 z procentem od Romana Domaniewskiego jako właściciela dóbr Prazmowa tamże zamieszkałego, zajętych popiera. Protokułem Komornika Trybunału w dniu 29 Października (10 Listopada) 1866 r. sporządzonym, zajęte zostały w drodze przymuszanego wywłaszczenia:
Dobra Ziemskie Prazmów,
składające się z wsi i folwarku Prazmów z wszelkiemi zabudowaniami dworskiemi, inwentarzem żywym i martwym do gruntu przywiązanym, z wszelkiemi dochodami i użytkami, z tem wszystkiem co całość dóbr stanowi z wyłączeniem gruntów na własność włościan przeszłych. Dobra te graniczą na wschód słońca z dobrami Witowem i miastem Burzeninem, na południe z dobrami Strzałki, na zachód z dobrami Bentkowem, a na północ z Wólką i Witowem, odległe są od miasta Sieradza wiorst 14, Złoczewa 13, Burzenina 3, Widawy 10, należą do gminy Majaczowice parafji Burzenia, położone w Powiecie i Okręgu Sieradzkim Gubernji Warszawskiej, których hypotecznym właścicielem jest Roman Domaniewski w Prazmowie zamieszkały i w jego naturalnym znajdują się posiadaniu. W dobrach tych w granicach od dóbr Witowa nastąpiła zamiana gruntu w przestrzeni 1 morga i 45 prętów kwadratowych zresztą granice nie są sporne, a całe dobra mają przybliżonym sposobem około włók 42 morg. 20, prętów kwadratowych 250 czyli dziesiatym 645 miary ruskiej, grunta należą do klasy II-ej III-ej i IV-ej. Znajdują się zabudowania dworskie i gospodarskie potrzebom miejscowym odpowiednie.
Na gruncie jest inwentarz żywy i martwy, którego ilość jak i wysiewu w akcie zajęcia wymienione. Podatki dworskie do Kasy Powiatu Sieradzkiego opłacić się winne wynoszą rs. 193 kop. 19 1/2. Szczegółowy opis dóbr zajętych Prazmowa pod względem klasyfikacji gruntów, stanu zabudowań i ich ilości, oraz innych szczegółów znajduje się w protokule zajęcia u popierającego sprzedaż Patrona Franciszka Modrzejewskiego i w biurze Pisarza Trybunału, gdzie również zbiór objaśnień i warunków przejrzany być może.
Protokuł zajęcia doręczony jest w kopjach: Pisarzowi Sądu Pokoju Okręgu Sieradzkiego Władysławowi Porczyńskiemu w dniu 10 (22) Grudnia1866 r., a Wójtowi gminy Majaczewice, do której dobra Prazmów należą, Aleksandrowi Hintz w dniu 17 (29) Grudnia tegoż roku, obudwom do rąk własnych, następnie do księgi wieczystej dóbr ziemskich Prazmowa w Kancelarji Ziemiańskiej Gubernji Warszawskiej w Kaliszu d. 17 (29) Grudnia tegoż roku wniesiony i wpisany, zaś do księgi zaregestrowań na ten cel w biurze Pisarza Trybunału utrzymywanej dnia 31 Grudnia (12 Stycznia) 1866/7 roku wpisany i zaregestrowany został. Sprzedaż dóbr tych odbywać się będzie na audjencji Trybunału Cywilnego I-ej Instancji Gubernji Warszawskiej w Kaliszu, w miejscu zwykłych posiedzeń w pałacu sądowym przy ulicy Józefiny stojącym.
Pierwsze ogłoszenie warunków licytacyjnych i sprzedaży na audjencji wspomnionego Trybunału w dniu 2 (14) Lutego 1867 r. o godzinie 10 z rana nastąpi.
Kalisz d. 31 Grud. (12 Stycznia) 1866/7 r.
Asesor Kolegjalny, Jan Migórski. 

*nieczytelne

Dziennik Warszawski 1867 nr 37

(N. D. 226) Rejent Kancelarji Ziemiańskiej Gubernji Warszawskiej w Kaliszu.
Po śmierci: 1. Izaaka Kohn wierzyciela sum: c) współwłaściciela prawa wycięcia i wybrania pięciu i pół włók boru i dziewięciu tysięcy sztuk drzewa i ostrzeżenia za nie wydanie takowego i zapłacenia za każdą sztukę po kop. 60, na dobrach Prażmów w dziale III pod Nr. 7 wszystkich z Okręgu Wartskego; (…) otworzyły się spadki, do regulacji których oznacza się termin przed podpisanym Rejentem i w jego kancelarji na dzień 18 (30) Maja 1867 roku.
Kalisz, d. 24 Paździer. (5 Listopada) 1866 r.
Wilhelm Grabowski.

Dziennik Warszawski 1869 nr 212

N. D. 6857 Dyrekcja Szczegółowa Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Kaliszu.
Zawiadamia wszystkich interesowanych a głównie, wierzycieli hypotecznych, nie mających obranego zamieszkania prawnego, a z pobytu niewiadomych, poniżej przy każdych dobrach, na których ich wierzytelności prawa lub ostrzeżenia są zamieszczone, imiennie wyszczególnionych, że dobra takowe, jako zalegające w opłacie rat Towarzystwu Kredytowemu Ziemskiemu należnych, wystawione są na pierwszą, przymusową przedaż przez licytację publiczną w mieście Kaliszu w gmachu Sądowym przy ulicy Józefiny położonym w Kancelarji Rejenta wyznaczonego lub jego zastępcy odbyć się mającą, a w szczególności co do dóbr:  
20. Prażmów z wszystkiemi przynależytościami lecz z wyłączeniem uwłaszczonych gruntów włościańskich, w Okręgu Sieradzkim położonych, zalegających w opłacie rat Towarzystwu Kredytowemu należnych rs. 599 kop. 98. Sprzedaż odbywać się będzie przed Rejentem Alfonsem Paszkowskim d. 5 (17) Marca 1870 r. Vadium do licytacji oznaczone zostało na rs. 1,100. Licytacja rozpocznie się od samy rs. 6,450.
Zawiadomienie to ogłasza się dla niewiadomych z pobytu i niemających w hypotece obranego zamieszkania prawnego, SS-ów Izaaka Kohn to jest 1° Samuela vel Salomona Majera. 2° Wolfa, 3° Estery zamężnej Broder, 4° Ruchli zamężnej Jakubowicz, 5° Mordka, 6° Abrahama, 7° Laja, 8° Rojzy vel Rozalji Bryczkowskiej 9° Pinkusa, 10° Jojna vel Jonasa, 11° Marji, 12° Hendli, 13° Frajdy vel Frańciszki, 14° Gołdy, rodzeństwa Kohn, z powodu wpisu na rzecz ich w dziale III pod Nr. 7 wykazu hypotecznego dóbr Prażmow mieszczącego się.  
Sprzedaże wzmiankowane odbędą się w terminach powyżej oznaczonych, poczynając od godziny 10 z rana w obec delegowanego Radcy Dyrekcji Szczegółowej, gdyby zaś Rejent przed którym przedaż ma się odbywać był przeszkodzonym, licytacja odbędzie się przed innym Rejentem który go zastąpi.
Vadium do licytacji złożyć się mające, winno być w gotowiźnie, która wszakże zastąpioną być może listami zastawnemi lub likwidacyjnemi, lecz w takiej ilości, jaka podług kursu giełdowego wyrównywać będzie cyfrze gotowizną oznaczonej.
Warunki licytacyjne są do przejrzenia w właściwych księgach wieczystych i w biórze Dyrekcji Szczegółowej Kaliskiej.
W razie nie dojścia do skutku powyższej przedaży dla braku licytantów, druga i ostateczna przedaż od zniżonego szacunku odbytą będzie bez nowych dalszych doręczeń, w terminach jakie Dyrekcja Szczegółowa oznaczy i w pismach publicznych raz jeden ogłosi (art. 25 Postanowienia Rady Administracyjnej z dnia 28 Czerwca (10 Lipca) 1860 r.)
Kalisz d. 25 Sierpnia (6 Września) 1869 r.
Prezes, Chełmski.
Pisarz, Bierzyński.

*nieczytelne
 
Kaliszanin 1877 nr 45

W dniu 17 t. m. [maja ]we wsi Prażmów, powiecie sieradzkim, włościańskiemu chłopcu Józefowi Gochu, pozostawionemu w izbie bez dozoru, wieprz poodgryzał uszy i palce u prawej ręki, skutkiem czego dziecko umarło.

Kurjer Warszawski 1877 nr 146


W tych dniach we wsi Prażmowo, w powiecie sieradzkim, świnia odgryzła uszy i palce u nóg i rąk dziecku włościanina Hoka, pozostawionemu bez dozoru. Wypadek ten, dość częsty na wsiach — zakończył się w kilka godzin śmiercią dziecka.
  
Kaliszanin 1885 nr. 87

5-letnia włościańska dziewczynka we wsi Prażmowie, powiecie sieradzkim, Pelagja Szklarska, schodząc po schodach do piwnicy, spadła z takowych i skutkiem silnego rozbicia zmarła.

Zorza 1890 nr 33

Burza. We wsi Prażmowie i Witowie pow. sieradzkiego w gub. kaliskiej szalała tak straszna burza, że wywróciła ona 32 budynki gospodarcze włościańskie i dworskie, i zniszczyła ogrody. Straty obliczają na 25 tysięcy rubli.

  Dziennik Łódzki 1890 nr. 186

Z okolic Sieradza pisze nasz korespondent: W Prażmowie i Witowie w pow. sieradzkim przed kilkunastu dniami szalała straszna burza, która rozwaliła ze szczętem dwór w Witowie i porozrzucała rzeczy, meble i pościel o kilka wiorst, w Prażmowie zaś zniszczyła piękny ogród owocowy, tak, że drzewa owocowe powyrywała z korzeniami.

Gazeta Świąteczna 1890 nr. 503

Znowu trąba powietrzna. Mijają lata nieraz, a jakoś nie słychać u nas o trąbach powietrznych. W tym zaś roku zjawisko to powtórzyło się już razy kilka. Sczególniéj dzień 24-ty lipca będzie pamiętny dla wielu ludzi. Ze wszech stron dochodzą nas wieści o wichurach strasznych, wirach powietrznych, burzach i nawałnicach, które się dnia tego zdarzyły w różnych okolicach kraju. I oto znów teraz zpod Sieradza donoszą, że w owym nieszczęśliwym dniu 24-ym trąba powietrzna ogromne szkody porobiła we wsiach Prażmowie i Witowie, w powiecie Sieradzkim. Rozniosła ona zupełnie czterdzieści budynków gospodarczych, których szczątki rozrzucone zostały po polach,-a którędy przeszedł wir straszny, nie pozostało ani jednego drzewa, ani krzaczka nawet: najstarsze jesiony, topole ogromne i inne drzewa leżą powalone, potrzaskane lub też wyrwane z korzeniem. Straty w obydwóch nawiedzionych przez trąbę wioskach obliczają najmniej na jakie 30 tysięcy rubli. Szczęściem wypadku z ludźmi nie było. a.

Goniec Łódzki 1899 nr 122

Sprzedaż majątku. Dobra Prażmów, w pow. sieradzkim, rozległości 33 włóki, nabył od sukcesorów Kobierzyckich p. Łukasz Kobierzycki.


Kurjer Warszawski (dodatek poranny) 1899 nr 312

Echa kaliskie.

(...)Dobra Prażmów, w pow. sieradzkim, przestrzeni 33 włók, nabył na własność od sukcesorów Kobierzyckich p. Łukasz Kobierzycki. (…)
 
Gazeta Kaliska 1900 nr. 245

Zgon. We Wrocławiu zmarł właściciel majątku Prażmów w pow. sieradzkim ś. p. Łukasz Kobierzycki. Zwłoki przywieziono w tych dniach z zagranicy i pochowano w grobie rodzinnym, na cmentarzu parafjalnym w Brzeźniu.
 
Gazeta Kaliska 1900 nr. 273

NOWY DOM DREWNIANY 19 łokci szeroki, 32 długi do sprzedania . w majątku Prażmów, powiatu sieradzkiego. Wiadomość u właściciela w Prażmowie, poczta Sieradz.

Gazeta Kaliska 1902 nr. 5

W Prażmowie, poczta Sieradz, jest do sprzedania 2 ,000 kóp zarybku karpi cztery cale długich; większe na wagę. Uprasza się o wczesne zamówienia.


Gazeta Kaliska 1906 nr 86

Dom. Prażmów, poczta Sieradz, sprzedaje zarybek karpi i linów.

Rozwój 1913 nr 128

Folwark Prażmów
odległy od st. kolei Sieradz wiorst 12, ogólnej przestrzeni 151 mórg, z ładnym domem mieszkalnym, 4-ro morgowym ogrodem, dobrymi budynkami, kompletnym inwentarzem żywym
i martwym i zasiewami
do sprzedania w każdym czasie.
Wzorowo urządzone dochodowe gospodarstwo rybne, przestrzeni 45 mórg. Znakomite polowanie przez cały rok. Warunki na miejscu, Nowicki, Prażmów, p. Sieradz.

Obwieszczenia Publiczne 1917 nr 5


List gończy.
Sąd pokoju miasta Sieradza, na mocy 846 i 347 art. ust. postęp. kar. niniejszym poszukuje Konstantego Kędzierskiego, mularza z Prażmowa, gminy Majaczewice, powiatu Sieradzkiego, zbiegłego z Sieradzkiego więzienia, oskarżonego z art. 5741 kod. karn., za przywłaszczenie więziennego ubrania. Rysopis i znaki szczególne oskarżonego niewiadome. Osoby, którym wiadome jest miejsce zamieszkania Kędzierskiego, winny niezwłocznie zawiadomić policję, w celu zaaresztowania takowego i zakomunikowania o powyższym sądowi do akt. K. 68/17 r.
Sędzia pokoju.

Sekretarz sądu.

Ziemia Sieradzka 1920 wrzesień

Przykład godny naśladowania. Dziewczęta wiejskie w Prażmowie, Franciszka i Apolonja Gacka, przy pomocy swoich koleżanek: Anny Kędzierskiej, Heleny i Stanisławy Białczak postanowiły nietylko nosić dla parady znaczek "Czerw. Krzyża", ale okazać czynną pomoc tak wielce pożytecznej instytucji. W tym też celu rozpoczęły pracę w swojej wiosce od zbierania kawałków płótna i przygotowywania szarpi dla rannych żołnierzy. Zajmują się także dziewczęta w Prażmowie zbieraniem ofiar. Oto obecnie złożyły do Komitetu zebrane: 82 mk., 30 funt. chleba, 7 koszul, 2 ręczniki, 54 paczki lnu i 2 paczki szarpi. Gdyby w każdej wiosce dziewczęta zajęły się tak szlachetną i pożyteczną pracą, dałyby dowód, że są dobrymi Polkami, że nie zapominają o braciach swoich, którzy walczą na polu chwały dla obrony Ojczyzny, zasłużyłyby sobie na uznanie i szacunek wśród wszystkich, a szczególniej wśród młodzieży, która z frontu niedługo może do domu powróci.

Obwieszczenia Publiczne 1927 nr 16


Sąd okręgowy w Kaliszu, na mocy art. 1777-6 U. P. C., obwieszczą, iż na skutek decyzji sądu z dn. 22 stycznia 1927 r., zostało wdrożone po­stępowanie o uznanie za zmarłego Stanisława Bartosika, wobec czego sąd wzywa go, aby w terminie 6-miesięcznym, od dnia wydrukowania niniej­szego, zgłosił się do sądu, gdyż w przeciwnym razie po upływie tego terminu zostanie przez sąd uznany za zmarłego; wzywa się wszystkich, którzyby wie­dzieli o życiu lub śmierci Stanisława Bartosika, aby o znanych sobie faktach zawiadomili sąd okręgowy w Kaliszu w powyższym terminie; nadto sąd nadmienia, że Stanisław Bartosik był stałym mieszkańcem wsi Prażnów. gm. Majaczewice, pow. sieradzkiego, że w 1914 r. został pobrany do armji rosyjskiej w charakterze rezerwisty i do tej pory nie wrócił (Nr. spr. I. Z. 261/26).

 Ziemia Sieradzka 1927 grudzień nr 29


Obwieszczenie. Komornik przy Sądzie Okręgowym w Kaliszu Roman Grzesik, zamieszkały w m. Sieradzu przy ulicy Warckiej pod Nr. 5. na zasadzie art. 1141-1148-1149 i|1570 U. P. C. podaje niniejszem do publicznej wiadomości, że w dniu 14-go października 1927 r. o godzinie 10 rano, w sali posiedzeń Sądu Pokoju w Sieradzu, odbędzie się sprzedaż z publicznej licytacji praw Władysława Kędzierskiego do połowy osad włoścjańskich położonych we wsi Prażmów, gm. Majaczewice, star. Sieradzkim pod Nr. 24 i 25/25 tabeli likwidacyjnej , stanowiących obecnie jedną zagrodę włościjańską, obejmującą wraz z ziemią otrzymaną za serwitut ogólnej przestrzeni 11 mórg 117 prętów. Na osadzie tej, położonej w 7 działkach, znajdują się następujące zabudowania: a) dom drewniany o 2-ch izbach i sieni, pokryty słomą, w stanie lichym, b) obora z gliny z szopą na drzewo, pokryta słomą, w stanie lichym, c)stodoła z desek o jednym klepisku i 2-ch sąsiekach, pod słomą, w stanie lichym.— Prócz tego na osadzie, tej znajduje się: studnia drewniana 4 owocowe drzewa, 3 topole, 1 wierzba, jak również wysianego żyta dwa korce.— Druga połowa osady należy do Rozalji Kędzierskiej.— Wymieniona osada niema urządzonej księgi hipotecznej, ciężarami na rzecz osób trzecich nie obciążona, stanowi wspólną własność Władysława i Rozalji małż. Kędzierskich, wyznaczona do sprzedaży z publicznej licytacji na pokrycie należności Urzędu gminy Majaczewice w sumie 3881 zl. 90 gr.— z %% i kosztami, z mocy wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 9 listopada 1926 r. za Nr. 4. A. K. 529)26.— Licytacja rozpocznie się od sumy szacunkowej 3000 zł. Osoby zamierzające wziąść udział w licytacji, obowiązane są złożyć 10% wadjum od sumy szacunkowej czyli 300 zł.—. osoba zaś utrzymująca się przy kupnie obowiązana jest złożyć przed upływem dni 7 opłaty aljenacyjne, resztę zaś szacunku przed upływem dni 14.— Warunki licytacji, oraz dokumenty odnoszące się do powyższej sprzedaży są dla osób interesowanych do przejrzenia w kancelarji Komornika a w dzień licytacji w sali posiedzeń Sądu Pokoju w Sieradzu.— Komornik Sądowy Grzesik. Sieradz, dnia 10 lipca 1927 r.


Obwieszczenia Publiczne 1927 nr 59

Komornik przy sądzie okręgowym w Kaliszu — Roman Grzesik, zam. w m. Sieradzu przy ul. Wartckiej 5, na zasadzie art. 1141—1148 — 1149 i 1570 U. P. C., podaje niniejszem do publicznej wiadomości, że w d. 14-go października 1927 r., o godz. 10 rano, w sali posiedzeń sądu pokoju w Sieradzu, odbędzie się sprzedaż z publicznej licytacji praw Władysława Kędzierskiego do połowy osad włościańskich, położonych we wsi Prażmów, gm. Majaczewice, star. sieradzkim, pod tab. likw. Nr. 24 i 25/25, stanowiących obecnie jedną zagrodę włościańską, obejmującą wraz z ziemią otrzymaną za serwitut ogólnej przestrzeni 11 mórg 117 prętów.
Na osadzie tej położonej w 7 działkach, znajdują się następujące zabudowania: a) dom drewniany o 2-ch izbach, i sieni, pokryty słomą, w stanie lichym, b) obora z gliny z szopą na drzewo, pokryta słomą w stanie lichym, c) stodoła z desek o jednym klepisku i 2-ch sąsiekach, pod słomą w stanie lichym. Prócz tego na osadzie tej znajdują się: studnia drewniana, 4 owocowe drzewa, 3 topole, 1 wierzba, jak również wysianego żyta dwa korce. Druga połowa osady należy do Rozalji Kę­dzierskiej.
Wymieniona osada niema urządzonej księgi hipotecznej, ciężara­mi na rzecz osób trzecich nie obciążona, stanowi wspólną własność Wła­dysława i Rozalji małż. Kędzierskich, wyznaczona do sprzedaży z pu­blicznej licytacji na pokrycie należności Urzędu gm. Majaczewice w su­mie 3881 zł. 90 gr. z %% i kosztami, z mocy wyroku sądu apelacyjnego w Warszawie z d. 9 listopada 1926 r. za Nr. 4. A. K. 529/26.
Licytacja rozpocznie się od sumy szacunkowej 3000 zł.
Osoby zamierzające wziąć udział w licytacji, obowiązane są zło­żyć 10 % vadium od sumy szacunkowej czyli 300 zł., osoba zaś utrzymująca się przy kupnie obowiązana jest złożyć przed upływem 7 dni opła­ty aljenacyjne, resztę zaś szacunku przed upływem dni 14.
Warunki licytacji, oraz dokumenty odnoszące się do powyższej sprzedaży są dla osób interesowanych do przejrzenia w kancelarji ko­mornika, a w dzień licytacji w sali posiedzeń sądu pokoju w Sieradzu.

Goniec Sieradzki 1929 nr 214

— (s) Już na zające polują. W gminie Majaczewice kłósownicy ze wsi Prażmów, Wolka, Dębina i Okręglica nie mogąc się doczekać 15 listopada, od którego to dnia, w myśl ustawy można polować na zające, rozpoczęli już teraz łowy.
Wybierają sobie najodpowiedniejszą chwilę, gdyż polują przeważnie w niedzielę rano i w czasie nabożeństwa, co umożliwia im bezkarne bieganie po pustych polach.
Widocznie, że wpadli na dobry pomysł, gdyż jak dotychczas polowanie się im przeważnie udaje.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1929 nr 13

WYKAZ STOWARZYSZEŃ I ZWIĄZKÓW
zarejestrowanych przez Wojewodę Łódzkiego w miesiącach marcu i kwietniu 1929 r.
L. p. 2134 dnia 11. III. 1929 r. L. II Zw. 1925 Towarzystwo Ochotniczej Straży Pożarnej w Prażmowie, pow. Sieradzkiego.

Ziemia Sieradzka 1930 maj

Samobójstwo. W nocy z dnia 8 na 9 -maja r. b. na strychu obory Antoniego Sobczaka zamieszkałego we wsi Prażmów, gm. Majaczewice popełnił samobójstwo przez powieszenie na własnym pasku — Karbowiak Wincenty urodzony I. VII. 1866 r. stały mieszkaniec wsi Ligota gm. Majaczewice. Karbowiak był bezdomny i chorowity — cierpiał na bóle w brzuchu. Żona i dwie córki denata od kilku lat pracują w Niemczech. Denat w dniu 6. V. 30 roku wynajął się paść krowy u Antoniego Sobczaka i sypiał na strychu obory.

Ziemia Sieradzka 1930 lipiec

W dn. 4 lipca 1930 r. około g. 13-ej wybuchł pożar w lesie należącym do Wł. Żbika, zam. we wsi Prażmów, gm. Majaczewice, pow. Sieradzkiego, podczas którego spaliło się 1/8 ha lasu, wartości 75 zł. W czasie pożaru wypadku z ludźmi żadnego nie było. Jak ustalono drogą przeprowadzonego dochodzenia to pożar wzniecił w lesie Antoni Kluska, lat 11, zamieszkały we wsi Sambórz, gm. Majaczewice, który przez lekkomyślność podpalił suchy krzak jałowcu i potem nie mógł ognia ugasić. Ogień w lesie ugasili nadbiegli mieszkańcy wsi Kopanina, gm. Majaczewice.

Obwieszczenia Publiczne 1931 nr 5a

Do rejestru handlowego, Działu A, sądu okręgowego w Kaliszu wciągnięto następujące firmy pod Nr. Nr.:
dnia 4 listopada 1930 roku

11839. „Antoni Sobczak", sklep kolonjalno - spożywczy ze sprze­dażą mięsa i wyrobów tytoniowych we wsi Prażmów, gminy Majaczewice, powiatu sieradzkiego. Właśc. Antoni Sobczak, zam. w Prażmowie.

Obwieszczenia Publiczne 1932 nr 85

Wdrożenie postępowań w sprawie uznania zaginionych za zmarłych.
Sąd okręgowy w Kaliszu, na mocy art. 1777-6 U. P. C., obwiesz­cza, iż na skutek decyzji sądu z dnia 1 października 1932 r., zostało wdrożone postępowanie o uznanie za zmarłego Franciszka Błaszczy­ka, syna Franciszka i Katarzyny z Janiaków, urodz. 28 września 1882 roku w Prażmowie, wobec czego sąd wzywa go, aby w terminie 6-cio miesięcznym, od dnia wydrukowania niniejszego, zgłosił się do sądu, gdyż w przeciwnym razie, po upływie tego terminu, zostanie przez sąd uznany za zmarłego; wzywa się wszystkich, którzyby wie­dzieli o życiu lub śmierci Franciszka Błaszczyka, aby o znanych sobie faktach zawiadomili sąd okręgowy w Kaliszu w powyższym terminie; nadto sąd nadmienia, że Franciszek Błaszczyk był stałym mieszkańcem wsi Prażmów, gminy Majaczewice, pow. Sieradz. (Nr. sprawy II. Zj. 287/32). 

Echo Sieradzkie 1933 6 październik

100 BUDYNKÓW PADŁO PASTWĄ POŻARU.
W dniu 3 b. m. we wsi Prażmów gm. Majaczewice wybuchł straszny pożar. Pastwą ognia padły 22 domy mieszkalne 25 stodół z tegorocznemi zbiorami, 22 obory i cały szereg szop i przybudówek, 10 sztuk bydła, 1 koń, 1 pies, kury i świnie i t. p.
Siła wiatru była taka wielka że z odległości 200-tu metrów ogień przerzucił się na sąsiednią wieś Działy i tam spaliły się dom stodoła i obora.
Pożar wybuchł w oborze sołtysa wsi Prażmów, któremu spaliło się 9 sztuk bydła.
Straty ogromne. Na miejsce pożaru wyjechało z Sieradza kilka oddziałów straży ogniowej samochodami i zwykłemi wozami. Równocześnie zjechali starosta pow. inż. Boryssowicz i inspektor ubezpieczeń p. Kawecki, władze i inni.
W tymże dniu wybuchł pożar i we wsi Okręglica. Szczegółów brak.

Echo Sieradzkie 1933 8 październik

150.000 ZŁOT. PASTWĄ PŁOMIENI.
Donieśliśmy już o strasznym pożarze, który wybuchł we wsi Prażmów gm. Majaczewice. Pożar ten strawił 22 zagrody łącznie około 100 budynków w tem 25 stodół napełnionych tegorocznemi zbiorami. Według prowizorycznych obliczeń straty wynoszą przeszło 150.000 zł. Obecnie donosimy [...] nieznanych szczegółów tego największego nieszczęścia.
Pożar wybuchł w zagrodzie sołtysa. Zawdzięczając silnemu wiatrowi wiejącego wzdłuż wsi w ciągu pół godziny wszystkie zabudowania objęte zostały ogniem. Ze straży prócz miejscowej pierwsze przybyły: Burzenin, Strzałki, Niechmirów, Kamionka, Szczawno, Sokołów, Wola Bętkowska na czele z naczelnikiem rejonu p. Górskim z Burzenina, które natychmiast zabrały się do akcji obronnej.
Strażacy pracowali do tego stopnia ofiarnie, że niektórzy mają popalone mundury i buty. Pod koniec przybyła również straż sieradzka, która właśnie z innemi zajęła się dogaszaniem zgliszcz.
Na miejsce wypadku przybyły zastępca starosty p. Ejchblat, instruktor p. Gałka i inni. Instruktor p. Gałka na miejscu wydał dalsze dyspozycje i plan akcji dla straży. Dogaszanie zgliszcz trwało do późnej nocy.
Ogień wybuchł w zagrodzie sołtysa widocznie z podpalenia albowiem przed samym pożarem w izbie był sam gospodarz i nic nie zauważył. Pożar wybuchł nagle i ogarnął całe gospodarstwo, inwentarz żywy i martwy. W mig z zagrody zostały zgliszcza.
Uważamy, że corychlej należy powołać do życia Komitet pomocy ofiarom strasznego żywiołu.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 21

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 19 październ. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego, zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 18 października 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
X. Obszar gminy wiejskiej Majaczewice dzieli się na gromady:
13. Prażmów, obejmującą: kolonję Działy, wieś Prażmów, folwark Prażmów, kolonję Ługi.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
wz. (—) A. Potocki
Wicewojewoda

Echo Sieradzkie i Zduńskowolskie 1934 27 marzec

SPRAWOZDANIE.
Instruktora Zarządu Powiatowego straży Pożarnych na pow. sieradzki.
Praca zamierzona w ub. roku, a poparta przez Walne Zgromadzenie poza przeprowadzeniem Zjazdów Manewrowych i urządzeniem 2 kursów w rejonach wykonana została w całości. Zjazdy Manewrowe i kursy wspomniane projektowane były w okresie wiosennym r. b.
Jak w ubiegłym roku tak i w roku sprawozdawczym w poczynaniach naszej pracy mieliśmy poparcie ze strony poszczególnych Zarządów i Naczelników Straży.
W okresie sprawozdawczym od 29 maja po dzień dzisiejszy stan Straży na terenie powiatu przedstawia się następująco:
Funkcje N-ków pełnią nast. druhowie:
1) K. Pruski. Sieradz. 2) A. Kuske, Zd. Wola. 3) M. Kaszyński, Warta. 4) R. Cielecki, Szadek. 5) M. Saganowski, Złoczew. 7) J. Grabałowski, Zadzim; 7) E. Nierychlewski, Gruszczyce. 8) W. Jedyński, Wierzchy. 9) E. Kluba, Wróblew. 10) J. Golas, Klonowa 11) P. Fabjańczyk, Brąszewice. 12) St. Sikorski, Brzeźno. 13) Fr. Górski, Burzenin. 14) St. Zach, Barczew. i 15-ty rejon do czasu reorganizacji rejonów pozostaje nie obsadzony.
Ogólna wartość majątku ruch. i nieruchomości Straży na terenie powiatu wynosi około 1 miljona zł. w-g. obliczenia i oszacowania przez Zarządy Straży, zaś wyekwipowanie, uzbrojenie, zaopatrzenie w przęt oraz stan liczebny przedstawia się następująco:
Członków czynnych w strażach — 2682, członków popierających — 1.166, straży wiejskich w powiecie 97, straży małomiasteczkowych 4, straży miejskich 2, drużyn żeńskich samarytańskich poż. 27, oddziałów PW. 6, drużyn O.P. Gaz. 9, świetlic 14, bibliotek 7, kół teatralnych 27, orkiestr 13, chórów 4, remiz drewnianych 45, remiz murowanych 29, remiz betonowych 11, szop na narzędzia 7, wspinalni 3, syren ręcznych 11, dzwonów 84, wyszkolonych naczelników rejonu 8, wyszkolonych naczelników straży 70, wyszkolonych podoficerów straży 99, wyszkolonych poinstruktorów 79, mundurów zwykłych 1.918, mundurów bojowych 863, hełmów 1264, pasów bojowych 371, toporów 649, drabin mechanicznych kon. 1, drabin francuskich 3, drabin drążkowych 11, drabin Szczerbowskiego 50, drabin przystawnych 72, drabin hakowych 26, beczkowozów 126, wozów pogotowia 74, masek gazowych 48, przyrządów ratunkowych 2, sikawek ręcznych 125, sikawek motorowych 5, węży tłocznych 4,664m, apteczek 15, noszy 3, samochodów pożarniczych 4, samochodów osobowych 2, bekadeł alarmowych i trąbek 111.
W roku 1933-34 otrzymały zasiłki z PZUW. następujące Straże w naturze bądź też w gotówce.
Brzeźno 8 mtr. węża sawnego, Bartochów 300 zł. zasiłku na beczkowóz. Leliwa 15 mtr. węża tłocznego 1 parę łączników i drabinę Szczerbowskiego. Chajew 15 mtr. węża tłocznego, 1 parę łączników. Żelisław drabinę Szczerbowskiego. Lipicze beczkowóz 2 kołowy żelazny i 15 mtr. węża. Stanisławów 15 mtr. węża tłocznego. Owieczki 50 zł. na wóz pod sikawkę. Sadokrzyce 30 mtr. węża tłocznego. Tubądzin 30 mtr. węża tłocznego. Klonowa 15 mtr. węża tłocznego i 1 parę łączników. Prusinowice sikawkę przenośna (930 zł.) zapł. 200. Czartorja 15 mtr. węża tłocznego i 1 parę łączników. Kliczków -Mały 2 pary łączników "Polonja". Krokocice 300 zł. na kupno 4 koł. beczkowozu. Starce 15 mtr. węża tłocznego i 4 sawnego. Burzenin 300 zł. zasiłku na 4 koł. beczkowóz. Dąbrowa - Wielka 15 mtr. węża tłocznego. Strzałki 15 mtr. węża tłocznego i 4 mtr. węża sawnego. Niemojew 930 zł. na sikawkę przenośną. Korczew 15 mtr. węża tłocznego. Zd.- Wola syrena elektryczna, 150 mtr. węża tłocznego i 10 par łączników. Rossoszyca 30 mtr. węża tłocznego. Grabina 15 mtr. węża tłocznego i drabinę Szczerbowskiego. Drużbin "Tyfon" syrenę pneumatyczną. Oraczew 15 mtr węża tłocznego. Kuźnica — Błońska 15 mtr. węża tłocznego i 4 mtr. sawnego. Godynice 15 mtr. węża tłocznego i drabinę Szczerbowskiego. Rzechta 200 zł. zasiłku na wóz rekwizytowy. Wośniki 200 zł. zasiłku na wóz rekwizytowy. Wągłczew 6 toporów, 6 pochew i 6 pasów bobowych. Charłupia — Mała 100 zł. na beczkowóz. Polków 930 zł. na sikawkę przenośną. Kłocko 15 mtr. węża tłocznego i 1 parę łączników. Kościerzyna 15 mtr. węża tłocznego i 1 parę łączników. Piaski 30 mtr. węża tłocznego. Wypada mi zaznaczyć, iż przy wydatnem poparciu p. Inspektora PZUW. J Gaweckiego wyekwipowanie Straży w sprzęt posuwa się szybko naprzód.
Z powyżej podanego zestawienia sami zorjentujemy się, iż pomoc PZUW. z każdym rokiem wzrasta.
Pożarów masowych w okresie sprawozdawczym było 1, pojedynczych 91 razem 92. Straty poniesione przez PZUW. za pożar masowy w Prażmowie wynoszą 34.149 zł. Straty pojedyczych wynoszą 106.873. Razem odszkodowania wynoszą 141022 zł.
Jeżeli porównamy statystykę pożarów z lat ubiegłych, to stwierdzić należy, że palność w naszym powiece procentowo się zmniejszyła.
Pomimo przedsięwziętych pewnych poczynań przez odnośne organa w kierunku zapobiegania pożarom, Straże Pożarne również w tym kierunku muszą przedsięwziąć akcję propagandową i nieustawać w dalszej pracy.
Stosownie do wydania nowego regulaminu wyszkoleniowego przez Władze centralne, wydaliśmy okólnik polecający wszystkim Naczelnikom Straży przeprowadzenie wyszkolenia w zakresie I stopnia, niezależnie od tego na przeprowadzanych odprawach oficerskich w rejonach szczegółowo sprawy te były omawiane przezemnie. Pomimo posiadanej przez Naczelników Straży w tym kierunku wiedzy i mimo nakazu Związku Okręg. jak zdołałem stwierdzić prac tych za wyjątkiem kilku Straży nie prowadzi się. Ze względu na konieczność przeprowadzenia wspominanego wyszkolenia Zarząd Powiatowy opracuje plan wyszkolenia i lekcje, które prześle do poszczególnych Straży i dopinguje specjalnie wykonania tego zlecenia.
Straże, które przeprowadzą przeszkolenie do jesieni złożą o tem zameldowanie do Zarządu Powiatowego celem przeprowadzenia egzaminów i na dania tymże odnośnych zaświadczeń i odznak.
Przeszkolenia Straży odbywały się w Strażach w czasie lustracji, inspekcji lub też specjalnie. Przeszkoleń takich przeprowadziłem 24 i 40 ćwiczeń przygotowawczych druż. do zawodów Wojewódzkich.
W dniach 17 i 18 czerwca ub. roku odbyły się eliminacyjne zawody o mistrzostwo województwa łódzkiego w poszczególnych grupach Straży, połączone ze Zjazdem Straży całego województwa. W Zjeździe tym z naszego powiatu wzięło udział 89 Straży w ogólnej liczbie 876 czł. Najliczniej z rejonów miejskich reprezentowany był rejon sieradzki. Z rejonów wiejskich reprezentowany był najliczniej rejon Brzeźno.
Specjalnie podkreślić mi wypada że wszystkie te 89 Straży zasługują na uznanie za zrozumienie i wysiłek pracy naszej organizacji.
W Zjeździe tym nie wzięło udziału 14 Straży, wykaz których posiadamy. W zawodach zaś o mistrzostwo województwa wzięły udział następujące Straże: w II grupie straży miejskich — Sieradz Straż., w IV grupie straży wiejskich — Straż Smardzew.
Mistrzostwo Województwa w grupie Straży miejskich zdobyła Straż Sieradzka tym samem zajmując I miejsce na zawodach jeżeli chodzi o Straż Smardzewską, to dzięki podenerwowaniu się całej drużyny co oczywiście wpłynąć musiało na złe wykonanie ćwiczeń szkolnych Straż Smardzewska zajęła IV miejsce w IV grupie.
Niezależnie od tego w konkurencji ćwiczebnej stanęły z naszego powiatu 4 drużyny żeńskie samarytańskie, a więc Szadek, Wojków, Ralewice i Męka.
Drużyny nasze wzbudziły zachwyt wszystkich widzów. Kolejność miejsc przyznanych przez sąd konkursowy jest następująca: 1 miejsce drużyna żeńska — Szadek, 2 miejsce drużyna żeńska — Wojków, 3 miejsce drużyna żeńska — Ralewice, 4 miejsce drużyna żeńska — Męka.
Pozostałe kilka miejsc zajęły drużyny żeńskie z innych powiatów.
W czasie dokonywania inspekcji przy każdorazowej bytności w Strażach udzielałem Zarządom oraz Naczelnikom Straży wskazówek i porad fachowych. Inspekcji takich przeprowadziłem w Zarządach 23 i w Oddziałach 45.
Alarmów przeprowadzono 63 i w 63 wypadkach stwierdzono gotowość alarmową. Ogólnie biorąc, Straże wykazały wysoką sprawność alarmową. Szybkość wyjazdowa wahała się od 4 do 8 minut.
Prace biurową prowadzę sam i w okresie sprawozdawczym zostało załatwione 465 różnych spraw i wydano kilka okólników.
W zestawieniu liczbowem praca moja przedstawia się następująco: Lustracyj podst. Zarządów przeprowadzono 23, Lustracyj podst. Oddz. przeprowadzono 45, Inspekcyj Zarządów przeprowadzono 17, Inspekcyj Drużyn przeprowadzono 39, Przeszkoleń ćwiczeń szkol. przeprowadzono 74. Przeszkoleń praktycznych przeprowadzono 10. Alarmów przeprowadzono 63. Udział. w posiedz. Zarządów 14. Udział w Walnych Zgromadz. 10 Wstępnych egz. w druż. żeńskich 3. Przeszkoleń Straży Kolej. 7. Odpraw ofic. w rejonach 13. Udział w odprawach instr. 3 Zamierzenia na przyszłość.
Zarząd Powiatowy przewiduje delegowanie 4-ch delegatów na Radę Okręgu.
Zarząd Powiatowy przewiduje zwołanie Rady Powiatowej w I-ym i II-im półroczu.
Lustracyj straży przeprowadzi się 40, Inspekcyj straży przeprowadzi się 40, kontroli polustracyjnych 40, kurs I-go stopnia Dh. N-ków. 1, egzaminów kwalifikacyjnych żeńskich drużyn przeprowadzi Zarząd 4 egzaminów w zakresie I-go stopnia 20, odpraw oficerskich w rejonach przeprowadzi 14, od praw N-ków rejonowych przeprowadzi 1, odpraw K-tek drużyn żeńskich przeprowadzi 3, ćwiczeń kontrolnych w rejonach przeprowadzi 3, dokonanie nowych wyborów na N-ków rejonowych przeprowadzi się 15. Reorganizacja tych Zarządów Straży, które opieszale bądź też wcale nie wykonywują przyjętych na siebie obowiązków.
Instruktor Powiatowy:  

 Orędownik 1936 nr. 138

Polski chłop pogromcą wysłanników zła... 
Jak to było na wiecu "Frontu Ludowego" pod Sieradzem. 
Sieradz, 13. 6. — We wsi Prażmowie koło Burzenina odbyło się wielkie zebranie ludowców z racji t. zw. "święta ludowego". Zlecieli się, jak kruki do padliny, socjaliści i komuniści z Sieradza i Zduńskiej Woli, a również pojechał z nimi na zebranie znany komunista Żyd Celnik z Sieradza, już karany 2-letniem więzieniem za komunizm. Przemawiał do ludu adw. Wilamowski z Łodzi, który nie szczędził napastliwych oszczerstw na S. N. i drugi przywódca "frontu ludowego" Plewiński, wymierzając swe jadowite żądło przeciw religji, duchowieństwu i S. N. Lud się zakołysał na te brednie. A nie mogąc ścierpieć tego rolnik z Prażmowa p. Sobczak, prawdziwy Polak i katolik, przemówił do zebranych, jak mu serce podyktowało i dał po polsku ciętą odprawę burzycielom, którzy, udawając "przyjaciół" ludu, chcą mu wydrzeć z serca Boga i zaprzepaścić kraj. P. Sobczak m. in. powiedział, że chłop polski i naród polski bez Chrystusa i religji żyć i istnieć nie może, za co został przez zebranych owacyjnie długo niemilknącemi oklaskami nagrodzony oraz okrzykami uznania. Wobec tej postawy zebranych mściciele i truciciele duszy ludu wiejskiego zamilkli i, nie czekając dłużej, opuścili zebranie w obawie, by im się coś nie dostało.

Echo Łódzkie 1937 sierpień

 Napad bandycki na sezonowca. Niski stan wody w rzece ocalił mu życie. 
SIERADZ, 5. 8. -Onegdaj przechodnie zaalarmowali władze policyjne że na brzegu rzeki Warty pod Sieradzem leży ciężko pobity, prawie nagi, młody człowiek. Po przewiezieniu go do szpitala w Sieradzu okazało się, że ciężko pobity pochodzi z Prażmowa, gm. Majaczewice. nazywa się Stefan Kosakowski, lat 23, i krytycznej nocy powracał z roboty sezonowej w Dobrej. W drodze zawarł znajomość z jakimś nieznanym osobnikiem. Kiedy zeszli z szosy, nieznany osobnik uderzył Kosakowskiego tępym narzędziem w głowę tak silnie, że ten stracił przytomność, po czym go obrabował, zdejmując mu ubranie buty i zabierając paczkę. Następnie zbir pół żywego wrzucił do rzeki Warty. Na szczęście rzeka okazała się w tym miejscu nie głęboka. Pobity po pewnym czasie oprzytomniał i z trudem wyszedł na brzeg gdzie go też pół nagiego przechodnie znaleźli. Kosakowski powracając z pracy kupił nowe ubranie i buty, a stare niósł w paczce, gotówki mu pozostało zaledwie 1 złoty, którą bandyta zabrał. Kosakowskiego jak nam oświadczono, uda się utrzymać przy życiu. Energiczne dochodzenie prowadzi komenda powiatowa.

Dziennik Łódzki 1960 nr 113

Pożary
w woj. łódzkim.
Wczoraj, w woj. łódzkim wybuchło 7 pożarów, z tego 3 wywołały dzieci, bawiące się zapałkami. W miejscowości Włocin, pow. Sieradz, dzieci spaliły 2 budynki mieszkalne, 2 obory, 3 stodoły, straty wynoszą ok. 200 tys. złotych.

Z tych samych powodów w Prażmowie, pow. Sieradz, spłonęła stodoła, dach na oborze i budynku mieszkalnym, a w Brzezinach-stodoła.








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz