-->

sobota, 27 kwietnia 2013

Poniatówek

Słownik Geograficzny:  
Poniatówek,  fol. i kol., pow. turecki, gm. i par. Goszczanów, odl. od Turka 28 w. Fol. ma 3 dm., 33 mk.; kol. 14 dm., 86 mk. W 1881 r. rozl. mr. 149: gr. or. i ogr. mr. 132, łąk mr. 13, nieuż. mr. 4; bud. mur. 2, z drzewa 3; pokłady torfu.

Spis 1925:
Poniatówek, kol., pow. turecki, gm. Goszczanów. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 24. Ludność ogółem: 167. Mężczyzn 83, kobiet 84. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 167. Podało narodowość: polską 167. 

Wikipedia:
Poniatówek-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Goszczanów. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie sieradzkim.

1992 r.

Wiadomości z Pola Bitwy 1863 nr 10
Oddział powstańców powiatu Kaliskiego, pod dowództwem Franciszka Parczewskiego, zaniepokojony w okolicach Grabowa maszerował w Wieluńskie. Pod Ochedzynem stoczyła tylna jego straż szczęśliwą potyczkę z moskiewską awangardą od Kalisza zanim idącą: 4-ch moskali poległo; z naszych zginął z kawaleryi Browarski ekonom ze wsi Szczytniki i 2-ch strzelców raniono. Dnia 22kwietnia, o 10 rano oddział spoczął na chwilę w boru około pustkowia Kluski pod Cisową, gdy wystrzały wedet oznajmiły zbliżanie się nieprzyjaciela od strony Kalisza; w szyku bojowowym przyjęli nasi moskwę celnemi strzałami. Bój trwał kilka godzin z korzyścią po naszej stronie, gdy nadeszły posiłki moskalom od Częstochowy i Sieradza, biorąc naszych we trzy ognie; 14 rot i dwa działa wprowadziła moskwa w bitwę, naszych było 600. Ulegając tak przeważnej sile oddział Parczewskiego, rozsypał się, ażeby się zebrać w innym punkcie. Z naszej strony poległo 29, rannych mamy 40, i pewną liczbę zabrano nam do niewoli; między zabitymi znajdują się:Teodor Suchorski właściciel Smeszkowa, Michał Gałczyński właściciel Poniatówka, Anastazy Jezierski właściciel Góry, Stanisław i Józef Fornalscy, włościanie z Żelisławia.


Dziennik Powszechny 1863 nr 118

(N. D. 2326) Rejent Kancelarji Ziemiańskiej Gubernii Warszawskiej w Kaliszu. Zawiadamia iż toczy się postępowanie spadkowe po:
4. Po Michale Gałczyńskim, jako wieczysto-dzierżawnym posiadaczu folwarku Poniatówek położonego w dobrach Poniatowie z Okręgu Wartskiego, a w dziale III wykazu hypotecznego tychże dóbr Poniatowa pod Nr. 12 uregulowanego, składającego się zaś: z 26 hub, 3 morgów, 54 prętów, 18 pręcików miary magdeburskiej gruntu, tudzież po właścicielu sumy rs. 3,440 kop. 44 1/2 lokowanej na dobrach Wyrębowie z Okręgu Szadkowskiego w Dziale IV. wykazu hypotecznego pod Nr. 11, zawiadamiam, oraz że do regulacji wszystkich tych spadków oznaczony jest termin na dzień 2 (14) Grudnia 1863 r. w mej kancelarji urzędowej w mieście Kaliszu. Kalisz d. 9 (21) Maja 1863 r Edward Milewski.

Dziennik Warszawski 1867 nr 117

(N. D. 2982) Rejent Kancelarji Ziemiańskiej w Kaliszu.
Zawiadamia, iż toczy się postępowanie spadkowe:
3. Po Hortensji z Zielińskich Jaraczewskiej, jako współwłaścicielce sumy rs. 1,109 zahypotekowanej w dziale III wykazu dóbr Poniatowa z Powiatu Turekskiego na prawie wieczystej dzierżawy folwarku Poniatówek w tymże dziale pod Nr. 12 ubezpieczonem, tudzież że do uregulowania wszystkich tych spadków, termin na dzień 21 Listopada (3 Grudnia) 1867 r. w mej Kancelarji urzędowej w mieście Kaliszu oznaczony został.
Kalisz d. 2 (14) Maja 1867 r.
Edward Milewski.
Dziennik Warszawski 1867 nr 119

(N. D. 3043) Pisarz Trybunału Cywilnego Kaliskiego.
Wiadomo czyni, iż na żądanie Hortensji z Zielińskich i Seweryna małżonków Jaraczewskich z własnych funduszów się utrzymujących na folwarku Chabie pod miastem Sieradzem zamieszkałych, a zamieszkanie prawne co do tego interesu u Franciszka Modrzejewskiego Patrona w Kaliszu obrane mających, który subhastację dóbr folwarku Poniatowek popiera, w poszukiwaniu sumy rs.2327 k. 75 z procentem i kosztami od właścicieli folwarku Poniatowek należnych, protokułem Romualda Pinowskiego Komornika przy Sądzie Pokoju Okręgu Kaliskiego na gruncie dóbr w dniu 6 (18) Marca 1867 roku sporządzonym, zajęte zostały na sprzedaż w drodze przymuszonego wywłaszczenia.
DOBRA ZIEMSKIE
Folwark Poniatowek
z wszelkiemi przyległościami, zabudowaniami i użytkami, dochodami, rolami, łąkami, pastwiskami, i z tem wszystkiem co całość jego stanowi, bez żadnego wyłączenia w tem ograniczeniu jak się znajduje.
Dobra te graniczą na wschód słońca z dobrami Klonowa i Strachanów, na południe z Poniatowem, na zachód z Wroniawami, a na północ z Chocinem, odległe od miast najbliższych Warty wiorst 11, Dobry 12, Koźminka 15, Turku 22, a Kalisza 30, należą do gminy i parafii Goszczanów położone w Powiecie Turekskim Gubernii Kaliskiej, właścicielem ich był Edward Sawicki, który po zajęciu tytuł własności takowych przelał na rzecz Anny z Sawickich Wacława Malczewskiego żony w której też znajduję się posiadaniu. Całe dobra folwark Poniatowek mają rozległości sposobem przybliżonym włók 12 mórg 2 miary nowopolskiej czyli dziesiatyn 182 miary ruskiej, grunta należą do klasy II III i IV.
Zabudowania dworskie i gospodarskie znajdują się na teraz potrzebom odpowiednie, z folwarku tego oprócz opłaty przy każdem przelaniu własności tytułem Laudemium opłaca się jeszcze Dominium Poniatów z każdej włóki po rs. 6 kop. 75 tytułem czynszu.
Inwentarza na gruncie niemasz, wysiewa się przenicy wierteli 30, żyta 229, jęczmienia 25, owsa 82, grochu 42, tatarki 13, kartofli sadzi się wierteli 120. Podatki wedle świadectwa kasy Ptu w Łęczycy na teraz opłacają się rs. 16 dalsze nie są jeszcze wiadome.
Szczegółowy opis pod względem klasyfikacji gruntu, stanu zabudowań, zasiewów i innych szczegółów, znajduje się w protokule zajęcia u popierającego sprzedaż Patrona Franciszka Modrzejewskiego i w biórze Pisarza Trybunału, gdzie również zbiór objaśnień i warunków przejrzane być mogą.
Protokół zajęcia doręczony jest w kopiach Ludwikowi Henrych Pisarzowi Sądu Pokoju Okręgu Wartskiego do rąk własnych, Rochowi Czarnek Wójtowi gminy Goszczanow do której folwark Poniatowek należy także do rąk własnych dnia 30 Marca (11 Kwietnia) 1867 r. następnie do księgi wieczystej dóbr Poniatowa w Kancelarji Ziemiańskiej dnia 19 Kwietnia (1 Maja) t. r. wniesiony i wpisany, a do księgi zaregestrowań w biórze Pisarza Trybunału w Kaliszu utrzymywanej dnia 2 (14) Maja r. b. wpisany i zaregestrowany został, nadmienia się że po dokonanem zajęciu Hortensja z Zielińskich Jaraczewska życie zakończyła, lecz testamentem urzędowym z dnia 3 (15) Lutego 1864 cały swój majątek mężowi zapisała.
Sprzedaż zajętych dóbr na rzecz samego Seweryna Jaraczewskiego popierana odbywać się będzie na audjencji Trybunału Cywilnego w Kaliszu w miejscu zwykłych posiedzeń w Pałacu Sądowym przy ulicy Józefina stojącym.
Pierwsze ogłoszenie warunków licytacji i sprzedaży na audjencji Trybunału w Kaliszu dnia 20 Czerwca (2 Lipca) r. b. o godzinie 10 z rana nastąpi.
Kalisz dnia 4 (16) Maja 1867 r.
Asesor Kolegjalny, J. Migórski.

Kaliszanin 1871 nr 39


W dniu 24 maja r. b. odbędzie się licytacja w Poniatówku pod miastem War­ta, żywych i martwych inwentarzy, jako to: koni, krów, jałowizny, wołów, mebli i wszelkich sprzętów domowych.

Dziennik Warszawski 1874 nr 110

N. D. 3241. Sąd Policji Poprawczej w Kaliszu. Wzywa niniejszem Mikołaja Bednarek owczarza, stałego mieszkańca wsi Skęczniewa gminy Piekary, czasowo zaś we wsi Poniatówku gminie Goszczanow zamieszkałego, obecnie z pobytu niewiadomego, iżby w ciągu dni trzydziestu licząc od ogłoszenia tego wezwania, stawił się w Sądzie tutejszym lub zawiadomił gdzie teraz przebywa, w razie bowiem przeciwnym postąpionem zostanie podług prawa.
Kalisz d. 15 (27) Maja 1874 r.

Kaliszanin 1875 nr 77

Ważniejsze wypadki w Gubernji Kaliskiej. Pożary:
D. 23 t. m. (4 września) na folwarku Poniatówek gm. Goszczanów, pow. turekskiego, również z niewiadomej przyczyny wybuchnął pożar, w skutek którego zgorzały: stajnie, dwie stodoły i obora, ubezpieczone na 1,400 rs. Oprócz tego spaliło się różne zboże, ubezpieczone na 6,100 rs.
_________________________________________________________________________________

Kaliszanin 1881 nr. 24
_________________________________________________________________________________


Gazeta Świąteczna 1891 nr. 544

Z gminy Goszczanowskiéj. Straszny wypadek zdarzył się 3 maja we wsi Poniatówku, w gminie Goszczanowskiéj, pow. Tureckim. Po północku już wpadają do méj chaty dzieci sąsiada Mateusza Pingota, wołając, że ojciec umiera postrzelony przez jakiegoś zbója. Pobiegłem tam coprędzéj i oto co mi opowiedziano. Pingot pasł konie na łące tuż koło domu. O północku posłyszawszy szczekanie psa na swém podwórku, skoczył zobaczyć, co to znaczy. Wtém rozległ się w ciemności strzał i nieborak padł ugodzony w piersi. Domownicy z pomocą jednego sąsiada wnieśli go do domu. Przychodzę i ja, a on się przewraca w męczarniach. Złapałem go za rękę i pytam: „Kumotrze, może poznaliście kogo?" A on wstrząsnął głową-że nie. „Kumotrze, odezwijcie się do nas!"-a on to samo powtórzył i po trzech kwadransach umarł. Teraz prowadzi się śledztwo i jest na kogoś podejrzenie, że Mateusza zastrzelił, ale o tém zawcześnie jeszcze byłoby pisać. St. Str.

Gazeta Świąteczna 1898 nr. 938

W płomieniach. Ze wsi Poniatówka pod Wartą, w gub. kaliskiej, otrzymaliśmy list następujący: Z wielkim płaczem pisałem te słowa przed czterema miesiącami. Chciałem przed pisarzem Gazety Świątecznéj i przed współczytelnikami użalić się na nieszczęście, jakie spotkało mnie i całą rodzinę, a szczególniéj ukochanego ojca mojego. Ale narazie, skłopotany i zmartwiony, nie wysłałem listu i tak przeleżał u mnie do dnia dzisiejszego. Aż dopiero teraz przy sposobności go posyłam. W nocy na 10 sierpnia przechodziła przez okolicę naszą burza. Około północy zbudził nas huk grzmotu i powstawaliśmy. Poszedłem z synami i z parobkiem do stajni zatykać otwory, aby nie było przeciągu. Wtém uderza piorun. Zaraz powiedziałem, że to w nasz dom. Wybiegliśmy na dwór, a tu łuna już się robi. Pę dzimy co tchu dodom, a ztamtąd już dzieci wynoszą. Więc i ja chwytam sprzęty, dobytek, ratuję co mogę. Patrzę-i ojciec biega, ratuje, więc powiadam: - Szafę, szafę ratujmy, bo tam sukmany i inna odzież. - Wbiegliśmy jescze do domu, ale już ojciec nie chciał szafy bronić. Powiada: - Umykajmy, bo już po nas! - I wybiegł, a ja z żoną pozostałem. Obaliłem szafę, ale nie mogliśmy jéj ruszyć, a tu już szyby w oknach pękają i drzwi od sieni się palą. Zatrzasnąłem drzwi od izby, bo zostały otwarte, gdy ojciec wybiegał, przeżegnałem się i powiadam do żony: - Już po nas!-Wtém przychodzi mi na myśl, że przecie są okna. Pędzę do tego, które wychodziło na drogę, bo pomimo dymu było je widać. Pchnąłem okno i otworzyłem razem z okiennicą. A tu jak buchnie na mnie ogień, bo z tamtej strony był wiatr... Chwytam żonę za rękę i ciągnę do okna, aby razem wyskoczyć. Ale w ostatniéj chwili żona mi rękę wydarła i została. Wyskoczyłem w ogień i przez ogień. Opaliły mi się włosy nad czołem, brwi, wąsy, nawet skóra z nosa potém oblazła. Wrzeszczę na żonę, co tylko mogę: - Chodź sam! chodź sam! - Wtém przypominam, że jest przecie i drugie okno, z przeciwnéj strony. Dopiero lecę tam, wyrywam okiennicę i okno, i wołam na żonę. Przybiegła do okna i wyszła bez przeskody. Tém oknem wyratowaliśmy wsystko, co było w izbie. W sieni i na górze, wszystko się spaliło. Było tam blizko 40 koszul, kilka par butów, przybory pszczelarskië, dużo zboża, jagieł, wielki zapas desek i innego dobra. Ale o to mniejsza; stało się gorsze nieszczęście. Oto ojciec wybiegłszy z domu znalazł się w ogniu, bo z dachu spadły na ganek palące się łaty i drabina. Ojciec chciał przeskoczyć, ale co wstał, to się obalił. Wreszcie wyrwał się z płomieni, lecz odzież się na nim paliła. Dopadł do gnojówki i zaczął się tarzać. Gnojówki było niewiele, więc pobiegł jescze do glinianek i tam się unurzał. Potém, pomimo strasz nego bólu, pobiegł do stajni, powyganiał konie i bydło, i dopiero upadł w męczarniach. Gdym znalazł Ojca jęczącego, to strach było patrzeć. Wezwaliśmy kapłana i doktora, ratowaliśmy, jak można było, ale cierpiał strasznie. Niech Bóg zachowa każdego od takich okropnych cierpień! Ani ręką, ani nogą nie mógł ruszyć, nic prawie nie jadł i tak przejęczawszy półtrzecia tygodnia Bogu ducha oddał. Niech mu Bóg litościwy da odpoczynek w swéj chwale! S. Strójwąs.

Gazeta Świąteczna 1902 nr. 1142

Złe wieści z Warty. Przysyłają ludzie do Gazety różne wiadomości - i złe i dobre; ale piszącemu zpod miasta Warty w guberńji kaliskiej temi czasy same złe tylko pod pióro się nasuwają. Złodziejów tu pełno, zbójników też niebrakuje, jak również „pszczelarzy nocnych", co miód z cudzych pasiek wyrzynają. We wsi Poniatówku zabrali któréjś nocy z czterech uli miód z ramkami i pszczołami. W tydzień potém wypróżnili znów ul jednemu gospodarzowi we wsi Goszczanowie. Kradną też co się nadarzy: gęsi, kury, kaczki, pierzyny, konie. W mieście Warcie złapano konie kradzione. W gminie Tokarach znaleziono też w boru chocimskim konie kradzione, które i dzisiaj jeszcze są przy urzędzie gminnym do odebrania. We wsi Poniatówku wieczorem 7-go listopada zastrzelony został przez okno we własnym domu gospodarz Józef Lisiecki. Nieborak zeszywal sobie kożuch, a żona była czémś zajęta. Wtém huknął strzał. Zbój przez szybę wymierzył gospodarzowi w czoło, i jeszcze drugi raz strzelił. Lisiecki nad ranem życie zakończył. Uwięziono tych, na kogo padło posądzenie.

Obwieszczenia Publiczne 1920 nr 26

Wydział hipoteczny przy sądzie okręgowym w Kaliszu obwieszcza, że otwarte zostały postępowania spadkowe po zmarłych:
4) Andrzeju Piekielnym, właścicielu 2 dzies. 1257 saż. gruntu z majątku Poniatówek A., pow. Tureckiego;
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony został na d. 3 lipca 1920 r. w kancelarji hipotecznej w Kaliszu.

Obwieszczenia Publiczne 1920 nr 37

Notarjusz Wojciech Cybulski w Kaliszu obwieszcza o toczących się postępowaniach spadkowych po zmarłych:
4) Janie Nepomucenie Karniewskim, b. właścicielu 7 1/2 mórg gruntu ze składu folw. Poniatówek B, pow. Tureckiego, — i
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony został, na d. 15 listopada 1920 r. w kancelarji rzeczonego notarjusza, dokąd winny stawić się osoby interesowane, pod skutkami prekluzji.

Obwieszczenia Publiczne 1920 nr 47

Notarjusz przy wydziale hipot. sądu okręgowego w Kaliszu, Stanisław Bzowski, niniejszem obwieszcza, że zostały otwarte postępowania spadkowe po zmarłych:
10) Piotrze Lisie, wierzycielu sumy 400 rb., zabezpieczonej w dz. III wykazu hipot. folw. Poniatówek lit. B., pow. Tureckiego, do NrNr 3e i 3b oraz właścicielu działki gruntu, przestrzeni 7 mórg 150 pręt., zapisanej w dz. II wyk. hipot. folw. Poniatówek lit. B. pod Nr 1;
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony został na d. 20 grudnia 1920 r. w kancelarji notarjusza Stanisława Bzowskiego w Kaliszu, dokąd osoby interesowane winny się stawić z dowodami, usprawiedliwiającemi ich prawa do spadków, pod skutkami prekluzji.  

Obwieszczenia Publiczne 1921 nr 76

Notarjusz przy wydziale hipotecznym sądu okręgowego w Kaliszu, Stanisław Bzowski, niniejszem obwieszcza, że zostały otwarte postępowania spadkowe po zmarłych:
10) Andrzeju Piekielnym, współwłaśc. pozostałych części 2 działek gruntu z maj. Poniatów i współwłaśc. pozostałej części folw. Poniatówek B, pow. Tureckiego;
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony został na d. 21 kwietnia 1922 r. w kacelarji notarjusza Stanisława Bzowskiego w Kaliszu.

Obwieszczenia Publiczne 1922 nr 1

Notariusz przy wydziale hipotecznym sądu okręgowego w Kaliszu, Stanisław Bzowski, niniejszem obwieszcza, że zostały otwarte postępowania spadkowe po zmarłych:
10) Andrzeju Piekielnym, współwłaśc. pozostałych części 2 działek gruntu z mająt. Poniatów i współwł. pozostałej części folw. Poniatowek B, pow. Tureckiego;
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony został na d. 21 kwietnia 1922 r. w kancelarji notarjusza Stanisława Bzowskiego w Kaliszu.

Obwieszczenia Publiczne 1925 nr 40

Notarjusz przy wydziale hipotecznym sądu okręgowego w Kaliszu, Stanisław Bzowski, niniejszem obwieszcza, że zostały otwarte postępowania spadkowe po zmarłych:
1) Michalinie z Jacków Stasiakowej, wierzyc. sumy 150 r. zab. pod Nr 4-a majątku folwark Poniatówek B star. tureckiego;

Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony został na d. 22 listopada 1925 r. w kancelarji notarjusza Stanisława Bzowskiego w Kaliszu.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1926 nr 3

Starostwo Tureckie,
L. 8162/35.
WYKAZ
wydanych duplikatów zagubionych kart ewidencyjnych w pow. Tureckim za czas od przeglądu do 1-go
października 1925 r.
4. Wojciech Gabrjaniak, zam. w Zaspach, gm. Ostrów-Wartski, zagubił kartę ewid. Nr. 80605 (niezdatne), wystawioną na nazwisko i imię Wiśniewskiego Michała ze wsi Poniatówek III, gm. Goszczanów. Dupl. wystawiono za Nr. 61503/VII.
Turek, dnia 20 października 1925 r.
Starosta (—) podpis.

Echo Tureckie 1926 nr 39

Pożary
Dnia 12 września r. b. około godziny 21 we wsi Poniatówek gm. Goszczanów, wy­buchł pożar u gospodarza Wawrzyńca Soł­tysiaka z powodu uderzenia piorunu.
Pastwą pożaru padł dach domu mieszkal­nego, około 5 i pół centnara żyta, część odzieży i innych sprzętów.
Dom był ubezpieczony na kwotę 260 ru­bli, wartość zniszczonych przedmiotów wy­nosi przeszło 850 zł.
Na miejsce pożaru przybyła ochotnicza straż pożarna z Poniatowa która ogień zlo­kalizowała.
W. F.

Obwieszczenia Publiczne 1926 nr 69

Notarjusz przy wydziale hipotecznym sądu okręgowego w Kaliszu, Jó­zef Dzierzbicki, niniejszem obwieszcza, że zostały otwarte postępowania spadkowe po zmarłych:
4) Wojciechu Ogłozie, właśc. działek 7 1/2 i 3 morg. 225 pr., zapis. pod Nr. 5, w dziale II, wyk. hip. folwarku Poniatówek, lit. B., pow. tureckiego i działki 3 dzies. 999 sąż., zapis. pod Nr. 3 w dziale II wyk. hip. majątku Po­niatów cz. I, pow. tureckiego;
Termin zamknięcia pomienionych wyżej postępowań spadkowych

wyznaczony został na dz. 4 marca 1927 r., w kancelarji notarjusza, Józefa Dzierzbickiego, w Kaliszu.

Obwieszczenia Publiczne 1927 nr 34

Wydział hipoteczny przy sądzie okręgowym w Kaliszu obwiesz­cza, że otwarte zostały postępowania spadkowe po zmarłych:
9) Antonim Jacku i Anastazji Miklasowej, współwłaśc. 15 m. z fol­warku Poniatówek B, pow. tureckiego;
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony zo­stał na dz. 14 listopada 1927 r., w którym to dniu osoby interesowane winny zgłosić swoje prawa w tymże wydziale hipotecznym, pod skutka­mi prekluzji.

Echo Tureckie 1931 nr 3

Ogłoszenia drobne.
Wawrzyńcowi Sołtysiakowi z Poniatówka, gm. Goszczanów roczn. 1895 spaliła się książeczka woj­skowa wydana przez P.K.U. Kalisz.

Obwieszczenia Publiczne 1932 nr 33

Notarjusz przy wydziale hipotecznym sądu okręgowego w Kaliszu Stanisław Bzowski, niniejszem obwieszcza, że zostały otwarte postępo­wania spadkowe po zmarłych:
6) Michale Lisie, właścicielu działek gruntu z folwarku Poniatówek B., w pow. tureckim, mianowicie: działki o pow. 4 ha 1991 mtr. i współwłasności działki o pow. 8 ha 3982 mtr.

Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony zo­stał na dzień 29 października 1932 roku w kancelarji notarjusza Stani­sława Bzowskiego w Kaliszu.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 18

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 17 sierpnia 1933 r. Nr. SA. II. 12/8/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu Tureckiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 14 sierpnia 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) — postanawiam co następuje:
§ 1.
II. Obszar gminy wiejskiej Goszczanów dzieli się na gromady:
9. Poniatówek, obejmującą: wieś Poniatów, kol. Poniatów Dwór, kol. Poniatów sz. I. i II. i kol. Poniatów III.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Tureckiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia go w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
w z. (—) A. Potocki
Wicewojewoda.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 22

OBWIESZCZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 31 października 1933 r. L. SA. II. 12/8/33
o sprostowaniu błędów, powstałych przy ogłoszeniu w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim Nr. 18 z dnia 1. IX. 1933 r. poz. 227, str. 436 rozporządzenia Wojewody Łódzkiego z dnia 17. VIII. 1933 r. L. SA. II. 1278/33 o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu tureckiego na gromady.
-Na podstawie § 5 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 lipca 1928 r. w sprawie dzienników wojewódzkich (Dz. U. R. P. Nr. 72, poz. 648) zarządzam co następuje: Rozporządzenie Wojewody Łódzkiego z dnia 17. VIII. 1933 r. L. SA. II. 12/8/33 o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu tureckiego na gromady (Łódzki Dziennik Wojewódzki Nr. 18 z dnia 1. IX. 1933 r. poz. 227, str. 436) ulega następującym zmianom:
3) w § 1 p. II. skreśla się słowa: „9. Poniatówek, obejmującą: wieś Poniatów, kol. Poniatów-Dwór, kol. Poniatów sz. I i II, i kol. Poniatów III, a na ich miejsce umieszcza się: „9. Poniatów, obejmującą: wieś Poniatów, kol. Poniatów-Dwór, kol. Poniatów cz. I i II, i kol. Poniatów III".
5) w § 1 p. II. po słowach: „14. Rzężawy, obejmującą: wieś Rzężawy" dodaje się: .15. Sulmów, obejmującą: wieś Sulmów i folwark Sulmów", oraz „16. Poniatówek, obejmującą: kol. Poniatówek".
(—) Hauke-Nowak.

Wojewoda.  
____________________________________________________________________________

Echo Kaliskie Ilustrowane 1935 r.
____________________________________________________________________________



Obwieszczenia Publiczne 1936 nr 27

Wydział hipoteczny przy sądzie okręgowym w Kaliszu, I sekcja obwieszcza, że otwarte zostały postępowania spadkowe po zmarłych:
4) Michale Tomczyku, właścicielu 7 1/2 morgi i współwłaśc. 15 mórg z maj. Poniatówek B, pow. tureckiego;
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony zo­stał na dzień 21 października 1936 roku. W powołanym terminie osoby zainteresowane winne zgłosić swoje prawa w powyżej wskazanym wy­dziale hipotecznym pod skutkami prekluzji.
____________________________________________________________________________

Echo Kaliskie Ilustrowane  1936 r.
____________________________________________________________________________


Obwieszczenia Publiczne 1938 nr 46

Sąd Okręgowy w Kaliszu, na mocy art. 1778 U. P. C., obwieszcza, iż na skutek postanowienia Sądu z dnia 14 maja 1938 r., zostało wszczę­te postępowanie o uznanie za zmarłego Jana Lisa, syna Józefa Marianny z Budów, urodz. 19 grudnia 1915 r. w Poniatówku, gm. Goszczanów, pow. tureckiego.
Wobec czego Sąd wzywa go, aby w terminie 3 miesięcy od dnia wydrukowania niniejszego, zgłosił się do Sądu, gdyż w przeciw­nym razie, po upływie tego terminu zostanie przez Sąd uznany za zmarłego.
Wzywa się wszystkich, którzyby wiedzieli o życiu lub śmierci Ja­na Lisa, aby o znanych sobie faktach zawiadomili Sąd Okręgowy w Ka­liszu w powyższym terminie, nadto Sąd nadmienia, że Jan Lis, był sta­łym mieszkańcem wsi Poniatówek, gm. Goszczanów, nr sprawy Co. 532/38.

Echo Tureckie 1946 nr 20

Józef Ludwiczak ur. 10.10.1914r. zam. w Poniatówku zagu­bił dowód tożsamości i kartę rejestracyjną wydaną przez R.K.U. Konin.
Powyższe dokumenty unieważnia się.

Echo Tureckie 1947 nr 12

Zagubione dokumenty:
Józef Woźniak ur. 2.6.1923r. zam. w Poniatówku, gm. Go­szczanów, zagubił kartę rejestracyjną wydaną przez RKU Konin.

Powyższe dokumenty unieważnia się.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz