Czajkowski 1783-84 r.
Orpetow, parafia łask, dekanat
szadkowski, diecezja gnieźnieńska, województwo sieradzkie, powiat
piotrkowski, własność: 6 części, pierwsza Brocki, druga
Trzepinski, trzecia Malinski, czwarta Gozdowski, piąta Baranowski,
szósta Cholewscy.
Słownik Geograficzny:
Orpelów, w dok.Orpelow, wś i fol. pow. łaski, gm. Wymysłów, par. Łask. Wś ma 20 dm., 105 mk., 112 mr. ziemi włośc.; fol. 3 dm., 26 mk. i 496 mr. Według Lib. Ben. Łask. (I, 448) łany folwarczne dawały dziesięcinę proboszczowi w Łasku, kmiecie zaś dla kolegium mansyonarzy przy tymże kościele.
Spis 1925:
Orpelów, wś i folw., pow. łaski, gm. Wymysłów. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne wś 26, folw. 2. Ludność ogółem: wś 180, folw. 17. Mężczyzn wś 95, folw. 7, kobiet wś 85, folw. 10. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego wś 180, folw. 17. Podało narodowość: polską wś 180, folw. 17.
Spis 1925:
Orpelów-Bank, kol., pow. łaski, gm. Wymysłów. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 12. Ludność ogółem: 94. Mężczyzn 44, kobiet 50. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 94. Podało narodowość: polską 94.
Wikipedia:
Orpelów-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie pabianickim, w gminie Dobroń. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.
Wikipedia:
Orpelów-Numerki-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie pabianickim, w gminie Dobroń. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa sieradzkiego. W miejscowości działa wytwórnia podłoża do pieczarek.
Elżbieta Halina Nejman Majątki (Szlachta Sieradzka XIX wieku Herbarz)
Elżbieta Halina Nejman Majątki (Szlachta Sieradzka XIX wieku Herbarz)
ORPELÓW par. Łask, p. łaski, w 1783 roku kilku właścicieli; Baranowski, Józef Brodzki, Cholewiński, Gozdowski, Malinski, Trzepiński. Wieś ma 20 domów, 105 mieszkańców i 112 mg ziemi, a folwark 3 domy, 26 mieszkańców i 496 mg gruntów. Orpelów-Poleszyn sprzedane w 1803 przez Bartłomieja Malińskiego Stanisławowi Trzepińskiemu v.Oczepińskiemu. W 1937 r. Kazimierza Myszkowskiego, 78 ha. (Kobyłecki 1809 k.30, SGKP t.7, s.597)
1992 r.
Gazeta Warszawska 1815 nr 82
Uwiadomienia o wyieżdżaiących za
Granicę. Po pierwszy Raz.
I.) Jędrzey Białoszycki, ze wsi
Orpelow w Powiecie Szadkowskim, ma zamiar udania się wraz z żoną
Anastazyią i synem Filipem, iednym koniem w kray Rossyyski, w
Guberniią Kiiowską.
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1822 nr 30
Assessor
Trybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego Delegowany.
Podaie do publiczney wiadomości, iż z mocy Wyroku Trybunału w Sprawie między Sukcessorami beneficyalnemi małżonków Trzycińskich z iedney, a Wincentem Wolickim i innemi z drugiey strony, na dniu 12. Lipca r.b. zapadłego, Dobra Orpelów i Poleszyn średni, czyli Niewielka, w Pcie Szadkowskim położone, w drodze publiczney licytacyi w trzech-letnią dzierżawę, poczynaiąc od S. Jana r. b. w terminie dnia 3. Sierpnia r. b. o godzinie 3. po południu w Sali Audyencyonalney Trybunału w Kaliszu wypuszczone będą. — Delegowany wzywa przeto wszystkich chęć licytowania maiących, aby w terminie oznaczonym stawili się. Warunki zaś mogą w Archiwum Trybunału przeyrzeć.
Kalisz dnia 23. Lipca 1822.
(podp)Cichorski.
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1823 nr 18
Pisarz Trybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego.
Podaie do wiadomości każdemu, komu na tem zależy, iż skargę o oddział maiątku Ur. Jozefa z Lutomskich Miłkowska, małżonka Józefa Miłkowskiego, w wsi Orpelowie leżącey, w Powiecie Szadkowskim zamieszkała, wystosowała na przeciw mężowi swoiemu Wmu Jozefowi Miłkowskiemu, Dzierżawcy wsi Orpelowa, leżącey w Powiecie Szadkowskim, tamże w Orpelowie zamieszkałemu — w skutek otrzymanego do tego od JW. Prezesa Trybunału Cywilnego pierwszey Instancyi Woiewództwa Kaliskiego upoważnienia do prowadzenia processu pod dniem 5. Marca 1823. datowanego — Dadaie się, iż w sprawie tey Ur. Felix Więckowski, Patron przy Trybunale Cywilnym Woiewództwa Kaliskiego, w Kaliszu przy ulicy Warszawskiey pod Nrem 53 zamieszkały, od powódki za Patrona obranym iest.
Kalisz dnia 14. Kwietnia 1823 roku.
Piątkiewicz.
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1834 nr 28
Podaie do publiczney wiadomości, iż dobra Ziemskie Poleszyn, Orpelów lit. A. B. C. i Poleszyn średni czyli Niewólka lit. A. B. w Powiecie Szadkowskim Obwodzie Sieradzkim Wdztwie tuteyszem, Gminie Orpelów Poleszyn położone, aktem Komornika Trybunału tuteyszego Leona Nowierskiego na gróncie dóbr Poleszyna, Orpelowa w dniach 16, 17, i 18. Kwietnia r. b. spisanym, zaięte, Józefa i Faustyna braci Trzepińskich tychże dóbr dziedziców, z których Faustyn Trzepiński w wsi Poleszynie Orpelowie Powiecie Szadkowskim mieszka; zaś drugi Józef Trzepiński ostatnie mieszkanie miał we wsi Kocinie Pcie Sieradzkim, teraz zaś z mieszkania i zamieszkania iest niewiadomy, własne, na rzecz Maryanny z Trzepińskich i Władysława małżonków Suchorskich, dóbr Poleszyna Orpelowa zastawnych posiadaczy, w tychże dobrach Powiecie Szadkowskim mieszkaiących, a zamieszkanie prawnie co do tey Exekucyi w mieście Kaliszu u Karóla Wierusz Kowalskiego Patrona przy Trybunale Cywilnym Woiewództwa Kaliskiego, w Kaliszu zamieszkałego obrane maiących, za których tenże Patron stawa, i ninieysze przymuszone wywłaszczenie popiera, na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia są wystawione. — Akt zaięcia powyżey z daty powołany, Wóytowi Gminy Poleszyna Orpelowa Faustynowi Trzepińskiemu, w dniu 18 Kwietnia r. b., zaś Pisarzowi Sądu Pokoiu Powiatu Szadkowskiego Cyrylowi Bogdańskiemu dnia 24. tegoż miesiąca doręczony został. Zaregestrowanie zaś aktu tego w Księdze hypoteczney Poleszyna Orpelowa, nastąpiło w Kancellaryi Ziemiańskiey Woiewództwa tuteyszego na dniu 14. Czerwca r. b., a w dniu 23. tegoż miesiąca i roku w Kancellaryi Pisarza Trybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego, Akt ten w Księgę na ten cel przeznaczoną wpisany został.
Dobra te składaią iednę Gminę, i obeymuią rozległości, a mianowicie:
Grunta orne dworskie w Poleszynie, Orpelowie z Bugaiem 2, 3, 4, 5, 6. Klassy z ogrodami wynoszą około morg. 190
Grunta orne, których włościanie używaią z łąkami około morg. 188 Zabudowania dworskie z sadami pasternikami około morg. 3
Łąki dworskie około morg. 60
Boru sosnowego około morg. 252
Pastwiska i ługi, błotniste i mokre około morg. 24
Stawki i Sadzawki około morg. 3
Pastwiska Borku za wodociskiem i wołami nad granicą
Dobrónia od łąk około morg. 7
Ługi i pastwiska mokre niedaleko granicy Wronowic od drogi do Łasku pod granicę Wierzchów uważaiąc około morg. 8
Drogi, szosee, piaski, rowy, strugi i nieużytki, około morg. 18
Razem morg. 753
Poleszyn średni czyli Niewólka Lit. A. B. obeymuią rozległości
a mianowicie:
Grunta orne dworskie z ogrodami wynoszą około morg. 90
Zabudowania dworskie i wieyskie około morg. 30
Grunta, których włościanie używaią, z łąkami około morg. 30
Łąki dworskie około morg. 40
Boru różnego sosnowego, dębowego i świerkowego około morg. 125
Pastwiska, ługi błotniste i mokre około morg. 30
Sadzawki około morg. 3
Drogi, rowy, strugi i nieużytki około morg. 10
Co czyni razem morg. 355
czyli w ogóle całey rozległości około hub 36 morg. 28 na miarę nowo-polską licząc.
Włościan osiadłych we wsi Poleszynie Orpelowie A. B. C. iest 4 zagrodników, którzy maią zasiew i inwentarz gruntowy, robią po 4 dni w tydzień bydłem lub ręczno przez cały rok, a prócz tego odbywaią inne powinności, i daią po 1 kapłonie i 15 jay. — Także iest 5 zagrodników, z tych trzech niemaią zasiewu, ani inwentarzy, a dway zasiew i inwentarz gruntowy maią; wszyscy robią po 3 dni w tydzień bydłem, lub ręczno, oraz odbywaią różne powinności. — Jest także 4 Komorników, którzy robią po dwa dni w tydzień, i 2 Komornice, które robią po iednym dniu w tydzień. — Józef Ruszkowski Propinator, płaci rocznie z gruntu, łąk, wódki i piwa złt. 600, Szczepan Okuński Kowal płaci rocznie złtp. 60, Rartłomiey Grzelachowski szewc, płaci rocznie złt. 36.
W wsi Poleszynie średnim czyli Niewólce Lit. A. B. iest 6 Komorników i 3 Komornice, którzy odbywaią pańszczyznę ręczną po 3. 2. i po 1. dniu w tydzień.
Wieś folwarczna Poleszyn Orpelów Lit. A. B. C. z Bugaiem graniczy na wschód słońca z wsiami Dobroń i Mogielnica, na południe z wsią Połusznica i Wierzchy, na zachód z wsią Wronowice i Poleszynem średnim czyli Niewólką, na północ z wsią Dobroń. Ma inwentarz gruntowy dworski, to iest: garniec miedziany sprzedany za złt. 300, tudzież kowadło żelazne lane, szparóg i goździownicę.
Wieś ta iest w posiadaniu Władysława Suchorskiego, iako zastawnego Possessora w procencie od summy złt. 30,072 na dobrach tych w dziale IV. pod Nr 4. hypotekowaney, który cząstkę z takowey poddzierżawił Stanisławowi Więckowskiemu za 500 złt. rocznie.
Wieś folwarczna Poleszyn średni czyli Niewólka, graniczy na wschód słońca z wsią Poleszyn Orpelów, na południe z wsią Wronowice, na zachód z wsią Poleszynem starym, na północ z wsią Dobroniem; iest w posiadaniu Józefa Wolskiego w procencie od summy 16,642 złt. w Dziale IV. pod Nr. 8. na tychże Dobrach hypotekowaney, ma iako inwentarz gruntowy, garniec miedziany stary, zły, z pokrywą i rurami około 60 garcy obeymuiący.
Dobra te maią iednę Księgę hypoteczną, i sprzedane będą łącznie. Sprzedarz dóbr tych w całem ograniczeniu, iak są w Protokule zaięcia opisane, odbędzie się w Kaliszu na Audyencyi publiczney Trybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego w mieyscu zwykłem posiedzeń Sądowych. — Pierwsze ogłoszenie warunków przedaży w tymże Trybunale na Audyencyi w dniu 7. Sierpnia r. b. o godzinie 10. zrana nastąpi.
Kalisz dnia 24. Czerwca 1834 roku. Piątkiewicz Pisarz Tryb.
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1836 nr 6
Ogłasza się wiadomość otwarcia spadku po Elżbiecie z Chmielewskich Poleskiey, i Łukaszu Poleskim oboygu małżonkach, pierwszey na d. 11 Maia 1803 r. drugim na d. 14 Kwietnia 1795 r. zmarłemi celem zgłoszenia się osób prawo do spadku maiących a mianowicie co do summy talarów 283 dobr gr. 18 dla Elżbiety Poleskiey i talarów 66 dobr. gr. 16 dla Łukasza Poleskiego, z większey summy 3488 złotp. na dobrach Poleszyn Orpelów z przyległościami w Powiecie Szadkowskim w dziale IV. ad Nro 2 wpisaney z wyznaczeniem pułrocznego terminu na dzień 11/23 Sierpnia 1836 r. godzinę 9 zrana tu do Kancellaryi podpisanego Reienta.
Kalisz d. 18/30 Stycznia 1836 roku. M.Basiński.
Reient Kancel. Ziem. Wdztwa Kaliskiego.
Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego
1849 nr 21
(N. D. 319) Sąd Policyi Prostej Okręgu
Szadkowskiego.
Ww wsi Orpelowie w Okręgu tutejszym w
stodole pustej włościańskiej znaleziono żebraka lat 50 mieć
mogącego schorzałego wzrostu dobrego, ocz siwych, włosów żółto
bląd, nosa małego, ubranego w kapotę sukienną siwą pod spodem
kożuch stary, buty dość dobre, koszulę lnianą, czapkę lisią z
suknem szaraczkowem, który w parę godzin życie zakończył, ktoby
więc wiedział o nazwisku i pochodzeniu rzeczonego żebraka, zechce
otem Sąd tutejszy zawiadomić.
Szadek d. 1 (13) Stycznia 1849 roku.
J. Sztandynger.
Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego
1856 nr 252
(N. D. 5950) Sąd Policyi Poprawczej
Wydziału Piotrkowskiego.
Zapozywa Pawła Drożewskiego z wsi
Orpelewa tejże gminy Ogu Szadkowskiego pochodzącego, ze służby
fornala utrzymującego się, obecnie z pobytu niewiadomego, aby
najdalej w ciągu dni 30 od daty niniejszego obwieszczenia licząc, w
Sądzie tutejszym do publikacyi wyroku Sądu tutejszego się stawił,
lub wiadomość o teraźniejszym swym pobycie Sądowi Naszemu
udzielił, w przeciwnym bowiem razie według przepisów prawa z nim
postąpionem będzie.
Piotrków d. 12 (24.) Paździer. 1856
r.
Sędzia Prezydujący,
Assessor Kollegialny, Chmieleński.
Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego
1858 nr 103
(N. D. 2115) Rejent Kancellaryi
Ziemiańskiej Gubernii Warszawskiej w Kaliszu.
Po śmierci: a) Gerszona Dreher:
63. rs. 600 pod N. 16 na dobrach
Poleszyn. Orpelów, А В С i Poleszyn średni czyli Niewólka AB z
Ogu Szadkowskiego;
(…) otworzyły się spadki do
uregulowania których termin na dzień 12 (24) Listopada 1858 r.
przed sobą wyznaczam.
Kalisz d. 23 Kwiet. (5 Maja) 1858 r.
Stanisław Rościszewski.
Dziennik Warszawski 1874 nr 190
N. D. 5421. Sąd Policji Poprawczej w
Petrokowie. Niniejszym ogłasza że 15 (27) Maja r. b. w lesie
należącym do wsi Orpelowa gminy Wymysłów, Łaskiego powiatu,
znaleziono ciało wiszące na drzewie niewiadomej z nazwiska i
miejsca zamieszkania osoby dla tego poleca każdemu mającemu jaką
kolwiek wiadomość o pochodzeniu i nazwisku wyżej wymienionego
człowieka udzielić takową niniejszemu Sądowi. Rysopis jego: lat
około 60 wzrost średni, budowy ciała dobrej, łysy, bez wąsów,
baki siwe, broda mała siwa; odziany w bronzowy stary surdut i
takiego koloru kamizelkę, czarną czapkę, cienką białą koszulę,
płucienne spodnie i stare buty.
Petroków d. 22 Sierpnia (3 Września)
1874 r.
Dziennik Warszawski 1875 nr 33
N. D. 922. Pisarz Trybunału Cywilnego
w Kaliszu.
Wiadomo czyni, iż na żądanie Anieli
Bilczyńskiej wdowy, właścicielki nieruchomości w m. Kaliszu
zamieszkałej, a zamieszkanie prawne do subhastacji dóbr Poleszyn
Orpelów z okręgu Szadkowskiego, u Antoniego Zgleczewskiego Patrona
Trybunału w Kaliszu, w temże mieście zamieszkałego, obrane
mającej, od której tenże Zgleczewski Patron stawać i kroki prawne
czynić będzie, w poszukiwaniu sumy rs. 2,910 z procentem od
Władysława Suchorskiego należnej, a na dobrach Poleszyn Orpelów
hypotecznie ubezpieczonej, protokółem Franciszka Roweckiego
Komornika z dnia 21 Sierpnia (2 Września) 1874 r., w drodze
przymuszonego wywłaszczenia zajęte i zaaresztowane zostały i po
podstawieniu żądającej wyrokiem Trybunału z dnia 30 Września (1
Października) t. r. w miejsce Józefy Wróblewskiej do dalszego
popierania na podstawie powyższego zajęcia Roweckiego Komornika
wystawiają się na sprzedaż ze wszystkiemi przynależytościami, z
wyjątkiem gruntów włościańskich.
DOBRA ZIEMSKIE
Poleszyn Orpelów A. B. C. i Poleszyn
Średni czyli Niewolka A. B. składające się z wsi i folwarku
Poleszyn Orpelów A. В. C. i wsi Poleszyn Średni czyli Niewolka A.
B. położone w okręgu Szadkowskim, powiecie Łaskim, gubernji
Petrokowskiej, gminie Wymysłów, parafji Łaskiej. Graniczą na
wschód z dobrami Ldzeń, na południe z dobrami Wierzchy, na zachód
z dobrami Poleszyn Stary, a na północ z dobrami Dobroń. Odlegle od
miasta Petrokowa wiorst 50, od osady Szadek wiorst 24, od miasta
Łasku wiorst 6, od Pabianic wiorst 10. Dobra Poleszyn Orpelów A. В.
C. stanowią własność Władysława Suchorskiego, zostają w
dzierżawnem posiadaniu Grzegorza Rucińskiego z mocy urzędowego
kontraktu od 12 (24) Czerwca 1870 r. do tejże daty 1877 r. za cenę
przez pierwsze lat 4 po rs. 600, a następna po rs. 750. Folwark
Poleszyn Średni czyli Niewolka należy do własności sukcesorów po
Wojciechu Suchorskim pozostałych, obecnie stanowi wakujący spadek,
którego kuratorem jest Leopold Kęczkowski Patron w Kaliszu
zamieszkały, posiada go Józefa 1-go ślubu Suchorska, obecnie za
Józefem Jelińskim zamężna.
Zabudowania znaczniejsze w dobrach
Poleszyn Orpelów A. В. C. są następujące: dwór z drzewa o 4
pokojach i kuchni mieszka w nim Władysław Suchorski i Grzegorz
Ruciński, dom do dworu przybudowany, ogród owocowy i warzywny, w
ogrodzie obórka i sklep, dom dla ludzi dworskich, obórka, stodoła
o 2-ch klepiskach, owczarnia, obory, stajnia i wozownia, dom na wsi,
stara kuźnia, dom w polu, mieszka w nim Antoni Miakowski zięć,
stodoła o 1 klepisku i obórka.
Na folwarku Poleszyn Średni A. B. dwór
o 4 pokojach, mieszka w nim Józef Jeliński, ogród warzywny i
owocowy, dom, obory, stodoła o 3 klepiskach. W tym folwarku Jan
Nikiel ma 150 owiec na zimowej i letniej paszy i za to płaci rs. 97
kop. 50. Inwentarze inne należą do dzierżawcy. Rozległość tych
dóbr wynosi włók 30, mórg 20, prętów 50, czyli dziesiatyn 464.
Grunta należą do klasy II, III, IV, V. Podatków rocznie opłaca
się rs. 133 kop. 97. Zaległe wynoszą rs. 50 kop. 25.
Obszerniejszy opis dóbr zajętych
znajduje się w protokóle zajęcia i w zbiorze objaśnień warunków
licytacyjnych, które tak u Pisarza Trybunału sprzedaż
popierającego przejrzane być mogą.
Zajęcie w kopjach doręczono: Józefowi
Gadomskiemu Pisarzowi Sądu Pokoju w Szadku i Augustowi Kokelemu
Wójtowi gminy Wymysłów obu do rąk własnych d. 13 (25) Września
1874 r., a zaregestrowano w hypotece dóbr Poleszyna Orpelowa d. 11
(23) Października 1874 r., w księdze zaś utrzymywanej na ten cel w
Trybunale Cywilnym w Kaliszu wpisano i zaregestrowano d. 16 (28)
Października t. r.
Pierwsza publikacja zbioru objaśnień
i warunków sprzedaży odbędzie się na audjencji Trybunału
Cywilnego w Kaliszu dnia 3(15) Grudnia 1874 r. o godzinie 10 z rana.
Kalisz d. 16 (28) Października 1874 r.
Po odbyciu trzech publikacji zbioru
objaśnień i warunków sprzedaży, wyrokiem Trybunału z d. 31
Grudnia (12 Stycznia) 1874/5 r. do wspólnego popierania subhastacji
i Józefa Wróblewska panna pełnoletnia z własnych funduszów
utrzymująca się w mieście Kaliszu zamieszkała, a zamieszkanie
prawne u Antoniego Zgleczewskiego Patrona w Kaliszu obrane mająca
wierzycielka sumy rs. 1,500 z procentem, upoważnioną została i tak
na żądanie Bilczyńskiej jako i Wróblewskiej dobra te na sprzedaż
są wystawione, z tem nadmienieniem że gdy kuratela wakującego
spadku po Wojciechu Suchorskim, decyzją Trybunału z d. 25 Listopada
(7 Grudnia) 1874 r. za ustałą została uznana, przeto tytuł
folwarku Poleszyn Średni czyli Niewolka A. B. na Józefę z Osockich
Suchorską 2-go ślubu Józefa Jelińskiego żonę Władysława
Suchorskiego ojca, Antoniego Suchorskiego brata, Franciszkę
Mijakowską Antoniego Mijakowskiego żonę, Józefę Mijakowską
Franciszka Mijakowskiego żonę, Marjannę Koszucką Edmunda
Koszuckiego żonę, Władysławę Serwińską Antoniego Serwińskiego
żonę, i Antoninę Suchorską pannę, siostry Wojciecha
Suchorskiego, zamieszkanie prawne w dobrach Poleszyn Orpelów w
spisie inwentarza przez Zborowskiego Rejenta w Szadku d. 17 (29)
Sierpnia 1868 r. sporządzonym obrane mających uregulowanym został.
Przygotowawcze przysądzenie odbyło
się d. 6 (18) Lutego 1875 r. i dobra te temczasowo Antoniemu
Zgleczewskiemu Patronowi za rs. 7,500 przysądzone zostały i termin
do stanowczej sprzedaży na d. 27 Marca (8 Kwietnia) 1875 r. godzinę
10 z rana oznaczonym został.
Licytacja rozpocznie się od sumy rs.
7,500.
Kalisz d. 7 (19) Lutego 1875 r.
Skoczyński.
Dziennik Warszawski 1875 nr 102
N. D. 1072. Rejent Kancelarji
Ziemiańskiej w Kaliszu.
2. Marjanny z Trzepińskich Suchorskiej
wierzycielki sumy rs. 2702 kop. 2 1/2 z sumy poprzednio większej rs.
5,404 kop. 5 w dziale IV pod N. 5 wykazu dóbr Orpelów Poleszyn A.
В. C., z p-tu Petrokowskiego zahipotekowanej.
(...) rozwiniętem zostało
postępowanie spadkowe, do ukończenia którego wyznacza się termin
na dzień 20 Sierpnia (1 Września) 1875 r., w którym strony
interesowane w Kancelarji Ziemiańskiej w Kaliszu przed podpisanym
Rejentem z prawami swemi zgłosić się winny.
Kalisz d. 1 (13) Lutego 1875 r.
Teofil Józef Kowalski.
Dziennik Warszawski 1875 nr 106
N. D. 2962. Rejent Kancelarji
Ziemiańskiej w Kaliszu.
Po śmierci:
8. Franciszka Szczudłowskiego co do
rs. 300, sposobem ostrzeżenia na nieruchomości w Kaliszu pod Nr. 96
położonej w Dziale IV Nr. 6 oraz dobrach Osiny, Koźmin i
Poleszynic Orpelowic z okręgu Szadkowskiego w Dz. IV ad Nr. 22 i 24.
(…) otworzyły się
spadki, do regulacji których wyznaczony został termin na dzień 18
(30) Listopada 1875 r. w kancelarji Rejenta podpisanego.
Kalisz d. 2 (14) Maja 1875 r.
Wilhelm Grabowski.
Tydzień Piotrkowski 1876 nr. 20
(Nadesłane). W
powiecie łaskim, w dobrach dziedzicznych, od lat z górą 40-ci,
Orpelów w dniu 9 maja r. b. po kilko-miesięcznej dolegliwej
chorobie zakończył życie b. oficer b. wojsk polskich ś. p.
Władysław Suchorski, przeżywszy lat 72, opatrzony na drogę
wieczności śś-mi sakramentami przez miejscowego wikaryjusza
księdza Patockiego. Wieloletnie sąsiedztwo w miłej harmonijnej
zgodzie zjednało zmarłemu miłość powszechną, czego ostatnim
dowodem było liczne zebranie rodziny przyjaciół, sąsiadów i
ościennych włościan, w dniu 14 b. m. we wsi Orpelowie, skąd na
barkach swych zanieśli zwłoki sędziwego starca o milę do kościoła
parafialnego w Łasku. Przewodniczył konduktowi czcigodny ksiądz
Patocki w asystencyi duchowieństwa idącego pieszo całą drogę.
—Niezbyt dawno dopiero będąc pasterzem swej parafii szanowny ten
kapłan nie znał całego przebiegu życia ś. p. Władysława, w
krótkich więc tylko słowach wypowiedział w dniu 15 t. m. przy
grobie, że najlepszym świadectwem chrześcijańskich cnót zmarłego
jest nieutulony żal i smutek głęboki rodziny, przyjaciół i
sąsiadów wszystkich klas społeczeństwa. Za oddaną tę ostatnią
chrześcijańską przysługę zmarłemu, wszystkim obecnym i
duchowieństwu a szczególniej czcigodnemu ks. Patockiemu serdeczne
składam w imieniu rodziny podziękowanie. M.
Tydzień Piotrkowski 1882 nr. 15
Goniec Łódzki 1901 nr 100
Kolej Warsz -Kalisz. W dniu dzisiejszym u Rejenta Filipskiego w Piotrkowie przez adw. przys. Rodkiewicza pod budowę Kolei Kaliskiej dokonane zostało kupno około 20 morgów (300 prętowych) ziemi z dóbr Orpelów-Poleszyn w powiecie łaskim położonych tuż przy szosie kaliskiej, a należących do p. Gonzagi-Myszkowskiego. Cena kupna wynosiła 135 rb. za dużą morgę.
Właściciel nadto otrzymał odszkodowanie za zasiewy, zagajniki oraz łąki z pokładem.
Goniec Łódzki 1902 nr 288
Z sądów gminnych.
W ubiegłą sobotę w zjeździe sędziów pokoju przyjął przysięgę
nowoobrany sędzia gminny I rewiru pow. łaskiego w Pabianicach, p.
Kazimierz Gonzaga — Myszkowski, właściciel majątku Poleszyn
i Orpelów. P. Myszkowski jest obecnie najmłodszy wiekiem z pośród
sędziów gminnych w Królestwie Polskiem, liczy bowiem 27 lat.
Goniec Łódzki 1903 nr 333
Proces z koleją kaliską. Z chwilą pobudowania nasypu pod linię kolei Kaliskiej w powiecie łaskim w majątkach Chechło, Dobroń, Orpelów, Kopyść i innych zatrzymano spadek wód, które przez lat trzy niszczą zasiewy, przyprawiając właścicieli majątków o olbrzymie straty.
Właściciele niektórych majątków z tego powodu starali się sprzedać swe dobra lecz wskutek tych okoliczności cena za włókę znacznie się obniżyła.
Występowano do zarządu kolei z zażaleniami i prośbami o zwrot strat poniesionych i zaradzeniu złemu, lecz skończyło się na obietnicy przeprowadzenia pod linią kolejową kanału i przyznaniu jednemu z właścicieli majątków wymienianych 700 rub. odszkodowania za poniesione straty w roku bieżącym.
Obecnie właściciele majątków wyżej wymienionych wystąpili do sądu okręgowego piotrkowskiego z akcyą cywilną przeciw kolei kaliskiej o odszkodowanie za ubiegłe trzy lata i zażądali przymusowego przeprowadzenia przez kolej kanałów, do odprowadzenia napływu wód podług spadku na drugą stronę linii kolejowej.
Ciekawy to będzie proces, straty bowiem poniesione w roku bieżącym wynoszą poważne sumy, gdyż wskutek obfitości wód w rzeczułkach, stanowiących dopływy rzek Neru i Grabi, które, mając zatamowane ujścia, rozlały, wszystkie niemal zbiory zostały zniszczone.
Gazeta Świąteczna 1904 nr 1206
Sprawa z koleją kaliską. Przy budowie
drogi żelaznej z Warszawy do Kalisza, porobiono w nasypie kolejowym,
w okolicy Pabjanic i Łaska w guberńji piotrkowskiej, zamało
otworów dla przepływu wody. Z tego powodu właściciele gospodarstw
przyległych do nasypu, a położonych z tej jego strony, gdzie pola
są wyższe, miewają bardzo duże straty. Wał kolejowy zatrzymuje
tam wodę spływającą z pól, woda więc, zwłaszcza na wiosnę,
rozlewa się szeroko wzdłuż nasypu i niszczy zasiewy na polach.
Trwa to już od trzech lat i naraziło gospodarzy na duże straty.
Więc właściciele niektórych majątków, jak Chechła, Dobronia,
Orpelowa, Kopyści i innych, występowali do zarządu koleji
kaliskiej z żądaniem, żeby zwrócił im to, co już stracili, i
zaradził złemu nadal. Kolej zapłaciła wtedy jednemu z właścicieli
majątków 700 rubli odszkodowania za straty w roku zeszłym
poczynione i obiecała porobić w nasypie potrzebne przekopy.
Niektórzy gospodarze, niezadowoleni z tego, wytoczyli obecnie w
sądzie okręgowym w Piotrkowie sprawę przeciw koleji kaliskiej,
prosząc, aby sąd nakazał koleji wynagrodzić ich za straty w ciągu
wszystkich trzech lat poniesione i zmusił ją nadto do rychłego
zbudowania w tem miejscu odpowiednich przepływów w nasypie.
Łowiec Polski 1911 nr 3
W dniu 7-ym stycznia
r. b. odbyło się doroczne polowanie u p. Adama Sulimierskiego w
majątkach Dobrej i Woli Marzeńskiej. W 12
strzelb zabito: 208 sztuk, t. j. 180 zajęcy, 26 kuropatw, cietrzewia
i królika. Do saren nie strzelano. Królami polowania byli: pp.
Stanisław Murzynowski z Sędzimirowic i Kazimierz Gonzaga-
Myszkowski z Orpelewa, którzy na rozkładzie mieli po 23 sztuki.
Obwieszczenia Publiczne 1922 nr 12
Wydział hipoteczny sądu okręgowego w Piotrkowie obwieszcza, że otwarte zostały postępowania spadkowe po zmarłych:
1) Witoldzie-Ludwiku Marxie, synu Henryka, właśc. dwóch działek gruntu Nr. Nr. 15 i 16, przestrzeni: Nr. 15—1 dzies. 60 sąż. kw. i Nr. 16— 1 dzies. 350 sąż. kw., z os. Poleszyn i Orpielów Nr. II, pow. Łaskiego.
Termin regulacji powyższych postępowań spadkowych wyznaczony został na d. 14 sierpnia 1922 r. w kancelarji pisarza wydziału hipotecznego sądu okręgowego w Piotrkowie, w którym to dniu osoby interesowane mają się stawić, pod skutkami prekluzji.
Łódzki Dziennik Urzędowy
1927 nr 17
Na zasadzie
postanowienia Wojewody Łódzkiego z dnia 6.5. 1927 r. L. BP. 1022/2,
wciągnięto do rejestru Stowarzyszeń i Związków Nr. 1537, Kółko
Rolnicze „Orpelów-Niewólką-Poleszyn" w Orpelowie,
pow. Łaskiego.
Obwieszczenia Publiczne 1927 nr 59
Wydział hipoteczny sądu okręgowego w Piotrkowie obwieszcza, że toczą się postępowania spadkowe po zmarłych:
11) Stanisławie Pytko, synu Jana, właśc. działki gruntu, zawierającego przestrzeni 10 dziesięcin 598 sążni kw. w kol. Poleszyn-Orpelów Nr. I pow. łaskiego (rep. hip. Nr. 15264);
Termin regulacyj powyższych postępowań spadkowych wyznaczony został na dz. 3 lutego 1928 r. co do punktów 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 15 i 16 w kancelarji wydziału hipotecznego sądu okręgowego w Piotrkowie, co do punktu 5 w kancelarji Seweryna Żarskiego zaś co do punktu 12 w kancelarji Feliksa-Tadeusza Kokczyńskiego, notarjusza przy tymże wydziale hipotecznym, w którym to dniu osoby zainteresowane winny się stawić pod skutkami prekluzji.
Rozwój 1927 nr 165
Urząd Wojewódzki
zarejestrował (...) Kółko Rolniczego w Orpelowie
pow. łaskiego, (...) "Kółko Myśliwski" w Rzeszczewicach
pow. łaskiego (...). (U)
Obwieszczenia Publiczne 1928 nr 80
Wydział hipoteczny w
Łasku obwieszcza, że na dzień 9 stycznia 1929 r., na godz. 10
rano, wyznaczono termin pierwiastkowych regulacyj hipotek dla:
2) osady rolnej
włościańskiej we wsi Orpelowie, gm.
Wymysłów o obszarze 3 ha 7846 metr., kw.,
stanowiącej połowę większej osady, zapisanej w tabeli, pod Nr. 3,
mającej stanowić własność Marjanny Malinowskiej.
Osoby interesowane winny
zgłosić się w oznaczonym terminie z prawami swojemi, pod skutkami
prekluzji.
Łódzki Dziennik Urzędowy 1929 nr 4
WYKAZ STOWARZYSZEŃ I ZWIĄZKÓW zarejestrowanych przez Wojewodę Łódzkiego.
L. p. 2053 d. 13. XII. 1928 r. L. II Zw. 9044 Straż Pożarna w Opelowie, pow. Łaski
Łódzki Dziennik Urzędowy 1930 nr 9
Na podstawie art . 1
Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 lutego 1928 r. o
przymusowym wykupie na cele reformy rolnej nieruchomości ziemskich
osób nieobecnych (Dz. Ust. R. P. z r. 1928 Nr. 16, poz. 119).
Okręgowy Urząd Ziemski w Piotrkowie wzywa osoby, pozostające w
stosunku wskazanym w tymże artykule do niżej podanych nieobecnych
właścicieli nieruchomości ziemskich, a mianowicie;
1) do Gleba
Szostackiego, b. sędziego pokoju w Pabjanicach, właściciela
nieruchomości ziemskiej w kolonji Orpelów,
gminy-Wymysłów, powiatu Łaskiego o obszarze około 2,24 ha.
(...) do zgłoszenia się w
Okręgowym Urzędzie Ziemskim w terminie 1-miesięcznym zgodnie z
art. 1 p. 2 tegoż rozporządzenia, a to pod rygorem zastosowania
przymusowego wykupu wskazanych wyżej nieruchomości na rzecz Skarbu
Państwa.
Okręgowy Urząd Ziemski.
Łódzki Dziennik Urzędowy 1931 nr 14
WYKAZ
Stowarzyszeń i Związków, które decyzją Wojewody łódzkiego w dniach i przy liczbach niżej wyszczególnionych zarejestrowane zostały.
L. p. rej. 2810 Kółko Rolnicze w Orpelowie, pow. Łaski, z dn. 23. IV. 1931 r. L. BP. II. 1a/205.
Naczelnik Wydz. Bezp. Publ.
(—) Szutowski.
Echo Łódzkie 1931 czerwiec
Pożary pod Łaskiem. Pracowita noc strażaków.
Gminę Dobroń nawiedziła burza z piorunami. Od pioruna pierwszy
pożar powstał we wsi Orpelów u Dobrosława Pytko. Spaliła się
stodoła z przybudówkami i dach na piwnicy. Do pożaru tego przybyły
straże: z Orpelowa, Dobronia. Mogilna i Kolumny. Akcja obrony była
bardzo utrudniona, ponieważ deszcz lał jak z cebra. Pożar zagrażał
poważnie chacie tegoż gospodarza. Podkreślić należy energiczne
kierownictwo akcją ze strony naczelnika straży z Dobronia, p.
Bonińskiego i odwagę strażaków: Sujeckiego Pawła i Jana Adamka
którzy zaledwie w odległości 25 metrów od zagrożonego domu
potrafili, pomimo ulewy i piorunów wytrzymać w dymie przez półtorej
godziny. Przy pożarze spisał się dzielnie również druh Prusisz
Antoni, ze straży z Dobronia. W czasie pożaru piorun uderzył w
odległości około 100 metrów, zapalając stodołę gospodarza
Jabłońskiego. Stodoła ta spaliła się doszczętnie.
VI. Obszar gminy wiejskiej Dobroń dzieli się na gromady:
Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 20
z dnia 28 września 1933 r. L. SA. II. 12/13/33.
Po wysłuchaniu opinij rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 15 września 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23 marca 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
9. Orpelów, obejmującą: wieś Niewólka, kolonję Niewólka, wieś Orpelów, kolonję Orpelów-Poleszyn, folwark Orpelów.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Łaskiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
(—) Hauke-Nowak
Wojewoda.
Obwieszczenia Publiczne 1933 nr 66
Wydział hipoteczny sądu okręgowego w Łodzi, sekcja ziemska, niniejszem obwieszcza, że po niżej wymienionych zmarłych toczą się postępowania spadkowe:
2) Tomaszu Okrasa, synie Antoniego, zmarłym w Pabjanicach w dniu 13 lutego 1933 r., współwłaścicielu działki gruntu Nr. 7, powierzchni 1 ha 6796 metrów kw., uregulowanego pod Nr. 7 Działu II, księgi wieczystej, Kolonji Poleszyn i Orpelów Nr. VIII, pow. łaskiego rep. Nr. 15296;
Termin zamknięcia powyższych postępowań spadkowych wyznaczony został na dzień 28 lutego 1934 roku w tutejszym wydziale hipotecznym.
We właściwym terminie osoby zainteresowane osobiście lub przez pełnomocników winne zgłosić swoje prawa pod skutkami prekluzji.
Orędownik 1936 nr. 225
Życzenia dla narodowej Łodzi Pabjanice, 24. 9, — Ubiegłej niedzieli odbyły się dwa wielkie zebrania S. N. we wsi Orpelów i Poleszyn, gm. Dobroń, pod Pabjanicami. Na obu zebraniach uchwalono rezolucję następującej treści: "Na ręce mec. Kazimierza Kowalskiego, przywódcy Narodowej Łodzi. "Żebrani członkowie Str. Narod, z gminy Dobroń na wielkich zebraniach we wsi Orpelów i Poleszyn w niedzielę dnia 20 b. m. uchwalają przesłać wyrazy czci i uznania dla Narodowej Łodzi z jej niestrudzonym przywódca mec. Kazimierzem Kowalskim na czele, dążącej do odebrania praw żydostwu nietylko w Łodzi, lecz w całej Polsce. Ze swej strony życzymy narodowcom łódzkim, by w nadchodzących wyborach do rady miejskiej w dniu 27 bm. odnieśli zwycięstwo nad rozpanoszonem w Polsce żydostwem. Zapewniamy całą Łódź narodową, że stoimy z nimi w jednym szeregu, by walczyć o Polskę dla Polaków. Niech żyje Łódź Narodowa! Niech żyje przyszła narodowa rada miejska w Łodzi! Niech żyje przywódca narodowej Łodzi, mec. K. Kowalski!"
Orędownik 1937 nr. 117
Śmierć wskutek
własnej nieostrożności. Dnia 16. bm. we wsi Orpielów, gm. Łask
wskutek nieostrożnego manipulowania browningiem pozbawił się życia
Kazimierz Bielski, lat 18. Śledztwo prowadzi policja.
Orędownik 1938 nr. 48
Z życia Kółka Rolniczego w Orpelowie. W ub. niedzielę Kółko Rolnicze w Orpelowie urządziło zabawę karnawałową, która cieszyła się wielkim poparciem. Przy dźwiękach orkiestry bawili się wszyscy do rana, wynosząc dużo miłego wrażenia. Z uzyskanego zysku 40 zł postanowiono zakupić opryskiwacz do drzew.
Orędownik 1938 nr. 275
Porąbał
siekierą narzeczoną Łódź, 29. 11. — W Orpelowie na tle
zazdrości 23-letni furman Marian Sobola siekierą poranił swą
narzeczoną 18-letnią Stefanię Nowicką., z zawodu służącą,
której siekierą, porąbał głowę i ręce. Ranną w stanie
nieprzytomnym przewieziono do szpitala. Sobola został aresztowany.
Echo Łódzkie 1938 listopad
W
miejscowości Orpelów koło Pabianic, w majątku ziemskim Totora
miał miejsce krwawy wypadek usiłowania zabójstwa. W dworze tym
zatrudniona była w charakterze służącej dworskiej Stefania
Nowicka, lat 18. Przyjęty niedawno na pastucha jakiś osobnik o
nieustalonym na razie nazwisku sprowokował
zajście z wymienioną wyżej Nowicką i podczas kłótni porwał
leżącą w pobliżu siekierę i zadał nią kilka ran nieszczęśliwej
dziewczynie. Gdy ofiara bestialskiego pastucha padła na ziemię
zalewając się krwią, sprawca zbiegł w niewiadomym kierunku.
Porąbaną i potłuczoną Nowicką w stanie ciężkim odwieziono do
szpitala miejskiego w Pabianicach, gdzie walczy ze śmiercią. Stan
jej ostatnio poprawił się nieco jest nadzieja utrzymania jej przy
życiu. Za zbiegłym pastuchem wszczęto poszukiwania.
Dziennik Łódzki 1951 nr 283
i jeden Piechulski
Wykonywanie planów gromadzkich zależy również od prowadzonej przez sołtysów pracy uświadamiającej w gromadzie. Tam, gdzie sołtysi zabrali się z pełnym zapałem do pracy, chłopi odstawiają systematycznie zboże i ziemniaki oraz wpłacają podatek gruntowy i wykonują inne zobowiązania.
Często przykład dobrego sołtysa w gromadzie, który wywiązał się jako jeden z pierwszych ze swych obowiązków, jest wzorem i zachętą dla chłopów.
Sołtysa Antoniego Rogalewskiego z Wymysłowa Francuskiego w gm. Dobroń zna cała gromada i gmina. Jako jeden z pierwszych wpłacił on podatek gruntowy, FOR oraz I ratę Narodowej Pożyczki Rozwoju Sił Polski. Wykonał już roczny plan sprzedaży państwu zboża i ziemniaków. Za jego przykładem poszła cała gromada i dziś wykonała już w 90 proc. roczny plan dostawy zboża i ziemniaków. Gromada nie może jednak zameldować o całkowitej spłacie podatku gruntowego i FOR, bo ociąga się Zofia Błaciszewska, mająca 15 ha dorodnej ziemi. Gromadzie brakuje do wykonania planu 4 tys. zł, których nie chce zapłacić oporna bogaczka.
Również sołtys gromady Róża nie chce, by go wyprzedzili inni. Sam uregulował już wszystkie zobowiązania wobec państwa, a obecnie rozmawia z chłopami, chodząc od chałupy do chałupy, uświadamia rolników o znaczeniu wykonania obowiązków wobec państwa. Pomogło to wiele, bo już dziś gromada w 100 proc. spłaciła podatki, a wykonanie planowego skupu zboża i ziemniaków znacznie się poprawiło.
Także i sołtys grom. Dobroń — Ludwik Partyka nie chce, by wieś jego pozostała na szarym końcu.
Gromada wpłaciła I-szą ratę Narodowej Pożyczki Rozwoju Sił Polski, już 154 chłopów spłaciło podatek gruntowy i FOR. Zwleka jeszcze 6-ciu, ale i oni zapłacą, jak się z nimi porozmawia i wytłumaczy — mówi sołtys. Gromada wykonała już 65,6 proc. rocznego planu skupu zboża.
Wszędzie tam, gdzie dobrze pracują sołtysi i aktyw gminny, plan roczny dobiega końca, jak np. w grom. Dobroń Poduchowny, która wykonała już 70,3 proc. rocznego planu skupu zboża i Chechło 50,8 proc.
Zdarzają się jednak sporadyczne wypadki, że sołtysi sami nie spełniając swych zobowiązań, namawiają jeszcze rolników, by nie śpieszyli się z odstawą, żeby nie odstawiali wszystkiego, a tylko tyle, „ile mogą". Tak rozumie swe obowiązki sołtys Piechulski, z gromady Orpelów, a skutki tego jasne. Gromada wlecze się w ogonie za innymi. Plan roczny skupu zboża wykonała zaledwie w 37 proc., a miesięczny w 35 proc.
Piechulscy będą osamotnieni — za Rogolewskimi idzie coraz więcej chłopów.
(jek)
Rewelacja, poproszę o więcej☺
OdpowiedzUsuń