Słownik Geograficzny:
Niewólka, w XVI w. Nyewolya al. Poliessyn Bolków, wś i fol., pow. łaski, gm. Wymysłów, par. Łask, odl. 6 w. od Łasku, Wś ma 6 dm., 62 mk., ziemi włośc. 45 mr.; fol. 2 dm., 13 mk., ziemi dwor. 437 mr. Według regestr. pobor. ziemi sieradzkiej, pow. Szadkowskiego, z 1553 r. wś „Poliessyn Bolkow dicta Nyewolya" należała do dwóch Szczerbów i miała 11 łana (Pawiński, Wielkop., II, 247).
Spis 1925:
Niewólka, wś i kol., pow. łaski, gm. Wymysłów. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne wś 7, kol. 16. Ludność ogółem: wś 60, kol. 106. Mężczyzn wś 29, kol. 55, kobiet wś 31, kol. 51. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego wś 60, kol. 106. Podało narodowość: polską wś 60, kol. 106.
Elżbieta Halina Nejman Majątki (Szlachta Sieradzka XIX wieku Herbarz)
Elżbieta Halina Nejman Majątki (Szlachta Sieradzka XIX wieku Herbarz)
NIEWULKA czyli Poleszyn Stary, par. Łask, p. łaski, Wężyków Ma obszar 437 mg. (SGKP t.7, s.138)
1992 r.
Gazeta Południowo-Pruska 1802
Do sprzedania. Gdy dobra w wydziale Przświetney Regencyi Kaliskiey w powiatach Szadkowskim i Lutomirskim sytuowane, Urodz. Antoniemu Wyganowskiemu należące, wolne szlacheckie, to iest: miasto Łask i do niego należące wsie, iako: Ostrow, Barycz, Rokitnica, Wiewiorczyn, Wierzchy, Wronowice, Orchow, Wesołka, Krzucz, Poleszyn, Stary Niewolka czyli Poleszyn średni część C. Wola Łaska część A. młyn Pułusznica i wieś Janowice, których wartość na summę 373,606 reis. tal. I dr. gr. 6 fen. sądownie iest wyrachowana, ad instantiam fisci z okazyi długu drogą subhastacyi publicznie plus offerenti sprzedane bydź maią. A przeto maiący chęć kupienia ich i będący zdolni do ich posiadania także będący w stanie ich zapłacenia, tym pismem zapozywaią się, aby na terminach dnia 3. Marca, 3. Junii i 3. Septembris 1802 zawsze o 10 godzinie rano przed konsyliarzem Regencyi Matuszką stanęli i podanie swoie oświadczyli, także spodziewali się, że na poźnieysze podanie po terminie ostatnim zważano nie będzie. Taxę tych dóbr w registraturze Regencyi tuteyszey i Regencyi Poznańskiey, tudzież w Kreys Justyc Kommissyi Piotrkowskiey żądaiący przeyrzeć może. W Kaliszu dnia 22. Septembris 1801.
Krolewska Południowo- Pruska Regencya.
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1822 nr 30
Assessor
Trybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego Delegowany.
Podaie do publiczney wiadomości, iż z mocy Wyroku Trybunału w Sprawie między Sukcessorami beneficyalnemi małżonków Trzycińskich z iedney, a Wincentem Wolickim i innemi z drugiey strony, na dniu 12. Lipca r.b. zapadłego, Dobra Orpelów i Poleszyn średni, czyli Niewielka, w Pcie Szadkowskim położone, w drodze publiczney licytacyi w trzech-letnią dzierżawę, poczynaiąc od S. Jana r. b. w terminie dnia 3. Sierpnia r. b. o godzinie 3. po południu w Sali Audyencyonalney Trybunału w Kaliszu wypuszczone będą. — Delegowany wzywa przeto wszystkich chęć licytowania maiących, aby w terminie oznaczonym stawili się. Warunki zaś mogą w Archiwum Trybunału przeyrzeć.
Kalisz dnia 23. Lipca 1822.
(podp)Cichorski.
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1834 nr 28
Podaie do publiczney wiadomości, iż dobra Ziemskie Poleszyn, Orpelów lit. A. B. C. i Poleszyn średni czyli Niewólka lit. A. B. w Powiecie Szadkowskim Obwodzie Sieradzkim Wdztwie tuteyszem, Gminie Orpelów Poleszyn położone, aktem Komornika Trybunału tuteyszego Leona Nowierskiego na gróncie dóbr Poleszyna, Orpelowa w dniach 16, 17, i 18. Kwietnia r. b. spisanym, zaięte, Józefa i Faustyna braci Trzepińskich tychże dóbr dziedziców, z których Faustyn Trzepiński w wsi Poleszynie Orpelowie Powiecie Szadkowskim mieszka; zaś drugi Józef Trzepiński ostatnie mieszkanie miał we wsi Kocinie Pcie Sieradzkim, teraz zaś z mieszkania i zamieszkania iest niewiadomy, własne, na rzecz Maryanny z Trzepińskich i Władysława małżonków Suchorskich, dóbr Poleszyna Orpelowa zastawnych posiadaczy, w tychże dobrach Powiecie Szadkowskim mieszkaiących, a zamieszkanie prawnie co do tey Exekucyi w mieście Kaliszu u Karóla Wierusz Kowalskiego Patrona przy Trybunale Cywilnym Woiewództwa Kaliskiego, w Kaliszu zamieszkałego obrane maiących, za których tenże Patron stawa, i ninieysze przymuszone wywłaszczenie popiera, na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia są wystawione. — Akt zaięcia powyżey z daty powołany, Wóytowi Gminy Poleszyna Orpelowa Faustynowi Trzepińskiemu, w dniu 18 Kwietnia r. b., zaś Pisarzowi Sądu Pokoiu Powiatu Szadkowskiego Cyrylowi Bogdańskiemu dnia 24. tegoż miesiąca doręczony został. Zaregestrowanie zaś aktu tego w Księdze hypoteczney Poleszyna Orpelowa, nastąpiło w Kancellaryi Ziemiańskiey Woiewództwa tuteyszego na dniu 14. Czerwca r. b., a w dniu 23. tegoż miesiąca i roku w Kancellaryi Pisarza Trybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego, Akt ten w Księgę na ten cel przeznaczoną wpisany został.
Dobra te składaią iednę Gminę, i obeymuią rozległości, a mianowicie:
Grunta orne dworskie w Poleszynie, Orpelowie z Bugaiem 2, 3, 4, 5, 6. Klassy z ogrodami wynoszą około morg. 190
Grunta orne, których włościanie używaią z łąkami około morg. 188 Zabudowania dworskie z sadami pasternikami około morg. 3
Łąki dworskie około morg. 60
Boru sosnowego około morg. 252
Pastwiska i ługi, błotniste i mokre około morg. 24
Stawki i Sadzawki około morg. 3
Pastwiska Borku za wodociskiem i wołami nad granicą
Dobrónia od łąk około morg. 7
Ługi i pastwiska mokre niedaleko granicy Wronowic od drogi do Łasku pod granicę Wierzchów uważaiąc około morg. 8
Drogi, szosee, piaski, rowy, strugi i nieużytki, około morg. 18
Razem morg. 753
Poleszyn średni czyli Niewólka Lit. A. B. obeymuią rozległości
a mianowicie:
Grunta orne dworskie z ogrodami wynoszą około morg. 90
Zabudowania dworskie i wieyskie około morg. 30
Grunta, których włościanie używaią, z łąkami około morg. 30
Łąki dworskie około morg. 40
Boru różnego sosnowego, dębowego i świerkowego około morg. 125
Pastwiska, ługi błotniste i mokre około morg. 30
Sadzawki około morg. 3
Drogi, rowy, strugi i nieużytki około morg. 10
Co czyni razem morg. 355
czyli w ogóle całey rozległości około hub 36 morg. 28 na miarę nowo-polską licząc.
Włościan osiadłych we wsi Poleszynie Orpelowie A. B. C. iest 4 zagrodników, którzy maią zasiew i inwentarz gruntowy, robią po 4 dni w tydzień bydłem lub ręczno przez cały rok, a prócz tego odbywaią inne powinności, i daią po 1 kapłonie i 15 jay. — Także iest 5 zagrodników, z tych trzech niemaią zasiewu, ani inwentarzy, a dway zasiew i inwentarz gruntowy maią; wszyscy robią po 3 dni w tydzień bydłem, lub ręczno, oraz odbywaią różne powinności. — Jest także 4 Komorników, którzy robią po dwa dni w tydzień, i 2 Komornice, które robią po iednym dniu w tydzień. — Józef Ruszkowski Propinator, płaci rocznie z gruntu, łąk, wódki i piwa złt. 600, Szczepan Okuński Kowal płaci rocznie złtp. 60, Rartłomiey Grzelachowski szewc, płaci rocznie złt. 36.
W wsi Poleszynie średnim czyli Niewólce Lit. A. B. iest 6 Komorników i 3 Komornice, którzy odbywaią pańszczyznę ręczną po 3. 2. i po 1. dniu w tydzień.
Wieś folwarczna Poleszyn Orpelów Lit. A. B. C. z Bugaiem graniczy na wschód słońca z wsiami Dobroń i Mogielnica, na południe z wsią Połusznica i Wierzchy, na zachód z wsią Wronowice i Poleszynem średnim czyli Niewólką, na północ z wsią Dobroń. Ma inwentarz gruntowy dworski, to iest: garniec miedziany sprzedany za złt. 300, tudzież kowadło żelazne lane, szparóg i goździownicę.
Wieś ta iest w posiadaniu Władysława Suchorskiego, iako zastawnego Possessora w procencie od summy złt. 30,072 na dobrach tych w dziale IV. pod Nr 4. hypotekowaney, który cząstkę z takowey poddzierżawił Stanisławowi Więckowskiemu za 500 złt. rocznie.
Wieś folwarczna Poleszyn średni czyli Niewólka, graniczy na wschód słońca z wsią Poleszyn Orpelów, na południe z wsią Wronowice, na zachód z wsią Poleszynem starym, na północ z wsią Dobroniem; iest w posiadaniu Józefa Wolskiego w procencie od summy 16,642 złt. w Dziale IV. pod Nr. 8. na tychże Dobrach hypotekowaney, ma iako inwentarz gruntowy, garniec miedziany stary, zły, z pokrywą i rurami około 60 garcy obeymuiący.
Dobra te maią iednę Księgę hypoteczną, i sprzedane będą łącznie. Sprzedarz dóbr tych w całem ograniczeniu, iak są w Protokule zaięcia opisane, odbędzie się w Kaliszu na Audyencyi publiczney Trybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego w mieyscu zwykłem posiedzeń Sądowych. — Pierwsze ogłoszenie warunków przedaży w tymże Trybunale na Audyencyi w dniu 7. Sierpnia r. b. o godzinie 10. zrana nastąpi.
Kalisz dnia 24. Czerwca 1834 roku. Piątkiewicz Pisarz Tryb.
Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego
1858 nr 103
(N. D. 2115) Rejent Kancellaryi
Ziemiańskiej Gubernii Warszawskiej w Kaliszu.
Po śmierci: a) Gerszona Dreher:
63. rs. 600 pod N. 16 na dobrach
Poleszyn. Orpelów, А В С i Poleszyn średni czyli Niewólka AB z
Ogu Szadkowskiego;
(…) otworzyły się spadki do
uregulowania których termin na dzień 12 (24) Listopada 1858 r.
przed sobą wyznaczam.
Kalisz d. 23 Kwiet. (5 Maja) 1858 r.
Stanisław Rościszewski.
Dziennik Warszawski 1868 nr 93
N. D. 2704. Rejent Kancelarji
Ziemiańskiej w Kaliszu.
Z powodu nastąpionej śmierci:
3. Wojciecha Suchorskiego, właściciela
folwarku Poleszyn średni czyli Niewolka w Okręgu Szadkowskim, (...) ogłasza się postępowanie spadkowe, którego termin prekluzyjny na
dzień 12 (24) Listopada 1868 r. w Kancelarji podpisanego Rejenta w
Kaliszu został wyznaczony.
Kalisz d. 19 Kwietnia (1 Maja) 1868 r.
A. Paszkowski.
Dziennik Warszawski 1875 nr 33
N. D. 922. Pisarz Trybunału Cywilnego
w Kaliszu.
Wiadomo czyni, iż na żądanie Anieli
Bilczyńskiej wdowy, właścicielki nieruchomości w m. Kaliszu
zamieszkałej, a zamieszkanie prawne do subhastacji dóbr Poleszyn
Orpelów z okręgu Szadkowskiego, u Antoniego Zgleczewskiego Patrona
Trybunału w Kaliszu, w temże mieście zamieszkałego, obrane
mającej, od której tenże Zgleczewski Patron stawać i kroki prawne
czynić będzie, w poszukiwaniu sumy rs. 2,910 z procentem od
Władysława Suchorskiego należnej, a na dobrach Poleszyn Orpelów
hypotecznie ubezpieczonej, protokółem Franciszka Roweckiego
Komornika z dnia 21 Sierpnia (2 Września) 1874 r., w drodze
przymuszonego wywłaszczenia zajęte i zaaresztowane zostały i po
podstawieniu żądającej wyrokiem Trybunału z dnia 30 Września (1
Października) t. r. w miejsce Józefy Wróblewskiej do dalszego
popierania na podstawie powyższego zajęcia Roweckiego Komornika
wystawiają się na sprzedaż ze wszystkiemi przynależytościami, z
wyjątkiem gruntów włościańskich.
DOBRA ZIEMSKIE
Poleszyn Orpelów A. B. C. i Poleszyn
Średni czyli Niewolka A. B. składające się z wsi i folwarku
Poleszyn Orpelów A. В. C. i wsi Poleszyn Średni czyli Niewolka A.
B. położone w okręgu Szadkowskim, powiecie Łaskim, gubernji
Petrokowskiej, gminie Wymysłów, parafji Łaskiej. Graniczą na
wschód z dobrami Ldzeń, na południe z dobrami Wierzchy, na zachód
z dobrami Poleszyn Stary, a na północ z dobrami Dobroń. Odlegle od
miasta Petrokowa wiorst 50, od osady Szadek wiorst 24, od miasta
Łasku wiorst 6, od Pabianic wiorst 10. Dobra Poleszyn Orpelów A. В.
C. stanowią własność Władysława Suchorskiego, zostają w
dzierżawnem posiadaniu Grzegorza Rucińskiego z mocy urzędowego
kontraktu od 12 (24) Czerwca 1870 r. do tejże daty 1877 r. za cenę
przez pierwsze lat 4 po rs. 600, a następna po rs. 750. Folwark
Poleszyn Średni czyli Niewolka należy do własności sukcesorów po
Wojciechu Suchorskim pozostałych, obecnie stanowi wakujący spadek,
którego kuratorem jest Leopold Kęczkowski Patron w Kaliszu
zamieszkały, posiada go Józefa 1-go ślubu Suchorska, obecnie za
Józefem Jelińskim zamężna.
Zabudowania znaczniejsze w dobrach
Poleszyn Orpelów A. В. C. są następujące: dwór z drzewa o 4
pokojach i kuchni mieszka w nim Władysław Suchorski i Grzegorz
Ruciński, dom do dworu przybudowany, ogród owocowy i warzywny, w
ogrodzie obórka i sklep, dom dla ludzi dworskich, obórka, stodoła
o 2-ch klepiskach, owczarnia, obory, stajnia i wozownia, dom na wsi,
stara kuźnia, dom w polu, mieszka w nim Antoni Miakowski zięć,
stodoła o 1 klepisku i obórka.
Na folwarku Poleszyn Średni A. B. dwór
o 4 pokojach, mieszka w nim Józef Jeliński, ogród warzywny i
owocowy, dom, obory, stodoła o 3 klepiskach. W tym folwarku Jan
Nikiel ma 150 owiec na zimowej i letniej paszy i za to płaci rs. 97
kop. 50. Inwentarze inne należą do dzierżawcy. Rozległość tych
dóbr wynosi włók 30, mórg 20, prętów 50, czyli dziesiatyn 464.
Grunta należą do klasy II, III, IV, V. Podatków rocznie opłaca
się rs. 133 kop. 97. Zaległe wynoszą rs. 50 kop. 25.
Obszerniejszy opis dóbr zajętych
znajduje się w protokóle zajęcia i w zbiorze objaśnień warunków
licytacyjnych, które tak u Pisarza Trybunału sprzedaż
popierającego przejrzane być mogą.
Zajęcie w kopjach doręczono: Józefowi
Gadomskiemu Pisarzowi Sądu Pokoju w Szadku i Augustowi Kokelemu
Wójtowi gminy Wymysłów obu do rąk własnych d. 13 (25) Września
1874 r., a zaregestrowano w hypotece dóbr Poleszyna Orpelowa d. 11
(23) Października 1874 r., w księdze zaś utrzymywanej na ten cel w
Trybunale Cywilnym w Kaliszu wpisano i zaregestrowano d. 16 (28)
Października t. r.
Pierwsza publikacja zbioru objaśnień
i warunków sprzedaży odbędzie się na audjencji Trybunału
Cywilnego w Kaliszu dnia 3(15) Grudnia 1874 r. o godzinie 10 z rana.
Kalisz d. 16 (28) Października 1874 r.
Po odbyciu trzech publikacji zbioru
objaśnień i warunków sprzedaży, wyrokiem Trybunału z d. 31
Grudnia (12 Stycznia) 1874/5 r. do wspólnego popierania subhastacji
i Józefa Wróblewska panna pełnoletnia z własnych funduszów
utrzymująca się w mieście Kaliszu zamieszkała, a zamieszkanie
prawne u Antoniego Zgleczewskiego Patrona w Kaliszu obrane mająca
wierzycielka sumy rs. 1,500 z procentem, upoważnioną została i tak
na żądanie Bilczyńskiej jako i Wróblewskiej dobra te na sprzedaż
są wystawione, z tem nadmienieniem że gdy kuratela wakującego
spadku po Wojciechu Suchorskim, decyzją Trybunału z d. 25 Listopada
(7 Grudnia) 1874 r. za ustałą została uznana, przeto tytuł
folwarku Poleszyn Średni czyli Niewolka A. B. na Józefę z Osockich
Suchorską 2-go ślubu Józefa Jelińskiego żonę Władysława
Suchorskiego ojca, Antoniego Suchorskiego brata, Franciszkę
Mijakowską Antoniego Mijakowskiego żonę, Józefę Mijakowską
Franciszka Mijakowskiego żonę, Marjannę Koszucką Edmunda
Koszuckiego żonę, Władysławę Serwińską Antoniego Serwińskiego
żonę, i Antoninę Suchorską pannę, siostry Wojciecha
Suchorskiego, zamieszkanie prawne w dobrach Poleszyn Orpelów w
spisie inwentarza przez Zborowskiego Rejenta w Szadku d. 17 (29)
Sierpnia 1868 r. sporządzonym obrane mających uregulowanym został.
Przygotowawcze przysądzenie odbyło
się d. 6 (18) Lutego 1875 r. i dobra te temczasowo Antoniemu
Zgleczewskiemu Patronowi za rs. 7,500 przysądzone zostały i termin
do stanowczej sprzedaży na d. 27 Marca (8 Kwietnia) 1875 r. godzinę
10 z rana oznaczonym został.
Licytacja rozpocznie się od sumy rs.
7,500.
Kalisz d. 7 (19) Lutego 1875 r.
Skoczyński.
Tydzień Piotrkowski 1882 nr. 15
Łódzki Dziennik Urzędowy 1927 nr 25
WYKAZ
wydanych odpisów kart ewidencyjnych w kwartale III. 1927 r. w Starostwie Łaskim.
Karta ewidencyjna za Nr. 5123, wystawiona Ziemkiewiczowi Romanowi, zam. w kol. Niewólka, gm. Wymysłów. — Duplikat wystawiono dnia 26.7 1927 roku.
Kierownik Starostwa: (—) Wallas Jan.
VI. Obszar gminy wiejskiej Dobroń dzieli się na gromady:
Obwieszczenia Publiczne 1928 nr 50
Wydział hipoteczny sądu okręgowego w Piotrkowie obwieszcza, że po śmierci niżej wymienionych osób toczą się postępowania spadkowe, a mianowicie po zmarłych:
13) Wacławie Wągrowskim, synu Edmunda vel Andrzeja Edmunda, wierzycielu kaucji 5000 rubli zabezpieczonej na folwarku Niewólka B, pow. łaskiego;
Termin do regulacji powyższych postępowań spadkowych wyznaczony został na dzień 18 kwietnia 1929 roku co do punktów 1, 2, 3, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 i 20 w kancelarji wydziału hipotecznego sądu okręgowego w Piotrkowie co do punktów 4, 5 i 6 w kancelarji Marjana Byczkowskiego, zaś co do punktu 8 w kancelarji Seweryna Żarskiego, notarjuszów przy tymże wydziale hipotecznym, w którym to dniu osoby zainteresowane winny się stawić, pod skutkami prekluzji.
Obwieszczenia Publiczne 1931 nr 84
Dyrekcja Główna Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Warszawie, na zasadzie artykułów 218 i 219 Ustawy Towarzystwa, zawiadamia:
I. Okrąg Piotrkowski.
36. Wierzyciela hipotecznego dóbr Folwark Niewólka lit. D, powiatu łaskiego, a mianowicie: Franciszka Bogusławskiego.
Obwieszczenia Publiczne 1932 nr 31
Dyrekcja Główna Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Warszawie, na zasadzie art. 218 i 219 Ustawy Towarzystwa, zawiadamia:
III. Okrąg Piotrkowski
8) Wierzyciela hipotecznego dóbr Folwark Niewólka lit. D, powiatu łaskiego, a mianowicie: Franciszka Bogusławskiego.
Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 20
z dnia 28 września 1933 r. L. SA. II. 12/13/33.
Po wysłuchaniu opinij rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 15 września 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23 marca 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
9. Orpelów, obejmującą: wieś Niewólka, kolonję Niewólka, wieś Orpelów, kolonję Orpelów-Poleszyn, folwark Orpelów.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Łaskiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
(—) Hauke-Nowak
Wojewoda.
Łódzki Dziennik Urzędowy 1934 nr 16
Sygnatura: 1163/34.
Komornik Sądu Grodzkiego
w Łasku, mający kancelarję w Łasku przy ul. Dworskiej
Nr. 1. na podstawie
art. 602 k. p. c. podaje do publicznej wiadomości, że dnia 17
września 1934 r. w Niewólce, gm. Dobroń
odbędzie się 1-sza licytacja ruchomości, należących do
Kazimierza Szymańskiego, składających się z mebli, oszacowanych
na łączną sumę zł. 544.—.
Ruchomości można,
oglądać w dniu licytacji w miejscu i czasie wyżej oznaczonym.
Sprawa Skarbu Państwa
p-ko Kazimierzowi Szymańskiemu.
Komornik
(—) St. Skopiński.
Wydział hipoteczny sądu
okręgowego w Łodzi, sekcja ziemska, niniejszem obwieszcza, że po
niżej wymienionych zmarłych toczą się postępowania spadkowe:
7) Janie Karolu-Auguście Reimelcie, zmarłym w Łodzi w dniu 25 listopada 1934 roku, właścicielu niepodzielnej połowy Folwarku Niewólka, pow. łaskiego, rep. hip. Nr. 122-D;
Termin zamknięcia powyższych postępowań spadkowych wyznaczony został na dzień 2 sierpnia 1935 roku w tutejszym wydziale hipotecznym.
Obwieszczenia Publiczne 1935 nr 9
7) Janie Karolu-Auguście Reimelcie, zmarłym w Łodzi w dniu 25 listopada 1934 roku, właścicielu niepodzielnej połowy Folwarku Niewólka, pow. łaskiego, rep. hip. Nr. 122-D;
Termin zamknięcia powyższych postępowań spadkowych wyznaczony został na dzień 2 sierpnia 1935 roku w tutejszym wydziale hipotecznym.
We wskazanym
terminie osoby zainteresowane osobiście lub przez pełnomocników
winne zgłosić swoje prawa pod skutkami prekluzji. Dz. Nr. 40/35 r.
Orędownik 1937 nr. 121
Pabianice. (Tel. wł.) W Święto Bożego Ciała, po
godzinie 22.30 we wsi Miewulka, gm. Dobroń pod Pabianicami wybuchł
pożar, podczas którego pastwą płomieni padło 7 gospodarstw.
Pożar groził nawet spaleniem całej wsi. Ogień powstał w stodole
rolnika Bączka W., a następnie przeniósł się na jego dom
mieszkalny i stodołę, które spłonęły wraz z inwentarzem żywym
i martwym. Pożar rozszerzał się z taką szybkością, że zajął
kolonie sąsiadujących obok siebie zabudowań rolnika Malinowskiego,
Zawiaty Kazimierza, Węclewskiego Błażeja, Dominika Józefa,
Węclewskiego Szczepana i stodołę Bączyka. Ogółem straciło dach
nad głową 9 rodzin. Wszystkie zabudowania, za wyjątkiem jednego,
kryte były słomą. Na miejsce przybyły straże ogniowe z
Kordelowa, Dobronia, Łasku, Kolumny, Szesła, Mogilna i Parkówka,
które zdołały dopiero nad ranem pożar umiejscowić. Pożar
powstał prawdopodobnie przez nieostrożność. W stajni, gdzie ogień
powstał, uprzątano inwentarz. Bączek, właściciel pierwszego
gospodarstwa, spał w stodole w czasie pożaru, lecz na szczęście
został w ostatniej chwili obudzony.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz