Słownik Geograficzny:
Mikołajewszczyzna, por. Suliszewice.
Spis 1925:
Suliszewice-Mikołajewszczyzna, kol., pow. kaliski, gm. Staw. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 6. Ludność ogółem: 42. Mężczyzn 21, kobiet 21. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 42. Podało narodowość: polską 42.
Mikołajówka, obecnie część wsi Suliszewice w gminie Błaszki.
Pisarz Trybunału Cywilnego pierwszey Instancyi Woiewództwa Kaliskiego.
Podaie do publiczney wiadomości, iż Dobra Ziemskie Szuliszewice składaiące się z wsi i folwarku Szuliszewice, z folwarku Jarki, z pustkowia Krety zwanego, z młyna Jarki, z wsi i folwarku Szkalmierz, tudzież Dobra Ziemskie Szuliszewice część Mikołaiewszczyzna zwane, składaiące się z wsi i folwarku Szuliszewice z młyna Starym zwanego, nakoniec Dobra ziemskie Kołdów, składaiące się z wsi i folwarku Kołdów, wszystkie w Pcie Wartskim Obwodzie i Wdztwie Kaliskiem w Gminie Szuliszewice położone, Sukcessorów Józefa Gabryela dwóch imion Biernackiego, iako to: 1) Józefy z Komorowskich Biernackiey po tymże Biernackim pozostałey wdowy, w Klonowie Ptu Wartskiego zamieszkałey. 2) Albertyny Biernackiey Panny nieletniey w wsi Klonowie przy matce i naturalney opiekunce zamieszkałey. 3) W. Honoryusza Biernackiego doletniego syna w wsi Szuliszewicach Powiatu Wartskiego. 4) W. Bibianny Biernackiey Panny doletniey w mieście Sieradzu, i 5) Józefy z Biernackich i Jakoba małżonków Steckich równie w mieście Sieradzu Powiatu Sieradzkiego, zamieszkałych, dziedziczne, — Aktem przez Leona Nowierskiego Komornika Trybunału na gruncie dóbr tych w dniu 8/20 Czerwca roku 1836 sporządzonym, na rzecz JW. Józefa Lubowidzkiego Prezesa Banku Polskiego, w imieniu tegoż Banku Polskiego i na rzecz Skarbu Publicznego Królestwa Polskiego działaiącego w Warszawie zamieszkałego, zamieszkanie prawne u Adama Woyciechowskiego Patrona Trybunału Cywilnego Wdztwa Kaliskiego w Kaliszu zamieszkałego obrane maiącego, za którego tenże Patron stawa i ninieysze przymuszone wywłaszczenie popiera, na przedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia odbydź się maiącą, zaięte, łącznie, lub każde oddzielnie iak to popieraiący przedaż w warunkach do licytacyi w swym czasie ułożyć się maiących ustanowi, na publiczney Audyencyi Trybunału Cywilnego 1szey Instancyi Woiewództwa Kaliskiego w Kaliszu w Pałacu Sądowym posiedzenia swe odbywaiącego sprzedane zostaną. Akt zaięcia powyżey wymieniony Woytowi Gminy dóbr Szuliszewice Gwidonowi Rychłowskiemu tudzież Pisarzowi Sądu Pokoiu Powiatu Wartskiego Walentemu Ulatowskiemu w dniu 8/20 Czerwca 1836 r. zaś Dozorcy Sądowemu tudzież sukcessorom Józefa Gabryela dwóch imion Biernackiego powyżey z imion i nazwisk, wypisanym, oraz iako dziedzicom tych dóbr w dniach 8/20 15/27 i 18/30 Czerwca r. 1836 doręczony został, daley w Kancellaryi Ziemiańskiey Woiewództwa Kaliskiego w dniu 21 Lipca (2 Sierpnia) r. 1836, a w Kancellaryi Pisarza Trybunału Cywilnego w dniu 27 Lipca (8 Sierpnia) 1836 r. do właściwych 4ch ksiąg wpisany i zaregestrowany został. Rozległość tych dóbr iest następuiąca, których gatunek ziemi do 1, 2, 3, 4, i 5 klassy należy.
ODDZIAŁ I.
Szuliszewice obeymuią około
1) Zabudowania i ogrody obeymuią około morg 25 p. kw. 43
2) Grunta orne dworskie 1 2 3 4 i 5 klassy morg 506 pr. kw. 103
3) Łąki morg 89 pr. kw. 102
4) Pastwiska morg 71 pr. kw. 93
5) Wody morg 3 pr. kw. 51
6) Drogi rowy i nieużytki morg 17 pr. kw. 145.
7) Grunta orne których włościanie używaią z łąkami morg 252
8) Ogrody i Zabudowania obeymuią około morg 34 pr. kw. 137.
Razem morg 1000 pr. kw. 139.
Czyli około Hub 33 morg 10, p. kw. 139 miary Reinlandzkiey albo redukuiąc na miarę Nowo-polską obeymuią około 16 włók, 15 morg.
Folwark Jarki którego gatunek ziemi należy do 1, 2, 3, 4, 5 i 6 klassy obeymuie około,
9) Zabudowania i podwórza około morg 4
10) Grunta orne dworskie morg 600
11) Pastwiska wspólne do Szkalmierza i Kołdowa morg 100
Razem morg 704
Czyli około hub 23, morg 14 miary Reinlandzkiey; albo redukuiąc na miarę Nowo-polską obeymuie około 11 włók.
Wieś folwarczna Szkalmierz którey gatunek ziemi należy do 1, 2, 3, 4, i 5 klassy obeymuie około,
12) Zabudowania i ogrody obeymuią około morg 30
13) Grunta orne dworskie morg 800
14) Łąki morg 10
15) Pastwiska w olszynie, drogi, i rowy morg 6
16) Gruntu orne chłopskie, z placami i łąkami morg 400
Razem morg 1246
Czyli około hub 41, morg 16 miary Reinlandzkiey, albo redukuiąc na miarę Nowo-polską obeymuie około 20 włók.
ODDZIAŁ IIgi.
Wieś folwarczna Kołdów, którey gatunek ziemi należy do 1, 2, 3, i 4 klassy obeymuie około:
17) Zabudowania i ogrody wynoszą około morg 7
18) Grunta orne dworskie morg 250
19) Łąki morg 50
20) Drogi i rowy morg 2
21) Grunta orne których włościanie używaią z placami, łąkami, i ogrodami morg 50
Razem morg 359
Czyli około hub 11, morg 29 miary Reinlandzkiey albo redukaiąc na miarę Nowo-polską obeymuie około 5 włók.
ODDZIAŁ IIIci.
Szuliszewice część Mikołaiewszczyzna zwane, których gatunek ziemi należy do 1, 2, 3, 4 i 5 klassy obeymuie około:
22) Zabudowania i ogrody obeymuią około morg 25
23) Grunta orne dworskie morg 427 pr. kw. 47.
24) Łąki z olszyną morg 25 pr. kw. 3
25) Staw morg 3 pr. kw. 131
26) Drogi rowy i nieużytki morg 6 pr. kw. 120
27) Pastwisko morg 252 pr. kw. 57.
28) Grunta młynarskie morg 22 pr. kw. 40.
29) Łąki młynarskie morg 10 pr. kw. 94
30) Grunta orne chłopskie z placami i łąkami morg 252
Razem morg 1024 pr. kw. 132.
Czyli około hub 34, morg 4, p. kw. 132 miary Reinlandzkiey, albo redukuiąc na miarę Nowo-polską obeymuią około 17 włók.
Do protokułu zaięcia podał W. Honoryusz Biernacki iako zastawnik części Szuliszewic Mikołaiewszczyzna zwaney, iż część ta protokułem podziału na gruncie tych dóbr dnia 24 Lutego 1818 r. przez Szymanowskiego Podsędka Powiatu Wartskiego spisanym opisaną została, w tym sposobie, iż iedna połowa wsi Szuliszewic w trzech polach 22 działki gruntów i łąk obeymuie lecz poźniey wszystkie grunta folwarczne i te których włościanie używaią, zostały złączone i pomieszane, tak: iż teraz żadna granica między temi nie exystuie. Komornik iednak w swym protokole zamieścił iakie grunta do teyże części przez powyższy protokuł zostały oznaczone i oddzielone, — toż samo co do budynków zostało zapisane, iż: połowa Dworu wchodząc z frontu po prawey ręce, połowa dziedzińca, połowa ogrodu owocowego należy do części Mikołaiewszczyzna, iak równie budynki gospodarskie iakoto chlewy, oborki, wozownia, owczarnia, staynia, stodoły, i szpichlerz w połowie, a zaś kuźnia, browar, szuszarnia i młyn Starym zwany, oraz budynki włościańskie w zaięciu pod Nmi. 2, 3, 4, 5, 6 i 8 wypisane, należą w całości do Części Mikołaiewszczyzna, Budynki wszystkie w całych tych dobrach z drzewa wystawione, słomą i gontami kryte, oprócz trzech domów które z cegły i gliny murowane słomą kryte.
W oddziale I czyli Szuliszewicach iest włościan osiadłych, 3 pułrolników, 2 zagrodników, 6 komorników, 1 komornica, i 2 darmoszki do robocizny i powinności obowiązanych, karczmarz i kowal Jan Łudkowski, Okupnicy z młyna Jarki zwanego, Woyciech Smolny i Karól Sikorski dzierżawcy płacą do dworu rocznie czynszu dzierżawnego na Sty. Marcin złp. 500 i wolne mlewo dla dworu; młyn ten okupny według kontraktu Urzędowego z dnia 23 Listopada 1804 r. po między owczasowym dziedzicem Aloyzym Biernackim, a Leopoldem Andrzeiem Weirauch zawartego, na przypadek przedaży służy dworowi laudemium 10 grosz i pierwszeństwo odkupu, po śmierci Leopolda Andrzeia Weirauch i żony iego, sukcessorowie z imion nazwisk i zamieszkania niewiadomi, ani nawet Komornik od Woyta Gminy Szuliszewice wiadomości tey zasiągnąć nie mogł. Na folwarku Jarki mieszkaią dworscy Włodarz i Owcarz, na pustkowiu Krety, mieszka karczmarz Marcin Matusiak czynszownik niestały, w wsi folwarczney Szkalmierz iest 3 pułrolników, 6 zagrodników, 6 komorników, i 4 darmoszki, wszyscy do robocizny i powinności obowiązani.
W oddziale II czyli w wsi folwarczney Kołdów iest włościan osiadłych 5 zagrodników, 3 komorników, 7 darmoszków, i karczmarz do robocizny i powinności obowiązanych.
W oddziale III czyli w wsi folwarczney Szuliszewicach części Mikołaiewszczyzna zwaney, iest włościan osiadłych 4 pułrolników, 1 zagrodnik, 5 komorników, 2 komornice, i 2 darmoszki, do powinności i robocizny obowiązanych, młynarz na młynku starym zwanym, Melchior Wesołowski czynszownik niestały, po wyrestaurowaniu tegoż młyna płacić będzie czynszu rocznie złp. 400 i wolne mlewo dominialne bez miarki, kowal nic nie płaci. Głównym dzierżawcą całych tych dóbr iest Wny. Stanisław Biernacki kasztelanic płaci czynszu dzierżawnego rocznie złtp. 6800. Poddzierżawcami są: Woyciech Daszkowski w wsi Szkalmierz, a Jan Zieliński wsi Kołdowa.
Ograniczenie tych dóbr iest następuiące: Dobra Szuliszewice, Jarki, Szkalmierz, tudzież Szuliszewice Mikołaiewszczyzna zwane z młynkami i pustkowiem Krety oraz Kołdów są łączne, i graniczą na wschód słońca z wsią Golków i Woleń, na południe z wsią Woycicami, na zachód z wsią Kamienną, na pułnoc z miastem Staw, wsiami Mroczki małe, i Sędzimirowicami, w szczególności wieś folwarczna Kołdów graniczy na wschód słońca z wsią Woleń, na południe z wsią Woycicami, na zachód z wsią Szuliszewice, na pułnoc z folwarkiem Jarki,— Folwark Jarki graniczy na wschód słońca z wsią Woleń, na południe z wsią Kołdów, na zachód z wsią Szuliszewice, na pułnoc z wsią Szkalmierz. Wieś folwarczna Szuliszewice, oraz Szuliszewice część Mikołaiewszczyzna zwana graniczy na wschód słońca z folwarkiem Jarki i wsią Kołdów, na południe z wsią Woycice, na zachód z wsią Kamienną, na pułnoc z miastem Staw, i wsią Szkalmierzem. —Wieś folwarczna Szkalmierz graniczy w swym okręgu na wschód słońca z wsią Golków i Woleń, na południe z wsią Kołdów i folwarkiem Jarki, na zachód z wsią Szuliszewice i miastem Staw, na pułnoc z wsiami Mroczki małe, i Sędzimirowice, granice spokoyne po części kopcami, miedzami, i drogami oznaczone, od strony Kamienny w pastwiskach znayduie się kontrowers który sobie Kamienna przywłaszczyć usiłuie. O stanie dóbr zaiętych iako też inwentarzach gruntowych, można się przekonać z protokułu zaięcia u Adama Woyciechowskiego Patrona i u podpisanego Pisarza w Kaliszu, wreście stan tych dóbr widzieć można na mieyscu. Pierwsze ogłoszenie warunków licytacyi i sprzedaży na Audyencyi Publiczney Trybunału Cywilnego 1ey Jnstancyi Woiewództwa Kaliskiego w dniu 24 Września (6 Października) roku 1836 o godzinie 10 z rana nastąpi.
w Kaliszu dnia 28 Lipca (9 Sierpnia) 1836 roku.
J. Zapolski Pisarz Tryb.
Wywieszono na Tablicy w Sali Audyencyonalney Trybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego d. 28 Lipca (9 Sierpnia) 1836 r. J. Zapolski.
Mikołajówka, obecnie część wsi Suliszewice w gminie Błaszki.
1992 r.
Gazeta Warszawska 1828 nr 118
Dobra Szuliszewice z folwarkiem Jarki,
Pustkowiem Krety i częścią Szuliszewic Mikołayszczyzna zwanemi,
położone w Powiecie Wartskim, Obwodzie Kaliskim, z wszelkiemi
przynależytościami i przyległościami wypuszczone zostaną w
trzechletnią dzierżawę poczynaiąc od S. Jana 1828 do tego czasu
1831 r. Termin licytacyi do wydzierżawienia wspomnionych Dóbr
oznaczony został na dzień 3 Czerwca 1828 r. przed W. Franciszkiem
Nowosielskim, Rejentem Kancellaryi Ziemiańskiey Woiewództwa
Kaliskiego, w mieście Woiewódzkiem Kaliszu i w iego Kancellaryi,
rozpoczynaiąc od godziny 11stey zrana. Cena roczney dzierżawy z
pomienionych Dóbr wynosi 4250 złotych Polskich.
W Kaliszu dnia 24 Kwietnia 1828 r.
Stanisław Markowski
Komornik Tr: Cyw: Woi: Kaliskiego.
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1836 nr 33
Pisarz Trybunału Cywilnego pierwszey Instancyi Woiewództwa Kaliskiego.
Podaie do publiczney wiadomości, iż Dobra Ziemskie Szuliszewice składaiące się z wsi i folwarku Szuliszewice, z folwarku Jarki, z pustkowia Krety zwanego, z młyna Jarki, z wsi i folwarku Szkalmierz, tudzież Dobra Ziemskie Szuliszewice część Mikołaiewszczyzna zwane, składaiące się z wsi i folwarku Szuliszewice z młyna Starym zwanego, nakoniec Dobra ziemskie Kołdów, składaiące się z wsi i folwarku Kołdów, wszystkie w Pcie Wartskim Obwodzie i Wdztwie Kaliskiem w Gminie Szuliszewice położone, Sukcessorów Józefa Gabryela dwóch imion Biernackiego, iako to: 1) Józefy z Komorowskich Biernackiey po tymże Biernackim pozostałey wdowy, w Klonowie Ptu Wartskiego zamieszkałey. 2) Albertyny Biernackiey Panny nieletniey w wsi Klonowie przy matce i naturalney opiekunce zamieszkałey. 3) W. Honoryusza Biernackiego doletniego syna w wsi Szuliszewicach Powiatu Wartskiego. 4) W. Bibianny Biernackiey Panny doletniey w mieście Sieradzu, i 5) Józefy z Biernackich i Jakoba małżonków Steckich równie w mieście Sieradzu Powiatu Sieradzkiego, zamieszkałych, dziedziczne, — Aktem przez Leona Nowierskiego Komornika Trybunału na gruncie dóbr tych w dniu 8/20 Czerwca roku 1836 sporządzonym, na rzecz JW. Józefa Lubowidzkiego Prezesa Banku Polskiego, w imieniu tegoż Banku Polskiego i na rzecz Skarbu Publicznego Królestwa Polskiego działaiącego w Warszawie zamieszkałego, zamieszkanie prawne u Adama Woyciechowskiego Patrona Trybunału Cywilnego Wdztwa Kaliskiego w Kaliszu zamieszkałego obrane maiącego, za którego tenże Patron stawa i ninieysze przymuszone wywłaszczenie popiera, na przedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia odbydź się maiącą, zaięte, łącznie, lub każde oddzielnie iak to popieraiący przedaż w warunkach do licytacyi w swym czasie ułożyć się maiących ustanowi, na publiczney Audyencyi Trybunału Cywilnego 1szey Instancyi Woiewództwa Kaliskiego w Kaliszu w Pałacu Sądowym posiedzenia swe odbywaiącego sprzedane zostaną. Akt zaięcia powyżey wymieniony Woytowi Gminy dóbr Szuliszewice Gwidonowi Rychłowskiemu tudzież Pisarzowi Sądu Pokoiu Powiatu Wartskiego Walentemu Ulatowskiemu w dniu 8/20 Czerwca 1836 r. zaś Dozorcy Sądowemu tudzież sukcessorom Józefa Gabryela dwóch imion Biernackiego powyżey z imion i nazwisk, wypisanym, oraz iako dziedzicom tych dóbr w dniach 8/20 15/27 i 18/30 Czerwca r. 1836 doręczony został, daley w Kancellaryi Ziemiańskiey Woiewództwa Kaliskiego w dniu 21 Lipca (2 Sierpnia) r. 1836, a w Kancellaryi Pisarza Trybunału Cywilnego w dniu 27 Lipca (8 Sierpnia) 1836 r. do właściwych 4ch ksiąg wpisany i zaregestrowany został. Rozległość tych dóbr iest następuiąca, których gatunek ziemi do 1, 2, 3, 4, i 5 klassy należy.
ODDZIAŁ I.
Szuliszewice obeymuią około
1) Zabudowania i ogrody obeymuią około morg 25 p. kw. 43
2) Grunta orne dworskie 1 2 3 4 i 5 klassy morg 506 pr. kw. 103
3) Łąki morg 89 pr. kw. 102
4) Pastwiska morg 71 pr. kw. 93
5) Wody morg 3 pr. kw. 51
6) Drogi rowy i nieużytki morg 17 pr. kw. 145.
7) Grunta orne których włościanie używaią z łąkami morg 252
8) Ogrody i Zabudowania obeymuią około morg 34 pr. kw. 137.
Razem morg 1000 pr. kw. 139.
Czyli około Hub 33 morg 10, p. kw. 139 miary Reinlandzkiey albo redukuiąc na miarę Nowo-polską obeymuią około 16 włók, 15 morg.
Folwark Jarki którego gatunek ziemi należy do 1, 2, 3, 4, 5 i 6 klassy obeymuie około,
9) Zabudowania i podwórza około morg 4
10) Grunta orne dworskie morg 600
11) Pastwiska wspólne do Szkalmierza i Kołdowa morg 100
Razem morg 704
Czyli około hub 23, morg 14 miary Reinlandzkiey; albo redukuiąc na miarę Nowo-polską obeymuie około 11 włók.
Wieś folwarczna Szkalmierz którey gatunek ziemi należy do 1, 2, 3, 4, i 5 klassy obeymuie około,
12) Zabudowania i ogrody obeymuią około morg 30
13) Grunta orne dworskie morg 800
14) Łąki morg 10
15) Pastwiska w olszynie, drogi, i rowy morg 6
16) Gruntu orne chłopskie, z placami i łąkami morg 400
Razem morg 1246
Czyli około hub 41, morg 16 miary Reinlandzkiey, albo redukuiąc na miarę Nowo-polską obeymuie około 20 włók.
ODDZIAŁ IIgi.
Wieś folwarczna Kołdów, którey gatunek ziemi należy do 1, 2, 3, i 4 klassy obeymuie około:
17) Zabudowania i ogrody wynoszą około morg 7
18) Grunta orne dworskie morg 250
19) Łąki morg 50
20) Drogi i rowy morg 2
21) Grunta orne których włościanie używaią z placami, łąkami, i ogrodami morg 50
Razem morg 359
Czyli około hub 11, morg 29 miary Reinlandzkiey albo redukaiąc na miarę Nowo-polską obeymuie około 5 włók.
ODDZIAŁ IIIci.
Szuliszewice część Mikołaiewszczyzna zwane, których gatunek ziemi należy do 1, 2, 3, 4 i 5 klassy obeymuie około:
22) Zabudowania i ogrody obeymuią około morg 25
23) Grunta orne dworskie morg 427 pr. kw. 47.
24) Łąki z olszyną morg 25 pr. kw. 3
25) Staw morg 3 pr. kw. 131
26) Drogi rowy i nieużytki morg 6 pr. kw. 120
27) Pastwisko morg 252 pr. kw. 57.
28) Grunta młynarskie morg 22 pr. kw. 40.
29) Łąki młynarskie morg 10 pr. kw. 94
30) Grunta orne chłopskie z placami i łąkami morg 252
Razem morg 1024 pr. kw. 132.
Czyli około hub 34, morg 4, p. kw. 132 miary Reinlandzkiey, albo redukuiąc na miarę Nowo-polską obeymuią około 17 włók.
Do protokułu zaięcia podał W. Honoryusz Biernacki iako zastawnik części Szuliszewic Mikołaiewszczyzna zwaney, iż część ta protokułem podziału na gruncie tych dóbr dnia 24 Lutego 1818 r. przez Szymanowskiego Podsędka Powiatu Wartskiego spisanym opisaną została, w tym sposobie, iż iedna połowa wsi Szuliszewic w trzech polach 22 działki gruntów i łąk obeymuie lecz poźniey wszystkie grunta folwarczne i te których włościanie używaią, zostały złączone i pomieszane, tak: iż teraz żadna granica między temi nie exystuie. Komornik iednak w swym protokole zamieścił iakie grunta do teyże części przez powyższy protokuł zostały oznaczone i oddzielone, — toż samo co do budynków zostało zapisane, iż: połowa Dworu wchodząc z frontu po prawey ręce, połowa dziedzińca, połowa ogrodu owocowego należy do części Mikołaiewszczyzna, iak równie budynki gospodarskie iakoto chlewy, oborki, wozownia, owczarnia, staynia, stodoły, i szpichlerz w połowie, a zaś kuźnia, browar, szuszarnia i młyn Starym zwany, oraz budynki włościańskie w zaięciu pod Nmi. 2, 3, 4, 5, 6 i 8 wypisane, należą w całości do Części Mikołaiewszczyzna, Budynki wszystkie w całych tych dobrach z drzewa wystawione, słomą i gontami kryte, oprócz trzech domów które z cegły i gliny murowane słomą kryte.
W oddziale I czyli Szuliszewicach iest włościan osiadłych, 3 pułrolników, 2 zagrodników, 6 komorników, 1 komornica, i 2 darmoszki do robocizny i powinności obowiązanych, karczmarz i kowal Jan Łudkowski, Okupnicy z młyna Jarki zwanego, Woyciech Smolny i Karól Sikorski dzierżawcy płacą do dworu rocznie czynszu dzierżawnego na Sty. Marcin złp. 500 i wolne mlewo dla dworu; młyn ten okupny według kontraktu Urzędowego z dnia 23 Listopada 1804 r. po między owczasowym dziedzicem Aloyzym Biernackim, a Leopoldem Andrzeiem Weirauch zawartego, na przypadek przedaży służy dworowi laudemium 10 grosz i pierwszeństwo odkupu, po śmierci Leopolda Andrzeia Weirauch i żony iego, sukcessorowie z imion nazwisk i zamieszkania niewiadomi, ani nawet Komornik od Woyta Gminy Szuliszewice wiadomości tey zasiągnąć nie mogł. Na folwarku Jarki mieszkaią dworscy Włodarz i Owcarz, na pustkowiu Krety, mieszka karczmarz Marcin Matusiak czynszownik niestały, w wsi folwarczney Szkalmierz iest 3 pułrolników, 6 zagrodników, 6 komorników, i 4 darmoszki, wszyscy do robocizny i powinności obowiązani.
W oddziale II czyli w wsi folwarczney Kołdów iest włościan osiadłych 5 zagrodników, 3 komorników, 7 darmoszków, i karczmarz do robocizny i powinności obowiązanych.
W oddziale III czyli w wsi folwarczney Szuliszewicach części Mikołaiewszczyzna zwaney, iest włościan osiadłych 4 pułrolników, 1 zagrodnik, 5 komorników, 2 komornice, i 2 darmoszki, do powinności i robocizny obowiązanych, młynarz na młynku starym zwanym, Melchior Wesołowski czynszownik niestały, po wyrestaurowaniu tegoż młyna płacić będzie czynszu rocznie złp. 400 i wolne mlewo dominialne bez miarki, kowal nic nie płaci. Głównym dzierżawcą całych tych dóbr iest Wny. Stanisław Biernacki kasztelanic płaci czynszu dzierżawnego rocznie złtp. 6800. Poddzierżawcami są: Woyciech Daszkowski w wsi Szkalmierz, a Jan Zieliński wsi Kołdowa.
Ograniczenie tych dóbr iest następuiące: Dobra Szuliszewice, Jarki, Szkalmierz, tudzież Szuliszewice Mikołaiewszczyzna zwane z młynkami i pustkowiem Krety oraz Kołdów są łączne, i graniczą na wschód słońca z wsią Golków i Woleń, na południe z wsią Woycicami, na zachód z wsią Kamienną, na pułnoc z miastem Staw, wsiami Mroczki małe, i Sędzimirowicami, w szczególności wieś folwarczna Kołdów graniczy na wschód słońca z wsią Woleń, na południe z wsią Woycicami, na zachód z wsią Szuliszewice, na pułnoc z folwarkiem Jarki,— Folwark Jarki graniczy na wschód słońca z wsią Woleń, na południe z wsią Kołdów, na zachód z wsią Szuliszewice, na pułnoc z wsią Szkalmierz. Wieś folwarczna Szuliszewice, oraz Szuliszewice część Mikołaiewszczyzna zwana graniczy na wschód słońca z folwarkiem Jarki i wsią Kołdów, na południe z wsią Woycice, na zachód z wsią Kamienną, na pułnoc z miastem Staw, i wsią Szkalmierzem. —Wieś folwarczna Szkalmierz graniczy w swym okręgu na wschód słońca z wsią Golków i Woleń, na południe z wsią Kołdów i folwarkiem Jarki, na zachód z wsią Szuliszewice i miastem Staw, na pułnoc z wsiami Mroczki małe, i Sędzimirowice, granice spokoyne po części kopcami, miedzami, i drogami oznaczone, od strony Kamienny w pastwiskach znayduie się kontrowers który sobie Kamienna przywłaszczyć usiłuie. O stanie dóbr zaiętych iako też inwentarzach gruntowych, można się przekonać z protokułu zaięcia u Adama Woyciechowskiego Patrona i u podpisanego Pisarza w Kaliszu, wreście stan tych dóbr widzieć można na mieyscu. Pierwsze ogłoszenie warunków licytacyi i sprzedaży na Audyencyi Publiczney Trybunału Cywilnego 1ey Jnstancyi Woiewództwa Kaliskiego w dniu 24 Września (6 Października) roku 1836 o godzinie 10 z rana nastąpi.
w Kaliszu dnia 28 Lipca (9 Sierpnia) 1836 roku.
J. Zapolski Pisarz Tryb.
Wywieszono na Tablicy w Sali Audyencyonalney Trybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego d. 28 Lipca (9 Sierpnia) 1836 r. J. Zapolski.
Dziennik Powszechny 1836 nr 229
Pisarz Kancellaryi Ziemiańskiej
Województwa Kaliskiego. Po śmierci: 4. Józefa Gabryela, dwóch
imion, Biernackiego, dziedzica dóbr Suliszewic, Kołdowa i części
wsi Suliszewic, Mikołajewszczyzna zwanej, wszystkich w Powiecie
Wartskim leżących; otworzyły się postępowania spadkowe, i do
regulacyi spadków tych termina, a mianowicie: (…) a do czwartego
na dzień 5/17 Listopada r. b., w Kancellaryi Ziemiańskiej
Województwa Kaliskiego wyznaczone zostały; o czem zawiadamiając
interesentów. wzywam ich, aby w powyższych terminach z prawami
swemi i dowodami takowe usprawiedliwiającemi, pod skutkami
prekluzyi, prawem o hypotekach z roku 1818 zagrożonemi, przed
podpisanym Pisarzem zgłosili się. Kalisz dnia 14/26 Kwietnia 1836
r. Antoni Korzeniowski.
Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego
1848 nr 283
(N. D. 6268) Rejent Kancellaryi
Ziemiańskiej Gubernii Warszawskiej w Kaliszu.
Po śmierci:
2, Honorjusza Biernackiego właściciela
dóbr części Szuliszewic Mikołajewszczyzna zwanej, w Okręgu
Wartskim i dóbr Naramic w Okręgu Wieluńskim, wierzyciela 9000 złp.
czyli rs 1350 w dziale IV. pod Nr. 18 na dobrach Lututowie w Okręgu
Wieluńskim 46,000 złp. czyli rs. 6900, sposobem ostrzeżenia w
dziale IV. pod Nr. 13, na dobrach Szuliszewice Okręgu Wertskim 6008
złp. czyli rs. 901 kop. 20 w dziale IV. pod Nr. 7, na dobrach
Morawkach część 3 Okręgu Kaliskim hypotekowanych
(…) otworzył się spadek, do
uregulowania więc tych spadków wyznaczony jest termin w Kancellaryi
Ziemiańskiej Gubernii Warszawskiej w Kaliszu, przed podpisanym
Rejentem, co do 1 2, 3 i 4, na dzień 22 Czerwca (4 Lipca) 1849 r.,
co do 5 na dzień 11 (23) Lipca 1849 r. godzinę 10 z rana.
Kalisz dnia 4 (16) Grudnia 1848 roku.
Józef Białobrzeski.
Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego
1855 nr 187
(N. D 4642) Pisarz Kancellaryi
Ziemiańskiej Gubernii Warszawskiej w Kaliszu.
Po śmierci:
2. Andrzeja Kiedrzyńskiego*
właściciela dwóch summ: (…) i b. rs. 3000, na dobrach
Suliszewice, Mikołajewszczyna w dziale IV. pod N. 17 ubezpieczonej,
a rozciągającej swe bezpieczeństwo i na dobrach Suliszewice Jarki
pod N. 23, oraz na dobrach Kołdów pod N. 14 z Okręgu Wartskiego.
(…) otworzyły się spadki do regulacyi których oznacza się
termin na d. 21 Lutego (5 Marca) 1856 r. w Kancellaryi hypotecznej w
Kaliszu.
Kalisz d. 9 (21) Sierp. 1855 r.
Jan Niwiński.
*nieczytelne
Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego
1858 nr 278
(N. D. 4413) Pisarz Kancellaryi
Ziemiańskiej Gubernii Warszawskiej w Kaliszu.
(…) 3) Jeanetcie z Hentschlów Sax,
co do summy 1215 rs. pod N. 12 wykazu dóbr Szuliszewice,
Mikołajewszczyzna, w Okręgu Wartskim. Otworzyły się spadki, do
regulacyi których wyznaczam termin ostateczny na dzień 2 (14) Marca
1859 r.
Kalisz d. 28* Sierp. (4 Września) 1858
r.
J. N. Zengteller.
*nieczytelne
Dziennik Powszechny 1863 nr 6
OBWIESZCZENIA SPADKOWE. (N. D. 251)
Pisarz Kancelarji Ziemiańskiej Gubernii Warszewskiej w Kaliszu. Po
śmierci:
1. Jana Esse wierzyciela sum, a) rs.
1500 na dobrach Strzałków z Okręgu Kaliskiego pod N. 95; b) rs.
3000 na dobrach Zalisław z Okręgu Wartskiego pod N. 24; c) rs. 225
i rs. 2250 na dobrach Paniewo z Okręgu Konińskiegopod N. 21 a i b i
d) rs. 1305 na dobrach Szuliszewice z Okręgu Wartskiego pod N. 90
działu IV ubezpieczonej, a rozciągającej bezpieczeństwo i na
dobrach Kołdowie i Mikołajewszczyzna z Okręgu Wartskiego.
(…) Otworzyły się spadki do
regulacji których wyznaczam termin ostateczny w tutejszej Kancelarji
Ziemiańskiej na dzień 28 Czerwca (10 Lipca) 1863 r. pod prekluzję.
Kalisz d. 18 (30) Grudnia 1862 r. J. Ziemięcki.
Dziennik Warszawski 1864 nr 155
(N. D. 3161) dyrekcja Szczegółowa
Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego Gubernji Warszawskiej w Kaliszu.
Podaje do powszechnej wiadomości, iż
na zasadzie art. 7 Postanowienia Rady Administracyjnej Królestwa
Polskiego z dnia 28 Czerwca (10 Lipca) 1860 roku i upoważnień przez
Dyrekcję Główną Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego udzielonych,
następujące dobra ziemskie, za zaległość w ratach Towarzystwu
należnych, wystawione są na sprzedaż przymusową przez licytacją
publiczną w mieście Kaliszu w pałacu Sądowym przy ulicy Józefiny
w Kancelarjach Hipotecznych poniżej wymienionych.
Termin przedaży dnia 10 (22) Lutego
1865 r.
25. Szuliszewice, część
Mikołajewszczyzna zwane, z wszystkiemi przyległościami i
przynależytościami, w Okręgu Wartskim położone, raty zaległe w
chwili zarządzenia przedaży wynoszą rs. 133 kop. 85 1j2, vadjum do
licytacji rs. 855, licytacja rozpocznie się od sumy rs. 3938, przed
Rejentem Kanc. Ziem. Stanisławem Rościszewskim.
(...) Sprzedaże wzmiankowane odbędą się w terminach powyżej
oznaczonych, poczynając od godziny 10-ej z rana, w obec delegowanego
Radcy Dyrekcji Szczegółowej. Gdyby zaś Rejent przed którym
przedaż ma się odbywać był przeszkodzony, licytacja odbędzie się
w jego kancelarji przed innym Rejentem który go zastąpi.
Warunki licytacyjne są do przejrzenia
w właściwych księgach wieczystych i w biurze Dyrekcji
Szczegółowej.
Kalisz d. 13 (25) Czerwca 1864 r.
Prezes, Chełmski.
Pisarz, Janczewski.
Dziennik Warszawski 1869 nr 15
N. D. 592. Rejent Kancelarji
Ziemiańskiej w Kaliszu.
Po śmierci Gracjana Łączkowskiego,
mającego prawa dzierżawy i sumę 2,225 rubli na trzech dobrach:
Szuliszewice w dziale 3 pod Nr. 11, w dziale 4 pod Nr. 41, na części
Szuliszewice Mikołajewszyzna w dziale 3 pod Nr. 7, w dziale 4 pod
Nr. 28, na Kołdowie w dziale 3 pod Nr. 6, w dziale 4 pod Nr. 24,
Okręgu Warszawskiego zahipotekowane, otworzył się spadek, do
uregulowania którego, wyznacza się termin na dzień 9 (21) Sierpnia
1869 r. przed podpisanym Rejentem w jego kancelarji w Kaliszu.
Kalisz d. 7 (19) Stycznia 1869 r.
J. Białobrzeski.
Dziennik Warszawski 1873 nr 66
N. L. 1904. Rejent Kancelarii
Ziemiańskie j w Kaliszu.
Po śmierci:
4° Aleksego Rozdrażewskiego
właściciela dóbr Poradzewa z kręgu Wartskiego, oraz wierzyciela
sum hypotecznie ubezpieczonych a mianowicie:
b) rs. 16,200 w Dziale IV pod Nr. 30 na
dobrach Suliszewice Jarki, a pod Nr. 22 na dobrach Suliszewice
Mikołajewszczyzna, zaś pod Nr. 19 na dobrach Kołdów,
(…) otworzyły się spadki do
regulacji których wyznaczam termin przed sobą w kancelarji mej w
Kaliszu na dzień 22 Września (4 Października) 1873 r. godzinę 10
z rana pod prekluzją.
Kalisz d. 14 (26) Marca 1873 r.
Józef Jezierski.
Obwieszczenia Publiczne 1922 nr 23
Notarjusz przy wydziale
hipotecznym sądu okręgowego w Kaliszu, Stanisław Bzowski,
niniejszem obwieszcza, że zostały otwarte postępowania spadkowe po
zmarłych:
5) Annie
Pietrasiakowej, współwł. działki gruntu zaw. powierz. 18 mórg 9
pręt. z maj. Suliszewice cz. Mikołajewszczyzna, pow. Tureckiego;
Termin zamknięcia tych
postępowań spadkowych wyznaczony został na d. 23 września 1922 r.
w kancelarji notarjusza Stanisława Bzowskiego w Kaliszu.
Obwieszczenia Publiczne 1926 nr 40
Notarjusz przy wydziale
hipotecznym sądu okręgowego w Kaliszu, Stanisław Bzowski,
niniejszem obwieszcza, że zostały otwarte postępowania
spadkowe po zmarłych:
1) Stanisławie
Prus, współwłaśc. os. Nr. 14 w maj. Wójcice Wielkie, star.
kaliskiego, i współwłaśc. działki gruntu, pow. 13 mórg 98 pręt.
z maj. Suliszewice Mikołajewszczyzna, star. kaliskiego;
Termin zamknięcia tych
postępowań spadkowych wyznaczony został na d. 11 grudnia 1926
r. w kancelarji notarjusza Stanisława Bzowskiego w Kaliszu.
Obwieszczenia Publiczne 1931 nr 28
Komornik sądu
grodzkiego w Błaszkach, z siedzibą w m. Kaliszu przy ulicy
Pułaskiego Nr. 13, na zasadzie art. 1146 U. P. C., obwieszcza, że w
dniu 12 czerwca 1931 roku, o godzinie 10 rano, w sali posiedzeń
wydziału cywilnego sądu okręgowego w Kaliszu, sprzedawany będzie
dział ziemi, oznaczony Nr. 5 z majątku ziemskiego
Suliszewice—Mikołajewszczyzna pow. kaliskiego, należący do
Józefy Prusowej i sukcesorów po zmarłym Stanisławie Prusie.
Działka powyższa zawiera
powierzchni 13 morgów 98 prętów ziemi, w tem pół morga łąki i
na niej znajdują się budynki: 1) dom mieszkalny z drzewa, 2)
obora w jednej połowie z drzewa, w drugiej murowana, 3) stodoła
z bali o 2 sąsiekach, 4) studnia z dren i 5) cztery wiśnie.
Nieruchomość ta w
zastawie nie znajduje się, ma książkę hipoteczną w wydziale
hipotecznym przy sądzie okręgowym w Kaliszu, prawo własności
zapisane jest czystym wpisem na imię powyżej wymienionych
właścicieli, obciążona jest alimentami dożywot. na rzecz
Stanisława i Józefy Prusów i długami na sumę 14500 złotych,
sprzedana będzie w całości wg. protokółu zajęcia z dnia 3
września 1930 roku, na żądanie Gerszona Bergmana.
Licytacja rozpocznie
się od sumy 20.000 zł., przyczem do przetargu dopuszczone będą
osoby, które złożą wadjum w
kwocie 10%.
Akta, tyczące się
sprzedaży, mogą być przeglądane w kancelarji wydziału cywilnego
sądu okręgowego w Kaliszu.
Obwieszczenia Publiczne 1931 nr 36
Wydział hipoteczny przy
sądzie okręgowym w Kaliszu, I sekcja obwieszcza, że otwarte
zostały postępowania spadkowe po zmarłych.
4) Antonim
Kozłowskim, właścicielu 73 pręt. z maj. Suliszewice-
Mikołajewszczyzna, pow. kaliskiego;
Termin zamknięcia
tych postępowań spadkowych wyznaczony
został na dzień 16 listopada 1931 roku.
W powyższym terminie
osoby interesowane winny zgłosić swoie prawa w wydziale hipotecznym
w Kaliszu, pod skutkami prekluzji.
Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 19
ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 16 września 1933 r. L. SA. II. 12/17/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu Kaliskiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego, zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 15 września 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego z dnia 23. III. 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
XV. Obszar gminy wiejskiej Staw dzieli się
na gromady:
17. Suliszewice, obejmującą: wieś Suliszewice B., kol. Suliszewice A., kol. Suliszewice Nowe, kol. Suliszewice Niwę, kol. Mikołajewszczyznę.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Kaliskiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
(—) Hauke-Nowak Wojewoda.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz