-->

środa, 24 kwietnia 2013

Kurek

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Kurek, województwo Kaliskie, obwód Sieradzki, powiat Sieradzki, parafia Woyków, własność prywatna. Ilość domów 2, ludność 18, odległość od miasta obwodowego 2.

Słownik Geograficzny:  
Kurek,  pust. i os. karcz., pow. sieradzki, gm. Gruszczyce, par. Wojków, odl. od Sieradza w. 20. Por. Jasionna.

Spis 1925:
Kurek, wś, pow. sieradzki, gm. Gruszczyce. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 9. Ludność ogółem: 71. Mężczyzn 34, kobiet 37. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 71. Podało narodowość: polską 71.

Wikipedia:
Kurek-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Błaszki. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa sieradzkiego.

1992 r.

Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1826 nr 17

OBWIESZCZENIE.
Wóyt Gminy Jasionna w Obwodzie Sieradzkim.
Zawiadomia Szanowną Publiczność, iż na dniu 11. Kwietnia r. b. odbitą została złodzieiom para koni kasztanowatych z bryczką na pustkowiu Kurek, do Gminy tey należące. Ktoby się więc mienił bydź Właścicielem tychże koni, może się zgłosić w przeciągu miesięcy trzech do Urzędu Wójtowskiego z przyzwoitemi dowodami, za zwróceniem kosztów ztąd wynikłych po ich odebranie gdyż w razie przeciwnym konie na wynadgrodzenie wydatków i; na rzecz Skarbu sprzedane będą.
w Jasionny dnia 21. Kwietnia 1826.
Załuskowski.

Dziennik Powszechny 1831 nr 322

Komora Konsumowa Kalisz. Podaie do publiczney wiadomości, iż w d. 18 czerwca r. b Ludwik Tomaszewski (Ekonom w dobrach Jasionny dozoruiąc reparacyi stodoły na Pustkowiu Kurek zwanem, spostrzegł 3 ludzi i zyda iednego, wozem słomą pokrytym w trzy konie około rzeczonego Pustkowia, od granicy Pruskiey iadących, którzy gdy go postrzegli i ludzi około stodoły pracuiących, zaczęli prędzey uieżdżać,co postrzegłszy tenże Ekonom, z iednym robotnikiem od stodoły powołanym, zaczął ich gonić. — W czasie uciekania tych ludzi i żyda na wozie po boru i po korzeniach, koło od woza im spadło, co spostrzegłszy, w obawie aby dopędzonemi nie byli, konie z woza wyłożyli i na tych w bór zaraz uciekli, których dopędzić iuż niebyli w możności. Na wozie wraz z towarem przez rzeczonego Ekonoma zabranym, który Komora Konsumowa w przytomności wóyta gminy otworzyła i przeważyła, następuiące towary okazały się:
a) Perkalu drukowanego sztuk 2 fun. 10.
b) Kartonu białego. — 4—9.
c) Kitaiu — 1—4.
d) Bawełnicy — 1—4.
e) Chustek bawełnianych — 6 — 2. 1f2
f) Cukru rafinowanego — — — 107.
g) Kawy — — —129.
Wzywa więc Komora Konsumowa niewiadomych właścicieli powyżey wyszczególnionych towarów, ażeby z dowodami własności i pochodzenie tychże usprawiedlwiaiącemi w biórze Komory Konsumowey w przeciągu 4 tygodni stawili się; albowiem po upłynieniu terminu tego zaocznie zniemi będzie postąpiono, i akta Kommissyi woiewódzkiey zaraz do decyzyi odesłane zostaną. w Kaliszu d. 12 Listopada 1831 r. Szafrański, Kwaskowski.


Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1848 nr 27

(N. D. 596) Sąd Policyi Poprawczej Wydziału Kaliskiego.
Podaje do wiadomości, że podczas odbytej rewizyi w domu Andrzeja Najmana na pustkowiu Hurek w Gminie Jasionna Okręgu Sieradzkim wynalezione zostały u tegoż następujące rzeczy: koszula płócienna kobieca, ręcznik serwetową robotą z cyfrą D. chustka płócienna do nosa literą J. oznaczona, spodnie stare koloru piaskowego, płótna kolońskiego pół-siodmy cwierci, fartuch płócienkowy w czerwone paski, płótna lnianego pół trzecia łokcia, że zaś posiadacz z godziwego nabycia tych rzeczy usprawiedlić się nie był w stanie, i zachodzi podejrzenie, iż takowe z kradzieży pochodzić mogą, wzywa przeto poszkodowanego, aby celem ustanowienia istoty czynu w Sądzie tutejszym, lub najbliższym swego zamieszkania stawił się w ciągu dni 30, gdyż w przeciwnym razie Sąd według prawa postąpi.
w Tyńcu pod Kaliszem d. 19 (31)Grud. 1847.
Sędzia Prezydujący, Radca Dworu,
Swierczyński.

Gazeta Kaliska 1907 nr 208

Nagłe zgony. Zmarli nagle: we wsi Kurek, w pow. sieradzkim, 10 miesięczna dziewczynka Marjanna Majdek.

Obwieszczenia Publiczne 1927 nr 85

Wydział hipoteczny przy sądzie okręgowym w Kaliszu obwieszcza, że otwarte zostały postępowania spadkowe po zmarłych:
1) Dawidzie Gelbarcie, współwłaśc. maj. Kurek, pow. sieradzkiego;
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony zo­stał na dz. 23 kwietnia 1928 r., w którym to dniu osoby interesowane winny zgłosić swoje prawa w tymże wydziale hipotecznym, pod skutka­mi prekluzji.
 
Goniec Sieradzki 1929 nr 25 

— (s) Z Sądu. Dnia 25 bm. Sąd Okręgowy w Kaliszu na sesji wyjazdowej w Sieradzu w trybie zwykłym rozpatrywał sprawę mieszkańca gm. Złoczew 79 letniego starca Jana Kolińskiego oskarżanego o podpalenie zagrody swej córki Marjanny Focht zamieszkałej we wsi Kurek gm. Gruszczyce.
Sprawa przedstawia się następująco.
W dniu 6 listopada 1928 r. o godz. 6 wieczorem w zagrodzie Marianny Focht wybuchł pożar skutkiem czego spalił się dom mieszkalny 2 szopy i obórka na ogólną sumę 4.000 zł.
Po dniach rzucono podejrzenie na J. Kolińskiego, który przyznał się do winy. Podpalenia dokonał z nienawiści ojciec do Fochów za ich złe odnoszenie się do niego.
Sąd po przesłuchaniu oskarżonego i prokuratora skazał J. Kolińskiego na 4 lat ciężkiego więzienia.
W tym że dniu Sąd Okręgowy opuścił Sieradz.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 21

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 19 październ. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego, zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 18 października 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
VII. Obszar gminy wiejskiej Gruszczyce dzieli się na gromady:
5. Jasionna, obejmującą: wieś Jasionna, folwark Jasionna, wieś Kurek, folwark Kurek, wieś Mizgała, przysiółek Pluskota.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
wz. (—) A. Potocki

Wicewojewoda






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz