-->

wtorek, 23 kwietnia 2013

Kije

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Kii, województwo Kaliskie, obwód Wieluński, powiat Wieluński, parafia Osiaków, własność prywatna. Ilość domów 1, ludność 9, odległość od miasta obwodowego 3.

Słownik Geograficzny:  
Kije,  pustk., pow. wieluński, gm. Radoszewice, par. Ossjaków. Odl. 22 w. od Wielunia, ma 7 dm., 18 mk.

Spis 1925:
Kije, wś, pow. wieluń, gm. Radoszewice. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 12. Ludność ogółem: 81. Mężczyzn 37, kobiet 44. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 81. Podało narodowość: polską 81.

Wikipedia:
Kije-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie pajęczańskim, w gminie Siemkowice. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa sieradzkiego.

Kije (Kiy) 1839 r.

1992 r.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1927 nr 27

OGŁOSZENIE.
Okręgowy Urząd Ziemski w Piotrkowie podaje do publicznej wiadomości, że Okręgowa Komisja Ziemska w Piotrkowie na posiedzeniu w dniu 30 grudnia 1926 r. postanowiła:
1) wniosek gospodarzy wsi Kuźnica-Ługowska z dnia 21 października 1924 roku oraz wniosek gospodarzy wsi Radoszewice z dnia 22 czerwca 1926 roku i wniosek gospodarzy wsi Kije z dnia 25 sierpnia 1926 roku w przedmiocie scalenia ich gruntów — zatwierdzić;
2) ustalić obszar scalenia w składzie:
I. a) gruntów wykazanych w tabeli likwidacyjnej wsi Kuźnica-Ługowska o powierzchni około 137 ha,
gruntów otrzymanych za zlikwidowane serwituty tej wsi z dóbr ziemskich Radoszewice o obszarze około 200 ha,
gruntów objętych księgą hipoteczną dóbr ziemskich Radoszewice o powierzchni około 1.4 ha, będących w posiadaniu Józefa Zygmunta;
II. a) gruntów wykazanych w tabeli likwidacyjnej wsi Radoszewice o powierzchni około 300 ha,
gruntów, otrzymanych z dóbr ziemskich Radoszewice za zlikwidowane serwituty tejże wsi, o powierzchni około 481 ha,
gruntów objętych księgą hipoteczną dóbr ziemskich Radoszewice o powierzchni około 12.42 ha, będących w posiadaniu Władysława Zygmunta, SS-rów Kazimierza Wolańskiego, Józefa i Błażeja Chałasów i Stanisława Mielczarka;
III. a) gruntów wykazanych w tabeli likwidacyjnej wsi Kije, o powierzchni około 38 ha, oraz
b) gruntów, jakie otrzymają uczestnicy scalenia — gospodarze wsi Kije, z tytułu likwidacji uprawnień serwitutowych tej wsi, obciążających dobra ziemskie Radoszewice, w przybliżeniu około 30 ha.
Orzeczenie to uprawomocniło się dnia 3 czerwca 1927 r.
OKRĘGOWY URZĄD ZIEMSKI w PIOTRKOWIE.
 
Goniec Sieradzki 1928 nr 171 

— (w) W sprawie parcelacji Maj. Radoszewice.
Jak się dowiadujemy, zamiary parcelacji majątku Radoszewice wskutek pewnych trudności, nie doszły do skutku. Prawdopodobnie ma być rozparcelowane tylko 156 hektarów, na upełnorolnienie sąsiednich wsi: Zmyślona, Kije, Radoszewice i Kuźnica—Ługowska. Wobec powyższego zamieszczona przez nas wzmianka w N- 288 „Gońca" z dnia 14 bm. pt. „Parcelacja Majątku Radoszewice" okazała się już nieaktualną.
 
Goniec Sieradzki 1929 nr 65

— (w) Śmiertelny strzał. W sobotę dnia 15 bm.
w lesie Kuźnica—Ługowska, podczas nielegalnie urządzonego polowania, na pojawione się tam łosie, przypadkowo został zabity przez jednego z kompanów, niejaki Zając Piotr lat 23, mieszkaniec wsi Kol. — Kije. Zając otrzymawszy strzał z dubeltówki w bok zakończył życie w ciągu kilku minut.
Prócz zabitego, w polowaniu brali udział: Płuciennik Fr. Walczak M. i Surma Fr.
Powiadomiona o powyższem policja wszczęła energiczne dochodzenie.
 
Goniec Sieradzki 1929 nr 211

Z RADOSZEWIC.
— (w) W niedzielę dnia 8 bm. odbyło się w Radoszewicach ogólne zebranie wsi: Radoszewice, Zmyślona, Bugaj, Katarzynopole, Pińki, Tendle, Szewczyki i Kije, w sprawie zorganizowania oddziału straży pożarnej.
Zebranie zagaił w krótkich słowach Ks. prob. Łojek poczem przemówił do zgromadzonych o potrzebie straży p. R. Piekarski Uczestnicy zebrania uchwalili jednogłośnie opodatkować się po 2 zł od numeru ze wsi Radoszewice a z okolicznych wsi, po 2 zł dobrowolnej składki z każdego domu, na kupno sikawki i innych najniezbędniejszych narzędzi ratowniczych.
Wieczorem tegoż dnia, odbyło się w sali szkoły powszechnej, posiedzenie zarządu straży na którem omawiane były sprawy organizacyjne straży.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1931 nr 1

OGŁOSZENIE.
Okręgowy Urząd Ziemski w Piotrkowie podaje do publicznej wiadomości, że orzeczeniem z dnia 28 października 1930 r.
postanowił:
1) wniosek Powiatowego Urzędu Ziemskiego w Wieluniu z dnia 7 października 1930 r. Nr. 2413, w sprawie rozszerzenia obszaru scalenia wsi Radoszewice, Kije, Kuźnica-Ługowska, gminy Radoszewice, powiatu wieluńskiego — zatwierdzić.
2) zwiększyć obszar scalenia Radoszewice, Kije, Kuźnica-Ługowska przez włączenie do tegoż około 3 ha gruntów, objętych księgą hipoteczną dóbr ziemskich Radoszewice.
Orzeczenie to uprawomocniło się dnia 5 grudnia 1930 roku.
w/z Naczelnika Wydziału:
(—) S. Trepka
Referent.

Echo Sieradzkie 1931 19 grudzień

OSJAKÓW.
CIEKAWY REFERAT O WYROBACH BETONOWYCH.
Mieszkańcy naszej osady mieli sposobność wysłuchania bardzo ciekawego i pouczającego odczytu na temat ogniotrwałego budownictwa wiejskiego.
W wyczerpującym, przeszło 3 godziny trwającym wykładzie, w słowach przystępnych, zaznajomił słuchaczy przedstawiciel Związku Polskich Fabryk Portland - Cementu z korzyściami i zaletami wyrobów betonowych i omówił wyrób i zastosowanie pustaka, dachówki cementowej, kręgów studziennych i t. p. Obecnych na odczycie było przeszło 160 osób, wszyscy wykładu tego z dużym zainteresowaniem wysłuchali.
Prelegentowi podziękował obecny na odczycie Komisarz Ziemski, prosząc go by nie ograniczał się jedynie do tego referatu, ale urządził kilku-dniowy praktyczny kurs wyrobów betonowych. Okolice Osjakowa wskutek przeprowadzonych i będących w toku scaleń kilkunastu wsi przebudowuje się bardzo silnie, piasku jest pod dostatkiem, więc warunki do zastosowania budownictwa betonowego są sprzyjające.
Wypożyczenie na praktyczny kurs kompletu maszyn do wyrobów betonowych względne pozostawienie ich w jednej ze scalonych wsi, np. Szynkielewie na pewnych warunkach, — nawet z punktu widzenia handlowego byłoby uzasadnione, idzie bowiem o zainteresowanie kilkunastu dużych wsi przenoszących swe budowle na nowe działki 1) Konopnica 488 ha. 2) Siemkowice 1136 ha. 3) Strobin 1043 ha. 4) Kuszyna 371* ha. 5) Radoszewice Kuźnica Ługowska i Kije* 1264 ha. 6) Zmyślona 296 ha. 7) Bębnów 391* ha. 8) Skrzynno 1613 ha. 9) Szynkielew 1043 ha. - 10) Lipnik Mazaniec 980 ha. 11) Walków 550 ha. 12) Chorzyna 618 ha. 13) Osjaków ....* ha.
Mamy nadzieję, że związek Polskich Fabryk Portland Cementu w interesie społecznym i dobrze zrozumianym własnym poświęci tej sprawie więcej uwagi i zainteresowania. W akcji tej może liczyć na pomoc i współpracę miejscowych czynników, zwłaszcza Urzędu Ziemskiego.



*nieczytelne, przypis autora bloga

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 19

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 16 września 1933 r. L. SA. II. 12/15/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu Wieluńskiego na gromady.
Po zasiągnięciu opinij rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 15 września 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego z dnia 23. III. 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
XVII. Obszar gminy wiejskiej Radoszewice dzieli się na gromady:
14. Kuźnica-Ługowska, obejmującą: wieś Kuźnice-Ługowska i kol. Kije.
§2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Wieluńskiemu.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
(-) Hauke - Nowak
Wojewoda.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz