-->

sobota, 27 kwietnia 2013

Huta Bardzyńska

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Bardzińska huta, województwo Mazowieckie, obwód Łęczycki, powiat Zgierski, parafia Dalików, własność prywatna. Ilość domów 13, ludność 135, odległość od miasta obwodowego 2 1/2.

Słownik Geograficzny:  
Huta Bardzińska,  pow. łęczycki, gm. i par. Dalików. Jest tu dom modlitwy ewang. filialny cmentarz i szkoła. ob. Bardzynin.

Spis 1925:
Bardzyńska Huta, wś, pow. łęczycki, gm. Dalików. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 9, inne zamieszkałe 1. Ludność ogółem: 64. Mężczyzn 30, kobiet 34. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 6, ewangelickiego 58. Podało narodowość: polską 15, niemiecką 49.

Wikipedia:
Huta Bardzyńska-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim, w gminie Dalików. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.

1992 r.

Akta metrykalne (Parafia Dalików) 1795


Huta Bardzińska.
Roku 1795, dnia 15. lutego w zgodzie ze świetą matką kościołem, Urodzony Władysław Gębicki lat 66, oddał ducha Bogu, wyspowiadany przeze mnie, miejscowego proboszcza, dwa tygodnie temu, pokrzepiony odpustem zupełnym, namaszczony olejami, pochowany w grobowcu kościoła pod krzyżem.

Akta metrykalne (Parafia Dalików) 1801 

Huta Bardzińska
Roku Pańskiego tysięcznego osiemsetnego pierwszego, dnia pierwszego czerwca. Ja Urban Szpakiewicz, poprzedziwszy wszystkimi trzema zapowiedziami wobec zgromadzonego ludu i Boga, nie znajdując żadnych kanonicznych przeszkód, prawowity związek małżeński Szlachetnych Majchra Trzcińskiego kawalera lat dwadzieścia trzy z Huty z Panią Franciszką Ossowska panną lat dwadzieścia sześć z Huty, parafian miejscowych w obliczu kościoła błogosławiłem w obecności świadków Urodzonych Tomasza Ossowskiego z Huty i Franciszka Chmielińskiego z [Simonia] i innych wiarygodnych.

Gazeta Warszawska 1827 nr 126

Komornik Powiatu Zgierskiego.
Ninieyszem pismem zawiadomia interessowaną publiczność, iż w skutek prawnego zaięcia w dniu 28 Kwietnia r. b. dopełnionego, z mocy wyroków prawomocnych wynikaiącego, nieruchomość wieś Jasionka z przyległością Huta Bardzińska zwaną, w Powiecie Zgierskim, Obwodzie Łęczyckim leżąca, przez licytacyią w dzierżawę trzechletnią rano o godzinie 10 i następnych, dnia 22 Czerwca r. b. w mieście Powiatowem Zgierzu przed W. Grabskim Podsędkiem Powiatu Zgierskiego odbydź się maiącą, wypuszczona zostanie. Dzierżawa roczna 600 zł: Pol: ustanawia się, od którey licytacyia in plus będzie się zaczynać; o warunkach do licytacyi u tegoż W. Grabskiego Podsędka dowiedzieć się będzie można.
Czermiński Komornik.


Powszechny Dziennik Krajowy 1829 nr 90

Podpisany Komornik przy Sądach Pokoiu Powiatów Brzezińskiego i Zgierskiego, zawiadomia szanowną publiczność: iż na skutek zaięcia prawnie dokonanego, wieś Jasionka z przyległościami, Kolonią Huta Bardzyńska, oraz i Młynem Horab w Powiecie Zgierskim, Obwodzie Łęczyckim, Woiewództwie Mazowieckiem położona, wyłączaiąc tylko z pod zaięcia Folwark czyli kawał gruntu, któren nieiaka Pani Ciesielska wdowa w zastawie posiada, przez publiczną licytacyą w trzechletnią dzierżawę od S. Jana Chrzciciela r. b. 1829 w dniu 20 Maia r. b. o godzinie 3ciey z południa wypuszczoną będzie, a to w mieście Powiatowem Zgierzu, w Kancellaryi Sądu Pokoiu tegoż Powiatu, posiedzenia swe zwykle odbywaiącym, przed W. Grzegorzem Trzcińskim Reientem Powiatu Brzezińskiego, do tey czynności upoważnionym, od summy rocznie 1200 złp. z intraty dóbr tych wyciągniętey. Zaś warunki tey licytacyi mogą bydź przeyrzane w każdym czasie tak w Kancellaryi Sądu Pokoiu w Zgierzu, iako też u W. Reienta Trzcińskiego tąż licytacyą dyryguiącego i u podpisanego Komornika. w Strykowie dnia 1 Marca 1829 r. Pantaleon Smoleński Komornik.

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego 1830 nr 735

Komornik Powiatu Brzezińskiego i Zgierskiego.
Zawiadamia szanowną publiczność, że gdy plus licytant czyli dzierżawca wsi Jasionki, niedotrzymał warunków licytacyi przez siebie przyjętych; przeto stosownie do rezolucyi przez Regenta Trzcińskiego odręcznie wydaney, a do odbycja terminu w licytacyinych przez JW. Prezesa Trybunału delegowanego, iako też uzupełniając Postanowienie Xcia Namiestnika Królewskiego, mianowiciey art: 23 tegoż Postanowienia, wskazuiący: iż na przypadek niedopełnienia zadosyć warunkom na resico i niebezpieczeństwo tegoż licytanta, winna powtórna licytacya bydź odbytą. Zaczym na skutek zaięcia prawnie dokonanego, wspomniona wieś Jasionka z przyle- Kolonią Huta Bardzyńska, oraz i młynem Chorab zwanym, w Powiecie Zgierskim Obwodzie Łęczyckim Woiewódzie Mazowieckiem leżąca, powtórnie na resico i niebezpieczeństwo wspomnionego dzierżawcy wypuszczoną będzie, według wydanego terminu, przez publiczną licytacyą w trzechletnią dzierżawę od Sgo-Jana Chrzciciela r. b. 1830. w dniu 11 Maja t. r. o godzinie 8 z rana, w Mieście Powiatowem Zgierzu, w Domu Sądowym, w Kancellaryi Sądu Pokoiu tegoż Powiatu, przed Grzegorzem. Trzcińskim Regentem Powiatu Brzeskiego do tey czynnności upoważnionym, którego zamieszkanie prawne w Mieście Strykowie, iako w mieyscu iego urzędowania za ważne uważa się, Zaś intrata z tych dóbr od Summy Złłp: 1200. wyciągniętą została. A warunki tey licytacyi mogą bydź przeyrzane wkażdym czasie tak w Kancellaryi SąduPokoiu w Zgierzu, iako też u Regenta Trzcińskiego tąż licytacyą dyryguiącego.
w Strykowie dnia 20 Marca 1830 roku.
Pantaleon Smoleński, K. S.
REG

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1838 nr 251

Sąd Policyi Poprawczey Wydziału Łęczyckiego.
Wzywa wszelkie władze tak cywilne jako i wojskowe aby na Agatę Wiśniewską v. Bromirską o zbrodnią krzywo przysięstwa obwinioną i przed wymiarem sprawiedliwości ukrywającą się baczne oko zwróciły, a wrazie ujęcia tąż pod najmocniejszą strażą Sądowi tutejszemu dostawiły której rysopis jest następujący:
Agata W iśniewska v. Bromirska lat 26 mająca, twarzy ściągłej, oczu niebieskich, włosów ciemnych, wzrostu średniego, urodzona na Holendrach Golickich mieszkała na hucie Bardzińskiej Obwodzie Łęczyckim, była ubrana w sukienkę płócienkową w paski niebieskie, fartuch różowy, spódnicę ciemną w kwiatki, czepek i chustka modra z frandzlami.
w Łęczycy d. 21 Paźdz. (2 Listop.) 1838 r.
Sędzia Prezydujący, Skwarski.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1844 nr 277

(Ν. D. 6080) Sąd Ρolicyi Poprawczej Wydziału Łęczyckiego.
W dniu 7 Lipca r. b. na Hucie Burdzińskiéj w Okręgu Zgierskim ujęto klacz skradzioną niewiadomo komu, gniadą bez odmiany, lat około 20 mieć mogącą, która pod dozorem Burmistrza miasta Parzęczewa znajduje się. Ktoby więc uważał się być właścicielem tejże, wzywa go Sąd Poprawczy aby w dniach 30 uważając od ogłoszenia tego obwieszczenia w pismach publicznych, z dowodami własnosć wykazującemi do nas się zgłosił, gdyż po upływie tego czasu, opisana wyżej klacz …* na Skarb albo też na rzecz poszkodowanych w tej sprawie przysądzoną być może.
Łęczyca dnia 3 (15) Listopada 1844 r.
Sędzia Prezydujący Grodziecki.
*nieczytelne

Dziennik Warszawski 1865 nr 276

Korespondencje Dziennika Warszawskiego.
Łęczyca. W dniu 4 (16) listopada kolonista z Huty Bordzińskiej, Jan Sztybe, dostrzegł nieznajomego mu człowieka leżącego na ziemi, który będąc przeniesionym do owczarni, nagle życie zakończył. Człowiek ten mógł mieć lat około 30, wzrostu średniego, włosów czarnych, twarzy ściągłej, bez wąsów i brody; ubrany był w surdut krótki przerobiony z płaszcza żołnierskiego, spodnie płócienne, czapkę czarną aksamitną z białym barankiem, podpasany pasem skórzanym i postronkiem.

Dziennik Warszawski 1866 nr 54

(N. D. 668). Sąd Policji Poprawczej Wydziału Łęczyckiego.
Dnia 4 (16) Listopada r. z. we wsi Hucie Bordzieńskiej gminie Woźnik. O-gu Zgierskim zmarł na apoplekcją jakiś żebrak, lat 43 mieć mogący, małego wzrostu, twarzy ściągłej, włosów i wąsów ciemno-blond, ubrany w podarty bez guzików mundur żołnierski, sznurem przepasany, w letnie płócienne szarego koloru spodnie, płócienną grubą koszulę, czapkę axamitną z białem barankiem na wacie, i stare z długiemi cholewami buty, wzywa zatem każdego kto posiada wiadomość o imieniu nazwisku, lub pochodzeniu podobnego żebraka aby takową sądowi naszemu lub innemu udzielić zechciały.
Łęczyca d. 12 (24) Stycznia 1866 r.
Sędzia Prezydujący. Rajer.

Dziennik Warszawski 1866 nr 139

(N. D. 3732). Wyrokiem Trybunału Cywilnego Gubernji Warszawskiej w Warszawie d. 13 (25) Stycznia 1866 r. między Kwirynem Cholewińskim urzędnikiem pod Nr. 758, Leonem Cholewińskim Aplikantem Sądowym pod Nr. 634 В., Stanisławem Cholewińskim urzędnikiem pod Nr. 758 w Warszawie zamieszkałymi i Teklą z Cholewińskich Krzymuską w asystencji i za upoważnieniem męża swego Hipolita Krzymuskiego urzędnika działającą, czyli obojgiem małżonkami Krzymuskiemi w mieście Przedczu Okręgu Kowalskim Gubernji Warszawskiej zamieszkałymi, oraz Julją z Cholewińskich Rokossowską w asystencji i za upoważnieniem męża swego Piotra Rokossowskiego obywatela działającą, czyli obojgiem małżonkami Rokossowskimi w dobrach Torzewie Okręgu Włocławskim Gubernji Warszawskiej zamieszkałymi przez Teodora Łąckiego Adwokata stawającymi z jednej
A
Marją z Obrębskich po Janie Nepomucenie Cholewińskim pozostałą wdową w imieniu własnem oraz jako matką i główną opiekunką nieletnich Sabiny i Rajmunda Cholewińskich we wsi Wyrąbki Okręgu Zgierskim Gubernji Warszawskiej zamieszkałą, pozwaną przez Wyrzykowskiego Patrona stawającą z drugiej strony zapadłym, nakazany został dział majątku ruchomego i nieruchomego po Janie Nepomucenie Cholewińskim, opinją biegłych względem dogodnego podzielenia w naturze dóbr Wyrąbki w Okręgu Zgierskim Gubernji Warszawskiej położonych, w razie przeciwnym oszacowanie onych i sprzedaż przez publiczną licytacją postanowiona do dania opinji i oszacowania biegli mianowani do odebrania zaś od nich przysięgi, Podsędek Sądu Okręgu Zgierskiego delegowany do odbycia sprzedaży i kierowania czynnościami działowemi Józef Brzeziński Asesor został delegowanym.
Mianowani biegli po wykonanej przysiędze zjechali na grunt dóbr Wyrąbki i udzielili opinją, iż takowe dogodnie w naturze podzielić się nie da, a następnie dopełnili oszacowania i wartość onych na rs. 9,312 kop. 51 1/2 ustanowili.
Następnie Trybunał Cywilny tutejszy wyrokiem daty 4 (16) Kwietnia 1866 r. zapadłym, powyższe dzieło biegłych zatwierdził.
Dobra Wyrąbki położone są w Okręgu Zgierskim Powiecie Łęczyckim Gubernji Warszawskiej Gminie Wozinki, Parafji Dalików i składa się z następujących zabudowań: dworu mieszkalnego z kamieni i cegły palonej na wapno, dach gontami kryty, domu mieszkalnego, czworaków dla służących dworskich w dobrym stanie, chlewów z balików w słupy dach gontami kryty, obory z stajnią i wozownią, kloaki w ryglówkę, stodoły o 2-ch klepiskach, obory murowanej z kamieni i cegły palonej na glinę, celbudy dla stróża nocnego deskami szalowanej, karczmy dworskiej z kuźnią z kamieni polnych na glinę murowanej.
Gruntu ornego na całej powierzchni folwarku Wyrąbki wraz z ogrodami warzywnemi, z drzewami owocowemi pod zabudowaniami z podwórzem, w rowach i drogach wynosi morgów 193 prętów 37 dla włościan zaś odjęto mórg 48, pozostało reszty mórg 145 prętów kwadrotych 37.
Koloniści kolonii Włodzimierzowa do dóbr Wyrąbki należącej posiadają gruntu mórg 67, koloniści kolonji Huta Bardzymińska gruntu mórg 127 osadnikom wsi Piotrowa odseparowano z gruntów folwarcznych Wyrąbki mórg 48, razem mórg 242.
Za te grunta wedle podanej likwidacji do komisji włościańskiej należy wynagrodzenie. O bliższych szczegółach pod każdym względem powziąść można wiadomość tak z taksy biegłych u Teodora Łąckiego Adwokata w Warszawie pod Nr. 1775 przy ulicy Śto-Jerskiej zamieszkałego oraz w Kancelarji Pisarza Trybunału Wydziału II. W. Marczewskiego w Warszawie pod Nr. 549 przy ulicy Długiej znajdującej się tudzież na gruncie pomienionych dóbr Wyrąbki.
Po złożeniu warunków licytacyjnych pierwsza publikacja takowych odbyła się w dniu 22 Kwietnia (4 Maja) 1866 r. o godzinie 9 3 /4 rano, po odbyciu której termin do drugiej publikacji zbioru objaśnień i warunków sprzedaży a zarazem przygotowawczego przysądzenia dóbr Wyrąbki wyznaczony został na d. 7 (19) Czerwca 1866 r. godzinę 10 rano, po odbyciu którego, termin do ostatecznej sprzedaży dóbr Wyrąbki w Okręgu Zgierskim położonych, wyznaczony został na dzień 28 Czerwca (10 Lipca) 1866 r. godzinę 5-tą po południu, który się odbędzie w miejscu zwykłych posiedzeń Trybunału Cywilnego Gubernji Warszawskiej w Warszawie w Wydziale II. pod N. 549 przed W. Józefem Brzezińskim Asesorom delegowanym.
Licytacja rozpocznie się od sumy rs. 6,512 kop. 51 1/2 jako szacunku przez biegłych przysięgłych za grunta dworskie dóbr Wyrąbki wynalezionego.
Teodor Łącki, Adwokat.

Kaliszanin 1872 nr 48

W d. 3 (15) maja we wsi Huta Bardzyńska tymże po­wiecie, 7 letnia dziewczynka Emilja Pauer, utopi­ła się w balji napełnionej wodą.
(D. G. K.)

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 18

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 18 sierpnia 1933 r. Nr. SA. II. 12/9/33.
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu Łęczyckiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 14 sierpnia 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego z dnia 23 III. 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
II. Obszar gminy wiejskiej Dalików dzieli się na gromady:
9. Huta-Bardzyńska, obejmującą: wieś Huta-Bardzyńska, wieś Eufemja, kol. Simonja, wieś Jasionka, folw. Jasionka, w. Kossobudy, w. Skórka, w. Marysławów.


§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Łęczyckiemu.

§ 3.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia go w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
w z. (—) A. Potocki
Wicewojewoda.

Obwieszczenia Publiczne 1938 nr 26

Wydział Hipoteczny Sądu Okręgowego w Łodzi, Sekcja I i II Miejska, niniejszym obwieszcza, że po niżej wymienionych zmarłych toczą się postępowania spadkowe:
23) Natalii-Wandzia Wegner, zmarłej we wsi Huta Bardzyńska, starostwie łęczyckim, w dniu 16 października 1919 roku, współwłaści­cielce nieruchomości łódzkiej w Bałutach Nowych nr 738, rep, hip. nr 16-851;
Termin zamknięcia powyższych postępowań spadkowych wyzna­czony został na dzień 4 października 1938 roku w tutejszym Wydziale Hipotecznym.
We wskazanym terminie osoby zainteresowane osobiście lub przez pełnomocników winny zgłosić swoje prawa, pod skutkami prekluzji. 251/38.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz