-->

środa, 17 kwietnia 2013

Grosiwie

Słownik Geograficzny:
Grosiwo, os. karczmarska, pow. sieradzki, gm. Bogumiłów, par. Sieradz, należy do dóbr Dąbrówka (ob.), ma 21 mk. Ż

Grosiwie, obecnie część wsi Dąbrówka w gminie Sieradz.

1992 r.

Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1835 nr 39

Pisarz Trybunału Cywilnego pierwszey Instancyi Woiewództwa Kaliskiego.
Podaie do publiczney wiadomości iż Dobra Ziemskie Dąbrówka składaiące się z Wsi Zarobney i folwarku Dąbrówka, zprzyległości kempka zwaney z wszelkiemi przyległościami i użytkami w Powiecie i Obwodzie Sieradzkim Woiewództwie Kaliskiem położone do Parafii Sieradz należące Teodora Morawskiego Właściciela tychże dóbr i w tychże dobrach zamieszkanie prawne obrane maiącego a na teraz z zamieszkania rzeczywistego niewiadomego dziedziczne, Sekwestrowi na rzecz Skarbu Publicznego Królestwa Polskiego zamieszkanie prawne w Biórze Kommissyi Województwa Kaliskiego w Kaliszu obrane maiącego uległe, Aktem tradycyi Nieruchomości przez Józefa Waliszewskiego Komornika przy Trybunale Cywilnym Województwa Kaliskiego na Gruncie tychże dóbr w dniach 23/4, 24/5, 25/6 Lipca/Sierpnia 1835 r. spisanym na rzecz Konstancyi z Morawskich Parczewskiey po n. Stanisławie Parczewskim pozostałey wdowy Obywatelki Kraiu z własnych funduszów się utrzymuiącey w tychże dobrach Dąbrówce zamieszkałey, zamieszkanie zaś prawne co do tego Jnteressu u Franciszka Bielskiego Patrona Trybunału Cywilnego Województwa Kaliskiego w Kaliszu zamieszkałego obrane maiącey, za którą w poparciu tego zaięcia tenże Patron stawa, oraz i z mocy Pozwolenia Kommissyi Rządowey Przychodów i Skarbu pod dniem 21. Maia/ 2. Czerw. 1835 Nr o. 30125/9628. udzielonego na przymuszone wywłaszczenie zaięte zostały, następnie tenże Akt zaięcia w jedney kopii Woytowi Gminy Dąbrówka na ręce prawnego zastępcy Hieronima Mroczyńskiego, w drugiey dla właściciela tychże Dóbr resp. Debenta Teodora Morawskiego w zamieszkaniu obranem w wsi Dąbrowie na ręce tegoż Hieronima Mroczyńskiego zastępcy Woyta, w trzeciey Walentemu Trawińskiemu Pisarzowi Sądu Pokoiu Powiatu Sieradzkiego, w czwartey Jakubowi Steckiemu Zastępcy Poborcy Kassy Obwodu Sieradzkiego, w piątey ustanowionemu Dozorcy Antoniemu Biernawskiemu, w szóstey Skarbowi Publicznemu Królestwa Polskiego z powodu zaprowadzonego do Dóbr tych Sekwestru interessowanemu w Biórze Kommissyi Województwa Kaliskiego iako w zamieszkaniu obranem na ręce Konstantego Przedpełskiego Sekretarza Jeneralnego, w siodmey dla zwyż rzeczonego Teodora Morawskiego iako z zamieszkania rzeczywistego niewiadomego w Biórze Prokuratora Królewskiego przy Trybunale Kaliskim na ręce Jana Wanemann Sekretarza tegoż Bióra i w osmey kopii przez wywieszenie na drzwiach Audyencyonalnych Trybunału Cywilnego Województwa Kaliskiego w dniach 25. Lipca (6. Sierpnia) 13/25. i 15/27. Sierpnia 1835 doręczony i daley tenże Akt zaięcia w Kancellaryi Ziemiańskiey Woiewództwa Kaliskiego w dniu 24. Sierpnia (5. Września) 1835. roku a w Kancellaryi Pisarza Trybunału Cywilnego tegoż Woiewództwa w dniu 4/16 Września tego roku do właściwych Ksiąg wpisany i zaregestrowany został. —
Dobra te składaią iednę Gminę pod Nazwiskiem * Gmina Dąbrówka * odległe są od Miasta Obwodowego Sieradza o puł mili od Miast Burzenina i Złoczewa o mil dwie i od Miasta Woiewódzkiego Kalisza o mil sześć, zaś przyległość Kempka zwana położona iest przy samem Mieście Sieradzu.
Rozległość Dóbr tych iest następuiąca którey gatunek ziemi należy do III. IV. i V. Klassy, mianowicie:
A. Grunta Dominialne
1. Placów pod Zabudowaniami i podworza Morg. 8. p. kw. 41.
2. Ogrodów i Chmielników Morg. 3p. kw. 175.
3. Pola ornego Morg. 246.  p. kw. 100.
4. Łąk oddzielnych Morg. 18. p. kw. 250.
5. Pastwisk Morg. 50 p. kw. 220.
6. Borow i Zagayników Morg.143.     p. kw. 200.
7. Wody i Rowy Morg. 8. p. kw. 177.
8. Drogi Wygony i Piaski Morg.    21. p. kw. 110.
Morg 496. p. kw. 73
B. Gronta Włościan
9. Zabudowania    i Podworza Morg 4.
10. Ogrody Morg. 18.
11. Pola Orne Morg. 157. p. kw. 100.
12. Łąki oddzielne błotne Morg. 18. p. kw. 100.
13. Użytki do Młyna w Dąbrówce należące Morg. 7. p. kw. 25.
14. Użytki karczmarzy i OwczarzaMorg. 6 p. kw. 145.
Morg 211. p. kw. 70.
C. Gruntu Kempki zwaney z placem pod Zabudowaniami i Ogrodem około p. kw. 32.
Ogół Rozległości Dóbr Dąbrówka z przyległością Kempka zwaney wynosi około Morg 707. p. kw. 175. czyli około Hub 23, Morg 17. p. kw. 175 Miary Nowopolskiey.
Oprócz powyższey Rozległości są ieszcze Kontrowersa od granic Charłupi Wielkiey, Jezior i Kłocka które wynoszą około Morg 12. p kw. 50. o odzyskanie których zostawia się wolność Jnteressentom postąpienia sobie w myśl Art. 727. Kodexu prawnego o wyłączenie takowych zpod sprzedarzy. W Dobrach tych Dąbrówce iest siedmiu zagrodników i dziewiąciu komorników odbywaiących Pańszczyznę i inne powinności w akcie zaięcia wyrażone, Czynszowników trzech to iest Piotr Krol Młynarz który płaci czynszu rocznie złotych polskich 100. i mele Młynarz który płaci czynszu rocznie złotych polskich 100. i mele wszelkie mlewo dworowi bez płatnie. Jakób Zakrzewski karczmarz w Dąbrówce płaci rocznie złt. 60. i Franciszek Bieńczak karczmarz na Grosiwie także płaci złtp. 60. na dobrach tych służy dożywocie Teressie z Podczaskich owdowiałey Morawskiey. — Zostaią zaś Dobra te w dzierżawnym posiadaniu Antoniego Biernawskiego za opłatą Czynszu dzierżawnego rocznie po złtp. 4200. które zadzierzawił na publiczney licytacyi od Dyrekcyi Szczegółowey Woiewództwa Kaliskiego na satysfakcyą zaległych nieopłaconych Procentów, któremu kontrakt dzierżawny z dniem 24. Czerwca 1837. r. się kończy, zaś przyległość Kęmpkę zwaną posiada Starozakonny Szmul Mordowicz Sonenberg w procencie od summy 3000. złtp. od trzydziestu do trzydziestu lat.
O stanie Dóbr tych można się przekonać z Protokułu zaięcia tak u Franciszka Bielskiego Patrona popieraiącego sprzedaż iak i u podpisanego Pisarza Trybunału gdzie także warunki licytacyi i przedaży do przeyrzenia znayduią się. Sprzedaż Dóbr tych odbędzie się w Kaliszu na Audyencyi Publiczney Trybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego w miejscu zwykłych posiedzeń.   
Pierwsze ogłoszenie warunków Licytacyi i Przedaży na Audyencyi Publiczney wspomnionego Trybunału w dniu 17/29 Października roku
1835 o godzinie 10. z rana nastąpi.
Kalisz dnia 5/17 Września 1835 r. Piątkiewicz.

Dziennik Powszechny 1863 nr 191

Dnia 11 Lipca r. b. z niewyśledzonej przyczyny wszczęły się dwa pożary, skutkiem których uległy zupełnemu zniszczeniu: na folwarku Trubiszki, w gm. Kalwarja, pow. Kalwaryjskim, sześć zabudowań ekonomicznych, z których cztery ubezpieczone na rs. 650, oraz ruchomości ocenione na rs. 500; i na pustkowiu Grosiwo, w gm. Dąbrowa Wielka, pow. Sieradzkim: dom szynkowy ze stajnią zajezdną, ubezpieczone na rs. 750.

Goniec Sieradzki 1929 nr 99 

Sprzedam
na dogodnych warunkach
53 morgi ziemi średniej
pochodzącej z maj. Dąbrówka pod nazwą "Grosiwa”, leżącej przy szosie Złoczewskiej w odległości od Sieradza 5 klm. zabudowania masywne. — Wiadomość:   
Friede w Sieradzu, ul. Szosa Kaliska 74.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz