-->

piątek, 26 kwietnia 2013

Brzeźnica

Czajkowski 1783-84 r.
Brzeznica, parafia stolec, dekanat warcki, diecezja gnieźnieńska, województwo sieradzkie, powiat sieradzki, własność: Zarębina, sędzina.

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Brzeznia, województwo Kaliskie, obwód Sieradzki, powiat Sieradzki, parafia Stolec, własność prywatna. Ilość domów 14, ludność 110, odległość od miasta obwodowego 3.

Słownik Geograficzny:  
Brzeźnica,  wś, pow. sieradzki, gm.Majaczewice, parafia Stolec, rozległości morg. 188 w posiadaniu włościan, ludności 125. B. należała niegdyś do dóbr Gronów.

Spis 1925:
Brzeźnica, wś, pow. sieradzki, gm. Majaczewice. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 32. Ludność ogółem: 195. Mężczyzn 98, kobiet 97. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 195. Podało narodowość: polską 195.

Wikipedia:
Brzeźnica-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Burzenin. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego. Sołectwo zajmuje pow. 234 ha. Wieś leży 10 km na pd.zach. od Burzenina, zamieszkuje w niej w 28 gospodarstwach 145 osób.

1839 r.

1992 r.

Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1820 nr 17

OBWIESZCZENIE.
Prezes Kommissyi Woiewództwa Kaliskiego.
Uwiadomia poniżey wyrażone wsie Obwodu Sieradzkiego, iż dla ich dogodności w roku bieżącym odrabiać będą Szarwark do Sekcyi Wielgie za Faktami Kommissarza Obwodu Wieluńskiego, iako to:
Wsie Kuźnia zagrzebska, Kuźnia błońska, Klonowa, Leliwa, Sokolenie, Lipcze, Owieczki, Godynice, Uników Isza część, Uników Szlachecki, Starce, Zwierzyniec, Robaszew, Niemojew, Świercze, Kloski, Groiec mały i Stanisławów, Groiec wielki, Łagiewniki, Złoczew miasto, Złoczewska wieś, Borzęckie, Boynów, Czarne, Huta Stara, Cegielnia, Miklerz, Huta Szklana, Ostrów i Rydzow, Podgorze, Krzaki, Wolka Brzezińska, Brzeźno, Borowisko, Nowa wieś z Pustkowiami, Potok, Przedgorze, Zapole, Stolec, Biesiń, Broszki, Dąbrowa miętka, Leszczyny, Lipno, Pyszkow, Niechmirów, Kamionka, Wolnica Niechmierowska, Gronów, Gronowek i Brzeźnice, Grabówka, Wolnica grabowska, Rusieckie Dąbrowy.
(...)Wsie tu wyrażone po odrobieniu Szarwarku winny składać Kwity Konduktorskie Kommissarzom tych Obwodów, z których teraz będą paletowane, i z wszelkiemi zażaleniami, iakieby mieć mogły, na Urzędników i Officyalistów drogowych, udadzą się do tychże Kommissarzy Obwodowych.
Aby zaś każda wieś wiedziała, iak stoi z powinnością Szarwarkową, i wiele ieszcze ma odrobić, tak z poprzednich lat zadeklarowanych Szarwarków, iako też i roku bieżącego, winna się udać do Kommissarza właściwego Obwodu i z nim się obrachować, gdyż w przeciwnym razie sama sobie winę przypisze, gdy przez rzeczonego Kommissarza, Kommissarzowi paletować maiącemu z większą ilością powinności, podaną zostanie, iakby się od niey należeć mogło.
Działo się w Kaliszu dnia 13. mca Kwietnia 1819 r.
Radoszowski.
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1829 nr 14

OBWIESZCZENIE.
Pisarz Trybunału Cywilnego Iszey Instancyi
Wdztwa Kaliskiego.
Podaie do publiczney wiadomości, iż wskutek Uchwały Rady familyiney nieletnich dzieci pozostałych po ś. p. Józefie Zarembie, w mieście Sieradzu na dniu 4. Listopada 1824 r. odbytey, a Wyrokiem Prześw. Trybunału Cywilnego Iszey Instancyi Wdztwa Kaliskiego, w Kaliszu dnia 24. Maia 1826 r. zapadłym potwierdzoney, dobra ziemskie Gronów, Brzeźnica i Gronówek z przyległościami, leżące w Pcie i Obwodzie Sieradzkim, w Wdztwie Kaliskiem, przez publiczną licytacyą sprzedane zostaną przed Wnym Józefem Zapolskim, Assessorem Trybunału, do odbycia tey licytacyi delegowanym, a to w Sali Audyencyonalney Trybunału Cywilnego I. Instancyi Wdztwa Kaliskiego Wydziału drugiego w mieyscu zwykłym posiedzeń tegoż Trybunału.
Rozległość dóbr tych Gronowa, Brzeźnicy i Gronówka z przyległościami wynosi 66 hub 24 morgów 116 prętów miary Chełmińskiey. — Dobra te zostały przez biegłych otaxowane na summę szacunkową 169,594 złt., a która Taxa została Wyrokiem Prześw. Trybunału na dniu 15. Stycznia 1829. r. w Kaliszu zapadłym, potwierdzona.
Termin publikacyi warunków, według których dobra te Gronów, Brzenia i Gronówek z przyległościami sprzedane będą, odbył się dnia 9 Marca 1829 r. w mieyscu zwykłym posiedzeń Trybunału Wdztwa Kaliskiego.
Termin do przygotowawczego przysądzenia tych dóbr Gronowa, Brzeźznica i Gronowka iest wyznaczony na dzień 28. Kwietnia 1829 r. na godziny 4tą popołudniu przed Wnym Józefem Zapolskim, Assessorecm Trybunału, dotey sprzedarzy delegowanym, na Sali Audyencyonalney tegoż Trybunału Cywilnego Wdztwa Kaliskiego.   
Tak warunki i Taxa tych Dóbr, niemniey zbiór objaśnień w każdym czasie przeyrzanemi bydź mogą w Kancellaryi niżey podpisanego Pisarza Trybunału, oraz u Felixa Więckowskiego, Patrona, w mieście Kaliszu przy ulicy Warszawskiey w domu pod Nrem 53. zamieszkałego.
Nikt do licytacyi dóbr tych przypuszczonym nie będzie, kto nie złoży wprzód vadium do Depozytu Trybunału Cywilnego Wdztwa Kaliskiego, lub na ręce Felixa Więckowskiego, summy 6000 złt. w gotowiznie.
Działo się w Kaliszu dnia 2. Kwietnia 1829. r.
Piątkiewicz.

Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1829 nr 22

OBWIESZCZENIE.
Pisarz Trybunału Cywilnego Iszey Instancyi Woiewództwa Kaliskiego.
Podaie do publiczney wiadomości, iż wskutek Uchwały Rady familiiney nieletnich dzieci po Józefie Zarembie w Mieście Sieradzu na dniu 4. Listopada 1824.
r. odbytey, a wyrokiem Pś. Trybunału Cywilnego Iszey Instancyi Wdztwa Kaliskiego w Kaliszu dnia 24. Maia 1826. r. zapadłym potwierdzoney. Dobra Ziemskie Gronów Brzeźnica i Gronowek z przyległościami leżące w Powiecie i Obwodzie Sieradzkim w Wdztwie Kaliskim przez Publiczną Licytacyą sprzedane zostaną przed Wnym Józefem Zapolskim Assessorem Trybunału do odbycia tey licytacyi Delegowanym a to w Sali Audyencyonalney Trybunału Cywilnego Wdztwa Kaliskiego Wydziału lIgo w mieyscu zwykłym posiedzeń tegoż Trybunału.
Rozległość Dóbr tych Gronowa Brzeźnicy i Gronowka z przyległościami wynosi 66. Hub 24. Morg i 116. Prętów miary Chełmińskiej.
Dobra te zostały przez biegłych otaxowane na summę Szacunkową 169.594, złotp. a którą taxa Wyrokiem Pś. Trybunału na dniu 15. Stycznia 1829. r. w Kaliszu zapadłym została potwierdzoną.
Termin Publikacyi Warunków według których dobra te Gronów Brzeźnica i Gronowek z przyległościami sprzedane zostaną, odbył się dnia 9. Marca 1829. r. w mieyscu zwykłem posiedzeń Trybunału Wdztwa Kaliskiego.
Termin do przygotowawczego przysądzenia odbył się 28. Kwietnia 1829. r. o godzinie 4. popołudniu w Kaliszu na Sali Audyencyonalney Trybunału Cywilnego Wdztwa Kaliskiego przed Wym Kazimierzem Szumańskim Assessorem Trybunału Cywilnego Wdztwa Kaliskiego zastępuiącego mieysce Wego Józefa Zapolskicgo Assessora Trybunału z mocy Delegacyi Prezesa Trybunału Cywilnego Wdztwa Kaliskiego z dnia 28. Kwietnia r. b. Nro. 419.
Na tym terminie Dobra te Gronów z przyległościami leżące w Pcie Sieradzkim zostały tymczasowie przysądzone za summę 140,000. złotp. Felixowi Więckowskiemu Patronowi Trybunału Cywilnego Wdztwa Kaliskiego w Kaliszu zamieszkałemu iako plus licytantowi.
Termin do ostatecznego przysądzenia tych dóbr Gronowa z przyległościami  iest wyznaczony na dzień 22. Czerwca 1829. r. na godzinę 4tą popołudniu w Kaliszu na Sali zwykłych posiedzeń Trybunału Cywilnego Wdztwa Kaliskiego przed Wnym Józefem Zapolskim, Assessorem Trybunału do sprzedarzy tych dóbr Gronowa z przyległościami początkowo Delegowanym.
Tak warunki, iako i taxa tyle razy rzeczonych dóbr niemniey zbiór obiaśnień w każdym czasie przeyrzanemi bydź mogą w Kancellaryi niżey podpisanego Pisarza Trybunału oraz u Felixa Więckowskiego Patrona Trybunału w Mieście Kaliszu zamieszkałego przy Ulicy Warszawskiey w domu pod Nro. 53.
Ostrzega się przy tym, że nikt do licytacyi tych dóbr przypuszczonym niebędzie kto niezłoży wprzód Vadium do Depozytu Trybunału Cywilnego Wdztwa Kaliskiego lub na ręce Felixa Więckowskiego Patrona 6,000. złotp. w gotowiźnie.
Kalisz dnia 25. Maia 1829. r.
Piątkiewicz. 

 
Dziennik Powszechny 1833 nr 229

Po zeyściu w d. 29 Stycznia 1830 r. Władysława Dzierzgowskiego, właściciela summy 5,250 złp. w dziale IV, ad Nr. 6, na dobrach Gronowie z przyległością Brzeźnica i folwarkiem Gronówek, w Powiecie Sieradzkim, Woiewództwie Kaliskiem położonych zahypotekowaney, otworzył się spadek, o którym po raz pierwszy ogłaszaiąc, oznaymuie się, iż do przeniesienia własności tey summy, termin ostateczny na dzień 1 Marca 1834 r. o godzinie l0 z rana, w Kancellaryi Ziemiańskiey Woiewództwa Kaliskiego, przed podpisanym Reientem wyznaczony został. Kalisz dnia 16 Sierpnia 1833 roku. Ignacy Glówczewski R. K. Z. W. K.



Dziennik Warszawski 1872 nr 164

N. D. 4768. Sąd Poprawczy w Kaliszu wzywa niewiadomego z pobytu Tytusa Olszeskiego mieszkańca wsi Brzeźno, gminy Majaczewice, Sieradzkiego powiatu aby w dniach 30 w Sądzie tutejszym się stawił, lub o miejscu swego pobytu zawiadomił, pod skutkami prawa.
Kalisz d. 29 Lipca (10 Sierpnia) 1872 r.

Dziennik Warszawski 1875 nr 162

N. D. 4466. Dyrekcja Szczegółowa Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Kaliszu.
Podaje do powszechnej wiadomości, iż na zasadzie art. 7 Postanowienia b. Rady Administracyjnej Królestwu Polskiego z dnia 28 Czerwca (10 Lipca) 1860 r. i upoważnień przez Dyrekcję Główną Towarzystwa Kredytowego udzielonych, następujące dobra ziemskie za zaległość w ratach Towarzystwu należnych, wystawione są na sprzedaż publiczną, która odbędzie się w mieście Kaliszu w pałacu Sądowym przy ulicy Józefina w kancelarjach hipotecznych poniżej wymienionych
4. Dobra Gronów, z przyległością Brzeznica i nowym w Gronowie wystawionym folwarkiem Gronówek zwanym, z wszystkiemi przynależytościami, w okręgu Sieradzkim położone, raty zaległe po datę sprzedaży obliczone rs. 1828 k. 27, vadium do licytacji rs. 3000, licytacja rozpocznie się od sumy rs. 41070 k. 40, termin przedaży d. 1 (13) Marca 1876 r., nieumorzony dług Towarzystwa przy dobrach pozostający w terminie sprzedaży wynosić będzie rs. 15898 k. 4 1/2, przed Rejentem Kancelarji Ziemiańskiej Alfonsem Paszkowskim.
Sprzedaże wzmiankowane odbędą się w terminach powyżej oznaczonych, poczynając od godziny 10-ej z rana w obec delegowanego Radcy Dyrekcji Szczegółowej. Gdyby zaś Rejent przed którym sprzedaż ma się odbywać był przszkodzonym, licytacja rozpocznie się przed innym Rejentem który go zastąpi.
Vadium do licytacji złożyć się mające winno bydź w gotowiźnie, która wszakże zastąpioną być może listami zastawnemi lub likwidacyjnemi, lecz w takiej ilości, jaka podług kursu giełdowego wyrównywać będzie cyfrze gotowizną oznaczonej.
Warunki licytacyjne są do przejrzenia w właściwych księgach wieczystych i w biórze Dyrekcji Szczegółowej Kaliskiej.
Wrazie nie dojścia do skutku powyższej sprzedaży dla braku licytantów, druga i ostateczna sprzedaż od zniżonego szacunku odbytą będzie bez dalszych nowych doręczeń w terminie jaki Dyrekcja Szczegółowa oznaczy, i w pismach publicznych raz jeden ogłosi. (Art. 25 Postanowienia b. Rady Administracyjnej Królestwa Polskiego z dnia 28 Czerwca (10 Lipca) 1860 r.)
Kalisz d. 1 (13) Lipca 1875 r.
Prezes Chełmski.
Pisarz Bierzyński.

Kaliszanin 1887 nr. 79

Zabójstwo. Włościanin wsi Brzeźnice, w powiecie sieradzkim, Jakób Krzywania. uderzył z rozmysłem kamieniem w głowę Szymona Włochacza tak silnie, że zabił go na miejscu.

Obwieszczenia Publiczne 1920 nr 72

Na zasadzie art. 846 i 847 U. P. K., sąd okręgowy w Kaliszu, stosownie do decyzji swej z d. 13 lipca 1920 r., poszukuje Michała Woźniaka, syna Józefa i Teofili, urodz. w 1886 r., w Brzeźnicy, gm. Majaczewice, pow. Sieradzkiego, — zamieszkałego tamże, a oskarżonego z art. 468 K. K. i zbiegłego niewiadomo dokąd.
Rysopis i znaki szczególne poszukiwanego nieznane.

W razie odnalezienia poszukiwanego lub miejsca jego zamieszkania, należy bezzwłocznie zakomunikować najbliższym władzom policyjnym, w celu zaaresztowania i doniesienia o tem sądowi okręgowemu.  

Łódzki Dziennik Urzędowy 1931 nr 14

WYKAZ
Stowarzyszeń i Związków, które decyzją Wojewody łódzkiego w dniach i przy liczbach niżej wyszczególnionych zarejestrowane zostały.
L. p. rej. 2550 Kółko Kontroli Obór C. T. O. i K. R. w Brzeźnicy, pow. Sieradzki, z dn. 19. XII. 1930 r. L. II. AP. 8308.
Naczelnik Wydz. Bezp. Publ.
(—) Szutowski.


Echo Sieradzkie 1931 3 październik

PONURE ODKRYCIE STRAŻAKÓW
Sieradz, 1 października. W dniu wczorajszym, w godzinach popołudniowych, we wsi Brzeźnica, w powiecie sieradzkim, wybuchł pożar w zagrodzie niejakiego Stanisława Zielińskiego. Mimo intensywnej akcji ratunkowej cała zagroda Zielińskiego spłonęła doszczętnie. Straż ogniowa, zajęta dogaszaniem zgliszcz, dokonała ponurego odkrycia. W stodole znaleziono zwłoki mężczyzny, w którym rozpoznano szwagra Zielińskiego, niejakiego Stanisława Kaczmarka. Zwłoki Zielińskiego były nieznacznie tylko osmalone dymem. Na głowie trupa znaleziono szereg głębokich ran, wskazujących na to, iż został on
zamordowany. Zbrodniarz dla zatarcia śladów popełnionego przestępstwa, zwłoki zamordowanego przeniósł do stodoły, którą następnie podpalił.
O dokonanie zbrodni podejrzany jest szwagier Kaczmarka — Stanisław Zieliński, który z zamordowanym prowadził ciągłe kłótnie i bójki.
Zwłoki Kaczmarka zabezpieczone zostały do czasu zejścia komisji sądowo-lekarskiej. Zielińskiego, który nie przyznaje sie jednak do inkryminowanego mu czynu osadzono w areszcie do dyspozycji sędziego śledczego.



Echo Łódzkie 1931 październik

Ponure odkrycie strażaków. Trup na zgliszczach. Sieradz, 1 października. W dniu wczorajszym, w godzinach popołudniowych, we wsi Brzeźnica, w powiecie sieradzkim, wybuchł pożar w zagrodzie niejakiego Stanisława Zielińskiego. Mimo intensywnej akcji ratunkowej cała zagroda Zielińskiego spłonęła doszczętnie. Straż ogniowa, zajęta dogaszaniem zgliszcz, dokonała ponurego odkrycia. W stodole znaleziono zwłoki mężczyzny, w którym rozpoznano szwagra Zielińskiego, niejakiego Stanisława Kaczmarka. Zwłoki Zielińskiego były nieznacznie tylko osmalone dymem. Na głowie trupa znaleziono szereg głębokich ran, wskazujących na to, iż został on zamordowany. Zbrodniarz dla zatarcia śladów popełnionego przestępstwa, zwłoki zamordowanego przeniósł do stodoły, którą następnie podpalił. O dokonanie zbrodni podejrzany jest szwagier Kaczmarka — Stanisław Zieliński, który z zamordowanym prowadził ciągłe kłótnie i bójki. Zwłoki Kaczmarka zabezpieczone zostały do czasu zejścia komisji sądowo-lekarskiej. Zielińskiego, który nie przyznaje się jednak do inkryminowanego mu czynu osadzono w areszcie do dyspozycji sędziego śledczego.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 21

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 19 październ. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego, zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 18 października 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
X. Obszar gminy wiejskiej Majaczewice dzieli się na gromady:
2. Brzeźnica, obejmującą: folwark Andrzejówka, wieś Brzeźnica, wieś Gronówek, folwark Gronówek, folwark Gronówek A, folwark Gronówek B, las folwarczny Gronówek.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
wz. (—) A. Potocki
Wicewojewoda



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz