-->

środa, 24 kwietnia 2013

Łapigrosz

Słownik Geograficzny:  
Łapigrosz,  kol. i karcz., pow. sieradzki, gm. Gruszczyce, par. Wojków, odl. od Sieradza w. 23: kol. dm. 8, karcz. dm. 1.

Spis 1925:
Łapigrosz, kol., pow. sieradzki, gm. Gruszczyce. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 7. Ludność ogółem: 43. Mężczyzn 20, kobiet 23. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 43. Podało narodowość: polską 43.

Łapigrosz, obecnie część wsi Wrząca w gminie Błaszki.

1992 r.

Notariusz Antoni Pstrokoński 1812

Łapigrosz

Nro 35o Chałupa z drzewa Kostkowego, w ktorey Szynk Pański, o iedney Sieni i iedney Izbie z Komorą. W Izbie Kominek z piecem z gliny, okno iedno, posowa z dyli łupanych. Drzwi czworo na biegunach, Komin z gliny, Dach pod Snopkami — Stodoła o iednym Samsieku, Oborka i Studzienka wybrana z ziemi.—
Echo Sieradzkie 1933 15 styczeń

POSTRZELONY KŁUSOWNIK.

W tych dniach do szpitala sejmikowego w Sieradzu został przywieziony mieszkaniec wsi Polesie gm. Błaszki Józef Zajączkowski z raną postrzałową nogi. Zajączkowski wraz z innymi polował w lesie maj. Łapigrosz pow. kaliskiego nie mając zezwolenia, kłusownicy natknęli się na 3-ch policjantów, których zasypali strzałami. Policja odpowiedziała strzałami i w rezultacie Zajączkowski został ranny w nogi i i odstawiony do szpitala gdzie się znajduję pod dozorem policji.


Echo Łódzkie 1933 styczeń

Na terenie powiatu sieradzkiego policja przeprowadziła obławę na kłusowników, grasujących od pewnego czasu w lasach wsi Łapigrosz. Oddział trzech policjantów z przodownikiem na czele natknął się na bandę kłusowników, złożoną z dwunastu osób. Kłusownicy uzbrojeni w fuzje wracali z polowania, niosąc pokaźny plon w postaci kilkunastu upolowanych zajęcy i bażantów. Na wezwanie zatrzymania się, kłusownicy zaczęli strzelać do policji, która wobec powyższego również użyła broni. W rezultacie jeden z kłusowników został ranny. Pozostali kłusownicy rzucili się do ucieczki. Z uciekających policja zdołała zatrzymać jeszcze jednego, którym okazał się niejaki Antoni Wojdyszko. Osadzono go w więzieniu do dyspozycji władz sądowych. Rannego kłusownika niejakiego Stanisława Zajączkowskiego przewieziono do szpitala w Sieradzu. Policja wszczęła poszukiwania za zbiegłymi.

Echo Sieradzkie 1933 5 październik

5 LAT WIĘZIENIA ZA KŁUSOWNICTWO.
Komendant posterunku Wojków p. Wołkanin chcąc nieco poskromić kłusowników przebrał się po cywilnemu i wziąwszy do pomocy jednego posterunkowego w dniu 8 stycznia b. r. udał się na łowy.
Poszli w najwięcej zagrożone miejsce i ukryli się w krzakach. Po pewnej chwili podeszło do nich 2-ch kłusowników uzbrojonych w fuzje.
Na okrzyk "stój" wymienieni rzucili się do ucieczki strzelając z pistoletów.
Policja również dała ognia, przyczem został ranny Ignacy Zajączkowski w nogę, którą kilka razy operowano w szpitalu w Sieradzu; pozostała ona sztywną.
Drugim kłusownikiem okazał się Leon Jerzykowski, obaj pochodzą ze wsi Łapigrosze.
Sąd Okręgowy w Sieradzu skazał oskarżonych każdego na 5 lat więzienia.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 21

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 19 październ. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego, zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 18 października 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
VII. Obszar gminy wiejskiej Gruszczyce dzieli się na gromady:
17. Wrząca Sieradzka, obejmującą: Białą Leśniczówkę, przysiółek Borek, osadę Dębiniec, przysiółek Łapigrosz, przysiółek Migacz, przysiółek Poręby, wieś Wrząca Sieradzka, folwark Wrząca Sieradzka, osadę Wrząca-Młyn, osadę Wrząca-Karczemne.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
wz. (—) A. Potocki
Wicewojewoda

Łowiec Polski 1934 nr 3

(—jb.—) W powiecie sieradzkim policja urządziła zasadzkę na kłusowników. W pobliżu kolonji Łapigroszy, wynikła strzelanina, po której ujęto rannego kłusownika Zajączkowskiego, a w dalszym pościgu — towarzysza jego, Jerzykowskiego.
Obecnie sąd skazał obydwu kłusowników, wymierzając każdemu z nich karę 3 lat więzienia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz