-->

poniedziałek, 14 lipca 2025

Inwentarz Kiki (1766)

Źródło:
Agad, Księgi ziemskie i grodzkie sieradzkie, Libri relationum, sygn. 56-137, karty 791-92. 
Tekst z oryginalnego dokumentu przepisał Piotr Tameczka.



Opisanie pobudynków dworskich i wiejskich gromady, tudziesz i zasiewków, jakie ad prasens są w dobrach Kikach [...]. 
Wjeżdżając na podwórze do dwora ze wsi, słupy nachylone bez wrót, przy których płot żyrdziany, z jednej strony dobry, z drugiej zły.
Pół dworka z kostkowego drzewa, która połowa gątami pobita, do którego dworka wchodząc drzwi na zawiasach żelaznych, bez zamknięcia żelaznego, z sieni do izby drzwi na zawiasach żelaznych z klamką, zkoblem, wrzeciądzem i chaczykiem. W tej izbie komin z gliny wylepiony, piec ceglany, u którego wierzch z kafli prostych, przy tym piecu sabatnik z cegły, okien dwa prostych w drewno oprawnych, w których brakuje szyb trzech. Na tej izbie pułap z dartych deli. Z tej izby idąc do komory drzwi na zawiasach żelaznych, z szkoblem, wrzeciądzem, rękowieścią żelaznemi. W tej komorze okienko o sześciu szybach prostych, w tej komorze i izbie nie masz żadnej podłogi. Z sieni wchodząc do kuchenki drzwi na biegunach drewnianych, z szkoblem żelaznym. W tej kuchence ognisko na czterech słupach. Z tej kuchni wychodząc drzwi bez biegunów i zamkniencia wszelkiego, na drugą połowę tego dworku przyciesi założone, które zgnieły, od której połowy poszycie bardzo złe.
Browar ze wszystkiem zły, którego się nie opisuje, ponieważ zrujnowany, a przy tym browarze chlewików trzy ze wszystkim złe. 
Chałupka w podwórzu, do której wchodząc drzwi na biegunach drewnianych, z szkoblem i wrzeciądzem żelaznym, z sieni idąc do izby drzwi na biegunach drewnianych bez wszelkiego żelaza. W tej izbie komin i piec z gliny wylepione, okno proste w drewno oprawne. Ta chałupka z kostkowego drzewa, stara, poszycie potrzebuje poprawy. 
Oborka, w której chlewików trzy, ze wszystkim zła, obala się, przy tej obórce stodoła o jednym gumnie, stara, nachylona, z kostkowego drzewa, na niej poszycie miejscami potrzebuje poprawy, do której wchodząc wrota na biegunach drewnianych z szkoblem i wrzeciądzem żelaznym. W tej stodole spichlerz, także nachylony, do którego drzwi na biegunach drewnianych, z zamkiem żelaznym, szkoblem i wrzeciądzem. W tej stodole wrota drugie na biegunach drewnianych, z kuną żelazną.
Stodółka druga, mała, z paryżałów, do której wchodząc wrota na biegunach drewnianych z kuną żelazną. Wrota drugie na biegunach drewnianych bez wszelkiego żelaza, poszywka miejscami potrzebuje poprawy. 
Stajenka z kostkowego drzewa, stara, bez podłogi, żłobu, pułapu i poszycia.
Płoty koło tych dworskich pobudynków żerdziane, miejscami dobre, miejscami złe. 

Wiejskie pobudynki i osiadłość. 

1mus Idzi Luski[?] z żoną ma dwóch synów, dwie córki, którego chałupa sienia i izbą mała.
Ta chałupa potrzebuje reparacji, w której ściany wyprężone. 
2dus Bernad Iszew[?] na części przez Jmci Kałdowskiego wytradowany z żoną, który ma córek dwie, tego chałupa dobra z kostkowego drzewa. 
3tius Jędrzej Matusiak, z żoną ma córkę jednę, tego chałupa ze wszystkim zła wali się.
Chałupka w której siedzi JmP Trzepiński z kostkowego drzewa stara, z sienią i izbą, do tej  chałupki chlewiki puste, stodołka zła. 
Chałupa pusta, do której izba przystawiona, z kostkowego drzewa, jeszcze nieskończona, tylko zrąb połacony, nad sienią nowo poszyta,  ta in parte wali się.
4tus Pietr Pawlikowicz, z żoną ma syna jednego, córkę jednę, przez Jmci F. Kałdowskiego wytradowany, którego chałupa ze wszystkim zła. 
5tus Antoni Szpyrka, z żoną ma synów czterech, córek dwie, którego chałupa ze wszystkim zła. 
6tus Tomek Walczak, nieżeniaty, u którego chałupka z sienią i izbą, z opalonego drzewa.
7mus Franciszek Komornik 
8vus Stefan syn Bernata, na komornym. 
Ci chałup nie mają. 
Staw na którym młyn był, teraz ze wszystkim zrujnowany, tylko znak jest, gdzie był młyn, upust spustoszony, tamy żadnej nie masz, staw zaś sam zalaz i zarósł krzakami, grobla zrujnowana, łąki i pola pozarastałe. 
Na podwórzu pańskim zostaje się drzewa w kostkę obrobionego sztuk 40[?].
Zasiewki wszelkie, tak o zimę, jako jare. 
Żyta składów 143 
jarki składów 45
pszenicy jary składów 19
jęczmienia składów 112
owsa składów 117
prosa zagonów składów 23
tatarki składów14
grochu składów 18 
Ogrody 
Pod stodołami pasternaku leszek 12 
Za drogą na ogrodzie lnu lech 8 
Konopi kawałków 4 
Marchwi lech 14
Kapusty lech 10 
Prosa kawałków 8
Sigumundus Kiedroski



czwartek, 10 lipca 2025

Inwentarz Kamostek (1770)

Źródło:
Agad, Księgi ziemskie i grodzkie sieradzkie, Libri relationum, sygn. 56-143, karty 417-18.
Tekst z oryginalnego dokumentu przepisał Piotr Tameczka.


Wizja dóbr Kamionomostku WJmc Pana Walętego Zdzenickiego Skarbnika Czerniechowskiego dziedzicznych po śmierci S.P. Jmc Pana Jakuba Kamińskiego Komornika Wieluńskiego zastawnego z tymże WJmc Panem Zdzenickim według kontraktu, a zaś Jmc Pana Józefa Wielgorskiego z tymże S. P. Panem Kamińskim arędownego tychże dóbr possesorów, budynków tako dworskich, jako i wiejskich, zasiewów tak ozimych, jako i jarych przez tegoż WJmc Pana Walętego Zdzenickiego odebranych i na rekwizycją jego przez Jchmc niżej podpisanych przy opatrznym Kazimierzu Gaworce z dóbr Kamionomostku przysięgłym woźnym dnia pierwszego miesiąca sierpnia roku pańskiego 1770 na tymże gruncie Kamionomostkowskim uczyniona. 

Najprzód widzieliśmy dwór pod snopkami poszyty cały, który w ścianach jest dobry, tylko przyciesi pod nim pogniłe, spiklerz tak w ścianach, jako i dachu zły, stodoła o dwóch gumnach, zła w balkach, w dachu i w ścianach, druga stodoła o jednym gumnie dobra, oborka dobra, wozownia ze stajnią ze wszystkim zła, chlewy na nic się nie zdadzą, podwórze w płotach, jako też i sad nie ze wszystkim ogrodzone, browar z izbą, komorą i sienią w ścianach dobry, w dachu reparacji potrzebuję, w którym żadnych statków nie masz.

Osiadłość tejże wsi. Półrolnicy.

Jakub Michalak, który na kmiecy roli siędzi, a tylko zpółrolka robi ma wołów pańskich dwa, krowe, świnie, wóz bosy i wszelką osiadłość, co do kmiecej roli należy, robi dni trzy pługiem lub pieszo dni sześć, stróża i trzoda. Chałupa nowa z budynkami wszystkiemi.

Mateusz Marczak ma wołów pare pańskich etc. Chałupe dobrą bez stodoły. 

Urban Gaworka ma wołów pańskich parę etc. Chałupe złą. 

Piotr Świętek wołów ma pańskich pare etc. Chałupa zła, stodoła niedobra. 

Wojciechowa Błotna, wdowa, ma wołów pare etc. Chałupa dobra z pobudynkami wszystkiemi.

Franciszek ma wołów pare etc. Chałupa z pobudynkami wszystkiemi dobra.

Wojciech Ludwiszak ma wołów pare etc. Chałupa stara dobra i pobudynki dobre.

Zagrodnicy 

Michał robi pieszo dni trzy. Chałupa z budynkami dobra.

Antek Błotny robi tyleż. Chałupa i budynki dobre.

Wojciech Łuczak dni 3. Chałupa stara dobra i budynki.

Antoni Świętczak dni 3. Chałupa zła. 

Szymon Przybył komornik robi dni dwa. Chałupy nie ma żadnej. 

Item widzieliśmy zrąb nieskończony, z dawna postawiony, na którym kozły od deszczu pogniły i pospadały. 
Także widzieliśmy zasiewy
[opis zasiewów pomijam]

Którą to wizją jakośmy rzetelnie widzieli i spisali rękami dla lepszej wiary i waloru naszemi podpisujemy. Datt ut supra. 
Konstanty ZW Wężyk
Karol Głogowski
Jan Rembieski 

wtorek, 8 lipca 2025

Inwentarz Brzeski (1766)

Źródło:
Agad, Księgi ziemskie i grodzkie sieradzkie, Libri relationum, sygn. 56-137, karty 724-725.  
Tekst z oryginalnego dokumentu przepisał Piotr Tameczka.



Najprzód dworek o jednej izbie z dwiema oknami, z alkierzem o jednym oknie. Przy tej izbie druga izba o jednym oknie, z alkierzem także o jednym oknie.
W obudwóch izbach piece z gliny, sień, kuchnia i na drugiej stronie dwa kurniki przez drzwi. W tym dworku wszystkie drzwi na zawiasach. Dworek ten in parte pod gątami, in parte pod snopkami, cały stary, z gruntu zły, reparować go nie można. Ten do pomięszkania oddaje się Jmc Panu Janowi Umińskiemu.
W podwórzu do wprowadzenia koni oddaje się stajenka mała przy wrotach będąca z delików ciesanych zbudowana i ta oddaje się Jmc Panu Umińskiemu. Stodoła o jednym gumnie od nowego spichlerza, w której żadnego zboża nie masz, także spichlerz stary, zły, idąc ode dwora, ku stodołom, po lewej stronie będący. I to się oddaje Jmc Panu Umińskiemu. W polu jednym ku Rojkowu role dwie, jedna Stankowizna, druga Frąckowizna, jako dawniejszą tradycją oddane, tak i teraz oddaje się Jmc Panu Umińskiemu, aże te role jarzyną nieobsiane, tylko na jednym stajaniu grochu składów cztery, więc z folwarku pańskiego podle tych ról idąc ode wsi Brzysk po lewej stronie za drogą będącego, grochu składów ode drogi piętnaście, za tym zaraz grochem ku wsi Brzyskom, na drugim stajaniu tegoż folwarku całe stajanie jęczmieniem zasiane. Te piętnaście składów grochu ode drogi i to całe stajanie jęczmienia oddaje się do sprzątnienia Jmc Panu Umińskiemu, po sprzątnieniu zaś zboża, rola do Jmc Pana dziedzica będzie należała, tylko role te dwie Frąckowizna i Stankowizna i ztemi czteroma składami grochu do Jmc Pana Umińskiego będą należały nade drogą idąc od wsi Brzysk do Grabi na prawej stronie za Cierniem działki dwa, aż do roli Olejnikowej ciągnące się do granic Sobiepańskich. Dalej idąc tą drogą ku Grabi, na lewej stronie działek Wrześna nazwany między choinami staj troje, żytem zasiany  tak przy tym działku dwie puste role, jedna staj troje żytem, a druga w staj dwoje żytem, trzecie staje pszenicą zasiane.
Reszta staj, aż do granic Grabskich odłogiem leży. Te działki i z temi dwiema pustemi rolami z żytem i pszenicą oddaje się Jmc Panu Umińskiemu. W polu zaś ku Sobiepanom za wsią, prosto w dwór folwark poczynający się od rowu, aż do ról pustych wszerz  i przy nim role dwie puste, aż do miedzy na kłosy i  czernie i dwa dąbki stoją w dłuż trojgiem staj ciągnący się dwojgiem staj ten folwark i jedna pusta rola, także dwojgiem staj owsem zasiane, na drugiej zaś pustej roli chłopi na składowe posiali ten folwark i te dwie puste role z owsem /: oprócz zboża tego, co chłopi na jednej pustej roli posiali, które im się do sprzątnienia pozwala:/ oddaje się Jmc Panu Umińskiemu. Łąka na Koniówkach, ta się oddaje Jmci Panu Umińskiemu. 
Poddaństwo Stanisław Żelazny, Mikołaj Żelazniak pułrolnicy robią po dni trzy w tydzień dwojgiem, dają po dwa kapłony i po mędelu jajec, mają po cztery woły, po jednej krowie, zasiewki, chałupy, stodołki i inne załogi, także Walek Żelazny komornik robi dni dwa w tydzień ręczną robotą, innej daniny nie daje, c i wszyscy oddają się Jmc Panu Umińskiemu. 

Młyn na rzece Widawce o dwóch kołach, ale na jedno koło nie myle dla niebędących kamieni. Izba u tego młyna stara, bardzo zła, nowego zbudowania potrzebuje i cały młyn stary, niedobry ten oddaje się Jmc Panu Umińskiemu.
Browarek w podwórzu, w którym jest garniec i kociełek oboje małe, więc w tym browarku od dnia dziejszego, w trzecim tygodniu i tak continus, trzeci tydzień należyć ma do Jmc Pana Umińskiego, do robienia piwa i palenia gorzałki. 
Ogród za stajenką, nade drogą i sad za dworkiem całe wydzielają się Jmc Panu Umińskiemu.
W rzece i w stawkach wolne ryb łowienie także w borach i lasach na opał i na budynek wolnie rąbanie, szynkowanie piwa i gorzałki w chałupie, albo w którym sposobniejszym miejscu, albo jeżeli sobie zbuduje karczmę, pastwisko wolne na wszelkim miejscu pozwala się Jmc Panu Umińskiemu, sól suchedniowa na też dobra Brzyski należąca wydziela się i oddaje temuż Jmci Panu Umińskiemu. 



czwartek, 3 lipca 2025

Inwentarz Wesółka (1769)

Źródło:
Agad, Księgi ziemskie i grodzkie sieradzkie, Libri relationum, sygn. 56-143, karty 111-12.
Tekst z oryginalnego dokumentu przepisał Piotr Tameczka.


Kopia wizji Włości Wesołka nazywającej się z spisania[?] 20 marca przy niżej na podpisach [...] szlachcie tudzież i Janie Kazmierczaku z Wólki Bałuckiej woźnym na gruncie dnia 20 marca roku 1769 uczyniona. 
W tej Wesołce jest folwark, dach słomą poszyty zły, bo ciecze wszędzie, ledwie nie jak przez przetak. Idąc do sieni jest mostek zły, zgniły, drzwi proste na biegunach drewnianych z klamerką i zaporą drewnianą. Z tej sieni jest izba, do której drzwi na zawiasach i [h]akach żelaznych, ale słabych z antabką do zamykania. W tej izbie jest kominek lepiony, piec z prostych kafli do dwóch izdeb zły, wierz zapadnięty, ławeczka przy nim na pniaczkach, szafa w rogu izby przy ścianie prosta. Okien dwoje z szkła okrongłego, prostego, w drewno oprawne, bez posadski, pułap cały. Z tej izby jest alkierzyk, do którego drzwi na zawiasach i hakach żelaznych, z wrzeciązem żelaznym, i takowemiż dwoma skoblami. W tym alkierzu okien dwoje, jedne dobre, a drugie stłuczone, tamże kominek lepiony, pułap stary. Z tego alkierzyku są drzwi do kuchenki alias do wielkiego komina na biegunach drewnianych z wrzeciązem i dwoma skoblami. Ten kumin jest zły, rynny pogniły, poociekał, potrzebuje reparacji albo inszy trzeba postawić. Z tejże kuchenki do sieni są drzwi na biegunach drewnianych, kołek z sznurkiem do zamykania. Z tej sieni jest stajenka, do której drzwi na biegunach. W tej stajence jest żłob, drabina zła, dylina porujnowana. W tejże stajence są drzwi dwoje, jedne do chlewika, jedne do chlewika, drugie na dwór, bez pułapu, ten cały budynek w jednym zrebie, ale całego pokrycia potrzebuje. 
Obora ze starego drzewa stawiana, zła, którą tylko podpory trzymają, połową poszyta, poszywka zła, połowa taż druga chojną pokryta i chojna z niej obleciała, pogniła. 
Spichlerzyk stary, zły, popodpierany, żeby nie podpory z boków to by się obalił na ziemie, ściany bowiem spróchniały i zgniły, poszywka na nim zła, drzwi na zawiasach i [h]akach żelaznych z wrzeciążem i skoblami. 
Stodoła z wrotami dwojga, obiemi nie dobremi z wrzeciążem i dwoma skoblami popodpierana i dach zły wszystek. Druga stodołka połową obalona i reszta się wywróci. 
Browarek z całek w słupy jak chlew postawiony, słupy w ziemi powgniwały i ten się obali. Ozdowienka zrujnowana, piec obalony, płota wkoło ogrodów ni masz kawałka dobrego. 
Na wsi budynki niedobre, bo się chałupa jedna obaliła, i druga potrzebuje reparacji, a chłopy nie dbali. Grad przez większą połowę stłuk tak na dworskim, jako i na chłopskim. Chłopy upadli, których trzeba ratować, do siewu, tak na oziminę, jako i na jarzyne. Woły założne u chłopów stare, mizerne, których było osiem, lecz z nich zdechło dwa, trzy zaś bardzo mizerne i mało co z nich roboty. Ugór opisany inwentarzem, że miał być podorany przed S. Janem, a w samej rzeczy i prawdzie mało co tknięty dopiero za zawarciem[?] i zabraniem possessji podorywać kazałem, z jakowej przyczyny i zatrudnienia około tejże podorywki uszkodzenie i detryment poniosłem znaczny w sianie, bo tak z racji ponujących częstych deszczów i niepogodów, jako i dla niesposobności wystarczenia zaciegem ludzi i w czas jeden zgromadzonej roboty i podorywki, też łąki wypasione były za possessji przeszłego dzierżawcy przez co jako uszkodzenie w łąkach tak i siana znaczne umniejszenie stało się, a stąd poszła i nastąpiła szkoda, że dla niedostatku i zabrakowania paszy osiemnaście sztuk zdechło bydła rogatego oprócz innego nie rogatego. 
Wołów na załogę krepiłem parę i klacz jedna. 
Młyn Orchowski przyłączony kontraktem do tejże Wesołki potrzebuje reparacji, to jest wybudowania stempnicy, która zdezelowała się i od kilku lat zaniechana, a jako jest potrzebna, tak byłaby wygodna i profit mogącaby uczynić prowentu i awantażu, to zaś bydz nie może bez wybudowania stempnicy, starej bowiem nie masz co reparować. Młynarz tejże potrzebnej budowi podjąć się nie chce, chyba za [...] bo i tak należącą summę ledwie wypłacać może, i to za usilnym wymożeniem. Tegoż pomienionego młyna groble dla gwałtownych częstokroć przypadających powodzi, często potrzebują tamowania i zawozu, czemu ciężko jest wystarczać. 
Ignacy Chabielski, 
Franciszek Bielski

wtorek, 1 lipca 2025

Inwentarz Szarów Pański (1769)

Źródło:
Agad, Księgi ziemskie i grodzkie sieradzkie, Libri relationum, sygn. 56-143, karty 239-240.
Tekst z oryginalnego dokumentu przepisał Piotr Tameczka.

Wizja w dobrach Szarowie na połowie WJm Panów [..]lentego i Hiacentego Skotnickich braci między sobą [...] pominionego Szarowa połowy dziedziców przy prezencji Jmsciow szlachty Wojciecha Łosia, Jakuba Chlewskiego, tudzież Mateusza Matuszewskiego woźnego przysiężnego od Jmc Panów dziedziców tak budynków i zasiewów wszystkich [...] na gruncie czynione. 

Najprzód wchodząc w podwórze wrota, te ze wszystkim reparacji potrzebują. Z podwórza wchodząc do dwora drzwi do sieni na biegunach prostą robotą, drugie drzwi do izby pańskiej z tarcic na zawiasach przez zamknięcia. W tej izbie okna dwa w tafelki małe, w których szyb siedm potłuczone. Piec z prostych kafli[?] [...] drzwi do pokoiku na zawiasach z tarcic i podłoga w tymże pokoiku i w izbie okno z tafelków małych w drewno oprawne, w którym brakuje trzech tafelek, kominek dobry i w nim sabatnik, posowy na tychże izbach z tarcic, na przeciwko czeladnia[?] izba, do której drzwi na biegunie prostą robotą. W tej izbie okno jedno w szyby okrągłe, trzy części całe, a czwartej nie masz, kominek dobry, piec z kaflów prostych, ten reparacji potrzebuje, izba przez[?] podłogi, posowa z tarcic. Wchodząc do komory drzwi na biegunie, posowa z delików, cały dwór z drzewa rzniętego, drzwi dwoje w kuchni na biegunach, komin dobry, dachu potrzebuje pokrycia[?] i częścią poszycie na nim złe. Spichrz[?] z drzewa rzniętego, dobry, drzwi na zawiasach z szkoblem i wrzecądzem, w którym podłoga dobra, z posową dobrą. Na górę drzwi przez zawias i szkoblów, stajnia z podłogą dobra, obora[?] także dobra, między stajnią i oborą wołownia, a te budynki pod jednym dachem z drzewa kostkowego nowo postawione. Idąc dalej szopa z delików starych, jedna ściana nowa, w pół pokollona[?] i połacona[?], a w pół staremi snopkami poszyta. Stodoła z drzewa rzniętego o pięciu sochach, z jednym klepiskiem, ściana się jedna obala i socha jedna pochylona [...] podparta. Wedle tej stodoły obora stara, obala się, z gruntu reparacji potrzebuje. Ozd z drzewa rzniętego, drzwi na biegunach z tarcic, przez zamknięcia, dach miejscami poszycia po[trzebuje?]. [Stu?]dnia w podwórku nowo ocembrowana, płot od wrót [od je?]dnej izby idący płatami ogrodzony, który miejscami [...] potrzeba, drugi płot od dwora do spichrza płaciany i [...]łożenia[?]  potrzebuje, inne płoty około ogrodów chruściane, [wszy?]stkie niedobre tak około sadu i tesz[?] niedobre, [...] ale nie wypełzł[?] z drugiego. 
Chałupa pierwsza od dworu idąc [...] po lewej ręce, w której mieszka chłop Piłat, znacznej reparacji potrzebuje. Stodoła do tejże chałupy i ta reparacji potrzebuje, obora dobra. 
Druga chałupa, w której mieszka [...] i ta z grunta reparacji potrzebuje, stodoła do tej chałupy [...] z chlewami dobra. 
Trzecia chałupa, w której mieszka [...] Gręda, nowa ze rzniętego drzewa, drzwi na zawiasach [...], na niej poszycie miejscami potrzebuje poszywki. 
Czwarta chałupa, w której mieszka chłop Bolesta, dobra, drzwi na zawiasach z tarcić, stodoła do tej chałupy z chlewami dobra [...]. 
[Pią]ta chałupa, w której mieszka Sobek [...], dobra, z komorą i chlewami przez stodoły. 
[Szó]sty plac próżny, do którego stodoła, ta reparacji potrzebuje. 
Siódmy plac między Kałużnią i Grędą pusty. 
[Pomijam opis zasiewków]
Działo się w Szarowie na gruncie dnia pierwszego sierpnia roku 1769.
Jakub Chlewski ręką trzymaną, Mateusz Matuszewski



piątek, 27 czerwca 2025

Inwentarz Siemiechów (1770)

Źródło:
Agad, Księgi ziemskie i grodzkie sieradzkie, Libri relationum, sygn. 56-143, karty 400-02.
Tekst z oryginalnego dokumentu przepisał Piotr Tameczka.


Inwentarz dóbr Siemichowa między Wielo Jmc Pany Janem i Michałem bracią rodzonemi Grabieńskiemi stosujący się do kontraktu przedażnego 3tia junij 1770ku spisany. 

Najprzód wchodząc do dwora, dwór pod gontami złemi, przyciesi pod nim nadpróchniałe, powyprężane, tudziesz i ściany, wchodząc do sieni drzwi na zawiasach żelaznych z tarcic, okno nad drzwiami siennemi, żadnej w nim szyby nie masz, tylko ramy stare, w tej sieni drzwi po prawej ręce na górę zawiasami, skoblem i wrzecądzem i schodami, drzwi drugie do izby pustej na żelaznych zawiasach, skoblem i wrzecądzem, w której izbie ani komina, pieca, podłogi i polepy nie masz, z której izby pustej pokój, w którym ani podłogi, ani drzwi, okien i ramów nie masz, w tejże wielkiej samej sieni drzwi do kuchni także na żelaznych zawiasach, w tejże kuchni kotlina z kamieni, gliny jest ustawiona, po drugiej stronie z tej sieni idąc do pokoju także drzwi na zawiasach z haczykiem i wrzecądzem, w tymże pokoju komin dobry z cegły murowany, piec kafle szare dwa pokoje rozgrzewający potrzebuje reparacji, koło tegoż pieca ławek dwie, kredens do szkła dobry, zamek w górze zepsowany i klucza do niego nie masz, u tego kredensa sedes nadpsowany, stół na srzodku w tym pokoju okrągły do wstawienia piwa z drzwiczkami i zamknięciem. Obraz wielki Ukrzyżowanego P. Jezusa, mniejszych trzy na płótnie z ramami, obraz S. Antoniego na desce jeden.
W tym pokoju okien w drewno okienicami na zawiasach dwa, w każdym oknie po tafli sześć, ale dwie ze wszystkim stłuczone, z tego pokoju wchodząc do drugiego drzwi na zawiasach z wrzecądzem, z chaczykami dwiema i z skoblami, w tym pokoju obrazów większych dwa, mniejszych trzy na płótnie z ramkami, komin murowany dobry, okno w drzewo w czterech taflach, ale jednej nie masz, szafka mała prosta ze skobelkiem, szafeczka mała z dziesiąciu szufladkami, w niej jednej brakuje szufladki, w tym pokoju stołków z poręczami cztery, bez poręczy sześć, taborecik jeden, drugi skórzany stary, w tych pokojach posowy i podłogi z tarcic dobre, wychodząc do sianki z pokoju drzwi na zawiasach z haczykiem i skoblami, drzwi w tej siance do izbetki także na zawiasach z wrzecądzem, w tej izbie okno w małe szybki, połowa szyb brakuje, posowa ze starych tarcic bez podłogi, z niej drzwi do komory z desek na biegunach z wrzecądzem, takież drugie z komory na dwór, z izbetki wychodząc na róg dworu do piwnicy drzwi dwoje na zawiasach z wrzecądzami, wchodząc dotej piwnice szyja murowana, z gruntu zepsowana, w tej piwnicy okienko na wschód słońca wyprowadzone do szczętu zdezelowane, w którym kratka żelazna w cztery szyny. 
Przy tym dworze czeladnica ze starego dwora pod snopkami, drzwi tak do sieni, jako do izby na biegunach z wrzecądzami, okien cztery deskami zabite, tylko jedno jest i to dużo złe, ściany wniwecz spróchniałe upadają, tylko na podporach wiszą, piec i komin zgliny. 
Samboża z gruntu zdezelowana, schody zgniłe, drzwi z wrzecądzem i zamkiem starym bez klucza, balki trzy z gruntu zgniły w środku, okien dwa, których w ołów szyb całych tylko 15 dico piętnaście, w drewno dwadzieścia i pięć, insze deskami zabite, dach zły zewsząd ciecze i gnije, u komórki po prawej stronie ze dwora drzwi na zawiasach z wrzecądzem i zamkiem, po lewej stronie u komory drugiej drzwi z wrzecądzem na biegunach. Wrota na biegunach. Podwórze wdarte żerdzi wiertane. Browar stary zrujnowany. Drzwi troje w nim do sieni, izby i komory na biegunach, okien dwa, jedno całe, w drugim brakuje szyb piąciu. 

Statki browarne. 
Przycierów starych pięć. Garniec do palenia wódki mały jeden, który na nic się nie zda. Chlewików cztery, piąty ku karmikowi, ściany i przyciesi zgniły. Dach pod snopkami z gruntu potrzebuje poszycia. Karmik na piąciu wieprzów dachu potrzebuje.
Za karmikiem stajnia bez podłogi, wozownia i stajenka mała pod gontami, drzwi u stajni na biegunach, u wozowni wrota na biegunach, ale szpągi zrujnowane i progi zgniłe, u stajenki drzwi z wrzecądzem, u drugich na tył ściana wypadła, od stajni do spiklerza płot w żerdzi darte wiercony u spikrza wierzch pobicia potrzebuje wielkiego, drzwi z wrzecądzem, zawiasami, szynalami, na górę drzwi na zawiasach także z wrzecądzem, schody dobre. 
Stodoły w trzy sąsieki, w pierwszej od owczarni wrót dwoje, kuny dwie ze szkoblami, u drugiego gumna wrota także z kunami dwiema, w obudwóch progi zgniłe, u sieczkarni przy stodołach drzwi na biegunie z wrzecądzem. Te stodoły wraz i z sieczkarnią nowego potrzebują poszycia, u tych zaś stodół dla podparcia ich jest podpór danych dziesięć, które tylko też stodoły wspierają.
Owczarnia o przęsłach trzech, ale podpór od rzeki trzy, w której owczarni o jednym przęśle przez złe poszycie cztery bale zgnieły i poszywki całej potrzebuje. Wrota na biegunach, u wrotek wrzecądz.
Obory okolite, w tych oborach chlewików większych dwa, mniejszych dla cieląt dwa, wrota i drzwi wszystkie na biegunach. Te obory nadpróchniałe, w środku w okole przyciesi i ściany już powypadały, kozły trzy złamane, na których dach pochylił się,  reparacji znaczniej i poszycia potrzebują. 
Browar nowo zbudowany pod deskami na pastwisku na miejscu dla mokrości do mieszkania niezdatny. Sień, izba, komora, posowa jest i suszenie na górze, u sieni i komory drzwi na biegunach, u komory drzwi drugich i u izby nie masz, także kumina celuści i pieca nie masz. Kumin wywiedziony, tego trzy części stoją, czwarta z gliną i tyczkami opadła na ziemię. Kocioł wlepiony, żelazny w sieni.
Sadzawek zarosłych dwie, u których groble poroziezdzane[?] do gruntów i żadnego mnicha nie masz. 

Wieś i inwentarz wiejski.
Pierwsza chałupa kmiecia Grzeli spustoszała, od której troje drzewa ze ściany od izby, kumin, pułap, dach z srzodkiem zawalony, z sieni się tylko drzewa kilkoro zdać może. Komora rozebrana, w której nikt nie mieszka. 
Druga chałupa Owcarzowa, malutka, bez komory o sieni, stodołka też przy niej, ten Owcarz niepoddany.
Trzecia chałupa nowa tegoż kmiecia Grzeli z sienią i izbą. Stodoła o dwóch sąsiekach, ale słupy pouchodziły. Tenże kmiec ma wołów cztery, koni parę, krowę, wóz, maciorę, pług, redło, siekierę, kosę, sierpów dwa. 
Czwarta kmiecia Pawła, w której ściany w ziemię powchodziły i pougniewały, dachu potrzebuje, komora przystawiona do tej chałupy. Stodoła o dwóch sąsiekach, w którym sąsieku komórka, u tej stodoły węgły pougniewały już wpadły w ziemię, pokrywka zła. Ten kmiec ma wołów cztery, krowę, wóz, maciorę, pług, redło, siekierę, kosę, sierpów dwa. 
Piąta Kacprowej komornice o sieni, izbie i komorze, poszycie mizerne, ściany w ziemię wpadły. Stodołka o dwóch sąsiekach.
Szósta chałupa Banacha Tasarza półrolnika z izbą, sienią i komorą, niedawno zbudowana. Stodołka o dwóch sąsiekach w słupy, nachylona. Ten półrolnik ma wołów cztery, krowę, wóz, maciorkę, pług, redło, siekierę, kosę, sierp jeden.
Siódma Błacha zagrodnika, izba z sianką bez komory, nowa. Stodołka o jednym sąsiedzku. Ten zagrodnik z zasiewkiem, wołów niemający, tylko kosę, sierp, siekierę. 
Ósma Klimka półrolnika Górala niepoddanego, z sienią, izba, i komora. Stodołka o jednym sąsieku, mizerna. Ten półrolnik ma wołów cztery, krowę, wóz, maciorę, pług, redło, siekierę, kosę, sierp jeden. 
Dziewiąta Piotra Mielczarka, dwóchdniowego, z sienią, izbą i komorą, dobra, i stodołka o jednym sąsieku, i ten inwentarza pańskiego niema. 
Dziesiąta Urbana zagrodnika trzechdniowego, z izbą, sienią i komorą. Stodołka o dwóch sąsiekach mała. Ten ma wołów parę, krowę, wóz, maciorę, pług, siekierę, kosę, sierp.
Jedenasta Wojciecha Janioka, chałubnika o sieni, izbie i komorze, nad komorą poszywka zła. Stodołka o jednym sąsieku, w której węgły pougniewały i przyciesi.
Dwunasta Balcera zagrodnika z sienią, izbą i komorą, mizerna. Stodołka o jednym sąsieku i przystawku. Ten zagrodnik trzejdniowy ma zasiewki dworskie.
Chałupa Grzeli Deski zagrodnika z sienią, izbą i komorą, przy chlewie gumienko bez sąsieków, tylko się w Kacprowej stodole mieści. Ten chłop trzejdniowy niepoddany, bez zasiewków, bez inwentarzy dworskich.
Młyn na Warcie o dwóch kołach. Młynarz ma wołów parę dworskich z zasiewkami dworskiemi. Młynica ze wszystkim wyporządzona. Izba dobra z komorą starą. Stodoła ze starego drzewa o dwóch sąsiekach, ale zdrowa. Karmik nowy. Sadzawki dworskie dwie za dworem zarosłe. Mnichów nie masz ani znać upustów, groble do szczętu poroziezdzane. 
Kaplicy tylko znak został i przyciesi trzy.
Tarnia z rzniętego drzewa, pod którą przyciesi zgniłe i dachu nowego brakuje, w tej pułap w kilku miejscach wypadł. 
Jan z Grabna Grabiński
Michał z Grabna Grabiński