Źródło:
Agad, Księgi ziemskie i grodzkie sieradzkie, Libri relationum, sygn. 56-142, karta 181-82.
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
Wizja części w dobrach Bronówku za kontraktem zastawnym przez Jchmc Panów Michała i Jacka rodzonych, Walentego stryjecznego, między sobą braci Skotnickich, tejże części w Bronówku dziedziców, WJmc Panu Józefowi Kosowi, Podkomorzycowi Chełmińskiemu w roczną zastawę puszczonej przy przytomności Jchmc dwóch szlachty niżej na podpisach wyrażonych, i opatrznym Janie Tucholskim ze wsi Mortąg przysięgłym woźnym, na gruncie tejże części Bronówka dnia 17 miesiąca sierpnia roku pańskiego 1768 rzetelnie spisana.
Najprzód chałupa pierwsza, do której chłopa nie ma. Ta chałupa ze wszystkim zła, bo dach opadł, komin się obala, ściany zpróchniały, stodoła do niej z gruntu zła, chlewików dwa, już i te naddezelowane. W tej chałupie ad psens siedzi Jmc Pan Koźmiński.
Chałupa druga w słupy, z prostych obałków postawiona, do niej stodołka o dwóch soszkach w słupy z żerdzi złożona, i chlewik na drobiazgi, w której mieszka Jmc Pan Głoszkowski.
Niedaleko tej stodołki druga stodołka o dwóch sochach, do niej wrot żadnych nie masz, i ściany do połowy powybierane. Dach na niej stary, zły.
Chałupa trzecia w której mieszka Piotr Bubel, półrolnik, robi dni pięć w tydzień, cztery bydłem, piąty ręczną robotą, ta chałupa z gruntu zła, do niej stodoła, obora i sołek.
Chałupa czwarta w której mięszka Wojciech, przezwiskiem Wojtasik, robi tyle jako i Bubel. Ta chałupa zdezelowana, do niej stodoła, obora i sołek, lecz to wszystko stare, złe.
Krescencja na tej części.
Żyta składów 23, które Jmc P. Koźmiński sprzątneł i do swojej stodoły zwiózł
Jarki składów 33
Jęczmienia składów 50
Owsa składów 14
Grochu składów 26
Prosa z rzepnikiem lichego zagonów 34
Lnu zagonów 2
Reszta na składowe rozdane, na tej części WJmc Panów Skotnickich dziedzicznej, a WJmc Panu Kosowi Podkomorzycowi zastawnej. Ogrody do tej części, pierwszy lnem zasiany, którego kawałków 8, marchi kawałków 4. Drugi kapustą zasadzony, trzeci pasternakiem zasiany, czwarty kapustą zasadzony kawałkami, których kawałków 6, marchi 4.
Łąki do szczętu wypasione, ponieważ w ugorze przypadły, a w inszym miejscu ich nie masz. Ugór większą częścią podorany, reszta go podłogiem leży. Co wszystko jako sprawiedliwie i rzetelnie widzieliśmy /:będąc od WJm Pana Kosa do tej wizji uproszeni:/ tak podpisem rąk naszych stwierdzamy. Datt ut supra.
Felicjan Szypowski ręką trzymaną
Józef Skrzynecki ręką trzymaną
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz