-->

środa, 26 czerwca 2013

Ludwinka / Ludwików

Ludwinka, karczma w gminie Wróblew. Zaznaczona na mapie z 1839 r.

1839 r.


1992 r.

Dziennik Urzędowy Gubernii Kaliskiej 1839 nr 12

Pisarz Trybunału Cywilnego Pierwszey Jnstancyi Gubernij Kaliskiey.
Zawiadomia publiczność iż dobra ziemskie a. Jnczew, składaiące się z folwarku i wsi zarobney Jnczew oraz przyległości pustkowia Panowice i karczmy Kopiec zwaney, w Pcie Wartskim Obw. Kaliskim gminie Jnczew i b. Łosiniec składaiące się z folwarku i wsi zarobney Łosiniec, dwóch wiatraków i karczmy Ludwików zwaney w Pcie i Obw. Sieradzkim w gminie Łosiniec wszystkie w Gubernii Kaliskiey położone, sukcessorów po niegdy Janie Zbiiewskim pozostałych mianowicie: 1. Wiktora Zbiiewskiego dzierzawcy dóbr Łosińca; 2. Norberta Zbiiewskiego dzierzawcy dóbr Jnczewa; 3. Anieli Zbiiewskiey panny doletniey; 4. Konstancyi Zbiiewskiey panny usamowolnioney, wszystkich tych w wsi Łosińcu Pcie Sieradzkim zamieszkałych, kuratorem teyże Konstancyi Zbiiewskiey iest dodanym Józef Siemiątkowski dziedzic dóbr Biskupic w wsi Biskupicach Pcie Sieradzkim zamieszkały. 5. a. Władysława i b. Boliwara nieletnich rodzeństwa Gurowskich po Teressie z Zbiiewskich Gurowskiey pozostałych dzieci których iest opiekónem Mikołay Hrabia Gurowski w dobrach swych Wyszynie Pcie Konińskim zamie­ szkały, a zamieszkanie prawne w Kaliszu u Franciszka Nowickiego Patrona Tryb. Kaliskiego obrane maiący; i 6. Wiktoryi i Klementyny nieletnich siostr Gołembowskich po Antoninie z Zbiiewskich Gołembowskiey pozostałych có­rek przez swego opiekuna Romana Hr. Ankwicza dziedzica dóbr Zakrzewka w wsi Zakrzewku Pcie Radomskim zamieszkałego, a zamieszkanie prawne także u Franciszka Nowickiego Patrona w Kaliszu obrane maiącego, działających z dobrodzieystwem prawa i inwentarza dziedziczne, przez Tomasza Kozłowskiego Komornika przy Tryb. Kaliskim mianowicie dobra Jnczew aktem zaięcia na gruncie tychże dóbr w d.21 Listop. (3 Grudnia)1838 r. zaś dobra Łosiniec także aktem zaięcia w d. 22 Listop. (4 Grudnia) t. r. sporządzonemi na rzecz Jgnacego Siemiątkowskiego dziedzica dóbr Woysławic w Woysławicach Pcie Szadkowskim zamieszkałego, zamieszkanie zaś prawne U Franciszka Bielskiego Patrona Tryb. Kaliskiego w Kaliszu zamieszkałego, obrane maiącego od którego tenże Patron do popierania ustanowionym iest Obrońcą, na przedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia zaięte zostały; Akt zaięcia dóbr Jnczewa w dwóch kopiiach Norbertowi Zbiiewskiemu iako ustanowionemu dozorcy i woytowi gminy Jnczewa, i w trzeciey Walentemu Ulatowskiemu Pisarzowi Sądu Pok. Ptu Wartskiego w dn. 21 i 23 Listo. (3 i 5 Grud. ) 1838 zaś dóbr Łosińca w 2ch kopiiach Wikto­ rowi Zbiiewskiemu iako dozorcy i woytowi gminy Łosiniec i w trzeciey Jakóbowi Boiemskiemu Pisarzowi Sądu Pok. Ptu Sieradzkiego w d. 22 i 23 Listo. (4 i 5 Grudn.) 1838 r. wręczony i zostawiony, następnie obadwa też zaięcia w kancellaryi ziemiańskiey Gub. Kaliskiey do właściwych ksiąg wie­ czystych pod d. 3/15 Grud. 1838 r. podane a do księgi zaregestrowań Tryb. Cyw. tuteyszego w d. 7/19 t. m. i r. wpisane i zaregestrowane zostały.
Dobra Jnczew W gruntach, łąkach, placach pod zabudowaniami, ogro­ dach i drogach zaymuią około 22 włók, zaś Łosiniec około 17 włók, 5 mor­ gów rozległości miary nowo-polskiey, których gatunek ziemi należy do kla­ sy I, II, III i IV; w dobrach Jnczewie iest włościan pańszczyznę robiących: a. półrolników 8. b. zagrodników 3. c. komorników 8, komornic 4, zaś w dobrach Łosińcu: e. półrolników 7. komorników 7, i g. komornic 7. Czynszownicy niestali w Łosińcu są następni: 1. Karól Szteybel i 2. Bogusław Trzciński młynarze którzy płacą dworowi rocznie zp. 624 i melą mlewo dworskie bezpłatnie; w Jnczewie 3. Józef Bąkowski karczmarz płaci rocznie zp. 6o; w dobrach tych zabudowania dworskie i wieyskie z drzewa budowane znaczney reparacyi potrzebuią; dobra Jnczew zostaią w dzierzawney possessyi aż do So. Jana Chrzciciela 1841 r. W. Norberta Zbiiewskiego z których płaci roczney dzierzawy zp. 5300; zaś dobra Łosiniec dzierzawi do So. Jana Chrzciciela 1839 Wiktor Zbiiewski i płaci z takowych rocznie po zp. 3500; w dobrach Jnczewie znayduie się inwentarz gruntowy w akcie zaięcia wyszczególniony, a w dobrach Łosińcu żadnego inwentarza dworskie­ go nie masz. Sprzedaż tych dóbr odbywać się będzie w dwóch oddziałach to iest, w oddziale I. dobra Jnczew, a w oddziale II. dobra Łosiniec, a to na Audyencyi Publiczney Tryb. Cyw. I. Jnst. Gubernii Kaliskiey w Kaliszu w mieyscu zwykłych posiedzeń, do czego warunki licytacyi i przedaży tychże dóbr w biorze Pisarza Tryb. złożone i u Patrona popieraiącego przdaż Franciszka Bielsiego każden z interessentów przeyrzeć sobie może.
Pierwsze ogłoszenie warunków licytacyi i przedaży tych dóbr na Audyencyi Tryb. Cyw. tuteyszego w d. 24 Stycz. (5 Lutego) r. 1839 o godzinie 10 z rana nastąpiło, drugie d. 5/17 Lutego a trzecie d. 21 Lut. (5 Marca) r. 1839. Wyrabiający przedaż podał za dobra Jnczew summę 60000 złp. a za dobra Łosiniec 45000 zp. w Listach zastawnych; poczem termin do temczasowego dóbr tych przysądzenia na d. 28 Marca (9 Kwietnia) 1839 r. godzinę 10 z rana wyznaczony został.
w Kaliszu d. 21 Lutego (5 Marca) 1839 r. Franciszek Salezy Wołowski.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz