-->

środa, 15 maja 2013

Zborowskie

Zajączkowski:
Zborowskie-pow. sieradzki 1) 1391 Hube, Zbiór Sier. 32; T. Sir. I f. 21: Borowo, Borowskie - Borislaus de B. 2) 1392 T. Sir. I f. 36: Borowcze- Borzislaus de B. 3) 1394 T. Sir. I f. 58: Borowo - Borzislaus de B. 4) 1398 T. Sir. II f. 61: Borowske - Dobko de B.
5) XVI w. Ł. I, 391-392: Borowskye, Borowskie - villa, par. Męka, dek. i arch. uniejowski. 6) 1552-1553 P. 244: Borowskie - par. jw., pow. szadkowski, woj. sieradzkie. 7) XIX w. SG XIV, 528: Zborowskie - wś i os. karcz., par. jw., gm. Wojsławice, pow. sieradzki. 

Taryfa Podymnego 1775 r.
Pustkonie Zboronskie, wieś, woj. sieradzkie, powiat szadkowski, własność szlachecka i królewska, 2 dymów.

Czajkowski 1783-84 r.
Zborowskie Pustkowie att, parafia męka, dekanat lutomirski (lutomierski), diecezja gnieźnieńska, województwo sieradzkie, powiat szadkowski, własność: starosta sieradzki.

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Zborowskie, województwo Kaliskie, obwód Sieradzki, powiat Szadkowski, parafia Korczew, własność prywatna. Ilość domów 21, ludność 177, odległość od miasta obwodowego 1.

Słownik Geograficzny:  
Zborowskie, w XVI w. Borowskie, wś i os. karcz., pow. sieradzki, gm. Wojsławice, par. Męka, odl. 111 w. od Sieradza, ma 52 os., 757 morg., 50 dm., 379 mk. Wchodziła w skład dóbr Wola Męcka. W r. 1817 było 21 dm., 177 mk. Na początku XVI w. Borowskie wś miała dwór szlach. i 1 zagr., dawała dziesięcinę pleb. w Męce (Łaski, L. B., I, 392).

Spis 1925:
Zborowskie, wś, pow. sieradzki, gm. Wojsławice. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 23. Ludność ogółem: 155. Mężczyzn 70, kobiet 85. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 64, ewangelickiego 91. Podało narodowość: polską 63, niemiecką 92.

Wikipedia:
Zborowskie-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie zduńskowolskim, w gminie Zduńska Wola. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa sieradzkiego.

1992 r.

Gazeta Korrespondenta Warszawskiego y Zagranicznego 1817 nr 30

Delegacya Administracyyna w zastępstwie Rady Stanu Królestwa Polskiego.
Zawiadomia ninieyszem strony interessowane, iż w dalszym ciągu działań swoich w sprawach pod iey ostateczne rozsądzenie oddanych, zapadłe wyroki do następnych władz przesłanemi zostały, iako to:
wyroki w sprawach allewiiacyynych:
Do Kommissyi Województwa Kaliskiego w sprawie Skarbu publicznego przeciwko Państwu, Probostwu i gromadom dóbr Bobrowniki i Stoczki.
— Dziedzicowi Koloniy Zamłynie, Annopole i Zborowsko. 

Gazeta Warszawska 1827 nr 95

Przez śmierć Antoniego Siemiątkowskiego beztestamentowo dnia 15 Grudnia 1826 roku nastąpioną otworzył się spadek; co podaiąc pierwszy raz do wiadomości, oznacza się termin przed podpisanym na dzień 30 Kwietnia 1828 roku o godzinie trzeciey po południu w Kancellaryi Ziemiańskiey Woiewództwa Kaliskiego, a to celem przeniesienia tytułu własności dóbr spadkowych: 1) Woysławic z wsiami Wola Woysławska, Rembieskie, Pratów, Zamłynie i Stradzów. 2) Stęszyc Tymieńskich czyli Grzymalnych zwykle Tymienice zwanych. 3. Woli Męckiey z przyległościami Zborowskie i Trzelizna. 4) Lipin części B., Rozdziałowizna zwanych, w Powiecie Szadkowskim. 5) Kowali w Powiecie Sieradzkim. 6) Zerosławic z przyłegłościami połowy Miedzna B, połowy Grądów B, połowy Młyna Kolas i części Miedźna. 7) Grądów części A z przyległościami, części Miedzna A i Młyna Kolas, w Powiecie Wartskim, iako też do przeniesienia własności summy 100,000 złotych z procentem na dobrach Kociszewie w Powiecie Piotrkowskim, w Dziale IV pod Nrem 7 zahypotekowaney; wszystkie dobra w Woiewództwie Kaliskiem położone. — Kalisz dnia 31 Marca 1827 roku.
Ignacy Główczewski Rejent K. Z. W. K.


Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1852 nr 189

(N. D. 3507) Sąd Policyi Prostej Okręgu Szadkowskiego.
Wzywa wszelkie Władze tak cywilne jako też i wojskowe nad porządkiem w kraju czuwające, aby na Kazimierza Sobolewskiego więźnia z domu karnego miasta, Sieradza zbiegłego, lat 38 liczącego, wzrostu dobrego, twarzy okrągłej, włosów na głowie ciemno bląd, czoła miernego, oczu niebieskich , religii katolickiej, pochodzenia gminnego, z proffessyi stelmach na kolonii Zborawskie gm: Wójsławice zamieszkałego, żonatego, dzietnego, ubranego w chwili ucieczki w wołoszkę rajtuzy i czapkę, z sukna czarnego aresztanckiego, koszulę paczesną, halsztuk z sukna szarego, i trzewiki, wszystko opatrzone cechą W. K . S. baczne oko zwracały wrazie dostrzeżenia takowego przytrzymały, i jako o kradzieże poszlakowanego najbliższej Władzy Sądowej lub Policyjnej albo w prost Sądowi tutejszemu odstawiły.
Szadek d. 22 Lipca (3 Sierpnia) 1852 r.
Smoliński.

Warszawska Gazeta Policyjna 1852 nr 257


Sąd policji prostej okręgu Szadkowskiego.— Wzywa wszelkie władze tak cywilne jako też i wojskowe, nad porządkiem w kraju czuwające, aby na Kazimierza Sobolewskiego, więźnia z domu karnego m. Sieradza zbiegłego, lat 38 liczącego, wzrostu dobrego, twarzy okrągłej, włosów na głowie ciemno-blond, czoła miernego, oczu niebieskich, religii katolickiej, pochodzenia gminnego, z profesji stelmacha na kolonii Zborowskie gm. Wojsławice zamieszkałego, żonatego, dzietnego, ubranego w chwili ucieszki w wołoszkę, rajtuzy, czapkę z sukna szarego aresztanckiego, koszulę paczesną, halsstuch z sukna szarego i trzewiki, wszystko opatrzone cechą W. K. S. baczne oko zwracały, w razie dostrzeżenia takowego przytrzymały i jako o kradzieże poszlakowanego najbliższej władzy sądowej lub policyjnej, albo wprost sądowi tutejszemu odstawiły. — Szadek dnia 22 lipca (3 sierpnia) 1852 r.—Za podsędka, Smoliński.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1853 nr 136

(N. D. 2618) Sąd Policyi Poprawczej Wydziału Piotrkowskiego.
Wzywa wszelkie Władze nad bezpieczeństwem Kraju i spokojnością publiczną czuwające aby na Ignacego Majewskiego ostatnio na kolonii Zborowskie w Ogu Szadkowskim zamieszkałego, baczne oko zwracały, a wrazie ujęcia Sądowi naszemu lub najbliższemu odstawić raczyły, rysopis następujący wzrost średni twarzy nieco ściągłej, włosów czarnych długich, oczu siwych nosa płaskiego, znaków szczególnych żadnych ubrany w kaftan sukienny granatowy zły spodnie płócienne kaszkiet sukienny, ciemno-zielony z daszkiem i lampasem czawonym wytartym. Piotrków d. 23 Maja (4 Czerw.) 1853 r.
Sędzia Prezydujący,
Radca Dworu, Bóbr.
Gazeta Kaliska 1900 nr. 115



Nieszczęśliwych wypadków zakończonych śmiercią, było w ubiegłym miesiącu w gub. naszej 4, a mianowicie: 1) włościanin Krzysztof Guze w kolonji Zborowskie, zmarł w skutek uderzenia końskiego.


Gazeta Kaliska 1907 nr 90

Nieszczęśliwe wypadki śmierci. W Zborowsku, w pow. sieradzkim, utonęła w studni cierpiąca na padaczkę 16 letnia włościanka, Rozyna Reks.  


Obwieszczenia Publiczne 1922 nr 53a

Do rejestru handlowego, Działu A, sądu okręgowego w Kaliszu wciągnięto następujące firmy pod Nr. Nr.:
d. 31 stycznia 1922 r.
4149 „Juljusz Kiebarnik", sklep spożywczy we wsi Zborowskie, gm. Wojsławice, pow. Sieradzkiego. Właśc. Juljusz Kiebarnik we wsi Zborowskie.


Łódzki Dziennik Urzędowy 1927 nr 25

Zarejestrowane stowarzyszenia i związki.
Na zasadzie postanowienia Wojewody Łódzkiego z dnia 19.8 1927 r. L. BP. 1730-2, wciągnięto do rejestru Stowarzyszeń i Związków Nr. 1607, Towarzystwo Ochotniczej Straży Pożarnej w Zborowskiem, pow. Sieradz.
 
Goniec Sieradzki 1928 nr 159 

— (s) Z gminy Wojsławice. Nie wiem czy która gmina w pow. sieradzkim, wykazuje tak wielki rozwój straży ogniowych, jak gm. Wojsławice. Mianowicie ma ona tylko 12 wsi, a straży posiada 6, czyli na każde dwie wsie przypada jedna straż. W gm. tej straże istnieją we wsiach następujących: w Pratkowie, Zamłyniu, Zborowskich, Izabelowie, Korczewie i Wojsławicach. Straż w Pratkowie posiada własną orkiestrę.
Podkreślić również należy, że straże te posiadają dostateczny tabor narzędzi pożarniczych, za wyjątkiem straży świeżo zorganizowanych. Na strażach wymienionych jeszcze nie koniec, gdyż projektuje się jeszcze założenie dwuch straży, które w roku przyszłym napewno powstaną. Byliśmy radzi dowiedzieć się jak się przedstawia rozwój straży ogniowych w innych gminach pow. sieradzkiego.
J. K.


Obwieszczenia Publiczne 1930 nr 46


Sąd okręgowy w Kaliszu, na mocy art. 1777-6 U. P. C., obwieszcza, iż na skutek decyzji z dnia 13 kwietnia 1929 roku, wdrożone zostało po­stępowanie w celu uznania Wincentego Kamińskiego za zmarłego, wo­bec czego sąd wzywa go, aby w terminie 6-miesięcznym od dnia wydru­kowania niniejszego zgłosił się do sądu, gdyż w przeciwnym razie po upływie tego terminu zostanie przez sąd uznany za zmarłego; wzywa się wszystkich, ktoby wiedział o życiu lub śmierci Wincentego Kamińskiego, aby o znanych sobie faktach zawiadomili sąd okręgowy w Kaliszu w powyższym terminie; nadto sąd nadmienia, że Wincenty Kamiński był stałym mieszkańcem wsi Zborowskie, gminy Wojsławice, powiatu sie­radzkiego. (Nr. I. Z. 503/28).


Echo Sieradzkie 1933 7 lipiec

STRZELA JAK DO PTAKÓW!
Piorun Józef zam. w Ząborowskim gm. Wojsławice idąc zakazaną drogą przez las majątku Męcka Wola nie usłuchał wezwania leśniczego Fr. Goździka. Leśniczy strzelił. Padł strzał i Piorunowi zranił nogę śrutem. Na alarm nadbiegli przechodnie zaopiekowali się rannym, którego odwieźli do szpitala w Sieradzu. Dochodzenie prowadzi policja.

Echo Sieradzkie 1933 9 lipiec

ARESZTOWANIE LEŚNICZEGO.

Jak już pisaliśmy za postrzelenie mieszkańca wsi Zborowskie Józefa Pioruna idącego przez las majątku Męcka Wola zakazaną drogą leśniczy Goździk z 20-to metrowej odległości, gdy nie stanął na jego zew. strzelił do Pioruna, raniąc go w nogę kilkunastu szrutami. Aresztowany Goździk nie przyznał się do winy twierdził, że jego wówczas w tem miejscu nie było. Ponieważ alibi nie zostało potwierdzone Goździka osadzono w więzieniu w Sieradzu.


Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 21

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 19 październ. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego, zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 18 października 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
XV. Obszar gminy wiejskiej Wojsławice dzieli się na gromady:
12. Zborowskie, obejmującą: wieś Czartki, wieś Laskowiec, kolonję Mokre Zborowskie, kolonję Zamłyńskie Morgi, wieś Zborowskie.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
wz. (—) A. Potocki
Wicewojewoda



Echo Sieradzkie i Zduńskowolskie 1934 23 styczeń

PIORUNA CHCIAŁ ZABIĆ
Józef Piorun mieszkaniec wsi Zborowskie, przechodząc lasem majątku Męcka Wola, usłyszał strzał i gdy się obejrzał, zauważył stojącego w odległości 20 metrów leśniczego tychże lasów Adama Goździka.
Następnie wskutek otrzymania kilkunastu śrucin w nogi i upływu krwi runął na ziemię. Po pewnym czasie
przechodnie znaleźli go i przewieźli do szpitala, a równocześnie dano znać policji.
Po przeprowadzonym dochodzeniu Goździk został aresztowany, jednak po pewnym czasie został wypuszczony na wolność za kaucją.
Po odroczonej rozprawie ......* roku ubiegłego odbyła się .....* na miejscu, a epilog tej sprawy .......* się w dniu 19 b. m. na sesji wyjazdowej kaliskiego Sądu Okręgowego w Sieradzu, który po kilkugodzinnej rozprawie uniewinnił oskarżonego.
Bronił adwokat Jaźwiński.


*nieczytelne, przypis autora bloga

Łódzki Dziennik Urzędowy 1939 nr 14

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 3 lipca 1939 r. L. SA. II. 15/7/38
o utworzeniu nowej gromady Trzebce-Perzyny oraz zmianie granic gromady Trzebce, gminy
Wielgomłyny w pow. radomszczańskim.
ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 12 lipca 1939 r. Nr. SA. II. 15/45/39
w sprawie zmiany granic gromad Zamłynie i Zborowskie w gminie Wojsławice, powiatu sieradzkiego.
Zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 5 lipca 1939 r. na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorialnego (Dz. U.
R. P. Nr. 35, poz. 294) na wniosek Wydziału Powiatowego Sieradzkiego i po wysłuchaniu opinii rad gromadzkich gromad Zamłynie i Zborowskie oraz gromady gminnej gminy Wojsławice postanawiam — co następuje:
§ 1.
Z gromady Zamłynie wyłącza się grunta t. zw. „Góry", „Kliny" i „Mokre Zamłyńskie" i włącza się je do gromady Zborowskie.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
w/z. (—) J. Jellinek
Wicewojewoda.
 
Głos Chłopski 1948 nr 299 

Rolnicy z Wojsławic jadą na Ziemie Odzyskane
Spora ilość gromad w gminie Wojsławice to tereny piaszczyste, którę przynoszą gospodarzom mizerne plony. W związku z tym obecnie rolnicy ze Sporowska*, Zamłynia, Rembieńska** i innych wsi postanowili wysłać delegację na Ziemie Odzyskane celem zapoznania się z warunkami lokalnymi i zbadania możliwości celem osiedlenia się. Zgodnie z planem, gdy rolnicy zostaną przesiedleni tereny ich dotychczasowych gospodarstw zostaną zalesione.

*Zborowskie
**Rębieskie

Dziennik Łódzki 1964 nr 262


W żwirowni koło wsi Zborowskie, pow. Sieradz ładowacz Tadeusz Filipczak (zam. w Wojsławicach) dostał się pod koła traktora. W stanie bardzo ciężkim przewieziono go do szpitala.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz