-->

poniedziałek, 6 maja 2013

Zarębów

Słownik Geograficzny:  
Zarębów,  kol., pow. sieradzki, gm. Wierzchy, par. Bałdrzychów, odl. 32 w. od Sieradza, ma 7 dm., 48 mk. Br. Ch.

Spis 1925:
Zarębów, wś, pow. sieradzki, gm. Wierzchy. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 7. Ludność ogółem: 54. Mężczyzn 26, kobiet 28. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 54. Podało narodowość: polską 54.

Zarębów, obecnie część wsi Charchów Pański w gminie Zadzim.

1992 r.

Dziennik Warszawski 1866 nr 171

(N. D. 4299). Dyrekcja Szczegółowa Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego Gubernji Warszawskiej w Kaliszu.
Podaje do powszechnej wiadomości, iż na zasadzie art. 7 postanowienia Rady Administracyjnej Królestwa Polskiego z d. 23 Czerwca (10 Lipca) 1860 roku i upoważnień przez Dyrekcją Główną Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego udzielonych, następujące dobra ziemskie za zaległość w ratach Towarzystwu należnych wystawione są na 1-szą sprzedaż przymusową przez licytację publiczną w mieście Kaliszu w pałacu sądowym przy ulicy Józefiny w Kancelarjach hypotecznych poniżej wymienionych.
8. Chorchów, składające się z folwarku Chorchów vel Charchów Pański, kolonji Zarembów i Wiatraka z wszystkiemi ich przyległościami i przynależytościami w Okręgu Szadkowskim położone, raty zaległe w chwili zarządzenia sprzedaży wynoszą rs. 338 k. 30, vadium do licytacji rs. 1,200, licytacja rozpocznie sią od sumy rs. 6,718 kop. 50, termin sprzedaży d. 8 (20) Maja 1867 r., przed Rejentem Zenonem Łopuskim
Sprzedaże wzmiankowane odbędą się w terminach powyżej oznaczonych poczynając od godziny 10 z rana w obec delegowanego Radcy Dyrekcji Szczegółowej, gdyby zaś Rejent przed którym sprzedaż ma się odbywać był przeszkodzony, licytacja odbędzie się w jego Kancelarji przed innym Rejentem który go zastąpi.
Warunki licytacyjne są do przejrzenia w właściwych księgach wieczystych i w biurze Dyrekcji Szczegółowej. Wreszcie Dyrekcja Szczegółowa uprzedza interesowanych, że gdyby w dniu do licytacji oznaczonym przypadło święto kościelne lub też uroczystość dworska galowa, sprzedaż przez odroczenie odbędzie się w dniu następnym i przed Rejentem do jej odbycia właściwym. Kalisz d. 1 (13) Lipca 1866 r.
Prezes Chełmski.
Pisarz Roman Bierzyński.

Dziennik Warszawski 1872 nr 120

N. D. 3153. Dyrekcja Szczegółowa Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Kaliszu.
Zawiadamia wszystkich interesowanych, a głównie wierzycieli hypotecznych niemających obranego zamieszkania prawnego, a z pobytu niewiadomych poniżej przy każdych dobrach na których ich wierzytelności, prawa lub ostrzeżenia są zamieszczone imiennie wyszczególnionych, że dobra takowe jako zalegające w opłacie rat Towarzystwu Kredytowemu Ziemskiemu należnych, wystawione są na pierwszą przymusową sprzedaż przez licytację publiczną w m. Kaliszu w gmachu sądowym przy ulicy Józefiny położonym w kancelarji Rejenta wyznaczonego lub jego zastępcy odbyć się mającą, a w szczególności co do dóbr:
1. Chorchów, składających się z wsi i folwarku Charchów Pański v. Chorchów, kolonji Zarembów, oraz młyna, wiatraka w wieczystej dzierżawie będących z wszystkiemi przynależytościami w okręgu Szadkowskim położonych, zalegających w opłacie rat Towarzystwu Kredytowemu Ziemskiemu przynależnych rs. 664 kop. 34. Sprzedaż odbywać się będzie przed Rejentem Józefem Jezierskim, d. 2(11) Listopada 1872 r. Vadium do licytacji oznaczone zostało na rsr. 1,200. Licytacja rozpocznie się od sumy rs. 6,700.
Zawiadomienie to ogłasza się dla niewiadomej z pobytu i niemającej w hypotece obranego zamieszkania prawnego Emilji Cieleckiej-Głodzińskiej panny wierzycielki hypotecznej dóbr Chorchów.
Sprzedaże wzmiankowane odbędą się w terminach powyżej oznaczonych, poczynając od godziny 10 z rana, w obec delegowanego Radcy Dyrekcji Szczegółowej. Gdyby zaś Rejent przed którym sprzedaż ma się odbywać był przeszkodzonym, licytacja rozpocznie się przed innym Rejentem który go zastąpi. Vadium do licytacji złożyć się mające winno być w gotowiźnie, która wszakże zastąpioną być może listami zastawnemi lub likwidacyjnemi, lecz w takiej ilości jaka podług kursu giełdowego wyrównywać będzie cyfrze gotowizną oznaczonej. Warunki licytacyjne są do przejrzenia w właściwych księgach wieczystych i w biurze Dyrekcji Szczegółowej Kaliszskiej.
W razie niedojścia do skutku powyższej sprzedaży dla braku licytantów, druga i ostateczna sprzedaż od zniżonego szacunku odbytą będzie bez nowych dalszych doręczeń w terminach jakie Dyrekcja Szczegółowa oznaczy, i w pismach publicznych raz jeden ogłosi. (Art. 25 Postanowienia Rady Administracyjnej z dnia 28 Czerwca (10 Lipca) 1860 r.)
Prezes, Chełmski.
Pisarz, Bierzyński.

Kurjer Warszawski 1885 nr 221

W kąpieli.
Włościanin ze wsi Zarembów, powiatu sieradzkiego, Michał Binas, liczący 29 lat wieku, będąc na robocie w sąsiedniej wsi i kąpiąc się wraz z innymi robotnikami w rzece Warce, utonął.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 21

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 19 październ. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego, zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 18 października 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
XIV. Obszar gminy wiejskiej Wierzchy dzieli się na gromady:
4. Charchów Pański, obejmującą wieś Charchów Pański, kolonję Walentynów, kolonję Zamłynie, kolonję Zarębów, kolonję Zawady b, kolonję Zawady a, Zawady w.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
wz. (—) A. Potocki
Wicewojewoda
 
Głos Chłopski 1949 nr 125 

Chcemy być pierwsi
w powiecie i w województwie
Gmina Wierzchy jest jedną z najdalej położonych od miasta powiatowego. Mimo to ostatnio zaczyna się ona wysuwać na pierwsze miejsce tak pod względem organizacyjnym, jak i w rozwoju spółdzielczości. Nasza spółdzielnia powstała w 1945 r. Jej założycielem ob. Stanisław Pawłowski. Ciężko było wówczas Zarządowi, który borykał się z trudnościami, a poza tym bandy również przeszkadzały napadając i rabując sklepy.
Dziś z dumą spojrzeć możemy, na wyniki naszej pracy. Posiadamy już ośrodek maszynowy, w którym znajdują się siewniki i inne maszyny. W czasie wiosennej akcji siewnej obsłużyliśmy gminę w nasiona siewne i nawozy. Zorganizowaliśmy gospodę, która wydaje obiady, prowadzimy skup świń, który przebiega planowo, i ostatnio z każdego spędu mamy około 100 sztuk.
W tych pracach szczególnie odznacza się koło partyjne PZPR na terenie naszej gminy, które nakłada na swoich członków osobistą odpowiedzialność partyjną za właściwy bieg pracy na poszczególnych odcinkach.
Nasza gmina mimo niesprzyjających warunków ma ambicję wybicia się na czoło w całym powiecie. W związku z tym przystępujemy do budowy Domu Ludowego, w Pudłowie, zorganizowaliśmy świetlicę w Zarębowie i obcenie planujemy zająć się szczególnie sprawą dróg w naszej gminie.
Korespondent „Głosu Chłopskiego" z gm. Wierzchy


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz