-->

środa, 8 maja 2013

Wandalin

Słownik Geograficzny:  
Wandalin,  kol., nad błotnistą niziną, pow. sieradzki, gm. Złoczew, par. Uników, odl. od Sieradza 28 w., ma 35 dm., 151 mr. (136 roli, 2 łąk, 10 pastw.). Powstała na obszarze dóbr Uników, ztąd ludność w spisach urzęd. podana ogólna przy Unikowie.

Spis 1925:
Wandalin, wś, pow. sieradzki, gm. Złoczew. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 58. Ludność ogółem: 403. Mężczyzn 198, kobiet 205. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 396, ewangelickiego 5, baptystycznego 2. Podało narodowość: polską 396, niemiecką 7.

Wikipedia:
Wandalin-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Złoczew. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa sieradzkiego.

Wikipedia:
Wandalin nad Szosą-przysiółek w Polsce położony w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Złoczew. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Wandalin. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.

1992 r.
 
Akta notariusza Jana Sulkowskiego z Sieradza z roku 1861, akt nr 216. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu).

W roku 1861 w Unikowie przed Janem Sulkowskim, Rejentem Kancelarii Okręgu Sieradzkiego zjawili się August Sejpolt, Jan Bellerman, okupnicy wieczysto-czynszowi w koloniach w dobrach Uników zamieszkali oraz gospodarze z kolonii Wandalin.
Sejpolt i Bellerman przedstawili notariuszowi akt zawarty w 1860 roku w Kaliszu przed Rejentem Emilianem Ordonem z właścicielami dóbr Unikowa, którymi byli małżonkowie Albert i Kamila z Węgierskich Tarnowscy. Sejpolt i Bellerman zobowiązali się 60 włók miary nowopolskiej z gruntów folwarcznych położonych w terytorium majątku Uników rozdać osadnikom zawierając z nimi umowy wieczysto-czynszowe. Nowo powstałe kolonie miały nosić nazwy Kamilów (Emilianów), Wandalin i Tarnówka. Większa część ziemi została już rozdysponowana pomiędzy kolonistów na mocy umów zawartych w Kaliszu w wpomnianym już akcie z 1860 roku. Z aktu dowiadujemy się także, że ziemia przyznana kolonistom została na nowo pomierzona przez geometrę przysięgłego przy Kommisyi Rządowej Przychodów i Skarbu Feliksa Łunieweskiego, który sporządził stosowny rejestr pomiarowy uzupełniający pomiar dokonany na gruncie. Poszczególni koloniści otrzymali następujące działy ziemi:
1. Eleonora Kynast otrzymała ziemi z łąką 22 morg i 150 prętów miary nowopolskiej (pod nr. 2 pomiaru).
2. August Lejmann otrzymał ziemi z łąką 7 morg i 225 prętów miary nowopolskiej (pod nr. 3 pomiaru).
3. Daniel Kuk otrzymał ziemi z łąką 7 morg i 150 prętów miary nowopolskiej (pod nr. 4 pomiaru).
4. Jakub Romowicz otrzymał ziemi z łąką 8 morg i 100 prętów miary nowopolskiej (pod nr. 7 pomiaru).
5. Jakub Pasturożak otrzymał ziemi z łąką 8 morg i 10 prętów miary nowopolskiej (pod nr. 8 pomiaru).
6. Andrzej Czechowicz otrzymał ziemi z łąką 8 morg i 100 prętów miary nowopolskiej (pod nr. 9 pomiaru).
7. Traugot Marchwat otrzymał ziemi z łąką 15 morg miary nowopolskiej (pod nr. 15 pomiaru).
8. Krystyan Sejpolt otrzymał ziemi z łąką 7 morg i 150 prętów miary nowopolskiej (pod nr. 19 pomiaru).
9. Elżbieta Weber otrzymała ziemi z łąką 15 morg miary nowopolskiej (pod nr. 20 pomiaru).
10. Andrzej Zimorski otrzymał ziemi z łąką 7 morg i 150 prętów miary nowopolskiej (pod nr. 21 pomiaru).
11. Franciszek Tomieniecki otrzymał ziemi z łąką 9 morg i 150 prętów miary nowopolskiej (pod nr. 23 pomiaru).
12. Krystyna Müller otrzymała ziemi z łąką włók 5, morg 2 i 65 prętów miary nowopolskiej (pod nr. 24 i 25 pomiaru).
13. Szymon Spikowski otrzymał ziemi z łąką 15 morg miary nowopolskiej (pod nr. 28 pomiaru).
14. Wojciech Wydrzyński otrzymał ziemi z łąką 7 morg i 150 prętów miary nowopolskiej (pod nr. 29 pomiaru).
15. Leon Wojtanek i jego żona Agnieszka otrzymali ziemi z łąką 15 morg miary nowopolskiej (pod nr. 30 pomiaru).
16. Karol i Dorota Wagenknecht otrzymali ziemi z łąką 22 morg i 150 prętów miary nowopolskiej (pod nr. 18 pomiaru).
Osadnicy otrzymali pomierzone osady w użytkowanie i zostali zobowiązani do opłacenia wkupnego i wnoszenia czynszu dla dworu w Unikowie każdego roku w wysokości 12 rubli z każdej włóki gruntu.
Nazwa kolonii została nadana prawdopodobnie na cześć córki właścicieli dóbr Uników Wandy.

_________________________________________________________________________________

Kaliszanin 1886 nr. 49
_________________________________________________________________________________



Gazeta Kaliska 1897 nr. 64

Zmarli, wskutek potłóczenia: we wsi Wandalin, p. sieradzkiego, 2-letnia Stanisława Polewek (skrzydłem od wiatraka).

Obwieszczenia Publiczne 1920 nr 88

Na zasadzie art. 846 i 847 U. P. K., sąd okręgowy w Kaliszu, stosownie do decyzji z d. 28 października 1920 r., poszukuje Wojciecha Frasa, zamieszkałego we wsi Wandalin, gm. Klonowa, a oskarżonego z art. 142 K. K. i zbiegłego niewiadomo dokąd.
Rysopis i znaki szczególne poszukiwanego nieznane.

W razie odnalezienia poszukiwanego lub miejsca jego zamieszkania, należy bezzwłocznie zakomunikować najbliższym władzom policyjnym, w celu zaaresztowania i doniesienia o tem sądowi okręgowemu.
_________________________________________________________________________________

Ziemia Sieradzka 1920 grudzień
_________________________________________________________________________________


Gazeta Kaliska 1922 nr 247

POŻARY.
We wsi Wandalinie gm. Złoczew, skutkiem wadliwie urządzonego komina na domu Karola Zajpolda, zapaliła się słoma na dachu. Energiczna akcja prowadzona przez sąsiadów zdołała uratować od pożaru dom, tak że tylko sam dach uległ zniszczeniu.
 
Gazeta Świąteczna 1925 nr 2297

Skradziono dwie klacze nocą na grudnia przeszłego roku: 1) gniada, z gwiazdką na czole, na górnej wardze ma znaczek biały, wysoka 146 centymetrów, sześcioletnia; 2) gniada, łysa na czole, obie nogi tylne po pęciny białe, wysoka 144 centymetry, trzyletnia. Kto je odnajdzie i zawiadomi Józefa Pawika w Wandalinie (poczta Złoczew-Kaliski), zostanie sowicie wynagrodzony. 
 
Goniec Sieradzki 1929 nr 46

— (w) Z Sądu. W dniu 21 bm. Sąd Okręgowy Kaliski, na sesji wyjazdowej w Wieluniu w pełnym komplecie, rozpatrywał pod przewodnictwem wiceprezesa Sądu Okręgowego Z. Kaczkowskiego między innymi następujące sprawy:
Adama Batora lat 54 mieszkańca wsi i gm. Radoszewice oskarżonego o przechowywanie sacharyny pochodzenia zagranicznego.
Józefa Bąkowskiego lat 26 zam. we wsi Wandalin gm. Złoczew za przemyt papierosów wagi 50 gr. oraz używanego roweru i opony zapasowej sąd skazał na zapłacenie grzywny w sumie zł 405 gr. 80 Zaś wyżej wymienione dowody rzeczowe Sąd postanowił przekazać na rzecz Skarbu Państwa.

Obwieszczenia Publiczne 1930 nr 95

Licytacje.
Komornik sądu powiatowego w Błaszkach, z siedzibą w m. Kaliszu, przy ul. Pułaskiego Nr. 13, na zasadzie art. 1146 U. P. C., obwieszcza, że w dniu 6 lutego 1931 roku, o godzinie 10 z rana, w sali posiedzeń wydziału cywilnego sądu okręgowego w Kaliszu, sprzedawana będzie osada włościańska, położona we wsi Wandalin, gm. Złoczew, pow. sieradzkiego, oznaczona Nr. tab. 6 przestrzeni 7 morg. 150 pr. ziemi ornej, należąca do Jana i Marjanny małż. Nowaków.
Na osadzie tej znajduje się dom drewniany z oborą i chlewikiem pod jednym dachem w bardzo lichym stanie i stodoła nowa, obite deskami topolowemi, oraz rośnie kilkadziesiąt sztuk młodej olszyny.
Powyższa osada w zastawie nie znajduje się, książki hipotecznej nie ma, jest w posiadaniu m. Nowak, sprzedawana będzie w całości według protokółu zajęcia z dnia 23 sierpnia 1930 r. na żądanie Romana Baczyńskiego.
Licytacja rozpocznie się od sumy szacunkowej 10.000 zł., przyczem do przetargu dopuszczone będą osoby, które złożą wadjum w kwocie 10 proc. i dowód o pochodzeniu włościańskiem.

Akta tyczące się sprzedaży mogą być przeglądane w kancelarji wydziału cywilnego sądu okręgowego w Kaliszu.

   Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 21

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 19 październ. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego, zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 18 października 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
XIX. Obszar gminy wiejskiej Złoczew dzieli się na gromady:
16. Wandalin, obejmującą: osadę Uników-Wandalin, wieś Wandalin, kolonję Wandalin, osadę Wandalin-Karczma.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
wz. (—) A. Potocki
Wicewojewoda

Obwieszczenia Publiczne 1934 nr 38

Wydział hipoteczny, sekcja II-ga przy sądzie okręgowym w Kali­szu niniejszem obwieszcza, że zostały otwarte postępowania spadkowe po zmarłych:
1) Jakóbie Poziomce, współwłaścicielu działki obszaru 9 mrg. 74 prętów z pod Nr. 3, działu II wykazu hipotecznego osady włościań­skiej Wandalin Nr. 1, powiatu sieradzkiego;

Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony został na dzień 12 listopada 1934 roku, w którym to terminie osoby za­interesowane winne zgłosić się do kancelarji wymienionego wyżej wy­działu hipotecznego w celu ujawnienia swoich praw, pod skutkami prekluzji.

Dziennik Łódzki 1962 nr 170

Z kroniki MO.
W dniu 16 lipca posterunek MO Kłoczew wszczął dochodzenie w sprawie wypadku w Wandolinie pow. Sieradz spowodowanego przez motocyklistę Henryka Kupisza lat 27, który wpadłszy na przydrożne drzewo, doznał ciężkich obrażeń ciała i w drodze do szpitala zmarł.

Przyczyna wypadku było nadmierne spożycie alkoholu.

Dziennik Łódzki 1968 nr 218

Wczoraj w woj. łódzkim wyładowania atmosferyczne spowodowały trzy pożary.
(...) W Wandalinie (pow. Sieradz) pożar strawił stertę słomy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz