-->

środa, 8 maja 2013

Robaszew

Taryfa Podymnego 1775 r.
Robaczow, wieś, woj. sieradzkie, powiat sieradzki, własność szlachecka, 11 dymów.

Czajkowski 1783-84 r.
Robaszow att Starce, parafia godynice, dekanat warcki, diecezja gnieźnieńska, województwo sieradzkie, powiat sieradzki, własność: -.

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Robaszew, województwo Kaliskie, obwód Sieradzki, powiat Sieradzki, parafia Godynice, własność prywatna. Ilość domów 16, ludność 114, odległość od miasta obwodowego 3.

Słownik Geograficzny:  
Robaszew,  wś i majorat, pow. sieradzki, gm. Brzeźnio, par. Godynice, odl. od Sieradza w. 211; ma 19 dm., wraz z majoratem Zwierzyniec i Starce 332 mk.

Spis 1925:
Robaszew, wś, pow. sieradzki, gm. Brzeźno. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 25. Ludność ogółem: 141. Mężczyzn 71, kobiet 70. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 140, prawosławnego 1. Podało narodowość: polską 140, rosyjską 1.

Wikipedia:
Robaszew-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Złoczew. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.

1992 r.

 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1820 nr 17

OBWIESZCZENIE.
Prezes Kommissyi Woiewództwa Kaliskiego.
Uwiadomia poniżey wyrażone wsie Obwodu Sieradzkiego, iż dla ich dogodności w roku bieżącym odrabiać będą Szarwark do Sekcyi Wielgie za Faktami Kommissarza Obwodu Wieluńskiego, iako to:
Wsie Kuźnia zagrzebska, Kuźnia błońska, Klonowa, Leliwa, Sokolenie, Lipcze, Owieczki, Godynice, Uników Isza część, Uników Szlachecki, Starce, Zwierzyniec, Robaszew, Niemojew, Świercze, Kloski, Groiec mały i Stanisławów, Groiec wielki, Łagiewniki, Złoczew miasto, Złoczewska wieś, Borzęckie, Boynów, Czarne, Huta Stara, Cegielnia, Miklerz, Huta Szklana, Ostrów i Rydzow, Podgorze, Krzaki, Wolka Brzezińska, Brzeźno, Borowisko, Nowa wieś z Pustkowiami, Potok, Przedgorze, Zapole, Stolec, Biesiń, Broszki, Dąbrowa miętka, Leszczyny, Lipno, Pyszkow, Niechmirów, Kamionka, Wolnica Niechmierowska, Gronów, Gronowek i Brzeźnice, Grabówka, Wolnica grabowska, Rusieckie Dąbrowy.
(...)Wsie tu wyrażone po odrobieniu Szarwarku winny składać Kwity Konduktorskie Kommissarzom tych Obwodów, z których teraz będą paletowane, i z wszelkiemi zażaleniami, iakieby mieć mogły, na Urzędników i Officyalistów drogowych, udadzą się do tychże Kommissarzy Obwodowych.
Aby zaś każda wieś wiedziała, iak stoi z powinnością Szarwarkową, i wiele ieszcze ma odrobić, tak z poprzednich lat zadeklarowanych Szarwarków, iako też i roku bieżącego, winna się udać do Kommissarza właściwego Obwodu i z nim się obrachować, gdyż w przeciwnym razie sama sobie winę przypisze, gdy przez rzeczonego Kommissarza, Kommissarzowi paletować maiącemu z większą ilością powinności, podaną zostanie, iakby się od niey należeć mogło.
Działo się w Kaliszu dnia 13. mca Kwietnia 1819 r.
Radoszowski.
 
Dziennik Urzędowy Gubernii Kaliskiej 1840 nr 43

Pisarz Trybunału Cywilnego pierwszej Instancyi Gubernii Kaliskiej.
Zawiadomia publiczność, iż dobra ziemskie Starce, składające się z folwar­ku i wsi zarobnej Starce, z wsiów zarobnych Robaszew i Zwierzyniec, oraz karczmy Bugaj zwanej, w Powiecie i Obwodzie Sieradzkim Gubernii Kaliskiej poło­żone do parafii Godynice należące, Sukcessorów beneficyalnych Jakóba Lipskie­go to jest Agnieszki z Lipskich Stanisława Baranowskiego, z własnych funduszów utrzymującego się małżonki, właścicielki dóbr Marszewa, wtychże dobrach Marszewie w Powiecie Pleszewskim Wielkiem Księstwie Poznańskiem w raz z mężem swym mieszkającej dziedziczne. Aktem zajęcia przez Tomasza Kozłowskiego Komornika przy trybunale tutejszym, na gruncie tychże dóbr Starce w dniu 19 Lutego (2 Marca) 1840 r. spisanym, na rzecz i na żądanie Antoniego Pągowskiego Obywatela kraju, oraz Stefana Madalińskiego właściciela nieruchomości w Kaliszu obudwóch z własnych funduszów utrzymujących się w mieście Gubernialnem Kaliszu mieszkających, zaś zamieszkanie prawne co do tego interessu u Fran­ciszka Bielskiego Patrona Trybunału Kaliskiego w Kaliszu mieszkającego, obrane mających, za których tenże Patron stawa i subhastacyą dóbr Starce popiera, na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia zajęte zostały.
Akt zajęcia wyż z daty powołany w dwóch kopiach Ernestowi Klose jako ustanowionemu dozorcy nad zajętemi dobrami Starce, i jako Wójtowi gminy Star­ ce, w dniu 19 Lutego (2 Marca) 1840 r. w trzeciej zaś kopii Jakubowi Bojemskiemu Pisarzowi Sądu Pokoju Powiatu Sieradzkiego w dniu 22 Lutego (5 Mar­ca) t. r. doręczony i zostawiony, następnie w kancellaryi ziemiańskiej Gubernii Kaliskiej do księgi wieczystej właściwej pod dniem 15/25 Maja 1840 r. podany, a do księgi zaregestrowań Trybunału Cywilnego Gubernii Kaliskiej w dniu 23 Maja (4 Czerwca) t. r. wpisany i zaregestrowany został.
Dobra wspomnione Starce są łączne, składają jednę gminę pod nazwiskiem »gmina Starce» zajmują rozległości uważając sposobem przybliżonym: 1. w grun­tach ornych dominialnych i przez włościan obsiewanych klassy 2, 3, 4 i 5 około morg. 442, 2. w łąkach dominialnych i przez włościan używanych około morg. 30. 3. w pastwiskach dominialnych i wiejskich morg. 30. 4. w borach zaroślach iglastych i liściastych około morg, 60. 5. w placach pod zabudowaniami dominialnemi i wiejskiemi, tudzież ogrodach włościan morg. 45. 6. piaski, nieużytki, drogi, strugi i wygony obejmują około morg. 60. Razem około morg. 667 czyli około włók 22 morg. 7 miary nowo polskiej.
Oprócz tej rozległości exystuje w polu od granicy wsi Rządowej Godynice kontrowers około 100 morg. nowopolskich wynoszący, dochodzenie i odzyskanie którego zastrzega się dla nabywcy bez zaręczenia jednak za pewność tego odzy­skania. W dobrach tych żadnych fabryk, zakładów, inwentarza gruntowego żywego i martwego ani porządków gospodarskich niemasz.
Włościan zaś pańszczyznę robiących jest: A) w wsi Starcach 1. półrolników 3 robiących po 4 dni w tydzień ciągłej pańszczyzny przez cały rok, 2. za­grodników 13 robiących po 2 dni w tydzień ręcznej pańszczyzny przez cały rok, 3. komorników 2 robiących po półtora dnia w tydzień takiejże pańszczyzny, B) W wsi Zwierzyńcu 1. półrolników 4 którzy po 4 dni w tydzień ręczno przez ca­ły rok odrabiają, 2. zagrodników 2 odrabiających takiejże pańszczyzny po 2 dni na tydzień, 3. komorników 3 również po 2 dni ręcznej pańszczyzny tygodniowo odrabiających. C) w wsi Robaszewie 1. półrolników 2 odrabiających po 4 dni w tydzień pańszczyzny przez cały rok, 2. zagrodników 8 z których 3 po 3 dni, a 5 po 2 dni ręcznej pańszczyzny w tydzień odrabiają, 3. komorników 3 odra­biających po 1 dniu w tydzień takiejże pańszczyzny. Oprócz tego włościanie po­wyżej wymienieni odbywają powinności i dają daniny w akcie zajęcia wyszcze­ gólnione. Czynszowników stałych w dobrach tych niemasz, są tylko następni czynszownicy niestali 1. Tomasz Konczyński młynarz w Starcach, 2. Bartłomiej Krawczyk karczmarz na Bugaju i 3. Jan Szpaniel karczmarz w Robaszewie od których czynsz wynosi rocznie 258 złp.
Dobra te zostają w dzierżawnej possessyi Ernesta Klose w dn. 24 Czerwca 1840 roku kończączej się, w razie jednak niewypłacenia mu summy złp. 50000 na dobrach tych hypotecznie ubespieczonej i pretensyi gruntowych dzierzawa onemu służąca przedłuża się od lat 3 do 3 za opłatą rocznej dzierzawy po 8000 złp. W dobrach rzeczonych Starce budynki dominialne są powiększej części massiv murowane i te w dobrym znajdują się stanie, reszta zaś budynków dominialnych w pruski mur lub z drzewa budowane i wszystkie budynki włościańskie, które równie z drzewa są wystawione, znacznej reperacyi potrzebują.
Sprzedaż dóbr tych odbywać się będzie na Audyencyi publicznej Trybunału Cywilnego 1ej Instancyi Gubernii Kaliskiej w Kaliszu w miejscu zwykłych po­ siedzeń, do czego warunki licytacyi i przedaży oraz zbiór objaśnień każden z interessentów w Biórze pisarza Trybunału i u Patrona przedaż popierającego Franciszka Bielskiego przejrzeć może.
Pierwsze ogłoszenie warunków licytacyi i przedaży dóbr tych na Audyencyi Trybunału tutejszego w dniu 29 Sierpnia (10 Września) r. b. 1840 o godzinie 10 z rana nastąpiło, drugie dnia 12/24 Września, a trzecie dnia 26 Września (8 Października) 1840 r. za dobra te wyrabiający przedaż podali summę 70000 złp. w listach zastawnych, po czem termin do temczasowego dóbr tych przysą­dzenia na dzień 2/14 Stycznia 1841 r. godzinę 10 z rana na Audyencyą Trybu­nału tutejszego wyznaczony został.
w Kaliszu dnia 26 Września (8 Października), 1840 roku.

Franciszek Salezy Wołowski.

Kaliszanin 1872 nr 24


Wypadki śmierci:(...) 6 (18) lutego w wsi Robiszczewie*, gminie Brzeźno powiecie Sieradzkim, dwuletni chłopiec Szymon Świątek, w nieobecności rodzi­ców uległ poparzeniu silnemu od ognia z pieca i w skutek tego umarł; (...)

*Robaszew?

Ziemia Sieradzka 1930 marzec


Ziemia Sieradzka 1930 lipiec

Z Otchłani Wieków 1931 nr 1

Przegląd ostatnich odkryć i wykopalisk, dokonanych z ramienia Państw. Muzeum Archeologicznego w Warszawie.  
Pow. sieradzki. Na terenie przyległego powiatu sieradzkiego rozkopałem 3 groby obwarowane, lateńskie w Łagiewnikach i stwierdziłem podobne cment. w Godynicach. Wiadomość o obydwu cmentarzyskach P. M. A. zawdzięcza p. Majewskiemu, nauczycielowi z Robaszewa. (...)

Echo Sieradzkie 1931 14 grudzień


SKRADZIONO weksel na 500 złot., wystawiony w dniu 20 maja 31 r., płatny 20 grudnia br. podpisany przez Jakóba i Franc. małż. Salamon. Takowy unieważniam i ostrzegam przed nabyciem. Ignacy Misiak z Robaszewa.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 21

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 19 październ. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego, zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 18 października 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
IV. Obszar gminy wiejskiej Brzeźno dzieli się na gromady:
21. Starce, obejmującą: wieś Robaszew, wieś Starce, Starce-Godynickie, Starce-Robaszewskie, Starce-Zwierzynieckie, folwark Starce, wieś Zwierzyniec.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
wz. (—) A. Potocki
Wicewojewoda




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz