-->

poniedziałek, 27 maja 2013

Kobylniki

Zajączkowski:
Kobylniki -pow. poddębicki 1) 1339 oryg., KDW 1192: Kobilniki - villa adiacens (oppido Uniejow). W aktach procesu episkopatu polskiego przeciw Krzyżakom wzm., że w 1331 r. zniszczyli oni K. 2) 1357 oryg., KDW 1354: Kobilniky - villa in terra Syradie. W dok. Kazimierza Wielkiego K. wym. jako wł. arcbpstwa gnieźnieńskiego.
3) XVI w. Ł. I, 344-345: Cobylnyky- villa, par. Uniejów, dek. i arch. uniejowski. 4) 1511-1518 P. 189: Cobilnyki - wł. arcbpstwa gnieźnieńskiego, par. jw., pow. szadkowski, woj. sieradzkie. 1552-1553 P. 232: Kobylnyky - jw. 5) XIX w. SG IV, 219: Kobylniki - wś i os., par. Niewiesz, gm. Biernacice, pow. turecki.

Czajkowski 1783-84 r.
Kobylniki, parafia uniejow (uniejów), dekanat uniejowski, diecezja gnieźnieńska, województwo sieradzkie, powiat szadkowski, własność: prymas ksze.

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Kobylniki, województwo Kaliskie, obwód Kaliski, powiat Wartski, parafia Unieiów, własność rządowa. Ilość domów 24, ludność 199, odległość od miasta obwodowego 7.

Spis 1925:
Kobylniki, wś, pow. turecki, gm. Biernacice. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 29. Ludność ogółem: 244. Mężczyzn 118, kobiet 126. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 244. Podało narodowość: polską 244.

Słownik Geograficzny:  
Kobylniki,  wś i os. pow. turecki, gm. Biernacice, par. Niewiesz. Odleg. 29 w. od Turku. W 1827 r. było tu 24 dm., 199 mk.; obecnie wś 26 dm., 27 mk., osada zaś rządowa 1 dm.

Wikipedia:
Kobylniki-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim, w gminie Poddębice. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa sieradzkiego.

1992 r.

Akta metrykalne (Parafia Uniejów) 1777

? - Kobylniki
Dnia 25 sierpnia. Ja Jan Mroziński wikary kościoła uniejowskiego, ochrzciłem dziecko Urodzonych Józefa i Katarzyny Pstrokońskich, prawowitych małżonków, któremu zostało nadane imię Rozalia. Rodzicami chrzestnymi byli Urodzony Dominik Sojecki? i Urodzona Ewa Skotnicka, Urodzony Wawrzyniec Skotnicki i Joanna Skotnicka.

 Gazeta Poznańska 1810

Do zadzierżawienia. Prefekt Departamentu Kaliskiego. Possessya dzierzawy generalney ekonomii narodowey Unieiowskiey w Powiecie Wartskim sytuowaney, składaiąca się z następuiących pertynencyow: a) z folwarkow: Zielenin, Niemysłow, Wielenin, Wieścice, Kościelnica, Ubysław, Charchow; b) wsiow; Człopy, Szpicimierz, Niemysłow, Labiszewice, Xięże Młyny, Xięża Wolka, Wielenin, Wieścice, część w Kościelnicy, Cichmana, Kobelniki, Sworowa, Charchow; c) browarow: w całym Amcie; d) gorzelniow: w całym Amcie; e) młynow: dwoch w Unieiowie, w Ostrowku, w Xiężym Młynie, wiatraka w Niemysłowie; f) rybołostw: w Xiężym Młynie, w Kościelnicy; przeznaczona iest od I. Czerwca r. b. do wypuszczenia przez licytacyą w dwoch letnią dzierzawę. Termina tey licytacyi wyznaczone są: pierwszy na dzień 8., drugi na dzień 15., trzeci na dzień 22. Maia r. b. każdy o godzinie 9 z rana, przed Zastępcą Intendenta dobr narodowym JP. Szotarskim na sali Prefekturalney w Kaliszu, uwiadomiaiąc Publiczność o tym wzywa się każdego maiącego ochotę trzymania rzeczonej dzierzawy, aby na wyrażonych terminach; przed upoważnionym do tey czynności Kommissarzem stawił się, od tegoż powziąwszy wiadomość, o szczegolnych warunkach i kondycyach, pod ktoremi possessya tey ekonomii, wypuszczona bydź ma, Iicita swoie do Protokułu podał, codo ogolnych przepisow, takowe iuż do publiczney wiadomości każdego podane zostały, to tylko tu przydać należy, że intrata roczna ekonomii Unieiowskiey, wynosi podług ostatnich wyciągów intrat zł. 48.389 gr. 10. szel. 2 5/3 i że chcący uzyskać te possessyą, musi stawić kaucyą, przynaymniey połowie summy dzierzawney wyrownywaiącą. Po skończoney licytacyi naywięcey ofiaruiący wspomnioney dzierzawy, pod kondycyami i warunkami dekretem N. Pana d. d. 29. Marca 1808 roku przepisanemi, za poprzedniczym potwierdzeniem kontraktu, zawrzeć się mianego pewnym bydź może. W Kaliszu dnia 24. Kwietnia 1810.

 Gazeta Poznańska 1812

Uwiadomienie.
Radzca Stanu Dyrektor Generalny Dóbr i lasow Narodowych.
Uwiadomia, iż w skutek Dekretu Nayiaś. Pana dnia 13. Lutego r. b. w Drezdnie zapadłego, odbywać się tu w Warszawie w Biorze Dyrekcyi Generalney Dobr Narodowych w Domu Zielińskich przy ulicy Rymarskiey pod Nrem. 744. stoiącym układy o sześcioletnią Dobr Narodowych nietylko przez licytacyą, ale też i zwolney ręki dzierżawę w dniach następuiących: 1. Maia r. b. puszczone będą z Departamentu Warszawskiego Ekonomiia Narodowa Zdziechow z folwarkami i wsiami Zdziechow, Mirosławice, Kazimierz i Babice, oraz Folwarki Zegrzany, Zdzawin i Nakielnica z kolonią Brużycką. Na dniu 4. Maia z Departamentu Kaliskiego Ekonomia Narodowa, Unieiow z Folwarkami Zielenin, Niemysłow, Wielenin, Kościelnica, Ubisław, Wieścice, i z wsiami Człopy, Spicimierz, Niemysłów, Lubiszewice, XiężMłyny, Xięża Wulka, Wielenin, Wieścice, część w kościelnicy Cichniana Kobylniki i Sworawa, tudzież folwarki Unieiow Kapituła, i Wola przedmieyska, z wsiami Szarow Xięży, w Ostrowku w Kościelnicy i Wola przedmieyska. (...) — Życzący sobie nabycia w dzierżawę którychkolwiek Dóbr w dniach do licytacyi wyżey oznaczonych, z rana od godziny 9tey, a po południu od godziny 4tey znaydować się zechcą, ostrzegaią się przytem pretendenci, iż tylko ci do licytacyi lub układów przypuszczeni będą; którzy fundusz pewny na kaucyą połowie Summy dzierżawney wyrownywaiący wskażą i na wstępie do układów vadium czyli zakład równaiący się czwartey części Summy na intratę podaney złożą; warunki ogólne pod któremi zadzierżawienie nastąpi, nietylko przy Akcie licytacyi ogłoszone zostaną; lecz każdy życzący sobie obięcia dzierżawy też warunki i wyciągi intrat od dnia 15. Kwietnia r. b. poczynaiąc w Biórze Dyrekcyi Generalney dla powzięcia informacyi okazane sobie mieć może.—
w Warszawie dnia 13. Marca 1812. roku.
Badeni. Mazaraki.

Gazeta Warszawska 1826 nr 46

Trybunał Cywilny Pierwszey Instancyi Woiewództwą Kaliskiego.
Na skutek Postanowienia Nayiaśnieyszego Pana z daty 12/24 Stycznia r. b. Regulacyią Hypotek Dóbr Narodowych, z któremi Skarb Publiczny do Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego przystępuie, nakazuiącego, i na skutek Reskryptów Kommissyy Rządowych Sprawiedliwości i Przychodów i Skarbu d. d. 22 i 24 Lutego r. b. rozpoczynaiąc regulacyią takową hypotek, podaie do wiadomości publiczney, iż do przyymowania Aktów pierwiastkowego regulowania hypotek Dóbr i realności niżey wymienionych w Woiewództwie Kaliskiem położonych, wyznaczył termin (...)
Na dzień 22 Maia 1826 roku — dla:
17. Dóbr Narodowych Ekonomii Unieiow, składaiącey się z folwarku i wsi Kościelnica, z foluszem na rzece Warcie, z placem na austeryią i karczmą Utrata w Unieiowie, z folwarku i wsi Wieleninin, z wsi Ostrowsko, z folwarku i wsi Wieszczyce, z folwarku Zielenin, z wsi Człopy Spicimierz, z Pustkowiem Malczew, z wsi Kobylniki, Szarow Xięży, Czechmiana, Sworowa, z folwarku i wsi Niemysłow z wiatrakiem, z wsi Lubiszewice, z Pustkowiem Kalinki, z wsi Xięża Wólka, i Xięże Młyny, z folwarku Uniejów Wóytostwo, z wsi Kapitulna, z miasta Unieiow, z austeryią, z wsi Wola Przedmieyska w Powiecie Wartskim Obwodzie Kaliskim, z folwarku i wsi Charchow Xięży w Powiecie Szadkowskim Obwodzie Sieradzkim, z folwarku i wsi Gusiń, z folwarku i wsi Kozanki Podleśne, z folwarku i wsi Orzeszków w Powiecie Wartskim Obwodzie Kaliskim, z wsi Chłościn w Powiecie Łęczyckim Woiewództwie Mazowieckiem, i z folwarku Ubysłow w Powiecie Wartskim Obwodzie Kaliskim sytuowanych.
(...) W moc Art: 3 postanowienia powyższego Nayiaśnieyszego Pana, oznaymia Trybunał, iż ktokolwiek sądziłby mieć prawo do własności Dóbr wyżey wymienionych, lub iakie prawo rzeczowe ściągaiące się do tychże Dóbr, może i powinien się zgłosić w terminach oznaczonych, a naypóźniey do dnia 14 Cztrwca r. b., który się w skutek Art: z tegoż postanowienia, ze względu na czas do obwieszczeń potrzebny, iako ostateczny i prekluzyyny oznacza.
Nadto dodaie Trybunał wskutek Art: 4 postanowienia Nayiaśnieyszego Pana, iż żadne reklamacyie przeciw Inkameracyi Dóbr na mocy urządzeń, iakie nastąpiły za Rządu Pruskiego, Austryiackiego, oraz na mocy Prawa na Seymie Xięztwa Warszawskiego dnia 23 Grudnia 1811 roku uchwalonego, ani też kompetencyie do Hypoteki przyiętemi nie będą, rozpoznawaniu Sądowemu nie ulegaią, niemniey żadne inne pretensyie prócz wymienionych powyżey w Artykule 3 do Hypoteki przyymowanemi bydź nie maią.
Regulacyia takowa odbywać się będzie w Kaliszu w pałacu Sądowym przy ulicy Józefiny położonym, przed delegowanemi przez Trybunał wyznaczonemi, o których w Kancellaryi Hypoteczney dowiedzieć się będzie można. — Kalisz d. 4 Marca 1826 r.
Rembowski Prezes.
Karnecki Sekretarz.


Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1857 nr 14 

(N. D. 18...*) Rząd Gubernialny Warszawski.
Podaje do powszechnej wiadomości, iż w biurze Rządu Gubernialnego Warszawskiego w dniu 5 (17) Lutego r. b. o godzinie 12 w południe odbywać się będzie in plus licytacya na 12 letnie poczynając od dnia 20 Maja (1 Czerwca) 1857 r. wydzierżawienie prawa szynkowania trunków, oraz dochodu z osad karczemnych we wsiach Rządowych Kobylniki, Szarów Xięży i Smorowa w ekonomii Uniejów leżących a po stałem ograniczeniu Majoratów, Niemysłów i Uniejów przy Skarbie pozostałych.
Licytacya zaczynać się będzie od summy rs. 191 kop. 22 rocznie ustanowionej.
O źródłach intraty i warunkach można powziąść wiadomość u Assessora ekonomicznego Okręgu Sieradzkiego i w sekcyi dóbr i lasów Rządowych każdodziennie w godzinach biurowych.
Każdy chęć licytowania mający, zechce stawić się w terminie wyżej oznaczonym zaopatrzony w świadectwo kwalifikacyjne 1j4 części summy od której licytacya zostaje ogłoszoną.
Warszawa d. 26 Grud. (7 Stycz.) 1856j7 r.
Gubernator Cywilny,
Radca Tajny; Łaszczyński,
Naczelnik Kancellaryi, B. Halpert.

*nieczytelne

Dziennik Warszawski 1870 nr 72

N. D. 2646. Sąd Pokoju w Warcie. Wydział Hypoteczny.
Z powodu żądanej nowej regulacji hypoteki:
1. Gospodarstwa składającego się z domu mieszkalnego i gruntu pod Nr. 20 morgów 16, a pod Nr. 21 również mórg 16, graniczącego z jednej strony z gruntami Sukcesorów Andrzeja Przytuły, z drugiej z gruntami Jana Gortata.
2. Gospodarstwa składającego się z domu mieszkalnego zabudowań i gruntu mórg 16 graniczącego z jednej strony z gruntami Bogumiła Piasecznego z drugiej z gruntami Augustyna Chajdas.
3. Gospodarstwa składającego się z domu mieszkalnego, zabudowań i gruntu mórg 18 graniczącego z jednej strony z gruntami Sukcesorów Stanisława Snopek, a z drugiej z gruntami Tomasza Antoniak, jakie to gospodarstwo w dobrach Kobylinki gminie Biernacice, Powiecie Turekskim są położone.
Termin do regulacji hypoteki wyszczególnionych nieruchomości na dzień 6 (18) Lipca 1870 roku wyznacza i wzywa wszystkich intesantów prawa do tych nieruchomości mieć mogących, aby się w dniu tym przed delegowanym Pisarzem w Kancelarji Sądu stawili i prawa swoje udowodnili, gdyż w przeciwnym razie stosownie do art. 151 i 154 prawa hypotecznego prekludowani będą.
Warta dnia 19 (31) Marca 1870 roku.
Asesor Kolegjalny,
Podsędek, Mizgier.

Obwieszczenia Publiczne 1918 nr 21

Sąd okręgowy w Łodzi, wydział karny, poszukuje Leona Krawczyka, lat 17, urodzonego w Łodzi, ostatnio zamieszkałego we wsi Kobylniki, gm. Biernacice, pow. Tureckiego.
Rysopis: wzrost 1 m. 70 cm., budowa silna, włosy ciemno-blond, czoło niskie, oczy szare, zęby zdrowe, cera zdrowa, ręce i nogi normalne.
Krawczyk, skazany wyrokiem sądu okręgowego w Łodzi w d. 18 marca r. b. na 1 rok i dziesięć miesięcy więzienia, odsiadywał karę w więzieniu w Łęczycy, z którego zbiegł w d. 3 maja r. b.
O miejscu ukrywania się poszukiwanego należy natychmiast zawiadomić najbliższą władzę oraz sąd pomieniony, do akt N° K. 122/18 o zbiegł.

Echo Tureckie 1924 nr 8

Komisje Szacunkowe do podatku majątkowego na pow. turecki.
W okręgu wymiarowym pow. tureckie­go będą czynne dwie Komisje Szacunko­we do podatku majątkowego, a mia­nowicie:
Komisja l., obejmująca obszar miasta Turka i gm.: Pęcherzew, Piętno i Skar­żyn.— W skład komisji wchodzą członkowie: (...)
Komisja II., obejmująca obszar miast: Dobry i Uniejowa, oraz gm. Biernacice, Goszczanów, Grzybki, Kościelnica, Kowale Pańskie, Lubola, Malanów, Niewiesz, Niemysłów, Ostrów-Wartski, Piekary, Skotniki, Tokary, Wichertów, Wola-Świniecka i Zelgoszcz. W skład komisji wchodzą CZŁONKOWIE:
1. Rutka Andrzej z wsi i gminy Pieka­ry 2. Moszczyński Józef z Dobry, 3. Szy­mański Bolesław z Uniejowa, 4. Boczek Ignacy z Dobry, 5. Skrzyński Ignacy z Krask gm. Zelgoszcz, 6. Golcz Marjusz z Głaniszewa gm. Grzybki, 7. Zgoda Stanis­ław z Kobylnik gm. Biernacice, 8. Mazur Michał z Grzybek, 9. Czyżo Ignacy z Ost­roska gm. Kościelnica, 10. Jóźwiak Fran­ciszek z Luboli, 11. Szafarz Wojciech z Wielenina gm. Kościelnica 12. Pawiak Jan z Goszczanowa 13. Doniak Józef z Drozdowa gm. Wola-Świniecka, 14. Adamczyk Władysław z Feliksowa gm. Malanów, 15. Zdrojewski Adam z Lipnicy gm. Niewiesz.
Zastępcy członków.
1.Bednarek Stanisław z Piekar 2. Sera­fin Piotr z Klonowa gm. Ostrów Wartski, 3. Płóciennik Jan z Malanowa 4. Olszew­ski Mikołaj z Pęgowa gm. Zelgoszcz, 5. Warych Tomasz z Orzeszkowa gm. Kościelnica 6. Napieraj Piotr z Popowa gm. Niemysłów 7. Kociurski Stanisław z Kik gm. Wola-Świniecka 8. Miniszewski Ignacy z Kozanek Podleśnych gm, Zelgoszcz 9. Szkop Sine z Dobry, Szklarek Wawrzyniec z Ziemięcina gm. Tokary, 11. Opas Mie­czysław z Chorzepinka gm. Zelgoszcz, 12 Ścibior Szczepan z Uniejowa, 13 Gaw­roński Henryk z Uniejowa, 14. Stefankiewicz Bolesław z Uniejowa, 15. Rutecki Jó­zef z Goszczanowa.
Obie powyższe Komisje Szacunkowe urzędować będą w siedzibie Urzędu Skar­bowego podatków i opłat skarbowych w Turku.

Obwieszczenia Publiczne 1927 nr 95a

Wpisy do rejestru handlowego.

Do rejestru handlowego, Działu A, sądu okręgowego w Kaliszu wciągnięto następujące firmy pod Nr. Nr.:

dn. 8 września 1927 r.
8213 „Adam Kaźmierczak" — sklep spożywczy we wsi Kobylniki, gm. Biernacice, pow. tureckiego. Istnieje od stycznia 1925 r. Właśc. Adam Kaźmierczak, zam. we wsi Kobylniki. 

Echo Tureckie 1928 nr 12

Dążenia do budowy gma­chów szkolnych.
Prawie wszystkie Rady Gminne przy okazji sporządzenia budżetów projektują budowy domów szkolnych. Z sześciu gmin, które dotychczas zdążyły opracować budżety, uch­waliły budowę szkół następujące gminy: Biernacice we wsi Kobylniki, Pęcherzew w Żukach, Kowale-Pańskie we wsi Kowale Pańskie. Gmina Wichertów uchwaliła środ­ki na wykończenie budowy domu szkolne­go w Boleszczynie. A gm. Niewiesz zamie­rza kupić nieruchomość w Balinie, pozosta­łą po b. wójcie Pawłowskim. Gmina Mala­nów ma na ukończenie budowy domu Gminnego, dlatego w roku bieżącym nie jest w stanie przystąpić do budowy szkół. T. G.


Obwieszczenia Publiczne 1928 nr 50


Wydział cywilny sądu okręgowego w Łodzi, na zasadzie art. 1777-3 U. P. C., oraz zgodnie z decyzją z dnia 13 kwietnia 1928 r. niniejszem obwieszcza, że na skutek podania Anny Antoniak, zamieszkałej w Ło­dzi, przy ul. Przędzalnianej Nr. 12, wdrożone zostało postępowanie ce­lem uznania Stanisława Antoniaka za zmarłego i z mocy art. 1777-8 U. P. C., wzywa tegoż Stanisława Antoniaka, męża petentki, a syna Tomasza i Katarzyny ze Stasiaków, urodzonego we wsi Kobylniki, gm. Biernacice, pow. tureckiego, w r. 1887, ostatnio zamieszkałego w Ło­dzi, obecnie, po zaciągnięciu w 1914 roku do wojska rosyjskiego, niewiadomego z miejsca pobytu, aby w terminie 6-miesięcznym, od daty opublikowania niniejszego ogłoszenia, stawił się w kancelarji wydziału cywilnego sądu okręgowego w Łodzi, przy ul. Stef. Żeromskiego 115, albowiem po tym czasie nastąpi uznanie go za zmarłego. Nadto wydział cywilny wzywa wszystkich, którzy o życiu lub śmierci pomienionego Stanisława Antoniaka posiadają wiadomości, by o znanych sobie fak­tach zawiadomili sąd najpóźniej w oznaczonym wyżej terminie do spra­wy Z. 1125/27.

Obwieszczenia Publiczne 1928 nr 95

Wydział hipoteczny przy sądzie pokoju w Turku obwieszcza, że po zmarłych:
1) Michale Kaźmierczaku, współwłaścicielu nieruchomości we wsi Kobylniki, powiatu tureckiego, oznaczonej hipotecznym Nr. 548 (...).
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony zo­stał na dzień 30 maja 1929 r. w kancelarji hipotecznej w Turku.


Echo Tureckie 1930 nr 38

Z Biernacic
Dnia 15 sierpnia r.b. o godz. 18-ej pp. w Remizie Strażackiej w Biernacicach od­było się zebranie gromad wiejskich wsi:— Felicjanów, Czekaj, Biernacice, Rudunki, Wojciechów, oraz delegatów wsi: Szarów, Kobylniki i Konopnica w ilości około 200 osób, w sprawie ustalenia miejsca pod bu­dowę szkoły powszechnej w gminie Biernacice. Na zebranie, Zgromadzeni zaprosi­li Inspektora Samorządu gminnego p. Ta­deusza Straszyńskiego, mimo to, sprawy ustalenia miejsca pod budowę mającej po­wstać w gminie placówki nie ustalono, po­nieważ delegaci prosili o rozstrzygnięcie tej kwestji przy większym udziale mieszkańców wsi Kobylniki i Konopnica.
Obecni na zebraniu włościanie, zarzucili pytaniami p. Inspektora na temat gospodar­ki państwowej, prawdziwości wyborów Rady Gminnej i Wójta, oraz wyborów do Sej­mu, na co obszernie odpowiadał im p. In­spektor, wypowiadając się o grasującem warcholstwie i zgubnej pracy partyjników i bu­rzycieli dobra w Państwie, o wielkiej pra­cy Marsz. Piłsudskiego, o korzyściach jakie przynieść nam może współpraca z Rządem pod Jego sztandarem, praca zgodna, harmonijna, niewichrząca zgody w kraju, ale cegiełki zgody układająca w jeden wielki gmach,... gmach trwały,... silny, nie budo­wany na chwiejnych zdaniach swych oby­wateli, ale na ich rozumnych niezłomnych czynach.—
Licznie zebrani włościanie podzielili zda­nie p. Inspektora i wyrazili zrozumienie sprawy, poczem wszystkie wioski zgłosiły chęć zaprenumerowania bezpartyjnego Tygodni­
ka Ilustrowanego "Gospodarz Polski", rzu­cającego wiele światła na życie polityczne Państwa, jego stan gospodarczy i materjalny.—
Zgromadzeni rozeszli się, serdecznie że­gnając przedstawiciela władzy powiatowej p. Inspektora Straszyńskiego i wyrażając na­dzieję, że częściej będzie im służył swym uczestnictwem i radami.—
Stanisław Podczaski.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1931 nr 14

WYKAZ
Stowarzyszeń i Związków, które decyzją Wojewody łódzkiego w dniach i przy liczbach niżej wyszczególnionych zarejestrowane zostały.
L. p. rej. 2707 T-wo Ochotn. Straży Pożarnej w Kobylnikach. pow. Turecki, z dn. 23. II. 1931 r. L. BP. II. 1c/4.
Naczelnik Wydz. Bezp. Publ.
(—) Szutowski.


Echo Tureckie 1932 nr 42

Poświęcenie Domu Ludowego
w Kobylnikach.
Dnia 16 października, w niedzielę 1932 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Kobylni­kach, o godzinie 15, urządziła poświęcenie świeżo wybudowanego Domu Ludowego, mieszczącego w sobie remizę strażacką oraz 2 sale szkolne. Przybytek ten stanął pod wezwaniem P. Prezydenta Rzeczypos­politej Mościckiego Ignacego.
Budynek ten rozpoczęto budować w ma­ju 1932 roku. Dziś 16 października, poś­więcił go Ks. Kanonik Stawicki proboszcz Uniejowski.— Stanął on dzięki ofiarności gospodarzy Kobylnickich i obywateli z oko­lic Szarowa, Ułan it.d., a to dzięki rozum­nej, energicznej, społecznej działalności Ko­mitetu Budowy z przewodniczącym na cze­le kierownikiem szkoły p. Lipartowskim naczelnikiem Straży Poż.
Zebranych było na powyższej uroczystości przeszło 150 osób: gospodarzy, niewiast dziatwy, przedstawicieli władzy miejscowej, obywateli, kilku księży, nauczycielstwo okolicznych szkół, delegaci sąsiednich stowarzyszeń strażackich pp. Sieczko i Wojcie­chowski, p. Inspektor Szkolny Bartel, dele­gat Zarządu Zw. Okr. Str. Poż. pow. Tu­reckiego Kruszyński i Instruktor pow. Wiśniewski.
Na wstępie przemówił ks kanonik Stawic­ki, poczem przeciął taśmę do remizy dele­gat Zw. Okr. i ks. Kanonik dokonał poś­więcenia. Następnie przeciął taśmę do sal szkolnych Insp. Szkolny i dokonał poświęcenia ks. Kanonik, poczem udano się do Remizy Strażackiej i do zebranych przemówił Insp. Szkolny Bartel, podnosząc pracę i zasługi tych działaczy, którzy przyczynili się do wzniesienia tak potrzebnego dla do­bra młodych pokoleń budynku szkolnego.
Następnie przemówił delegat Zw. Okręg. Str. Poż.: Szanowni Druhowie Strażacy!—
Przybyłem do Was, aby złożyć w imieniu Zarządu Zw. Okr. życzenia i hołd za te czyny Wasze dla dobra bliźnich i potomstwa. To co tu widzimy, jest wzorem po­żytecznym dla wsi polskiej, tem wznioślejszym, że zorganizowaliście w zakątku ta­kim pomoc racjonalną, jaką jeszcze w niektórem mieście nie spotykamy. Już prze­szło trzysta lat temu dzielny mąż stanu i znakomity polityk polski Andrzej Frycz Modrzewski, potomek rodziny wójtowskiej z Wolborza, wojew. sieradzkiego, dał nam przykład dobry i napisał, że każdy mieszkaniec miasta polskiego i wsi polskiej musi pamiętąć o tem, że od klęski pożaru, od pożogi, musimy się sami bronić, musimy bronić od spalenia się zagród naszych, bliźnich, potomstwa naszego; dalej mówi Modrzewski, że przy każdym domu winniśmy mieć drabinę, hak do rozrywania, wiadro i płachtę. Nadto Modrzewski mówi, że mu­simy wybierać naczelnika straży, dozorców, budynki stawiać murowane, na górach nie kłaść słomy, siana, paździerzy łatwo palnych.
Żeby przy pożarze nie przeszkadzać sa­memu sobie przy ratowaniu, a tylko zorga­nizować porządnie ratunek. Czyli powie­dzieć możemy, że Modrzewski 300 lat temu podał nam Statut dzisiejszych Straży Poż. A więc w 300 lat po jego śmierci wprowadzamy to, co on uznał za pożyteczne dla bliźniego, potomstwa, narodu i państwa.— O tem się tu u was dziś przekonywamy, widzimy ładną remizę, widzimy straż pożarną zorganizowaną.
Prorocze słowa tego myśliciela i przyja­ciela ludu polskiego sprawdziły się.
Wnoszę okrzyk za pomyślność Straży Pożarnej Ochotn. Kobylnickiej. Niech żyje Zarząd Jej.

Bardzo gościnne przyjęcie i zabawa tane­czna ochocza było zakończeniem pamiętnenego dnia poświęcenia Domu Ludowego Imienia Prezydenta Mościckiego w Kobyl­nikach, urządzonego przez miejscowe społeczeństwo.


Echo Sieradzkie 1932 4 wrzesień

TUREK.
OKRĘGOWY ZWIĄZEK STRAŻY POŻARNYCH POWIATU
TURECKIEGO.
Staraniem Związku Straży Pożarnych województwa łódzkiego, odbędzie się w miastach i gminach powiatu tureckiego „Tydzień przeciwpożarowy" w czasie od 3 do 10 września 1932 roku. Imprezy i zabawy w czasie „Strażackiego Tygodnia Przeciwpożarowego"' pozwolą na umocnienie bezpieczeństwa pożarowego, walki z klęską pożarów i t. p. Nie o jałmużnę, nie o datki przygodne będziemy się zwracać do społeczeństwa, lecz o spełnienie przez ogół miejscowy obowiązku względem swych bezinteresownych obrońców, pod których opieką pozostaje ich życie i mienie.
W dniu 25 września 1932 roku urządzony zostaje w Turku, Zjazd Okręgowy Straży Pożarnych.
Program Zjazdu następujący: 1) zbiórka drużyn, 2) powitanie komendanta Zjazdu. 3) raport przed władzami związku, 4) wymarsz na msze Św., 5) defilada i przemarsz na ćwiczenia, 6) przerwa obiadowa, 7) zawody konkursowe, 8) zakończenie Zjazdu.
Wyznaczone zostały 3 nagrody. Do zawodów staje 11 straży pożarnych: Turek, Uniejów, Dobra, Świnice, Grzybki, Lubola, Spićmierz, Biernacice, Kobylnik, Szadów, Skarzyn.
Na ostatniem posiedzeniu Zarządu Związku Straży Pożarnych. członek Zarządu p. Sieczko zaznajomił obecnych, z postanowieniami i przebiegiem Zjazdu Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiejodbytego w dniu 14 i 15 sierpnia w Warszawie a członkowie pp. Szeląg z Popowa i Wyganowski z Brzegu z bolączkami i potrzebami miejscowych Straży Pożarnych.


Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 18

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 17 sierpnia 1933 r. Nr. SA. II. 12/8/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu Tureckiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 14 sierpnia 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) — postanawiam co następuje:
§ 1.
I. Obszar gminy wiejskiej Biernacice dzieli się na gromady:
6. Kobylniki, obejmującą wieś Kobylniki.

 § 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Tureckiemu.
§ 3.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia go w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.

Wojewoda:

w z. (—) A. Potocki

Wicewojewoda.

Gazeta Świąteczna 1933 nr 2718

W wiosce Kobylnikach pod Uniejowem w powiecie tureckim, stowarzyszenie młodzieży polskiej zostało założone w roku 1926. Praca poszła wzorowo. Urządzano wycieczki, przedstawienia, a dochód szedł na zakup książek. W dwa lata później stowarzyszenie z Kobylnik przyłączono jako oddział parafjalny do stowarzyszenia w Uniejowie. Wówczas utworzono w Kobylnikach zastęp żeński imienia Królowej Jadwigi i męzki imienia Henryka Sienkiewicza. Młodzież wzięła się do pracy z jeszcze większym zapałem. Na często urządzanych zbiórkach bywały pożyteczne pogadanki, czytano gazety i książki. Często przybywa do naszego zastępu druhna przewodnicząca, a od czasu do czasu Ks. Opiekun. Jesienią niektórzy pośród stowarzyszonych brali udział w rekolekcjach zamkniętych. Szkoda wielka, że nie wszystka młodzież garnie się do pracy w stowarzyszeniach. Gdy młodzież stowarzyszona spędza wieczorne chwile pożytecznie, tamci stroją pod oknami nieprzyzwoite żarty. Druhna.


Echo Tureckie 1936 nr 40

Zjazd Straży w Turku.
Już w niedzielę 4 października b. r. Tu­rek będzie gościł u siebie wszystkie Straże Pożarne z powiatu, które wykazać mają swoje wyszkolenie bojowe.
Już odbyły się eliminacje w rejonach, na podstawie których zostały dopuszczone do zawodów powiatowych następujące Straże:
Grupa I: Kobylniki, Świnice Wartskie, Jeziorsko, Milejew, Malanów, Żeronice i Lu­bola.—
Grupa II: Spicmierz, Chorzepin, Wola Tłomakowa, Skarzyn, Niemysłów, Wielenin, Słodków i Czepów Dolny.
Poza konkursem. Zarząd Oddziału Po­wiatowego dopuścił następ. Straże: Ostrow­sko, Niewiesz, Wielanin, Biernacice, Ponia­tów, Pęczniew, Boleszczyn, Szadów Pańs­ki i Tokary.
Najlepiej w wyszkoleniu spisał się rejon Uniejów, gdzie wszystkie Straże weszły do poszczególnych grup.
Nagrody w pierwszej grupie: 1) nagroda P. Premiera Składkowskiego koń dla najlep­szego Naczelnika Straży plus 200 złot. dla Straży i 2) 100 zł. dla Straży. W drugiej grupie: 1) 150 zł. dla Straży i 2) 75 złot. dla Straży. Poza konkursem. 1) 100 złotych i 2) 50 zł.

Obwieszczenia Publiczne 1937 nr 74

Wydział Hipoteczny przy Sądzie Grodzkim w Turku obwieszcza, że po zmarłym Marcinie Kaźmierczaku, współwłaścicielu nieruchomości we wsi Kobylniki, gm. Biernacice, pow. tureckiego, oznaczonej hip. nr 548, otwarte zostało postępowanie spadkowe.

Termin zamknięcia tego postępowania spadkowego wyznaczony został na dzień 15 marca 1938 r. w kancelarii Wydziału Hipotecznego w Turku, dokąd zainteresowane osoby winny zgłosić swoje prawa, pod skutkami prekluzji. 138/37.

Obwieszczenia Publiczne 1937 nr 100

Wydział Hipoteczny przy Sądzie Grodzkim w Turku obwieszcza, że po zmarłym Marcinie Kaźmierczaku, współwłaścicielu nieruchomości we wsi Kobylniki, gm. Biernacice, pow. tureckiego, oznaczonej hip. nr. 548 otwarte zostało postępowanie spadkowe.
Termin zamknięcia tego postępowania spadkowego, wyznaczony został na dzień 15 marca 1938 r. w kancelarii Wydziału Hipotecznego w Turku, dokąd zainteresowane osoby winny zgłosić swoje prawa, pod skutkami prekluzji. 138/37.

Echo Tureckie 1938 nr 15

Kradzieże
W dniu 24 b.m. Michałkiewiczowi Euge­niuszowi wsi Kobylnik, gm. Niewiesz, za pomocą wyjęcia szyby w oknie z mieszka­nia, w którym nikt nie spał, dotychczas nieujawnieni sprawcy skradli rower męski, dwa garnitury męskie i jedno palto dziecięce, łącznej wartości 295 zł. Dochodzenie pro­wadzi się.


Echo Tureckie 1938 nr 51

Z życia Zw. Młodej Wsi
W dniu 10 grudnia b.r odbyły się zebrania organizacyjne Kół Związku Młodej Wsi, a mianowicie:
2) w Kobylnikach, gm. Niewiesz, przy udziale 38 osób, referat ideowy wygłosił kol. instr. F. Witulski, oświatowy—kol. E. Michlakiewicz, i organizacyjny—kolega L. Szczeciński, prezes Koła z Zimotek.

3) w Konopnicy, zebranie oświatowe, pod przewodnictwem kol. prezesa St. Szafarzówny, referat gospodarczy wygłosił kol. Instr. F. Witulski.—


Echo Tureckie 1939 nr 17

Apel Powiatowego Związku Straży Pożarnych powiatu tureckiego został przez straże całkowicie zrozumiany i wykonany, gdyż na poszczególnych konferencjach dru­hów prezesów i Naczelników ustalono już subskrybowaną lub przystąpienie do na­tychmiastowej subskrypcji, w wysokości:
OSP Kuny, Turek i Uniejów po 200 zł. OSP Chylin, Cielce, Czepów, Dobra, Go­szczanów, Grodzisko, Jeziorsko, Malanów, Ostrowsko, Piekary, Świnice i Wielenin po 100 zł., OSP Brudzew, Słodków, Wyszyna po 60 zł., OSP Biernacice, Brzeg, Grzybki, Krwony, Kuczki, Kotwasice, Lipnica, Niemysłów, Przykona, Spićmierz, Szadów Pań­ski, Tuliszków i Władysławów po 40 zł.
OSP Brodnia, Cisew, Bąbrowica, Kalino­wa, Kobylniki, Kowale Pańskie, Lubola, Mikulice, Milejów, Niewiesz, Ogorzelczyn, Orzeszków, Pęczniew, Różniatów, Sendów, Siedlątków, Skarżyn, Skęczniew, Socha, Tokary, Wietchinin, Księża Wólka, Zabo­rów i Żaronice po 20 zł. Razem Zarządy Straży subskrybowały z kas strażackich 2980 zł. Brak jeszcze danych od 38 stra­ży, które napewno będą pożyczkę sub­skrybowały.
Oprócz pożyczki złożono ofiary na FON OSP, Dobra 20 zł, OSP Milejów 50 zł. (Pożyczka Narodowa) OSP Lubola i Śpićmierz po 10 zł.
Na wszystkich konferencjach zapadła uchwała, aby w czasie subskrybowania po­życzki wszystkie imprezy były urządzane wyłącznie na ten cel.


Echo Tureckie 1939 nr 25

Sprawozdanie ze Zjazdu Zw. Mł. Wsi.
W dniu 4-go czerwca 1939 r. odbył się Walny Zjazd Powiatowy Zw. Mł. Wsi w Przykonie.
Przebieg odbył się jak następuję:
O godz. 8.15 młodzież związkowa poszła ze sztandarem do kościoła parafialnego w Psarach, gdzie Ks. Dziekan Półrola od­prawił Msze Św. a następnie wygłosił okolicznościowe kazanie w którym podkreślił doniosłość pracy organizacyjnej w ży­ciu młodzieży. Po skończonym nabożeństwie pochód liczący około 300-tu delega­tów wyruszył do szkoły w Przykonie, gdzie odbyły się narady.
Pochód wyglądał naprawdę imponująco a okoliczna ludność, wychodząc z miesz­kań i przyglądała się tej wspaniałej manifestacji synów wsi.
Przed rozpoczęciem Zjazdu nastąpiła krótka przerwa, po czym przystąpiono do obrad, które rozpoczął zagajeniem p. J. Szewczyk prezes Okr. Zw. Mł. Wsi. W za­gajeniu pan Szewczyk poświecił wiele miej­sca sprawom organizacyjnym i planowi pracy na rok przyszły.
Następnie pan Garstecki prezes Zw. Mł. Wsi Ziemi Wielk. wygłosił długi i rze­czowo ujęty referat ideowo-wychowawcy, w którym mówił o wielkim upośledzeniu chłopa polskiego wobec innych warstw społecznych. O jego nikłej pozycji społe­cznej, a jednocześnie scharakteryzował głęboki patriotyzm chłopa polskiego i bezgraniczne jego oddanie się dla spraw swej Ojczyzny, najwymowniejszym dowodem patriotyzmu chłopa polskiego jest tegoroczna zbiórka na F.O.N. i P.O.P., gdzie chłop, sprzedając niekiedy ostatnią kro­wę wpłacił bądź to na F.O.N bądź też na P.O.P. Następnie p. Garstecki mówił, że chłop polski mimo swej przewagi liczeb­nej nie ma dostępu nie tylko do szkół wyższych, ale nawet do szkoły średniej. Dziecko chłopa nie ma dostępu do zakła­dów średnich z powodu wysokich opłat szkolnych, a co gorsze, że bardzo mały procent dzieci chłopskich kończy szkołę powszechną 7-mio kl.
Pan Garstecki poruszył w swym refera­cie, przerywanym częstymi oklaskami naj­istotniejsze zagadnienia wsi polskiej.
Po krótkiej dyskusji nad referatem przystąpiono do następnego punktu t.j. do sprawozdania, które odczytał p. Szewczyk, a sprawozdanie kasowo-finansowe p. E. Drapiński.
Z kolei wybrano Komisję Matkę, która ustaliła skład nowego Zarządu jak nastę­puje:
Pan Józef Szewczyk — prezes:
Członkowie Zarządu:
P. E. Drapiński, J. Koralewski, Z. Gra­barczyk, W. Kwiatkowski, E. Michałkiewicz, Piechota Wł. Szafarzówna St. Koralewski M. Janiszewski F.
Zastępcy.
Gnatkowska Maria, Rutkowski M.
W sekcji koleżanek:
Osiwalanka Z.
W sekcji samorządowej:
Grzybowski.
Komisja rewizyjna:
Nowaczyk St., Bukowiecki Bol., Czyżo Józef.
Sąd koleżeński:
Robakiewicz Fr., Cieślak St , Jaszczakówna M., Ruszczyński P.
Po odczytaniu listy osób wchodzących w skład Zarządu przez p. Garsteckiego wszyscy jednogłośnie przyjęli nowy Zarząd wyrażając swe zadowolenie licznymi okla­skami.
Po dwugodzinnej przerwie obiadowej wystąpiły trzy Koła z następującym pro­gramem:
Kobylniki dały w swym programie jak
następuje:
1) Kotek — taniec śląski, 2) Coś ty Jaśiu robił? 3) Polonez, 4) Przez tę ładną Wieś — śpiew, 5) A na mostku — śpiew 6) Grożony — taniec śląski 7) Hanka — inscenizowany, 8) Kobylniak — taniec regionalny, 9) W Kobylnikach — monolog z przyśpiewkami, 10) Od Kobylnik jadą, jadą — śpiew, 11) A w Przykonie — śpiew.
Do powyższych występów przygotował wspomniany zespół pan Michałkiewicz — kierown. szk. z Kobylnik. Zespół z Kobylnik nie tylko zaimponował ogółowi, ale i ludzie mający pewną ontyńą wydali jak najlepszą opinię, jako o zespole postawionym na bardzo wysokim poziomie ar­tystycznym.
Następnie występował zespół śpiewaczy z Kawenczyna, który został przygotowany przez panią Maniewską — nauczycielkę z Kawenczyna i bardzo pięknie wykonał na­stępujące śpiewy:
1) A gdy ja urosnę, 2) Krakowiak, 3) Nie lij deszczu, 4) Kujawiak, 5) Gaik, 6) Hymn do nocy, 7) Czego ty dziewczyno.
Dodać należy, że śpiewy wykonane przez zespół z Kawenczyna były bardzo piękne i dość dobrze przygotowane.
Zespół z Kaznowa dał następujący program:
1) Wznieść zwrok — recytacja wiersza,
2) Hej podajmy tobie dłonie — śpiew,
3) Oracze — recytacja wiersza, 4) Zeknij — rzeknij — piosenka.
Zespół z Kaznowa zasługuje tym więcej na uwagę, że się przygotował sam bez po­mocy jakiejkolwiek siły fachowej.
Na zakończenie odbyła się zabawa, któ­ra trwała do godz. 21 wieczorem. Mło­dzież odjeżdżając z pieśnią związkową na ustach była pokrzepiona w siły duchowe. Wielu z Koleżanek i kolegów przyrzekło sobie, że skoro zajdą do swych Kół, mu­szą pchnąć pracę w organizacji tak, aby wieś polska odrodzona została przez Zw. Mł. Wsi i dorównała pod względem du­chowym materialnym wsi zachodnio-euro­pejskiej.

Uczestnik

Echo Tureckie 1946 nr 16

Zawiadomienie
W najbliższym czasie zostaną przekazani do P.U. B.P. w Turku następujący niemcy:
2) Wismer Aleksander — Kobylniki
3) Ryl Gustaw — Brodnia
Wzywam wszystkich mieszkańców pow. tureckie­go, którzy cośkolwiek wiedzą o przestępczej dzia­łalności w/w. niemców, do natychmiastowego zgła­szania zarzutów w najbliższym Zarządzie gminnym lub bezpośrednio do Pow. Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Turku.
Starosta Powiatowy: w/z. /—I A. Dobrzyński
Wicestarosta



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz