-->

wtorek, 7 maja 2013

Kłady

Taryfa Podymnego 1775 r.
Kłady, wieś, woj. sieradzkie, powiat szadkowski, własność szlachecka, 5 dymów.

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Kłady, województwo Kaliskie, obwód Sieradzki, powiat Szadkowski, parafia Borszewice, własność prywatna. Ilość domów 13, ludność 103, odległość od miasta obwodowego 2.

Słownik Geograficzny:  
Kłady Stare,  wś i kol., pow. sieradzki, gm. Zduńska Wola, par. Borszewice; odl. 181 w. od Sieradza. W 1827 r. było tu 13 dm. i 103 mk.; obecnie wieś 5 dm., 38 mk., a kolonia 5 dm., 63 mk. K. prawie zawsze miewały tych samych właścicieli co i Kawęczyn (ob.). Obecnie także rozprzedana w znacznej części osadnikom z Niemiec na kolonie.

Słownik Geograficzny:
Stare Kłady,  dwie wsie, pow. sieradzki, gm. Zduńska Wola, par. Borszewice, odl. od Sieradza 18 w. 1-sza wś ma 5 dm., 38 mk.; 2-ga wś 5 dm., 63 mk. Por. Janiszewice. 

Spis 1925:
Kłady Dworskie, kol., pow. sieradzki, gm. Zduńska Wola. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 11. Ludność ogółem: 54. Mężczyzn 26, kobiet 28. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 20, ewangelickiego 34. Podało narodowość: polską 54.

Spis 1925:
Kłady Stare, wś, pow. sieradzki, gm. Zduńska Wola. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 5. Ludność ogółem: 37. Mężczyzn 19, kobiet 18. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 37. Podało narodowość: polską 37.

Wikipedia:
Kłady-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie zduńskowolskim, w gminie Zduńska Wola. Składają się na nią Kłady Dworskie i Stare Kłady. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa sieradzkiego.

1992 r.

Notariusz Antoni Pstrokoński 1813

Zasiewy na Kładach odebrane przez Dzierzawcę podług
podania Sobestyana Swirczynskiego Komornika z
Janiszewic i Jana Smarzka Zagrodnika z Kładow.

1mo Między Rowami Żyta przez staie ——" 15 1/2.
2o Na drugiey stronie drogi przy granicach
3o Tatarki w Pastewniku przez Staie iedno ——" ——" 7 1/2.
Żyta wzdłuz mniey iak puł staiem, a na szerz ——" 13 1/2.
3tio za Browarem Pszenicy iednym staiem ——" 15.
4to za Browarem od Drogi Żyta iednym staiem 15.
5o ...tem za Browarem Zyta prętow Czternascie,
przez dwoie stay czyni ——" ——"——" 28.
6o Pod Woytowską Łąką Zyta prętow szesnascie
przez dwoie stay czyni ——" ——" 32.
7o Ditto Żyta na trzecim staiu ——" 16.
8o na Porembach Zyta iednym staiem ——" 31.
9o za Browarem Owsa prętow Czterdziesci sześć
przez troie stay czyni ——" ——" 138.
10o Za Oborami Jęczmienia iednym staiem ——" 18.
11o Tamże Owsa iednym staiem——" 19.
12o Tamże Prosa staiem klin i ——" —— 3.
13o za Stodołą Jęczmienia staiem iednym 27.
14o Tamże Owsa iednym staiem ——" ——" 30.
15o za Gliniankami w Ugorze Grochu iednym
staiem ——" ——"——" ——"——" 13.
16o Pod Wybuchem Tatarki staiem iednym 11.
17 u Łąk Grochu staiem iednym ——" 35.
18o w Grabach Prosa kawałami na dłuż, a
na szerz ——" ——"——" ——" 9.
19o Tamże Tatarki Kawałami na dłuż,
a na szerz ——" ——"——" ——" 7.
20o w Klinie pod Gorą Żyta iednym staiem 27.
21o u Drogi Borszewskiey Żyta iednym staiem 21.
22o u dużego Ługa Zyta iednym staiem ——" 21.
23o tamże ——" Zyta iednym staiem ——" 8.
24o u Rowu Owsa wzdłuz prętow czternascie,
a na szerz ——" ——"——" ——" 18.
25o u Granicznika Tatarki wdłuz kawałami,
a w szerz ——" ——"——" ——" 72.
26o Tamże Rzepaku Kawałami na dłuż, a
na szerz ——" ——"——" ——"——" 5.
27o za Nową Stodołą Perek iednym staiem " 7.
Co się tycze Ogrodow na Kładach, osobliwie Chłopskich, te, oprocz Dworskich wszystkie Wielmożny Wincenty Krąkowski zabrał względem zaś Łąk powszechna mowa w wsiach była, że te na Janiszewicach przez Suszą wypalone zostały, a na Kładach wypasione.

Wies Kłady. Budynki Dworskie.

Stodoła z drzewa rzniętego w węgły, Dach słomiany z dwiema szorami szkudeł u dołu na około. Wrot dwoie na wylot z Kunami Osmiu u gory, z przodu z dwiema zamkami i kluczami /: gdyż iest o dwoch klepiskach :/ z tych ieden Zamek zepsuty, w tyle są Wrota z wrzecądzami dwiema i czterma szkoblami.
Chlewy z drzewa Kostkowego o czterech odrzwiach bez drzwi, Dach słomiany zły u dołu z dwiema Szorami szkudeł. Ten Budynek leżący blisko Dworu przez Dziedzicow excypowanego, przez Dzierzawcę nie iest używany.
Spichrz stary nie wielki z drzewa Kostkowego z wystawą na dwoch słupach, Dach słomiany stary zły, u dołu dwa szory dranic starych. Podłoga i posowa z dyli, podług poczęsci (: gdyż iest zapieczętowany ten Spichrz :) złe. Ten Spichrz używany iest przez Dziedzica.—
Obora z drzewa rzniętego, Dach słomiany z dwiema Dymnikami bez drzwiczek. Szory tarcicami obite. Jest dwoie wrot na biegunach i iedne Drzwi w szrodku na biegunach, bez wrzecądza, koryta cztery z czterma drabinami.— Płoty na około Podworza z płatow, bali, i zerdzi.— Dwor, Staynia, i Stodoła stara iako przez, Dziedzicow excypowane, nie opisuią się.— Karczma przy trakcie za Browar uważana, z Staynią wiezdną, stare pusto stoią, w Karczmie czyli Browarze Izba z Komorą i Izdebką, Drzwi wszystkich Szescioro, z ktorych troyga brakuie bo te przez Kogoś zabrane zostały. Okna w Izbie dwa, iedno szklane, drugie zabite deskami, trzecie w Izdebce bez niczego. Komin z gruntu zły. Staynia wiezdna o dwoygu wrotach przez Dzierzawcę zrobionych. Żłobow nie masz. Dachy słomiane złe. Studnia na zrzodle ocembrowana z Sochą.—
Powinnosci i Daniny tak Janiszewskich iako też Kładzkich włoscian i Komornic, podług podania Franciszka Wronskiego, Marcina Mularczyka Pułrolnikow i Wincentego Wronskiego Zagrodnika w Janiszewicach mieszkaiących.
1mo Pułrolnikow Osmiu, kazdy robi w tydzień pieszo dni sześć, bydłem zas dni trzy, orzą na dzień na tęższey (tężney?) Roli Lasek sześć siedmiorokucznych na lzeyszey Roli takichże Lasek siedem , składowego płacą ze składa po groszy piętnascie, Kapłonow daia dwoch, Jay piętnascie, Przędą sztukę /: w ktorey płotna łokci Osiemnascie :/ i obrabiaią, za co od Dworu biorą po groszy Piętnascie — Po kolei wymiataią Sadze strozą i trzodę odbywaią, Słody na lary wynoszą, Beczki myią, Piwo do Sklepu zwożą bez dnia, Tłuk w zniwa odbywaią cztery, za to Biorą Beczkę Piwa a czasem dwie oraz Gorzałki garcy dwa. w Drogę iezdzą za dzień a kiedy się trafi w Swięto bezednia, z Boru winni są drzewo trzy razy na dzień przywieść.—
2do Zagrodnikow czterech, kazdy z nich robi w tydzień dni trzy pieszo, Tłuk cztery w zniwa, należą ze te do Piwa i Gorzałki z Pułukci. Daią po iednym Kapłonie i Jay po Osiem, Przędą po puł sztuki i obrobione Płotno oddaią, biorąc za to po groszy osiem. Inne koleyne powinnosci odbywaią, iak Pułrolnicy.
3tio Komornikow kopiznę biorących czterech, kazdy robi ręcznie w tydzie dni trzy, Tłuki w żniwa cztery, Powinnosci koleyne tak odbywaią iak Pułrolnicy, piesze. Zboża biorą po Piętnascie składów ze Dworu, to iest:
Żyta, Jęczmienia, Grochu, Tatarki, i innych po trzy składy, należą do Piwa i Gorzałki i Owsa.
4to Komornic sześć, Kazda robi w tydzień dni dwa, a w żniwa tłuki cztery, za każdą zas kurkę biorą po groszy piętnascie. Podsiewaią zboże ile razy potrzeba. Biorą zboża po składzie iednym, iako to:
Żyta, Jęczmienia, Grochu, Owsa i Tatarki.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1841 nr 281

(N. D. 5928) Rejent Kancellaryi Ziemiańskiej Gubernii Kaliskiej.
Ogłasza się wiadomość otwarcia spadku:  
2. Po Wawrzeńcu Piaszczyńskim co do tytułu własności dóbr Janiszewice i Kłady w Powiecie Szadkowskim; (…) z wyznaczeniem półrocznego terminu na dzień 24 Czerwca (6 Lipca) 1842 r. godzinę 9tą z rana tu do kancellaryi podpisanego Rejenta, celem zgłoszenia się do spadków tych interessowanych, pod prekluzyą dla niestawających.
Kalisz dnia 4 (16) Grudnia 1841 roku. 
Mikołaj Basiński.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1848 nr 97

(N. D. 1478) Sąd Policyi Prostej Okręgu Szadkowskiego.
Wzywa wszelkie władze tak cywilne jako i wojskowe nad bezpieczeństwem kraju w powszechności czuwające, aby nad zbiegłemi (…) Janem Modrzejewskim o kradzierze przekonanemi ścisłą baczność dawały, a wrazie ich ujęcia najbliższemu Sądowi odstawiły: rysopis ich jest następny:
(…) 2. Jan Modrzejewski lat 33 katolik z kolonii Kłody, wzrostu jest średniego, twarzy ściągłej, czoła wysokiego, nosa ściągłego, brody takiejże, ocz siwych, włosów ciemnych, nosi małe wąsiki jasne, w czasie ucieczki ubrany był w płaszczu jasno-szaraczkowym z długą peleryną, w spodniach, płóciennych białych, kozacką robotą, w kamizelce z sukna granatowego, na metalowe guziki zapinanej, w koszuli płóciennej cienkiej, w butach dobrych z długiemi cholewami, kaszkiet czarny z daszkiem żemiennym, mówi tylko po posku, palec mały u ręki prawej ma krzywy, pod brodą ma szwy po wrzodach.
Szadek d. 25 Lutego (8 Marca) 1849 r.
Podsędek, Borowaki.


Dziennik Warszawski 1866 nr 7

(N. D. 283). Rejent Kancelarji Ziemiańskiej Gubernji Warszawskiej w Kaliszu.
Po śmierci
2. Józefa Radzik właściciela realności w dobrach Janiszewice i Kłady w Okręgu Szadkowskim leżących, egzystującej, obejmującej gruntu mórg 40; (…) otworzyły się spadki do uregulowania których, termin w Kancelarji Ziemiańskiej Gubernji Warszawskiej w Kaliszu przed sobą na dzień 8 (20) Lipca 1866 roku wyznaczam.
Kalisz dnia 18 (30) Grudnia 1865 roku.
Wilchelm Grabowski.  

Kurjer Warszawski 1866 nr 89

Komisja Likwidacyjna w Królestwie Polskiem, podaje do powszechnej wiadomości, iż wynagrodzenia likwidacyjne: w ilości rs. 252, przypadające na mocy rozporządzenia Komisji z dnia 5 (17) Kwietnia r. b., Szlachcie cząstkowej, właścicielom dóbr Stare-Kłady, położonych w Gubernji Warszawskiej, Powiecie Sieradzkim, Gminie Zduńska-Wola, wysłane zostało do Kassy Powiatu Kaliskiego, celem wypłaty komu należy.

Kurjer Warszawski 1867 nr 55

Dnia 21go Stycznia r.b., w Kładach, pod Zduńską Wolą, (w Powiecie Sieradzkim), zakończył życie Stanisław Droszewski, Obywatel ziemski. Urodził się 1790 r.

Kurjer Warszawski 1867 nr 56

W chwili kiedy sprawa Kandjocka tak zajmuje umysły, nieodrzeczy będzie wspomnieć, że niedawno jeszcze, bo d. 21 Stycznia r. b., zmarł w Powiecie Sieradzkim we wsi Kłodach, jak o tem wczoraj wzmiankowaliśmy, jeden z nielicznych u nas obrońców niepodległości Greckiej, ś. p. Stanisław Droszewski, 76 lat liczący, który odbywszy zaszczytnie kampanje Napoleona I go w szeregach Wielkiej Armji i zyskawszy krzyż legji honorowej, wyrwał się znowu z domowej zagrody, i za pozwoleniem Cesarza Alexandra I go, wstąpił do ochotników Greckich w czasie wojny o niepodlegość.

Dziennik Warszawski 1868 nr 183

Zadanie ran.
W d. 20 czerwca (2 lipca) włościanin ze wsi Kłody (w pow. sieradzkim), tak mocno pobił włościankę z tejże wsi Marjannę Smoleńską, że taż na 5-y dzień porodziła nieżywe dziecię, (…)

Dziennik Warszawski 1869 nr 180

N. D. 6170. Pisarz Kancelarji Ziemiańskiej przy Trybunale Cywilnym w Kaliszu.
Po śmierci:
2. Wojciecha Nowickiego współwłaściciela dóbr Janiszewice i Kłady z Okr. Szadkowskiego. Otworzyły się spadki, do regulacji których wyznaczam termin ostateczny na dzień 27 Lutego (11 Marca) 1870 r. w tutejszej kancelarji Ziemiańskiej.  
Kalisz dnia 12 (24) Sierpnia 1869 r.
Radca Dworu, J. Ziemięcki.

Gazeta Kaliska 1903 nr 144

Dnia 25 kwietnia na polach majoratu Glinno, pow. Sieradzkiego, znaleziono ciało żebraka Marcina Lewandowskiego, lat 50, pochodzącego ze wsi Kłady tegoż powiatu.


Godzina Polski 1918 nr 52

Zuchwałe napady bandyckie.
Tutejsza komisja tropienia bandytów otrzymała zawiadomienie, że w ostatnich dniach szajka bandytów rozwija swe operacje w okolicach Zduńskiej-Woli, Sieradza i Kalisza. W celu wytępienia szajki komisja ta, wraz z takąż komisją czynna w okolicach Kalisza, poczyniła energiczne kroki w tym kierunku.
Powyższa szajka w przeciągu ostatnich dni dokonała następujących napadów:
W nocy z 9 na 10 b. m. pięciu bandytów uzbrojonych w rewolwery we wsi Kłody Stare, w okolicy Zduńskiej-Woli, dokonało zuchwałego napadu na mieszkanie włościanina Augusta Świderskiego i zrabowali mu 1,700 mk., zegar, różne towary łokciowe i produkty żywnościowe. Podczas napadu bandyci poranili rewolwerami syna Swiderskiego, który próbował stawiać im opór.
Następnie bandyci wtargnęli do sąsiadów Swiderskiego, mianowicie do Gintera i Bascha, gdzie również grożąc śmiercią, zrabowali u pierwszego 100 rb., a u drugiego 10 mk. 70 fen.
Po dokonanych napadach, bandyci, przez nikogo nie zatrzymani, najspokojniej się oddalili. (...)
Dnia 11 b. m. między godz. 10 a 11 wieczorem we wsi Piaski, gminy Męka, pow. sieradzkiego, 6-ciu bandytów, po wyłamaniu drzwi wtargnęło do mieszkania leśniczego Józefa Pawelisa i zażądało pieniędzy. Pawelis, obiecując przynieść im pieniądze z drugiego pokoju wyszedł i oknem wyskoczył, uciekając przed bandytami. Bandyci, nie mogąc się doczekać odpowiedzi, weszli do drugiego pokoju i spostrzegli, że zostali oszukani. Wobec tego bandyci, nie dając za wygraną, wtargnęli do mieszkania sąsiada Pawelisa, Króla. Zanim jednak zdążyli zażądać czegośkolwiek, spłoszeni zostali przez włościan, zwołanych przez Pawelisa. Bandyci, widząc grożące im niebezpieczeństwo, umknęli bezkarnie.

Obwieszczenia Publiczne 1920 nr 55

Na zasadzie art. 846 i 847 U. P. K., sąd okręgowy w Kaliszu stosownie do decyzji sądu z d. 10 czerwca 1920 r. poszukuje Andrzeja Marszałka, syna Antoniny, lat 33, polaka, katolika, z zawodu maszynisty, imię żony—Walerja z Jakubowskich, zamieszkałego we wsi Kłady, gm. Zduńska-Wola, pow. Sieradzkiego, oskarżonego z art. 2 dek. z 1919 r. Nr 130 i 51 K. K. i zbiegłego niewiadomo dokąd.
Rysopis i znaki szczególne poszukiwanego wzrost średni, krępy, szatyn, okrągły na twarzy, ma mały wąsik blond.
W razie odnalezienia poszukiwanego lub miejsca, jego zamieszkania, należy bezzwłocznie zakomunikować najbliższym władzom policyjnym, w celu zaaresztowania go i doniesienia o tem sądowi okręgowemu.

Obwieszczenia Publiczne 1921 nr 4

Na zasadzie art. 846 i 847 U. P. K., sąd okręgowy w Kaliszu, stosownie do decyzji z d. 25 listopada 1920 r., poszukuje Edmunda Świderskiego, zamieszkałego we wsi Kłody - Dworskie, gm. Zduńska - Wola, a oskarżonego z art. 2 dekr. z d. 30/1-1919 r. i zbiegłego niewiadomo dokąd.
Rysopis i znaki szczególne poszukiwanego—nieznane.
W razie odnalezienia poszukiwanego lub miejsca jego zamieszkania, należy bezzwłocznie zakomunikować najbliższym władzom policyjnym, w celu zaaresztowania i doniesienia o tem sądowi okręgowemu.

Obwieszczenia Publiczne 1929 nr 89

Wydział hipoteczny przy sądzie okręgowym w Kaliszu obwiesz­cza, że otwarte zostały postępowania spadkowe po zmarłych:
3) Józefie Jegerze, współwł. części folw. Kłady, pow. sieradzkiego;
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony zo­stał na dzień 12 maja 1930 roku. w którym to dniu osoby interesowane winny zgłosić swoje prawa w tymże wydziale hipotecznym, pod skutkami prekluzji.

Obwieszczenia Publiczne 1931 nr 83

Notarjusz przy wydziale hipotecznym sądu okręgowego w Kali­szu, Stanisław Bzowski, niniejszem obwieszcza, że zostały otwarte po­stępowania spadkowe po zmarłych:
4) Michale Szumieli, wierzycielu sum 7.000 zł. i 6,900 zł. z pro­centami i kosztami sądowemi, oraz kaucji na 8.000 zł. zab. pod Nr. Nr. 3 i 9 działu IV wyk. hip. księgi „Osada Kłody Nr. 1", pow. sieradzkiego;
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony zo­stał na dzień 27 kwietnia 1932 roku w kancelarji notarjusza Stanisława Bzowskiego w Kaliszu.


Echo Sieradzkie 1933 15 wrzesień
Echo Łódzkie 1933 wrzesień

Nożem, młotkiem, szpadlem..
Ofiara w szpitalu, awanturnik w więzieniu
We wsi Kłady, gm. Zduńska Wola podczas ostrej kłótni na tle porachunków osobistych niejaki Kunert Bronisław pobił dotkliwie Stefana Kade, a następnie ranił go ciężko najpierw nożem, a potem szpadlem i młotkiem. Kunerta aresztowano.

Ofiarę bestialskiego pobicia umieszczono w stanie ciężkim w szpitalu miejskim.


Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 21

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 19 październ. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego, zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 18 października 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
XVIII. Obszar gminy wiejskiej Zduńska- Wola dzieli się na gromady:
11. Ochraniew, obejmującą: kolonję Dyonizów, folwark Dyonizów, kolonję Flornaki, kolonję Kłady, osadę Kłady Nr. 1, kolonję Ochraniew, kolonję Ochraniew Nr. 1, osadę Rosiniec.
22. Wymysłów, obejmującą: osadę Gajewniki, wieś Kęszyce, wieś Kłady, kolonję Wymysłów, kolonję Wymysłów Nr. 1, kolonję Wymysłów Nr. 2.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:

wz. (—) A. Potocki
Wicewojewoda

Obwieszczenia Publiczne 1934 nr 24

Komornik sądu grodzkiego w Kaliszu, rewiru IV, zamieszkały w Kaliszu, przy ulicy Kościuszki Nr. 6, na zasadzie art. 1145 U. P. C. obwieszcza, że w dniu 15 czerwca 1934 roku o godzinie 10-ej zrana w sali posiedzeń wydziału cywilnego sądu okręgowego w Kaliszu, sprze­dawana będzie nieruchomość, położona we wsi Kłody, gminy Zduńska- Wola, powiatu sieradzkiego pod nazwą osada Kłody Nr. 1, przestrzeni 23 ha 2516 m. Na osadzie tej znajdują się: 1) dom z cegły pod da­chówką, 2) obora z cegły, 3) spichrz z bali, 4) stodoła z desek i 530 drzew owocowych.
Powyżej wymieniona nieruchomość w zastawie nie znajduje się, ma książkę hipoteczną w wydziale hipotecznym przy sądzie okręgowym w Kaliszu, prawo własności zapisane jest czystym wpisem na imię Franciszka i Leokadji m. Mróz, którzy z tej osady sprzedali Emilji Gotszlingowej działkę oznaczoną Nr. 1 przestrzeni 2 ha 2395 m. i Anto­niemu Majkowskiemu działkę, oznaczoną Nr. 2 przestrzeni 2 ha. 7994 m. Nieruchomość obciążona jest długami na sumę 78.731 złotych z ry­gorami, odnoszącemi się do tych sum zapisanemi w dziale III wykazu sprzedana będzie w całości, stosownie do opisu z dnia 28 listopada 1928 r. na żądanie Adolfa Szyndele i spadkobierców Michała Szumieli.
Licytacja rozpocznie się od sumy 20.000 zł., przyczem do prze­targu dopuszczone będą osoby, które złożą wadjum w kwocie 10% sumy szacunkowej czyli 2.000 złotych.

Akta, tyczące się sprzedaży, mogą być przeglądane w kancelarji wydziału cywilnego sądu okręgowego w Kaliszu. Nr. IV. Km. 124/32.

Obwieszczenia Publiczne 1934 nr 26

Wydział hipoteczny przy sądzie okręgowym w Kaliszu sekcja II, obwieszcza, że zostały otwarte postępowania spadkowe po zmarłych:
4) Michale Szumieli, wierzycielu sumy 13.900 złotych z %% i kosztami z pod Nr. 3 działu IV wykazu hipotecznego osady Kłody Nr. 1, powiatu sieradzkiego;
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych, wyznaczony został na dzień 1 października 1934 roku, w którym to terminie osoby zainteresowane winne zgłosić się do kancelarji wymienionego wyżej wydziału hipotecznego w celu ujawnienia swoich praw pod skutkami prekluzji.

Echo Kaliskie Ilustrowane 1934 r.


 Orędownik 1935 nr. 110

Profanacja zwłok. W dniu 8 maja na cmentarzu w Borszewicach, gm. Bałucz zostały wykopane zwłoki Jana Wdowickiego ze wsi Kłady, gm. Zduńska Wola, ze zwłok oprócz bielizny ściągnięto całkowicie ubiór. Jak się okazało czynu tego dokonała rodzina z zemsty, na tle procesu o majątek.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1937 nr 10

ZARZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 20 kwietnia 1937 r. Nr. KB. IV-4/27-3
o uznaniu niektórych terenów, w otoczeniu m. Zduńskiej Woli na obszarze gminy Zduńska Wola, powiatu Sieradzkiego oraz gm. Zapolice pow. Łaskiego za podpadające pod przepisy art. 52 ustawy z dn. 14 lipca 1936 r. (Dz. U. R. P. Nr. poz. 405 z r. 1936) o zmianie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dn. 16 lutego 1928 r. o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli (Dz. U. R. P. Nr. 23, poz. 202 z r. 1928).
Na podstawie art. 53 ust. 1 punkt d i ustęp 2 ustawy z dn. 14 lipca 1936 r. (Dz. U R. P. Nr. 56, poz. 405 z r. 1936) o zmianie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dn. 16 lutego 1928 r. o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli (Dz. U. R. P. Nr. 23, poz. 202 z 1928 r.) — po wysłuchaniu (w myśl art. 53 ust. 2 cytowanej ustawy) w pinii Łódzkiej Izby Rolniczej z dn. 6 lutego 1937 r. Nr. VIII. J/31 oraz z dn. 18 marca 1937 r. Nr. VIII. J/31.
uznaję
niżej wyszczególnione tereny w gminie Zduńska Wola powiatu Sieradzkiego oraz w gminie Zapolice powiatu łaskiego za podpadające pod przepisy art. 52 wspomnianej wyżej ustawy, które to tereny będą mogły być dzielone na dwie lub więcej części tylko na podstawie zatwierdzonego przez władze budowlane planu parcelacji:
A. Gmina Zduńska Wola, pow. Sieradzki
8. Z gromady kol. Ochraniew: kol. Dyonizów, folw. Dyonizów, kol. Florianki, kol. Kłady, os. Nr. 1 Kłady, kol. Ochraniew.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
(—) Al. Hauke-Nowak.

Obwieszczenia Publiczne 1937 nr 105

Wydział Hipoteczny, sekcja III, przy Sądzie Okręgowym w Kali­szu obwieszcza, że otwarte zostały postępowania spadkowe po zmar­łych:
8) Mieczysławie Laskowskim, współwłaścicielu działki gruntu nr 18, o powierzchni 13 morgów z maj. Górki, pow. sieradzkiego.
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony zo­stał na dzień 4 lipca 1938 roku, w którym to terminie osoby zaintereso­wane winny zgłosić swoje prawa w kancelarii wyżej wymienionego Wy­działu Hipotecznego, pod skutkami prawa. 350/37.

Obwieszczenia Publiczne 1938 nr 100

Wydział Hipoteczny, Sekcja III, przy Sądzie Okręgowym w Kali­szu obwieszcza, że otwarte zostały postępowania spadkowe po zmarłych:
5) Józefie Luterku, vel Lutrze, współwłaścicielu działki gruntu o pow. około 10 morgów, z maj. Janiszewice i Kłady, pow. sieradzkiego
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych, wyznaczony zo­stał na dzień 21 czerwca 1939 roku, w którym to terminie osoby zainte­resowane winny zgłosić swoje prawa w kancelarii wyżej wymienionego Wydziału Hipotecznego, pod skutkami prekluzji. 275/38.  
 
Głos Chłopski 1948 nr 198

Z prac samorządu gminny w Zduńskiej Woli
Ożywioną działalność na terenie gm. Zduńska Wola wykazuje miejscowy samorząd gminny. Szczególny nacisk w pracach swych kładzie on na rozbudowę szkolnictwa.
O pracy tej świadczą chociażby tego rodzaju inwestycje: w 1946 roku rozpoczęto budowę nowego gmachu szkolnego w Polkowie, który został wykończony i oddany do użytku w roku 1947. W budynku tym mieści się 4-klasowa szkoła powszechna.
W Janiszewicach jest już na ukończeniu piękny, duży budynek szkolny, w którym mieścić się będzie szkoła 7-klasowa. Budynek ten jest już zasadniczo wykończony, obecnie przeprowadza się w nim instalacje elektryczne.
Praca, jaką wykonał samorząd gminy w Zduńskiej Woli w dziedzinie budowy nowych gmachów i remontów wszystkich innych budynków szkolnych jest olbrzymia. Wszystkie budynki szkolne przejęte przez samorząd po wyzwoleniu były fatalnie zrujnowane przez okupanta. Obecnie wszystkie są odremontowane i zaopatrzone w niezbędne sprzęty.
W gminie Zduńska Wola znajduje się 10 szkół powszechnych z 45 klasami. Oprócz tego na terenie gminy znajduje się 5 przedszkoli, w których prowadzona jest akcja dożywienia dzieci, w 2-ch przedszkolach—przez Ch. T. P. D. i 3-ch przez Inspektorat Szkolny.
Oprócz akcji rozbudowy szkolnictwa samorząd prowadzi cały szereg prac zmierzających do odbudowy zniszczonych dróg. Na wszystkich prawie drogach w gminie przeprowadzono generalne remonty. Obecnie buduje się nową drogę żwirową od Zdun do Ogrodzisk, przez wieś Kłady — drogę długości 1500 metrów oraz we wsi Gajewnik — do autostrady Zduńska Wola—Łódź.
Kosztem pół miliona złotych zostały wybudowane dwa mosty we wsi Staszyce i Czechach. Na drogach w całej gminie wysadzono około 400 lip. (Zol.)
 

Dziennik Łódzki 1959 nr 202

Trojaczki w Sieradzu
21 bm. o godz. 7 urodziły się w Szpitalu Powiatowym w Sieradzu trojaczki: dwie dziewczynki i jeden chłopczyk.
Szczęśliwą matką jest Władysława Leporowska, lat 33, zam. w Kłodach, grom. Janiczewice, pow. Sieradz. Małżeństwo Leporowscy posiadają obecnie 10 dzieci. (j)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz