-->

środa, 1 maja 2013

Bliźnia

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Blizna, województwo Mazowieckie, obwód Łęczycki, powiat Zgierski, parafia Poddębice, własność duchowna. Ilość domów 1, ludność 12, odległość od miasta obwodowego 3.


Wikipedia:
Bliźnia-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim, w gminie Poddębice. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie sieradzkim.

Bliźnia, obecnie część miasta Poddębice w gminie Poddębice.

1965 r.

Dziennik Łódzki 1947 nr 85

Za rabunek -12 lat więzienia
W dniu wczorajszym Sąd Okręgowy w Łodzi rozpatrywał w trybie doraźnym sprawę Władysława Cepowskiego.
Cepowski będąc na robotach w Niemczech poznał Józefa Izydorczyka. Po powrocie do kraju, 8 grudnia 1946 r. odwiedził Izydorczyka we wsi Bliźnia, gm. Poddębice. Izydorczyk mieszkał w jednym domu ze swym szwagrem — Kujawą. W czasie wizyty Cepowskiego szwagrowie wszczęli rozmowę, a następnie przygotowania do wyjazdu do sąsiedniej wsi Niewierz, gdzie mieszkała rodzina żony Kujawy.
W nocy 10 grudnia do mieszkania Kujawy, gdzie pozostały jedynie kobiety i 13-letnia córka Kujawy, zaczęto się dobijać. Na zapytanie Kujawiny, kto stuka, odpowiedź brzmiała: „Wojsko. Chcemy sprawdzić, czy nie nocują tu żołnierze". Kujawska początkowo nie otwierała, lecz ustąpiła, gdy przybysze zagrozili wyłamaniem drzwi.
Do pokoju weszło dwóch uzbrojonych mężczyzn. W jednym z nich Kujawina i Izydorczykowa poznały swego niedawnego gościa — Cepowskiego. Cepowski pod groźba użycia broni zażądał od Kujawiny 30 tys. zł. Przerażona kobieta dała mu 1.500 zł mówiąc, że więcej nie posiada. Wówczas zbój zaczął rewidować mieszkanie. Pieniędzy więcej nie znalazł, lecz z szafy zabrał wełnę i 2 garnitury męskie. Zauważyli, że Izydorczykowa wysunęła się z pokoju, napastnicy, bojąc się alarmu, zbiegli z łupem.
Sąd skazał Władysława Cepowskiego na 12 lat więzienia i utratę praw na lat 5. Na podstawie amnestii kara więzienia została złagodzona do 8 lat. (ibk)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza