-->

czwartek, 25 kwietnia 2013

Pustelnik

Czajkowski 1783-84 r.
Pustelnik Pustkowie, parafia brzeznio (brzeźnio), dekanat warcki, diecezja gnieźnieńska, województwo sieradzkie, powiat sieradzki, własność: brak informacji o właścicielu.

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Pustelnik, województwo Kaliskie, obwód Sieradzki, powiat Sieradzki, parafia Brzeznio, własność prywatna. Ilość domów 1, ludność 4, odległość od miasta obwodowego 2.

Słownik Geograficzny:  
Pustelnik,  fol., pow. sieradzki, gm. i par. Brzeźnio, odl. od Sieradza 12 w., ma 1 dm., 20 mk.

Spis 1925:
Pustelnik, kol., pow. sieradzki, gm. Brzeźno. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 15, inne zamieszkałe 1. Ludność ogółem: 148. Mężczyzn 73, kobiet 75. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 148. Podało narodowość: polską 148.

Wikipedia:
Pustelnik-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Brzeźnio. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie sieradzkim.

 1992 r. 

Notariusz Antoni Pstrokoński 1813

Folwark Pustelnik.

1.mo Dom folwarczny z drzewa kostkowego, dach słomiany, komin z gliny zły. Ma sień, izbę komorę z komory sklepik murowany, drzwi wszystkich czworo, z tych dwoie na zawiasach, u iednych wrzecądz z szkoblami, u drugich haczyk, w izbie okien dwa piec i kominek z cegły, posowa z dylikow.
2.o Chałupka stara z kostkowego drzewa dach słomiany zły komin z gliny, sionka i izdebka w tey piec z kominkiem z gliny, okienko iedno. Drzwi dwoie.—
Obora z drzewa rzniętego w słupy murowane w dwa skrzydła budowana. Ma dach słomiany, podłoge z dyli, koryta z drabinami wokoło, wrota na biegunach, drzwi troie małych, cztery mostki dobre przed wrotami i drzwiami.—
Oborka w tyle mała z drzewa kostkowego stara, ma dach słomiany i wrota na biegunach.—
Stodoła z drzewa kostkowego o dwoch klepiskach trzech samsiekach, maiąca dach słomiany, wrot dwoie na przelot z wrzecądzami, szkoblami i kłotkami.
Stodoła nowa o dwoch klepiskach, trzech samsiekach z drzewa rzniętego. Nieskończona maiąca tylko sciany.
Stawek za folwarkiem z upustem. Sadek mały w ktorym drzewo sliwkowe. Studnia ocembrowana z słupem kosiorem i wiadrem okutym.
Płoty koło dziedzinca zerdziane.—

Zaranie 1911 nr 34

Z gminy Brzeźno, w pow. sieradzkim. Przed niedawnem wypadło mi być w parafji Brzeźno pod Sieradzem; poszedłem obejrzeć tam świeżo parcelujący się folwark Pustelnik. Po drodze zajrzałem do Kruszynianki, Jadwini Pawlakówny, a że to było pod wieczór, więc i zanocowałem. P. Ig. Pawlak, ojciec Kruszynianki, której wesele odbyło się parę tygodni temu, ma go spodarstwo 95-cio-morgowe, a kupił je z folwarku Podgorcze. Ziemię uprawia dobrze; samych sztucznych nawozów sprowadza co roku przeszło za 100 rb.; trzyma 4 konie, 8 krów, 4 cielaki, 20 sztuk świń i kilkadziesiąt sztuk kur i gęsi; ma świeżo założony ogród, w którym jest 28 szczepów. Do uprawy roli ma kultywator „ Wentzkiego", pługi systemu Wrzesińskiego, brony. Dom mieszkalny o 2-ch izbach, budynki gospodarcze jeszcze się mieszczą w dawnej owczarni, ale mają być przestawione do planu. Rodzina to bardzo gościnna, to też cały wieczór zeszedł nam na miłej pogawędce, przeplatany śpiewem. W parafji jest Kółko Rolnicze, założone w r. 1906-ym, którego prezesem jest miejscowy ks. proboszcz, Jędrzejewski. Jest także Kasa pożyczkowo oszczędnościowa, do której należy... aż 20-u członków! Wkłady wynosiły po 30 rb.; zapomogi Kasa dostała z Warszawy z Wzajemnego Kredytu 2,500 rb , czysty zysk Kasy w roku 1910 był... 70 rb. Kasa wydaje pożyczkę na 8 procent..., na czem się tylko bogacą ci, co wkładają, nie zaś drobny rolnik. Dobrzeby też było, gdyby Zarząd tej Kasy dał szczegółowe i ścisłe sprawozdanie. W parafji jest 7 egz. „Zarania", nadto „Zorza", „Przewodnik Kółek" i „Gazeta Świąteczna". Muszę nadmienić, że Brzeźniskie Kółko rolnicze prowadzone jest polityką księżo pańską; odczytów, coby oświecały chłopa, prawie że wcale niema, a nawet się znalazł taki człowiek, że jak raz przyszła na zebranie Mirosławianka, H. Pilarczykówna, to ją wypchnięto ze słowami: „to miejsce nie dla kobiet". Oj, bracia; źle się bawicie! W. Koźmiński.

Rozwój 1911 nr 137

Parcelacya majątku. Rozprzedają na działy przy pomocy banku włościańskiego i Towarzystwa kredytowo 11-to włókowy folwark Pustelnik w okolicy Brzeźna w powiecie Sieradzkim.

Gazeta Świąteczna 1911 nr 1585

Rozprzedaje się na działy przy pomocy banku włościańskiego lub Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego folwark Pustelnik, 11 włók ziemi. Nabywać można ziemię od 15-go czerwca do 15-go lipca, a w posiadanie działki będą oddawane od 15-go sierpnia. Kto chce mieć tanią i dobrą ziemię a pewne kupno, niech ją nabywa. Adres: Pustelnik pod Brzeźnem przez Sieradz i Złoczew w gub. kaliskiej, Edmund Przeor.

Gazeta Świąteczna 1913 nr 1687

Rozprzedaje się folwark Pustelnik, między Sieradzem a Brzeźniem, na bardzo dogodnych warunkach. Można nabyć osiem włók w całości. Edmund Przeor w Pustelniku, poczta Sieradz, w guberńji kaliskiej.

Ziemia Sieradzka 1919 maj

W dniu 9 maja r. b. na drodze, prowadzącej do wsi Tumidaj, gm. Brzeźno, wystrzałem z broni myśliwskiej przez niewiadomego sprawcę został raniony w nogę mieszkaniec wsi Pustelnik, Ludwik Brześko, lat 20. Wymieniony Brześko z przyczyny otrzymanej rany, umarł w szpitalu w Sieradzu.

Obwieszczenia Publiczne 1920 nr 3

Obwieszczenie.
Notarjusz przy sądzie okręgowym w Kaliszu, Stanisław Bzowski, obwieszcza, że zostały otwarte postępowania spadkowe po śmierci:
4) Józefy Ześko, współwłaścicielki osady Pustelnik-Ześków, pow. Sieradzkiego, — i

Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony został na d. 10 lipca 1920 r. o godz. 10 rano, w kancelarji pomienionego wyżej notarjusza przy sądzie okręgowym w Kaliszu, Stanisława Bzowskiego, gdzie w wyznaczonym terminie osoby w spadku interesowane stawić się winny, pod skutkami, przez prawo przewidzianemi.

Obwieszczenia Publiczne 1920 nr 35

POSTĘPOWANIA SPADKOWE.
Notariusz przy wydziale hipotecznym sądu okręgowego w Kaliszu, Stanisław Bzowski niniejszem obwieszcza, ze zostały otwarte postępowania spadkowe po zmarłych:
3) Józefie Pogońskiej, współwierzycielce sumy 6.676 mk. 50 fen. z % i kosztami, zabezpieczonej pod Nr 9 działu IV wykazu hipot. maj. Pustelnik B, pow. Sieradzkiego;
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony został na d. 15 listopada 1920 r. w kancelarji notarjusza Stanisława Bzowskiego Kaliszu, dokąd osoby interesowane winny się stawić z dowodami, usprawiedliwiającemi ich prawa do spadków, pod skutkami prekluzji.  
 
Obwieszczenia Publiczne 1923 nr 93

Notarjusz przy wydziale hipotecznym sądu okręgowego w Kaliszu, Stanisław Bzowski, niniejszem obwieszcza, że zostały otwarte postępo­wania spadkowe po zmarłych:
3) Marjannie Piesykowej, właśc. osady Pustelnik Piesyków, w pow. Sieradzkim położonej — i
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony został
na d. 7 czerwca 1924 r. w kancelarji notarjusza Stanisława Bzowskiego w Kaliszu.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1928 nr 9

OGŁOSZENIE.
Starostwo Sieradzkie stosownie do art. 222 p. 4 Ust. z dnia 19. IX. 1922 r. Dz. Ust. 102, poz. 936 — ogłasza, że dnia 13 stycznia 1927 r. zatwierdzony został statut spółki wodnej we wsi kol. Pustelnik, gm. Brzeźnio.
Spółka wodna nosi nazwę „Pustelnik".
Celem spółki jest osuszenie gruntów członków spółki według przedłożonego Starostwu projektu technicznego.
Statut Spółki wodnej uchwalony przez członków na zebraniu w dniu 30 czerwca 1927 r., ułożony został według wymogów okólnika Min. Rob. Publ. z dnia 20. VII. 1923 r. Nr. 417/23 (Monitor Polski Nr. 161, poz. 225).
Sieradz, dnia 4 czerwca 1928 r.
Starosta: w z. (—) Drożański

Łódzki Dziennik Urzędowy 1928 nr 17

OGŁOSZENIE
Starostwa Sieradzkiego o zarejestrowaniu spółek wodnych.
Stosownie do art. 222, pkt. 4 ust. z dnia 19. 1922 r. Dz. Ust. Nr. 102, poz. 936, w brzmieniu ustalonem w Dz. Ust. R. P. Nr. 62 z r. 1928, ogłaszam, że zostały zatwierdzone statuty następujących spółek
wodnych:
4. Dnia 7. 9. 1927 r. Sp. Wodna Pustelnik. Siedziba spółki k. Pustelnik, gm. Brzeźno — statut uchwalono dnia 23. 1. 1927 r.
Celem powyższych Spółek Wodnych jest osuszenie gruntów członków Spółek, według projektów technicznych przedkładanych Starostwu.
Statuty Spółek Wodnych zostały ułożone według wymagań okólnika Ministerstwa Robót Publicznych z dnia 20. VII. 1923 r. Nr. 417/23 Mon. Polski Nr. 161, poz. 225.
Sieradz, dnia 26. 9. 1928 r.
Starosta Powiatowy w/z. (—) Drożański.
 
Goniec Sieradzki 1928 nr 33

— Pożar. W dniu 5 lipca br. o godz. 12 w kol. Pustelnik gm. Brzeźno u gosp. Tomasza Iszczaka wybuchł pożar w domu mieszkalnym przyczem spalił się dach kryty słomą.
Ogień powstał wskutek wadliwej budowy komina.
W ostatnich czasach często się zdarza wybuch ognia, bądź z wadliwej budowy komina, bądź z leżących około komina materjałów łatwopalnych. Przecież Urząd Wojewódzki polecił, aby w każdem mieście i każdej gminie była utworzona komisja, która winna badać stan kominów i usuwać materjały łatwopalne leżąc obok komina. Następnie aby wyznaczone narzędzia na wypadek ognia, były zawsze trzymane w jednem miejscu, aby w razie ognia nie szukać ich godzinami. Każdy powinien biedź z wyznaczonem narzędziem do gaszenia ognia. W naszej okolicy dzieje się inaczej, gdy ogień wybuchł nie biegną do niego z gołemi rękoma; jedni ratują (przeważnie krewni, kumotry i tp.) Drudzy kradną, a inni stoją i lamentują (niby powierzchownie współczują nieszczęśliwym) tylko przeszkadzają akcji ratunkowej. Takich gapiów Policja winna usuwać hen daleko od ognia.
Często się zdażają i takie wypadki, że z płonącego domu wyratowano wszystko, lecz po wszystkiem wyratowanych rzeczy połowę lub więcej brakuje. Smutne to.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1929 nr 20

Ogłoszenie.
Starostwo Sieradzkie stosownie do art. 222 p. 4 Ust. z dnia 19. IX. 1922 r. Dz. Ust. 102, poz. 936 — ogłasza, że dnia 16 stycznia 1928 r. zatwierdzony został statut spółki wodnej we wsi w kol. Pustelnik gm. Brzeźnio.
Spółka wodna nosi nazwę Pustelnik cz. II. Celem spółki jest osuszenie gruntów członków spółki według przedłożonego Starostwu projektu technicznego.
Statut Spółki wodnej uchwalony przez członków na zebraniu w dniu 30 czerwca 1927 r. ułożony został według wymogów okólnika Min. Rob. Publ. z dnia 20. VII. 1923 r. Nr. 417/23 (Monitor Polski Nr. 161, poz. 225).
Sieradz, dnia 7 września 1929 r.
Za Starostę (—) E. Ejchblat.
Zastępca Starosty.

Obwieszczenia Publiczne 1932 nr 63

Notarjusz przy wydziale hipotecznym sądu okręgowego w Kaliszu, Stanisław Bzowski, niniejszem obwieszcza, że zostały otwarte postępo­wania spadkowe po zmarłych:
10) Juljanie i Tekli małż. Szmiel, właścicieli: a) działki gruntu o obszarze 7 morgów czyli 3 ha 9191 mtr. z folwarku Pustelnik, powiatu sieradzkiego, b) działki o obszarze 1 morga 150 prętów czyli 8398 mtr. z osady Nr. 3 A w majątku Brzeżno - Bronisławów, powiatu sieradzkie­go i c) osady Nr. 4 w majątku Brzeźno - Bronisławów, pow. sieradzkiego.
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony zo­stał na dzień 17 lutego 1933 roku w kancelarji notarjusza Bzowskiego w Kaliszu.
 
Obwieszczenia Publiczne 1932 nr 82

DYREKCJA GŁÓWNA TOWARZYSTWA KREDYTOWEGO ZIEMSKIEGO W WARSZAWIE
na zasadzie artykułów 218 i 219 Ustawy Towarzystwa zawiadamia:
Okrąg Kaliski (II Sekcja)
71. Wierzycieli hipotecznych dóbr Osada PUSTELNIK ŻEŚKÓW, powiatu sie­radzkiego, a mianowicie: 1) Stanisława Szancer, 2) Wandę Szancer, żonę Sta­nisława.
 
Obwieszczenia Publiczne 1933 nr 3

Notariusz przy wydziale hipotecznym sądu okręgowego w Kali­szu, Stanisław Bzowski, niniejszem obwieszcza, że zostały otwarte po­stępowania spadkowe po zmarłych:
5) Tomaszu Iszczeku, współwłaścicielu 7 ha 7186 metrów „Osa­dy Pustelnik Kosterów", pow. sieradzkiego;
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony został na dzień 19 lipca 1933 roku w kancelarji notarjusza Stanisława Bzowskiego w Kaliszu. 

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 21

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 19 październ. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego, zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 18 października 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
IV. Obszar gminy wiejskiej Brzeźno dzieli się na gromady:
17. Pustelnik, obejmującą: osadę Pustelnik, osadę Lorek, osadę Podlorcze, kolonję Pustelnik, osadę Świerczyna.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
wz. (—) A. Potocki
Wicewojewoda

Łódzki Dziennik Urzędowy 1934 nr 10

OBWIESZCZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 24 maja 1934 r. L. SA. II. 12/14/33.
o sprostowaniu błędów, powstałych przy ogłoszeniu w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim Nr. 21 z dnia 19. X. 1933 r. poz. 272, str. 544, rozporządzenia Wojewody Łódzkiego z dnia 19. X. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33. o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Na podstawie § 5 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5. VII. 1928 r. w sprawie dzienników wojewódzkich (Dz. U. R. P. Nr. 72, poz. 648) zarządzam, co następuje:
Rozporządzenie Wojewody Łódzkiego z dnia 19. X. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33, o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady (Łódzki Dziennik Wojewódzki Nr. 21 z dnia 19. X. 1933 r. poz. 272, str. 544) ulega następującym zmianom:
5) w § 1. p. IV. w gromadzie Pustelnik, oznaczonej liczbą 17, zamiast „osadę Pustelnik" winno być „osadę Gozdeckie".
Wojewoda
(—) Aleksander Hauke-Nowak.

Obwieszczenia Publiczne 1934 nr 96

Wydział hipoteczny, sekcja II przy sądzie okręgowym w Kaliszu, niniejszem obwieszcza, że zostały otwarte postępowania spadkowe po zmarłych:
6) Helenie Gębala, współwłaścicielce 3 ha 892 metrów kw. ziemi z pod Nr. 4 działu II wykazu hipotecznego folwarku Pustelnik lit. W, powiatu sieradzkiego.
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczono na dzień 2 marca 1935 r., w którym to terminie osoby zainteresowane win­ne zgłosić się do kancelarji wyżej wymienionego wydziału hipotecznego w celu ujawnienia swoich praw, pod skutkami prekluzji.
 
Obwieszczenia Publiczne 1937 nr 103

Wydział Hipoteczny, Sekcja III przy Sądzie Okręgowym w Kaliszu obwieszcza, że otwarte zostały postępowania spadkowe po zmarłych:
4) Edmundzie Przeorze, właścicielu folw. Pustelnik-Przeorów, powiatu sieradzkiego;
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony został na dzień 25 marca 1938 roku, w którym to terminie osoby zainteresowane winny zgłosić swoje prawa w kancelarii
wyżej wymienionego Wydziału Hipotecznego, pod skutkami prekluzji. 256/37.
 
Głos Chłopski 1949 nr 124 

Więcej książek, więcej gazet dla wsi
Przemawia przewodniczący Gminnej Rady Narodowej —ob. Szuba Józef
Idzie oświata na wieś. Oto na zdjęciu widzimy jak to we wsi Pustelnik, przewodniczący Gminnej Rady Narodowej, ob. Józef Szuba, dokonuje uroczystego otwarcia biblioteki.
To nie przechwałki, gdy twierdzimy, że podnosi się kultura i oświata na wsi. Powyższa tabelka ilustruje nasze twierdzenie. Przed wojną mieliśmy jedną książkę na 33 mieszkańców, a dziś wypada 7 książek na 33 obywateli wiejskich. Nie znaczy to, byśmy uważali, że to wystarcza. Naszym celem jest przekroczyć wielokrotnie obecne osiągnięcia. 

Dziennik Łódzki 1965 nr 127

W Pustelniku pow. Sieradz, w rowie melioracyjnym utonął 4-letni chłopiec, Jan Mietke.

Dziennik Łódzki 1971 nr 93

W Pustelniku pow. Sieradz bawiące się zapałkami dzieci podpaliły stertę siana.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz