-->

sobota, 27 kwietnia 2013

Poradzew

Taryfa Podymnego 1775 r.
Poradzów, wieś, woj. sieradzkie, powiat sieradzki, własność szlachecka, 21 dymów.

Czajkowski 1783-84 r.
Poradzow, parafia goszczonow (goszczanów), dekanat stawski, diecezja gnieźnieńska, województwo sieradzkie, powiat sieradzki, własność: Psarski, podwoiewodzy.

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Poradzew, województwo Kaliskie, obwód Kaliski, powiat Wartski, parafia Goszczanów, własność prywatna. Ilość domów 22, ludność 146, odległość od miasta obwodowego 3.

Słownik Geograficzny:  
Poradzew,  w XVI w. Porazowo, wś, i os. i fol., pow. turecki, gm. i par. Goszczanów, odl. od Turka 21 w. Wś ma 16 dm., 129 mk.; os. 1 dm., 5 mk.; fol. 5 dm., 87 mk. Według Lib. Ben. Łask. (II, 57, 62), łany kmiece dawały dziesięcinę kościołowi w Gruszczycach, folwarczne zaś w Goszczanowie. W 1884 r. fol. P. rozl. mr. 803: gr. or. i ogr. mr. 627, łąk mr. 47, lasu mr. 97, nieuż. mr. 32; bud. mur. 4, z drzewa 8; las nieurządzony, wiatrak. Wś P. os. 24, z gr. mr. 168. Według reg. pob. pow. sieradzkiego wś Porazów, w par. Goszczonów, miała w 1553 r. 6 łan., w 1576 r. 4 łany (Pawiński, Wielkop., II, 224). Br. Ch.

Spis 1925:
Poradzew, wś i kol., pow. turecki, gm. Goszczanów. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne wś 24, kol. 26. Ludność ogółem: wś 166, kol. 169. Mężczyzn wś 82, kol. 88, kobiet wś 84, kol. 81. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego wś 166, kol. 169. Podało narodowość: polską wś 166, kol. 169.

Wikipedia:
Poradzew-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Goszczanów. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.

Elżbieta Halina Nejman Majątki (Szlachta Sieradzka XIX wieku Herbarz)
PORADZEW par. Goszczanów, p. sieradzki W 1851 roku właścicielem był Nikodem Karśnicki, a dobra wystawiono na publiczną sprzedaż. Wieś i f-k ma 32 włóki, 23 morgi, jest 11 zagrodników, wiatrak. dwór drewniany kuchnia przy domu, dom folwarczny, 2 domy czeladne, domy młynarza i ekonoma. W 1912 r. wieś i W 1912 r. wieś i kolonia po byłym folwarku, właściciele to uwłaszczeni włościanie. (Sikorski 1858 k.420, PGkal., Stokowski 1850)

1992 r.

Akta metrykalne (Parafia Warta) 1737

Socha
Roku Pańskiego 1737, dnia 18 września. Ja, jak wyżej, ochrzciłem dziecko, któremu nadalem dwa imiona, mianowicie Stefan i Franciszek, syna Urodzonych Józefa Mycielskiego i Jadwigi Otockiej, prawowitych małżonków, dziedziców i posesorów połowy dóbr wsi Socha, którego rodzicami chrzestnymi byli Urodzony Pan Andrzej Dobek i Zofia Rupniewska małżeństwo dziedziców i posesorów dóbr Poradzew.

Akta metrykalne (Parafia Góra) 1744

Czartki Małe i Kramkowo.
Roku dnia tego samego, błogosławiłem małżeństwo Urodzonych Antoniego Czartkowskiego z familii Korabitów z Urodzoną Zofia Kramkowską panną, pominąwszy wszystkie trzy zapowiedzi na mocy indultu Znakomitego oficjała kaliskiego, wydanego dwudziestego pierwszego listopada Roku Pańskiego tysiąc siedemset czterdziestgo czwartego, podpisanego przez Przewielebnego zastęcę ooficjała. Świadkami tego aktu byli Urodzony Wojciech Łubiński posesor dóbr Poradzewo? i Urodzony Michał Czartkowski dziedzic i posesor Czartków Małych, także Urodzony Mikołaj Ostrowski posesor części dóbr w Głuniszewie i wielu innych.
____________________________________________________________________

Dziennik Departamentu Kaliskiego 1809 r.
____________________________________________________________________


Gazeta Warszawska 1810 nr 82

Listy Gończe. Urodzony Tomasz Psarski, zastawny Possessor dóbr Charchowka Szlacheckiego w Powiecie Szatkowskim w Departamencie Kaliskim leżących , rodem ze Wsi Poradzewa Powiatu Warckiego, i tamże maiący swą familią lat 30 liczący, Religii Katolickiey wzrostu wysokiego, otyły czoła wysokiego, włosow i brwi czarnych oczów siwych , na twarzy czarno zarastaiący , nosa dużego twarzy okrągłey i pełney , ust grubych. — Ubior iego był, chustka na szyi i kamizelka biała , spodnie nankinowe, surdut zielony barakanowy, kapelusz okrągły czarny, bóty stare. Tenże będąc o gwałtowności , na osobie Ur: Józefa Bornstaedta Syna Dziedzica Wsi Prusinowic popełnione, obwinionym, i w więzieniu tuteyszym Prochownia zwanym osadzony, z tegoż wyszedłszy W dniu 3cim miesiąca i roku bieżących pod strażą woyskową na miasto, zbiegł: wzywaią się przeto ninieyszym Cywilne i Woyskowe Władze, iako też wszelkie osoby aby takowego zbiegłego, gdzie się tylko spostrzedz da , natychmiast schwytały i onego do przyzwoitey władzy odesłały —w Warszawie dnia 5 Października 1810 roku. R. Trzciński, Sekr: Sądu Spraw: Kryminalney Departamentów Warszawskiego i Kaliskiego na mocy zlecenia sądowego.

Akta metrykalne (Parafia Jeziorsko) 1827


 Akt 71.
25.11.1827
14.10.1827 umarł w Poradzewie Urodzony Napoleon Psarski, lat 19, bawiący w Ostrowie, syn zmarłych Jakuba i Nepomuceny z Masłowskich małżonków Psarskich
Świadek: Wielmożny Wincenty Pstrokoński, dziedzic dóbr Ostrowa, lat 39

Powszechny Dziennik Krajowy 1831 nr 136

Dyrekcya Szczegółowa Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego Wdztwa Kaliskiego. Uwiadamia publiczność, iż dobra ziemskie Poradzew w powiecie Wartskim , parafii Goszczynów, woiewództwie Kaliskiem, położone, Towarzystwu Kredytowemu Ziemskiemu zastawione , na satysfakcyą zaległych procentów Towarzystwu Kredytowemu przypadaiących, z mocy art. 86 i 87 prawa seymowego w d. 1f13 czerwca 1825 r. zapadłego, w trzechletnią dzierzawę, poczynaiąc od d. 24 czerwca r. b. do tegoż dnia 1834 roku przez publiczną licytacyą w d. 18 czerwca r. b. o godzinie 3 z południa w Kaliszu w mieyscu posiedzeń Dyrekcyi Szczegółowey woiewództwa Kaliskiego odbyć się maiącą, więcey dającemu i przybicie otrzymującemu wypuszczone zostaną, pod następuiącemi głównemi warunkami. 1. Dzierzawca obowiązany będzie opłacać corocznie ciężary gruntowe i podatki publiczne, iako to: podatku ofiary złp. 226 gr. 10 kontyngensu liwerunkowego złp. 88 gr 23 niemniey płacić corocznie dziesięciny kościołowi w Goszczonowie złp. 44 i kościołowi w Gruszczycach złp. 18. 2. Winien będzie przed obięciem dzierzawy złożyć monetą srebrną kurs w kraiu maiącą, całkowitą zaległość Towarzystwu Kredytowemu Ziemskiemu od udzieloney pożyczki należącą, łącznie z karami na miesięcy 6, złp. 697 gr. 8 obrachowaną i ratę czerwcową r. b. wraz a procentem amortyzacyynym wynoszącą złp. 660 gr. 8. 3. Przyiąć obowiązek dalszego regularnego przez ciąg dzierzawy wnoszenia opłat z dóbr tych Towarzystwu Kredytowemu należnych w dwóch półrocznych ratach, a mianowicie od 1 do 12 czerwca i od 1 do 12 grudnia każdego roku, które to wypłaty półrocznie wynoszą złp. 660 gr. 18 4. Oddać dobra po wyiściu kontraktu w takim stanie w iakim ie obeymuie. 5. Zrzecze się wszelkich pretensyi przez czas dzierzawy za iakie bądź nakłady gruntowe. 6. Wreście dzierzawca za wszelkie uchybienia opłat poddać się winien exekucyi administracyyney, a co do wątpliwości i sporów z tytułu dzierzawy wyniknąć mogących, ulegać będzie decyzjom władz Towarzy. Kredy.t. Ziemskiego. Reszta warunków licytacyinych przez chęć dzierżawienia maiących, w każdym czasie w kancellaryi Dyrekcyi Szczegółowey przeyrzaną bydź może. w Kaliszu d. 5 maia 1831 r. Prezes Biernacki. Pisarz Chrystowski.

Dziennik Powszechny 1832 nr 114

Po zeyściu Woyciecha Psarskiego dnia 18 Kwietnia 1829 nastąpionem, otworzył się spadek, o którym po raz pierwszy donosząc, zawiadamia się, że do przeniesienia własności dobra Poradzewa z przyległosciami w Powiecie Wartskim leżących 6 sched z summ 40,000 złp. pod Nr. 1 litt. B, i 2, 40,000 złp. pod Nr. 2 litt. C, obydwóch w Dziale IV. na dobrach Wielgie i Dymek w Powiecie Wieluńskim leżących, z procentami hypotekowanych, zmarłemu Psarskiemu przypadaiących, termin półroczny na dzień 20 Października r. b w kancellaryi Ziemiańskiey Woiewództwa tuteyszego przed podpisanym Reientem wyznaczony został. Kalisz d. 4 Kwietnia 1832 r. J. Główczewski R. K. Z. W. K.
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1833 nr 25

Patron przy Trybunale Cywilnym Woiewództwa Kaliskiego.
Uwiadamia szanowną publiczność, iż na skutek Wyroku Trybunału z dnia 12 Marca r. b. między Wiktoryą z Psarskich Józefa Siewierskiego małżonką a opieką nieletnich po Woyciechu Psarskim pozostałych, to iest: Klotyldą z Stokowskich Psarską matką, i opiekónką nieletnich Maxymy, Julii, Józefy i Karoliny córek, Jgnacego i Erazma synów współdziedziców Poradzewa tamże zamieszkałych, oraz Jgnacego Pstrokońskiego obywatela w Ustkowie zamieszkałego temże nieletnim przydanego opiekuna, zapadłego odbywać się będzie przed W. Sylwestrem Jankowskim Sędzią delegowanym w Kaliszu w mieyscu zwykłych posiedzeń Trybunału Kaliskiego sprzedaż dóbr Poradzewa w powiecie Wartskiem położonych, do czego termin do przygotowawczego przysądzenia na dzień iedenasty Lipca roku bieżącego o godzinie 3 z południa w izbie Audyencyonalney tegoż Trybunału przeznaczonym został.
Warunki licytacyine pod iakiemi dobra te sprzedane będą w Biorze Pisarza Trybunału i u podpisanego Patrona tęż sprzedaż popieraiącego w każdym czasie przeyrzane bydź mogą. — w Kaliszu dnia 5go Czerwca 1833 r.
Karol Emilian Bille.

Dziennik Powszechny 1833 nr 66

Komornik Powiatu Wartskiego i Sieradzkiego. Zawiadamia Sza. Publiczność, iż w dniu 1 Maia r. b. o godzinie 10 z rana, w mieście Powiatowem Warcie, przed W. Wawrzeńcem Janczewskim Reientem Powiatu tegoż, w iego Kancellaryi odbytą zostanie licytacya, na trzyletnie wydzierzawienie, poczynaiąc od 24Czerwca r. b. dóbr ziemskich Poradzewa w Powiecie Wartskim, w Obwodzie i Woiewództwie Kaliskiem położonych, przezemnie w dniu 6 Grudnia r. z. Sądownie zaiętych, o cenie dzierzawney z pewnością wiedzieć nie można, gdyż te dobra nigdy w dzierzawie niebyły; lecz licytacya rozpoczynać się będzié od 3, 000 złp. i warunki w każdym razie u wspomnionego Reienta przejrzeć można, i w tych dobrach żaden inwentarz gruntowy nie exystuie. Warta dnia 27 Lutego 1833 r. Józef Waliszewski.
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1834 nr 7

Uwiadamia Szanowną Publiczność, iż na skutek wyroku Trybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego z dnia 12 Marca r. z. między Wiktoryną z Psarskich Siewierskiego Józefa małżonką, a Opieką nieletnich, po Woyciechu Psarskim pozostałych, to iest Klotyldą z Stokowskich Psarską matką, i Opiekonką nieletnich, Marcyny, Julij, Józefy, Karoliny córek, Jgnacego i Erazma synów, współ dziedziców Poradzewa, tamże zamieszkałych, oraz Jgnacego Pstrokońskiego Obywatela w Ustkowie zamieszkałego, tymże nieletnim przydanego Opiekuna zapadłego, odbywać się będzie przed W. Sylwestrem Jankowskim Sędzią delegowanym w Kaliszu w mieyscu zwykłym posiedzeń Trybunału Kaliskiego, sprzedarz dóbr Poradzewa w Pcie Wartskim położonych, do czego termin do stanowczego, i ostatniego przysądzenią na dzień 12 Marca r. b. o godzinie trzeciey z południa, w Jzbie Audyencyonalney tego Trybunału, przeznaczonym został.
Dobra powyż wzmiankowane przysądzone zostały tymczasowo przy przygotowawczym przysądzeniu Patronowi Bille za summę 100,600 złp. Lecz gdy przy stanowczym przysądzeniu, licytanci domagali się zniżenia ceny, przeto na powodztwo Wiktoryny z Psarskich Siewierskiey wyrokiem Trybunału Woiewództwa Kaliskiego dopuszczonym zostało zniżenie takowe, do dwóch trzecich części, od ktorey to summy przy przygotowawczym przysądzeniu podane, licytum podawanym będzie.
Waronki licytacyine pod iakiemi dobra te sprzedawane będą, w Biórze Pisarza Trybunału, i u podpisanego, w każdym czasie przeyrzane bydź mogą.
w Kaliszu dnia 11 Lutego 1834 r.    W: Bille, P.T.C.W.K.
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1836 nr 16

Wzywa wszelkie Władze Policyine aby poniżey wyrażonych popisowych i innych zbiegów ściśle śledzić, a przytrzymanych do mnie odsyłać kazali.
Józef Zieliński lat 21 wzrost średni, oczy niebieskie, włosy blond, nos mały, zbiegł z Niemysłowa.
Piotr Rychlewski lat 20 zbiegł z Poradzewa.
Woyciech Dracniak zbiegł z Stoku.
Ignacy Kruszyński lat 24 wzrost mierny, oczy szare, zbiegł z Dzierżaw.
Stanisław Poruszewski lat 28 wzrost średni, twarz okrągła, zbiegł z Biernacic.
Handalak Xawery zbiegł z Miłkowic. Roch Frytczak zbiegł z Miłkowic.
Jan Magay lat 23 wzrost dobry, twarz okrągła, oczy siwe, włosy blond, nos mierny, zbiegł z Ustkowa.
Szczepan Antczak lat 28 wzrost średni, twarz ściągła, oczy niebieskie, włosy szatyn, nos mierny, zbiegł z Ustkowa.
Kalisz dnia 17/29 Marca 1836. Czuyków Kom. Obwodu.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1847 nr 152

(N. D. 3576) Rejent Kancellaryi Ziemiańskiej Gubernii Warszawskiej w Kaliszu.
Po śmierci:
2 Eufrozyny z Łubińskich Karśnickiej wierzycielki summy złp. 23000 czyli rs. 3450, z procentem na dobrach Poradzewie z okręgu Wartskiego w dziale IV pod N. 19, sposobem ostrzeżenia zapisanej, otworzyły się spadki, do regulacyi których wyznacza się termin na dzień 12 (24) Stycznia 1848 r. w Kancellaryi Ziemiańskiej w Kaliszu.
Kalisz d. 27 Czerwca (9 Lipca) 1847r.
Jan Niwiński.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1847 nr 268

(N. D. 6268) Rejent Kancellaryi Ziemiańskiej Gubernii Warszawskiej w Kaliszu.
Po śmierci Kaspra Karśnickiego właściciela dóbr Poradzów z Okręgu Wartskiego, otworzył się spadek, do regulacyi którego wyznacza się termin na dzień 30 Maja (11 Czerwca) 1848 r. w Kancellaryi Ziemiańskiej w Kaliszu.
Kalisz dnia 14 (26) Listopada 1847 r.
Jan Niwiński.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1848 nr 283

(N. D. 6268) Rejent Kancellaryi Ziemiańskiej Gubernii Warszawskiej w Kaliszu.
Po śmierci:    
4, Hipolita Μilęckiego, (…) wierzyciela kapitału (…) b) na dobrach Chocim Okręgu Wartskiego 15,000 złp. w dziale IV. pod Nr. 14; c) na dobrach Korzenica Powiatu Kaliskiego 6000 złp. w dziale IV. pod Nr. 14; d) na dobrach Poradzew Powiatu Kaliskiego złp. 60000 w dziale IV. pod Nr. 31 oraz w dziale III. pod Nr. 7 hypotekowanych;
(…) otworzył się spadek, do uregulowania więc tych spadków wyznaczony jest termin w Kancellaryi Ziemiańskiej Gubernii Warszawskiej w Kaliszu, przed podpisanym Rejentem, co do 1 2, 3 i 4, na dzień 22 Czerwca (4 Lipca) 1849 r., co do 5 na dzień 11 (23) Lipca 1849 r. godzinę 10 z rana.
Kalisz dnia 4 (16) Grudnia 1848 roku.
Józef Białobrzeski.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1849 nr 30

(N. D. 599) Rejent Kancellaryi Ziemiańskiéj Gubernii Warszawskiéj w Kaliszu.
Ogłasza się wiadomość otwarcia spadków:
2, po Witoldzie Karsnickim ojcu i Walentym Karsnickim synie co do summy złp. 23,000 czyli rs. 3450 na dobrach Poradzew Okręgu Wartskiego w dziale IV. ad Nr. 19 hypotekowanej (…) z wyznaczeniem pół rocznego terminu na dzień 4 (16) Sierpnia 1849 r. o godzinie 10 z rana tu w Kaliszu w méj Kancellaryi dla zgłoszenia się osób do spadków tych interessowanych pod prekluzyą dla nie stawających.
Kalisz dnia 19 (31) Stycznia 1849 roku.
W. Basiński.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1849 nr 69

(N. D. 1362*) Pisarz Trybunału Cywilnego I. Instancyi Gubernii Warszawskiej w Kaliszu. Stosownie do artykułu 682 Kodexu Postępowania Sądowego, wiadomo czyni iż na żądanie Emilii z Bernsztorfow Karsznickiéj, po Witoldzie Karsznickim pozostałéj wdowy, jako opiekunki nieletniej Wandy z tymże spłodzonéj, w imieniu tejże i w imieniu swojém działającej w wsi Chojno Okręgu Kaliskim zamieszkałej, zamieszkanie zaś prawne do tego interessu u Józefa Brudzyńskiego Patrona Trybunału Kaliskiego w Kaliszu z urzędu zamieszkałego sobie obierającej, który to Patron subhastacyą tę popiera, aktem na gruncie dóbr Poradzewa w dniu 3 (15) Lutego 1849 roku przez Józefa Rojek Komornika Trybunału zdziałanym, zajęte zostały na sprzedaż w drodze przymuszonego wywłaszczenia:
DOBRA ZIEMSKIE PORADZEW
składające się z wsi zarobnéj i folwarku tegoż nazwiska, z inwentarzami żywemi i martwemi, z wiatrakiem, polami, rolami, łąkami, pastwiskami, borem i propinacyą, w Okręgu Wartskim Powiecie Kaliskim Gubernii Warszawskiej, Gminie Poradzew położone, Nikodema Karsznickiego Obywatela w Poradzewie mieszkającego własne, i w jego posiadaniu będące, obejmujące w sobie około włók 33, mórg 14, miary nowopolskiéj, których grunta należą do klassy II, III, IV i V i w tych mieści się bór około włók 10 takiej saméj miary, rozległości obejmujący.
W dobrach zajętych jest dwór murowany z kuchnią przybudowaną od tyłu, dom folwarczny, kloaki z bali, oficyna z bali, dom dla ludzi służebnych, sklep w ziemi murowany, obora z bali, dom z bali, sklep z bali, stodoła z bali, dwie stodoły o dwóch klepiskach z bali, stodoła o dwóch klepiskach murowana, spichrz, obora, stajnia, z bali budowane, owczarnia murowana, kloaka z desek, trzy studnie ocembrowane, ogród owocowy i warzywny. Chałup wiejskich 11, kuźnia, wiatrak, dom o jednéj izbie, stodoła z bali, dwie studnie ocembrowane, cegielnia i szopa na surówkę oraz cztery stawy zarybione i sadzawka w podwórzu.
Inwentarz gruntowy jest następny: koni fornalskich 8, wołów ratajskich l..*, krów 12, jałowizny 3, owiec macior skopów i baranów sztuk 640, wozów kutych 3, pługów z żelazami 6, radeł 3, bron 16, maszyna do rznięcia sieczki i młynek do chędożenia zboża.
W dobrach tych jest dziewięciu chałupników mających swoje grunta, trzech kopiźniarzy i trzy komornice.
Akt zajęcia wyż z daty powołany Nikodemowi Karsznickiemu, Wójtowi Gminy dóbr Poradzewa, oraz Wawrzyńcowi Staniszewskiemu ustanowionemu dozorcy w dniu 4 (16) Lutego 1849 roku, oraz Gontramowi Myszkowskiemu Pisarzowi Sądu Pokoju Okręgu Wartskiego w dniu 5 (17) Lutego 1849 r. wręczony, następnie do księgi wieczystéj dóbr Poradzewa w dniu 12 (24) Lutego a do księgi zaregestrowań Trybunału tutejszego w d. 24 Lutego (8 Marca) 1849 roku wpisany i zaregestrowany został.
Dobra Poradzew na audyencyi Trybunału Cywilnego I. Instancji Gubernii Warszawskiéj w Kaliszu w miejscu zwykłych posiedzeń sprzedane zostaną.
Warunki zaś licytacyi i przedaży oraz zbiór objaśnień każdy z interessentów w biurze Pisarza Trybunału i u popierającego przedaż Patrona Józefa Brudzyńskiego przejrzeć sobie może.
Pierwsze ogłoszenie warunków licytacyjnych i przedaży w mowie będących dóbr na audyencyi Trybunału tutejszego w dniu 6 (18) Kwietnia 1849 roku o godzinie 10 rano nastąpi.
w Kaliszu dnia 25 Lutego (9 Marca) 1849.
Wojciech Śliwiński, Pisarz Trybunału.

*nieczytelne

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1852 nr 272

(N. D. 5191) Sąd Policyi Poprawczej Wydziału Kaliskiego.
Wzywa wszelkie Władze cywilne i Wojskowe nad bezpieczeństem i porządkiem w kraju czuwające iżby na Mateusza Brzeskiego lat 53, liczącego katolika o kradzież w karczmie wsi Swierczewa prawnie poszlakowanego, i ze wsi Poradzewа Ogu Wartskiego, gdzie jest księgami ludności obaięty, zbiegłego, baczne zwracały oko, i w razie ujęcia pod pewną strażą najbliższemu dostawiły go Sądowi. Rysopis jego jest następujący; wzrost i tusza dobre, twarz okrągła, oczy niebieskie, włosy ciemno-blond, nos mierny, usta szerokie, nosi wąsy , nogi z powodu nabrzmienia ma po obwijane, dawniej usługiwał za Ekonoma i Pisarza prowentowego, ostatnio nie miał stałego utrzymania, ani sposobu do życia, i kilkakrotnie na włóczęgostwie był ujęty. Ma familią we wsi Białej Powiecie Łęczyckim.
Tyniec pod Kaliszem dnia 15 (27) Października 1852 r.
Sędzia Prezydujący,
Radca Kollegialny, Swierczyński.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1854 nr 5

(N. D. 128) Rejent Kancellaryi Ziemiańskiej Gubernii Warszawskiej w Kaliszu.
Po śmierci  
3. Emilii z Barstorfów pierwszego ślubu Karśnickiej powtórnego Stejnborn współwłaścicielki dóbr Poradzowa z Ogu Wartskiego oraz dóbr Nowa wieś część II z Ogu Konińskiego tudzież mającej na dobrach Poradzowie w dz. IV różne prawa ubezpieczona jako to: ad 19 współwłasność summy rs. 3450, ad 19 ostrzeżenia względem skutków appellacyi założonej od decyzyi wydziału hypotecznego d. 2 (14) Września 1850 r. wydanej, ad 20 współwłasność summy rs. 570, ad 31 współwłasność ewikcyi przez Kazimierza Rozdrażewskiego zapisanej, ad 33, ad a. b. c. i d współwłasność summ rsr. 450, rs. 450, rs. 1500 i rs. 2070.
Otworzyły się spadki do uregulowania których wyznaczony jest termin w Kancellaryi Ziemiańskiej Gub. Warszawskiej w Kaliszu przed podpisanym Rejentem na d. 10 (22) Lipca 1854 r.
Kalisz d. 19 (31) Grudnia 1853 r.
J. Biołobrzewski.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1858 nr 103

(N. D. 2115) Rejent Kancellaryi Ziemiańskiej Gubernii Warszawskiej w Kaliszu.
Po śmierci: a) Gerszona Dreher:        
86. rs. 510 z procentem i kosztami ad 31 b. sposobem ostrzeżenia na dobrach Poradzew z Okręgu Wartskiego w dziale IV. wykazów ubezpieczonych;
87. rs. 615 w depozycie Władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego znajdujących się, a z działu IV. Nr. 31 dóbr Poradzew w z Okręgu Wartskiego listami zastawnemi III. Okressu z 10 kuponami spłaconych;  
(…) otworzyły się spadki do uregulowania których termin na dzień 12 (24) Listopada 1858 r. przed sobą wyznaczam.
Kalisz d. 23 Kwiet. (5 Maja) 1858 r.
Stanisław Rościszewski.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1859 nr 8

(N. D. 196) Rejent Kancellaryi Ziemiańskiej Gubernii Warszawskiej w Kaliszu.
Po śmierci:
1. Wincentego Grabskiego wierzyciela summ: (…) 13) złp. 1,000, albo rs. 150 w dziale IV. pod Nr. 31 b. na dobrach Poradzewie z tegoż Okręgu Wartskiego lokowanych.    
(…) Otworzyły się spadki, do uregulowania których termin na dzień 10 (22) Lipca 1859 r. w Kancellaryi Ziemiańskiej Gubernii Warszawskiej w Kaliszu przed sobą wyznaczam.
Kalisz d. 11 (23) Grudnia 1858 r.
Stanisław Rościszewski.


Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1859 nr 65

(N. D. 2114) Sąd Policyi Poprawczej Wydziału Kaliskiego.
Zapozywa niniejszym Teofila Sztejnborn, dziedzica dóbr Poradzewa, nateraz z pobytu niewiadomego, aby się osobiście w Sądzie tutejszym stawił, lub o teraźniejszym miejscu swego zamieszkania dał wiadomość w przeciwnym bowiem razie według prawa postąpionem będzie. Tyniec dnia 5 (17) Marca 1859 r.
Sędzia Prezydujący, Ruprecht.

Dziennik Powszechny 1861 nr 17

LICYTACJE I SPRZEDAŻE РUBLICZNE. (N. D. 4624) Dyrekcja Szczegółowa Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego Gubernii Warszawskiej w Kaliszu. Podaje do powszechnej wiadomości, iż na zasadzie art. 7 Postanowienia Rady Administracyjnej Królestwa Polskiego z dnia 28 Czerwca (10 Lipca) 1860 r. i upoważnień przez Dyrekcję Główną Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego udzielonych, następujące dobra ziemskie, za zaległość w ratach Towarzystwu należnych, wystawione są na sprzedaż przymusową przez licytację publiczną, w mieście Kaliszu w pałacu sądowym przy ulicy Józefiny, w Kancelarjach hypotecznych poniżej wymienionych. Termin sprzedaży 22 Maja (3 Czerwca) 1862 r.        
21. Poradzew z wszystkiemi przyległościami i przynależytościami, w Okręgu Wartskim położone, raty zaległe w chwili zarządzenia sprzedaży wynoszą rs. 99 kop. 37, vadium do licytacji rs. 750, licytacja rozpocznie się od sumy rs. 4243, przed Rejentem Kancelarji Ziemiańskiej Janem Niwińskim.
Sprzedaże wzmiankowane odbędą się w terminach powyżej oznaczonych, poczynając od godziny 10 z rana w obec delegowanego Radcy Dyrekcji Szczegółowej, gdyby zaś Rejent, przed którym sprzedaż ma się odbywać był przeszkodzony, licytacja odbędzie się w jego Kancelarji przed innym Rejentem, który go zastąpi. Warunki licytacyjne są do przejrzejnia w właściwych księgach wieczystych i w biurze Dyrekcji Szczegółowej.
Ostrzeżenie. Wrazie nie dojścia do skutku powyższej sprzedaży dla braku licytantów, druga i ostateczna sprzedaż od zniżonego szacunku odbytą będzie, bez dalszych nowych doręczeń w terminach jakie Dyrekcja Szczegółowa, oznaczy i w pismach publicznych raz jeden ogłosi. (Art. 25 postanowienia Rady Administracyjnej Królestwa Polskiego zd. 28 Czerwca (10 Lipca) 1860 roku.) Kalisz d. 23 Wrześ, (4 Paźdz.) 1861 r. Prezes, Szymanowski. Pisarz, Janczewski.

Dziennik Powszechny 1861 nr 43

(N. D. 5147) Dyrekcja Szczegółowa Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego Gubernii Wiarszawskiej w Kaliszu. Do niewiadomych z imion, nazwisk i pobytu SSrów b. wierzycieli dóbr Poradzewa: 1. Niegdy Wincentego Grabskiego mającego na dobrach rzeczonych wierzytelność za hypotekowaną w dziale IV pod N. 31. 3. Niegdy Karola Klessla mającego wierzytelności zabezpieczone w dziale IV. pod N. 36 i 49 wykazu hypotecznego dóbr Poradzewa, Na zasadzie art. 7 postanowienia Rady Administracyjnej Królestwa Polskiego z d. 28 Czerwca (10 Lipca) 1860 r., zawiadamia wszystkich interesowanych, a głównie powyżej wymienionych, iż dobra ziemskie Poradzew z wszystkiemi przyległ. i przynależytoś. i t. d. w Ogu Wartskim Powiecie Kaliskim Gubernii Warszawskiej położone, jako zalegające w ratach Towarzystwu Kredytowemu Ziemskiemu należnych sumę rs. 99 kop. 37. z mocy upoważnienia Dyrekcji Głównej z d. 26 Lipca (7 Sierp.) 1861 r. N. 11755 są wystawione na przymusową sprzedaż przez licytacja publiczną, która odbywać się będzie w obec delegowanego Radcy Dyrekcji Szczegółowej Kaliskiej w dniu 26 Maja (7 Czerwca) 1862 r., poczynając od godziny 10 z rana w Kancelarji hypotecznej przed Janem Niwińskim Rejentem miejscowej Kancelarji Ziemiańskiej lub jego prawnym zastępcą, w mieście Kaliszu przy ulicy Józefiny w gmachu sądowym. Vadium do licytacji oznaczone jest w kwocie rs. 750 w gotowiźnie lub w Listach Zastawnych z właściwemi kuponami. Licytacja rozpocznie się od sumy rs. 4243. Warunki tej przedaży są do przejrzenia w właściwej księdze wieczystej i w biurze Dyrekcji Szczegółowej Kaliskiej. Ostrzeżenie: Wrazie niedojścia do skutku powyższej sprzedaży dla braku licytantów, druga i ostateczna sprzedaż od zniżonego szacunku, odbytą będzie bez dalszych nowych doręczeń, w terminie jaki Dyrekcja Szczegółowa oznaczy i w pismach publicznych raz jeden Ogłosi, wedle art. 25 powołanego na początku postanowienia Rady Administracyjnej. Kalisz dnia 24 Paźdz. (5 Listop.) 1861 r. Prezes, Szymanowski. Pisarz Janczewski.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1861 nr 160

(Ν. D. 3262) Rejent Kancellaryi Ziemiańskiej Gubernii Warszawskiej w Kaliszu.
Po śmierci:
2. Karola Klessel (…) oraz wierzyciela summy złp. 2000 albo rs. 300 na dobrach Poradzewie z Ogu Wartskiego w dziale IV. wykazu pod N. 49 stojącej i rozciągającej swe bezpieczeństwo na kapitale złp. 6,300 w dziale IV. wykazu tych dóbr pod Numerem 36 zahypotekowanym.
(...) otworzyły się spadki do regulacyi których wyznaczam termin przed sobą. na dzień 25 Stycznia (6 Lutego) 1862 r. w Kancellaryi hypotecznej w Kaliszu.  
Kalisz dnia 1 (13) Lipca 1861 r.
Emilian Ordon.

Dziennik Powszechny 1864 nr 26

W m. Brzezinach w powiecie Rawskim w d. 19 na 20 grudnia (1 na 2 stycznia) o godzinie 2-ej w nocy, podczas, gdy straż z miejscowych mieszkańców odbywała patrol, banda rozbójników dała do nich ognia, lecz spostrzegłszy że to są obywatele miejscowi — uciekła przez ulicę Górki na trakt Piotrkowski. — Podobny wypadek zdarzył się we wsi Paradzewie powiecie Kaliskim, gdzie w nocy z dnia 30 grudnia (11 stycznia) napadło na straż wiejską miejscową z 6 ludzi złożoną sześciu rabusiów i dawszy do nich ognia grozili powieszeniem.

Dziennik Powszechny 1864 nr 38

Kalisz. W dniu 21 stycznia (2 lutego) zgraja uzbrojonych rabusiów napadła na wieś Poraczewo i skradłszy konia dzierżawcy tej wsi, udała się do lasu.

Dziennik Warszawski 1864 nr 187

(N. D. 3102) Sąd Poprawczy Wydziału Kaliskiego.
W dniu 5 Stycznia r. b. wieczorem przybyli uzbrojeni ludzie w liczbie pięciu lub sześciu do wsi Poradzewa gminy Goszczonowa i uprowadzili Andrzeja Kosteckiego wyrobnika, który nad ranem wrócił mocno pobity i w kilka godzin życie zakończył; gdy sprawcy tego czynu nie są znani, wzywa przeto każdego ktoby w tej mierze posiadał wiadomość o spieszne jej udzielenie Sądowi tutejszemu.
W tejże sprawie potrzebnym jest dla złożenia objaśnienia Adam Wojciechowski, który w owym czasie trudnił się gospodarstwem w Poradzewie i z obecnego pobytu nie jest wiadomy.
Wzywa go przeto, aby pod skutkami prawa w ciągu dni 30-tu do Sądu tutejszego zgłosić się nieomieszkał.
Tyniec d. 10 (22) Czerwca 1864 r.
Sędzia Prezydujący, Ruprecht.

Dziennik Warszawski 1864 nr 228

OBWIESZCZENIA SPADKOWE
(N. D. 4964) Rejent Kancelarji Ziemiańskiej Gubernji Warszawskiej w Kaliszu.
Po śmierci:
5. Kazimierza Rozdrażewskiego współwłaściciela dóbr Poradzew z Okręgu Wartskiego.
Otworzyły się spadki, do regulacji których wyznaczam termin przed sobą na dzień 8 (20) Kwietnia 1865 r. godzinę 10 z rana w Kancelarji hypotecznej w Kaliszu.
Kalisz dnia 18 (30) Września 1864 r.
Emiljan Ordon.

Dziennik Warszawski 1865 nr 4

(N. D. 9) Rejent Kancelarji Ziemiańskiej Gubernji Warszawskiej w Kaliszu.
Po śmierci:
5. Kazimierza Rozdrażewskiego współwłaściciela dóbr Poradzew z Okręgu Wartskiego.
Otworzyły się spadki, do regulacji których wyznaczam termin przed sobą na dzień 8 (20) Kwietnia 1865 r. godzinę 10 z rana w Kancelarji hypotecznej w Kaliszu.
Kalisz dnia 18 (30) Września 1864 r.
Emiljan Ordon.  

Dziennik Warszawski 1865 nr 95

(N. D. 2330) Patron Trybunatu Cywilnego I Instancji Gubernji Warszawskiej w Kaliszu.
Podaje do wiadomości, iż na skutek wyroku tegoż Trybunału, z powództwa Leona Taczanowskiego jako opiekuna nieletniej Wandy Karznickiej, której podopiekunem jest Józef Budzyński w Kaliszu zamieszkały, dziedzica dóbr Lututowa w tychże dobrach Ogu Wieluńskim zamieszkałego, naprzeciw Kazimierzowi Rozdrażeńskiemu, we wsi Poradzewie Ogu Wartskim mieszkającemu wszystkim wspówierzycielom dóbr Poradzewa w Ogu Wartskim położonych, na dniu 4 (16) Października 1862 r. zaocznie zapadłego, sprzedano zostaną w drodze działów też dobra Poradzew w Ogu Wartskim położone, przed delegowanym Sędzią Trybunału Charzewskim w Sali audjencjonalnej wspomnionego Trybunału. Licytacja dóbr tych zaczynać się będzie od sumy rs. 27744 k. 95 taksą przez biegłych w dniu 18 Lutego (2 Marca) 1865 r. rozpoczętą a w dniu 15 (27) Marca t. r. ukończoną wyśrodkowanej. Warunki sprzedaży w biurze Pisarza Trybunału złożone i ogłoszone zostały w dniu 26 Marca (7 Kwietnia) 1865 r. poczem termin do temczasowego dóbr tych przysądzenia na dzień 11 (23) Maja 1865 r. godzinę 3 z południa w sali audjoncjonalnej wspomnionego Trybunału wyznaczony został.
Kalisz d. 27 Marca (8 Kwietnia) 1865 r.
Nowicki. (5680)  

Dziennik Warszawski 1865 nr 226

(N. D. 6,068) Patron Trybunału Cywilnego 1. Instancji Gubernji Warszawskiej w Kaliszu.
Podaje do wiadomości, że gdy Alexy Rozdrażewski, któremu dobra Poradzew, w Okręgu Wartskim położone za sumę rs 30,036 na licytacji w drodze postępowania działowego przed W. Wincentym Charzewskim Sędzią Trybunału delegowanym na d. 31 Maja (12 Czerwca) ) 1865 r., stosownie do deklaracji Romana Ostapowicza Patrona przy Trybunale Kaliskim na dniu 9 (21) Września t. r. złożonej ostatecznie przysądzone zostały, nieuczynił zadosyć warunkom tejże sprzedaży, jak świadectwo Pisarza Trybunału wspomnionego z dnia 25 Września (7 Października) 1865 r. przekonywa, przeto na żądanie Wandy z Karznickich i Stefana małżonków Mizerskich z własnych funduszów się utrzymujących w Warszawie zamieszkałych, a u Franciszka Nowickiego Patrona Obrońcy swojego w Kaliszu zamieszkanie prawne sobie obierających, oraz na żądanie tegoż Franciszka Nowickiego jako jej kuratora przez małżeństwo usamowolnionej, przez uchwałę rady familijnej w Sądzie Pokoju Okręgu Wieluńskiego na d. 29 Czerwca (11 Lipca) r. b. wydaną postanowionego, jako też w imieniu własnem, z powodu nieopłaconych mu kosztów działającego, w Kaliszu zamieszkałego, który relicytacją popiera, i w zastosowaniu się do art. 737, 738 i 739 K. P. S. rzeczone dobra Poradzew wystawione zostają na sprzedaż publiczną w drodze relicytacji. Dobra rzeczone obejmujące rozległości włók 31, mórg 26, prętów kwad. 224 miary nowopolskiej, są własnością Wandy z Karznickich Mizerskiej, Aleksego i Antoniego braci Rozdrażewskich, ostatnich w Kaliszu zamieszkałych, od których Patron Ostapowicz kroki prawne czynił.
Taksa dóbr tych wyśrodkowaną była przez biegłych na rs. 27,744 k. 95 wyrokiem Trybunału Kaliskiego z d. 24 Marca (5 Kwietnia) 1865 r. zatwierdzoną. Sprzedaż dóbr tych odbywać się będzie na niebezpieczeństwo wspomnionego pluslicytanta Aleksego Rozdrażewskiego przed Sędzią delegowanym Charzewskim w Kaliszu w sali audjencjonalnej Trybunału Kaliskiego, i rozpocznie się od sumy rs. 18,000. Warunki sprzedaży przejrzane być mogą w biurze Pisarza Trybunału tutejszego, i w kancelarji podpisanego Patrona. Pierwsza publikacja warunków sprzedaży tej, odbędzie się przed rzeczonym delegowanym na audjencji tegoż Trybunału d. 19 (31 Października) 1865 r. o godzinie 10 z rana.
Kalisz, d. 25 Wrześ. (7 Paździer.) 1865 r.
Nowiński.  

Dziennik Warszawski 1865 nr 252

(N. D. 4778). Rejent Kancelarji Ziemiańskiej Gubernji Warszawskiej w Kaliszu.
Po śmierci Kazimierza Rozdrażewskiego właściciela następujących kwot:
a) 1j8 części z kapitału 3450 rs. pod Numerem ad 19.
b) 1j8 części z kapitału 570 rs. pod Numerem ad 20.
c) 1j8 części z kapitału 2070 rs. pod numerem ad 23 i
d) 1j3 części do żywocia ze spadku po Emilji Szteinborn pozostałego, na powyższych sumach służącego pochodzących, tudzież:
e) rs. 6885 pod Nr. 31b z większego kapitału rs. 9000.
f) rs.750 pod Nr. ad 32 i
g) rs. 945 pod Nr. 36, wszystkich z procentami na dobrach Poradzew z Okręgu Wartskiego, w dziale IV wykazu hypotekowanych wreszcie jako właściciela dożywocia na 1j3 części spadku po Emilji Szteinborn w dziale III wykazu tychże dóbr Poradzew. pod Nr. 15 służącego, a na rzecz tegoż Kazimierza Rozdrażewskiego, przeszłego; otworzył się spadek do regulacji którego oznaczam termin w mej Kancelarii Hypotecznej w Kaliszu na dzień 3 (15) Lutego 1866 r. o godzinie 10 z rana.
Kalisz d. 23 Lipca (4 Sierpnia) 1865 r.
Emiljan Ordon,

Dziennik Warszawski 1867 nr 13

(N. D. 130). Rejent Kancelarji Ziemiańskiej Gubernji Warszawskiej w Kaliszu.
Po śmierci:
4. Michaliny Emilji dwóch imion Klessel, współwłaścicielki nieruchomości (…) oraz sum: a) rsr. 4,500, w Dziale IV pod Nr. 10 z warunkiem w Dziale III pod Nr. 11 na dobrach Chrusty Zawady z Okręgu Sieradzkiego i b) rsr. 300, w Dziale IV pod Nr 36, na dobrach Poradzew z Okręgu Wartskiego hypotekowanych.
Otworzyły się spadki, do regulacji których, oznacza się termin przed podpisanym Rejentem i w jego Kancelarji na dzień 13 (25) Lipca 1867 r.
Kalisz d. 21 Grud. (2 Stycz.) 1866/7 r.
Wilhelm Grabowski.

Dziennik Warszawski 1868 nr 172

N. D. 5122. Rejent Kancelarji Ziemiańskiej w Kaliszu.
Po śmierci:
4. Józefa Goldmana co do sum na dobrach Poradzew z Powiatu Turekskiego rsr. 330 kop. 67 1/2 w dziale IV pod Nr. 57 (…)
(...) otworzyły się spadki, do regulacji których, wyznacza się termin na dzień 14 (26) Lutego 1869 r. w Kancelarji Hypotecznej.  
Kalisz d. 1 (13) Sierpnia 1868 r.
Teofil Józef Kowalski.

Kaliszanin 1872 nr 4

Wieś Czartki-wielkie

pod Wartą, są do wydzierżawienia od S-go Jana z inwentarzem i zasiewami kompletnemi. Wiado­mość bliższa u właściciela mieszkającego w Poradzewie.

Dziennik Warszawski 1873 nr 66

N. L. 1904. Rejent Kancelarii Ziemiańskie j w Kaliszu.
Po śmierci:  
4° Aleksego Rozdrażewskiego właściciela dóbr Poradzewa z kręgu Wartskiego, oraz wierzyciela sum hypotecznie ubezpieczonych a mianowicie:
a) rs. 1,114 kop. 50 w Dziale IV pod Nr. 4 na dobrach Zagajew,
b) rs. 16,200 w Dziale IV pod Nr. 30 na dobrach Suliszewice Jarki, a pod Nr. 22 na dobrach Suliszewice Mikołajewszczyzna, zaś pod Nr. 19 na dobrach Kołdów,
c) rs. 1,200 w dziale IV pod Nr 28 na dobrach Korzenica wszystkich z okręgu Wartskiego,
d) rs. 3000 na dobrach Sobiepany A. B. w Dziale IV pod Nr. 29 do której przywiązany warunek w Dziale III pod Nr. 5, a na dobrach Podole górne i dolne w Dziale IV pod Nr. 45 i w dziale III pod Nr. 9.
e)sumy rs. 521 kop. 79 i rs. 450 przez ostrzeżenie na pomienionych dobrach Podole górne w Dziale IV pod Nr. 66 a na dobrach Dąbrowa wjelka w Dziale IV pod Nr 25,
f) rs. 750 na dobrach Monice w dziale IV pod Nr. 34 rs. 3,000 na dobrach Górki w Dziale IV pod Nr. 3, do której przywiązane warunki w dziale III pod Nr. 9, rs. 300 na dobrach Charłupia mała w dziale IV ad Nr 18, 2l, 25, 26, 28a. b, d, e, i 29, a na dobrach części Charłupi małej w dziale IV ad Nr. 1 wszystkich z okręgu Sieradzkiego, (…) otworzyły się spadki do regulacji których wyznaczam termin przed sobą w kancelarji mej w Kaliszu na dzień 22 Września (4 Października) 1873 r. godzinę 10 z rana pod prekluzją.
Kalisz d. 14 (26) Marca 1873 r.
Józef Jezierski.

Gazeta Kaliska 1896 nr. 44

Polowanie. Dnia 28 maja odbyło się polowanie z taksami na lisy i jaźwce w lasach dom. Poradzew u p. A. Topińskiego. Rezultat był świetny, albowiem wykopano 13 młodych lisów i 2 stare jaźwce , które pozostały żywcem schwytane. Jamników było czynnych 5, z których jeden w walce z jaźwcem poniósł ciężkie obrażenia.

Kurjer Warszawski 1898 nr 94

Jarmark w Kaliszu.
(Korespondencja własna Kurjera Warsz.)
Kalisz 30-go marca 1898 r.
Dzisiaj zakończył się doroczny jarmark trzydniowy, a zakończył się dobrze, gdyż miał powodzenie niegorsze aniżeli lat zeszłych. Komitet jarmarcku, złożony z pp.: Bolesława Morawskiego, Juljana Biernackiego, Kazimierza Scholtza i Wincentego Pawłowskiego, pod przewodnictwem P. Opielińskiego, zastępującego dotychczas chorego prezydenta Grąbczewskiego, pracował usilnie, by jarmark wiosenny utrzymał zyskaną poprzednio dobrą opinję.
Do wielu inowacji komitet wprowadził obecnie dozór weterynaryjny w myśl istniejących okólników i przepisów policji weterynaryjnej. Każdy więc koń, przyprowadzony na jarmark, rewidowany bywa przez lekarza powiatowego weterynarji p. Jana Fedeckiego. Na każdego takiego konia wydaje się odpowiedni bezpłatny kwit od kontrolującego lekarza weterynarji, aby zaś za granice nie dostały się konie chore, kupcy zagraniczni otrzymują świadectwa weterynaryjne o stanie nabytego konia.
Jarmark o godz. 9 -ej otworzył r. t. Daragan w otoczeniu wicegubernatora Stremouchowa, prezydenta Grąbczewskiego i komitetu.
Zjazd kupców liczny, przybyło ich z różnych stron za granicy przeszło 50. Koni, przeważnie zbytkownych dostarczyła gubernja kaliska i handlarze końscy. Włościanie dostarczyli 140 koni. Przyprowadzono koni zbytkownych 550.
P. Kręski r. Masłowic przyprowadził parę karych ogierów w cenie 1.200 rs., Kon. Jerzmanowski z Niwki 5 k.. Walewski i Dzierzbic 2 klacze, Morzycka z Bzówka skarogniadego ogiera (600 rs.), Charłupski 8 k., Hantower 22 konie rosyjskie z gub. symbirskiej, Freideles 27 koni (rosyjskich), Putjatycki 6 k., Hentzel z Łodzi 4 k., Kujawski z Błaszek 9 k., Nasiorowski z Witoszewic 2 k. Gołcz z Ptaszewic dwa gniade ogiery, Radoński z Kobierzyska ogiera i 2 klacze, Radoszewski z Kępy 4 k.. Błędowski z Pomarzan 6 k., Łaszczyński z Pendoszyna 9 k. (ładny ogier) Pawłowski z Mniszek 4, Dąbrowski z Bronówka 3, Radoszewski z Neru 2 klacze, Siemiątkowski z Męckiej Woli 3, Urbanowski z Kaszyna 3, Szamowski z Mehówka 2, Kornatowski z Brudzewa 2 ogiery, Krzymuski z Wierzbic (pow. włocławski) 3 k., Nieniewski z Sędzic 2, Maninge z Brudzynia 4 i ze Smoliny 7 k., Łaszczyński z Chylina 1, Preczyńśki z Czepowa 5 k., hr. Thell z Uniejowa 6 wałachów i ogiera, Rogowski z Dąbrowy rasieckiej 5 k., Zieleniewski ze Smolic 4 k., Topiński z Poradzewa 3 k.. Węgierska z Błonczyna 10 k., Kurnatowski z Kolnicy 9 k., Kurnatowski z Zakrzewa 3 k.. Orzechowski z Kaszewa 2 k., Milewski z Rożaratowa 9 k., Łączyński ze Złotnik 2 k., Goliński z Kalisza 12 k., Chrzanowski z Jastrzębnik 2 k., Pruszkowski z Czarnożył ogiera i klacz, Kisielnicki z Radliczyc 5 k., Gliński z Boniewa (gub. warszawska) 8 k., Mrowiński z Góry Bełdzichowskiej 4 k., Rudnicki z Golkowa klacz, Skurzewski z Szadka 2 k., Kohn z Błaszek 10 k., Mikorski ze Stobna 4 k., Tymowski z Ustkowa ogiera, Rogalski z Zopolic (gub. piotrkowska) 5 k., Zieliński z Kołomyi (gub. warszawska) 3 k., Słubicki z Lubstawa 5 k., Romocki z Kamienia 2 k., Wejgt z Noskowa 2 k., Wejgt z Morawina 7.k., Szner ze Słodkowa 1, Kosman z Charłupi 8 k., Górecki z Żelazkowa 1, Tarnowski z Kliczkowa 3 k., Tarnowski z Unikowa 3 k., Tarnowski ze Świątkowic 3 k., Śniechowski z Zadowic 3 k., Walewski z Tkaczewa 2 k., z dominjum Rożdżały 12 dobrych koni roboczych, Beatus z Barczewa 4 k., Magnuski z Parcic 5 k., hr. Kiwilecki z Grodźca 2 k., Tyc z Lipego 4 k. i Prądzyński z Kościelina 3 k.
Cały punkt kulminacyjny tranzakcji i ruchu jarmarcznego odbywa się zazwyczaj we wtorek.
W ten też dzień okólnik przepełniony był jarmarkowiczami. Tranzakcje jednak szły opornie. Sprzedał jednak p. Magnuski z Naramnic cztery śliczne i ładnie dobrane konie za 1200 rs., oficer Ekimew sprzedał wice-gubernatorowi, p. Stremouchowowi cztery również dobrze dobrane kuce za 450 rs. wraz z uprzężą i pojazdem, p. Radoński sprzedał ładnego ogiera za 600 rs., p. Rogowski sprzedał do Poznania parę wałachów za 550 rs. Włościańskich koni w drugim dniu jarmarku dostarczono około 300, tak, iż wszystkich koni znajdowało się z górą 900. Przez pierwsze dwa dni przez komorę Szczypiorno przeprowadzono koni 220. Handlujący końmi robili niezłe interesy: Hantower sprzedał sześć koni w cenie 300—400 rs., Freideles sprzedał 8 koni w cenie 200—400 rs., Putyjatycki sprzedał 3 konie, Goliński sprzedał p. Magnuskiemu klacz za 550 rs., Johanisthal z Berlina kupił 20 koni, Hauschner z Würzen 26 koni, wszystkie zbytkowe. Kupcy zagraniczni przeważnie przeważnie, o ile przekonaliśmy się, uwzględniają konie robocze, dobrze utrzymane w cenie 300—400 marek; takie konie cieszą się wielkim popytem, ziemianie jednak twierdzą (i nie bez słuszności), że hodowla takich koni im się nie opłaca i dlatego na jarmark kaliski przyprowadzają przeważnie konie zbytkowe, które nie zawsze znajdują nabywców.
Jarmarkowi sprzyjała najpiękniejsza, ciepła pogoda. Orkiestra godzinami przygrywała w okólniku.
Wszystkie hotele pomieścić nie mogły gości więc nawet prywatne domy ustępowały pokoje. Żaden teatr nie zjechał na czas jarmarku, a szkoda, gdyż zeszłego roku trupa p. Majdrowicza robiła dobry interes w czasie jarmarku. Nędzny cyrk, przybyły tutaj z Prus, nie cieszył się zbytniem powodzeniem.
Komitet jarmarczny występuje z podaniem do władzy, prosząc, by przy wiosennych jarmarkach zaprowadzić wystawę inwentarza i koni. Ma to nastąpić już w przyszłym roku.  

Gazeta Kaliska 1899 nr 120

Zginęła SUKA pointer angielski biała, żółte łaty, wabiąca się „Etna". Zgłosić się za wynagrodzeniem do dom. Poradzew p. Warta.

Sport 1900 nr 3

Z kniej i pól.
W Chwalencicach, u p. Stanisława Suchorskiego, w 11 strzelb, zabito 140 zajęcy. Królem łowów był p. Topiński z Poradzewa.

Gazeta Kaliska 1900 nr. 240

Zaginął Koń kary, wałach, kupiony z koni brakowych 15 dragońskiego pułku, prowadzony do Radliczyc. Łaskawy znalazca zechce zawiadomić administrację dóbr Poradzew przez Wartę.

Sport: Tygodnik Ilustrowany 1901 nr 13

JARMARK W KALISZU.
Cechą tegorocznego jarmarku na konie w Kaliszu było przedewszystkiem-fiasco. Koni przyprowadzono mało, bo zaledwie około 300, a i te z nielicznym wyjątkiem nie mogły być uważane jako świadectwo chluby naszej hodowli. Wtajemniczeni w sprawę jarmarków w Kaliszu twierdzą, że upadają one stale, bo też ani pora ku temu nie właściwa, ani plac jarmarczny nie jest odpowiednio utrzymany, dla pomieszczenia i prób koni droższych, ani też komunikacja ułatwiona. Szczególniej w tym roku śniegi, jakie spadły nagle w wielkiej ilości, powstrzymały wielu hodowców od przybycia z końmi, a kupców od dalekiej i trudnej podróży. Bo też droga do Kalisza obecnie przedstawia się tak okropnie, że za ciężkie tylko grzechy można ponosić karę podróży do tego grodu. Dość powiedzieć, że w podróży powrotnej jechałem 16 mil blizko 20 godzin, a odbywałem podróż sankami, powozem, wozem drabiniastym (z obawy popękania resorów) i nareszcie ostatnią stację znów powozem. Taki to dojazd do Kalisza.
Zagraniczni kupcy koni opowiadali mi, że na pierwszy jarmark do Kalisza przywieźli z sobą 100000 marek i z tej sumy wydali przeszło 60000, obecnie przywożą po 15000 i te napowrót odwożą do domu.
Wyróżniających się koni było mało. Kilka zaledwie sztuk zasługiwało na uwagę, a mianowicie: klacz p. H . Rathla z Olszówki, sprzedana za granicę za 1000 marek, ogier kary p. Kręskiego, para skarogniadych klaczy trakeńskich p. Bronikowskiego i para gniadych koni p. Niemojowskiego.
Ogółem sprzedano koni zaledwie trzydzieści kilka, a ceny wahały się od rbl. 125 do rbl. 450.
W stajniach na placu jarmarcznym pomieścili konie następujący właściciele: Zabłocki z Osieka 2, Górecki z Żelazkowa 5, Jarociński z Kamienacza 5, Domaniewski z Ostrowa 4, Glicenstein z Milejewa 10, Kohn z Błaszek 6, Jedwab z Błaszek 10, Charłupski z Błaszek 5, Grossman z Warszawy 10, jenerał Baryszew z pod Warszawy 9, pułk. Szymanowski z Koła 3, Borysow z Kaługi 16, Szaniawski ze Zduńskiej Woli 9, drowa Rażniewska z Sieradza 1, Zieliniewska ze Smolic 6, Mazurkiewicz z Mikołajewic 3, Taczanowska z Wilczyna 5, Kręski z Masłowic 6, Zaborowski z Korzenicy 2, Lissowski z Ostałowa 3, Szczepkowski ze Śmiłowa 3, Bronikowski ze Szczypiorna 4, Rathel z Olszówki 8, Tymowski z Ustkowa 3, Puławski z Leszcz 3, Niemojowski z Marchwacza 3, Żychliński z Czepowa 9, Gólcz z Brudzewa 4, Krzymuski ze Świnic 9, Garczyński ze Zborowa 1, Pauli z Mieleczyna 5, Kurcewski z Zakrzewa 2, Karłowski z Kościelnej Wsi 5, Szamowski z Wysokiego 16, Tarnowski z Kluczkowa 9, Gościmski z Rożdżał 3, Żyżemski z Koła 3, Maringe ze Smoliny 14, Raruser z Potworowa 15, Repphan ze Zbierska 16, Muszynowski z Kalinowy 3, Krzyżanowski z Garbowa 2, Bogdański ze Szczytnik 1, Fogel z Koźminka 7, Frenkel z Kalisza 7, Chrzanowski z Jastrzębnik 3, Dutkowski z Kasch 4, Ciesielski z Dąbroszyna 3, Sobolnicki z Janiszewa 6, Skórzewski z Dobry 3, Kokczyński z Wielgiego 6, Sulimierski z Żernik 2, Stifter ze Stawiszyna 4, Mikołajewski z Koła 2, Antoniewicz z Chruszczyny 3, Abe z Łodzi 8, Freideks z Warszawy 6.
Z inwentarza żywego dostarczyli tylko: p. Garczyński 2 stadniki holenderskie i p. Adolf Wejgt z Noskowa 10 krów dojnych, które sprzedał po rbl. 96 i 4 stadniki holendry, które sprzedał po rbl. 100.
Z tranzakcji na konie droższe jest zaledwie kilka do zanotowania: p. Rathel sprzedał jedną klacz za 1000 marek oraz wałacha i klacz po rbl. 200, remontjer austrjacki Szmelc nabył 8 koni, płacąc za nie od 150 do 240 rbl. Szmelc przybył po 16 koni, ale tyle nie znalazł przydatnych dla siebie. P . H . Chrzanowski z Prus sprzedał klacz za rbl. 300, hr. Dunin nabył od p. Tupińskiego z Poradzewa wałacha za 1200 marek, p. Olszyński kupił od tow. akc. Zbiersk klacz za 225 rbl. i p . Wituski z Jeżewa od tegoż towarzystwa nabył parę klaczy za 500 rbl.
Koni włościańskich dostarczono zaledwie 150 sztuk, a i te miały mały pokup i wartości wielkiej nie przedstawiały.
Urzędowo jarmark otwarto dopiero w poniedziałek o godz. 2 -ej po południu, a we wtorek o 5 i pół rozdano przysądzone nagrody następującym właścicielom:
Medale srebrne: pp. Henryk Rathel z Olszówki za klacz 4-letnią Grażynę, Włodzimierz Kręski z Masłowic za 4-letnią klacz Strzałę i rubli 100 od Tow. Wyśc. Kon. za prawidłową hodowlę koni; akc. tow. Zbiersk za 3-letnią klacz Bertę i rbl. 100 od Tow. Wyśc. Kon.; W. Szamowski z Wysokiego za 4-letnią klacz Łysą.
Medale bronzowe: pp. Wacław Niemojowski z Marchwacza za 5-l. klacz Bertę i rbl. 100 za prawidłową hodowlę koni; Stefan Bronikowski ze Szczypiorny za 4-letnią klacz Bertę; Józef Kurcewski z Zakrzewa za 5-let. ogiera Olesia; akc. tow. Zbiersk za klacz 3-letnią Notkę; Henryk Chrzanowski z Jastrzębnik: za 4-letnią klacz Kaśkę i rbl. 100 za prawidłową hodowlę koni i za klacz 4 letnią Marysię.
Listy pochwalne: akc. tow. Zbiersk za 4-letnią klacz Baśkę, za 4-letnią klacz Żółtą; pp. Antoni Tarnowski z Kluczkowa za 4-letnią klacz Almę; Żyżymski z Gaju za 2-letniego ogiera Balcerka i 50 rbl. od Tow. Wyśc. Kon. i Karłowski z Kościelnej-Wsi za 4-letnią klacz Łyskę oraz rbl. 50 od Tow. Wyśc. Konnych.
Za konie włościańskie otrzymali nagrody pieniężne następujący gospodarze po rbl. 40; Walenty Antoniewski, Wawrzyniec Przyjazny i Jan Klimek; po rbl. 30: Wawrzyniec Roga i Ludwik Kucza; po rbl. 25: Ludwik Wiprzycki i Stefan Staszak; po rbl. 20: Rejnhold Hempel, Ignacy Gwóźdź, Mikołaj Miłek i Błażej Wojciechowski; po rbl. 15: Józef Michałkiewicz i Michał Franckiewicz; po rbl. 10: Jan Olszyna, Leon Mania, Józef Wdowczyk, Jan Maciak, Józef Czapka i Józef Bencki.
ST. K.

Gazeta Kaliska 1901 nr. 231

200 macior do chowu rasy Negretti, pięknie utrzymanych, i 150 jagniąt wyrośniętych, ma na sprzedaż Dom. Poradzew, p. Wartę.

Obwieszczenia Publiczne 1920 nr 59

Na zasadzie art. 846 i 847 U. P. K., sąd okręgowy w Kaliszu stosownie do decyzji sądu z d. 8 lipca 1920 r., poszukuje Ludwika Adamskiego, zamieszkałego we wsi Poradzewo, gm. Goszczanów, pow. Tureckiego, oskarżonego z art. 2 dekretu z d. 30/1 1919 r. i zbiegłego niewiadomo dokąd.
Rysopis i znaki szczególne poszukiwanego nieznane.

W razie odnalezienia poszukiwanego lub miejsca jego zamieszkania należy bezzwłocznie zakomunikować najbliższym władzom policyjnym, w celu zaaresztowania i doniesienia o tem sądowi okręgowemu.

Obwieszczenia Publiczne 1921 nr 40

Notarjusz przy wydziale hipotecznym sądu okręgowego w Kaliszu, Józef Dzierzbicki obwieszcza, że zostały otwarte postępowania spadkowe po zmarłych:
3) Wawrzeńcu Wolskim, właścicielu działki Nr. 3, przestrzeni 2 dzies. 1349 sąż., zapisanej w dziale II wykazu majątku Poradzew, pow. Tureckiego pod Nr. 5(...)
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony został na d. 2 grudnia 1921 r. w kancelarji notarjusza Dzierzbickiego w Kaliszu.

Obwieszczenia Publiczne 1921 nr 40

Wydział hipoteczny przy sądzie okręgowym w Kaliszu obwieszcza, że otwarte zostały postępowania spadkowe po zmarłych:
2) Wawrzyńcu Wolskim, właśc. działki Nr 10, przestrzeni 5 dzies. 299 sąż. z maj. Poradzew, pow. Tureckiego;
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony został na d. 5 grudnia 1921 r., w kancelarji hipotecznej w Kaliszu.

Obwieszczenia Publiczne 1922 nr 87

Wydział hipoteczny przy sądzie okręgowym w Kaliszu obwieszcza, że otwarte zostały postępowania spadkowe po zmarłych:
15) Janie Krawczyku, właśc. 5 dzies. 299 sąż. z majątku Poradzew, pow. Tureckiego;
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony został w kancelarji hipotecznej w Kaliszu na d. 10 maja 1923 r. i w tym dniu osoby interesowane stawić się winny w tymże wydziale hipotecznym, pod skutkami prekluzji.

Echo Tureckie 1924 nr 6


Pożar. W kol. Poradzew gminy Gosz­czanów, dnia 13-go. b. m. o godz. 5 rano wybuchł pożar w osadzie Józefa Mroza, jak przypuszczał poszkodowany, od podpa­lenia wskutek zemsty sąsiada, od którego zgorzały doszczętnie zabudowania Mroza wraz z całym dobytkiem żywym i martwym. Oprócz zagrody Mroza spaliła się też doszczętnie wraz z inwentarzem żywym i martwym zagroda podejrzanego w podpa­leniu Józefa Gruca. W czasie pożaru brały udział straże ogniowe ochotnicze —Goszczanowskie i Poniatowska i ze wsi Chlewo pow. Kaliskiego. Przy ratowaniu dobytku uległ ciężkiemu poparzeniu poszkodowany Gruca, którego odwieziono do szpitala św. Pawła w Turku. Straty wynoszą kilka miljardów marek.

Echo Tureckie 1924 nr 29

POŻARY; —
[14 sierpnia] Tegoż dnia w Poradzewie gm. Goszcza­nów stały się pastwą pożaru dom i kuźnia Jana Ciupy, z powodu wylatujących iskier. Strat około 900 zł.


Łódzki Dziennik Urzędowy 1925 nr 27

Ogłoszenie.
Okręgowy Urząd Ziemski w Piotrkowie podaje do publicznej wiadomości, że na skutek wniosku włościan wsi Poradzew, w gminie Goszczanów, powiecie tureckim położonej, z dnia 12 sierpnia 1924 roku w przedmiocie scalenia ich gruntów, Okręgowa Komisja Ziemska w Piotrkowie decyzją, powziętą na posiedzeniu jawnem w dniu 29 stycznia 1925 roku (sprawa Nr. R. 1/25), postanowiła: 1) wniosek włościan wsi Poradzew wyrażony w formie podania z dnia 12 sierpnia 1924 r. w przedmiocie scalenia ich gruntów, zatwierdzić; 2) określić obszar scalenia w granicach: a) gruntów ukazowych wsi Poradzew ogólnego obszaru około 95 ha, b) gruntów kolonji Wałek o powierzchni około 3 ha, graniczących z gruntami wsi Poradzew i będących w posiadaniu uczestnika scalenia, Gaja Józefa, c) gruntów z kolonji Poradzew o powierzchni 2 ha 7994 m. kw., będących w szachownicy z gruntami ukazowemi wsi Poradzew i należących do uczestników scalenia, Jana Wypyszyńskiego i Wojciecha Krzyczkowskiego, d) gruntów z kolonji Poradzew o powierzchni 5 ha 598 m. kw., należących do uczestnika scalenia, Wawrzyńca Karolewskiego, oraz e) gruntów z kolonji Aleksów o powierzchni 2 ha 7794 m. kw., należących do uczestnika scalenia, Tomasza Ogłazy, jako bezpośrednio przylegających do ich zabudowań we wsi Poradzew.
Piotrków, dnia 19 czerwca 1925 roku.
W z. Prezesa: (podpis)

Łódzki Dziennik Urzędowy 1926 nr 3

Starostwo Tureckie,
L. 8162/35.
WYKAZ
wydanych duplikatów zagubionych kart ewidencyjnych w pow. Tureckim za czas od przeglądu do 1-go
października 1925 r.
7. Józef Oleszczyk, zam. w Poradzewie, gm. Goszczanów, zagubił kartę ewid. Nr. 80473 (niezdatne). Dupl. wystawiono za Nr. 61501/VII.
Turek, dnia 20 października 1925 r.
Starosta (—) podpis.

Echo Tureckie 1926 nr 5

Morderstwo na tle majątko­wem.
W dniu 28 stycznia r.b. o godzinie 11-ej w kolonji Paradzew, g. Goszczanów w do­mu Józefa Kleśty wszczęła się bójka na tle majątkowem pomiędzy Józefem Kleśtą i zamieszkałym tamże jego szwagrem Stani­sławem Wolskim. Podczas bójki Stanisław Wolski został uderzony kilka razy luśnią żelazną od wozu i kopaczem od gnoju po głowie przez Józefa Kleśtę i będącego po­dówczas tam brata jego Wawrzyńca Kleśtę.
Stanisław Wolski wskutek otrzymanych ran po upływie 5 godzin zmarł. Trup zabezpie­czony do przybycia władz sądowo—lekar­skich. W powyższym kierunku dochodzenie prowadzi posterunek w Goszczanowie. Na miejsce wypadku wyjechał niezwłocznie p. Komendant P. P. Folner.

Echo Tureckie 1927 nr 2

Ogłoszenia drobne.
Jan Wolski,syn Jana ze wsi Poradzew, gm. Gosz­czanów zagubił książeczkę wojskową, wydaną przez P. K. U. Kalisz.


Echo Tureckie 1927 nr 6

Ogłoszenia drobne.
Roch Kurzawa z Poradzewa gm. Goszczanów zagubił kartę powołania, wydaną przez P. K. U. Ka­lisz.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1928 nr 16

Ogłoszenie.
Starostwo Powiatowe w Turku podaje do wiadomości, że w dniu 20.IX. 1928 r. na zasadzie art. 222 Ustawy Wodnej zatwierdzony został statut Spółki Wodnej Poradzew z siedzibą w kol. Poradzew.
Spółka nosi nazwę „Spółka Wodna Poradzew"; celem spółki jest zdrenowanie gruntów członków spółki według przedłożonego Starostwu projektu. Statut spółki uchwalony 20.IX. 1928 r. przez członków, ułożony został według wymogów okólnika Min. Rob Publ. z dnia 20.VII. 1923 r. (Mon. Polski Nr. 161 poz. 225).
Statut z datą 20.IX. 1928 r. wpisano do rejestru pod poz. 28.
Starosta Powiatowy
w z. (—) Dr. Pajdak
Referendarz Starostwa.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1928 nr 20

Ogłoszenie.
Okręgowy Urząd Ziemski w Piotrkowie podaje do publicznej wiadomości, że orzeczeniem z dnia 4 września 1928 roku postanowił: rozszerzyć obszar scalenia wsi Poradzew, gminy Goszczanów, powiatu tureckiego, przez włączenie 1 ha 1197 m. kw. gruntów hipotecznych z majątku Poradzew, będących w posiadaniu Władysława Maruchy.
Orzeczenie to uprawomocniło się dnia 5-go października 1928 roku.
Z polecenia Prezesa
Naczelnik Wydziału:
(—) K. Jaroński


Echo Tureckie 1928 nr 39

Wybory wójta w gminie Goszczanów.
Na skutek reskryptu urzędu wojewódz­kiego w Łodzi o zwolnieniu ze stanowiska wójta Józefa Grzelczyka, zostały zarządzo­ne przez Starostwo w Turku wybory nowe­go wójta na dzień 20 b.m.
Wybrano za pomocą tajnego głosowania większością głosów na kandydata na wój­ta pełniącego obowiązki wójta p. Józefa Kozłowskiego, byłego zastępcy wójta ze wsi Janówek i p. Marcina Kieskę z Poradzewa.
Do głosowania przedstawiono ogółem 6 kandydatów. Pozostali jednak kandydaci, z wyjątkiem p. Wł. Pomykalskiego otrzymali minimalną ilość głosów: 1,5 i ani jednego. Wybory przeprowadzał z ramienia władzy powiatowej Inspektor Samorządowy p. T. Glądała.


Echo Tureckie 1929 nr 23

Kronika powiatowa
Nieszczęśliwy wypadek.
We wsi Goszczanów, tut. powiatu w dniu 27 maja r.b. o godzinie 17 Gaj Józef, mie­szkaniec wsi Poradzew, gm. Goszczanów, przejeżdżając przez wieś Goszczanów paro­konnym wozem naładowanym cegłą, opiekę i kierownictwo końmi powierzył swemu 12 letniemu synowi Antoniemu. W międzycza­sie konie spłoszyły się, a nie utrzymane słabemi rękami chłopca—poniosły. Wóz z ce­głą ciągniony przez konie przewrócił się, a chłopiec powożący końmi dostał się pod wóz, skutkiem czego uległ złamaniu pra­wej nogi powyżej kolana, zmiażdżeniu le­wej stopy i ogólnemu potłuczeniu i w sta­nie bardzo ciężkim został przewieziony do szpitala w Kaliszu.
Nadmienić należy, że przed paru dniami u tegoż samego Gaja Józefa zdarzył się wypadek potłuczenia chłopca przez konie, któ­remu uległ starszy syn Gaja, leczący się obecnie w domu.
Podobne wypadki w tutejszej okolicy, a szczególnie we wsi Goszczanów, której to wsi wybrukowana ulica prowadzi z góry — zdarzają się dość często, zawdzięczając to miejscowym gospodarzom, którzy jadąc powierzają kierowanie końmi małoletnim dzie­ciom; lub puszczając je samopas.
Ponieważ wielokrotne upominania i in­terwencja policji, miejscowego posterunku P.P. w powyższych sprawach nie odnoszą skutku, może opisany wyżej tak smutny wy­padek, będzie nauką dla naszych gospoda­rzy, aby nie powierzali opieki nad końmi małoletnim dzieciom.

F. Kurzajski.—


Echo Tureckie 1931 nr 36

Z Sądu.
Znieważenie wójta gminnego.
Dnia 11 kwietnia r.b. wójt gminy Gosz­czanów p. Kozłowski udał się do mieszkań­ców wsi Poradzew Władysława i Włady­sławy małż. Marucha celem wyegzekwowa­nia podatków gminnych. Maruchowie odmó­wili zapłacenia należności, a gdy wójt za­mierzał wejść do obory i zająć ich krowę, wówczas znieważyli go słownie nazywając złodziejem i bandytą. Takie postępowanie płatników, w stosunku do ich własnego przedstawiciela gminy, zmusiło tego ostat­niego do wszczęścia sprawy przeciwko Maruchom o znieważenie podczas pełnienia obowiązków służbowych.
Na posiedzeniu Sądu Grodzkiego w Tur­ku w dniu 24 sierpnia oskarżeni Maruchowie nie przyznali się do winy. Zbadany w charakterze świadka p. Józef Masiera ze­znał, że był z wójtem podczas żądania od Maruchów podatku i że oni nietylko nie zapłacili pieniędzy, lecz jeszcze bez żadne­go powodu znieważyli obelżywymi wyraza­mi p. Kozłowskiego. Po ukończeniu zezna­nia świadka Masiery, oskarżona Władysła­wa Maruchowa oświadczyła, że świadek ze­znaje kłamliwie, przyczem, podkreślając to tupnęła nogą. Sąd Grodzki za niewłaściwe odezwanie się i zachowanie skazał ją na 24 godziny aresztu miejskiego. Maruchowie za znieważenie wójta zostali ukarani po 60 zł. grzywny i na opłacenie opłat sądowych. Po ogłoszeniu wyroku Maruchową odpro­wadzono do aresztu dla odbycia kary 24-ro godzinnej.

Powyższy wymiar kary będzie przykła­dem dla płatników wiejskich jak się mają zachowywać w stosunku do władzy gmin­nej i jak postępować w Sądzie. Na szczę­ście są rządkie wypadki znieważania urzęd­ników państwowych i samorządowych, któ­rzy, spełniając swoje czynności, powinni do­znać poparcia społeczeństwa, a nie być na­rażonymi na przykrości i obelgi z ich strony.


Obwieszczenia Publiczne 1932 nr 33

O scalaniu gruntów.
Na podstawie art. art. 1 i 2 ustawy z dnia 21 marca 1931 roko dowodach prawa własności do gruntów scalonych (D. U. R. P. Nr. 39, poz. 340), Okręgowy Urząd Ziemski w Piotrkowie, niniejszem obwie­szcza, że w wyniku przeprowadzonego scalenia gruntów wsi Poradzew, gminy Goszczanów, powiatu tureckiego, obejmujących 108,8461 ha, w czem 97,0721 ha gruntów ukazowych (numery osad tabel, od Nr. 1 do Nr. 25) wsi Poradzew, 4,8223 ha gruntów hipotecznych kol. Poradzew, 4,2409 ha gruntów hipotecznych kol. Poradzew Nowy (Aleksów)
i 2,7108 ha gruntów hipotecznych kol. Gawłowice „Wałek", nowoutwo­rzone kolonje wykazane na planie i w dowodach pomiarowych, sporzą­dzonych w latach 1929 — 1930 przez mierniczego przysięgłego Stanisła­wa Nawrockiego z tytułu posiadania zostały zapisane na rzecz niżej wy­mienionych:

Imię i nazwisko posiadacza kolonji
Numery działek
Powierzch­nia działek w ha
1. Jan i Franciszka Wypyszyńscy i Roch Wypyszyński
2. Jan i Michalina m. Wolscy
3. Marcin i Katarzyna m. Grzelczyk
4. Wawrzyniec Karolewski
5. Marcin Klejsta
6. Szczepan i Antonina m. Buda
7. Wojciech Szymczak vel Szymański ....
8. Antoni i Stanisława m. Karasińscy
9. Aleksandra Wypyszyńska i Marja Chojecka
10. Michał i Marja m. Fabisiowie
11. Wojciech i Marja m. Kmieciak ....
12. Wawrzyniec Oleszczyk ....
1, 27, 31, 63 hip

2, 32, 42
3, 33, ukazowe 54
4, 25 ukazowe 45, 64 hip.
5, 30, 41
6, 43
7, 58
8, 29 47
9, 57
10, 49
11, 44
12, 59
7,8377 1,1295

7,3661
6,2312 1,6955
6,2658 1,6699, 2,6786
6,0888 1,5707
4,4394 1.7029
1,5395 3,3306
6,5415 1,6880
0,6915 2,3466
4,8832 0,5871
2,6753 1,6603
0,5424 2,3530

13.
Tomasz Ogłaza
13, 26, 49. 48
8,6647
14.
Antonina Ogłaza
68 hip.
3,4294
15.
Władysław i Władysława m. Maruchowie . .
14, 35, 53 65
11,8763 0,8115
16.
Feliks i Marja m. Krawczykowie
15, 56
4,1168
17.
Józef i Anna m. Dąbrowscy
16, 55
4,4978
18.
Stanisław i Antonina m. Kowalczykowie . . .
17, 38, 1/2 40
3,1313
19.
Józef i Elżebieta m. Oleszczykowie
18, 36, 51
3,9298
20.
Tomasz i Marja m. Płońscy
19, 37 1/2 40
3,8893
21.
Józef i Antonina m. Kozielscy
20, 52
11,2167
22.
Józef i Stanisława m. Gajowie
21,34,50 66
8,5606 2,7108
23.
Wspólnota gromadzka „Sołtysówka" ....
22
0,6801
24.
Tomasz i Stanisława m. Dzik vel Dzikowscy
23, 61
4,9024
25.
Wojciech i Franciszka m. Krzyczkowscy . .
24, 60 67 hip.
8,6139 1,0142
26.
Grunty zaserwitutowe dla osady szkolnej . .
62
4,2483
27.
Wspólnota gromadzka Staw
28
0,5104

Jednocześnie Okręgowy Urząd Ziemski informuje, że, o ile w ciągu 3 miesięcy od dnia następnego po dniu opublikowania niniejszego ob­wieszczenia w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Sprawiedliwości nie wpłyną do Okręgowego Urzędu Ziemskiego w Piotrkowie pretensje poparte wytoczeniem sporu sądowego o prawo własności do gruntów scalonej wsi Poradzew, nieposiadających urządzonei hipoteki, to zgod­nie z art. 3 ustawy z dnia 21 marca 1931 roku orzeczenie Okręgowej Komisji Ziemskiej w Piotrkowie (względnie Głównej Komisji Ziemskiej), zatwierdzające projekt scalenia w braku lepszych tytułów będzie pod­stawą do pierwiastkowej regulacji hipoteki scalonych gruntów na rzecz osób wymienionych w obwieszczeniu niniejszem.


O powyższem zostało dokonane obwieszczenie w trybie przewi­dzianym p. 1 art. 51 ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów (Dz. U. z 1927 r., poz. 833) za pośrednictwem urzędu gminy Goszczanów, pow. turecki, oraz została umieszczona publikacja w Łódzkim Dzienni­ku Wojewódzkim Nr. 6 z dnia 15 marca 1932 roku.


Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 18

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 17 sierpnia 1933 r. Nr. SA. II. 12/8/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu Tureckiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 14 sierpnia 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) — postanawiam co następuje:
§ 1.
II. Obszar gminy wiejskiej Goszczanów dzieli się na gromady:
13. Poradzew, obejmującą: wieś Poradzew i kol. Poradzew-Nowy.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Tureckiemu.
§ 3.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia go w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.

Wojewoda:

w z. (—) A. Potocki

Wicewojewoda.


Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 22

OBWIESZCZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 31 października 1933 r. L. SA. II. 12/8/33
o sprostowaniu błędów, powstałych przy ogłoszeniu w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim Nr. 18 z dnia 1. IX. 1933 r. poz. 227, str. 436 rozporządzenia Wojewody Łódzkiego z dnia 17. VIII. 1933 r. L. SA. II. 1278/33 o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu tureckiego na gromady.
-Na podstawie § 5 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 lipca 1928 r. w sprawie dzienników wojewódzkich (Dz. U. R. P. Nr. 72, poz. 648) zarządzam co następuje: Rozporządzenie Wojewody Łódzkiego z dnia 17. VIII. 1933 r. L. SA. II. 12/8/33 o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu tureckiego na gromady (Łódzki Dziennik Wojewódzki Nr. 18 z dnia 1. IX. 1933 r. poz. 227, str. 436) ulega następującym zmianom:
4) w § 1 p. II. skreśla się słowa: „13. Poradzew, obejmującą: wieś Poradzew i kol. Paradzew-Nowy", a na ich miejsce umieszcza się: „13. Poradzew, obejmującą: wieś Poradzew, kol. Poradzew, kol. Poradzew-Nowy".
(—) Hauke-Nowak.
Wojewoda.  


Obwieszczenia Publiczne 1936 nr 1

Sąd okręgowy w Kaliszu, na mocy art. 1777-6 U. P. C. obwieszcza, iż na skutek postanowienia sądu z dnia 16 listopada 1935 r., zostało wdrożone postępowanie o uznanie za zmarłego Stanisława Kawczyńskiego, syna Szczepana i Antoniny, urodz. dn. 25 stycznia/7 lutego 1914 r. we wsi Poradzew, gm. Goszczanów, pow. tureckiego, wobec czego sąd wzywa go, aby w terminie 6-miesięcznym od dnia wydrukowania niniejszego zgłosił się do sądu, gdyż w przeciwnym razie, po upływie tego ter­minu zostanie przez sąd uznany za zmarłego.

Wzywa się wszystkich, którzy wiedzieli o życiu lub śmierci Stani­sława Kawczyńskiego, aby o znanych sobie faktach zawiadomili sąd okrę­gowy w Kaliszu w powyższym terminie; nadto sąd nadmienia, że Sta­nisław Kawczyński był stałym mieszkańcem wsi Poradzew, gm. Goszcza­nów. Nr. sprawy Co. 647/35.


Echo Tureckie 1936 nr 51

Z Gawłowic.
W ubiegłym tygodniu (6 b.m.) odbyło się w szkole w Gawłowicach pow. tureckiego liczne zebranie rodziców.— Po omówieniu przez kierownika spraw szkolnych (apel do rodziców, by w dniach ciężkiej zimy odwo­zili dziatwę do szkoły) rozpoczęto obrady nad utworzeniem nowej placówki ruchu spółdzielczego — nad uruchomieniem Spół­dzielni Mleczarskiej. W dyskusji, jaka się wywiązała, p. Urbańczyk z Poprężnik mó­wił o istocie spółdzielczości, dając krótki przegląd zrzeszeniowego ruchu rolnika zagranicą a w Polsce, p. Pułaski ze Strachanowa wyjaśnił technikę pracy Spółdzielni, i kier. szkoły p. Gawron poruszył sprawę budowy w Łodzi fabryki nowego produktu tkackiego — lanitalu (z przerobu sera). W dyskusji wybrano Komitet, który ma opracować plan pracy i skupić ogół rolników z Gawłowic, Poprążnik, Poradzewa i Wacławowa w Spółdzielni.
Nowej placówce życzyć trzeba jaknajpomyślniejszej pracy—staropolskiem „Szczęść Boże" w nowym roku 1937.—

Uczestnik K. P.


Echo Tureckie 1938 nr 3

Kradzieże
W dniu 5 stycznia r.b. w zabu. Sta­szewskiemu Bronisławowi we wsi Goszcza­nów skradziono bielizną z mieszkania war­tości 40 zł. Dochodzenie ustaliło, że kra­dzieży tej dokonał Gruca Wacław, lat 19, mieszkaniec wsi Poradzew gm. Goszcza­nów, od którego skradzioną bieliznę ode­brano.


Echo Tureckie 1938 nr 4

Bójka na noże
W dniu 1 stycznia 1938 r. około godz. 22-ej w czasie odbywającej się zabawy tanecznej we wsi Poradzew, gm. Goszczanów, pomię­dzy uczestnikami zabawy wynikła bójka w czasie której został pokuty nożami Wolski Antoni z Poradzewa. Wolskiego w stanie ciężkim przewieziono do szpitala w Lisko­wie. Dochodzenie ustaliło, że sprawcami po[kłucia] Wolskiego są: Kawczyński Józef, Strzelczyk Józef i Orczykowski Franciszek, wszyscy zam. we wsi Poradzew. Sprawcy zostali za­trzymani.
Tłem pobicia były porachunki osobiste.

Echo Tureckie 1938 nr 5

Pokłóty nożami
W dniu 23.1. rb. do Posterunku w Jeziorsku zgłosił się Pankiewicz Wiktor, mieszka­niec wsi Cielce, gm. Jeziorsko i zameldo­wał, że w dniu 30 grudnia 1937 r. około godziny 16 ej w czasie kiedy wracał z m. Warty do Cielc, został pobity kamieniami i pokłóty nożami przez Staszczaka Antoniego, Wypyszyńskiego Józefa i Krymrysa Ka­rola zamieszkałych w Poradzewie, g. Goszczanów. Według orzeczenia lekarskiego Pan­kiewicz odniósł ciężkie uszkodzenie ciała.
Napadu dokonali sprawcy na tle porachun­ków osobistych.

Echo Tureckie 1946 nr 10

Zagubiono
Jan Krawczyk z Kaszewa zagubił tymczasowy dowód na konia Nr. 5953 wydany na b. właściciela Józefa Kozielskiego z Poradzewa.
Powyższe dokumenty unieważnia się.

Echo Tureckie 1946 nr 23

Władysław Torzewicz ur. 20.9 1922 r. zam. w Poradzewie gm. Goszczanów, zagubił kartę rejestracyjną wydaną przez R.K.U. Konin.
Powyższe dokumenty unieważnia się.

Echo Tureckie 1947 nr 5

Rozwiązanie Kół P.S.L.
W powiecie tureckim rozwiązane zostały Koło P.S.L., co stwierdza treść protokółu Zarządu Pow. P.S.L. w Turku
Turek, dnia 26.XII.1946r.
Do
Woj. Zarz. P.S.L. w Poznaniu
Uzupełnienie do protokółu ze zjazdu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego, odbytego w dniu 22.XII.1946 roku w Turku przy ulicy Kaliskiej Nr. 59.
PROTOKÓŁ
W dniu 26 grudnia 1946 roku prezesi kół gro­madzkich P.S.L. z Poradzewa, gm. Goszczanów, w osobie Młynarczyka Wincentego z Zielęcina, gm. Je­ziorsko, w osobie Krysiaka Józefa z Koronkowa*, gm. Jeziorsko, w osobie Maślaka Jana oraz z Cielc, gm. Jeziorsko, w osobie Marczaka Stanisława zgłosili się do ob. Sobczaka Władysława, byłego sekretarza Po­wiatowego Zarządu Polskiego Stronnictwa Ludowego w Turku, zam. w Koronkowie, którzy oświadczyli, że w/w koła zostały rozwiązane.
Rozwiązanie powyższych kół nastąpiło podczas wal­nych zebrań gromadzkich Polskiego Stronnictwa Ludowego, na których członkowie wypowiedzieli się za kategorycznym wystąpieniem z P.S.L.
Następnie prezesi wymienionych kół zdali byłemu sekretarzowi Powiatowego Zarządu Polskiego Stronnictwa Ludowego ob. Sobczakowi Władysławowi, wszystkie legitymacje oraz protokóły rozwiązania tychże kół. Ob. Sobczak Władysław były sekretarz Polskiego Stronnictwa Ludowego odbierając legitymacje od w/w, w liczbie 91 sztuk legitymacji, wyja­śnił, że koła te przestały istnieć całkowicie w wymienionych gromadach. Wszystkie legitymacje wraz z protokółami zostaną przesłane do Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Po­znaniu.
Wobec powyższych danych zawartych w protokółach z dnia 22 grudnia 1946 roku oraz z dnia 26 grudnia 1946 roku Polskie Stronnictwo Ludowe na terenie powiatu tureckiego z powodu rozwiązania się wszystkich istniejących kół przestało istnieć.
Za Zarząd Powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego w Turku
Sekretarz: Prezes:
Sobczak Władysław Lesiecki Stefan

*Krąków, uwaga autora bloga.

Echo Tureckie 1947 nr 7

Zagubione dokumenty:
Marianna Płońska, zam. we wsi Poradzew, gm. Goszczanów zagubiła wymeldunek wydany przez zarząd gm. Goszczanów.
Powyższe dokumenty unieważnia się.

Echo Tureckie 1947 nr 18

Zagubione dokumenty:
Jan Fabisiak ze wsi Poradzew gm. Goszczanów, zagubił kartę rejestracyjną wydaną przez RKU Konin.
Antoni Płoński ze wsi Poradzew, gm. Goszczanów, pow. Tu­rek, zagubił kartę rejestracyjną wydaną przez RKU Konin.
Powyższe dokumenty unieważnia się.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz